SchagerCourant Maatregelen in het belang van land- en tuinbouw. Tweede Blad. De akkerbouwcredieten. De tuinderscredieten. Gemengd Nieuws. De staking der textielarbeiders in Zweden. Comspiie bij de New Yorksche politie. Felle griep-epidemie te New-York. De onlusten in Engelsch-Indië. Verbrand de heks! E11 y Beinhorn. Autobus in een afgrond. De Italiaanscbe vliegtuigen in Brazilië. Zaterdag 17 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8800 door D. KOOIMAN, Lid van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland. Thans hebben de gemeentebesturen ook ontvangen de regeling, door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland vastgesteld in zake het verleenen van cre- dieten aan akkerbouwers. Akkerbouwers, die geacht kunnen worden door de crisis-omstandigheden in denzelfden economischen nood te verkeeren als een deeL der tuinders, zullen op overeenkomstige wijze crediet kunnen verkrijgen onder borgstelling van de provincie Deze borgstelling zal eveneens zijn 70 der voorschotten en verleend worden onder de voorwaarde, dat de gemeente zich voor de overige 30 garant stelt. De gemeenteraden, die daarvoor in aanmerking komen, zullen dus nu ook voor de akkerbouwers die nen te overwegen, of zij bereid zijn mede te werken door 30 borgstelling te verleenen. Hoewel het zich laat aanzien, dat met de voor schotten, aan akkerbouwers te verstrekken, 'n groo- ter bedrag gemoeid zal zijn dan met de tuinders voorschotten, vertrouwen Gedeputeerde Staten, dat vooral ook die gemeenten, waarin een groot deel der bevolking in den akkerbouw zijn hoofdbestaan vindt, haar medewerking zullen verleenen. Zoodra de Raad het besluit heeft genomen geven Burgemeester en Wethouders daaraan bekendheid, door openbare kennisgeving aan de aanplakborden en in de bladen en vermoedelijk ook wel door per soonlijke kennisgeving uit te reiken aan de akker houwers. Ook de akkerbouwers kunnen aanvraagformulieren ter gemeentesecretarie bekomen. De aanvragen zullen door Burgemeester en Wet houders behandeld worden in een gemeenschappe lijke vergadering met een vertegenwoordiger van de boerenleenbank, en van de plaatselijke afdeeling der organisatie, waarvan de aanvrager lid is (Holland- sctie Maatschappij van Landbouw, Christelijke Boe ren- en Tuindersbond, R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond). De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord holland, die bij de tuindersvoorschotten is ingescha keld, heeft met de credietregeling voor de akker bouwers gen bemoeienis. De aanvrage wordt na behandeling in de vergade ring van Burgemeester en Wethouders rechtstreeks aan Gedeputeerde Staten gezonden. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt dan spoedig. Evenals voor de tuindersvoorschotten wordt de ge legenheid tot het aanvragen van akkerbouwgewassen tot uiterlijk 1 Maart 1931 opengesteld. Het voorschot bedraagt ten hoogste f 150.— per Hectare en overschrijdt niet een bedrag van f4000. Van veel belang is ook nog het, volgende, dat Ge deputeerde Staten schrijven in hun circulaire aan de gemeentebesturen. „Het spreekt wel vanzelf, dat, zooals ook door de Staten is gewild, deze credietverleening zich moet beperken tot die gevallen, waarin op geen andere wijze hulp kan worden verkregen en waarin de nood het uitsluitend gevolg is van de huidige crisisom standigheden." „Met groote voorzichtigheid zal dit middel van hulpverleening dus moeten worden gehanteerd^ Uit het in te stellen onderzoek zal duidelijk moeten blijken, dat het bedrijf voldoende levensvatbaarheid bezit, bij de beoordeeling waarvan de persoon van den belanghebbende ongetwijfeld een rol speelt, en dat deze laatste inderdaad in zoodanigen toestand verkeert, dat credieten onder gewone borgstelling als gevolg van de crisisomstandigheden niet door hem kunnen worden verkregen." „Aan de voorschotten is een zekere grens gesteld, doch dit beteekent allerminst, dat aan eiken akker bouwer tot die grens crediet kan worden verleend. De voorschotten zullen beperkt moeten blijven tot het hoogst noodige, omdat het niet in het belang der ak kerbouwers is, zich al te diep in schulden te steken; de voorschotten zullen voorts slechts tot instand houding van het bedrijf mogen strekken." „Ten einde te bereiken, dat het voorschot werke lijk nutig zal zijn en voor de terugbetaling eenige ze kerheid zal bestaan, zal het in sommige gevallen noo- dig kunnen zijn, de voorwaarde te stellen, dat ver andering wordt gebracht in de wijze, waarop tot nog toe het bedrijf werd gevoerd." „Waar dit noodig en mogelijk schijnt, kan ook ge- eischt worden, dat het onroerend goed hypothecair wordt verbonden ten behoeve van de borgen." „Het voortdurend toezicht op den voorschotnemer ®n op de wijze, waarop het geld wordt besteed, en later de zorg voor een regelmatige rentebetaling en aflossing is in de eerste plaats aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Tot zoover dus de circulaire van Gedeputeerde Sta ten. Dit zijn beperkingen, die in het algemeen belang noodig zijn geoordeeld en welke door hen, die deze ei!jernstig *Pzien 20 zÜn heel ernstig, want fuv/ ^aken is altijd een ernstige zaak natuur lijk ter harte zullen worden genomen. Anderzijds la- e men zich, als men aarzelt of men wel onder de egeiing zal vallen, door deze ernstige zinnen toch ok weer niet bij voorbaat terugschrikken, want af- ïïïvï* d ziin 20 ni0t bedoeld. Bij twijfel is ï![(!eter om de aanvrage wel in te dienen dan haar J tx/"Yu®eie *aten- want dan kunnen Burgemeester Rn„ houders met »«lg vertegenwoordigers van de en de landbouworganisatie en later Gedeputeerde Staten de zaak beoordeelen, Vragen van belanghebbenden en het ant woord daarop. Thans nog enkele opmerkingen naar aanleiding van mij gedane vragen met betrekking tot het ver leenen van de tuinderscredietcen. Eén van de vragen was of het crediet niet reeds veel eerder dan 1 Maart verleend kan worden, om dat er dadelijk ten behoeve van het bedrijf aan het geld behoefte bestaat. Het antwoord hierop is, dat uit de regeling geenszins blijkt van een voornemen om met elk geval tot Maart te wachten. Hoe eerder de aanvragen ingediend worden en hoe spoediger Burgemeester en Wethouders en Gedeputeerde Sta ten de aanvragen behandelen, hoe eerder de uitbeta ling zal kunnen plaats hebben. De termijn van 1 Maart beteekent alleen dat als regel aanvragen na 1 Maart niet meer worden aangenomen. In de cir culaire over de akkerbouwerscredieten staat zelfs deze zin te lezen: „Waar ook deze credieten zooveel mogelijk uiterlijk in Januari 1931 zullen moeten wor den verstrekt, is het zaak ten spoedigste een besluit van den Raad uit te lokken." Hieruit blijkt de be doeling dat zoowel tuinders- als akkerbouwcredieten ten spoedigste zullen worden uitgekeerd.. Een andere vraag gold den volgenden zin in de circulaire over de tuinderscredieten. „Het is de be doeling, dat tuinders, die in 1923 een voorschot on der garantie van de provincie ontvingen en dit nog niet of niet geheel aflosten, in het algemeen voor een nieuw voorschot niet in aanmerking zullen komen." Men was van oordeel, dat deze tuinders dus maar bij voorbaat moesten besluiten geen credietaanvrage in te dienen. Dit is niet juist gezien. Men lette toch im mers op de in dezen aangehaalden zin voorkomen de woorden „in het algemeen". In bepaalde gevallen is het dus nog zeer wel mo gelijk. Ik zou dus ook in dit geval willen raden: dien wel degelijk de aanvrage in. Dan kunnen Burge meester en Wethouders met de vertegenwoordigers van Boerenleenbank en tuinbouworganisatie het ge val onderzoeken en Gedeputeerde Staten beslissen. Misschien blijken er wel meer gevallen aanwezig, waarin opnieuw crediet moet worden verleend, dan Gedeputeerde Staten hebben vermoed. Nog een vraag was deze, of zij, die nog niet over de jaren 1928 en 1929 hun bedrijf uitoefenden, van cre diet zijn uitgesloten. Er staat namelijk in de stuk ken, dat het maximum van het crediet wordt bepaald in verhouding tot den veilingsomzet over 1928 en 1929, en zoo redeneerde men als er over 1928 en 1929 geen veilingsomzet was, dan kon er dus ook geen crediet zijn. Ik zou willen aanraden ook in dit geval desge- wenscht evengoed de aanvraag in te dienen. Mis schien kan dan wol de veilingomzet van den voor ganger* in hetzelfde bedrijf worden opgegeven of een andere maatstaf worden aangelegd. Er zal dan allicht wel een oplossing worden ge vonden. Ik eindig met den hartgrondigen wensch, dat de nieuwe regelingen aan vele nijvere werkers in onze land- en tuinbouwstreken hulp zullen bieden om hen door de moeilijke tijden heen te helpen. Thans algemeen. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct.: Nadat de vorige week Woensdag reeds een kleine 8000 textielarbeiders het werk hadden neergelegd zijn Maandag 2600 arbeiders in staking gegaan. Op alle fabrieken welker directies bij den bond van werkgevers in de textiel-industrie zijn aangesloten, in totaal 146, wordt thans gestaakt. De 34000 arbeiders ontvangen in normale omstandigheden een loon van ongeveer een miilioen kronen per week. Ruim 20 kleine fabrieken, die tezamen een personeel van een paar duizend man hebben, staan buiten de staking omdat de directies niet bij het verbond van werkgevers aangesloten zijn. Te Bor&s, waar ruim 6300 arbeiders staken, zijn de laatste dagen groote betocgingen gehouden. Slechts een keer, toen enkele heethoofden een werkgever lastig vielen, heeft de politie moet ingrijpen. De stakers heb ben ni^ besloten zelf ordebewaarders aan te stellen en het posten uitgezonderd, wordt er nu niet meer gede-, monstreerd. In de andere groote plaatsen is het vol komen rustig. De staking zal vermoedelijk geruimen tijd duren. De stakingskassen der arbeiders kunnen het wel een paar maanden uithouden en pogingen tot bemiddeling zul len vooreerst wel niet ondernomen worden. Verscheidene fabrieken hebben groote bestellingen, die nu natuurlijk niet afgewerkt kunnen worden. Slechts op een enkele fabriek probeert men met werkwilligen het bedrijf eenigszins op gang te houden. Een voortvluchtig agent, wien de grond te warm onder de voeten werd, in hechtenis ge nomen. Men v/eet dat de politie in de stad New York ernstig gecompromitteerd is door onthullingen van zekeren Acuna, die de methode had beschreven waarmee die po litie aan vrouwen hinderlagen legde, zoodat zij in beden kelijke situaties werden aangetroffen, waarna zij dan aan chantage blootstonden. Een der meest gecompromitteerde geheime speurders Harry Levy, verdween plotseling; de zaak werd hem te gevaarlijk. Thans is deze voortvluchtige agent-provoca teur gisteren te New Orleans in hechtenis genomen. Hij zal nu voor den rechter moeten vertellen wat hij weet; en men vreest dat er voor de New Yorksche politie aller- bedenkelijkste zaken zullen voor den dag komen. Trou wens deze corruptie die thans wordt onderzocht, door een speciale commissie uit den Senaat en het Huis van den Staat New York, die daarvoor beschikt over een fonds van 200.000 dollar, beperkt zich niet tot de po litie. Men zal waarschijnlijk moeten aannemen, dat bij vrijwel alle gemeentelijke organen der stad corruptie welig tiert. Het weerstandsvermogen der menschen ver zwakt. De hospitalen liggen overvol. In de stad New-York heescht een felle griep-epidemie AJle hospitalen liggen er vol griep-patënten en In het Bellevue-hispitaal worden zelfs patiënten op den grond gelegd. Met groote voorliefde heeft de griep haar slachtoffers gezocht onder het personeel van de groote opera te New York, de Metropolitan Opera Cy. Niet minder den 22 personen, o.w. de hoofdleider, negen „sterren" en tien koristen, zijn aangetast. Het om zich heengrijpen van de ziekte wordt door de medische autoriteiten in de groote stad aan Hudson toegeschreven aan het feit dat de ontberingen als gevolg van de malaise er het weerstandsvermogen van de men schen zou hebben verzwakt Maar dat zal toch voor de negen opera „sterren" zeker niet hebben kunnen mee tellen. In Engeland maakt de griep talryke slacht offers. In Engeland heerscht in sterke mate de griep. De laatste 14 dagen zijn 200 personen aan de griep overleden. Influenza-epidemie Ln Stockholm. Uit Stockholm wordt gemeld: De influenza-epidemie heeft zich de laatste dagen vrij sterk uitgebreid. Zij heerscht in het geheele land, vooral in de noordelijke provinciën en in do groote steden, ter- ijwl in Varmland en op de Oostzee-eilanden zich zeer weinig gevallen van influenza voordoen. Van het garnizoen der vesting Boden waren Maandag van de 2000 manschappen ruim 600 ziek. De garnizoens arts heeft telegrafisch assistentie gevraagd. De ernstige patiënten worden in het hospitaal verpleegd, de anderen zijn in verschillende zalen bij elkaar gebracht. Er zijn echter geen verplegers genoeg om allen te helpen. Te Sundsval wordt op de meeste kantoren en fabrieken met half personeel gewerkt. In Dalecarlië heerscht de ziekte in hevige mate. Te Falun zijn eenige patiënten overleden. Te Stockholm hebben thans ruim 10.000 per sonen influenza. Ook te Gothenburg zijn vele zieken evenals in de meeste andere steden. Wreede rebellen te Burma. De „Gou den Kraai" thans gearresteerd. Reuter seint uit Tharrawaddy: Een zekere Maungmyairïg, die door sommigen voor de „Gouden Kraai", den leider der opstandelingen in Burma, wordt gehouden, is gearresteerd en een on derzoek wordt ingesteld. De onlangs gearresteerde Sassan wordt niet als de werkelijke leider be schouwd. Uit de nadere bijzonderheden omtrent den aanval op het station van Zibyugen, waarbij de stationschei werd gedood, blijkt dat vijftig man even voor mid dernacht het huis van den stationschef omsingel den. Zij drongen het huis binnen en maakten zich meester van de kas en de juweelen, die de echtge- noote tevergeefs had aangeboden om het leven van haar man te redden. Ondanks het hartverscheurend gesmeek van de vrouw sleurden de bandieten den chef naar het perron, waar zij hem met hun mes sen letelijk in stukken sneden. In het district trekken nog steeds kleine benden opstandelingen rond, die de trouw gebleven dorpelingen aanvallen en beroo- ven. De regeeringstroepen zijn thans versterkt, om aan het banditisme definitief een einde te maken. Onlusten te Allahabad. V.D. verneemt uit Londen: De onlusten tengevolge van de terechtstelling van vier Indische nationalisten te Sjolapoer zijn nog niet afgeloopen. Na de eerste botsingen te Bombay en Ka- ratsji is het gisteren te Allahabad eveneens tot ern stige botsingen gekomen. Het gelukte de politie aan vankelijk niet, de demonstranten te verspreiden. Zij maakte daarom van haar vuurwapens gebruik, waardoor ongeveer 150 personen werden gewond. Een gevaarlijke raad. In Klein-Fredenbeek, district Stade (bij Hamburg) had een boer, Meyer, een veefokkerij, welke niet al te best ging. Iets verder was een boerderij gelegen van landbouwer Ilöft, waar het vee prachtig gedijde. Vrouw Meyer, die maar niet kon begrijpen, waar om het den buren zoo goed ging, zocht een „heksen meester" te Harneburg op, die daar een grooten roep had. Deze man maakte de domme boeren duidelijk, dat haar beesten eenvoudig behekst waren door vrouw Höft. Besloten werd Jot een radicalen maatregel: het echtpaar Meyer stak de boerderij van de Höfts in brand, daar alleen het verbranden van de heks hier uitkomst kon brengen. Maar de „heks" verbrandde niet, wel echter haar man en zoon, zoodat de Meyers thans in de gevan genis zitten. Nog altijd is blijkbaar het geloof in heksen niet uit geroeid, al schrijven wij ook 1931! ERNSTIGE GASONTPLOFFING IN DE LONDENSCHE CITY. Twee personen gedood. Terwijl straatmakers aan het werk waren ontstond plotseling in een opgebroken gedeelte van een straat in de Londensche City een hevige gasontploffing. Door den geweldigen steekvlam werden twee personen ge dood. MOHAMMED ALI'S BEGRAFENIS. 5000 uitnoodigingen. Uit Jeruzalem: De opperste raad der Mohammedanen treft uitge breide maatregelen voor de begrafenis van Moham med Ali, die zooals men weet. te Londen tijdens de Ronde-Tafel-Conferentie is overleden. Vijfduizend uitnoodigingen tot bijwoning der plechtigheden zijn verzonden. O.a. zullen aanwezig zijn de emir Abdoel- lah van Transjordanië en Mahmoed Pasja, de Egyp tische premier, benevens talrijke andere vooraan staande persoonlijkheden uit Syrië, Transjordanië en Egypte. SLUISDEUR BEZWEKEN. Te Marchienne au Pont in België is onverwachts de deur van een sluis in het kanaal Brussel—Char leroi bezweken, op het oogenblik, dat een schip werd geschut. Het schip werd door het met groot ge weld wegstroomende water medegesleept en liep ave rij op, maar kon gelukkig toch nog vlot gehouden worden. Twee lijnpaarden werden in het kanaal ge trokken, maar konden ten slotte toch gered worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. maar vermoedelijk zal de scheepvaart gedurende ruim een week gestremd blijven, Uw Zenuwen daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. VULKANISCHE UITBARSTING NABIJ MAZATLAN. Uit Mazatlan, de Mcxicaanschc kustplaats, wordt gemeld, dat daar de laatste dagen ter hoogte van die stad, maar op ccnigen afstand uit den wal, groote wolken uit zee opstijgen. Ook worden er doode vis-, schen op de kust geworpen. Een en ander wijst op een onderzeesche vulkanische uitbarsting. De Duitsohe vliegster in Noord-Afrika aan» gekomen. Elly Beinhorn, de Duitsche vliegster, is Donderdag* middag van Sevilla komend, in de Noord-Afrikaan* sche stad Rabat geland. Zij zal nu langs de Westkust van Afrika naar haar bestemming, Bissao, in Portu- geesch Guinea, vliegen, nog een afstand van 4000 K.M. Gister zou zij den tocht naar Agadir over Casablanca voortzetten. Te Agadir werd overnacht. Ongeluk in Marokko, V.D. verneemt uit Parijs: Laat in den nacht werd uit Rabat het bericht ontvan gen, dat gisteren in de nabijheid van de stad Marokko wederom een ernstig autobusongeluk heeft plaats gehadw Een autobus, die den regelmatigen dienst tusschen Marokko (stad) en Quaraset onderhoudt, stortte in de nabijheid van laalstgenomde plaats in een afgrond vaa bijna 200 meter diepte. Nader wordt gemeld, dat de autobus op het oogenblik, waarop het ongeluk plaats vond, geheel bezet zou zijn geweest. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. DE MERAPI-RAMP. Ambtenaar van den Vulcanologischen Dienst overleden. Aneta seint uit Magelang: De matri van den Vulcanologischen Dienst Bari die tijdens het verblijf te Gedoengan met den Eurpeeschen opzichter van dien Dienst werd overvallen door den laharstroom van den Merapi, waarbij hij vreeselijke brandwonden opliep, is overleden. Gistermorgen werd hij begraven. Bij de ter aarde bestelling waren o.a. aan wezig de Resident, de Regent eri andere leidende amb tenaren. Een groet van Mussollni. V.D. verneemt uit Rio de Janeiro: De laatste etappe van de Oceaanvlucht Italië^Bra zilië heeft het Italiaansche vliegtuig-eskader onder lei ding van den Italiaanschen Luchtvaartminister, gene- raad Balbo, afgelegd met een snelheid van gemiddeld 192 K.M. per uur. Onmiddellijk na het dalen van het eskader begaf de Braziliaansche minister van Marine zich aan boord van het commandovliegtuig, waar hij generaal Balbo begroette. De in de haven voor anker liggende schepen begroetten het eskader met saluut- zalvo's. Na ontvangst van het bericht van de aankomst van het eskader te Rio de Janeiro zond Mussolini een uitvoerig telegram aan generaad Balbo, waarin hij o.a. schrijft: „Verzamel de manschappen en lees hun de olgende dagorder voor: Met het arriveeren te Rio de Janeiro is de laatste etappe van uw vlucht en daar mee uw groote onderneming beëindigd. Gij begrijpt, waarom ik uw aankomst aan het doel heb afgewacht eer ik u mijn lof voor deze vlucht, die door mij is ge vild en door u zoo schitterend is uitgevoerd, overzend. Zoolang niet alesl beëindigd is. is niets beëindigd. Mijn gedachten gelden in de eerste plaats de vijf kamera den, die te Bolama gevallen zijn. Italië eert hen als wa ren zij in het gevecht gevallen. Deze slachtoffers heb ben bewezen, dat de Oceaanvlucht het riskeeren van doodelijke gevaren eischt. De vlucht ItaliëBrazilië geeft geen precedent in de geschiedens van 't lucht vaartwezen. Zij heeft bewezen wat het Italiaansche vliegwezen in het jaar 9 van de fascistische tijdrekening zoowel ten aanzien van do menschen als van de machines beteekent De geheel op zichzelf staande beteekenis van deze vlucht wordt algemeen erkend zoowel door staatshoofden als door landen en door volken. Het enthousasme om uw vlucht is van den eenen tot den anderen horizon gegaan. Voor de eerste maai is de ongehoorde afstand van den Oceaan door een vliegtuigeskader overwonnen. Dat is het feit, dat in de gescheidenis verankerd zal blijven. Aan dit feit zijn uw namen onverbrekelijk verbonden. In afwachting van nog grootere prestaties van het vlieg- wezen in het jaar 10 der revolutie is Italië trotsch op u. Oceaanvliegers u hebt het Italiaansche vliegwezen op de dagorder der wereld doen vermelden en u voor het Va derland verdienstelijk gemaakt." Mussolini heeft verder aan Balbo persoonlijk een „ka- meraaclschappelijken, enthousiasten groet" gebracht en den minister van Marine opdracht gegeven, uitdrukking te geven aan zijn vreugde over de uitstekende samen werking tusschen marine- en luchtvaartdienst

Schager Courant | 1931 | | pagina 5