K 0 E G R A S W1ERINGERWAARD WIERINGEN BARSINGERHORN HOOGWOUD HEERHUGOWAARD WINKEL Z IJ P E ST. MAARTEN WARMENHUI7EN ANNA PAULOWNA ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling van den Bond voor Staatspension neering, Zuidscharwoude—Broek op Langendijk, hield Donderdagavond een propaganda-uitvoering ten lo kale van den heer Kramer. De zaal was geheel ge vuld. De voorzitter van de afdeeling, de heer Du Burck, drukte daarover in zijn openingswoord zijn vreugde uit cn meende die groote opkomst te moeten toeschrijven aan de onverflauwde liefde voor de Staatspensionneering. Verder voerde de tooneelcluk „Jong Leven" het tooneelstuk op, getiteld: „Met den handschoen getrouwd", dat op uitstekende wijze werd vertolkt. In de pauze hield de heer Du Brck een korte propaganda-rede, niet om te trachten de noodzakelijkheid en wenschelijkheid van het Staats pensioen aan te toonen (dit zou in deze vergadering water naar dc zee dragen zijn geweest), doch den aanwezigen een hart onder den riem te stoken. Wij zende op den strijd voor het algemeen Kiesrecht en voor de vrije school, welke strijd ook door velen als hopeloos werd beschouwd, is sproker er heilig van overtuigd, dat ook eenmaal het Staatspensioen wer kelijkheid zal worden, omdat de ouden van dagen dit kunnen eischen als een recht en geen enkel ander stelsel van pcnsionnecring of verzorging het oud- en tegelijkertijd arm tot het verleden kunnen doen be- hooren. In zijn sluitingswoord kon de voorzitter wijzen op een uitmuntend geslaagde bijeenkomst, waarvan hij hoopte, dat zij de liefde voor het staatspensioen weer zal hebben aangewakkerd en ieder in dien strijd voor de verwezenlijking van het ideaal het zijne zal bijdra gen. Hij bracht een hartelijk woord van dank aan de tooneelspelers cn -speelsters, wier eventueele mede werking hij voor een volgenden keer inriep. Het strijkje, dat uit een achttal dames en heeren is sa mengesteld en dat belangeloos zijn medewerking ver leende, kreeg een bijzonder complimentje en de voor zitter hoopte, dat men een volgenden keer weer niet tevergeefs een beroep op medewerking zal doen. Wij kunnen èn tooneelver. èn strijkje aanbevel in de bij zondere belangstelling van besturen, die voor hun respectieve vereenigingen een feest- en propaganda- avond wenschen te organiseeren. Mevrouw de wed. C. Bouwens, een bijna 89-jarigge, droeg op gevoelvolle wijze een zelfvervaardigd ge dicht voor, dat algemeen werd toegejuicht en bewon dering afdwong voor den frisschen en opgewekten geest, welke uit inhoud en voordracht sprak. Ten lokale van den heer P. Schoenmaker, ver gaderde eergisteravond de afdeeling Zuidscharwoude van den Bond van Landpachters. Er waren 30 leden aanwezig, welke door den voorzitter, den heer Jb. Kra mer werden welkom geheeten, in het bijzonder den heer Rinzcma, propagandist van den Bond. De notulen worden door den heer P. de Ruiter Cz.,, secretaris, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren van de volgende lichamen ant woorden op het adres om pachtreductie en afschaf fing van publieke verhuring: gemeente Zuidschar woude, Kerkvoogdij. Burgerlijk Armbestuur, Diaconie en Doopsgezinde Kerk te Broek op Langendijk. Al leen de Diaconie der Ned. Herv. Kerk voldeed niet in alle opzichten aan het verzoek om 40 reductie van pacht: zij tqch gaf 50 van het bedrag boven dc f4, wat als een zeer onbillijke en onpractische maat regel werd aangemerkt. Besloten werd, een conferentie aan te vragen met dc Kerkvoogdij en Ned. Herv. Diaconie, ten einde deze college's te overtuigen van het verkeerde standpunt. De Boerenleenbanken hadden beide een maand uit stel van betaling verleend, terwijl Bank I indivi- dueele aanvragen om verder uitstel in ernstige over weging zal nemen, als daartoe aanleiding wordt ge vonden. Besloten werd om aan verschillende particuliere landverpaehters een schrijven te zenden met het verzoek om reductie van de pacht. Met de samenstelling van een huishoudelijk regle ment zal Worden gewacht, tot de Bond een ontwerp zal hebben gereed gemaakt, dat als leidraad kan dioncn. Daarna wordt een voorstel van den voorzitter be handeld, om een commissie in het leven te roepen, die bij .publieke verhuringen een norm zal vaststel len voor den huurprijs. Bedoeling ervan is, dat de le den in geen geval boven dien norm uitgaan. De heer P. Zeeman meent, dat dit op het oogenblik nog niet gaat, omdat de wet nog niet van kracht is. De voorzitter is van oordeel, dat we moeten klaar zijn vóór de publieke verhuringen. Ook de heer S. dc Boer verklaart zich in dien geest. Besloten wordt om een dergelijke commissie in het leven te roepen. Als leden werden aangewezen do heeren J. Kramer, S. de Boer en P. Zeeman. Vervolgens werd de Beschrijvingsbrief voor de Al gemeene Vergadering behandeld. Men verklaarde zich o.m. v.oor het voorstel om actie te voeren tegen verhuring bij gesloten briefjes en eveneens voor het voorstel een onderzoek door het Hoofdbestuur te laten instellen naar de mate, waarin arbeiders en ander personeel in volledigcn dienst bij Rijk, gemeente of andere overheidsinstellingen of semi-overheidsinstel- lingen, grond pachten. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering werd aangewezen de heer Jb. Kramer. Besloten werd een voorstel aan den Bond toe te zenden, waarbij de contributie-afdracht niet meer door de leden rechtstreeks aan den Alg. Penning meester zal geschieden, maar via den afdeelingspen- ningmeestcr, die de contributie van de leden int. Bij de rondvraag brengt de heer De Boer het Be stuur dank voor het kranige werken, terwijl hij hoopt, dat het op dien weg zal voortgaan. De heer Van der Wal vraagt of het niet mogelijk is, dat vooruitbetaling in termijnen zou kunnen ge schieden. Voorzitter meent, dat er niets tegen is, dit voor onze leden te verzoeken. Bij de sluiting dankt de voorzitter allen voor de wtoonde medewerking en de aangename wijze, waar op de zaken zijn besproken. De prijs van het brood is hier door de bakkers met 2 cent per 8 ons verminderd. Burgerlijke stand en bevolking tot 15 Januari. Geboren: Anna Catharina, dochter van Nicolaas van Straaten en Anna Maria Bekker; Johannes Martines, ^oon van Johannes Martinus Zijp en Agr.es Peereboom; Alberdina, dochter van Carnelis de Ruiter en Neeltje Kostelijk. Ondertrouwd: Willem Rozing, weduwnaar van Wilhel- mina Liefting, 49 jaar, arbeider te Castricum en Neeltje Doodeman, 44 jaar. Getrouwd: Elbert Vlug en Reintje Schoenmaker; Wil lem Rozing en Neeltje Doodeman. Overleden: Henderika de Jong, 60 jaar, echtgenoote ^'n J&cob Groen; Willem Kaan, 69 jaar, wonende te Noordscharwoude, echtgenoot van Dieuwertje Barten; Arend Albertus Jansen, 1 maand, zoon van Cornells. Jan sen en Everdina Willemine Peters: Jan Kroon. 72 jaar, echtgenoot van Immetje Berkhouwer; Antje Diepsmeer 83 jaar, weduwe van Dirk Hagenaar. Ingekomen personen: J, Berkhout van Sint Maarten; u Weerstand van Enkhuizen; A. C. Winder van Alk- hiaar: N. Eelien van Oude Nledorp; C. M. Ochqué van "karspel; c. Bruin van Harenkorspei, H. C. Witte ^Maastricht; S. Balder van Heerhugowaard; S. J. öneekes van Oudkarspel; T. Bijpost van Sijbekarspel; J. «oozendaal van Heerhugowaard; C. Groenveld van Heer hugowaard; A. Dekker van Heerhugowaard; C. J. Ko men van Hillegom. Vertrokken personen: G. Visser naar Schoorl: R. öcnoenmakcr naar Noordscharwoude; T. Koopman naar Limmen; P. van Duin naar Koedijk; G. Mettes naar ent; j. a. Mottes naar Noordscharwoude; M. Bruin aar Harenkarspel; W. van Dam naar Nieuwer-Amstel J. Wester naar Alkmaar; S. Herder naar Idaarderadeol; A. M. H. C. Immlnk naar Castricum; J. Stins en zoon naar Noordscharwoude; A. P. M. Proost naar Haren- karspel; H. Dekker naar Broek op L/angendijk; C. Berk hout naar Enkhuizen; C. C. Seijts naar Ursem; G. Stins naar Oudkarspel; N. Doodeman naar Castricum; D. Mooij naar Bloemendaal; W. P. Bout naar Amsterdam, M. Visser naar Alkmaar; K. E. Leskow naar Duitsch- land; J. Kasten en gezin naar Den Helder; M. de Groot naar Kampen. LANGENDIJK. De werkloosheid neemt hier in vrij ernstige mate toe. Wij vernemen, dat ongeveer 150 werkloozen In de ver schillende gemeenten zijn. Er is hier weinig werk, dat productief kan worden uitgevoerd, zoodat het moeilijk valt in dit euvel te voorzien. Daar komt nog bij, dat de meeste ongeorganiseerd zijn, zoodat uit werkloozenkas niet kan worden getrokken. Het is daarom te hopen, dat de gemeentebesturen zullen trachten, werkobjecten te vinden. De Alg. Kiesvereen. voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, zal dit jaar worden ge houden te Purmerend. De bestuursleden K. Breebaart Dz., J. du Burck en H. S. Eriks zijn aan de beurt van aftreden. NOORDSCHARWOUDE. Opbrengst kinderzegels. De totaal opbrengst aan den Langendijk bedraagt f 632.66, nl. Broek op Langendijk f54.68, Zuidschar woude f222.67, Noordscharwoude f 187.66 en Oud karspel f167.65. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand December 1930. Geboren: Gerrit, zoon van Arie Goudsblom en Cor- nelia Bakker; Geertruida Maria, dochter van Simon Petrus Rood en Mari Wokke; Dirk, zoon van Volkert Polman en Jannetje de Geus; Catharina, dochter van Dirk Stoop en Anna Berkhout; Marianne, dochter van Martinus Hoogland en Catharina Schuitemaker. Overleden: Aalt.ie Brouwer, oud 66 j., echtgenoote van Jan Bruin; Simon Jonker, oud 65 j., echtgenoot van Elisabeth Schrijver; Anna Put, oud 4 maanden: Maartje Steen, oud 62 j., echtgenoote van Hendrik Wilbrink; Jan Gerrit Dresselhuizen, oud 54 j., echt genoot van Japke Spanjer; Neeltje Kamper, oud 35 jaar. Loop der bevolking over 1930. Ingekomen personen: Ingekomen: 41 m.t 48 v. Geboren: 18 m., 18 v. Totaal 59 m., 66 v. Vertrokken personen: Vertrokken: 61 m., 58 v. Overleden: 13 m., 16 v. To taal 74 m., 74 v. Alzoo een achteruitgang van 15 m. en 8 v. Bevolking op 31 December 1929: 969 m. en 865 vr. Totaal 1832 zielen. Bevolking op 31 December 1930: 950 m. en 857 vr. Totaal 1809 zieleen. JTJLIANADORP. Algemeene vergadering van de Vereeniging „Vceverloskunde" te Koegraa. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdagmorgen haar Algemeene vergadering in het café „Du Passage" van den heer J. Rotgans. Aanwezig waren 23 leden. De voorziter, de heer S. Eriks, opent met een woord van welkom de vergadering, nu bij den aanvang valt de opkomst nog weer mede, zegt spr., daar het er aan- vankelijkvoorstcnd of iedereen vergeten was, dat he den de algemeene vergadering van onze vereeniging gehouden werd. Hij spreekt den wensch uit, dat de agenda op zakelijke en aangename wijze zal worden af gewerkt. Van den Secretaris-Penningmeester, de heer P. Nieuwland, is bericht van verhindering ingekomen en zal thans de heer A. Schoorl Jz. de notulen van de vorige algemeene vergadering lezen. Deze notulen worden zonSer op- of aanmerkingen, met dank aan den samensteller en voortezer, onveranderd vastgesteld. Vervolgens doet de voorzitter de volgende mededee- lingen: le. dat de Vereeniging thans 119 leden telt met 2048 koeien; 2e. dat de Veeverloskundige het vorige jaar 101 maal is gehaald; 3e. dat aan den Veeverloskundige ter gelegenheid van zijn huwelijk namens de Vereeni ging als cadeau een tafel Is aangeboden; 4e. dat de heer P. Nieuwland zijn functies als secretaris-penning meester-B-ode, om gezondheidsredenen neer moet leg gen; 5e. dat door het Bestuur na afloop van deze ver gadering in deze functies r#l wrden vorzlen en ten 6e. dat het afgeloopen jaar 1 veehouder voor zijn lidmaat schap heeft bedankt. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Het volgende punt is het verslag van het nazien der rekeningen. De voorzitter deelt mede, dat van de twee heeren die een en ander hebben nagezien, nie mand ter vergadering aanwezig is. De heer J. J. Kiste- maker had bericht van verhindering gezonden. Door de heeren was echter alles voor aceiord geteekend en in orde bevonden. De voorzitter licht en een ander na der tce, niemand wenschte meerdere inlichtingen en werd de rekening over 1930 met algemeene stemmen goedgekeurd. Volgde Bestuursverkiezing. Aftredend waren de hee ren A. Schoorl Jz. en C. Tromp. De laatste had echter bericht gezonden voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Tot stemming overgaan de. was de uitslag, dat herkozen werd de heer A. Schoorl Jz. en gekozen de heer P. Veldman. De heer Schoorl neemt onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen, de herbenoeming aan. terwijl de heer Veld man eveneens, gevoelig zijnde voor het in hem gestelde vertrouwen, aanvankeliik bezwaar maakt deze benoe- m'ng. gezien zijn gevorderden leeftijd, aan te nemen. Voorzitter en ook de vergadering dringen echter aan dat de heer Veldman zijn benoeming zal aannemen, waaraan genoemde heer ten slotte voldoet, zeer ten ge- noege van de aanwezigen. Daarna vaststelling van het salaris voor den veever loskundige en het bepalen van den omslag per koe. De Voorzitter deelt mede dat het bestuur voorstelt het salaris voor dit jaar terug te brengen op f 1000, en den omslag per koe, als vorig jaar te bepalen op 45 cent Een drietal leden voeren in het kort hierover het woord, en wordt zonder hoofdelijke stemming het bestuurs voorstel geaccepteerd. Het volgende punt vermeldt: Benoeming verloskun dige. Op voorstel van den Voorzitter wordt bii acclama tie de heer A. de Hoop herbenoemd, welke hiervan in kennis zal worden gesteld. Als laatste agendapunt nog de benoeming van een lid tot nazien der rekeningen. Aftredend is de heer J. J. Kistemaker en niet herkiesbaar. In zijn plaats wordt bij acclamatie benoemd de heer P. P. Sinnige, die deze functie aanvaardt Genaderd zijnde tot de rondvraag neemt daarbij de heer P. Veldman het woord, die het ten zeerste betreurt dat de opkomst ter vergadering zoo gering is, het is toch van het grootste belang voor do toekomst, zegt spr., dat ook wij als boeren eendrachtig optrekken om onze belangen waar dat noodig Is, met kracht voor te brengen en zoo noodig te verdedigen. Dat kan niet de enkeling doen, dat kan ook niet uw bestuur met eenige trouwe leden, dat kan alleen als wil als één man schou der aan schouder gaande ons organiseeren en dan ook met alle krachten onze organisatie trachten te dienen. Op allerlei gebied en terrein heeft men tegenwoordig hechte en sterke organisaties, die voor het welzijn van hun leden veel weten te bereiken, waarom zouden de boeren hierin achterblijven, maar het moet gezegd wor den, dat zij op dit terrein veel te gemakkelijk zijn. Nog maals wijst spr. op de toekomst, die zooals wij dat thans bekijken, voor den boerenstand niet gunstig is en dringt nogmaals er met klem op aan. toch vooral mede te le ven met de organisaties, welke de belangen van hun gezin en bedrijf voorstaan. De Voorzitter deelt nog mede, dat het bestuur aan den heer A. de Hoop zal vragen, of deze als bode wil fun- geeren. Verder niets aan de orde zijnde, zegt de Voorzitter dank voor de medewerking en sluit de vergadering. In de daarna gehouden bestuursvergadering werd tot secretaris-penningmeester gekozen de heer A. Schoort Jz., die deze benoeming aannam, en voorts werden waar- deerende woorden gewijd aan den oud secretarls-penning- meestcr-bcde, die gedurende 18 jaren zijn beste krachten aan onze vereen, heeft besteed. Daar bijna alle leden nog aanwezig waren, vond deze mededeeling algemeene bijval. Algemeene vergadering van den Bond voor Staats pensionneering In de zaal van den heer P. Schenk, onder leiding van den heer H. Limpers. Aanwezig 18 leden. Voorzitter zegt, tevreden te zijn over de flinke opkomst, doch nog niet geheel voldaan. Wegens ver trek van den heer H. Kok Is als secretaris benoemd de heer D. Jansen. Het Bestuur heeft thans als Bode aangesteld de heer A. van Zoonen. Als reden waarom thans in een ander lokaal wordt veigaderd, wordt door voorzitter medegedeeld, dat dit voor de kas veel goed- kooper is. Het is n.l„ aldus voorzitter, usance, dat na een tooneelvoorstelling door den kastelein brood en koffie wordt verstrekt Dit wil de heer v. d. Woude niet doen. Ook wat balmuziek betreft, wat toch In 't belang van den kastelein is, kon men niet tot over eenstemming komen. De heer Schenk neemt dit alle maal voor z ij n rekening, hetgeen voor de kas een voordeeltje geeft van pl.m. f 40. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heer W. Bron en K. Mosk, werd in orde bevonden. Ontvangsten met inbegrip saldo vorig jaar f 329.39, uit gaven f 271.15, batig saldo f 58.24. De rekening wordt onder dank aan den penningmees ter vastgesteld, terwijl tevens dank wordt gezegd aan de commissie met 't onderzoek belast Door den heer H. Sijbrands wordt verslag uitgebracht van de laatst gehouden Bondsvergadering. Als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de fede ratie Holl Noorden voor 1931 worden gekozen de heeren H. Sijbrands en D. Jansen. Voor de Bondsvergadering worden als zoodanig gekozen de heeren H. Limpers en J. Hoogland. Volgt verkiezing van drie bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren H. Limpers en D. Jan sen (herkiesbaar) en wegens vertrek van den heer H. Kok, die gedurende 27 jaar lid is geweest. De beide eerstgenoemden worden herkozen, terwijl voor den heer Kok wordt gekozen de heer W. Bron. Als commissieleden tot het nazien der rekening 1931 worden aangewezen de heeren A. C. Woestenburg en H. Sijbrands. Dan wordt aan de orde gesteld: de contributie- regeling. Voorzitter zegt, dat enkele leden de gewoon te hebben om direct na een uitvoering te bedanken, om zich een volgend jaar weer aan te melden. Het Bestuur stelt nu voor, om deze menschen dan wel weer aan te nemen, mits ze dan ook nog voor 't vorig jaar betalen. Dit wordt goedgevonden. Van de federatie Holl. Noorden zijn voorstellen In gekomen, om bij de a.s. Provinciale verkiezingen geen meetings te houden, doch strooibiljetten huis aan huls rond te zenden en daarmee te trachten de Staten zooveel mogelijk links te houden en hèn te steunen, die vóór Staatspensionneering zijn. Ten tweede, om voortaan de Bondsvergadering In Mei te houden. Uit een voorloopige bespreking over het 39-jarig bestaan der afdeeling op 2 Jan. 1932, wordt door het Bestuur voorgesteld om dit feestelijk te herdenken. Het 25-jarig bestaan was abusief onopgemerkt voorbij gegaan. De regeling wordt aan 't Bestuur overgelaten, terwijl medewerking der leden wordt verzocht. Bij de rondvraag wordt voorgesteld en aangenomen om den heer Kok als eerelld te benoemen. Ook wordt een woord van hulde gesproken aan 't adres van den voorzitter voor de vlugge afwerking der tamelijk lange agenda en vooral wat de heer Limpers in 't belang van Staatspensioen presteert Ten slotte beveelt voorzitter voor de uitvoering op Zondag 25 Januari spoedige plaatsbespreking aan, om dat een volle zaal wordt verwacht. Hierna sluiting. De afdeeling telt thans 210 leden. Dinsdagmorgen zakte een van de grootste tractors, die op rupsbanden loopen, in de Wierlngermeer, in de klei. Alhoewel hij probeerde zich door eigen kracht er uit te werken, zakte hij al dieper. Tot heden Is men er nog niet in geslaagd hem er uit te halen. De nieuwe haven, die aan de schepen, welke lossen moesten, voor de Wierlngermeer, zeer van pas kwam, was voor de beurtschippers enz. van geen beteolconis omdat men op de oude havens gemakkelijker komen kon. Maar nu is de oude haven een 4-tal dagen gesloten, zoodat alles zich verplaatste naar de nieuwe haven. Succesnieuws. Voor a.s. Zondag staan de volgende wedstrijden op het programma: Succes IIID.E.S. I. Succes IVHelder VI. Succes adsp.Helder adsp. b. J.l. Donderdagavond gaf do gymnastiokvereeni- ging „Wieringen", onder leiding van haar directeur, den heer H. Pcnnekamp, een uitvoering met haar ad- spirantleden in Concordia. De belangstelling was goed,, en de jongeren werkten keurig. Vooral bij num mer 7 van het programma: Meisjes I, Brug, word prachtig gewerkt. De vrije oefeningen nieuwo rich ting, Meisjes I, een zware oefening, werd ook prach tig uitgevoerd. De opvoering van het propaganda-tooneelstukjc: „Het is verboden", was ook in goede handen, en de aanwezigen hebben volop genoten. Het was met een en ander een goed geslaagde- avond. A.s. Zondagavond wordt eenzelfde uitvoering gege ven, echter werken dan de oudere dames en heeren mede. DEN OEVER. Aanvoer bazalt voor de Zuiderzeewerken. Het is onze lezers ongetwijfeld bekend dat tan be hoeve van de Zuiderzeewerken groote hoeveelheden bazalt worden aangevoerd. Men zie daarvoor alleen slechts de groote stapels die hier aan de haven zijn opgeslagen. Interessant is het daarom te weten dat volgens de Frankforter Zeitung in Rhöngebergte bij Fulda, waar deze steen o.a. vandaan komt, een nieuwe spoorlijn zal worden aangelegd voor het vervoer ervan, hetgeen dan verder via Hanau over den Rijn naar de Zuider zee geschiedt. Ten behoeve van den heer T. Terpstra zal door den bouwkundige M. Molenaar te Koedijk in het café van den heer Klein worden aanbesteed het bouwen van een woonhuis met winkel en bakkerij, in 2 perceelen, nl. den geheelen bouw zonder schilderwerk en alleen het schilderwerk. Tot geneeskundige, belast met de doodschouw is door B. cn W., ingaande 1 Januari 1931, herbenoemd de heer J. J. Werner, arts, alhier. Door B. en W. zijn ingevolge het Ketenbesluit de navolgende vergunningen verleend: aan D. Beens te Kolhorn, tot het bouwen van 2 woonketen; aan F. Koens te Kolhorn tot het bouwen van een woonkeet AARTSWOUD. Woensdagavond had in het lokaal van Joh. Visser een biljartrnatoh plaats, tussohen do sociëteit alhier en die van de Gouw. De uitslag was Aartswoud 1212 punten behaalde en de Gouw 1043. Eerstgenoemde heeft dus een voorsprong van 164 punten. De eindbeslissing vindt plaats in het lokaal van K. Renooij aan de Gouw. Loop der bevolking over 1930. Het aantal inwoners onzer gemeente steeg in 1930 met vrijwel 21/8 pet. Op 31 Dec. 1929 bedroeg zij 4804 inw., n.i. 2478 m. en 2326 vr. Geboren werden 79 m., 61 vr., terwijl overleden 17 m., 21 vr., een toename dus van 62 m., en 40 vr. I. èkomen zijn 167 m. en 153 vr., vertrokken 164 m. en 166 v„ dus een vermeerdering van 13 m. en een vermindering van 13 vr. De totale toename was dus 102 inwoners, waardoor de bevolking steeg tot 4906, waarvan 2553 m. en 2353 vr. Er werden in den loop van 1930 gesloten 26 huwe lijken. In het Raadsverslag van deze week is een fout geslopen. De bijdrage voor de kanaalplannen moet niet zijn f 2050. dcch f S050 per Jaar. VEENHUIZEN. De propagandaclub, die laatst voor onze afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering het stuk: „Avond" opvoerde, heeft thans een uitnoodiging ont vangen en aangenomen, om voor de afd. OpmeerSpan broek hetzelfde stuk ten tooneele te brengen. Door de gemengde zangvereeniging „West-Frisia" werd ten huize van den heer R. Laan haar jaarvergadering gehouden. De algemeene toestand was bevredigend en de vereeniging mocht zich in bloei verheugen. Het getal werkende leden klom tot 40 en de na de zcmervacontie opgeriehte kindcrklasse telde thans 60 deelnemers cn werkt met ijver voor haar eerste opvoering. Tot be stuurslid werd benoemd de heer P. Langereis. Nu de gemeente van electrisch licht is voorzien, is ook de mogelijkheid geschapen voor het organiseeren van vermakelijkheden, waarvan men in do laatste jaren wegens gemis van electriclteit was verstoken, n.1. de film. Aangekondigd worden reeds bioscoopavonden, en naast de mogelijkheid voor de vermakelijke bioscoop voorstellingen, ls ook de mogelijkheid geopend voor nut tige en wetenschappelijk films, zooals in de laatste ja ren door belangrijke en nuttige instellingen zijn ver vaardigd en vertoond. Het aantal leerlingen der O.L. Scholen dezer ge meente bedroeg op 1 Januari 1931: 569, t.w. te Burger- brug 94, St. Maartensbrug 91, Schagerbrug 133, Oude- sluis 101, 't Zand 64 en Petten 86. SCHAGERBRUG. Donderdagmorgen had alhier op den hoek tegenover het perceel van den heer De Moor een aanrijding plaats tusschen het motorrijwiel van den heer C. K. te Bree- samd en den automobiel, bestuurd door den heer v. E. te St Maartensbrug. De heer K. kwam te vallen cn brak een been. Hij is naar het ziekenhuis te Alkmaar over- getoarcht Enkele uren nadat het bovenstaande ongeval was ge schied, had ongeveer op dezelfde plaats wederom een botsing plaats tusschen een motorrijwiel en een auto. De motorrijder, een handelsreiziger uit Schagen, werd van zijn motorrijwiel geslingerd en bekwam een ern stige hoofdwonde. Hij is bij den heer C. de Moor binnen gedragen en werd later naar zijn woning overgebracht Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. ST.-MAARTEN SBRU G. In de gehouden vergadering van de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier werd besloten de volgende nuts- bijeenkomst te houden op Zaterdag 14 Febr. a.s. ST.MAARTENS VLOTBRUG. Men deelde ons mede, dat alhier een mondorgel- vereeniging, genaamd „Pax" werd opgericht Tot direc teur werd benoemd de heer P. Grin, muziekleeraar te St. Maartensbrug. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: L. Tromp, voorzitter, C. Zwaan, vice-voorzitter, C. Brouwer, le secretaris, Jb. Doorn, 2e secretaris, G. Breed, penningmeester. STOLPEN. Aan den heer A. Groot alhier is ingevolge de bepa lingen der Hinderwet vergunning verleend tot het op richten van een graanmalerij, waarin gebezigd zal wor den een ruw-ollemotor van 30 P.K. GEMEENTE ZIJTE. Loop der bevolking over 1930. Bevolking op 1 Jan. 1930: 2726 m. 2609 vr.. totaal 5335. Vermeerdering in 1930: 78 m„ 38 vr., totaal 116. Bevolking op 1 Jan. 1931: 2804 m., 2647 vr., totaal 5451. Burgerlijke Stand van 9 tot en met 15 Jan. 1931. Geboren: Johannes, zoon van Petrus Zomerdijk en Maria Elisabeth Mors. Aagje Aafje, dochter van Willem van Zaanen en van Hiüegonda Anna Boogaard. Cor- nella, dochter van Teunis Klomp en Grietje Blokker. Alida, dochterj van Arle Pater en van Aafje Knijn. Jacob, zoon van Hondrik Rer.s en van Antje van Essen. Ondertrouwd: Adrianus Gerardus de Wit, 29 jaar, monteur en Margaretha Catharina de Wit, 23 jaar, zonder beroep, beiden te Zijpe. Pieter Baas, 28 jaar, winkelier te St. Maarten en Cornelia de Boer, 26 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Simon Johannes Smit, 27 jaar, vrachtrijder en Anna Druijven, 26 jaar, zonder beroep, beiden te Züpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Cornelis Johannes de Wit, 64 jaar, echt genoot van Catharina Kruijer. Tamis Commandeur, 73 jaar, weduwnaar van Trijntje Hommert. Cornells Ba ken, 73 jaar, weduwnaar van Rensje Mooij. Politie. Gevonden: een zwart oliepak in blikken bus. Inlichtingen ter secretarie. VALKKOOG. De belangstelling in de bollenteelt neemt ook hier zeer toe. Het gevolg hiervan is, dat de heer Speets op verzoek van enkelen alsnog een cursus in genoemd vak zal geven. Zie verder de advertentie der Tulnbouw- vereenigrng „St.-Maarten". KRABBENDAM. Zondag J.l. werd candidaat J. Bosma van Zuidwolde (Gron.) als predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier bevestigd door Ds. Lugtighe'd van Leens Des avonds deed Ds. Bosma zijn Intrede. Vele toespraken werden gehouden. Het woord werd gevoerd door den ouderling Dijkstra namens den Kerkeraad, door Ds. Dragt van Noordscharwoude namens de classis Alkmaar en door den heer Turkstra, Hoofd der Chr. school alhier. Voordracht Tïoefd School III. Voor benoeming tot hoofd van c'o school in den Oost pol der. worden door B. en W. voorgedragen: 1. S. T. van Dijk. 2. H. N. Comelisscn.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15