Alicntei Nitm- Uitmuit üniMlai Uit het trainingskamp te Engelberg. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Uit onze omgeving. LANGEND IJ K Z IJ P E K 0 E G R A S HARENKARSPEL NIEUWE NIEDORP Donderdag 15 Januari 1931. SC1AGE1 74ste Jaargang No. 8799 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advcr- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel moer 20 cent (bcwijsno/ inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend.11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. HET EINDE VAN DEN TRAI- NINGSTIJD NADERT WEER. (Bijzondere correspondentie) ENGELBERG, 11 Januari. *"7 OO nadert dan langzamerhand het einde van ons J verblijf hier weer en spoedig zal de wedstrijd bewijzen wie er vooruit zijn gegaan en welke rijder3 beter de korte of de lange baan kunnen rijden. Toen Dinsdag, den dag waarop de rijders van de Nederland- sche vereeniging tot bevordering der hardrijsport des avonds weer zouden vertrekken, de lucht mooi helder was en het zeker was dat wij het zonnetje op den baan zouden zien, werd besloten eens op tijd te rijden. De banen waren voor 't eerst precies uitgezet. Voor dezen dag was voorloopig de 500 M. genomen. Het was in 't geheel geen wedstrijd, alleen een oefening. Eerst startten v. d. Garde en Henneman van de N.V.- B.H.S. Mooi gelijk op rijdend kwam Henneman tenslotte als eerste over de eindstreep in 53 sec., op den voet ge volgd door v. d. Garde in 53.2. Daarna nog twee N.V.- B.H.S.'ers Jansen en Gouverne, die er resp. 58 en 59 sec. over deden. Daarna startten T. Hooftman en K. Schenk. Hooftman. die in de buitenbaan startte was eerst iets achter. Later toen hij de binnenbaan kreeg 3cwam hij voor. Op het laatste rechte eind liep Schenk nog iets in. D etijden waren voor T. Hooftman 48.2, voor K. Schenk 49 sec. Jongert en Keetman maakten het el kander geducht lastig. Jongert had nog veel last van een knieblessure. Keetman won tenslotte in 50 sec. Jon gert 51. Koops en Langedijk deden er resp. 52.1 en 52 secon den over. Deze reden ook nog 5000 meter, welke door Koops heel goed in 9 min. 40 3/5 sec. werd gereden. Het was alles tezamen een mooie oefendag. Om twee uur is de zon eohter weer van de baan ver- du-enen, zoodat dan niet meer wordt getraind. Dit is vel een bezwaar van Engelberg, dat hier over 't alge meen te kort zon is. Om elf uur komt de zon over de bergen heen en om twee uur is hij alweer vertrokken en wanneer het dan zooals op 't oogenblik een graad of 15 C. vriest is het rijden zonder zon bijna niet te doen. Eén morgen toen wij te vroeg waren begonnen heeft v. d. Ruit tenminste bevroren ooren opgeloopen, waar hij later veel last van heeft gehad. Wel hebben wij ze direct flink met sneeuw ingewreven, maar toch kwamen er later groote biaren op. Het blijft, wanneer de zon weg is, dus oppassen voor de koude. Wind hebben wij hier bijna nog niet gehad. Op de baan staat een gebour/tje waar wij ons kunnen verkleeden. Hier is ook van 111 uur eiken dag muziek. Het overgroote deel van de schaatsenrijders bestaat speciaal uit Hollanders, die zich hier veel op kunstrijden toeleggen. Den achtsten Januari is mijnheer Couvée hier aange komen, die als voorzitter van den K.N.S.B. hier ook waarschijnlijk wel leiding in den wedstrijd zal hebben. Van hem vernamen wij ook, dat behalve dan de aan wezige Hollanders, ook nog enkele buitenlanders aan den wedstrijd zullen deelnemen, onder welke de Fin, Thunberg; verder Blomquist, Kauser (heele goede korte- baanrijder), Riedl, enz. Van één kant is het voor de aan wezige Hollanders heel mooi om dergelijke wereldbe kende rijders te zien rijden, waarschijnlijk nog wat van hen te leeren, maar aan den anderen kant is het bijna zeker dat elke deelneming van dergelijke rijders de Hol landers één plaats in het totaalklassement achteruitzet, zoodat het straks moeilijk genoeg zal worden bij de eerste 10 te zijn. De training die wij dagelijks thans maken, is tamelijk zwaar. Bijvoorbeeld, eerst even kalm losrijden. Dan alle tegelijk, achter elkander telkens één een rondje voor rijden en dan in flink tempo zoo ongeveer een rondje of vijftien, dan geven de meesten het wel op. Daarna even rusten en dan startoefeningen en spurten. Verder de twee uur volmaken met kalm stijl rijden. Wanneer wij dat allemaal gedaan hebben dan wordt er verder gerust en niet meer naar 't ijs omgekeken. Wat een verschil bij Holland, 's Morgens zoo vroeg mogelijk onderbinden en dan den geheelen dag rijden en liefst 's avonds nog eens. Dat is hier ten éénenmale on mogelijk. Wij hebben op de versche sneeuw ook nog eens een keer geski'd. De meeste jongens waren echter bekocht. Door de dikke laag sneeuw was het nu echter geheel on gevaarlijk. Eerst weer met de kabelbaan naar Gerschni- alp. Bij aankomst daar gebeurde er nog een ongeluk. Voor dat de wagon stilstond sprong er iemand uit en raakte bekneld tusschen de wagon en de steenen trap, die er schuin langs loopt, zoodat hij slechts met groo'e moeite bevrijd kon worden. De voet was echter alleen gebroken. Het eigenaardige van deze kabelwagons is, dat ze ichuin zijn gebouwd, omdat ze in een hoek van 45 gr. omhoog gaan. Zoodoende ligt iedere coupé hooger dan de voorgaande. Wanneer de ééne wagon nu naar bene den gaat, gaat de andere omhoog. Precies in 't midden Wisselen ze en verder gaan ze over 't zelfde spoor. Men begrijpt dat de kabel, waarmede de wagens aan elkaar verbonden zijn van goed materiaaT en van goeie dikte löoet zijn. Het laatste gedeelte van deze baan gaat boven dien door een tunnel. Vlak naast het station van de kabelbaan is het vertrek van de zweefbaan. Deze cabine, waar ongeveer 20 personen in kunnen, hangt aan twee zeer dikke kabels. Deze worden over een afstand van iedere 100 meter opgehouden door zeer hooge ijzeren palen. Bovendien zijn er nog twee dunnere kabels, waar aan de cabine omhoog wordt getrokken. Het wa3 deze tweede maal nog veel interessanter dan eerste keer. De sparren- en dennenwouden waar wij eerst over heen gingen in het dal tusschen de steile kale rotswanden waren als in een sprookje. Daar het, wan neer het hier sneeuwt, bijna nooit waait, blijft de sneeuw precies op alle fijne takjes liggen zooals het er opvalt, zoodat iedere boom tenslotte onder een halve meter sneeuw bedolven zit Het was prachtig om daar tusschen door te zweven. Af en toe een sneeuwhaas schuw; weg duikend voor het vreemde gevaarte hoog boven hem met hoog in de lucht een zwevende adelaar. Wü hebben nog niet het geluk gehad een gems te zien, (d.i. een klein soort schaap in 't wild levend). Daar deze zeer schuw zijn, gebeurt het niet veel. Boven aan 't eind van de zweefbaan ligt het hotel Trübsee, waar zeer veel gasten waren, omdat van hier uit zoo schitterend geski'd kan worden. Toen wij er kwamen was het er echter geweldig koud. Zoo ongeveer 18 gr. C. vorst Toen we dan ook goed en wel de ski's er weer onder hadden en een paar maal waren gevallen geleken wij veel op sneeuwpoppen, daar de sneeuw er direct overal aan je kleeren vast vroor. De tocht zelf ging al veel be ter dan de eerste keer en een ongeluk kwam er dan ook niet vpor, we begonnen zelfs al met de „Telemark" te maken, d.w.z. het zigzag's gewijze afdalen van een hel ling, met dan in volle vaart, het ééne been iets achter het andere laten en zoo meteen weer andersom draaien. De eerste pogingen brachten natuurlijk weer even zoo veel vallen, maar )ater ging het beter. De flauwe hel lingen worden recht genomen, maar dan krijg je op 't laatst zooveel gang, dat je net zooveel door de lucht zweeft als over den grond. Het laatste gedeelte van Gerschnialph naar Engelberg terug gaat dan weer tusschen reuze hooge dennen en sparreboomen door en daartusschen weer de weiden, thans dik onder ijs en sneeuw. Laatst op een avond zijn ons, in ons hotel lantaarn- plaatjes getoond door den heer Hess, een van de bekend ste skiloopers, cn bergbeklimmers hier, die op z'n toch ten dan tevens de foto's had genomen die hij ons ver toonde. Zoo had hij o.a, een aantal plaatjes van het uit halen van een adelaarsnest. Dit wordt in den zomer zooveel mogelijk gedaan, omdat de adelaars alle jonge dieren zooals gemsen, jonge lammeren enz. rooven. Meestal zitten de nesten op de meest onherbergzame plaatsen in de rotsen. Zit nu zoo'n nest bijv. halfweg een overhangende rots dan wordt eerst boven op de rots een stellage gebouwd over de rots heen, waaraan dan het touw wordt bevestigd, waarmee men den per soon laat zakken, die de jongen uit het nest zal halen. Is deze op de hoogte van het nest gekomen, dan wordt het touw heen en weer geslingerd totdat de man in het nest kan springen. Ondertusschen een gevaarlijk werkje. De andere personen probeeren dan de oude adelaars te schieten, die natuurlijk in de nabijheid blijven vliegen. Zondag was hier weer een ski-wedstrijd op de groote Titler-schans. Hier werden mooie sprongen gemaakt De -winnaar kwam tot 61 meter, no. twee bracht het tot 54 meter. Een schitterend gezicht, om ze zoo uit de hoogte te zien komen en dan die fraaie sprong. Woensdagmiddag is er een inviatiewedstrijd voor de Hollandsche rijders. Dat belooft spannend te worden. Zondagmorgen werd de 500 meter nog eens op tijd ge reden. Bij alle rijders was weer vooruitgang te bemerken. De resultaten waren L. v. d. Ruit 50 sec., W. Keetman 48.4, J. Langedijk 49 sec., K. Schenk 46.5 sec., en T. Hooftman 47 sec. Jongert had rust voor z'n knie. De wedstrijden voor Woensdag gaan over 500 en 1500 meter. Politiek schuilt overal, Overal m'n vrinden, 't Is de vraag maar, wie haar al, Wie haar niet kan vinden. Op een Zondag gehouden vergadering van Soc.- Dem. Raads- cn Provinciale Statenleden werd door een der aanwezigen de aandacht gevestigd op het eigenaardige optreden van een bepaalae politieke groep, welke den indruk in tuinderskringen tracht te vestigen, alsof de hulp van de zijde van de provincie Noordholland aan de tuin- en akkerbouwbedrijven in de eerste plaats zou zijn te danken aan het optre den van den voorzitter van den Bond van veilingen in Noordholland, burgemeester Slot van Broek op Langondijk. Zoo lazen we in een verslag van die ver gadering. En verder: „Gelet op het verhandelde in de Statenvergaderingen van 1923 en 1930, waar een cn ander werd besproken en ten slotte met alge- meene stemmen werd aangenomen, wenschte (be doelde) spreker hiertegen met klem op te komen." We kunnen hieruit dus lezen, dat het eigenlijk de soc.-dem. zijn geweest, aan wie de noodlijdende tuin ders hun provinciaal crediet van 1923 en het pro vinciaal-gemeentelijk crediet van 1931 aan de soc.- dem. te danken hebben. Het was ons niet onbekend, dat in die kringen een dergelijke waan leefde en we zijn nog in het bezit van schrifturen, waaruit blijkt, dat ze zelfs het tuinderscrediet van *23 als een re clamemiddel gebruikten voor de eerst daarop vol gende Provincale Statenverkiezing ten gunste dier partij. De nood der tuinders moest hier dus worden uitgebuit om politieke winste. Wij waren de eerste, zeggen de s.-d., maar wie waren de eerste, die steun in woord en geschrift hebben gepleit toen de nood der tuinders al hooger en hooger klom. De Schager Courant heeft er in zijn kolommen meermalen over geschreven, in andere bladen zagen we meermalen de noodzakelijkheid aangetoond van overheidshulp, van vrijz.-democratische zijde (o.a. van die van het Statenlid Kostelijk) werd op die noodzakelijkheid in woord en geschrift gewezen. En nu de s.-d. Staten fractie een initiatief-voorstel indiende, welk voorstel toch ook was gekomen, als dat van die zijde niet was ingediend, en dit voorstel nota-bene door alle par tijen en fracties is gesteund, met bijna algemeene stemmen is aangenomen, nu moet toch ook een soc.- dem. niet doen, wat hij blijkbaar verkeerd vindt in een ander. Wordt het nu eens geen tijd om, evenals inen de schuldvraag van den oorlog ter zijde laat, De Hollandsche hardrijders in het trainingskamp le Engelberg. Van links naar rechts: R. Koops, TV. Keel man, K. Schenk, T. Hooftman, Buenos de Musguit a (leider), L. v. d. Ruit, Jn. Langedijk en L. Jongert en alleen op het menschonteerende er van wijst, ook te zwijgen over de vraag, welke politieke partij de eer heeft de zaak van het tuinderscrediet aan het rol len te hebben gebracht. Voor de tuinders is het al beroerd genoeg, dat ze arm zijn: laat men uit hun armoede nu nog bovendien gen politieke munt trach ten te slaan. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdag 12 Januari 1931 's avonds half acht, hield de zlekenververoeniging „Steunt Elkander" haar jaarver gadering in het lokaal van den heer Vijzelaar. Voorzitter, de heer Stammes, opende met een welkom en sprak er zijn genoegen over uit dat er zoovelen op gekomen zijn, deze vergadering bij te wonen. Spr.hoopte op een korte en zakelijke bespreking, welke strekken moge tot heil der vereeniging. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f 3370.50 en de uitgaven f 3017.19. batig saldo f 353.31, gevoegd bij het kassaldo groot f 4348.31, wordt een bezit op 1 Januari 1931 van f 4693.62. Bij monde van den heer P. de Boer Kz., werd mede- deeling gedaan dat de boeken en bescheiden in orde ziju bevonden en adviseert derhalve tot goedkeuring. Tot rapporteur voor het jaar 1931. werd benoemd de heer J. Pik, en als reserve toegevoegd de heer P. Bakker Cz. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan dat het ledental 341 bedraagt, zijnde 2 minder als het vorige jaar; 9 bestuursvergaderingen en 1 ledenvergade ring zijn gehouden. Het aantal ziektegevallen bedroeg 52, met een totaal aantal uitkeeringsdagen van 2219, waarvoor een bedrag is uitgekeerd van f 2281.52. Tevens werd nog vermeld dat de penningmeester de heer C. Balder reeds 25 jaren zitting heeft in het bestuur, waar van hij sinds 1914 het beheer heeft over de financiën. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftr. heeren Stammes en Weder herkozen. Hierna werd door den heer J. Weder verslag uitge bracht van de gehouden bondsvergadering te Alkmaar. Vervolgens kwam aan de orde bespreking afscheiding van het Ned. Verbond van Ziekenkassen. Door het bestuur werd een breede uiteenzetting ge geven welke motieven er toe geleid hebben om deze stap te doen. De vergadering, hierdoor bemerkende, dat gehandeld is in het belang der vereeniging, kon zich met de ziens wijze van het bestuur vereenigen. Medegedeeld werd dat 18 vereenigingen in Noord-Hol land zich hadden afgescheiden, en dat in samenwerking met deze plannen bestaan tot oprichting eener nieuwe Noordhollandschen bond. waarvan de richtlijnen nader zullen worden uitgestippeld, welke te zijner tijd bekend gemaakt zullen worden. Bij de rondvraag werd door den secretaris nog een opwekkend woord gesproken, tot de leden om allen pro pagandisten te worden, in verband met goedkoope wer ken der vereeniging. Veel kleine bouwers en zonen van deze welke nog geen lid zijn. Spr. doet een aansporing om deze menschen te overtuigen, dat geen instelling kan concurreercn tegen deze vereeniging, daar een half jaar volle uitkeering, een half jaar de halve uitkeering en nog een vol jaar een kwart uitkeering gegeven wordt bij ziekte en ongeval- Tevens werd door spr. nog aan de leden In overwe ging gegeven om wanneer men veranderen wil in de contributie-betaling .hetzij zulks in den vervolge te doen in de maand Januari en Juli ter voorkoming van moei lijkheden n dq administrate. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter met woorden van dank aan den dokter en donateurs voor hunne hulp en de leden voor de aangename besprekingen de vergadering. OUDESLUIS. Blijkens in dit nummer voorkomende annonce, komt de Bioscoop van Bergen, Dir.: Schoen en Bak, a.s. Zondag met het buitengewone filmwerk „Simba", het grootste filmwonder, wat tot nog toe op het witte doek werd vertoond, een film, vervaardigd door de beroemde Johnsons Expeditie dwars door Azië. Wat in deze film wordt vertoond, is zoo buitengewoon, dat elke aanbeveling overbodig is. „Simba" werd vijf ach tereenvolgende weken in het grootste Paramount- theater geprojecteerd. Wij raden een ieder aan, die hiervoor in de gelegenheid is, deze zeldzame film te gaan zien. JULIANADORP. Dinsdagnamiddag had in het cafc „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, alhier, een ontmoeting plaats tusschen een viertal heeren biljarters uit Wieringerwaard en een viertal uit Junialadorp. uit gaande van den Bond van Biljartclubs „N.H. Noor- d er kar tier". Onder belangstelling van vele biljart liefhebbers werden 16 gewone partijen gespeeld, waarvan ons de volgende uilslag welwillend ver-J strekt werd: J. J. Constant 75 car. S. Kistemaker 4 car. C. Vader 70 car. L. Koning 33 car. A. Hoornsman 24 car. K. Zijp 35 car. J. J. Constant 75 car. A. Sleutel 6 car. A. Vader 80 car. K. Zijp 24 car. A. Vader 80 car. A. Sieutel 25 car. C. Vader 68 car. S. Kistemaker 25 car. A Hoornsman 40 car. L. Koning 23 car. J. J. Constant 75 car. L. Koning 14 car. A. Vader 80 car. S. Kistemaker 18 car. A. Hoornsman 40 car. A. Sleutel 24 car. C Vader 49 car. A. Sleutel 35 car. A. Vader 80 car. L. Koning 23 car. C. Vader 68 car. K. Zijp 35 car. J. J. Constant 75 car. K. Zijp 27 car. A. Hoornsman 40 car. S. Kistemaker 13 car. Tijdens de match heerschte er een uitstekende' stemming onder de deelnemers, zoodat een en an-i der een zeer aangenaam verloop had. De heer M. alhier leverde deze week een varken af, dat toen het te Alkmaar gewogen werd, het respec tabele gewicht had van 794 pond. De wekelijksche vrachtdienst op Schagen. die de laatste jaren met steeds stijgend succes is onderhou den door den heer H. Veul, is door dezen thans over gedaan aan den heer C. Ambuul alhier. Men leze voor verdere bijzonderheden hieromtrent de daar voor geplaatste advertentie. Het bouwen van een burgerwoonhuis voor den heer M. Minnes, is opgedragen aan den aannemer G« Hoornsman te Julianadorp. DIRKSHORN. De melkrijder S. met zijn auto, in den vroegen mor gen bij mistig weder komende uit het Waarland, zag te laat, dat de brug over de Ringsloot open stond en liep dus gevaar, een leelijke buiteling te maken. Door snel het stuur om te werpen, reed hij slechts de brugleuning stuk en kwam met de voorwielen in de rietschoot terecht. Naar we vernemen, komt a.s. Zondag in de zaal van den heer H. J. Kossen alhier de Noorder Bioscoop van. Noordscharwoude met het zeer spannend en sensatio neel filmwerk: „De Hyena's der Revolutie". Een ea ander speelt tijdens de Russische Revolutie. De hoofd rollen in dit werk worden vervuld door Lya de Putti, Don Alvarado en Warner Oland. Leze we de verschillende recencies, dan moet dit in derdaad een prachtfilmwerk zijn, wat zeer zeker tU moeite waard is, te gaan zien. De regisseur van dit filmwerk, Alan Grosland. Is ons niet onbekend, n.1. als den genialcn vervaardiger van de film. „Don Juan" en andere. Het sepl van Lya de Putte moet meer dan schite- rend en van een niet te overtreffen creatie zijn van do moeilijke rol der Russische Revolutionnaire. Don Al varado geeft een zeer fraaie vertolking van de rol van Prins Nilcolas Karloff. Terwijl het spel van Warner Oland o.i. geen aanbeveling meer behoeft. Tevens is de moderne electrische installatie geheel naar de eischen des tijds in de zaal van den heer Kos sen gereed gekomen, en zal bij deze gelegenheid wor den ingewijd, wat ?eer zeker zal medewerken tot het succes van. den avond. Het geheel belooft ons in ieder geval een mooien avond. Zie verder advertentie.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1