Cijfers uit het spoorwegbedrijf. Botsing tusschen vliegtuig en adelaar. De dijkdoorbraak b ij R a a m s d o n k. WerkJoozenrellctjes in Amerika. Aanslagen op stations te Buenos Aires. Toekomstige gasoorlog. De storm op de Zwarte Zee. De hongersnood in China. Nieaw lawine-ongeluk in Beieren. De steun aan de Tarweteelt. genomen, n.1. Ie koer met Ic.uU.ji v. el keur, maar geen boete; voor de 2e keer wel boeten. De heer Jb. Verkroost wilde dat het lid dat er on schuldig Inliep en een groote boete moest betalen, dit te vergoeden, en wilde dit verzoek richten aan de L.G.C. De Voorzitter zegt dat dit buitengewoon moeilijk is. Het is een geval van voor 2 jaar. Als de keurmeester ge handeld heeft, dan Is cr voor het bestuur geen term meer aanwezig, want hier was geen twijfel. Bovendien is beroep nagelaten. Na nog eenig gepraat, werd de ge dachte van den heer Verkroost niet ondersteund. De heer Kostelijk stelt voor: Het ter bespreking bren gen op de Algem. vergadering en daarna ter Nederl. Tuinbouwraad om in samenwerking met den Zuivel- bond bij de regeering op ultvoerpremie aan te dringen, waardoor de uitvoer ten zeerste wordt bevorderd en de invoerrechten zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk wor den teniet gedaan. De Voorzitter zegt in zijn antwoord, dat dit urgent is, maar bij premie zijn de producten nog niet verkocht. Dit is evenwel een moeilijke zaak. Het voorstel-Kostelijk werd ondersteund zoodanig, dat het een voorstel voor de algem. verg. wordt. De heer P. Zeeman stelt voor: 1. De algemeene ver gadering spreekt zich uit, dat al het mogelijke moet wor den gedaan om tuinders met een zuiver inkomen van minder dan f 1200, vrijstelling van premiebetaling voor lnvallditeits- en ziektewet te verleenen en dit door den staat te doen overnemen. 2. De algemeene vergadering gehoord de besprekingen over het systeem van openbare verpachting spreekt zich uit dat ten spoedigste met dit stelsel moet worden ge broken. Na eenige bespreking aangenomen. De heer A. Kout informeert naar het bonnenstelsel. Veel wordt hiervan te Koedijk gebruik gemaakt. De voorzitter antwoordt, dat, indien het op Koedijk niet goed gaat, dan moet men het daar maar goed maken. Het bonnen-afgeven is minder dan verleden jaar De heer Jb. Kramer laakt de houding van den heer Zwetsman te Koedijk, die destijds gezegd heeft, voor de afschaffing van het bonnenstelsel te zijn en tevens, dat hij verkoopt, met en zonder bonnen. Spreker vraagt zich af: gaat men in Koedijk wel ernstig een en ander na? Hij wil dit ter L.G.C.-vergadering bij de rondvraag ter sprake brengen. De Voorzitter zegt, dat in de Alg. Verg. te St. Pancras besloten ls. het bonnenstelsel af te voeren. Echter, er waren kooplieden, die zelfs gekocht hebben zondér tc- taalmeester. Spreker vindt dit een schande. Voor de contante betaling is zooveel gewerkt. Aangaande Zwetsman, zeide de voorzitter, dat deze dat niet gezegd heeft, maar het is hem verweten. Ten sterkste drong hij er op aan, mot geen bonnen dan ook niet uit de hand te verkoopen. De heer Kliffen: Dan deugt onze organiS&tie niet. Overtreders behooren geen 1% maar 5 te betalen als zij weer over de veiling gaan. Spreker noemde een employé van de firma, die 's middags in het dorp 4 ponds kool kocht, dat noem Ik uit de hand verkoopen. Nu ging men over tot bespreking: heffing entréegei- den nieuwe leden. Besloten werd, dat een entreegeld zou geheven worden van f 3 tot een maximum van f 5. Dit is noodig gewor den omdat de verceniging een fonds bezit, en een vrij entree zou dus onbillijk tegenover de leden zijn. Het volgend punt betrof: verzoek vrijstelling van lig gelden. De Voorzitter lioht toe, dat dit verzoek inkwam van de verceniging Onderlinge Hulp bij ziekte. Onder applaus .werd besloten dat dit verzoek zoo spoedig mogelijk bij .de L.G.C. zal ingediend worden. De heer Jb. Kramer hield nu een betoog over de wen- schclykheid van eene landelijke vergadering, waaraan wij het volgende ontleenen. Toen 29 September de nood kreet wam, dat er Iets gedaan moest worden, om de bouwers te helpen, werd in onze ledenvergadering het onderwerp behandeld: De nood in den tuinbouw. Ver schillende punten werden hierover behandeld. Het was Koedijk, die de alarmklok deed luiden. De heer P. Zee man bracht toen 4 punten ter sprake. Men besloot direct oen 'Provinciale vergadering te verzoeken, omdat do L.G.C. vergadering toch tot een Prov. vergadering zou moeten besluiten. Deze Prov. vergadering nu was zeer leerzaam, door vele afgevaardigden bijgewoond, men heeft daar de crisis behandeld. Aangedrongen werd op directe steun voor de tuinders. VUf en twintig mcnschen vortrokken naar de Zuiderzeewerken, wat den toestand kenschetst. Ik heb o.m. gezegd, dat het nu de taak der rcgcoring ls, de tuinbouwers te helpen. In 1914 heeft de regeering ons bepalingen voorgelegd. Spr. wees op de reclameplaat: Verbouw koren enz. We hebben nu vel schillende feiten gehoord, die een landelijke vergadering wettigen. Er is gezegd, dat wij te ver gaan. Maar dat ls niet zoo. Waarom? Wij kunnen niets op de producten leggen. Wij vragen niet anders dan ontheffing van hen, die geen inkomen hebben. Er zijn heel wat bouwers on der de f 1200 inkomen. De minister zegt: directe steun geeft niets en keurt ook do toegewezen credieten af. Wij brengen hulde aan den burgemeester, die het ini tiatief nam tot eenige leniging. De tijd met de pet in de hand, is voorbij, zegt spr., wij moeten naar Den Kaag om te demonstreeren. Het is geen indlvldueele eisch. maar 't is 'n zedelijke eisch en het is om de economi sche inzinking zooveel mogelijk te voorkomen. I-Iet is wel jammer, dat de soldaten en niet de generaals het Initiatief gaan nemen. Wij hebbon op divers© steun even goed recht als de Holl. Lloyd op subs., en evenals an dere redelijke lichamen. Wij moeten de regeering dui delijk maken, dat de nood zeer hoog is. (Applaus). De Voorzitter dankt den betooger. De bedoeling is wel dat de L.G.C., die vergadering belegt. Maar het is ook de bedoeling, dat wij er iets voor over hebben en even tueel op eigen kosten naar Den Haag gaan. Onder applaus werd besloten de noodige stappen te doen. De heer P. Zeeman zegt, dat de heer Ktamer eigenlijk nog veel meer had moeten zeggen, en wijst er op aan dc hand van cijfers, dat de regeering wel iets doen kan Toch keurt spreker de houding ln deze van den te- genwoordigen minister af, die tot eenige daadzaken moet gedwongen worden. Hij hoopt, dat op de Lande!, verg. een en ander goed wordt uiteengezet, enz. Rondvraag. Hierbij teckenen wij het volgende aan. De heer Jb. Kramer zou adhaesle willen vragen aan zustervereenigingen en zag gaarne een uitvoerig verslag ln de courant. De heer J. Klingcler vraagt of de uien met U.C.B.- merk weer ln Rotterdam gekeurd moeten worden. De voorzitter zegt, dat het met d'e tegenwoordige regeling niet in orde ls, maar dat een andere regeling ln bewer king is. Over het U.C.B.-merk wordt een tamelijk lange be schouwing gehouden. De heer Swart vervalt in een lange causerie en noemt het een wassen neus, comedie- werk. dat een hoop geld kost. Laat men komen lot afschaffing. Wij hebben nooit geweten, dat het zooveel kosten moet, wij wisten niet, dat een leger ambtena ren noodig was en zooveel geld kost. dat wij betalen moeten. De Voorzitter zeide. dat de heer Swart er lang over Besproken had. hoewel hij beweerde, dit niet te kunnen. Ik ben genoodzaakt aldus de voorzitter u te be strijden. Ge weet het ontstaan zeker wel niet, zooals de andere leden. Wij willen controle op de producten on niet, dat onze goede producten vermengd worden met slechte kwaliteiten van colega's enz. Wij zagen in, dat controle onder merk goed zoude zijn. De bul- tenlandschc markt vraagt naar een goed product on daar moeten wij voor zorgen. Vroeger zeiden wij by verkoop: „Zie zoo, lk ben er ar'. Maar ze kwamen nog bij de eters en dan ondervonden wij de gevolgen. De heer Swart ging evenwel door en zeide dat de koopman zelf voor het U.C.B. merk moet zorgen cn niet wij. Wij moeten het wel goed aan de markt brengen. En dan de reclame, hoe goed ook bedoeld, het kost veel geld. Onze producten moeten reclame maken. Het koop- mans belang brengt mee, dat hij voor verdere reclame zorgt, en noemt een firma. De Voorzitter antwoordt maar weer. Zeer terecht, zei de hij, dat Swart op een firma wijst, dlc voor afzet ailes ln het werk stelt. Wij moeten niet naar het oude terug. Wanneer wij dit niet begrepen hadden destijds, lagen wij nog in ersntige mate onder den modder. Wij konden eer lang onze uien wel verkoopen en niet in 't zuiden. Italië en andere landen beschermen hun tuinbouw, maar daar ls de controle veel scherper. Amerika heeft een goede afzet, mede door ocntrole. Wij moeten zorgen, dat wij in een goed jaar klaar zijn, maar ook in een slecht jaar Over dit punt volgde nog een nalezing, waarop de heer P. Zeeman het woord verkreeg. Genoemde heer be pleitte de wenschelijkheid om de kunstmest, welke door do credietnemers benoodigd zal zijn, door tusschenkomst der Coop. Kunstmestvereeniging te betrekken en vraagt hiervoor de medewerking van do Boerenleenbanken, een en ander in overleg met de plaatselijke commissie. 2e. Verder vraagt hij of de kwestie van het *4 pet. der contante betaliingen, besproken in „De Vierbond", spoedig in behandeling komt. 3e. Wat bedoelde de Voorzitter met z'n idee, „fonds vorming", ten einde by buitengewone omstandigheden, bij misère toestanden, gelijk wij thans beleven, te kun nen helpen. Dit punt was 2 Oct. te Alkmaar volgens spr. ontijdig aan de orde gesteld. Hij las nog iets uit de gewisselde stukken ln de Prov. Staten voor, waaruit blijkt, dat dc idéé om extra per centage op de veilingsproducten, aldaar wel wenschelijk werd gevonden, vooral in de toekomst. De Voorzitter betuigde met het eerste zijn volle in stemming. Wat het >4 betreft, dit komt in behande ling bij de voorstellen op de a.s. Alg. Vergadering. Het derde punt wordt, na uitvoerige toelichting van den Voorzitter, waaruit blijkt dat ook het bestuur het beter acht, tot betere tijden voor een extra-heffing, aan gehouden. Nu deelt de voorzitter mede, dat het lid Bak zich aan beveelt als vrachtvoerder van minderwaardige pro ducten naar de veiling. Dit werd goedgevonden en zal met den heer Bak in nader overleg worden getreden door de gegadigden. De Voorzitter vond nu gelegenheid tot sluiting over te gaan. Hij heeft Iedereen ruimschoots gelegenheid ge geven zich te uiten en was het een aandachtige en zakelijke vergadering, waarvoor hij tevens dank zegde. Het was inmiddels al half zeven geworden, toen men huiswaarts ging. Verschillende berichten. BERTELS' KUNSTKORREL. Door de Bertel's fabrieken is uitgegeven een bro chure getiteld: Pluimveevoeding in nieuwe banen door Bertels' Kunstkorrel. In deze brochure worden op overzichtelijke wijze de voordeelen van Bertels' Kunslkorrel aangetoond, waardoor heel gemakkelijk de enkelvoudige voeding wordt verkregen. Bij de dubbelvoedering is liet meelvoeder geken merkt door een hoog gehalte aan eiwitachtigé stof fen, terwijl het gTaan dnarentegen bestaat uit zeer zetmeelrijke producten. Bij het eten van meelvoeder nemen de dieren derhalve in verhouding een te groote hoeveelheid eiwit op, terwijl bij graanvoede- ring te veel zetmeel wordt gebruikt,, hetgeen uit eco nomisch oogpunt niet juist en bovendien schadelijk is voor de spijsvertering. Dit gevaar wordt nog groo- ter, wanneer wij bedenken, dat het gezichtsvermo gen der kippen sterk ontwikkèld is, waardoor zij uit het meelvoeder de kleine visch-, vleesch- en gistdeel- tjes uitzoeken en zoo de eiwitverhouding geheel in de war sturen. Ook bij de graanvoedering selectee^- ren de dieren en zullen de sterkste de lekkerste za den eruit pikken. Bertels' Voedermethode met uitsluitend Bertels' „Kunstkorrcl" voorkomt al deze bezwaren en geeft daarnaast een groote arbeids- en voederbesparing, Dit nieuwe product is een volledig pluimveevoeder in korrelvorm, waarbij geen ander voeder noodig is of gegeven moet worden; het vervangt èn het meelvoe der èn het graan, waardoor de voedermethode zeer vereenvoudigd en tijd-, geld- cn voederbesparing be reikt wordt. Op deze wijze gaat de brochure voort en zal voor pluimveehouders zeer zeker alle belangstelling heb ben. In 1929. liepen er 365090 treinen met 84 millioen reizigers. De kans op de hon derdduizend en op een ongeluk. In „Spoor- cn Tramwegen" geeft B. een aantal be langwekkende cijfers uit het bedrijf der Ned. Spoor wegen omtrent sommige dingen, waarbij men feite lijk nooit stilstaat en die men zich daarom absoluut niet kan voorstellen. Zoo werden in 1929, door de Nederlandsche Spoor wegen vervoerd 84 millioen reizigers of 10 maal de bevolking van Nederland. Het aantal afgelegde treinkilometers bedroeg meer dan 100.000 per dag. Stel dat elke trein gemiddeldl 100 K.M. aflegt dan liepen er per dag 1000 treinen of 3G5.000 treinen, waarmede reizigers vervoerd werden in het geheele jaar. Dus 305.000 treinen met 84 millioen reizigers. Als we nu nog weten, dat er van dit aantal (i (zegge zes) door den spoorwegdienst een ongeval overkwam, dan kunnen nagaan hoeveel of liever hoe weinig dit in procenten uitgedrukt is van het aantal reizi gers dat in 't geheel vervoerd werd. Deze sprekonde cijfers doen ons eerst recht besef fen in hoe groote mate de veiligheid van de reizi gers der Ned. Spoorwegen verzekerd is. De kans om de 100.000 op een twintigje te trekken uit de loterij - wat intusschen ook vrij wat aangenamer is - is dus 33 maal grooter dan die om een ongeval te krijgen in oen van de treinen der Nederl. Spoorwegen Nog 6en paar interessante cijfers: Op 1 Jan. 1930 waren bij de Nederlandsche Spoor wegen in gebruik; 1328 locomotieven (die van de Tramwegen niet meegerekend); 3397 rijtuigen en 33.6*22 goederenwagens. Om eenig denkbeled te krijgen van een dergelijk groot aantal spoorwegvoertuigen, kan dienen dat zij achter elkaar gezet, ongeveer een afstand zouden beslaan van Groningen naar Maastricht. Dat de locomotieven heel wat verslinden valt af te leiden uit het cijfer 7 millioen gulden, dat in 1929 voor brandstof werd uitgegeven. Met aantal plaatsbewijzen, dat in 1929 werd uit gegeven, wordt voorgesteld door het respectabele cijfer van 58.400.000. Alleen aan het.Centraal Station te Amsterdam werden daarvan verkocht 5 millioen stuks. Het reusachtige en zoo nuttige bedrijf der Ned. Spoorwegen verschaft aan ongeveer 40.000 menschen brood. Do uitgaven ten behoeve van het personeel bedroe gen over 1929 96 millioen gulden. liet spreekt vanzelf, dat voor een bedrijf als dit een geweldig bedrijfskapitaal noodig is; in dit ver band zij medegedeeld, dat het totaal bedrag der lee ningen op 1 Januari 1930 bedroeg het respectabele sommetje van 377.516.000 gld. Uit Lahore (Britsch Ir.dië): Terwijl een smaldeel Engelsche militaire vliegtuigen een oefentocht boven Lahore deed. ontmoette e ender toestellen een adelaar op S00 voet hoogte, Dit dier had naar schatting, een vlucht van acht voet. Do vleugel van het vliegtuig brak bij de botsing met den adelaar en het toestel viel. De twee man die erin zaten, kwamen om. Het gat met zakken zand gestopt. Men meldt uit Raamsdonk: Men is er in geslaagd het gat in den rivierdijk van de Donge rnct zakken zand dicht te gooien. In de Achterstraat te Raamsdonk stond gistermorgen nog 1 M. water, doch het was zakkende. Veel water loopt weg naar de polders van Raamsdonksveer. De verbindingsweg van Geertruidenberg naar Was pik, die eergistermorgen nog gedeeltelijk onder water stond, was gistermorgen weer watervrij. De spoordijk van Waspik naar Geertruidenberg, die bedreigd werd, loopt thans geen gevaar meer. De treinen rijden op dit traject langzaam. Volgens de laatste berichten zou thans alle gevaar zijn geweken. Negen manschappen der landspoütie tijdens een ski-tocht in de diepte gesleurd. Slechts één gered. Naar uit Bad Tölz wordt gemeld, heeft in het gebied van den Benediktenwand een ernstig lawine-ongeluk plaatn ^chad. Elf skilooper8 uit Miinchen werden tijdens een tocht door een lawine verrast, van wie er negen werden be dolven. De skiclub heeft onmiddellijk een manschappenwa- gen naar de plaats van de ramp gezonden, particuliere ,auto's zijn derwaarts vertrokken en de politie van Miin chen heeft een reddingsexpeditie van 33 man uitgezonden De slachtoffers zijn beambten van de Beiersche lands- politie. die in het gebied van den Benediktenwand aan een ski-cursus deelnamen. Van de negen kon er spoedig één bewusteloos te voor schijn worden gebracht. Nog een geredde. Naar het W. B. meldt, zijn do reddingsmanschappen er in geslaagd na zwaren arbeid tegen 10 uur 's avonds een der bedolven politiebeambten zwaar gewond te voor schijn te halen. Van de overige zeven is nog geen spoor gevonden. Magazijnen te Oklahoina geplunderd. De werklcozen maken zich van alle etenwaren meester. Reuter seint uit Oklahoma: Duizend hongerige werkloozen drongen een maga zijn van levensmiddelen in de buurt van het stad huis, in het hart der stad, binnen en maakten zich van alle etenswaren meester. Ren honderdtal politie agenten ging over tot. arrestatie van een groot aèn- ta.1 personen en onderdrukten de ongeregeldheden. Eveneens relletjes te New York. Ga- vecht met de politie. Reuter seint uit New York: Bij een botsing tusschen de politie en een groep werkloozen werden verscheidene personen gewond en een aantal gearresteerd. De politie wilde den werkloozen beletten redevoeringen te houden, waar op een vechtpartij ontstond, Waarbij de politieagen ten van hun vuisten gebruik maakten en de werk loozen hun emmers water in het gezicht gooiden. Verscheidene voorbijgangers werden mishandeld, o.a. een journaliste, aan wie^eene politieagent kaak slagen toediende. Twee dooden, vier gewonden. Reuter seint uit Buenos Aires: In het station van den Westerspoorweg is bij het binnenloopen van een electrischen trein een bom ontploft. Er werden twee personen gedood en drie gewond. Omstreeks dcnzelfden tijd ontplofte er ook een bom in liet station van den Zuiderspoorweg, waardoor een persoon gewond werd. Een derde bom onlploft. Een derde bom ontplofte op de lijn van den Cen- tralen Argentijnschen spoorweg juist toen er een per sonentrein naar de voorsteden passeerde. De trein werd beschadigd. Het aantal slachtoffers is onbe kend. Volgens een nader bericht zouden in totaal 15 per sonen gedood zijn. Niets en niemand er tegen beschermd. Uit Parijs wordt aan „Het Volk" gemeld: De internationale liga van vliegeniers, die haar zetel te Parijs heeft, publiceert een circulaire, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Het ls volstrekt zeker, dat de volgende oorlog waar in de vliegtuigen een overwegende rol zullen spelen, gevoerd zal worden door middel van gassen, brand bommen en chemische producten, wier vernielende wer king onbeschrijflijk is. Het volk, dat de beschikking heeft over de snelste en krachtigste vliegtuigen, zal in staat zijn de afschuwelijkste terreur over de geheele wereld uit te oefenen, zonder intusschen de eindover winnaar te zijn. Bewezen is, dat tot dusver geen enkel verdedigings middel tegen de uitwerking van het gas bestand is. Gasmaskers geven geen afdoende bescherming. Men stelle zich een eskader vliegtuigen voor, die een sta aanvallen met gasbommen van 500 kilogram. De bom men, die de huizen van de daken tot de kelders zullen verwoesten, zullen terstond alle bewoners dooden, zelfs wanneer zij van gasmaskers zijn voorzien. De bom men, die op de straat vallen, zullen het docdende gas tot over een afstand van verscheidene honderden me ters verspreiden en dank zij den wind kan een bom een oppervlakte van een vierkanten kilometer vergifti gen. Door een speciale bestrijking van brandbommen met elcctron zou een temperatuur van 3000 graden kun nen worden ontwikkeVJ. ""en enkel vliegtuig kan 500 brandbommen vervoeren en 72 vliegtuigen 36.000. De brandweer staat hiertegen volkomen machteloos. Wa ter zou met deze gasbommen den brand slechts aan wakkeren. Een Nederlandsch en vsle andere sche per vergaan. Het N.T.A. .seint uit Zongoeldak: Op de Zwarte Zee woedt een hevige storm. Drie stoomschepen, een Grieksch, een Neder landsch en een Turksch, alsmede ongeveer dertig kleinere vaartuigen, zijn gezonken, terwijl ettelijke andere schepen in nood verkeeren. Ontzettende toestanden. 400.000 menschen als slaven -verkocht, twee millioen mcnschen omgekomen, duizenden dorpen verlaten. Een nader Reuter-bcricht uit Nanking over de bevin- 1 dingen van specialen cimmissaris, die een onderzoek heeft ingesteld naar den. toestand in de provincie Sjensi, meldt, dat er in de laatste jaren ongeveer 400.000 men schen als slaven zijn verkocht, omstreeks twee millioen tengevolge i hongersnood en droogte zijn omgekomen en dat du! .i eertijds welvarende dorpen verlaten zijn en onbewou.ioaar zijn geworden. Het voor en tegen in de Eerste Kamer. Van de Eerste Kamer is een uitvoerig Voorloopig Verslag verschenen over het wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarwe- teelt (door de Tweede Kamer aangenomen 23 Dec. jl.) Blijkens dit Verslag wordt de algemeen ongunstige toestand in den akkerbouw door verscheidene leden gevoeld. Wel werd het treffend gevonden, dat de aan drang om hulp te verleenen in hoofdzaak uitgaat van de kringen dergenen, die in tijden van betere con junctuur allerminst prijs stelden op inmenging der overheid. Intusschen wenschten vele leden de regeering zoo krachtig mogelijk te steunen in haar poging tot ver lichting der gevolgen van den heerschenden noodtoe- stand, mits zulks niet op onbillijke of onredelijke wijze gaat ten koste van andere groepen onzer be volking. Deze leden juichten het toe, dat de regeering hier oen indirccten vorm van steun beeft geschapen on niet een directen, hetzij door middel eencr pro-* Muctiepremie, hetzij door storting in een steunfonds. Overigens beschouwden zij dit wetsontwerp als een nog zeer bescheiden poging tot steun. Uit de Filmwereld Problemen der klankfilm. Natuurgetrouwe opnamen. De meeste menschen, die in een bioscoop naar een klankfilm kijken en luisteren, beseffen niet hoeveel werk hoeveel proeven daarvoor noodig zijn en hoeveel tech nische moeilijkheden moesten worden overwonnen om de geluidsillustratie op peil te brengen. Wij hoeren voort durend sialogen, muziek en andere geluiden en al dio geluiden verschillen van elkaar. Na jaren van studie is men nu wel meer te weten gekomen over de wetten betreffende het vastleggen en l weergeven der geluiden en door deze wetten in acht te nemen kan men nu ook goeie klankfilms laten hooen. Men heeft thans een klankfilm vervaardigd, waarin deze moeilijkheden en de overwinning daarvan Worden uit-- j gelegd. Eerst wórdt groote «gevoeligheid van. het mm- i schelijk oor aangetoond. Wij kunnen tonen waarnemen, die 9% octaaf uit elkaar liggen en varieeren van de bromtonen van een groote, orgelpijp tot het klinken van I sleutels. Verder hooren wij geluiden van zeer verschil- i lende kracht, van kanongebulder tot het ritselen van bladeren. De geluidssterkte verhoudt zich hier als 100 millioen tot 1. On3 oor is zoo fijn georganiseerd, dat het bovendien uiterst kleine verschillen in toonhoogte en geluidssterkte kan waarnemen; zoo merken wij nog een verschil van 0.003 octaaf op. Het gevoelige oor. Wanneer het oor zoo gevoelig is, met elk apparaat, dat bestemd is om geluiden weer te geven, even nauw keurig werken, de afwijkingen in toonhoogte en geluids sterkte moeten zoo gcrjng zijn, dat wij ze niet kunnen waarnemen. Bij de studie van het geluid, die aan het ontwerpen van deze apparaten moesten voorafgaan, maakte men gebruik van verschillende instrumenten, waaronder ook enkele nieuw uitgevondene. Het voor naamste is de electrische geluidsfilter, waarmee de ge- luiden kunnen worden geanalyseerd. Zoo zijn in het geluid der menschelyke stem zeer hoo- ge en betrekkelijk lage tonen aanwezig. Wanneer men nu door middel van de electrische geluidsfilter succes sievelijk bepaalde toenshoogten onhoorbaar maakt, ko men de verschillende eigenschappen van de menschelijke stem duidelijk uit. Wanneer de hoogste tonen onhooi-baar zijn, klinkt de stem laag, zij schijnt achter uit de keel te komen en de woorden zijn bijna onverstaanbaar, ook omdat enkele klanken, vooral de s, Wegvallen of gelis peld worden. Maakt men daarentegen de laagste tonen onhoorbaar, dan klinken de mannenstemmen onnatuur lijk en verwijfd. In de eerste sprekende films klonken de stemmen dan ook voornamelijk .zoo vreemd, omdat de hoogste en laagste noten niet werden opgenomen. Hinderlijke gevolgen. Bij de muziek van een orkest zijn de gevolgen nog hinderlijk. Docr het breken van de lage registers hoor de men vrijwel niets van de bas, de tuba en andere lage instrumenten, terwijl zelfs de laagste tonen van de cello onhoorbaar waren. Aan den anderen kant kon men de hoogere tonen van de viool en de piano en bijna de ge heele toonsomvang van piccolo en hobo niet hooren, Het was een dv/aas gezicht, den grooten trom te zien slaan, zonder dat er geluid uitkwam. Thans heeft men het register uitgebreid en zijn alle instrumenten van het or- f kest hoorbaar. Men wil het nog verder uitbreiden, want hoe grooter het wordt, hoe natuurlijker de muziek en alle andere geluiden zullen klinken. ■Het goed doorkomen van het geluid hangt echter niet alleen af van de opname; de acoustiek van de betrok ken bioscoop kan ook veel bederven. Dit is de redea dat dezelfde klankfilm in het eene gebouw goed en ia het andere onaangenaam klinkt. De geluiden moeten n.1. onmiddellijk wegsterven cn niet nog geruimen tijd ln de zaal weerklinken, want dan maken zij de daarop volgende lettergrepen onverstaanbaar. Het gaat om on- derdeelen van seconden, doch die komen er ook op aan, want men rekent gemiddeld op een spreeksnelheid van 3 lettergrepen per second. Voor de goede verstaanbaarheid is het dus noodig, dat het geluid dadelijk geabsorbeerd wordt. Gepleisterde muren en plafonds en harde tegelvloeren kunnen dat niet doen, doch de acoustiek van een gebouw wordt veel verbeterd door vloerkleeden, pluche gordijnen en be- kleede stoelen, die allen het geluid sterk absorbeeren. De kleeding van het publiek werkt ook geluiddempend en daarom zijn de geluidsfilms 's winters veel beter te ver staan dan 's zomers. Toen do eerste klankfilms kwamen, was slechts 10 pet. der bioscopen ervoor geschikt; sinds dien hebben de meeste bioscopen hun acoustiek echter verbeterd. De wetenschap gaat gestadig vooruit en bin nen afzienbaren tyd zal het publiek klankfilms te hoo ren krijgen, die weinig bij de werkelijkheid ten achter zullen staan. (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 2