Raad Sint Maarten. Radioprogramma Uit onze Omgeving. NIEUWE NIEDORP SCHOORL. Z IJ P E BARSINGERHORN nieuwsgierigheid, die hem op 10 Nov. j.T. aanzette om bij afwezigheid van de bewoners een spcorwegwachters- woqing binnen te gaan en daar de linnenkast na te snuffelen. Hij had zich bereids daaruit een houten en blikken kistje toegeëigend, toen hij verrast werd door de echtgenoote van den spoorwegwachter, den heer Raven, die op een gegeven moment thuis kwam en hem op heeterdaad betrapte. Na eenig om de zaak heendraaien, erkende verdachte het feit. Tegen hem werd gevorderd 1 maand gev. Veroordeeling wegens poging tot diefstal voorwaarde lijk tot 2 maanden gev. met 3 proefjaren werd daarop uitgesproken. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN... De reizende koopman, de 54-jarige Pieter D.. wo nende te Alkmaar had op 6 Dec. het feest van St. Nicolaas rnet zooveel animo gevoerd, dat hij in konne- lijken staat verkeerde en deswege door den agent van politie v. d. Valck werd aangehouden teneinde hem op de gebruikelijke wijze naar het bureau van politie over te brengen. De heer D. bleek echter een onaangenamen drank over zich te hebben en verzette zich buitengewoon krachtig, zoodat v. d. Valck lang geen prettige taak wachtte. Tot bezinnlg gekomen had de oud-Indische mi litair veel spijt van het gebeurde, maar hij was te ver gegaan om een vervolging wegens wederspannigheid te ontloopen, en stond hij nu terecht. Het ontging den po litierechter niet, dat Piet ook au weer een „tikkle" had genoten.De zaak werd geschorst tot 16 Februari, han gende een onderzoek door den reclasseeringsambtenaar. GEMEENTEVELDWACHTER MET DOODSLAG GEDREIGD. De 54-jarige landbouwer Dirk W. te Schagen stond terecht ter zake het niet te onderschatten feit, dat hij op 2 December den gem. veldwachter Homan van Zijpe had bedreigd met doodslag of zware mishandeling, doo.- een eenloopsgeweer bij den loop te vatten en in de rich ting van den veldwachter slaande bewegingen 1e maken en hem toe te bulderen: Ik sla je de hersens in en ka pot; kerel, ik ben baas op mijn land. De gemeenteveldwachter zag hem met een geweer ge wapend op zijn land loopen en vroeg hem of hij in het bezit was van een jachtacte en hij gerechtigd was tot jagen. De heer W. antwoordde hierop volgens den veld wachter dat hij op kon donderen en ging later tot hier boven gereleveerde onvriendelijke handelingen over. Verdachte, verdedigd door Mr. Buiskool van Schagen. beweerde, voornemens te zijn geweest mollen te schieten Hij was bij de ontmoeting met Homan driftig geworden en wist niet wat hij had uitgespookt. Hij had niets tegen Homan en nooit onaangenaamheden met dezen gehail. De heer Homan deelde mede dat verdachte met zooveel kracht het geweer naar hem toe had geworpen, dat hij vlug op zij moest springen om niet geraakt te worden. De melkschipper Joh. Meeldijk die gehoord werd op verzoek van den verdediger, had gezien dat verdachte zijn geweer ontlaadde en dat Homan daar naar greep. Later wierp verdachte het geweer over het hek heen. De zoon van Meeldijk verklaarde in gelijken geest. Gevorderd werd f 60 boete of 60 dagen. De officier gaf verdachte een ernstige reprimande over zijn onbe suisd optreden. Mr. Buiskool stelde in 't licht dat verdachte jacht maakte op mollen en ratten, omdat gevaar bestond voor overbrenging van de vlekziekte, die op het erf van zijn buurman heerschte. Toen Homan nu tusschenbeide kwam, had hem dit opgewonden met het bekende ge volg. Pleiter verzocht ten slotte clementie voor dezen zenuwachtigen man, die diep en ernstig berouw had. De heer W. werd daarop veroordeeld tot f 60 boete of 60 dagen, overeenkomstig eisch. Verdachte en offi cier deden afstand van hooger beroepstermijn. Vergadering van den Raad op Dinsdag 20 Januari 1931. des morgens half 10. Afwezig is de heer K. Wit met kennisgeving van ver hindering. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en zegt, dat waar hij verleden jaar in do eerste vergadering de hoop uitsprak dat in den loop van het jaar 1930 de toestand beter zou worden dan het be gin was, die hoop is teleurgesteld geworden.. Het jaar 3930 is allerongunstigst geweest Toch wil spr. de hoop uitspreken, al is de toestand thans duister, dat in deti loop van het jaar verlichting moge intreden en het einde van het jaar gunstiger moge zijn dan het begin. Verder wenscht spr. den leden van den raad met hun nen gezinnen veel goeds toe in dit nieuwe jaar, benevens den vertegenwoordiger van de pers met zijn gezin. Spr. hoopt dat de besprekingen dit jaar weder op dezelfde aangename wijze mogen plaats hebben en dat de ver tegenwoordiger van de pers, die altijd zoo correct en zakelijk de besprekingen weergeeft, daarmede op den zelfden weg moge voortgaan. De heer Glas wenscht namens den raad (en de verslag gever sluit zich daarbij aan) wederkeerlg den Voorzit ter en zijn gezin veel goeds toe en wat den algemcenen toestand betreft, hoopt ook spr. dat deze. waar ook onze gemeente zóó door de malaise wordt getroffen spoedig zal verbeteren. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Goedkeuring raadsbesluit onderhandsche verhuring gemeentetuintjes. Alle tuintjes zijn nu verhuurd, terwijl één perceel gemeenteland onverhuurd is; b. Bericht der ontvangst van Ged. Staten, wijziging politieverordening; c. Goedkeuring suppletoire begrooting dienst 1930. d. Proces-verbaal kasverifikatie op 17 December j.1. De ontvangsten bedroegen f 60426.05, de uitgaven f 55523.27, het saldo f 4903.28, terwijl f 17261 was gede poneerd bij de Boerenleenbank. e. Rekening 1929, Keuringsdienst voor Waren. f. Bijdrage exploltatle-tekort Ziekenhuis aan de Wil- helminalaan te Alkmaar. Over de 7 exploltatlemaanden bedraagt de verschul digde bijdrage f 58.33. Aangenomen. g. Aanneming benoeming hoofd der school te Eeni- genburg. h. Aanneming benoeming door de leden van de com missie tot wering van schoolverzuim, n.1. de heeren W. C. Speets, J. de Geus en P. Zomerdijk. i. Idem door den heer J. L. Theunis als lid van do commissie van Toezicht op het lager onderwijs. j. Een adres van de Groep Nederland van Algemeen Ned. Verbond, betreffende het toenemende euvel, in aan kondiging van vreemde woorden te bezigen of deze ge heel in vreemde taal te stellen, met verzoek daarop een belasting te leggen. k. Verslag van den Vleeschkeurlngsdienstvergadering op 4 December J.1. 1. Verslag van de Kamer van Koophandel. m. Besluit van Ged. Staten, waarbij hunne beslissing ten aanzien van de begrooting dei gemeente, voor den dienst 1031. wordt verdaagd. n. Dat het bevolkingscijfer in 1930 is gestegen van 1357 op 1360 inwoners. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. De Voorzitter deelt nog mede. dat van den Minister terug ontvangen werd de verordening op de personeele belasting, met welke verordening de minister zich niet kan verecnlgen. De verordening is eenigszins In pro- gre9slevcn vorm samengesteld en wanneer minder dan 50 opcenten worden geheven, is dat.niet veroorloofd en wordt voorgesteld een geheel nieuwe verordening sa men stellen. Te zijner tijd komen B. en W. op dit onderwerp terug. MET DE KLOMP GEDEBATTEERD. De 42-jarige welgedane Dirkje de B., huisvr. van Frans de B.. wonende te Urk, stond in nationaal Zcndagzge- waad terecht omdat zij op 11 December haar dorpsge- noote Mej. Neeltje Pasterkamp, huisvrouw van Kaptein, met een klomp tegen het achterhoofd had geworpen en voorts eveneens met denzelfden houten dansschoen bij Kaptein een ruit had verbrijzeld. De onaangenaamhed :.n waren ontstaan over de kindoren, daar ieder gewoonlijk in eigen wil een volk ziet. Volgens Mej. B. had juffr. Kaptein haar dochtertje met een steen tegen het hoofd gegooid. Eischt f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen. DE RECALCITRANTE AANNEMER. De heer C. P. D.. een 30-jarig a- _e Bergen had zich op 7 December te Alkrnrrr raet 1 verzet tegen den hoofdagent Jan Overcem.tocn deze hem wilde verwijderen uit de schouwburgz:~J '.I .rrnonïe", alwaar de heer D. zich niet op de her':-.. Me vordering wilde verwijderen. De aannemer verzette zich door tegenruk- ken en trekken en zich aan ccn deur vast te klemmen. De heer Overeem qualïficeerde den verdachte als kop pig. Deze heer zelf beweerde zich niets meer van het gebeurde te herinneren. Hij was al eens ter zake weder spannigheid tot f 40 boete veroordeeld door den politie- tierechter te Alkmaar. Gerequireerd werd f 30 boete of 30 dagen. Uitspraak f 40 boete of 40 dagen. HARDHANDIGE BEHANDELING. De 28-jarige landbouwer Pieter M. uit Opperdoes had op 9 December op het veilingsterrein kwestie over geld zaken gekregen met den 26-jarigen koopman A. Buma te Medemblik en zette later de vijandelijkheden voort door Buma aan te grijpen, hem zijn overjas over het hoofd te trekken en hem over de spoorrails te slingeren Hij stond voor deze onhebbelijkheden heden terecht en vorderde de officier tegen Plcter M. f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen. Het is een duur incassobureau, zeide de politierechter. KNAP, MAAR NIET ZACHTZINNIG. De 18-jarige zeer bekoorlijk uitziende jonge dame, Mej. Agnes N., dienstbode te Den Helder, stond terecht naar aanleiding van het feit, dat zij op 11 November de 20- jarige Hendrika Kwast een klap in het gelaat toebracht waardoor haar tandvleesch aan het bloeden sprong. De dames hadden onder het dansen onaangenaamheden ge kregen en na afloop van de foxtrot werd die kwestie nog eens nader bekeken. Eisch f 12 boete of 12 dagen. Vonnis conform. EEN RAMMENNAAIER OP ZIJN NUMMER GEZET. De 65-jarige veedrijver Pieter V. uit Oudorp had op 11 December te Schagen 3 rammen gemarkt en deze die ren noodeloos gepijnigd door hun de ooren voor over den kop vast te maken, en daarbij te bezigen het wreed aardige middel om gaatjes in de ooren te boren en met touwtjes vast te knoopen. De bedoeling was om het stooten van de rammen te voorkomen. Piet stond thans terecht wegens dierenmishandeling, bewerende, dat hij deze methode reeds onheugelijke jaren straffeloos had toegepast. Majoor Bood die proces-verbaal had opge maakt, achtte deze wijze van doen niet geoorloofd. De Officier noemde die manier middeleeuwsch en vorderde ter waarschuwing f 10 boete of 10 dagen. Uit spraak f 10 boete of 10 dagen. PLANKEN GEJAT. In de laatste zaak waren verdachte noch getuige ver schenen. Het betrof hier diefstal van planken gepleegd door Nic. D. te Oudorp. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Vonnis f 25 boete subsidiair 25 dagen. Sluiting. B. en W. stellen voor, in verband met een ontvangen brief van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, een jaarlijksche subsidie tot wederopzegging aan dien j bond te verleenen van f 10.pei jaar. Zooals bekend, bad de raad afwijzend beschikt op een verzoek om tegen een minimum van f 25 buitengewoon lid tè worden. Voor een minder bedrag kan de ge meente dan toetreden als subsidieerend lichaam. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De stembureaux. Aangezien in Maart van dit jaar het Hoofdstem bureau en de verschillende stembureaux moeten aftre den, stellen B. en W. voor, deze thans opnieuw te rege len, voor de volgende 4 jaren. Voor het Hoofdstem bureau de heeren: A. Klerk, Voorzitter, A. Wit Kz., J. Glas, P. Gootjes en C. Stoop, leden. Plaatsvervan gende leden de heeren K. Wit Dz., A. Brak en D. A. Blom. Voor de verschillende stembureaux, de bestaande leden en plaatsvervangende leden. Wordt goedgevonden. Do werkloosheid. In verband met de werkloosheidsvoorziening, hebben naar aanleiding der conferentiën, de polderbesturen te Sint Maarten en Valkkoog zich bereid verklaard, de gelegenheid te willen bevorderen, werk voor de werk- loozen in hunne waterschappen te verkrijgen, tegen de voorgestelde tegemoetkoming uit de gemeentekas van 50 der door die waterschappen blijvend uit te geven loonen. B. en W. stellen den Raad voor, onder dankzegging voor die te verleenen medewerking, daarmede accoord te gaan, met verzoek, daarvoor een blanco crediet aan gemeld college te verleenen. B. en W. zijn van meening, dat hierdoor aan de losse arbeiders, kost winners zijnde, een geruimen tijd arbeid kan worden verschaft De Voorzitter deelt mede, dat hij over de afgeloopen week voor 4 werkloozen heeft uitgekeerd. De heer Blom vraagt van welken datum af de toe slag van 50 wordt gegeven. De Voorzitter oordeelt van sedert verleden weck toen de conferentie tusschen de polderbesturen en het ge meentebestuur heeft plaats 'gehad. De heer Blom licht zijn vraag nader toe. Op 't oogen- blik is het werk bij de Banne St.Maarten zeer miniem, omdat het Bannebestuur zoowel dezen winter als •verleden jaar een ruim standpunt heeft ingenomen. De Banne Sint Maarten heeft reeds een aardig bedrag uitgegeven en als het geven van toeslag nu de vorige week is ingegaan, zal de Banne er bijna geheel buiten- vallen. Spr. wijst er op, dat hij Jn dezen niet spreekt als lid van het Bannebestuur, doch als lid van den raad uit billijkheidsoverweging. De Voorzitter zegt er voor zich zelf wel mee accoord te gaan dat rekening wordt gehouden met de dit na jaar door het Bannebestuur tewerk gestelde werkloozen. Inderdaad heeft het Bannebestuur steeds een ruim standpunt ingenomen. De heer Glas zou willen, dat B en W. met het Bannebestuur den datum waarop het geven van 50 toeslag Ingaat, zullen vaststellen om dan In de volgende vergadering den juisten datum door den raad te doen vaststellen. De Voorzitter daarentegen wil aan den raad mach tiging vragen, dat B. en W., na overleg met het Bannebestuur, den datum vaststellen. Deze machtiging wordt met algemeene stemmen verleend. De tuindersvoorschotten. B. en W. stellen den Raad voor, naar aanleiding van den ongunstigen toestand in de tuindersbedrijven, over eenkomstig de bepalingen, door de Gedeputeerde Staten vastgesteld, de gemeente borg te doen stellen tot 30 voor de te verleenen voorschotten door de Boerenleen bank te Schagen, Burgerbrug, Schagerbrug. Dirkshorn en Kerkebuurt, met rente en kosten aan de tuinders in deze gemeente, die naar het oordeel van B. en W. voor steun tot Instandhouding van hunne bedrijven in aanmerking komen,' onder gestelde voorwaarden, dat de Provincie Noordholland de overige 70 garandeert en daarvoor aan B. en W. de vercischte machtiging tc verleenen. De Voorzitter deelt mede. dat van Ged. i. na verzenden van de raedsegtnd-.. Inkwam c' over akkerbouw/oorschotten. Spr. oordeelt dat deze cir culaire wat onze gemeente betreft, wel veer ...a. ving ken worden aangenomen, omdat in onze gemeente uitsluitend tuinbouw is. Want wisselbouw kan hier niet bedoeld worden, dat is geen hoofdbedrijf. De heer Stoop vraagt hoe B. en W. het met de ver tegenwoordiging uit den tuinbouw denken te regelen, n.1. of zij een vertegenwoordiger wenschen uit de vei- lingsvereeniging en daarnaast vertegenwoordiging uit de tuinbouwvereenigingen. In Warmenhuizen bijv. is docr B. en W. aan de Centr. Veilingsvereen. gevraagd een vertegenwoordiger aan te wijzen, het bestuur van de C. V. heeft den voorzitter aangewezen en deze vraagt nu aan het gemeentebestuur om dan voor Krabbedam en Schoorldam een vertegenv/oordiger uit die plaatselijke tuinbouwvereenigingen to vragen. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is dat B. er. W. een bestuurslid van de tuinbouwvereenigingen u' noodigen en dat het kan voorkomen dat dit bestuurs lid tevens is bestuurslid van een beert.:kvr bank. De heer Glas zegt dat in de circulaire van Ged. Staten staat van een vertegenwoordiger uit do tuinbouwver- eeniging of uit het marktwezen. Spr.'doelt mede dat hij als bestuurslid van de boerenleenbank te Dirkshorn is aangewezen voor de wijk Stroet cn nu ook door de tuin- bouwvereeniging van de Stroet als vertegenwoordiger zou kunnen worden aangewezen. De Voorzitter deelt mede dat in de gemeente 3 tuin bouwvereenigingen te boek staan, heeft nu misschien afscheiding plaats gehad en stelt daarom de heer Stoop zijn vraag. De heer Stoop zegt dat dit zijn bedoeling niet is. Het is maar de vraag of men de vertegenwoordiging w jkr- gewijze wil of uit de vereenigingen. Bij don L.T.B. te Tuitjehorn zijn ook loden van SL Maarten. Spr. aoht het gewenscht dat de zaak bespoedigd wordt. De Voorzitter meent dat als er een aanvrage van een lid van den L.T.B. inkomt, een bestuurslid van die or ganisatie kan worden uitgenoodigd. B. en W. van voor- liohting te dienen. B. en W. vinden plaatselijke verte genwoordiging beter dan uit de veilingvereeniging. De heer Stoop meent dat de vcilingsvcreeniging toch niet gepasseerd kan worden, maar de Voorzitter dacht dat de veilingsvereeniging niet gevraagd behoefde te worden. De heer Blom zegt dat de raad zou kunnen besluiten om of een vertegenwoordiger uit de veilingsvereeniging te nemen of uit de tuinbouwvereenigingen. De Voorzitter zegt dat de raad alleen heeft te beslis sen of de borg voor 30 pet al dan niet zal worden aan vaard. De heer Blom is van oordeel dat niet B. en W. de bevoegdheid hebben om een vertegenwoordiger uit de tuinbouwvereeniging aan te wijzen, doch dat de tuin- bouwvereeniging zelf een vertegenwoordiger aanwijst. Ook de boerenleenbank wijst een vertegenwoordiger aan. De juistheid van die opmerking wordt door den heer Brak zoowel al3 door den Voorzitter erkend, en de heer Stoop verklaart, met gerustheid de regeling af te wach ten. Met algemeene stemmen wordt besloten dat de ge meente voor 30 pet. zich borg stelt De hooge schoorsteen aan de bijzondere school aan do Stroet De heer Brak zegt bij de rondvraag dat achter de nieu we school aan de Stroet een groote schoorsteen is ge bouwd. Spr. heeft er naar geïnformeerd en toen is hem medegedeeld dat die voor centrale verwarming was. Spr. weet niet of ook B. en W. dit gehoord hebben. De Voorzitter deelt mede dat omtrent deze quaestie een conferentie heeft plaats gehad met den heer Saai. architect van dezen schoolbouw, en de heer Saai heeft verklaard dat de schoorsteen niet voor centrale verwar ming diende, doch voor verwarming voor het vorstvrij hou den van de closets en het drogen van natte kleeren In de conferentie is gevraagd, waarvoor dan die groote schoorsteen was gemaakt, de heer Saai heeft geantwoord dat dit in verband stond met de inrichting, want dat anders potten aangebracht moesten worden, assurantie- maatschppijen daar tegen zijn, en dat, als met een an deren schoorsteen verbinding werd gezocht, een groot rookkanaal moest worden gemaakt en er dan kans be stond dat er geen goede trekking zou zijn en hinder van rook zou ontstaan. De heer Saai heeft de verzekering gegeven, dat niet op centrale verwarming was gerekend De heer Brak zegt geen verstand er van te hebben, maar het is een raar ding, zoo'n groote fabrieksschoor steen achter de schooi. De heer Glas zegt dat er In de vorige vergadering reeds op is gezinspeeld op een klein geschil met het schoolbestuur en dat betrof de kwestie die nu door den heer Brak is aangeroerd. In de vergadering van B. en W. was men niet erg homogeen. Spr. heeft zich steeds op het standpunt ge plaatst dat voor dezen schoolbouw moest worden toe gestaan wat strikt noodzakelijk was. Toen in Februari de aanbesteding bekend was, Is medegedeeld, dat als er iets werd gemaakt, dat betrek king had op centrale verwarming, aftrek van de af rekening zou plaats hebben. Door een der inschrijvers is medegedeeld, dat er een gedeelte van centrale ver warming is aangebracht en spr. herhaalt dat dit een afwijking van het raadsbesluit is. Spr. is in die meening versterkt door den heer De Geus, die toezicht op de bouwverordening heeft en die weer op de warmte- geleiding en schoorsteen en op het kolenhok in die om geving, en waarvoor men 2 a 3 sporten naar beneden moet. Spr. acht dat voorbereidende werken voor cen trale verwarming. In principe is spr. niet tegen cen trale verwarming, integendeel, maar in andere scholen komen wel kinderen met natte kleeren en dus zit er een consequentie aan vast. De Voorzitter deelt nog eens mede. dat door den architect vooral naar voren is gebracht het vorstvrij houden van de closets. B. en W hebben bij meerder heid van stemmen besloten de eindafrekening uit te betalen, na de mededeeling van den heer Saai, dat voor een centrale verwarming een aparte post van f 1200 was opgenomen en die post was afgevoerd en alles wat in 't bestek staat over centrale verwarming met den aannemer wordt verrekend. Wel is er op gewezen, dat als de school uitgebreid moet worden, er centrale ver warming komt. Wat den kelder voor brandstoffen be treft, er is medegedeeld, dat dan een groote hoeveel heid kan worden aangeschaft. Hierna sluiting. Donderdag 22 Januari Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tij I- scin; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Ochtend- Concert door het AVRO- Kwintet; 12 00 Tijdsein; 12.30 200 Concert door het Orkest van het Arena Theater te Rotterdam; 2.002.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.30 —3.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.004.00 Naaicursus; 4.00— 5.00 Ziekenuur door Mevr. Antoineite van Dijk; 5.006.00 Concert door het AVRO- Octet; 6.006.30 Sportpraatje door H. Hollander; 6.30 7.00 Radio-Volks-Universiteit. Cursus: Inleiding tot de Parapsychologie; 7.007.30 Engelsche les voor Ge vorderden; 8.00 Tijdsein; 8.01—8.15 Gramofoonmuziek; 8.159.15 Concert door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Picrre Monteux; 9.159.45 Orgel-Concert door Pierre Palla, op bioscoop-orgel; 9.4510.00 Populair Concert door het Cmrocp-Orkest o.l.v Nico Treep; 1000 Pers berichten van Vaz Dias; 10.15—11.00 Orkest; 11.0012.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (20S M.) K.It.O. 8.009.15 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 10.00—10.30 Zang van het N.C.R.V.-Dameskoor; 10.30 11.00 Korte Ziekendienst. K.R.O. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje: 1C-00 Tijdsein; 12«Ji —1.30 Lunchmuziek door het Iv.R.Oj-Trio; 1.302.00 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 2.00—2.15 Gramofoonmuziek; 2:153.15 CVirsus fraaie Handwerken; 3.153.45 Vrouwenhalfuurtjöv; 3.454.00 Verzorging van den zender; 4.C0—5.00 Zivkenuurtje; 5.006.30 Ccncert; 6.306.45 Gramofoonmuztick; 6.45 7.00 Cursus knippen cn stofversieren; 7.007.30 Accor- deonrConcert door G. E. den Boer; 7.308.00 Gramo- foonplaten; 8.0010,30 Uitzending uit de Geref. Kerk te Gouda; 10.3010.40 Persberichten Vaz Dias; 10.40— 11.30 Gramofoonmuziek. Zondagmiddag j.1. is door de Noorder Bioscoop van Noordscharwoude een kindervoorstelling gegeven in de zaal van den heer H. Kossen alhier. Het stuk. wat gespeeld werd. was de bekende kinder geschiedenis „Hans en Grietje", waarvan vele kinderen hebben genoten. Het was een mooie film. Des avonds gaf genoemde bioscoop een openingsvoor stelling ter gelegenheid van de nieuwe electrische licht installatie in bovenvermelde zaal. met als hoofdnummer „Hyena's der Revolutie" (Triomph der Liefde). Het was een interessante film, met een goed gekozen naam, welke zeer in den smaak viel van het publiek, dat in ruime mate was opgekomen. Ook de bijnummers warem mooi. Er is geweldig gelachen. Het geheele propram}- raa werd met bijna geen stoornis vlot afgewerkt Over het algemeen kan men gerust zeggen, het was een mooie avond, met een prachtig hoofdnummer waarin keurige opnamen te bewonderen waren. Jammer dat het rooken in de zaal niet geheel verboden was, want was het beeld helder, de vele rook maakte het soms onduidelijk en. werkte hierdoor ten nadeele van de film en onderne ming en ten ongerieve van de aanwezigen. Een gezellig bal waarop de muziek werd gegeven door de welbekende Meursen, was het slot van dezen avond. Zondagavond was de gymnastiekvereeniging „Olym- pia" aan het woord, of liever aan het werk, om aan be gunstigers en verdere belangstellenden te toonen welke vorderingen er waren gemaakt. De uitvoering had plaats in de zaal van den heer Schuijt, welke tot in alle hoeken waa gevuld. Precies half 8 marcheerde 't heele gezelschap ten too- neele op, en opende de Voorzitter, de heer Zuurbier, den avond met een gepaste toespraak. Hierna waren allereerst de kleineren, de adspiranten a en b aan de beurt, en gaven achteeenvolgens de meis jes a vrije oefeningen, de meisjes b klassikaal brug, de jongens a halteroefeningen, de meijes al ringoefeningen de meisjes a2 paard, de meisjes b knotsoefeningen en de jongens a en b laagrek en vrije oefeningen te zien. Aardig om die kleinen te zien werken en voor hun doen al zeer moeilijke toeren te zien uitvoeren. Een sympathiek gezicht. Natuurlijk kregen ze na elk no. een ruim applaus; zelfs een of andere artiest welke het er eens bijzonder goed afbracht, een extra applaus op 't rythme van de muziek of de marsch. Na de pauze kwamen de heeren aan het hoogrek en leverden daar bijzonder goed werk. De rythmische oefe ningen der dames waren elegant en door de kleurbelich- ting feeënrijk. We kregen nog eens de jongens b te zien aan het laag rek, de dames op de dubbele brug, vrije oefeningen voor heeren, langzame dito voor de dames, en heeren aan de brug. Dit alles was goed verzorgd, en toonde dat de leider de heer v. Zoonen uit Alkmaar, zich weer goed van zijn taak heeft gekweten, zeer zeker zijn er vorderingen ge maakt. Tus3óhen een der nummers offreerde de beschermheer, bij monde van den Voorzitter een handbal aan de ver- eeniging, welke door den heer Van Zoonen in dank werd aanvaard. Tot slot: „Pierettedans", uitgevoerd door eenige jonge dames. Deze dans in aardige costumes uitgevoerd, en door kleuren belicht, slaagde goed en werd na een ferm applaus n°S eens herhaald. Hierna sluiting. Het was een aardige avond, welke veel afwisseling bood en waarop „Olympia" met genoegen kan terugzien. Een bal, wat vol en wat rumoerig, vormde het slot van den avond. PETTEN. Voor een zeer talrijk publiek draaide Zaterdagavond in café Vriesman de N.V.V. film „Triomf.". De heer Geensen opende deze bijeenkomst, waarbij hij in 't bijzonder de gasten van elders welkom heette. We merkten o.a. op van de Polygoonfabrieken de heeren Oohse en Jan Jansen, resp. directeur en regisseur van Het Volk, 'n verslaggever en de békende teekenaar Funke Küpper en last not least den secretaris van het N.V.V., G. v. d. Lende. Deze laatste schetste in korte trekken het werk en de beteekenis van het N.V.V. in zooverre dit voor het beter begrip der film noodig was. Toen kwam de proloog der film. waarin we de Petteners in worsteling zagen met het natte element. Eerst zooal3 oudtijds geschiedde, daarna de moderne, zaakkundige en goed georganiseerde wijze van werken van thans. Hierin zagen we symbolisch uitgebeeld den strijd van het N.V.V* van vóór 25 jaar en van heden. Na dit eerste deel kre gen we beelden uit een zeer groot aantal bedrijven, waarvan de arbeiders in het N.V.V. georganiseerd zijn. Behalve interessant, omdat ipen zij het dan kaleidos- copisoh, een overzicht kreeg van onzen Nederlandschen handel, landbouw en nijverheid, legden vele dezer opna men getuigenis af van de artisticiteit van den maker Jan Jansen. In andere deelen der film zagen we wat door het N.V.V. vaak In samenwerking met de S.D.AP. gewrocht was en de middelen, waarmee men de gestelde doelein den tracht te bereiken. In dit verband denken wc bijv, aan de massale Septemberdemonstratie tegen de vloot wet Deckers. Na een slotwoord van C. v. d. Lende keerden de velen welvoldaan huiswaarts. Zaterdagavond vond de uitvoering voor de vereeniging D.O.G. plaats in de zaal van den heer A. de Graaf, waar optrad de Kon. Letterlievende vereen. „J. J. Cremer" uit Haarlem met „Ramon Tamello" (de held van het witte doek), blijspel in 3 bedrijven van H. Bakker. De talrijke aanwezigen hebben van dit vlot geschreven werk, volop genoten. De verschillende rollen worden uitstekend vertolkt en een hartelijk applaus klonk na ieder bedrijf uit de zaal op, eenmaal zelfs bij open doek, Aan het einde van de opvoering, toen het publiek nog maals op overtuigende wijze, zijn instemming had be tuigd, dankte de Voorzitter der vereen. Dr. J. J. Wemer de spelers voor de prettige uren, die zij hadden verschaft en wensohte hen een „tot weerziens" toe. Een gezellig bal hield allen nog geruimen tijd bijeen. Door de tooneelvereen. Liefdadigheid alhier is ir. stu die genomen: „Peggy, m'n kind, een spel van jeugd in 3 bedrijven door J. Hartley Manners

Schager Courant | 1931 | | pagina 6