Raad Heerhugowaard. Raad Oudkarspel. De Zuiderzeewerken. Nagekomen Berichten. Het gestrande schip bij Castricum. WIERINGEN. De uitbarstingen van den Msrapi. De groote nationale onderneming der Zuiderzee werken, aldus de S-correspondent van het „Ilsbl" te Londen", vindt in Engeland groote belangstelling en een goede pers. Van tijd tot tijd heeft de „Times" uitmuntende .afbeeldingen gegeven van de vordering van het werk en verleden week bevatte de „Daily Express" een interessant artikel met verscheiden zeer goede foto's. Het is dan ook niet te verwonderen dat, toen de Royal Geographical Society in haar nieuw, schitte rend ingericht gebouw in Kensington Core professor ir. J. \Y. Thierry uitnoodigde om voor de Society te spreken, een zeer talrijk en gedistingeerd gezel schap gebruik maakte van de gelegenheid om dezen autoriteit, die als hoofdingenieur bij de Zuiderzee werken tien jaar lang practisch deelgenomen heeft, te hooren. De heer Thierry. thans hoogleeraar te Delft, heeft gisteravond aan de hand van zeer goede kaarten een serie lichtbeelden, sommige van interes sante dwarsdoorsneden van de nieuwe zeeweringen, maar do meeste op zee of uit de lucht genomen foto grafieën, een overzicht gegeven van het reeds tot stand gebrachte en van de geleidelijke wording van den afsluitdijk, van de ontzaglijke sluiswerken en de droogmalingsin3tallaties. Verscheiden van deze afbeeldingen, vooral die waaruit treffend de groei van het werk bleek, ontlokten aan het gehoor spon taan applaus en aan het einde werd de spreker met de meest hartelijke toejuichingen voor zijn uiteecn- zettingen beloond. Verscheiden sprekers, autoritei ten en ingenieurs complimenteerden hem en de Ne- derlandsche natie met den moed. de ontzaglijke vol harding en zorgvuldige voorbereiding, waarmede dit werk is ondernomen en de president der Society, ad miraal Sir William E. Goodenough dankte hem uit naam der aanwezigen voor zijn groote bereidwillig heid om over te komen en zulke belangrijke mede- deelingen te doen over het werk. Morgen (dat is vandaag) zal professor Thierry in de E'ssex Hall voor de Londensche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond over hetzelfde on derwerp spreken en Woensdag biedt de Anglo-Bata- vian Society hem een feestmaal ann in het Langham Hotel. Vergadering van den Raad op Dinsdag 13 Januari 1931. Om 2 uur opent Voorzitter-Secretaris Burgemeester Van Slooten de vergadering, waarin de heer Kooij ont brak, een woord van welkom aan leden en pers toe roepende, onder het uitspreken van den wensch dat in den Raad ook weder dit jaar alles in gcnoegelijke samenwerking zal kunnen geschieden, en de pers er het hare toe moge bijdragen, dat hetgeen, wat hier besproken wordt, ook publiek eigendom wórdt. Hierna volgt voorlezing der notulen, die onveran derd worden vastgesteld. Van Gcd. Staten was bericht ontvangen dat de be slissing op de begrooting 1931 verdaagd was. Van hetzelfde College kwam een schrijven in, dat bet Westfriesche kanalenplan uitgevoerd zou worden en de gemeente ter zijner tijd er mqe zou in kennis worden gesteld, wanneer de eerste termijn van invor dering zou moeten worden voldaan. (Door de gemeen te werd gedurende 40 jaar f2050 beschikbaar ge steld.) Door de Chr. School aan den Basserweg is volgens art. 72 L. O. Wet 1920, een bedrag aangevraagd voor aanschaffing van eenïge meubelen en natuurkundige instrumenten, totaal f 19S.30. Wordt algemeen goed gevonden. Voorzitter deelt mede, dat volgens voorloopige sta tistische cijfers, het bevolkingscijfer gedurende het jaar 1930 met 102 is gestegen, en aan het eind van dat jaar in de gemeente 2553 mannelijke personen woon den tegen 2353 vr. in totaal 4900. Aan de leden is een rondschrijven verzonden betref fende oen voorstel van de Cornm. v. Bijstand in de lichtbedrijven om een z.g. nachttarief in te voeren. B. en W. hebben gemeend de uren, waarin dit geldig zal zijn, tusschen 11 en 4 te stellen. De heer Tromp, die voorstel toelichtende, meent dat er eigenlijk niet direct van een voorstel sprake kon zijn. Juister ware geweest, indien in den betreffen- den brief had gestaan, dat dit onderwerp in de com missie een punt van bespreking had uitgemaakt. Hij is het eens met het College van B. en W. dat tegen woordig de omstandigheden daarvoor niet gunstig zijn. Toch is er wel een categorie van mcnschen, die er gebruik van zouden maken, als het tarief gold tot 6 uur, n.1. degenen, die een electrische melkinstalla- tie hadden. In de commissie was dan ook van 116 gesproken. Voorzitter noemt ook electrische bemaling, terwijl do hoer Wuis nog wijst op het groot aantal pluimvee houders, dat gedurende een groot deel van nacht licht gebruikt in de hoenderhokken. De heer Kostelijk is van oordeel, dat men, als men een dergelijk iets invoert, men liet zoodanig moet aanpassen aan de eischcn van de practijk, dat liet le vensvatbaarheid bezit. Daarom voelt hij er meer voor ©m dc uren 11G tc nemen. Intusschen meent hij, dat invoering nog niet zoo dringend noodzakelijk is of men kan eerst nog eens bij andere gemeenten in- formecrcn hoe een en an'der daar geregeld is. Ook de heer Tromp is van het laatste gevoelen en besloten wordt het voorstel alsnog aan te houden, na dat door de Commissie van Bijstand inlichtingen zul len zijn ingewonnen, nader tc besluiten. Het voorstel tot aansluiting van de veldwachterswo ning aan het telefoonnet met nachtverbinding, werd, nndat door Voorzitter de gevraagde inlichtingen wa ren gegeven en gezegd dat de kosten pl.m. f 60. zouden bedragen, met algemccne stemmen aangeno men. Hierna wordt door Voorzitter het bekende schrijven van Ged. Staten betreffende verleening van crediet aan noodlijdende tuinders voorgelezen. Hij wijst erop, dat deze niet zoo gemakkelijk schijnen, doch de ge legenheid wordt in ieder geval opengesteld en het punt, waar het op het oogenblik om draait, is of de Raad B. en W. wil machtigen om het noodige te ver richten in deze met garantiestelling van de gemeen te voor dertig procent van do voor to schieten som men, terwijl de Prov. do overige 70 voor hare reke ning neemt. Voorzitter wijst op het schrijven van den heer Kooiman in dé provincialo bladen en herin nert er aan, dat dit geld niet beschouwd moet wor den als kapitaal, dat men op gemakkelijke voorwaar den op kan nemen, doch wel degelijk moet worden bezien als iedere gewono lecning, die men sluit, en die men niet neemt voordat men ze werkelijk noodig beeft. De heer Koster merkt op, dat hem onder het voor lezen van den brief heeft getroffen, dat daarin ge sproken wordt van opneming in termijnen. Boven dien wordt het geld slechts verstrekt door banken aangesloten bij de Centrales to Utrecht of te Eind hoven en hem is persoonlijk bokend, dat de Raffei- senbank te Utrecht hare afdeellngen niet toestaat gelden -in z g. termijnbetaling voor te schieten. Z.i. zijn er dus twee mogelijkheden, óf Ged. Staten heb ben in deze een afzonderlijke regeling weten te be werkstelligen, óf het geld wordt ineens verstrekt met uitkeering van een deel, en plaatsing van de rest op een spaarbankboekje ten name van geldnemer. In het laatste geval beteekent dit echter een rentever lies voor dezen, voor geld. waarvoor hij 3A krijgt, zal hij zelf Wj moeten betalen. De heer Krom meent, dat dit betrekkelijk kleine renteverlies niet opweegt tegen liet voordeel, dat er voor sommigen in schuilt, dat zij niet ineens alles krijgen, docli slechts datgene wat zij direct voor landbouwuitgaven noodig hebben. Voorzitter wijst er op, dat 1923 in oogenschouw ge nomen het percentage, dat niet terugbetaald zal wor den zeer klein zal zijn. De doorsnee-landman stelt, er nog altijd een eer in al zijn verplichtingen op gelde lijk gebied op tijd te kunnen voldoen. Nadat Voorzitter nog op de vraag van den neer Groenland heeft geantwoord, dat de gangbare rente der Boerenleenbanken als basis wordt genomen, wordt het voorstel met algcmecne stemmen aange nomen. In de vacature lid B. A., ontstaan door het aftreden van den heer P. Smit Jbz., is deze met den heer P. Blauw op de voordracht gezet. De aftredende wordt, met algemeene stemmen herkozen. De bij alle Hugowaarders welbekende knie in den Donkereweg. die bij het toenemend autoverkeer steeds gevaarlijker wordt en de evenwel bekende hoo rnen bij „Ora et Labora" maakten opnieuw een on derwerp van breedvoerige bespreking uit. Ook het Polderbestuur was genegen tot verbetering bij te dragen, doch alle plannen in deze waren afgestuit op de hoogo sommen, die de betreffende landeige naars voor hunne landerijen vroegen. Het vraagstuk was bovendien bekeken uit het standpunt van productieve werkverschaffing. Het oordeel van de meerderheid van het Polderbestuur in deze was echter, dat wegenverbetering als de on derhavige niet direct en het program van den Pol der staat. Waar de inwonende grondeigenaars toch al zwaar belast zijn en door velen, die zoo goed als geen of heelemaal geen wegenbelasting betalen, dik wijls de weg het meest gebruikt wordt, meende het dat het op den weg der gemeente lag hier het leeu wenaandeel der kosten te betalen. De heer Van Langen zet het standpunt van het Polderbestuur in deze uiteen. Men meende, dat de gemeente den grond moest lcoopen en den aanleg moest betelen, daarna zou de Polder voor het vér dere onderhoud zorgen, hoogstens zou men een vierde der aanlegkosten voor den Polder willen nemen. Be paalde besluiten zijn echter niet genomen. Weth. rKom onderschrijft ten volle dat velen, die de kosten van het onderhoud der wegen dragen, niet de eigenlijke gebruikers van die wegen zijn. Hij voelt er voor een overeenkomst met den Polder te treffen, waarin deze de uitvoering der werken op zich nam. onder het genot van een gemeentelijke subsidie. De gemeente Hugowaard bezit geen we gen en hij acht het niet wcnschelijk dien toestand te veranderen. Voorzitter wijst er op, dat de Donkereweg indertijd op de lijst der primaire wegen gestaan heeft en het daarom misschien nuttig kan zijn te trachten of de Prov. een doel der kosten op zich wil nemen. De heer Grocriland meent., dat het meest wensche- lijke is. dat B. en W. dit met den Polder regelen, zoodat men ten slotte met een bepaald voorstel ter tafel'kan komen. Besloten wordt het Polderbestuur te verzoeken een onkostenberekening te laten maken en deze zoo spoedig mogelijk in te dienen, dit laatst v.n.1. met het oog op de werkverschaffing. Niets meer aan de orde zijnde, wordt onder een woord van dank door Voorzitter de vergadering ge sloten. Dinsdagavond 7 uur kwam de Gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. Voorzlter de waarn. Burgemeester J. Kroon, waarn. secretaris de heer J. P. C. Kroon. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom aan leden en pers en spreekt den wensch uit, dat het nieuwe jaar voor de gemeente Oudkarspel een goed jaar moge zijn. Wegens ziekte van den Eurgemeester is spr. voorzitter en vraagt hij clementie voor zijn leiding. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Zaag man. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd met een woord van dank aan den samensteller. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Dr. Van Hesteren, arts te Warmen- huizen, houdende mededeeling, dat Burgemeester Wijn- veldt, wegens ziekte buiten staat is zijne werkzaam heden te vervullen. De Voorzitter deelt mede, dat een tijdelijk secretaris benoemd moet worden, tegen een vergoeding volgens Prov. besluit vast te stollen. Spr. deelt meen dat de ambtenaar ter secretarie hier werkzaam, hier niet voor berekend was. De heer Zaagman zegt toevallig in de courant te hebben gelezen, dat de Burgemeester ziek is. Het spijt spr., dat de Raad hiervan niet eerder op de hoogte is gebracht, daar volgens de gemeentewet de Raad in deze de noodige maatregelen heeft te nemen. De Voorzitter antwoordt, dat aan de beide Wethou ders kennis is gegeven en het schrijven bij de stukken ter inzage heeft gelegen. Wethouder Bakker zegt dat men stond voor het feit, om een tijdelijke kracht aan te stellen en het z.i. vroeg genoeg is dit nu mede te deelen. De heer Zaagman leest het betreffende w etsartikel voor en zegt toe, zijn medewerking te zullen verleenen. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders: lo. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijk secretaris; 2e. benoeming met aanbeveling van: 1. J. P. C. Kroon; 2. W. F. K. Hussem. De heer Kroon wordt met algemeene stemmen be noemd cn legt de vereischte belofte af. Algemeene fe licitatie volgt en spreekt de voorz den wensch uit, dat er een aangename samenwerking mag wezen. De heer Kroon zegt dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt zijn beste krachten te geven in het belang van de gemeente Oudkarspel en doet een beroep op welwillende medewerking. Verdere in gekomen stukken: b. Adres van het Bestuur van „Het Witte Kruis" om verhooging van bijdrage per inwoner tot 15 cent in verband met aanstellen van 2e wijkzuster. De Voorzitter zegt dat dit voor de gemeente een. fi nancieel Ingrijpende zaak is. Er wordt thans 10 cent per inwoner meer gevraagd als aan subsidie reeds verleend wordt, wat een uitgave beteekent van f 183.20. Van een benoeming van een tweede wijkzuster wordt echter zooveel ^beds verwacht, dat het Dag. Bestuur voor stelt een verhoogde bijdrage toe te staan. Den heer Kostelijk bevreemdt het, dat 15 cent ge vraagd wordt om een tweede zuster aan te stellen, daar voor do eerste zuster 5 cent subsidie per inwoner ge geven wordt. Spr. stelt voor de totale subsidie op 10 cent per inwoner te bepalen,, daar In dezen tijd voor zichtigheid geboden is. Wethouder Bakker is ook van meening, dat men voorzichtig moet zijn, maar vindt tevens dat men in dozen moeilijken tijd alle krachten moet aanwenden om de zieken te helpen. In de kosten van de tegenwoordige zuster wordt ook door de vereeniging zelf bijgedragen en men is tegen contributieverhooging. De heer Rijper kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, doch zou gaarne zien dat de kraamver- pleging aan de wijkverpleging verbonden werd. De heer Zaagman vraagt of er ook een rapport is van het Witte Kruis, Hoewel het een belangrijke finefici- eele aangelegenheid is, stemt spr. in het belang van de lijdende menschheid voor. De heer De Boer zegt voor te zullen stemmen en v/ijst er op, dat ook de hoogtezon door de 2uster be diend zal worden. Spr. stelt voor, een onderzoek in te stellen of de kraamverpleging er aan verbonden kan worden. De Voorzitter zegt dat door „Het Witte Kruis" ge probeerd is met Sint Pancras samen te werken en dat ook bij aanstelling van een tweed^ zuster door de Prov. een hoogere 'subsidie verleend zal worden. Door bestra ling met de hoogtezon en dergelijke, komt de zieken verpleging aan den Langendijk op een hoog peil te staan. Spr. deelt mede, dat van het plan van RK zijde om een wijkzuster aan te stellen, niets zal komen. Spr. noemt het een goed idee om de kraamverpleging er aan te verbinden. De heer Kostelijk zegt zich te kunnen vereeniglgen met de hoogere subsidie, maar verzoekt tevens drin gend de kraamverpleging er aan te verbinden. Wethouder Bakker zegt dat kraamverpleging niet op den weg ligt van het Witte Kruis, maar dat dit aan een aparte vereeniging moet worden overgelaten. Spr. is er wel voor om inlichtingen te vragen. Besloten wordt de gevraagde subsidie te verleenen en tevens te verzoeken om de kraamverpleging ter hand te nemen. c. Missive van Ged. Staten ter erkenning van bijdrage van f 600 voor het Kanalenplan; d. Missive van Ged. Staten, houdende verdaging van do beslissing over de gemeente-begi-ootlng; e. Missive van den Inspecteur der Directe Belastingen, betreffende geraamde zuivere opbrengst grondbelasting en personeele belasting; d cijfers zijn voor grondbelas ting f 5600 met f 1400 aan opcenten. Voor de personeele belasting respect, f 5200 en f 1200; f. Schrijven van het bestuur van den „A.N.G.O.B." be vattende verslag over 1930; g. Schrijven van Knegt en Zonen te Amsterdam, hou dende dankzegging aanvrage storm-verzekering; h. Bericht van G. Langedijk, houdende aanneming be noeming lid plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O.; 1. Bericht van W. F. G. de Ruyter, houdende aanne ming benoeming tot lid van commissie tot Wering van schoolverzuim; j. Bericht van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijziging der begrooting 1030; k. Schrijven van „D.T.S." houdende mededeeling van accoordgaan met de voorwaarden door den Raad gesteld; De Voorzitter zegt dat een uitvoerig schrijven naar het D.T.S.-bestuur is toegegaan en dat eventueele klach ten in den raad behandeld zullen worden. 1. Sschrijven van de heeren Van Zoonen te Oude Nie- dorp en van W. Bakker te Berkhout, dat zij niet in aan merking kunnen komen voor benoeming tot tijdelijk secretaris. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm bestuur. De voordracht van B. en W. is als volgt: 1. K. Bruin (aftr.), 2. P. Kuilboer. Dé heer Bruin wordt met alge meene stemmen herkozen en zegt de Voorzitter dat de heer Eruin deze functie al 14 jaar tot aller genoegen heeft waargenomen. Voorstel van B. en W. ter garantie der tuin dersvoorschotten. De Voorzitter zegt dat dit voorstel finantleel ingrijpen de zaken met zich kan brengen daar de toestand hier slecht is. Spr. hoopt dat dit jaar eenige verbetering mag brengen. Door een bestuurslid der Boerenleenbank is aan spr. medegedeeld dat de verwachting is dat er in deze gemeente niet zooveel gebruik van de credieten gemaakt zal worden, wat misschien een lichtpuntje is. Spr. vertrouwt dat de tuinbouwvereeniglng haar mede werking zal verleenen om de credietverleenlng te doen slagen. De heer Rijper vraagt of de raad de beslissing in han den heeft. De Voorzitter antwoordt dat het voorstel aangenomen of verworpen kan worden. De heer De Boer spreekt den wensch uit dat het voor stel niet van ingrijpenden financieelen aard voorde ge meente zal wezen. Evenals in 1923 zullen verscheidene tuinders hun bedrijf kunnen handhaven. Inplaats van de door Ged. Staten gestelde norm, welke gerekend Is naar de veilingomzetten 19281929 had spr. liever gezien dat een vasten norm per H.A. vastgesteld was. De heer Zaagman gelooft dat de gestelde voorwaarden te scherp gesteld zijn, en velen zullen terugschrikken. Ook voor de boerenleenbanken zal dit bezwaren met zich brengen. Spr. betreurt het dat regeeringsmaatrege- len achterwege blijven. Gezien de slechte tijdsomstandig heden zal spr. voor stemmen. De heer Kostelijk zegt niet sympathiek te staan tegen deze wijze van steun, Spr. wijst op de tegenstelling tij dens de oorlogsjaren en nu. In de oorlogsjaren werd extra belasting gevorderd en nu, tijdens deze crisis, blijft regeeringssteun achterwege, en draalen de gemeen ten er voor op. Weth. Bakker sluit zich bij den heer Kostelijk aan en is van meening dat men de Prov. dankbaar moet wezen voor de 70 pet. garantiestelling. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stem men besloten zich voor 30 pet garant te stellen. De Voorzitter zegt dat nog een adres is ingekomen van de afd. van den Bond van Landpachters met verzoek om pachtreductie. Daar in de vorige vergadering reeds besloten is om te betalen pacht eerst in April te Innen wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te ne men en zullen B. en W. t.z.t met voorstellen komen. Hierna volgt nog eenige discussie over het brandspuit- huisje, waarover in de vorige vergadering reeds heel wat woorden gewisseld zijn, zoodat wij meenen te kun nen volstaan met de mededeeling dat na bezichtiging door de raadsleden men het huisje niet wenscht te ver nieuwen, doch wel de noodige reparaties zoo spoedig mogelijk laten geschieden. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Rijper vraagt of een kwijnende boom bij spr.'s huis door een ingezetene zonder kosten gerooid mag worden. Deze boom is evens hinderlijk voor het tele foonnet. De Voorzitter zegt toe dat het Dag. Bestuur deze aan gelegenheid zal onderzoeken. Weth. Bakker deelt mede dat de werkzaamheden ter secretarie tot den laatsten dag zijn bijgewerkt. Spr. her innert aan het destijds door den Raad genomen besluit om geen ambtenaar te benoemen, waardoor men thans gedwongen is een tijdelijk secretaris te benoemen. Spr. hoopt op een spoedig herstel van den burgemeester. De Voorzitter sluit hierna de vergadering met een v/oord van dank voor de medewerking bij het leiden dezer vergadering ondervonden. De lading voor een gedeelte overboord gegooid. Gister zijn gedurende den geheelen dag twintig ar beiders uit IJmuiden en Wijk ann Zee, geholpen door lieden van de bemanning, bezig geweest met het overhoord werpen van kolen uit de ruimen van het gestrande stoomschip „Cyrille Dannecls" bij Castri cum. Eerst laat in den avond zou het lossen worden gestaakt. Vermoedelijk zou dan een hoeveelheid van ongeveer vijfhonderd ton zijn uitgeladen. Zooals reeds werd medegedeeld, zouden dan afgeloopen nacht in elk geval weer pogingen in het werk worden ge steld het gestrando schip vlot te brengen. Dc positie van do boot is er in den loop van den dag niet be ter op geworden. Het achterschip schijnt verder op (te bank te zijn geschoven. Men verwacht dat het vaar tuig, zoolang niet. do geheele lading overboord is ge worpen, niet vlot te krijgen zal zijn. De zee is thans weer ruwer; bij vloed ioopen de golven hoog tegen den stuurboordwand op. Het schip vlot. Nader wordt gemeld, dat men er hedennacht om 11 uur 30 in is geslaagd, het schip door vier sleep- hooten vlot tc sloepen. Het schip wordt naar IJmui den gebracht om nader onderzocht te worden. Morgen zal het vermoedelijk naar Amsterdam vertrekken, al waar het ter reparatie zal worden opgenomen. Denkt aan lezing van Mr. OUD, Lid der Tweede Kamer, op HEDENAVOND 8 uur. Bestuur der Vrijz. Democr. Kies vereeniging. Do berg blijft nog voortdurend werken. Dessa's worden ontruimd. - Geval van godsdienstwaanzin. Aneta seint d.d. 13 Jan. uit Malang: De Merapi toont zich nog voortdurend niet te ver trouwen door het uitwerpen van materiaal dat zich thans ophoopt in de richting van het Batangravijn. De z,g. geïsoleerde dessa's Belang en Klampean, waarin zich nog een SOO-tal bewoners bevinden zullen heden worden ontruimd en moeten permanent onbewoonbaar worden verklaard. De ontruiming der dessa's zal met eenig overleg dienen te geschieden in verband met den Invloed welken de kiaji (heilige man) aldaar heeft. De kiaji is hedenmorgen ontboden by den asslstent-weda- na. Voortaan zullen geen „pour parlers" meer worden gehouden met den kiaji. Van zijn houding zal afhan gen, wat met hem zal worden gedaan. De dessabe- stuurders zullen vervolgens de bevolking overtuigen van de noodzakelijkheid van de ontruiming der dessa's. Onder de bevolking wordt een gedeeltelijke gods- dienstverdwazing opgemerkt, doordat een vrouw de me nigte toesprak en verklaarde, dat zij geen menschelij- ken vader had, maar dat de zon haar vader was. Het bestuur verwacht intusschen, dat, zoodra de kiaji niet meer aanwezig is, zich geen moeilijkheden zullen voor doen bij de ontruiming. De assistent-resident, de heer Maurenbrechter, is naar de betrokken streek vertrokken, teneinde aanwe zig te zijn bij de besprekingen tusschen den assistent- wedana en de bewoners der dessa's waarbij den laat sten zal worden medegedeeld, dat alles hun zal worden vergoed. Wanneer de lahar, welke de Merapi uitwerpt, zich, zooals het zich thans Iaat aanzien, inderdaad een weg baant langs de Batang-glijbaan, zijn beide dessa's onherroepelijk verloren. Ontploffingen. Het touristenverkeer is wederom geheel stopgezet. Het gebied waar de lahar zich bevindt blijft hoogst ge vaarlijk, aangezien het regenwater zich een weg baant door de bovenlaag, waarna het in aanraking komt met de gloeiende onderlaag, wat tot resultaat heeft dat een geweldige massa stoom wordt gevormd, welke stoom- vorming reeds de oorzaak was van ontploffingen, waar bij het materiaal honderden meters hoog geslingerd werd. De mogelijkheid dat de donderslagen, waarvan in het telegram van gisteren melding werd gemaakt af komstig zijn van dergelijke ontploffingen, is niet uitge sloten. De vluchtelingen. Uit Semarang: De „Locomotief" verneemt, dat het waarschijnlijk on- noodig is om de vluchtelingen uit het rampgebied van den Merapi, die door de uitbarsting permanent dakloos zijn geworden over te brengen van Oost-Java naar Zuid- Sumatra, Het wordt waarschijnlijk geacht, dat aan alle dakloozen (wier aantal voorloopig geraamd kan worden op 1000 gezinnen) grond plus een huis beschikbaar ge steld kan worden in de afdeeling Magelang, hetgeen verre te verkiezen is boven de door de bevolking evenmin gewenschte emigratie naar vergelegen streken. Per gezin wordt noodig geacht een oppervlakte van anderhalve bouw redelijke tagelan, plus 1/5 bouw vcor een woonerf. Voor 450 gezinnen is dit beschikbaar in het district Kranggan In het Temanggoensche, terwijl tientallen gezinnen kunnen worden ondergebracht op de hellingen van den Merbaboe. Het bestuur maakte voorloopig geen gebruik van het aanbod van den Dienst van het Boschwezen om de dakloozen tewerk te stellen als plantcontractanten, waarbij de grond beschikbaar wordt gesteld, echter wordt dan niet het erfelijk indi vidueel bezitsrecht verleend. DOCHTERTJE VAN MILLIONNAIR ONTVOERD. Uit New York: Het dertien jaar oude dochtertje Alice van den olie magnaat en multimillionnair Humphreys is gistermor gen vroeg uit haar slaapvertrek in 'de ouderlijke woning te Denver ontvoerd. OUDKARSPEL. Bij de gehouden aanbesteding van Kunstmest voor de tuinbouwvereeniging „De Eendracht", n.1. 15200 K G. kalizout, is dit gegund aan de N.V. Krol en Co. te Alkmaar en reeds geleverd. Door het Rijkslanrl- bouwproefstation te Maastricht is een monster onder zocht, waarvan de analyse luidde 40 gehalte aan kali oplosbaar in water. NOORDSCHARWOUDE. In een der lokalen van de O. L. school werd een Ouderavond gehouden, waarvoor groote belangstel ling was. Door het Hoofd der School werd een les in Natuurkunde gegeven en een zangles. Ken en an- der werd met belangstelling gevolgd. OUDKARSPEL. Vergadering D.T.S. Vergadering van D.T.S. ten lokale van den heer C. Jansen alhier. De voorzitter, de heer Ootjers, opent de vergade ring met een kort woord van welkom aan de leden. Voorlezing notulen der vórige vergadering door den Secretaris. Worden onder dankzegging onver anderd goedgekeurd. Tr Bespreking wintertraining. üe Voorzitter bespreekt het gedane verzoek aan den Gemeenteraad van Oudkarspel, om beschikbaar stelling van het gym. lokaal voor training. De in williging was nu niet zoo gemakkelijk gegaan, wat vooral kwam door het ongunstig advies, hetwelk de Burgemeester had ontvangen. Toestemming was verleend onder voorwaarde, dat niets zou mogen wor den beschadigd, niet rooken, verplichte aanwezig heid van een der bestuursleden, geen aanraking van aanwezige voorwerpen of toestellen enz. De Voorzitter drukte do leden op het hart, dat al deze voorwaarden nimmer overschreden mochten worden en dat de leden hun uiterste best moeten doen, opdat het geen klap in 't aangezicht zal wor den voor de raadsleden, die het voorste] er hebben doorgehaald en dat de naam van D.T.S. hoog gehou den moest worden. Aanvankelijk was de Vrijdagavond vastgesteld als oefeningsavond, doch dit ging niet. Nu restte nog de Dinsdag- en Donderdagavond. De laatste bleek de meeste geschikte en nu Donderdag over een weck heeft de eerste training plaats. Leider de heer A. Ootjers. Verplicht is om in sportcostuum te komen, doch geen voebalschoenen. Nadat de Voorzitter nogmaals op het noodzakelijke ervan heeft gewezen, wordt van dit, voor de ver eeniging D.T.S. zoo belangrijke puntje afgestapt. Verzekering. De Voorzitter deelt mede, dat bij een ongeval, wat met zich medebrengt, dat er niet gewerkt kan wor den, hiervan onmiddellijk kennis gegeven wordt aan den penningmeester. Rondvraag. Deze leverde niet veel bijzonders op. Nog werd de medewerking ingeroepen, om mede te helpen, dat het pubiiek niet op de banken ping staan, daar deze hier niet tegen bestand bleken te zijn. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7