Aipieci Kitsss- ilutiiiiit Uillmllai, Korting voor contante betaling. Legwedstrijd te Beemster. Dinsdag 13 Januari 1931. 74ste Jaargang No. 8797 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Felle koude m China. lste Rapport van 15 October tot 1 December. SCDiGEl COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Groot ere' letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Aan de groenteveilingen te Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Obdam en Warmenhuizen bestaat reeds sedert een lange reeks van jaren de zoogenaam de contante betaling. Aan do drie eerstgenoemden (hebben de koopers een crediet van twee dagen en wordt hun daarvoor vergoed korting. Aan die te Warmenhuizen bestond tot voor enkele jaren de zelfde regeling, na dc vernieuwing der veilingsge bouwen is de korting veranderd in 2/10 waarvoor dan vier dagen crediet schijnt te worden gegeven, wanneer dc lcooper zoo vrij is zoolang met betalen te wachten. In tijden van zeer levendigen handel bij Ihooge prijzen, komt het wel voor dat er koopers zijn, die aan hun betalingsverplichting op een zoo kor ten termijn niet kunnen voldoen, daar de handela ren, vooral die op het buitenland, op een heel enkele uitzondering na, alles op crediet leveren, dikwijls op vrij langen termijn. Ook aan Duitschland, dat sedert enkele dagen onze groenten weer wat begint te vra gen, is men met de levering op crediet weer begon nen, ofschoon ieder er van overtuigd is, dat er, ge zien de toestanden aldaar, een zeer groote risico aan is verbonden. Ofschoon men aannemen moet dat de grootste voorzichtigheid in aelit zal worden genomen, z.uilen in.i. stroppen niet uitblijven. Wanneer het nu voorkomt dat bij hoogconjunctuur het handelaren aan liet noodige kapitaal ontbreekt, zijn de betaal meesters aan de veilingen bereid hun uitstel van be taling te geven, natuurlijk onder bepaalde voorwaar den, waarvan een is dat de korting wordt ingehou den, welke dan in den zak van den betaalmeester inplaats van in die van den kooper terecht ko.it, waar tegenover voor den laatste het groote voordeel staat dat bij kan doorgaan met koopen. Door /le zelf standige positie die de betaalmeesters aan dé veilin gen innemen, kunnen ze deze tegemoetkomende hou ding aannemen. Maar mijn schatting is het ongeveer dertig jaar printen dat de contante betaling tot stand gekomen is. Toentertijd bestonden dc veilingen te Obdam en Warmenhuizen nog niet, terwijl die te Noordschar- v/oudc maar van weinig bet eekenis was; de veiling te Broek op Langendijk was in den zomer en herfst van groote bcteekenis. In de wintermaanden werd toen nog niet geveild. De producten werden wel over de veiling verkocht doch niet betaald, de aanvoerders moesten zelf maar zien dat ze hun geld kregen. De betaling ging zeer ongeregeld, enkele koopers betaal den iedere week, anderen om de twee, drie of vier weken,* weer anderen wachtten nog langer; het ge- beurde echter ook nog al eens dat er koopers waren die hcelemaal vergaten te betalen. Deze laatste wa ren natuurlijk voor de soliedc handelaren concurren ten, waartegen niet te werken viel. Hoofdzakelijk om (bovengenoemde redenen gingen er stemmen op, mid delen te beramen óm aan cïeze practijken een einde te maken en contante betaling in te voeren. Onder de handelaren vond men voorstanders, doch ook felle tegenstanders, waarmee ongetwijfeld in verband zal ihebben gestaan de beschikking over meer of minder ■voldoende bedrijfskapitaal. Toch werd op dc veilingen contante betaling inge voerd, het ging wel niet zoo gemakkelijk en vlug als 't hier wordt neergeschreven, maar ik meen me te herinneren, dat binnen een paar jaar de contante betaling een regel was, waarvan niet werd afgewe ken. Er werden toeiï ook betaalmeesters aangesteld, zoodat de aanvoerders zekerheid hadden van beta ling voor de aangevoerde producten. De voorwaarden waren dat twee dagen crediet werd gegeven, schippers (toen natuurlijk nog met zeil- echuiten) die langer dan dezen termijn uitbleven, genoten een reis crediet. Aanvankelijk was de korting die de kooper voor dezen korten betalingstermijn mochten inhouden, 1 later verminderd tot de helft, weer later 4/10 en daarna werd het gebracht op welke regeling nu reeds jaren bestaat. De invoering van de contante betaling en de wijziging in de daarvoor toegestane korting geschiedde steeds na overleg tusschen de or ganisaties der tuinders .en de Ver. „De Koophandel". Zooals gezegd liep de overeenkomst tusschen beide partijen aanvankelijk alleen over de veiling te Broek op Langendijk en die te Noordscharwoude. De later •gestichte veilingen te Obdam, Warmenhuizen en de groote veiling van den Noordermarktbond te Noord scharwoude, hebben steeds zonder meer de bestaan de overeenkomsten overgenomen. Opdat de *4 korting haar niet ontgaat, zal men begrijpen dat de handel alles in het werk stelt aan baar betalingsverplichting binnen twee dagen te vol doen. Een der groote voordeelen van deze regeling is dan ook dat de handel aan den Langendijk en Om streken gezond kan worden genoemd, een voordeel waarvan niet alleen dc handel maar ook de veilings- besturen profitoeren en op grond daarvan zou het alleen al zeer gewenscht zijn dat dc reeds zoovele ja ren bestaande toestand bestendigd zou kunnen blij ven. Verleden jaar echter werd op de jaarvergadering van den „Noordermarktbond" te Noordscharwoude een voorstel aangenomen om voor die veiling de kor ting te verminderen van op 15/100 protest van de op die vergadering aanwezige afgevaardigden van „Koophandel" mocht niet baten. Als motief werd aangegeven de vele onkosten die de veiling voor nieuwbouw gemaakt had en in de toekomst nog zou moeten maken. Men scheen van plan te zijn dit besluit uit te voe ren zonder voorafgaand overleg met „De Koophan del", die er clan pok nooit eenig bericht van kreeg, er werd gerekend dat men het wel in de courant zou hebben gelezen. Op een kort daarna gehouden algemeene vergade ring van „De Koophandel", op welke vergaderingen de laatste paar jaren steeds afgevaardigden van de Veilmgsverecniging woeden uitgenoodigd, vernam men van den daar ook aanwezigen afgevaardigde van „De Noordermarktbond" dat het de bedoeling was op 1 Juni 1930 de verminderde korting in te voeren. Op diezelfde vergadering van „De Koophandel" werd echter besloten dat op die voorwaarde hare le den niet zouden koopen en mededeeling van dit be sluit aan het bestuur van „De Noordermarktbond" gedaan, dat daarop besloot de wijziging voorloopig niet in te voeren en werd dan ook na 1 Juni op de oude voorwaarde verder geveild. Noodig is nog te vermelden dat de in dit schrijven genoemde veilingen, nl. die van Broek op Langen dijk, Noordscharwoude, Obdam en Warmenhuizen buiten hun provinciale en landelijke organisatie nog verbonden zijn door een zeer lossen band, namelijk „De Vierbond". Af en toe worden door dezen Vier bond vergaderingen gehouden, op welke steeds af gevaardigden van „De Koophandel" werden uitgenoo digd. Nu is op den 13en Dec. jl. op initiatief van „De Noordermarktbond" weer een vergadering van dezen Vierbond gehouden,; doel van den Noordermarktbond was natuurlijk de andere drie veilingsvereenigingen aan hare zijde te krijgen, wat betreft de vermindering van het kortingspercentage voor contante betaling Voor deze voor „De Koophandel" zoo belangrijke vergadering ontving zij echter geen uitnoodiging. Wel ontving zij een schrijven van den secretaris van „De Vierbond", den heer Klant te Warmenhui zen, gedateerd 17 Deo. jl.. waarin wordt meegedeeld, dat in de door „Dc Vierbond" op 13 Dec gehouden vergadering in beginsel besloten is de korting voor contante betaling geheel af te schaffen. Onder meer staat ook nog het volgende in dezen brief: „Zooals U bekend is reeds in ecne vergadering van 2 Juni 1920 deze zaak met Uw bestuur be sproken 'en is toen besloten de korting een jaar na cle vergadering te doen vervallen, tenzij in middels, een andere regeling zon worden ge troffen, waartoe door Uwe vereeniging een voor stel zou kunnen worden gedaan. Een voorstel van Uwe vereeniging is niet ingekomen, doch ook het besluit der betrokken veilingsvereenigingen is tot heden niet uitgevoerd." Tot zoover het in dit door „De Koophandel" van „De Vierbond" ontvangen schrijven omtrent deze zaak en ofschoon ik niet aan de juistheid twijfel, moet ik bekennen dat van de vergadering van 2 Juni 1920 noch van het daarin genomen besluit aan het tegen woordige bestuur van „De Koophandel" iets bekend is en ook in de notulen van „Dc Koophandel" is er niets van te vinden. Misschien staan er in het notu lenboek van „De Vierbond" nog wel meer voor het tegenwoordig bestuur van „De Koophandel" belang rijke dingen en wil de heer Klant het mij, nu ik zoo volop den tijd er voor heb, het mij wel eens ter inzage toezenden. Wel herinner ik me dat waarschijnlijk ook een tiental jaren geleden een paar bestuursleden van de veiilngsvereeniging te Broek op Langendijk met een voorstel zijn gekomen de korting voor con tante betaling af te schaffen, welk voorstel echter geen meerderheid in het bestuur kon verkrijgen. Ook meen ik me te herinneren dat heide genoemde be stuursleden zich toen nog in verbinding hebben ge steld met bestuursleden van de veilingen te Noord scharwoude en Warmenhuizen, doch dat daar toen voor afschaffing van de korting niet werd gevoeld. Eigenaardig is het intusschen dat ook de betrok ken veilingsbesturen het in de vergadering van 2 Juni 1920 genomen besluit om de korting af te schaf fen, vergeten hebben uit te voeren. Intusschen kan met voldoening worden geconstateerd, dat uit het meergenoemd schrijven van „De Vierbond" blijkt, dat het de bedoeling is de kwestie in overleg met „De Koophandel" op te lossen. Waarom de Langedijker correspondent van de Schager Courant een paar weken geleden reeds sprak van het beruchte Vk is mij niet duidelijk. Hoe de zaak opgelost wordt, zal de tijd leeren, aan genomen kan worden dat het in de bedoeling van beide partren ligt een goede oplossing te vinden. Mocht, echter bet Y< korting worden afgeschaft, dan staat voor mij vast dat voor den handel de prik kel om op tijd te betalen geheel weg is, dat eveneens de band die thans bestaat tusschen de botaalkanto- ren en den handel verbroken wordt en dat bet ge vaar dat de geheele contante betaling in gedrang zal komen, lang niet denkbeeldig is. Alkmaar, Januari 1931. C. WAGENAAR Ivz., Voorzitter „De Koophandel". Sedert menschenheugenis niet zoo'n lage temperatuur gehad. Tal van personen doodgevroren. Een Reuter-telegram uit Sjanghai meldt, dat China door een buitengewoon strengen winter geteisterd wordt, zoo streng als niemand zich herinnert dat hij ooit geweest is. Hij maakt vooral onder de armen veel slachtoffers. Uit de groote steder. alleen al worden honderden sterfgevallen gemeld. In tal van plaatsen is de temperatuur buitengewoon laag. Charbin meldt 48 graden onder nul; er zijn ook daar tal van sterfgevallen. Alle rivieren in Mantsjoerije zijn bevroren. Ook uit Kalgan en andere plaatsen in het N.W. der provincie Sjansi worden tal van sterfgevallen gemeld. Peking had te lijden van een hevigen sneeuwstorm en van een stofstorm uit de Gobi-woestijn. Meer dan honderd arme menschen zijn er sedert Vrijdag dood gevroren. Te Tientsin zijn reeds meer dan dertig menschen doodgevroren. De Peiho is in één nacht dichtgevroren, waardoor het havenbedrijf van Tientsin is stopgezet en meer dan 80 kuststoombooten ingevroren zijn. Te Nanking zijn enkele sterfgevallen tengevolge van de koude voorgekomen. De temperatuur is er 25 gr. onder nul. Midden-China is door een sneeuwstorm geteisterd en alle verbindingen zyn verbroken. Sneeuwstormen over Japan. Ook hier tal van slachtoffers. Reuter seint uit Tokio: Het heele land is geteisterd door sneeuwjacht en stormen, waardoor tal van personen gedood of gewond zijn, groote schade is aangericht en dc verbindingen verbroken zijn. Te Tokio is het buitengewoon koud. Men vreest voor ongelukken op zee. OPSTAND OP DE FILIPIJNEN. Dood en en gewonden Volgens een bericht uit New York is op de Filipijnen een opstand van enkele stammen uitgebroken, die ech ter door de politietroepen onderdrukt is. Er zijn evenwel bloedige gevechten geleverd, waarbij de inlanders 20 dooden en 50 gewonden verloren. De verliezen aan Amerikaansche zijde bedragen 4 man, te weten 2 officieren en 2 manschappen. De opstandige beweging wordt toegeschreven aan slechte behandeling der kleurlingen. /*v Méér wintereieren ia\ j van zeer lijnen smaak door —esvy B E R T E L S' „KUNSTKORREL »--*? Volledig dagrantsoen, nieli bijvoerenI Waar niet verkrijgbaar, proel 5 Kilo 11.20, postwissel. Octrooi in 10 Stalen. Lel op Loodje en Label, er zijn SERTELS' OLIEFABRIEKEN N.V, ald. K'JNSTKQRREL, A dam GROOTE VOORRAAD VERGIFT GESTOLEN. Uit de auto van een geneesheer. Uit Londen: Terwijl een Londensch geneesheer een patiënt bezocht, werden uit zijn voor het huls staande auto twee koffers gestolen, die een groote hoeveelheid vergift bevatten, waaronder strychnine. De hoeveelheid is groot genoeg om er eenige honderden personen mee te dooden.. BESTRIJDING WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Door invoering van een werkweek van vijf dagen. In het Congres heeft, naar het N.T.A. meldde de leider van de American Federation of Labor de invoering voor gesteld van een werkweek van vijf dagen als beste mid del tot bestrijding der werkloosheid. Regen, wind, waterkoude dagen en daarmede ver hoogd gevaar voor Uw gezondheid, dat zijn de voor uitzichten der komende dagen. U zult zeker wel tij dig bij Uw apotheker of drogist Uw Aspirin-Tablettcn in de origineele verpakking met den oranje band en het Bayerkruis koopen. Vraagt dan ook gelijktijdig de interessante en leer rijke Bayer gezondheids-vraagbaak, die,U dan gratis, lot het einde dezer maand bij aankoop van een buisje Aspirin-Tabletten overhandigd wordt. TRIBUNE INGESTORT. 150 gewonden. Reuter seint uit New York: Te Broolclyn is een ongeluk geschied tijdens sportwed strijden van het 106de regiment. Er was een tribune opgericht, waarop ongeveer dui zend toeschouwers hadden plaats genomen. De tribune stortte in, waarbij 150 personen min of meer ernstig werden gewond. DE NOOD DER AMERIKAANSCHE BOEREN. Collecte georganiseerd. Uit New York: Voor de door de hevige droogte van dezen zomer ge troffen boeren in de Vereenigde Staten wordt een col lecte georganiseerd. President Hoover heeft verklaard, dat de regcering maatregelen zal nemen teneinde hun toestand te verbeteren. Dc wedstrijd is ditmaal goed bezet en nam 15 October een aanvang, met 33 toornen kippen en een den. De toornen bestaan uit 7 dieren van één fokker; 6 daarvan namen aan den wedstrijd deel en 1 wordt als reserve ingedeeld. Behalve een scherpe valnestcontröle, wordt ook ieder ei gewogen en zoo het aantal K.G. eieren vastgesteld. Dit aantal K.G. eieren wordt vermenigvuldigd met den gemiddelden eierprijs per K.G. gedurende de periode, waarover het rapport loopt. De uitslag nu is als volgt: KIPPEN. W.L. EIGENAAR. S .y s Klasse II. N.H. BI. Klasse III. EENDEN. Klasse I. Ehaki's. Klasse II W.I.L. Klasse III. Spreeuwk. E «3 c7S O 'ü-n Hoenderpark, N.-Holland, Bergen 7 32 1.669 52 f 2.39 P. A. Klaver, St. Maartensbrug c 2 47 2.335 50 f 3.34 1 Schoonderlogt, Eist 9 31 1.553 50 f 2.-22 1 Schoonderlogt, Eist 4 40 1.910 48 f 2.73 1 Dr. G. Baarda, Wolvega 5 39 1.S97 49 f -2.71 J. de Vries, Nederhorst den Berg 10 28 1.501 54 f 2.15 1 C. Nieuwebocr, Nieuwe Niedorp 1 52 2.650 51 f 3.79 1 Hoenderpark N.-Holland, Bergen s 11 28 1.408 50 f 2.01 Schoonderlogt, Eist 12 27 1.273 47 f 1.S2 2 Schoonderlogt, Eist 6 36 1.842 51 f 2.63 J. de Vries, Nederhorst den Berg 3 47 2.333 50 U 3.34 Schoonderlogt, Eist s 13 24 1.186 49 f 1.70 1 J. Verloren, Ammcrzoden 8 32 1.586 50 f 2.27 J. Waal, Zaandam A. J. Meereboer, Bcets 4 17 867 51 f 1.24 1 J. Bierhaalder, Venhuizen k 3 33 1.568 47 f 2.24 1 J. Beets, Beemster 1 52 2.936 56 f 4.20 G. Klucht, Beemster s 6 9 472 52 f 0.67 E. D. Overeena, Beemster a 5 16 S63 54 f 1.23 A. Kooij, Heerhugowaard g 2 40 2.024 51 f 2.89 Dr. G. Baarda, Wolvega J. Buiten, Purmer K. Wals, Den lip 2 11 566 51 f 0.84 N.V. Kramer, Wijde-Wormcr J. Bijl, Monnikendam 1 16 846 53 f 1.25 N.V. Boerderij Lokhorst, Tonsel 3 95 5.660 60 f 5,38 2 G. Veendaal, Friezenveen 1 92 6.022 65 f 5.72 Iv. Wals, Den lip 2 93 5.944 64 f 5.65 2 A. Janssen, Tonsel 5 80 4.755 59 f 4.52 6 A.' Janssen, Tonsel 4 82 4.960 60 f 4.71 4 N.V. Boerderij Lokhorst, Tonsel 1 90 6.036 63 f 5.73 Vanaf 1 Jan. J. Bark, Spijkerboor 1 1018 73.615 75 f 57.81 J. Pronk, Beemster 2 823 60.195 77 f46.44 De Legwedstrijd commissie: J. H. VELDERS, Schagen, Voorzitter. H. RIJS, Beemster, Secretaris.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1