Werkloozenrelletjes te Amsterdam. UN GOD IJK WIER1NGEN BARS1NGERH0RN WINKEL Gemengd Nieuws. Opstandige boeren. De typhoon op de P h i I i p p ij n e n. Door een tijger besprongen. Muiterij op een Amerikaansch schip. Onwelkome vreemdelingen in Amerika. Overval in Marokko. De kolenstaking in Z u i d-W a 1 e s. Al net als overal elders. Krachtig op treden der politie in Brctsch-Indië. NOORDSCHARWOUDE. Het U.L.O.-Onderwijs. Met ingang van 1 Januari j.1. is de U.L.O. school een 4-jarige geworden. Het vak Fransch is ook ingevoerd, zoodat nu in alle M.U.L.O.-vakken, n.1. Fransch, Duitsch, Engelsch, .Wiskunde en Boekhouden les wordt gegeven. Op 1 Augustus a.s. begint de nieuwe cursus, zooals ons werd medegedeeld. ZUIBSCHARWOUDE. Alhier zijn eenige werkloozen aan het werk gezet. n.1. het rooien van een aantal groote boomen langs de dorpsstraat. Om deze geveld te krijgen, eischt inspan- xienden arbeid, waarvoor, naar we vernemen, een rijks daalder per dag wordt betaald. Het is ongetwijfeld de bedoeling om op de plaats, waar de boomen gestaan hebben, de straat te verbreeden. Een der werkloozen heeft met een lijst gecircu leerd bij de andere personen, die zonder werk zijm, waaruit is gebleken, dat er momenteel al heel wat werkloosheid is. Deze lijst is bezorgd bij een der raads leden van de Vooruitstrevende fractie, die kon meo- deelen, dat een spoedvergadering van den raad is aangevraagd om het werkloosheidsvraagstuk te he spreken. Door het overlijden van den heer J. Kroon Js vacant de betrekking van secretaris-penningmeester der banne Zuidscharwoude. We vernamen, dat de heer C. Berkhouwer Pz. thans tijdelijk die betrekking ver vult. We vernemen, dat bij het kanaalplan Huigendljk— Oudkarspel een voetbrug is geprojecteerd op de plaats, waar thans de „Lange Balk" ligt. Ons werd meege deeld, dat de kosten daarvan op f 5000 zijn geraamd, zoodat die aan heel wat hoogere eischen zal voldoen dan de tegenwoordige. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Vrijdag avond half 8. De nood der tuinders zal een van de onderwerpen van bespreking zijn. Tusschen de Vooruitstrevende fractie en die der Tt.K. raadsfractie is volkomen overeenstemming bereikt over het bezetten van den Wethouderszetel, lid van de Giascommissie en derde ambtenaar van den Burgerlij ken Stand, alle vacatures, opengevallen door het over lijden van den heer Kroon. LANGENDIJK. We vernemen, dat de Directeur der Lichtbedirijven aan Langendijk en St. Pancras een ernstige sollicitant ls naar de betrekking van Directeur der Gasfabriek te Alkmaar. WIERINGEN. J.1. Dinsdagmiddag ongeveer 12 uur, is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een hooischelf, staande achter do boerenwoning van den heer D. v. Duin te Westerklief. De woning wordt bewoond door do families Moes en Oldersma. De motorspuit was spoedig ter plaatse en was het vuur spoedig meester. Een en ander bracht veel nieuwsgierigen op de been. Naar we nog vernemen, brandde de schelf geheel af. De kap was verzekerd, het hooi niet. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Wel vond men bij het hooi eenige lucifers. WIERINGEN. J.h Maandag kwam de echfcgenoote van E. H. in de Beltstraat zoodanig van een ladder te vallen, dat zij daarbij haar arm heeft gebroken. De tooneelclub der afd. Wieringen van den R.K. Volksbond heeft voor haar a.s. te houden feestavond in studie genomen. „De strijd met het verleden", too- neelspel in 3 bedrijven, vrij naar het Duitsch, door T. Meijer en G. Nielen. De 2000ste inwoner. Op 13 Nov. 1930 is ingeschreven de 2000ste inwoner van de gemeente Barsingerhorn, die als aandenken van het Gemeentebestuur een spaarbankboekje kreeg. Ten huize van den heer J. v. C. in de Weere doet zich een geval van roodvonk voor. De broodrelletjes in den Amerikaanschen staat Arkansas. In ons nummer van gister berichtten wij over de onlusten, die waren voorgevallen in den Amerikaan- schen staat Arkansas, in het plaatsje England. Vijf honderd boeren velen gewapend kwamen in de stad om gratis voedsel te eischen; zij dreigden met een opstand, indien hun niet óf werk óf brood werd •verschaft. De grootste verbittering was bij deze men- sohen gewekt door het feit, dat het Roode Kruis, het welk belast was met de voedselverstrekking, geen bonnetjes voor levensmiddelen wilde verstrekken aan diegenen, die goed in de kleeren zaten. Zoodra de gewapende vijfhonderd boeren zich lie ten gelden, haalden de leiders van de voedselvoor ziening bakzeil en kregen de winkeliers opdracht de verlangde waren aan de aanvragers te verstrekken, zij het ook tot slechts kleine bedragen. Het is trouwens, voor die winkeliers ook een heel moeilijke tijd; want al maanden lang hadden zij aan boeren zonder betaalkracht op krediet moeten'leve ren. Thans zijn zij zelf op den rand van het bankroet. Grooter aantal dooden dan aanvankelijk gemeld. Zooals wij reeds in ons nummer van gister meld den, zijn de Philippijnen door een hevigen typhoon geteisterd, die geweldige schade heeft aangericht. Door de verwoesting van het telefoonnet komen de berichten zeer schaars binnen. Aanvankelijk werd gemeld, dat er 82 dooden en 50 vermisten waren, doch reeds werd gevreesd, dat dit aantal veel grooter was. V.D. verneemt nu later uit New York: Volgens de laatste berichten, is het aantal slacht offers van de typhoon, die boven de Philippijnen heeft .gewoed, gestegen tot 130, doordat in de wate ren van de eilanden Cebi en Iloilo 30 visschersboo- ten zijn omgeslagen en alle inzittenden zijn ver dronken, In de haven van Cebi zonken drie stoomschepen en enkele kleinere schepen. Vijf-grootere schepen zijn gestrand. Op het eiland Leyte heeft de wervelstorm den ge- heelen cocosnöten-oogst vernield en verder groote materieele schade aangericht. De laatste wordt op millioen, die op het eiland Cebi op Vi millioen dol lar geschat Patel tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Reuter seinde 'gisteren uit Bombay: De gewezen waarnemend voorzitter van de Pan- Indische congrespartij Wallabhai Patel, die 6 Decem ber j.1. werd gearresteerd, is tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zestien congrescomitë's en PATEL. andere organisaties in Karatsji, Haiderabad en elders zijn onwettig verklaard. Gisteravond heeft de politie invallen gedaan in dertien lokalen te Karatsji en drie (e Haiderabad en alles in beslag genomen. Nie mand werd gearresteerd. Zijn gezondheidstoestand slecht. Reuter meldt nader uit Madras: De regeering heeft maatregelen getroffen teneinde V. J. Patel, oud-president van de Wetgevende Ver gadering, op vrije voeten te stellen wegens den slech ten toestand zijner gezondheid. Gandhis zoon opnieuw veroordeeld. Zes maanden strenge gevangenisstraf. Reuter seint uit Soerat: Randas, Gandhis zoon, die 19 December voor den tweeden keer werd gearresteerd wegens het uitspre ken van een rede, waarin hij aanspoorde tot civiele ongehoorzaamheid, is tot zes maanden strenge gevan genisstraf veroordeeld. Jachtdrama op Java. Twee personen ge dood. Aneta seint uit Serang: De heer De Nijs Bik, administrateur van de onder neming Tjikandi Ilir, die Zaterdagmorgen ip. de nabij heid van Madja jagende was op vogels, vernam van de bevolking, dat een koningstijger zoo juiist een in lander had verscheurd. De heer De Nijs Bik ging aan stonds op zoek naar het ondier, docih nauwelijks was hij in het begroeid terrein gekomen of hij werd van achteren door een tijger besprongen Hij kreeg een klap met een klauw van het roofdier op het achter hoofd, waardoor hij werd neergeslagen De heer De Nijs Bik werd spoedig naar het hospitaal te Tjikinl ver voerd, waar hij Zondagmorgen is overleden De koningstijger had van kop tot staart een lengte van 2V2 meter en was 90 c.M. hoog. Het beest werd later door de veldpolitie neergelegd. De bemanning was communist geworden. Reuter seint uit Consfcantinopel: Toen het Amerikaansche stoomschip Hopatchong hier Maandag uit Odessa arriveerde, bleek, dat er muiterij aan boord was geweest. De equipage van zes matrozen was na de lossing van het schip te Odessa aan wal gegaan. Toen zij terugkwamen schreeuwden zij, dat zij communist waren geworden, waarop ze dén kapitein met een messteek verwondden en het schip plunderden; daarna zijn ze gevlucht. De beide andere officieren en de gewonde kapitein Bergstein hebben kans gezien het schip naar hier te manoeu vreeren. Honderdduizend buitenlanders zullen uit het land worden gezet. Het NT.A. seint uit Washington: De Amerikaansche minister van Arbeid heeft scher pere strafmaatregelen aangekondigd tegen dié buiten landers, die zonder verlof in de Vereenigde Staten vertoeven. Het aantal op ongeoorloofde wijze in Ameri ka verblijf houdende buitenlanders schatte de minister op 400.000 en minstens 100.000 hunner moeten volgens hem uit het land gezet wordené. De minister verzocht aan het Congres de noodlge geldmiddelen beschikbaar te willen stellen om de kos ten hiervoor tè dekken. De minister zeide voorts, dat de bestaande wetten gewijzigd moesten worden om ongeoorlofd verblijf in Amerika in de toekomst stren ger te kunnen straffen. De Kamer van Koophandel te New York heeft aan de autoriteiten verzocht een verordening uit te vaardi gen, waarbij voor alle vreemdelingen vreplichte re gistratie met vingerafdrukken wordt gelast. Op Fransche -troepen. Dertien militairen gedood. Uit Casablanca wordt gemeld, dat Zaterdag in het Zuiden van Marokko een detachement Fransche tr.oe- pen, die zich op een verkenningsmarsch bevonden, door Marokkaansohe opstandelingen is overvallen en zware verliezen heeft geleden. De Franschen moesten zioh te rugtrekken en verloren een kapitein, een luitenant en elf manschappen, terwijl bovendien een luitenant en zes man werden gewond en een officier wordt vermist. Sterke politiemacht op de been. Inspecteur van politie met zyn eigen sabel toegetakeld. Een andere inspecteur be wusteloos geslagen. Gistermiddag is het in de hoofdstad tot een ernstige botsing gekomen tusschen politie en werkloozen. Tegen één uur in den middag trok een troep werkloo zen in de richting van de Jordaan en schreeuwden daar in de smalle burten hun leuzen uit. Om half 2 kwam het in de Nieuwe Leliestraat tot een treffen tussohen de politie en de manifestanten, toen laatstgenoemden wei gerden gevolg te geven aan de sommatie om uiteen te gaan. De poliite chargeerde met de blanke sabel. Op een gegeven moment omringde een groep van pl.m. hon derd man de inspecteurs W. Stuurman, H. J. Moll en een agent. De menigte viel deze drie mannen aan. Den inspecteur Stuurman werd zijn sabel, die hij in de hand had, ontrukt, en hij kreeg er een klap mee op het hoofd, waardoor een vrij diepe bloedende wond ontstond. In specteur Moll kreeg van een betooger vermoedelijk met een boksbeugel een slag op het voorhoofd vlak boven den neus, waardoor eveneens een bloedende kwetsuur ontstond en hij bewusteloos achterover sloeg; de agent liep een trap tegen het onderlichaam op. Dit alles speelde zich in een kort oogenbldk af, spoedig snelden agenten toe, die de drie aangevallenen wisten te ontzetten. Daarbij heeft de politie ook van de revolver gebruik gemaakt. Er werden een paar schoten in de lucht gelost, even was 't noodig de vuurwapenen op de betoogers te richten. Eén werklooze, die hoogstwaar schijnlijk tot de aanvallers van inspecteur Stuurman heeft behoord, kreeg een kogel in een der beenen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis getransporteerd. Daar heen begaven zich ook de beide gewonde inspecteurs en de gewone agent; alle drie konden, na behandeld te zijn, naar huis gaan, doch zij moesten buiten dienst worden gesteld. Op den Dam. Over de relletjes lezen we nog in het „Hsbl.": Vervolgens trokken de betoogers weer naar het stads centrum, den Daraé Daar voerde inspecteur W. C. van Blitterswijk het bevel over de politiemacht. Ditmaal werd het stilstaan van groepen, die nu maar al te veel nieuws gierigen en op relletjes beluste opgeschoten jongens tot zich trokken, niet meer toegestaan. De agenten maanden voortdurend tot doorloopen aan, herhaaldelijk moesten de inspecteur en een aantal agenten echter de sabel trek ken om hun bevelen gehoorzaamd te krijgen. Een paar charges werden uitgevoerd, ook in de Paleisstraat en op den N.Z. Voorburgwal. Enkele betoogers kregen flin ke klappen. De politie bleef volkomen meester van het terrein. Op een gegeven oogenblik te 2.30 uur ont ruimde inspecteur Blitterswijk met de sabel in de hand stoep en bordes van het hoofdpostkantoor, waar zioh een groep manifestanten temidden van vele nieuwsgierigen geposteerd had. Daarna was 't op den Dam voor de politie nog eenige malen noodig om handelend op te treden niemand mocht er blijven stilstaan. Een troepje werkloozen, dat den Nieuwendijk was opgetrokken, werd daar door twee ruiters zonder gebruik van wapenen verspreid. Eén jongen, die getracht had de sabel van een agent af te nemen, werd naar het bureau Warmoesstraat een andere jonge man, die geweigerd had door te loopen, naar' het bureau Singel overgebracht. Het autoverkeer enz. ondervond tengevolge van de relletjes op den Dam en in de aangrenzende straten, nu en dan nog al vertraging, maar de verkeersagenten deden ondanks alle onrust onbewogen hun plicht. Een avondbetooging uiteengejaagd. Voor gisteravond waren vergaderingen van werkloo zen aangekondigd in „De Harmonie" op de Rozengracht en in gebouw „Waterloo" op het Waterlooplein. De ver gadering in „De Harmonie" werd afgelast, die in „Wa terloo" ging door en werd door een paar honderd per sonen bezocht Ontslag van 1500 man spoorwegpersoneel. V.D. verneemt uit oLnden: In liet kolendistrict van Zuid-Wales hebben de spoorwegmaatschappijen 1500 man personeel ont slagen in verband met den terugslag van de mijn werkersstaking op het spoorwegverkeer. Wanneer de staking aanhoudt zullen waarschijnlijk verdere ont slagen volgen. COOK. Een Interview met den secretaris der mijnwerkersfederatie. Naar de Morning Post naar aanleiding van een interview met Cook meedeelt, loopt deze secretaris van de mijnwerkersfederatie met een papier van de regeering in zijn zak, waarin deze zich tegenover de federatie verbonden heeft, de mijnwerkers in hun verzet tegen de eigenaars te zullen steunen. De vraag is nu maar. hoe de regeering dat denkt te kunnen doen. De mijnwerkers eischen dat de regeering ver bindende kracht zal geven aan de uitspraak van den Nationalen Loonraad, waaraan de eigenaars echter niet meegewerkt hebben. Dit komt neer op verplichte arbitrage, het beginsel dat de federatie zelf altijd af gewezen heeft. Natuurlijk wordt er in sommige mijn werkerskringen ook van overneming van de mijnen door den staat gesproken, maar dit is uit den aard der zaak uitgesloten. De Morning Post verwijt de regeering feitelijk een soort van politieke corruptie, omdat er in het Lager huis 43 mijnwerkersafgevaardigden zitten en nog 43 anderen, die voor hun verkiezing van mijnwerkers- stemmen afhankelijk zijn en MacDonald volgens haar vanwege die 86 labour-zetels verplichtingen op zich genomen heeft, waartoe hij volgens de mérites der zaak niet gerechtigd geweest ware. De Manchester Guardian wijst er op, dat in 1926 de raijnwerkersfederatie het rapport der commissie Samuel niet aanvaarden wilde. Daar staat tegenover Op het ruime Waterlooplein, waar de laatste markt resten van den dag nog hevig nageurden, stonden groo te groepen mannen op het. einde der vergadering te wachten. Een sterke politiemacht, onder leiding van in specteur J. G. Kreling, zorgde er voor, dat het midden terrein vrij bleef, de groepen werden op de trottoirs en bij het Arsenaal ongemoeid gelaten. Doch ruiters en agenten te voet hielden de toegangswegen naar dé Amstelstraat en omgeving met het oog op eventueel© demonstraties in de binnenstad bezet. Inde straten van het centrum liepen talrijke dubbelposten. Om halftien was de vergadering ten einde. Onder de aanwezigen was het parool uitgegeven: „Naar den Dam" en derhalve trokken een paar honderd man over de Jodenbreestraat naar de Sint Antonie- breestraat. Daar smeden eenige agenten onder leiding van een inspecteur den stoet bij de Hoogstraat den pas af. Het gevolg was, dat de betoogers zich in drie groe pen splitsten, gedeeltelijk ging men door de Zandstraat, gedeeltelijk door de kleine zijstraatjes, Damwaarts. In de Damstraat kwam men weer bijeen. Er werden so cialistische liederen gezongen. Reeds op den Vijgendam kwam aan den opmarsch een einde. Een paar ruiters reden op de betoogers in en in minder dan geen tijd waren de lieden naar alle kanten weggevlucht. Nu begonnen weer de samenscholingen, welke ook overdag de politie zooveel werk hadden gegeven. Een groot aantal agenten te voet en te paard waren op den. Dam geconcentreerd en herhaaldelijk moesten tieren de benden jeugdige manifestanten met de blanke sabel uiteengejaagd worden. Menigeen liep een flinken klap op, arrestaties hadden niet plaats. Op den Nieuwendijk, op het Beursplein, vóór de Kal- verstraat, op het Rokin, achter het Paleis en in da Damstraat, werden de groepen verspreid. Een politie-, auto stond op den Dam gereed om zoo noodig verster king te halen of arrestanten te vervoeren. De politie was de situatie volkomen meester. Rijen agenten van vier man patrouilleerden in de Kalverstraat en op den Nieuwendijk, ruiters volgden schreeuwende jongens tot in de verschillend zijstraten In de Oude kennissteeg werd met steenen naar de politie gegooid, een ruiter loste een schot In de lucht, waarmede ook dit incident ten einde was. Op het Singel bij de Paleisstraat begon een groep betoogers steenen van een zolderschuit te halen, doch een paar ruiters hebben ook hier ingegrepen en de be toogers verjaagd. Op den O.Z. Voorburgwal en in de Damstraat heb ben de lieden, die op het Singel steenen hadden weten te bemachtigen, een ruit van een auto en een ruitje van een etalagekastje stukgegooid. De daders wisten te ontkomen. Omtrent de gisteren in de N. Leliestraat aangevallen inspecteurs Stuurman en Owel wordt nog meegedeeld, dat hun toestand 's avonds naar omstandigheden gun stig was. Zij worden thuis verpleegd. De heer Owel, die een hevigen val op straat had gedaan, heeft dien tengevolge een lichte hersenschudding gekregen. Ook de toestand van den gewonden agent baart geen zorg. Ook te HAARLEM werkloozenrelletjes. Verschillende personen gewond. Te Haarlem hebben gisteren eveneens werkloozenrel letjes plaats. Na afloop van een vergadering van werkloozen in „Caecilia" werd een optocht geformeerd. De politie sommeerde de demonstranten uiteen te gaan Toen dit niet gebeurde, werden zij met gummistok en sabel uiteengeslagen. Op de Parklaan vereenigden de demonstranten zich weer. Ook daar voerde de politie een charge uit, waar bij enkele belhamels werden gewond. Daarop trok men naar de Groote Markt, waar zich andere werkloozen verzam&ld haddon. zich zekere H tégen de politie. Een Inspecteur wilde hem vastgrijpen, doch een agent van politie gaf den inspecteur door een miisverstanr een sabelhouw op de hand. De inspecteur moest in het gasthuis worden ver bonden. Verschillende werkloozen liepen verwondingen op. H. werd gearresteerd. dat in datzelfde jaar Baldwin en Churchill voor een nationaal gezag van verzoening waren en dat de eigenaars van Schotland en Zuid-Wales'zich daar toen met hand en tand tegen verzet hebben. Het zijn nu juist deze twee districten, waarin de ernstige con flicten tusschen eigenaars en delvers ontstaan zijn. De Manchester Guardian betreurt het ten zeerste dat de eigenaars een dergelijke crisis hebben doen uitbre ken, in plaats van voor een paar maanden een fat soenlijk compromis te aanvaarden. Volgens haar, heb ben zij op die manier de kans verzwakt, dat tegen het vervallen van de wet op den achtuurswerkdag een regeling ontstaan zal, die een noodlottige crisis over het gehèele mijnbedrijf voorkomen zou. Ten koste van een reusachtig verlies in hun afzet, heeft de tac tiek dér eigenaars in Zuid-Wales het tot nu gewon nen, maar het districts-separatisme en de hartstocht voor districtszelfb.eschikking is in Zuid-Wales naar het oordeel van dit blad een nationaal gevaar ge worden. Ruzie In de Fransche hoofdstad. Om het standbeeld van Clemenceau. In Parijs gaat het gelijk elders: er kan niets tot stand komen zonder meeningsversohillen en botsingen! Zooals men weet heeft de Parijsohe gemeenteraad besloten een standbeeld van Clemenceau te plaatsen aan de Ohamps Elysées, op het punt, waar de Avenue Alexandre in en Avenue Marigny samenkomen. Hierop werd al direct critiek geoefend. Thans gaat 'het om den maker van het standbeeld. De familie van Clemenceau wenscht dat een beeldhouwer, vriend des huizes, het zal vervaardigen, doch de open bare meening verzet zich hiertegen, dringt aan op het uitschrijven van een prijsvraag. De gemoederen zijn dermate in beroering dat de Aca démie des Beaux-Arts, die pas 10 Januari zou bijeenko men, een spoedvergadering heeft belegd en een motie heeft aangenomen, waarin zij de regeering en den Pa- rijschen gemeenteraad verzoekt er voor te waken dat „de, openbare hulde waardig zal zijn aan de gedachte, welke haar inspireerde, en dat de keuze van de plaats zoowel als de schoonheid van het monument aan deze gedachte zullen beantwoorden." De wensch der Académie is aan de ministers van bin- nenlandsche zaken, oorlog, onderwijs én schoone kuns ten, alsmede aan den prefect van de Seine en den voor zitter van den gemeenteraad toegezonden. Een der bladen verzucht: Het is diep verdrietig dat er 999 kansen op de duizend bestaan, dat het standbeeld van Clemenceau affreus zal zijn!... NIEUWE AARDSCHOKKEN IN ITALIë WAARGE NOMEN. Huizen verwoest* Uit Rome: Giornale. d'Italia meldt uit Melfi, dat daar sterke aardschokken zijn waargenomen. Ettelijke huizen zijn vernield, maar er zijn geen menschenlevens te betreuren.

Schager Courant | 1931 | | pagina 8