Ingezonden Stukken. tr Gemengd Nieuws. f Winter handen** Kloosterbalsem Uit onze omgeving. LANGEND IJ K Toen het var hen geslacht was. Het gestoorde feestmaal en de geschiedenis die er aan voorafging. De zaak aangehou den om alsnog burgemeester Cornelisscn en den agent Flapper als getuigen te hoorei» Ter Inleiding van de volgende zaak doen wij het beste met het bericht aan te halen dat voorkomt in de Scha- ger Courant van Donderdag 18 December onder het Plaatselijk Nieuws: Daarin lezen wij Bij een onzer caféhouders was het varken geslacht en zou er ter gelegenheid van dit heugelijk feit, een trak tatie volgen voor eenlge goede bekenden. Daarbij had de gastheer ook de leden onzer zoo ijverige winkelweek commissie genoodigd. En zoo was dan j.1. Dinsdagavond een gezellig clubje Schager dames en heeren aanwezig om dit huiselijk feestje te vieren. Onder gezellige kout, een hartige beet, een verkoelende dronk, verliep het eene uur na het andere, toen om kwart over elven de deur open ging en... Flapper in vol ornaat op den drem pel stond. Het was na sluitingstijd en dus... er uit en de sommatie om heen te gaan volgde dan ook. Een paar der gasten stonden als rustige burgers op en verdwenen spoorslags huiswaarts. De anderen echter, zich sterk voelend in het besef hunner onschuld, protesteerden en bleven, met als ge volg een proces-verbaal. De betrokken caféhouder had van te voren, zooals ons werd verteld, nog geprobeerd een paar maal onzen bur gemeester van dit feestje op de hoogte te brengen, maar had zijn edelachtbare niet kunnen treffen, druk als deze bezig was geweest een bezoeker uit te kafferen zooals de geijkte term luidt Maar hoe dan ook, het proces-verbaal is opgemaakt en gaat de zaak de doofpot niet in, dan zullen we straks het genoegen hebben dit tragisch-comisch voorval in onze kantongerecht-rubriek te verslaan. En thans is het dan zoover al zullen onze lezers voor de algeheele behandeling nog geduld moeten oefenen tot den 19den Februari, op welken dag de zaak opnieuw voorkomt De heer J. W. F. van E., zijnde de hierboven genoem de caféhouder is als verdachte gedagvaard. Hem is ten laste gelegd, dat den 16den December des avonds 12 uur, dus na het sluitingsuur, zich nog bezoekers in zijn café bevonden. Kantonrechter vraagt of verdachte dat erkent, doch deze zegt de meening van het proces-verbaal niet te deelen wat betreft de redactie in verband met het woord „bezoekers". Daaronder verstaat verdachte personen die tegen betaling in een localiteit worden toegelaten en dat was bij hem geenszins het geval. Verdachte krijgt dan gelegenheid om het een en ander toe te lichten. Hij zegt dan voor dien specialen avond van te voren bij den burgemeester te zijn geweest om een vergunning aan te vragen. Hij trof echter den burge meester in een dusdanlgen opgewonden toestand aan dat hij het op het moment niet gewenscht achtte om de vergunning aan te vragen. Op de secretarie kon men hem niet verder helpen en waar spr. met den trein uit moest, heeft hij verder niet de gelegenheid gehad om de ver gunning in handen te krijgen. Op den bewusten avond had verdachte zijn café voor toegankelijkheid voor het publiek afgesloten door een bordje op de deur te hangen met „Gesloten" er op. Hij meende hiermee te kunnen vol staan. omdat hij reeds eerder een dergelijk geval bij de hand gehad heeft. Dat was voor een paar jaar terug toert de ontvanger der directe belastingen, de heer Blee- ker, In zijn lokaliteit over de te hooge personeele belas ting had gesproken en het toen over sluitingsuur was geworden. Den volgenden morgen had de burgemeester tegen hem gezegd, dat wanneer weer zooiets voorkwam, hij zich maar direct den volgenden dag bij hem (den burgemeester) moest vervoegen. Uit die woorden heeft verdachte meen en te moeten concludeeren, dat hij in dit geval vrijuit ging, nu hij een vergunning niet op tijd had kunnen krijgen. Dit had verdachte nog tegen den verbalisant. Flapper gezegd. Twee dagen na het voorgevallene van nu stond dit in het plaatselijk orgaan. Verdachte was bij den burge meester ontboden en daar had hij verklaard, dat in dien hij een overtreding begaan had, hij zich niet aan de daaruit voortvloeiende straf wenschte te onttrek ken. Hij wilde niet anders behandeld worden dan een ander. Verdachte voegde hieraan toe, dat hij desnoods onder eede zou verklaren, wat de burgemeester hem eéns gezegd had, maar de burgemeester zei, dat ver dachte als zoodanig niet onder eede stond en dus niets had te verklaren. Maar ik ben dan in ieder geval gekomen om de waarheid te zeggen, aldus verdachte. Mijn opinie blijft, dat mijn café op dat oogenblik niet als publieke localiteit was te beschouwen. Kantonrechter: Ik moet U even interrumpeeren. Wat U hier allemaal zegt, kunt U desnoods ter uwer ver dediging aanvoeren, maar op het oogenblik wil lk alleen van U weten, of U met het proces-verbaal ac- coord gaat. Verdachte blijft dan ontkennen, dat hij „bezoekers" In zijn café gehad heeft. Kantonrechter: En U had geen vergunning om Uw localiteit tot na sluitingsuur open te houden? Verdachte geeft toe dat hij die niet had. De zaak wordt dan geschorst tot den 19den Februari, om alsnog burgemeester Cornelissen en den gemeente veldwachter Flapper als getuigen te hooren. EEN KREUPEL PAARD. De bedrijfsleider Dirk L. van den heer Kistemaker te Kolhorn zou een kreupel paard werk hebben doen verrichten. Daarvoor moet hij heden terecht staan, doch waar het een en ander niet heelemaal vast komt te staan, zullen eerst nog de verbalisant Marskamp en de veearts gehoord worden. ZWARTE PIET OPGEPIKT. Dirk H.. een 19-Jarige arbeider te Alkmaar, eerder te Oudkarspel, was daar den 28sten November bekeurd, omdat hij met een mombakkes voor zijn gezicht liep. Hij zou n.1. voor zijn patroon, of zeker wel voor diens kinderen, voor Zwarte Piet spelen. Maar de gemeente veldwachter verstoorde deze St Nicolaas-idylle wreed, door Dirk aan te houden en toen deze in zijn ver bouwereerdheid nog een verkeerde woonplaats opgaf, werd hij nog opgepakt ook. Deze dienaar van de wet, die volgens den kantonrechter blijkbaar wel geen groot licht was, was dus wel wal heel erg ver gegaan. De straf was er daarom te lichter om en bedroeg slechts twee kwartjes, met teruggave van het „in beslag genomen mombakkes". Zonder nu aan de wet te kort te doen, vragen we ons af. of we onzen tijd niet beter kunnen besteden. Maar reeds worden de volgende verdachten binnen geleid. NACHTELIJK RUMOER Het moeten een viertal Schager jongelingen zijn, die in de Regentenstraat de nachtrust verstoord hebben. Dirk B., hulpbesteller en Jan D., van beroep „werk loos" een makkelijk baantje zijn verschenen, K. en B. niet Ze hebben ook op een instrument gespeeld mu ziek gemaakt zonder vergunning dus maar waar Dirk B. het hem ten laste gelegd ontkent, komen we verder niets meer aan de weet en zal den 19den Februari eerst de verbalisant worden gehoord. Al met al hebben we voor den volgenden keer al heel wat zaakjes op den rol. Stikstof op Suikerbieten. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad van 6 December jl. hebben wij kennis genomen van het ingezonden stuk van den heer S. Breebaart te Kolhorn, naar aanleiding van een door ons voor de Afdeeling Anna Paulowna der IIol- landsche Maatschappij van Landbouw gehouden le zing. Met genoegen hebben wij geconstateerd, dat de heer Breebaart naar aanleiding van "en door ons besproken voorbeeld, en in overo rnming met het door ons aan de aanwezigen ge;,. n advies, de heteekenïs van de stikstofhemestïng op suikerbieten voor bijzondere omstandigheden heeft overdacht en de rentabiliteit hiervan heel't nagegaan. Uit het arti kel zal men gezien hebben, dat sommige perceelen land zóó vruchtbaar zijn, dat een stikstofbemesting de ophrengst niet sterk meer verhoogen kan en de rentabiliteit hiervan ook niet gunstig is, wanneer men met suikerbietenprljzen rekent, waarbij de ge- heele suikerbietenteelt niet meer rendabel is. Aangezien de rentabiliteit der stikstofbemesting zoo zeer afhankelijk is van de stikstofwerking en de suikerbietenprijzen, zouden wij het betoog van den heer Breebaart met een staat willen aanvullen, waar uit Uw lezers zich een beeld omtrent de rentabiliteit der stikstofbemesting onder verschillende omstan digheden kunnen vormen. Voor den prijs van één K.G. zuivere stikstof hebben wij f 0.G0 aangenomen en met prijzen gerekend van f l i.—f 10.en fG.— per 1000 K.G. suikerbieten op het land (dus verkoopsprijs ver minderd met de transportkosten voor den boer, bij voorbeeld f 1.— per 1000 K.G.). Bij een Doorsneeprijs f 14.— per 1000 K.G. Geringe stikstofwerking Goede stikstofwérlcing Sterke stikstofwerking Doorsneeprijs a 110— per 1000 K.G. Geringe stikstofwerking Goede stikstofwerking Sterke stikstofwerking Doorsneeprijs f 6.per 1000 K.G. Geringe st.ikstofwerking Goede stikstofwerking Sterke stikstofwerking 1 Dat een goede stikstofwerking op gronden met een normalen vruchtbaarheidstoestand op 100 K.G. sui kerbieten per K.G. zuivere stikstof kan worden ge steld, moge blijken uit een artikel van Prof. J. Ele- ma, Rijkslandbouwconsulent te Assen, in het „Drentsch Landbouwblad" van 2 Januari 1931, waar uit we het volgende overnemen: „Hoewel de werking der stikstofbemesting sterk afhankelijk is van de weersomstandigheden, het geen misschien wel het sterkste blijkt op gras land, mag toch aangenomen worden, indien we binnen de grenzen van normale stikstofbemes- t per K.G. tof in K.G. eten. L» 2 5 o *a Eo ei 15 J2a Geldelijke meeropbrengst per K.G. stikstof 1/5 lo T. Ut •O «-.S X) O» '5 U 3 *a to •a te - 5» <Si U o E SC c in Guldens. in van de stikstofbe- mestings- kosten. 50 100 150 0.70 1.40 2.10 0.60 0.60 0.60 0.10 0.80 1.50 17 *133 250 50 100 150 0.50 1.00 1.50 0.60 0.60 0.60 .0.10 0.40 0.90 17 67 150 50 100 0.30 0.60 0.60 0.60 0.30 0.00 50 0 0.90 0.GÖ 0.30 50 tingen blijven, dat iedere K.G. zuivere stikstof meer of minder bij beschikbaarheid van vol doende kali, fosforzuur en kalk, den oogst ver hoogt of vermindert met ongeveer: 20 K.G. kor rels met het daarbij behoorende stroo bij granen: ICO K.G. aardappels en suikerbieten, 40 K.G. hooi" Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Land- en Tuinbouwbnreau dor I. G. Farbenindustrie Aktiengesellschaft. Hevige aardbeving teistert Mexico. In de hoofdstad verscheidene huizen inge stort. Paniek onder de bevolking. Te Mexico (stad) is Woensdag een hevige aardbe ving gevoeld, welke meer dan twee minuten duurde en een paniek veroorzaakte. Op den eersten hevigeri schok volgden gedurende vijf minuten kleine, gphokf ken. Op verscheiden plaatsen is brand uitgebroken. Ook te Vera Cruz heeft de aardbeving een paniek veroorzaakt. Nader wordt gemeld, dat de aardbeving in Mexico als de eerste wordt beschouwd, welke men sedert de grootc aardbeving in Juni 1911 heeft mee gemaakt. Toen waren in 41 steden meer dan 2000 menschen omgekomen. Volgens een bericht van de Associated Press zijn te Mexico (stad) 50 huizen ingestort en vele beschadigd; Er zijn storingen ontstaan in de electrische verlich ting, alsmede in het tram- en telefoonverkeer. Vele auto's zijn door vallende stukken muur ernstig be schadigd. Tijdens de aardbeving heeft men eén geel licht aan den hemel waargenomen. Dit wordt ver klaard door een uitbarsting van den vulkaan Popo- catepctl. De aardschokken waren over een afstand van honderden mijlen merkbaar. Het aantal slachtoffers van de aardbeving is nog niet bekend. Tot nu toe heeft men één doode en 25 gekwetsten gemeld. De haard van de beving ligt bij de stad Matamo- ras in den staat Puebla. De scismographische instru menten hebben opgeteekend, dat de schok vier mi nuten duurde. Hevige aardschokken zijn om 21 uur plaatselijke tijd ook te Tampico gevoeld. Nadere bijzonderheden. 25 dooden en gewonden. Volgens een Reuter-bericht uit Mexico City zijn Woensdag bij de aardbeving te Oaxaca, 6 menschen gedood en 9 gewond. De stad is één puinhoop. Volgens een bericht van de Associated Press uit Mexico, heeft de militaire commandant van Oaxaca, generaal Percz, aan president Rubio medegedeeld, dat ten minste 25 menschen gedood of gewond zijn en voortdurend uit de ruïnes nog slachtoffers te voor schijn gehaald worden. De aardbeving, die om 10 uur 's avonds begon en 3 minuten duurde, bracht onder de bevolking een ontzettende paniek teweeg. Men heeft reeds hulp gezonden. Hevige koude te Mexico. De inwoners van de stad Mexico zijn Woensdag verrast door een koude, zooals men die daar nog nooit heeft gekend. Zij, die nooit koudere streken hadden bezocht, namen met verbazing de eerste sneeuw in de hand, dio zij nooit dichterbij hadden gezien dan op de toppen van den Popocatepetl en den Iztaczehuati, op 80 K.M. afstand van de hoofdstad. Ook in Nederland waargenomen. In den nacht van Woensdag op Donderdag, om 2 uur, 3 minuten, tijd van Greenwich, werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een zeer sterke aardbeving opgeteekend, afstand 9200 K.M., oorsprong in Mexico. BERLIJNS BEVOLKING. De vier millioen overschreden. Op 1 Januari bedroeg het aantal Inwoners van Groot- Berlijn ruim 4.332.000. (In 1920, in welk jaar een aantal voorsteden met de rijkshoofdstad werden samengesmolten, bedroeg het aan tal Inwoners ruim 3.858.000). GOUD ONTDEKT OP CUBA? Honderden liefhebbers. Reuter seint uit Havanna: Honderden trekken naar de bergen in de provincie Oriente waar volgens tot de hoofdstad doorgedrongen geruchten goud zou gevonden zijn. SNEEUW IN BELGIë. Bijna overal In België heeft het Donderdag gesneeuwd Te Brussel had men er niet veel last van, maar in de Ardennen op de hooge plateaux bereikt de sneeuwlaag een dikte van 30 d 40 centimeter. Op sommige plaatsen zijn de telefoon- en telegraafdraden onder het gewicht van de sneeuw bezweken en moeten de autobusdiensten worden stopgezet. In do omstreken van Gedinne en Pa- liseul hebben verscheidene kudden everzwijnen veel schade aangericht. TELEFOONTOESTELLEN LANGS DE AUTOWEGEN Ook langs den weg AntwerpenNederland. Uit Brussel wordt gemeld: Het succes waarmede het initiatief van een particu- üero onderneming wordt bekroond, welke langs den weg BrusselGentBruggeOostende, van kilometer tot ki lometer, kastje met telefoontoestellen plaatste, welke eventueel door de bij haar geabonneerde automobilisten kunnen worden gebruikt, heeft deze onderneming doen besluiten, dep weg AntwerpenNederlandsche grens, over Westwezel, en dus niet over Roosendaal, op dezelfde wijze te outilleeren. Einde Maart zal dit werk voltooid zijn. U behoeft niet bang te zijn, ook 's win ters Uw handen te laten zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akker's Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zoodra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's Ceen goud zoo goed" OVERSTROOMINGEN IN Z.W.-AFRIKA. Uit Londen: Voortdurende regenbuien hebben, naar uit Kaapstad gemeld wordt, in voormalig Duitsch Zuidwest-Afrika groote overstroocnlngen veroorzaakt. De Swakop-rivier is buiten haar oevers getreden. De nieuwe spoorbrug tus schen Swakopmund en de Walvischbaai werd wegge rukt, terwijl de spoorbrug bij Oraaruru zwaar beschadigd werd. De hoeven zijn van de buitenwereld afgesloten. Ook de Kuiseb-rivier dreigt ter hoogte van den Wal vischbaai buiten haar oevers te treden. DES GUTEN ZUVEEL! Radio-reclame und kein ende. In Amerika is men tot de overtuiging gekomen, dat de radio-maatschappijen door al te veel reclame „de gans slachten, die de gouden eieren legt". Het streven der maatschappijen, om zooveel mogelijk geld te kloppen uit reclame-programma's, heeft er toe geleld, dat het pu bliek ontevreden is en zich een dergelijke behandeling niet langer laat welgevallen. OVERSTROOMING IN PAHANG. Rivier de Pahang buiten haar oevers getreden. Reuter seint uit Singapore: In Pahang (Malakka) zijn ernstige overstroomingen voorgekomen. De rivier de Pahang is in één nacht ruim 10 M. gestegen. Tal van magazijnen en huizen te Temerloh zijn overstroomd. Het water bereikt de bovenste verdieping. De inwoners ontruimen de stad. Totdusver zijn er geen berichten omtrent slachtoffers. ANGST VAN ZIGEUNERS VOOR ONDERWIJS. Naar in de onderwijscommissie van het proviciaal bestuur van het Hongaarsche graafschap Sopron werd medegedeeld, heeft de instelling van analphabctencur- sussen tengevolge gehad, dat een groot aantal zigeuners, die een bijzondere angst aan den dag leggen voor het leeren van lezen en schrijven, het graafschap hebben verlaten en zich elders hebben gevestigd. ZUIDSCHARWOUDE. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer de nieuwe N.V.V. film vertoond ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dier organisatie, Door den Langen dijk er Bestuurdersbond was deze avond uitgeschreven. Een vrij talrijk publiek was aanwezig. Door een tot nog toe onopgehelderd abuis was wel de film aanwezig, doch het toestel zelf niet. Dreigde dit aanvankelijk op een fiasco uit te loopen, werden dank zij den Bestuurdersbond maatregelen genomen en is de film afgedraaid geworden door de heeren Hart en Kuiper met hun nieuw filmtoestel. Het geduld van de aanwezigen werd wel op proef ge steld, daar niet voor 9.45 begonnen kon worden. Een gedeelte van het programma moest dan ook aigelast worden. De eerste film gaf een documentatie vanaf de oprichting in 1903 tot heden toe, waarin het geweldige organisatievermogen van het N.V.V. tot uiting kwam. Hierna werd een korte rede gehouden door den heer J. C. B. van Ililst, secr.-penningmeester van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel, die de ont wikkeling en groei' van het N.V.V. duidelijk uiteen .!tte en aantoonde dat door organisatie veel resulta ten geboekt zijn en nog bereikt kunnen worden. Het N.V.V. telt alleen al meer leden dan alle andere vak- centralen tezamen. Gewezen kan worden op het feit 'lat ook het cultureele leven der arbeidersklasse enorm is vooruit gegaan. Ter illustratie diene o.a. als eisch van den tegenwoordigen tijd dat voor niet min der dan voor 238.000 arbeiders in een collectieve over eenkomst het recht op vacantie is vastgesteld. Spr. uitte den wcnsch dat de Langedijker Bestuurdersbond met genoegen op dezen avond mag terug zien en dat resultaten niet zouden uitblijven. Als hoofdnummer van he programma vermeldden wij „Triomph", de schitterende N.V.V. film, welke een beeld gaf van de technische bijzonderheden uit verschillende bedrijven, een vergelijking met de vroe gere toestanden, waarónder de arbeiders gebukt gin gen en de verbeteringen welke bereikt werden. De film liet verder zien wat er op gebied van woning bouw ter vervanging van krotwoningen bereikt is geworden. Voorts een beeld van de vacantiehuizen, o.m. het Troelstra-oord, waar de arbeiders hun va cantie kunnen doorbrengen. Het symbool van de film is de kracht tot organisatie, waarin deze film in alla opzichten geslaagd is. Een schitterende opname en een duidelijke projectie deed de aanwezigen genieten van deze mooie film. Vermelden wij nog dat voor deze film de bijpassen de muziek gemaakt is door Hugo de Groot, dirigent van het V.A.R.A.-orkest. Deze muziek werd gespeeld door de heeren Swager en Van Twuijver met viool en piano. Het was reeds na 12 uur toen de voorzitter met een opwekking om toe te treden tot de vakorganisatie en een woord van dank aan de zangvereeniging voor het beschikbaar stellen van de zaal op dezen avond, tot sluiting overging. NOORD SCHAR WOUDE. Woensdagavond werd voor de tuinbouwvereenigingen van Oudkarspel en Noordscharwoude door den heer P. H. Dohmen van het Inllchtingenbrureau voor Chilisal peter, bijkantoor Amersfoort, een lezing gehouden met als onderwerp: „Bemesting in den tuinbouw." Deze lezing werd gehouden in de zaal van den heer J. de Bakker. De heer J. Ootjers heet de talrijke aanwezige leden, der tuinbouwvereenigingen, bijzonder den spreker van dezen avond hartelijk welkom, alsmede, de tuinbouw- onderwijzers, de pers en verdere belangstellenden. Spr. deelt mede, dat burgemeester Wijnveldt, die steeds een der trouwste bezoekers is en op wiens tegenwoor digheid wederom was gerekend.heden afwezig is wegens ongesteldheid. Spr, uit de beste wenschen voor een spoedig herstel. Voorts juicht spr. het toe dat de jonge garde zoo goed vertegenwoordigd is, waarna spr. het woord ver leent aan den heer Dchmen. Deze spreker vangt aan met dank te brengen voor de woorden van welkom tot hem gericht, en hoopt erin te zullen slagen den aanwezigen eenige oogenbliklcen nuttig en prettig bezig te, houden. Spr. zal dan een lezing houden namens het Inlichtin genbureau voor Chilisalpeter, gevestigd te Rotterdam, Ocsterkade 14, die door deze avonden, door het ver spreiden van brochures, aanleggen van proefvelden enz. 'racht bij den land- en tuinbouw eenige inzichten te rengen omtrent de bemestingsleer. Hoe meer inzicht, hoe grooter 'a gebruik van kunstmest is, Zoo dient het ureau naast het tuindersbelang ook het belang van den producent. Spr. memoreert, dat het ongeveer 100 jaren geleden is, dat de eerste zending Chilisalpeter van Chili is ut- gevoerd. Hoe het wrinen en de fabricage van deze '•.unstmest plaats heeft, laat op dudelijke wijze de film van dezen avond zien. Spr. vangt aan met er op te wijzen dat iedere tuinder zooveel mogelijk van zijn gewassen tracht te halen, doch zal hij er voor hebben zorgtedragen dat de levensbehoef- len der gewassen in voldoende mate aanwezig zijn. Een eerste vereischte is veel zon en vooral ook lucht, waar om het dan ook aan te raden is om de 4 a 5 jaren eens flink diep de grond om te spitten, opdat de lucht kan mdringen. Voorts is water van veel belang, want waar dat niet is, vindt men woestenij. De glasbouw heeft zich sedert 1912 enorm uitgebreid, waardoor de warmte kan worden beheerscht, hetgeen niet mogelijk is in den grond. Het is een feit, dat z.g. „vuile grond" veel minder warmte bevat, waardoor aan de opbrengst der gewas sen een groot nadeel wordt toegebracht. Vele bestanddeelen bevinden ziek in den grond, die ten goede komen aan den groei der gewassen, doch deze zijn niet alle in voldoende hoeveelheden aanwezig, dientengevolge moeten deze door midda.1 van kunst meststoffen worden aangevuld, waarvoor 4 soorten bestaan, die overbekend zijn, n.1.: kali, fosforzuur, kalk en stikstof. Betreffende de stalmest merkt spreker op, dat hier van niet te gauw te veel kan worden gezegd, echter komen de voedingsstoffen niet in de gewenschte ver houding voor. -Spr. behandelt hierna de verschillende eigenschappen der Chilisalpeter, die voldoende bekend mogen worden geacht, daar deze in groote hoeveelheden in de om geving worden gebruikt Ten opzichte van concurreerende stikstofmeststoffen nam spreker een zeer fair standpunt in. Nadat van de gelegenheid tot vragen stellen door eenige aanwezigen gebruik is gemaakt, dankt de heer Ootjers den spreker voor zijne rede. die in elk opzicht heeft voldaan en een goed beeld geeft hoe een goede bemesting van groot belang is. Hierna wordt de film vertoond: „De Salpeternijver heid in Zuid-Amerika". Deze film brengt in beeld het gehcele bereidings proces vanaf het ruwe product tot de gezuiverde Chili salpeter, zooals dat in den land- en tuinbouw wordt gebruikt. Tevens toont deze de aardigste tafereelen van het leven in de „Pampa", alsmede wat op cultureel en hygiënisch gebied voor de bevolking wordt gedaan om het leven n deze woestijn zoo aangenaam mogelijk te maken. Tot slot een komische film: „Het spoor dat groeide", welke op kluchtige wijze toont de ervaringen van een handelsreiziger, die zijn product op het platteland komt aanbevelen en verkoopen. Hoe de man geplaagd en achtervolgd wordt, doch eindelijk in het nauw gedre ven, alles zich ten goede keert. Het geheel was een uitnemend geslaagde avond en de vele aanwezigen, ruim een 100-tal, keerden voldaan huiswaarts, verrijkt met meerdere kennis van hun bedrijf.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14