Schager Courant Maad Noordscharwoude. ONTERFD...! Radioprogramma DE LANGENDIJKER GROENTENVEÜJNGEN. Tweede Blad. De Noordhollandsche Staten. DRAlSlflA-vANVALKEhBURC'S-' g A -'l LEVERTRAAfl Te koop gevraagd: een vrouw met een ton! Dinsdag 13 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8797 Deze tellen 77 leden. Dit getal is vastgelegd in de Provinciale wet, en het houdt verband met het zielental. Eigenlijk moesten we zeggen: hield daarmee ver band, want de vertiouding tussohen het aantal ingezete nen, der verschillende provinciën is sterk gewijzigd. "Van de bevolkingsaanwas, die de laatste jaren voor ge heel Nederland gesteld kan worden op 100.000 per jaar, profiteeren vooral de beide Hollanden. Misschien zijn er wel lezers, die meenen, dat het verkeerd is, om in dit geval te spreken van profiteeren! Hoe dit zij, Noord-Holland moet het met 77 vertegen woordigers stellen en alleen Zuid-Holland heeft er meer, B.l. 82. Die 77 dames en heeren vertegenwoordigen de heele provincie, niet uitsluitend den kieskring, waarin ze wor den gekozen. Dat wil niet zeggen, dat plaatselijke of etreekbelangen niet de speciale aandacht hebben van de afgevaardigden, die daar bizonder goed bekend zijn: men kan moeilijk venvachten, dat alle leden in de heele provincie thuis zijn als in hun woonkamer. Soms, doch gelukkig heel zelden, lijkt er een tegen stelling te zijn tusschen stad en platteland, doch uit de latere jaren is ons geen stemming bekend, waarbij zich dit demonstreerde. Dreigt er dan overwicht van de groote 6teden, spe ciaal van Amsterdam? Ons dunkt van niet en wie de klacht zou uiten, dat Ihet platteland in de Staten veel minder vertegenwoordi gers heeft dan onze groote steden, vergeet dat er voor de verdeeling der zetels toch moeilijk een andere maat staf genomen kan worden dan het zielental. Nu is het daarmee als volgt gesteld. De provincie heeft 1.483.785 inwoners Amsterdam 749.459 inwoners Haarlem 117.169 inwoners Het overige deel der Provincie 617.157 inwoners Dit overige deel kan echter niet zonder meer als „platteland" worden aangeduid. Er behooren plaatsen toe, met een uitgesproken industrieel karakter als bijv. de Zaanstreek, terwijl andere geheel of gedeel telijk luxe plaatsen zijn, bijv. Bloemendaal, Bussum, Bergen, Hilversum, om maar enkele te noemen. Gaat men nu de ledenlijst na, dan blijkt dat er van de 77 wonen in Amsterdam 34 in Haarlem 8 in de rest der provincie 35 waarvan benoorden het IJ 18 Oogenschijnlijk tellen de Staten dus te weinig Am sterdammers. Naar de bevolking zouden er 39 moeten zijn in plaats van 34. Onder hen, die buiten wonen, zijn echter „gehaaide" Am sterdammers meestal ook op Amsterdamschb lijsten gekozen. Voor de Staten geldt immers ook de evenredige ver tegenwoordiging en als de verschillende partijen al hun lijsten verbinden en dus het aantal zetels behalen, waar op hun volledig stemmencijfer hun recht geeft, dan krij gen zoowel stad als land,waarop ze recht hebben. Trouwens, de tegenstelling in vertegenwoordigende lichamen is niet stad of land, maar democratie of behoud Beide doen zich voor in verschillende vormen, doch ruwweg kan toch dit gezegd worden: democratie beteekent vooruitgang; behoud of conser vatisme beteekent achteruitgang of op zijn best: stil stand. Hoe het naar deze onderscheiding in de Staten is ge steld, bekijken we in een volgend nummer. LEEUWARDEN FEUILLETON Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE 7. „Kom, niet zoo somber kerel! Die oud-oom of achter neef, of wat hij van je was, heeft die hier nogal succes gehad?" „Te oordeelen naar den toestand, waarin ik de plan- to. ge aantrof, zou ik zeggen van niet. Ze had twee jaar fcraak gelegen, toen ik kwam. Het heeft reusachtig veel moeite gekost om den ouden heer te vinden en hem aan het verstand te brengen, dat hij als eigenaar van „Conty Gates", beter deed naar Engeland terug te gaan en daar in welstand te leven. Arme kerel! Hij heeft er niet lang 'van geprofiteerd. Hij was al dood ziek toen hij in Southampton aankwam. Twee jaar heeft hij het nog uitgehouden." „Maar dan moest jij het land daarna toch geërfd hebben, tenminste als hij geen kinderen had?" „Neen; hij was vrijgezel en ik dacht hetzelfde als jij nu zegt. Maar hij stierf tenslotte toch nog onver wacht en had geen testament gemaakt tenminste, er werd geen testameni gevonden, dat was gemaakt nadat hij bezit genomen had van het landgoed. Wel een oud testament, v/aarin hij mij L'Opale vermaakte." „Wat 'n verschrikkelijke pech. Maar hoe komen de Arbournes er nu tenslotte aan?" „Ja, dat is werkelijk vreeselijk. Lady Arboure heet Har rel van zichzelf; ze is de oudste zuster van mijn vader. Heb je nooit gewcSen hè? Ik heb nooit veei relaties met haar onderhouden; ik kan haar niet uit staan, ze is hard en zonder gevoel, maar ik was toch stcm-verbaasd, toen ze aanspraken liet gelden op „County'Gates". Haar redeneering was, dat nu de tak van Harrel met dien ouden planter was uitgestorven, het landgoed en de inkomsten daarvan weer terugkwa men aan de jongere linie. Wat dat betreft had ze volkomen gelijk. Maar, beweerde ze verder, het be hoorde te gaan volgens den ouderdom in de familie takken, wat volgens het testament van mijn vader uitdrukkelijk diens bedoeling was. Zij was een geslacht ouder dan ik, dus haar erfrecht ging vóór het mijnel Zaterdagmiddag te 4 uur kwam de gemeenteraad in een spoedvergadering bijeen. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler; Secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent deze eerste vergadering in het jaar 1931 en memoreert, dat zijn wensch in de vorige vergadering geuit, betreffende den toestand in den tuin bouw in vervulling schijnt te gaan, gezien de andere weersgesteldheid, met gevolg dat de prijzen der produc ten stijgen. Deze vergadering is op een bijzonderen dag en uur samen geroepen door een ingekomen schrijven van het Provinciaal bestuur inzake de tuinderscredieten. De notulen van de vorige vergadering worden goed gekeurd met een woord van dank aan den samensteller Mededeelingen. Naar aanleiding van de notulen deelt de voorzitter mede, dat het rapport van het P.E.N. betreffende over name van 't electrisch net is ingekomen, doch dat uit den aard der zaak nog geen mededeelingen gedaan kun nen worden. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat het onder zoek naar de gemeentebegrooting 1931 nog niet is af- geloopen. De Tuinderscredieten. Hierna komt aan de orde een ingekomen stuk van het Prov. Bestuur betreffende de tuinderscredieten. De voorzitter zegt dat het een vanzelfsprekend iets is dat B. en W. hier voor zijn en verwacht spr. niet anders dan dat ook de raad hierop goedgunstig zal beschikken, daar naar dit schrijven verlangend is uitgezien. De be doeling is, dat het crediet verstrekt wordt door de Boe renleenbanken onder garantie van de provincie en de gemeenten met respect. 70 en 30 pet. Met algemeene stemmen wordt zonder eenige discus sie besloten dat de gemeente zich voor 30 pet. garant zal stellen. De Voorzitter acht het een gelukkig verschijnsel, dat met algemeene stemmen dit besluit is genomen. De uitvoering van een ander berust bij B. en W. De rondvraag- levert niets op, waarna tot sluiting wordt overgegaan. Woensdag 11 Januari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek; 9.15 Orgelspel door Johan Jong. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Onze Keuken, door P. J. Kers; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.05 Radio-Volks-Uni- versiteit. Voeding en voedingsstoornissen bij het kleine kind; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.20 Middagconcert door het VARA-Septet; 2.00 On derbreking voor verzorging van den zender; 2.30 Vrou wenuurtje; 3.20 Gramofoonmuziek; 3.25 Coöperatie kwartiertje; 3.40 Maak het zelf, doór.Celine Schaake Verkozen; 4.30 Piano-recital door Johan Jong; 5.00 Kin dervertellingen; 5.30 Vraaghalfuurtje; 6.15 Gramofoon muziek; 6.30 Mandolinecursus, door Joh. B. Kok; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.15 Voordracht door Martien Beversluis; 7.45 Politieberichten; 8.00 Joodsch uurtje; 9.00 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.15 Opvoering van „Tine Kipra's Echtschei ding" door het Groot Volkstooneel; 10.15 Vervolg Concert; 11.05 Persberichten van Vaz Dias; 11.15 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 11.00 Korte Ziekendie'nst; 11.0012 00 Harmonium bespeling door M. F. Jurjaanz; 12.0012.30 Gramofoon- platen; 12.302.00 Middagconcert; 2.002.30 Gramo foonmuziek; 2.303.00 Lezen van Chr. Lectuur; 3.00 4.30 Concert: viool, piano en zang; 4.304.45 Gramo foonmuziek; 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.00 6.00 Kinderuurtje; 6.007.00 Uurtje voor de land bouwers door H. Pilon. Onderwerp. „De Fosforzuur- mestötoffen"; 6.306.40 Vaz Dias; 7.007.30 Gramofoon muziek; 7.308.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 8.0010.45 Concert door het Chr. Radio-Orkest. Spreker: G. Rauws. Onderwerp: „Sanatorium-leven'; 10.00 Pers berichten van Vaz Dias; 10.4511.30 Gramofoonmuziek. „Maar jij had geen voorrang als mannelijk erfge naam? „Misschien. Maar mijn aanspraken stonden, zooals mijn advocaten adviseerden, niet heel sterk, doordat ik de juistheid van mijn vaders zienswijze, dat de oudste tak de meeste rechten had. indertijd had erkend, door mij niet tegen het testament te verzetten en het zelfs te helpen uitvoeren door dien Harrel uit Westlndië naar het landgoed te halen. Deze complicatie had il: niet kunnen voorzien, ander had ik wel een uitdruk kelijk voorbehoud gemaakt. Maar ik had ook geen lust in een schandaal-proces over ons familiebezit." Digby zweeg; er was een smartelijke uitdrukking op zijn gezicht. Ik kan me volkomen in je gevoelens verplaatsen," zei Morrence hartelijk, „het is alleen maar jammer, dat Lady Arbourne geen sikkepit eergevoel heeft en dat ze een fatsoenlijk man als jij, tegenover zich heeft gevonden." Hij stak de hand toe en Digby greep die en drukte haar stevig; er kwam een glans in zijn oogen en de smartelijke trek om zijn mond ontspande zich. „Jij bent de eerste die mij heelemaal begrijpt, Jack," zei hij warm. „Ik geloof dat ik net zoo gehandeld zou hebben. Dus mèt „County Gates" gaf je het heele oude leven op?" „Ja. Ik was wel sterk genoeg om dat te doen, maar toch niet zoo sterk, dat ik in staat was om in Engeland te blijven. In die twee jaar had ik ervaren wat het beteekent om in den kring, waarin ik leefde, betrekke lijk arm te zijn. Toen ben ik hierheen gekomen om te zien,of er wat te maken was van L'Opale, het eenige bezit dat mij was overgebleven. En hier ben ik nu... Nu weet je de heele geschiedenis!" „Maar éen ding begrijp ik dan toch niet. Als die oude heer jou L'Opale vermaakt heeft, waarom heeft hij dan in zijn testament geen woord over „County Gates" gezet?" „Het eenige testament dat we konden vinden dag- teekende uit den tijd vóór mijn vaders dood. Het was hier in West-Indië gemaakt. Het f/.hijnt dat mijn vader en Ian Harrel in vroeger jaren wel gecorrespondeerd hebben. In ieder geval wist hij van mijn bestaan en omdat hij kinderloos was, vermaakte hij m ij de plan tage omdat er niemand nader was die er voor in aan merking kwam. Mijn vader was niet bepaald de ge schikte erfgenaam voor een dergelijke nalatenschap. Eigenaardig hè, dat de man, die mij zonder het te willen, beroofd heeft van het eigendom waarop ik aitjjd Voor enkele dagen kon men in een onzer groote dagbladen een advertentie van den volgenden inhoud lezen: Huwelijk. Zeer nette alleenstaande jongeman, begin dertig, rnet goede positie, echter niet voldoende om zonder kapitaal stand op te houden, zou gaarne in relatie komen met ouders, die hun dochter f 100.0CO.— mede kunnen geven. Ver der is onbesproken gedrag mede hoofdver- eischte. Aangeboden wordt de Gravinnentitel en een gelukkig huiselijk leven. Brieven on der No. 627, Administrate welke op woord worden geretoiirneerd. Den naam van de krant hebben we geschrapt, ten einde liefhebbende!!) ouders onder onze lezers niet in de verzoeking te brengen, hun dochter ten ver koop aan te bieden. Overigens speelt de dochter geen rol; mijnheer de Graaf roept ouders op en ..iet hen wil hij een han deltje doen. Voor zijn titel en een gelukkig huiselijk leven vraagt hij: een ton goud, een onbesproken ge drag plus omdat het niet anders kan -een vrouw. Dichters en idealistische jongelui, die meenen clat er voor een goed huwelijk ook liefde en achting noodig is, zijn ouderwetsche menschen. Of lieer Graaf van onbesproken gedrag is, vermeldt iiij niet. Hij is ook een man, nietwaar? Of, bedoelt hij, dat de kat in het donker knijpen niet erg is, als men maar zorgt, dat de menschen er niets van te weten komen? We zullen er maar geen zure grapjes meer over maken. Het blijkt wel, dat iemand van adel kan zijn zonder edel te wezen. ooo Advertenties van bovenstaande- soort zijn geen zui ver Nederlandsch product, liet wast ook elders. Hier is bijv. een annonce uit een Amerikaansch blad, medegedeeld door het „Algemeen Weekblad". Dit moois luidt als volgt: „Ik geef hierbij kennis van het overlijden van mijn lieve vrouw, die heengegaan is op het' oogenblik, dat zij het leven schonk aan een zoon, voor welken ik nu een min zoek, om voorloopig ook de huishouding te bestudeeren, totdat ik een nieuwe levensgezellin gevonden zal hebben, die knap van uiterlijk moet zijn en ten minste 20.000 dollar bezitten om deze in mijn manufacturenzaak te steken, waarin ik een uitverkoop houdt, omdat de zaak zal wor den verplaatst naar de Elde Avenue 174, waar ik tevens eenige vertrekken te huur heb." Deze wijze van zaken doen noemt men wel: Nieu we zakelijkheid! Wij willen maar zeggen: wat nieuw is, is daarom nog niet goed of heter. Het tuinderscrediet in de gemeenteraden geen cadeautje; werk voor de dagelijkschc b©3turen. Een betere tendens in het prijs verloop. Roode kool hoogere pryzen, bij meerderen aanvoer. Hetzelfde geldt van gele kool. Ook witte wat hooger. Uien slecht. Peen iets beter. Bieten goed. De laatste week stond in het teeken der provinciaal- gëmeentelijke tuinderscredieten. In diverse gemeente raden is het voorstel van Ged. Staten van Noord-Holland om de gemeenten te verzoeken, zich voor 30 pet. garant te stellen voor het aan noodlijdende tuinders te verlee- nen crediet, behandeld. Niemand zal verwacht hebben, dat ook maar één raadslid zich tegen die borgstelling zou verklaren. Dat men met sommige voorwaarden niet accoord zou gaan, is uit artikelen in de Schager Cou rant reeds gebleken. En dat er eenige critiek zou wor den geoefend, is uit de besprekingen wel duidelijk ge worden. In een der raadsvergaderingen was een lid niet te spreken o^er het zich afzijdig houden van steun door het Rijk en sprak in dezen van plichtsverzaking. Dat dit nu toch buitengewoon overdreven is en bewijs levert van de ondeskundigheid op dit terrein, moge hieruit blijken, dat de Provincie over een 7-tal jaren nog geen f 28000 als borg heeft moeten betalen en dat bij een garantie van 90 pet. Per jaar is dit dus nog geen f 4000. Nu begrijpen we werkelijk niet, waarvoor het noodzakelijk is, het Rijk nog in deze steunregeling te willen betrekken, nu de Provincie Noord-Holland met een 30 a 40 gemeenten, die garantie op zich hebben genomen. Men redeneert soms bij deze garantiestelling, alsof de Provincie hier den tuinders een cadeautje bezorgt; niets is natuurlijk min der waar. Het is slechts een hulpverleening in den vorm van borgstelling, welke wij, ieder op zijn tijd, aan ande ren bewijzen en anderen aan ons. Alleen nog met dit gerekend had, mij het eenige, dat ik tenslotte nog be zit, heeft nagelaten!" „Het ls niet bepaald een voordeelige ruil! Weet Je zeker dat er geen later testament bestaat?" „Vrijwel. Hij heeft alles wat hij heeft meegenomen naar Engeland en hier de kast gesloten. We hebben alle papieren doorgesnuffeld, maar er was geen tweede testament bij." „Arme kerel!" zuchtte Morrence. „Maar heb je wei aan de toekomst gedacht? „Neen, daar wènsch ik niet aan te denken!" „Maar mijn beste jongen..." protesteerde Morrence. „Ik zeg je nog eens, ik w i 1 niet denken," riep Digby heftig, terwijl hij ongeduldig opstond en een stapel papieren op den grond smeet." Dat is juist het voor deel ervan, dat je hier levend begraven bent; je her sens functioneeren niet meer, je slaapt in en je herin neringen stompen af. Je bent tevreden, zooals een poes die in het zonnetje zit, dat je van dag tot dag het leven hebt. De eenige toekomst waaraan ik denk is het volgende jaar en de kansen van den oogst." Morrence's vriendelijke oogen kregen een ernstige uitdrukking. Hi,1 keek onwillekeurig naar het portret van het Engelsche meisje naast het zijne en dacht aan de spottende opmerkingen van „Doctor Tom" over Eulalie de Floissac. „Denk je hier voor goed te blijven?" vroeg hij. op za- kelijken toon. „Ik zeg je Jack, dat ik heelemaal niet denk. Ik maak geen plannen meer. Als ik het leven hier niet ondrage lijk ga vinden, welnu, dan blijf ik waarschijnlijk. Jij hebt belanstelling voor de dingen van vroeger in me wakker gemaakt." vervolgde hij een tikje geprikkeld. „Meestal vergeet ik Engeland totaal. Maar nu ben ik waarachtig in staat om naar oude kennissen en familia leden te vragen!" „Er is één oude relatie, aan wie je wel wat meer ge legen mocht laten liggen, dan je tot nu toe gedaan hebt," antwoordde Morrence met vriendelijk verwijt. „Ik bedoel je zuster. Mijn vrouw logeerde bij haar, toen ik uit Engeland wegging en ik weet dat ze er vreeselijk onder te doen heeft, dat ze nooit zoo iets van je hoort." „Arme Cissy!" zei Digby met een zucht. „Ik wéét dat mijn gedrag tegenover haar Verkeerd is, maar het leek me het beste om alle verbindingen met Engeland te verbreken." „Ze weet niet eens waar je uithangt." „Ze weet dat ik naar St. Alousië ben gegaan. Maar ik heb haar sinds mijn komst hier, niet geschreven en tenslotte schreef zjj ook niet meer. Ik denk dat ze in de verschil, dat in het laatste geval, bij wanpraestatie van den eigenlijken schuldenaar, de particuliere persoon er zijn centen mee kwijt raakt, terwijl het in het eerste geval, borgstelling door gemeente en provincie, de ge meenschap is, die de gevolgen van het niet voldoen aau de verplichting draagt We mogen nu verwachten, dat Gedeputeerde Staten de genomen besluiten in zake de garantieverleening door de gemeente spoedig zullen goedkeuren, zoodat de voor bereidende werkzaamheden kunnen beginnen. Het zou ons niet verwonderen, of de Dagelijksche Besturen der gemeenten zullen met de tuinbouwvereenigingen in con tract treden, ten einde zooveel mogelijk tuinders te be reiken en dezen op eenvoudige wijze inlichten, wat hier te doen staat, om in het bezit van tuinderscrediet te komen. Want op dit gebied heerscht nog heel wat on wetendheid en misverstand. Wo zoudendaarvan frap pante staatjes kunnen meedeelcn. De grondtoon van de stemming op onze groenteveilin gen is wel wat zuiverder geworden. Sedert er een lichte vorst intrad, die helaas weer spoedig in dooi is verkeerd, zijn de prijzen van de winterkool iets beter geworden, doch ze zijn nog niet van dien aard, dat er van een loo- nenden prijs kan worden gesproken. Het is voldoende bekend, hoe slecht het vorige jaar de financieele uit komsten zijn geweest (omzet aan de veiling van den Noordermarktbond in 1929 f 4.437.000 en f 2.383.000 ;n 1930!) en op het oogenblik zijn de prijzen nog weinig beter den het vorige jaar omstreeks dezen tijd. Van de veiling der L.G.C. zijn ons op dit oogenblik nog geen om- zetcijfers bekend, doch ook daaruit zal straks wel blij ken, hoe droevig de uitkomsten verleden jaar zijn ge weest. Waaruit dus, bij de tegenwoordig bestede prijzen, volgt, dat de toestand nog alles behalve rooskleurig is. Een paar kwartjes verhooging in prijs brengt de men schen al in een betere stemming. Hoe minder men im mers heeft, hoe eerder men met een kleine gift tevreden is. En bovendien geeft een geringe prijsverbetering hoop op een verdere opleving der groenteveilingen. En hoop moet -in deze tijden de Langendijker tuinbouwers doen leven. Verleden jaar werden in de overeenkomstige week nog partijen bloemkool aangevoerd, die tot over de f 11 opbrachten. Deze week werden nog slechts 150 stuks van deze groente aangevoerd, die hoogstens f 7 konden op brengen. Door de vorst is nu alles weggevroren, zoodat het met den aanvoer van bloemkool zal gedaan zijn. De aanvoer van roode kool was vooral aan de veiling van den Noordermarktbond van beteekenis. Daar wer den rond 90 spoorwagens aangevoerd tegen 35 te Broek op Langendijk. De prijzen waren hooger dan de vorige week. Zoo werd aan den Noordermarktbond in het be gin der week voor de kleine sorteering, ruim f 6 betaald; Donderdag werd zelfs tot f 7.20 besteed. Overigens bleef de prijs iets beneden de f 7. Groote kool bracht aanvan kelijk bij de f 4 op; dit bleef zoo gedurende de heele week met een kleine verhooging. Afwijkende kwaliteit groote werden voor f 2 verkocht, kleinere brachten naar verhouding weer hoogere prijzen op. Ter vergelijking met het vorige jaar vermelden we: noteering op 9 Ja nuari 1930 aan de veiling van den Noordermarktbond f 2.806.50, 9 Jan. 1931 was deze f 46.70. Aan de vei ling der L.G.C. waren ze resp. f 2.706.30 en f 26.90, Veel verschil is er dus nog niet; alleen is de groote kool iets duurder. Bedenkende echter, dat de oogst zooveel minder opbrengst gaf, stemmen de tegenwoordige prijzen nog weinig bemoedigend. Voor gele kool konden ook eenigszins betere prijzen worden bedongen. Voor groote werd in het begin der week even minder dan een rijksdaalder besteed. Later kon tot over de f 3 worden gemaakt. Aan den Noorder marktbond werd zelfs tot f 3.30 betaald. Het mooie kleine goed werd aanvankelijk verkocht voor f 3.50— 3.80, op het eind der week werd f 4.204.50 betaald. Van deze koolsoort zitten groote voorraden. De prijzen, di® deze week besteed werden zijn nog belangrijk lager dan verleden jaar. Zoo werd aan den Noordermarkbbond voor eerste soort op 9 Jan. 1930 f 5.206.30 besteed; 9 Jan. 1931 aan die veiling f 2.804.20; aan de veiling te Broek waren de respectieve cijfers f 3.206.70, en f 2 4.60. Men ziet, dat de prijzen nog zeer ongunstig zijn. Toen werden 62, nu 50 spoorwagens gele kool aan beide veilingen tezamen verhandeld. Deensche witte kool is er dit jaar aanmerkelijk minder dan verleden jaar. De prijzen van dit product zijn nu wat beter. Maandag werd aan de Broeker veiling van f 23.50 betaald, te Noordscharwoude f 2.903.50. Voor de groote Denen werd de heele week om en de bij f 3 besteed, Zaterdag aan de veiling van den Noordermarkt bond f 3.40. Voor de mooiste van de kleine sorteering werd aanvankelijk tot f 3.50 besteed, op het eind der week kon tot f 4 worden bedongen. Op 9 Jan. 1931 werd aan de Broeker veiling f 2.203.70 betaaldte Noord scharwoude f 2.903.80. Het vorige jaar op dienzelfden datum waren de noteeringen aan genoemde veilingen, f 1.202.10, en f 1.301.90. In aanmerking genomen echter de slechte oogst, is de financiëele opbrengst nog niet grooter. De aanvoer beliep in totaal aan beide merkten rond 65 spoorwagens. Voor uien bestaat hoegenaamd geen belangstelling. De prijzen zijn en blijven dan ook bijzonder laag. Op het eind der week leek eenige verbetering in te treden. Werd aanvankelijk hoogstens f 21000 voor de mooist® betaald, later werd tot f 2.70 besteed. Grove uien brach ten f 1.50—2.80, drielingen f 0.80—1.60, nep f 1.70—1.80, Aanvoer 12 spoorwagens. Peen was eenigszins minder laag in prijs: men be steedde van f 1.402.40. Bieten werden verkocht voor f 1.906.30. meening verkeerde dat ik niet hier gebleven ben en haar brieven mij niet bereikten. Mijn plannen waren zoo onzeker, toen ik uit Engeland wegging; ik heb inderdaad ook over Australië gesproken, dus Cissy zal wel den ken dat ik daarheen getrokken ben. Gélukkig heeft Ce- cily niet geleden onder mijn tegenspoeden. Ze is met Cartwright getrouwd een jaar voor mijn vader stierf en niet alleen dat haar man gefortuneerd is; ze heeft ook een behoorlijke bruidschat meegekregen. Dat eigenaar dige testament heeft haar niets te kort gedaan..." „Dat maakt de houding van je vader nog vreemder." „Hij was altijd eigenaardig. Clcely was zijn lieveling en ik ben overtuigd dat hij, toen hij besloot mij te ont erven, tegelijk gezorgd heeft, dat njijn zuster daar geen schade van had. Hoe is het overigens met haar? Ik ben blij dat je vrouw bij haar is. „Nell voelde zich niet heelemaal goed, toen ik weg ging; in elk geval niet goed genoeg om mee te gaan naar Port Gragas met zijn gevaarlijk klimaat. Maar je zuster is heelemaal niet zooals ze wezen moet, Digby." „Cissy is nooit sterk geweest. Maar er mankeert haar toch niets ernstigs, wel?" „Beste kerel, heb je nooit gehoord dat de geest in vloed heeft op het lichaam en kun je je niet voorstellen dat je zuster, die dol op je is, erg tobt over je myste- rieuse verdwijning?" Digby voelde zich niet erg op zijn gemak. „Ik heb het nooit in dat licht beschouwd," bekende hij op berouwvollen toon. „Ik zie nu wel in dat ik heel egoistisch gehandeld heb. Maar je hebt er geen idee van Jack, hoe ellendig ik me heb gevoeld. Dus jij vindt. ik behoor te schrijven?" „Sellig! En bovendien, zoodra je hier een poosje ge mist kan worden, moet je naar huis gaan en vertellen hoe je het maakt. Ik zeg dit niet alleen terwillé van Cecily, maar ook voor jezelf." „Voor mij? Je zoudt heel wat grooter dienst kun nen bewijzen, door me maar kalmpjes hier te laten." „Om je bloot te stellen aan iets, waar je je heele ver dere leven berouw van zult hebben! Ik weet niets van je omgeving, Digby, maar ik begrijp heel goed dat een man, die van plan is zioh in de kolonie te vestigen, niet alléén kan blijven. Meestal trouwt zoo iemand met een meisje uit den maatschappelijken kring, waarin hij be land is. En ik voel er niets voor om jou naar de weer licht te zien gaan, ouwe jongen... Versta me goed, ik wéét niets, alleen zou ik jp willen vragen, is er behalve je zuster niemand anders in Engeland, van wie je zoudt willen weten hoe het haar ging?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5