WIERINGERWAARD HOOGWOUD HARENKARSPEL LANGENDIJK Ziekenhuïsverpleging. WIERINGEN WINKEL WIILEM KEETMAN 2de klassement te Engelberg. Plaatselijk Nieuv/s. KOI.HORN. Verhuring van het grasgewas van de zeedijken van den polder Waard en Groet, op Zaterdag 17 Januari 1931, des namiddags 2 uur, in de „Roode Leeuw" te Kol hom. W a a r d p o 1 d e r d ij k: Perc. 1, van 20 Meter voorhij paal 1 tot 20 Meter voorbij paal 7, ongoveer 600 Meter zonder rietge was; voorheen Jr. Roeters voor t' 140, thans P. Wou denberg, Wicringerwaard, voor f65. Perc. 2, van 80 M. voorbij paal 7 tot 23 M. voorbij paal 9. ongeveer 143 M. met schuinen weg en onder- berm, Nieuw perceel P.W. f 15, thans P. Siot., Waard- polder, voor f6. Perc. 3. van 23 M. voorbij paal 9 tot paal 16, onge veer 677 M. zonder de putten, voorheen P. Wouden berg voor f85, thans P. Slot, Waardpolder, voor f50. Perc. 4. van paal 16 tot 30 M. voorbij paal 23, met de putten of lage land. vanaf het gehuurde door Jb. Harder, ongeveer 730 M.; voorheen J. Ivistemaker voor f50, thans J. Ivistemaker, Wieringerwaard, voor f 45.—. Perc. 5, van 70 M. voor paal 24 tot 45 M. voorbij paal 29, met de putten of lage land, ongeveer 615 M., voorheen .1. Kistemaker voor f 50, thans J. Kiste- maker, Wieringerwaard, voor f40. Perc. G, van 55 M. voor paal 30 tot paal 38, zonder rietgewas, ongeveer 855 M., voorheen C. Belles voor flOÓ, opgehouden. Perc. 7, van 60 M. voorbij paal 40 tot paal 50, met drooggeloopen boezem en vorstkade, vanaf het ge deelte in gebruik bij P. Pauw, ongeveer 1060 M., voorheen lv. Portegijs voor f 140; niet geboden. Perc. 8, van paal 50 tot 20 M. voorhij paal 54, met drooggeloopen boezem en vorstkade, zooals is afge bakend met het grasgewas van den dijk tot het voor malige sluisje, om te maaien, ongeveer 420 M., voor heen P. Klare voor f 145, thans K. Portegijs, Kolhorn, voor f 40. Groetpolder dijk: Perc. 9, van 75 M. voor paal 62 tot paal 65. onge veer 375 M., henevens den onderberm vanaf 20 M. voor paal 59, voorheen L. v. d. Welle voor f90, thans S. Liefhebber, Kolhorn, voor f25. De verhuring van deze perceeien tot een gezamen lijk bedrag van f271.—, heeft dus belangrijk minder opgebracht dan het vorige jaar. Politie. Gevonden een zwart leeren heerenpan toffel. Bij den heer O. Schermer alhier hield de Vrijz. Dem. Kiesvereniging haar jaarvergadering. Voorzit ter, de heer S. Gïas, heet de leden, die trots storm en regen zijn opgekomen, welkom en opent met ecni- ge gepaste woorden de vergadering. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd en geteekend en doet de pen ningmeester verantwoording van zijn gehouden be heer. Als rapporteurs der commissie zegt de heer Jb. Kuiper Cz. de rekening in orde te hebben bevonden, sluitend met een batig saldo van ruim f66. Voordat tot dc bestuursverkiezing wordt overge gaan, zegt voorzitter wegens zijn leeftijd als bestuurs lid en voorzitter te bedanken. De vergadering vindt dit besluit jammer, doch kan het motief billijken. Herkozen worden D. Koorn Jz., J. C. Benit Gz. en S Koorn Pz., de laatste tevens als penningmeester. Gekozen Mr. II. de' Boer, tevens als voorzitter. Bij de nu volgende bespreking over de a.s. ge meenteraadsverkiezing zegt de heer S. Glas, dat hij om bovengenoemde reden niet meer voor een herbe noeming als raadslid in aanmerking wil komen. Na eenige gezellige discussie over die verkiezing volgt de rondvraag, waarin Mr. IL de Boer in welge kozen woorden den scheidenden voorzitter hartelijk dank zegt, voor wat hij gedaan heeft in het belang der kiesverecniging, waarna voorzitter wederkeerig dank brengt en met den wensch dat de kiesvereeni- ging onder den nieuwen praesus nog jaren mag bloeien, de vergadering sluit. Voor de lichting 1931 zijn voor deze gemeente de vol gende personen aangewezen: Jacob Aria voor het 3e Reg. Huzaren te Den Haag, opkomst 2 Febr.; Adr. Bak ker, comp. Intendance troepen te Utrecht opkomst 2 Febr.; Joh. Levendig, 21 Reg. Inf. Amersfoort opkomst 2 Febr.; J. Bes, 21 Reg. Inf. Amersfoort, M. Bos, id., J. Linstra, idem. Van deze laatste 3 opkomst nog niet be kend. DIEKSHORN. Maandagavond is de cursus in pluimveeteelt, welke vanwege de Pluimveevereeniging „Ons Belang" wordt gegeven, begonnen met 8 deelnemers. De Voorzitter der Pluimveevereen. zegt bij de opening bijzonder teleurgesteld te zijn, dat slechts 8 van de 14 personen die zich hadden opgegeven, aanwezig zijn. De voorwaaren zijn, zoo zegt hij voor een ieder aannemelijk n.1. 2.50 voor 10 lessen en voor hen die dit moeilijk kun nen betalen, gratis, 't Is voor spr. een raadsel, dat in een tijd zooals wij die nu beleven, een tijd waarin de land bouwers reikhalzend naar middelen uitzien om deze cri sis te boven te komen, zoo weinig animo bestaat om de kennis in de pluimveeteelt uit te breiden, 't Is toch be kend genoeg dat de pluimveeteelt een belangrijk onder deel is geworden van den landbouw, dat zelfs de uitvoer van eieren, die van kaas overtreft en dat het pluimvee- bedrijf trots de crisis nog rendabel is. Spr. spoort de deelnemers aan bij vrienden en bekenden over den cur sus te spreken en hen aan te moedigen hem bij te wo nen. Ook niet leden der Pluimveevereeniging zijn wel kom, zegt Voorzitter, en wenscht verder den leider van den cursus, den heer C. van der Abeele, hoofd der school te Oud karspel en den deelnemers veel succes. NOORDSCHARWOUDE. De vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" vergaderde Maandagavond ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig met het bestuur 38 personen. De Voorzitter, de heer J. Kuiper opent met een har telijk woord van welkom deze 6de jaarvergadering. Het is thans zes jaren, zegt Voorzitter, dat de ver eeniging heeft bestaan. In don beginne was alles nieuw en kon dan ook geen statistiek van de kosten gemaakt worden, teneinde de begrooting sluitend te maken. Het vorige jaar is het punt contributieverhooging ter sprake gekomen, evenals dit nu wederom het geval zal wezen. Spr. vraagt zich af of men tegenwoordig meer gebruik maakt van de ziekenhuizen, nu blijkt dat men met de huidige contributie niet toe kan komen. Door tijdig in grijpen bij ziekte gevallen, zal men misschien in de toe komst goedkooper werken, daar dit ten voordeele van de volksgezondheid is. Spr. hoopt op aangename besprekin gen in het belang der vereeniging en verklaart de'ver gadering voor geopend. De notulen van de vorige jaarvergadering worden goedgekeurd met een woord van dank aan de samen steller. De rekening van den penningmeester Door den heer Kater wordt verklaard, dat een en an der is nagezien en volkomen in orde bevonden. De ont- yangsten hebben f 2169.81% bedragen, de uitgaven r 2146.75, alzoo een batig saldo van f 23.06%. Het bezit der vereeniging is met f 318.46 achteruitgegaan. ^eer Stoop vraagt inlichtingen over gezinsleden ikinderen), welke in die gezinnen vrijgesteld worden, «aar mefr als twee kinderen beneden 16 jaar lid zijn dlt °°k van invloed is op de flnantieen der ver eeniging. Verder vraagt spr. of de vereeniging ook recht heeft op hetgeen in art 47 der ziektewet vermeld staat, n.1. dat bij uitlceering volgens de ziektewet iemand die in een ziekenhuis verpleegd wordt, 2/3 gedeelte van de uit- lteering moet afstaan. De Voorzitter antwoordt, dat wat eerstgenoemde vraag betreft dit van weinig invloed is gebleken en wat de andere vraag beterft, zich dergelijke gevallen nog niet hebben voorgedaan. Den penningmeester, den heer P. van Dijk wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Het Jaarverslag. De secretaris, de heer D. Kansen, brengt hierna het jaarverslag uit Gememoreerd wordt, dat door de vele ziektegevallen contributieverhooging noodzakelijk is. 4 Bestuursvergaderingen en 1 ledenvergadering wer den gehouden. Het aantal gezinnen, dat bij ae Vereeni ging is aangesloten, is vermeerderd met 23 en was per 1 Januari j.J. 317. Het geschil betreffende overname van een lid, met de vereeniging te Oudkarspel, ls ln ongunstigen zin beslist voor de vereeniging alhier. Het hoofdbestuur der federatie heeft in deze beslist. Op de algemeene vergadering werd aan de afgevaardigden geen gelegenheid gegeven deze zaak te bespreken. Het verslag eindigt met den wensch, dat er in 1931 weinig zieken mogen komen. (Applaus). De voorzitter dankt den secretaris voor de juiste weergave in het verslag en hoopt eveneens op een goed jaar voor de vereeniging. De heer Stoop is van meening, dat de leden wel recht hebben op een duidelijke uiteenzetting van het geschil met Oudkarspel. De heer Kansen zegt, dat dit puntje op de vorige jaarvergadering reeds voldoende besproken is. De zaak is deze,, dat er op de algemeene vergadering geen ge legenheid is gegeven om er over te spreken. De voorziter zegt, dat ln de federatie is aangenomen, dat bij overschrijving van een lid het verhuisbiljet van wege de gemeente-secretarie ook in orde moet wezen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heeren J. Kuiper en P. Kramer al3 zoodanig herkozen met na genoeg algemeene stemmen. Een bestuursvoorstel om de contributie te verhoogen tot 20 cent per lid en per maand, werd bij acclamatie aangenomen. In die gevallen waar bezwaren zijn, de contributie in eens te voldoen, kan zoo gewenscht met het bestuur en den bode overleg gepleegd worden. Met 2015 stemmen werd een voorstel van het -be stuur aangenomen, om in die gevallen, waarin een maximum-aantal verpleeg&agen van 42 wordt bereikt, een half jaar tijd te bepalen, alvorens men weer voor verpleging in aanmerking komt. Over dit punt werd een vrij langdurige discussie gehouden. Bij de rondvraag werd door den heer I. Zijp een on derzoek gevraagd bij de Kamer van Koophandel be treffende art. 47 der Ziektewet, zooals besproken is. Hierna sluiting. De revue zal ook aan den Langendijk haar intrede doen. De wensch, door velen meerdere malen geuit, om aan den Langendijk de revue Ingang te doen vinden, heeft weerklank gevonden in de gelederen van de bekende Tooneelvereeniging „Het Kleine Tooneel" en gesteund door enkele vooraanstaande personen op 't gebied van de revue, werd op haar initiatief het Eerste Langendij- ker Revue-Gezelschap opgericht. De meest geschikte personen op gebied van muziek, zang, tooneel, gym nastiek, etc., zijn uit diverse vereenigingen gerequi- reerd en vormt het E.L.R.G., een prima vereeniging, waaraan niet minder dan 70 personen medewerking verleenen. Zoo zal dan de eerste Rvue op 8, 11 en 15 Febr. a.s. in „Concordia" te Noordscharwoude worden opgevoerd. De revue, die met het zoo populair gezegde: ,,'t Zal wel gaan" is gedoopt, bestaat uit een proloog en drie bedrijven en is geschreven door den bekenden revue schrijver Ridderikhoff van Hoorn. De coupletten zijn geschreven door de heeren P. Deutekom en Ridderik hoff. De musicale leiding berust in handen van den heer H. J. Zaal, de balletten zijn vervaardigd en inge studeerd door onzen bekenden turner, den heer K. Eoot Een uitsekend koor van pl.m. 30 personen, ge steund door een prima orkest van 14 personen, zorgt voor uitvoering van instrumentaal en vocaal gedeelte. Commere is Mw. DeutekomWit, de komieken zijn de heeren P. Deutekom en Jac. Prijs, declamator de heer H. Slikker. Een twaalftal girls verzorgen de balletten met als solo-danspaar Mej. M. Seepers en de heer KI. Boot. De decors, requisieten, schijnwerpers etc. komen uit de magazijnen van de fa. Deijnum te Amsterdam costumes van de fa. Ridderikhoff te Hoorn. Als tooneelleider treedt op de heer G. Deutekom, re, quisiteur de heer D. Dirkmaat, terwijl de verzorging der verlichting is toevertrouwd aan den heer W. Tuin. De belangstelling voor deze eerste Revue zul niet alleen aan den Langendijk, doch ook van andere plaat sen wel zeer groot zijn en reeds vanaf Zondag 25 Jan. a.s. zullen plaatskaarten aan de zaal, telef. 73, verkrijg baar gesteld worden. Voor de bezoekers richting Alkmaar zal na iedere voorstelling een extra-autodienst rijden van de fa. Kok en Tuinman ZUIDSCHARWOÏTDE. De werklooze arbeiders zijn in deze gemeente op bij zonder gelukkige wijze te werk gesteld. Een beduidend aantal tuinbouwers wenscht de modder of bagger te be trekken, die door de arbeiders uit de Voor- en Achter- burggracht wordt gebaggerd, om dat over de akkers te strooien. Zooals men wellicht weet, geschiedde de be mesting vroeger grootendeels met slik uit de slooten, doch langzamerhand is die door kunstmest vervangen. Toch bleek het een goede meststof te zijn, a' kan het natuurlijk niet opwegen tegen kunstmest, waarin de benoodigde bestanddeelen in bepaalde verhouding aan wezig zijn. Intusschen is de beteekenis voor de werk verschaffing, dat er een object is gevonden; voor de scheepvaart, dat het vaarwater beter wordt, voor de tuinders, die een goedkoope bemesting hebben en voor de werkloozen die nog een bevredigend loon kunnen ver dienen. LANGENDIJK We vernemen, dat hier een afdeeling van R.K. Land en Tuinbouwarbeidersbond is opgericht LANGENDIJK Er werd de laatste jaren door de schippers hard ge klaagd over het ondiepe vaarwater. De bannebesturen waren van de gegrondheid dier klachten ongetwijfeld overtuigd. Ook was men wel eens van meening, dat de schippers zelf ook wel eenlge schuld hadden aan die ondiepte. Bij het invaren van dwarsslooten of stil lig gen, lieten ze de motor maar doordraaien, waardoor heel wat grond in de vaargeul werd gezogen. We mee- nen zelfs, dat de banne Zuldscharwoude in de politie verordening een bepaling heeft opgenomen, dat zulks verboden is. Evenwel schijnt daaraan de hand niet te worden gehouden. Vanwege het groote belang was het toch wel te wenschen, dat daar eens terdege op werd toegezien. OUDKARSPEL Onze plaatsgenoot, de heer Jn. Langendijk, is Dins dagmiddag alhier gearriveerd, na eenige weken van training in het hardrijden te Engelberg (Zwitserland). De heer C. v. d. Abeele, hoofd der school alhier, is als leider opgetreden van een cursus inpluimveeteelt te Dirkshorn. Op a 3. Donderdagavond zal de heer G. J. H. Verste gen, de leider der Heldersche elerveiling in café Jb. Duijnker te Westerland spreken over de gemeenschap pelijke belangen van de pluimveehouders. In den loop van Zondagavond werd het bekend, dat Willem Kcctman, die was uitgezonden voor den K.N.S.B. naar Engelberg in het klassement no. 2 had behaald en daarmede de hoogste onderscheiding voor Nederland had veroverd, aangezien no. 1 naar Fin land ging. Algemeen was mer er trotsch op zoo'n schaatsenrijder in de gemeente te hebhen en waar na den laatstcn wedstrijd op Zondag dc terugkeer naar huis zou plaats hebben, gingen de hoofden bij elkaar en Dins dagmorgen ging het gerucht, dat later werkelijkheid bleek te zijn, Wim Keetman wordt ingehaald. Deze opzet ging uit van de "VVinkeler IJsclub en Sparta en Winkel's Harmonie zou het geheel op luisteren met muziek. Omstreeks half twee hadden deze vereenigingen en een groot getal belangstellenden zich opgesteld aan de grens der gemeente, en na eenig wachten ging de juichkreet, „daar komen ze" en ze kwamen. De auto waarin de familie Keetman was gezeten, reed voor cn werd genoodzaakt te stoppen. De jeugdige overwinnaar moest cr uit en tal van handen werden hem toegestoken om hem welkom te heeten op eigen bodem en geluk to wenschon. Zijn mede uitgezonden rijder, de heer Schenk uit Wieringerwaard, vergezel de hem. Zooals bekend was deze ongesteld geweest en had de laatste wedstrijd niet mede kunnen doen. Na deze eerste begroeting, zette de stoot zich in be weging, muziek voorop, gevolgd door de vereenigin gen en omstuwd door tal van belangstellenden. Naar de kolfbaan van den heer De Bruijn werd gereden, waar de huldiging zou plaats hebben. Voor een tjokvolle kolfbaan was het, dat de Bur gemeester, uitgenoodigd door de vereenigingen, om de leiding op zich te nemen, het woord nam, en te kennen gaf, dat het hem een aangename taak was dit te mogen doen bij deze gebeurtenis. Spreker schetste de schaatsensport als een oud-Hollandsche sport en hoe ieder Hollandsch hart er naar haakt, om eens in het jaar de gelegenheid te hebben de schaat sen onder te binden. Oude meesters brachten reeds wintergezichten en tafereelen op doek, waar de schaatsenrijders hoogtij vierden en men zou zeggen dat die oude winters strenger waren als de tegen woordige en gelukkig, want in barre winters zijn er naast vermaak voor den een, soms groote moeilijk heden voor den ander. Spreker schetst het medeleven van allen met onze vooraanstaande mannen, die er op uit gingen om onzen naam in den vreemde hoog te houden, zooals daar o.a. is geweest een Jaap Eden en meerderen met hem, tot nu wijlen Willem Ivos, hoe hun gangen met belangstelling werden gevolgd. We staan dan nu voor het feit, in eigen gemeente een van die figuren te hebben, die in de jongste wedstrijden te Engelberg een tweede plaats wist te bereiken en de groote be langstelling is wel het beste bewijs, hoe allen heb ben medegeleefd en zijn prestatie "hebben gevolgd en met het behaalde succes zijn we allen blij en te vreden. Hoe het is gelukt Willem Keetman te brengen naar Engelberg, spreker richt daarvoor een woord van waardeering tot den heer A. Visser distrïcts-voorzitter van de IJsclub H.N.K., alsmede de vereeniging IJs- en Volksvermaak te Nieuwe Nie- dorp. Voorts richt spreker een woord van welkom tot den heer Schenk en het doet spreker genoegen dat hij aanwezig is en getuige kan zijn van de wijze, waarop men hier onze plaatsgenoot huldigt. Spreker wenscht den heer Schenk in de toekomst eveneens succes toe. Hulde brengt spreker aan den K.N.S.B., die het niet alleen te doen is om krachtige figuren te vormen die zoo snel mogelijk rijden, maar er naar streeft, door ernstige opleiding ook zoo goed mogelijk te rijden. Spr. hoopt dat dit het begin moge zijn om door voortzetting van het nu geleerde, nog grootere snel heid te kunnen bereiken. Voorts een woord als Burgemeester, richtende tot den jongen Kcetman, zegt spreker, dat het gemeente bestuur deze gebeurtenis niet ongemerkt heeft willen zien voorbijgaan. Het is ook voor de gemeente van belang en inderdaad een groote gebeurtenis, het suc ces van Keetman is het succes van Winkel en daar in leven we mede. Namens het gemeentebestuur biedt spreker Willem Keetman een lauwerkrans aan, daar bij de hoop uitsprekende dat na deze nog vele lauwe ren het huis van zijn ouders en later zijn eigen huis zullen mogen vieren. Winkel zal er trotsch op zijn. Naast den jongen Keetman wenscht spreker ook de ouders en familie geluk met het behaalde succes en hoopt dat de toe komst ook hen getuige zal doen zijn van nog meer dere lauweren. Onder groot gejuich aanvaardt Keetman de lau weren. Van de vrienden en buren der garage worden hem inmiddels bloemen aangeboden. De voorzitter van de IJsclub brengt hulde aan de zen stoeren sportman, en is trotsch op zoo'n medelid. Goede verwachtingen hadden ze, doch dit resultaat rteeft die verwachtingen overtroffen. Spreker wijdt een dronk op de behaalde succes voor Keetman zelf en zijn familie. De heer Visser zegt, dat het hem bijzonder genoe gen deed uitgenoodigd te worden deze huldiging bij te wonen. Principieel is spreker geen voorstander van uitbundige huldiging van personen voor eenige sportprestatie, doch een eenvoudige hulde is hier zeer zeker op zijn plaats. Het doet spreker groot ge noegen dat Keetman dit succes heeft behaald en wel te meer daarom dat toen aan den K.N.S.B. werd voor gesteld iemand uit te zenden die goed was, met deze uitzending en dit behaalde succes is bewezen, dat de uitzending goed geweest is. 't Was in 1929 toen Keetman voor het eerst op de Niedorper Rijd op Noo- ren verscheen, zeggende: Ik wil hardrijder worden, een wensch waarvan men teon zeide, het zal je niet meevallen, doch spoedig bleek dat er wat in zat en reeds in 1929 haalde hij lauweren in de Zaanstreek. In 1929 volgde zijn uit zending naar Oslo. waar. hij een goed figuur maakte, en nu in 1931 werd hij tot zijn groote vreugde gezon den naar Engelberg. De moeite is niet vergeefsch ge weest. Keetman heeft goed en regelmatig getraind, en het succes is niet uitgebleven. Maar alles is nog niet bereikt, het record voor Ne derland op 500 M. staat nog op 233 en Kectman heeft gehaald 243 sec. en spreker hoopt dat Keetman dat ook zal halen. Het doet spreker ook veel genoegen hier Klaas Schenk te ontmoeten, die door bemidde ling van de IJsclub Wieringerwaard is uitgezon den en ook een goed figur heeft gemaakt. Keetman en Schenk zijn zware concurrenten en spr. hoopt dat zij nog l\eel lang in kameraadschappelijke wedstrij den elkander zullen kunnen bekampen en zoo dat eenmaal gezegd zal kunnen worden, die twee heeren behooren tot de beste rijders van Nederland. Applaus. De voorzitter van Sparta, huldigt zijn mede-sport- makker Keetman, voor het behaalde succes, dat zij Zondagavond door Vas Dias hadden hooren omroe pen en waarvoor zij een juichkreet niet hadden kun nen onderdrukken. Sparta is trotsch op zoo'n mede lid. Namens directeur en vereeniging wordt Keet- man en zijn ouders en familie gelukgewenscht met dit behaalde succes, dat met een driewerf hoera wordt beklonken. De voorzitter van Winkel's Harmonie spreekt een woord van gelukwcnsch tot Keetman en familie, te vens als huisvriend cn zegt dat de Harmonie vol gaarne het hare heeft bijgedragen, de huldiging zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Voorts brengt spre ker een woord van hulde aan den heer Visser, den man van het ijs, die altijd daar is, zoodra er ijs is, en zijn krachten geeft voor de organisatie. Zijn werk is door dit succes bekroond en spreker hoopt daarin te mogen zien het loon voor zijn bemoeiingen. De heer Jb. Mantel als vriend van Wilem Keetman schetst hoe zij samen steeds als er ijs was, behoorden tot diegenen, die als het maar even kon probeerden of het hield, en steeds hebben zij er zich op toegelegd, zoo hard mogelijk te rijden. Het nu behaalde succes is ook spr. blij mede en feliciteert Willem daarmede van harte, door het inzetten van „lang zal hij leven". De heer Span, hoofd der school, wenscht een enkel woord te spreken, namens onderwijzers en kinderen. De jeugd, die alles weet, wist ook dat Willem Keetman zou worden afgehaald, en daar hoorde de jeugd bij; de jeugd, die er een behoefte aan heeft haar groote man nen te eeren en nu ze zoo'n groot man in eigen gemeen te hebben, een ln eigen dorp, een eigen kameraad, voel den zij ook behoefte hem te eeren. De naam Keetman was op school altijd een leelijk nummer op de lijst, doch nu die naam komt boven op de lijst, voelen onderwijzers en kinderen zich gelukkig, die held in hun midden te hebben, en hem van harte te feliciteeren. Anderen mogen dan niet weten, waar Winkel ligt, wij hebben hem en 't is onze Wim. De heer Keetman, vader van den jeugdigen schaatsen rijder, richt een woord van dank aan ijs en volksver maak te Nieuwe Niedorp en de ijsclub te Winkel, die het mogelijk hebben gemaakt, zijn zoon uit te zenden naar Zwitserland. Voorts Sparta en Winkel's Harmonie en alle belangstellenden voor de belangstelling en sympathie aan den dag gelegd voor de prestatie van zijn zoon. Spr. was zeer blij, die schare belangstellenden te zien toen ze Winkel bereikten en niet minder voor de woorden van gelukwensch en warme huldiging hier gesproken. Namens zq'n echtgenoote en spreker, betuigt hij daar voor zijn hartelijken dank. De heer Keetman, grootvader van den jeugdigen schaatsenrijder, getuigt van zijn geluk, dat de jongste der Willem's, Keetman den naam der familie Keetman zoo hoog heeft weten te houden. Aan het einde van het officieele gedeelte brengt de burgemeester een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt, deze huldiging, eenvoudig doch spontaan te hebben doen slagen.. Deze huldiging, zegt spr., tot onzen jeugdigen Keetman, betrof de schaatsenrijders- sport; straks roept het gewone werk ons weer, Iaat U niet voorstaan op deze huldiging, doch blijft onze sym pathieke, eenvoudige Willem, en moogt ge eens na voort gezette training een nog hoogere trap weten te bereiken, zult ge ons weder vinden om ten andermaal te huldigen Een „lang zal hij leven" was het slot van deze warme huldiging; een bewijs van medeleven, dat zeker niet ongemerkt zal zijn voorbij gegaan aan hem, die het be trof, en zijn thuiskomst, heeft zien worden een blijde inkomst, begroet door velen van hen die er trots op zijn, zulke jonge menschen, waarmede ze een toekomst durven tegemoet gaan ln hun midden te hebben. BEGIN VAN BRAND. In een door 3 gezinnen bewoond huis aan de Dorpen, en wel in da? gedeelte, dat bewoond wordt door het gezin v. R., ontstond gistermorgen een begin van schoorsteenbrand. Rappe handen wisten erger te voor komen en de brandspuit, die inmiddels was Komen op dagen, behoefde niet in werking te worden gesteld. Het was ook met veel moeite en ten koste van de buitendeur, dat men de naast wonende weduwe D., die nog rustig lag te slapen, op het gevaar kon wijzen, dat haar en haar inboedel dreigde. EEN AANRIJDING. Gisteravond had een aanrijding plaats tusschen den autobus van den dienst SchagenKolhorn en den post wagen, welke om half acht met den post van het sta tion kwam. De postwagen, welke rechts van den weg reed, werd voor het perceel van den heer Meurs aan gereden. De wagen schoof met veel geraas het trottoir op. De besteller bekwam geen letsel. Anders was het met den heer D., woonaohtig op het Noord, welke naast den besteller liep. Hij werd eerst aangereden en stoof voor den wagen langs over het trottoir tegen het ijzeren hek aan doch kwam er met een blessuur aan den vinger af. De chauffeur, de heer P. verklaarde niets van den wagen te hebben gezien. Het natte en mistige weer zal hier wel de oorzaak van zijn geweest. Het ongeval trok direct veel belangstelling. LEZING OVER PALESTINA. Gisteravond werd door het Evangelisatiebestuur „Bethel", daartoe uitgenoodigd door Ds. Verwaal uit Alkmaar, in de Ned. Herv. Kerk een lezing met licht beelden gehouden over zijn reis naar Palestina. Do heer C. Koning heet alle aanwezigen, speciaal Ds. Verwaal, welkom en dankte dc Kerkeraad voor het afstaan van het kerkgebouw. Ds. Verwaal begon te vertellen, dat de reis gemaakt werd van Venetic per boot nanr Palestina. Spr. sprak eerst over de tegenwoordige bewoners van het land, zooals Bedoeienen, Fellahs enz., liet verder zien hoe het ging van zaaien tot brood verkoopen, na eerst te 'hebben gesproken over Damascus. Het groote kwaad de sprinkhanenplaag en de verdelging van deze insecten in loopgraven, werd daarna uiteen ge zet. Gesproken werd vervolgens over Magdala, de vlakte van Jizrcël over Nazareth cn Bethanië met het graf van Lazarus over Emmaus en Bethlehem, wat vooral met de Kerstdagen door veel vreemdelingen wordt bezocht, doch spr. was hier niet gesticht van daan gegaan. Maar in de velden van Efrata, daar was het waar men geestelijk verrijkt vandaan ging. Na. een korte pauze sprak spr. over Jeruzalem en liet afbeeldingen van verschillende poorten zien, zoo als de Damascuspoort, de Jaffapoort, Gouden Poort, waardoor Jezus op het veulen ecner ezelin Jeruzalem binnenreed. De vrouwen water dragende op haar hoofd, werden vervolgens vertoond. De Klaagmuur, zijnde een overgebleven stuk muur om den vroegeren zijnde de via dolorosa (lijdensweg), Ecco homo, de plaats waar Pilatus zeide: zie de mensch en Golgotha, waar Christus stierf, liet spr. zien en de bijzonderheden werden daarvan verhaald. Op Golgotha was de heilige grafkerk gebouwd, maar spreker zeide, dat ondanks de pracht en praal een haat hcerscht tusschen de verschillende kerkge nootschappen, die elk een gedeelte hebben van die kerk en daar was dus de Christus volgens spr. niet. Vervolgens was door spr. de Doode Zee, de Jordaan en Jaffa bezocht, benevens de geheel door Joden ge bouwde en bewoonde stad Tel-Aviv. De reis door Palestina eindigde bij Haifa. Spr. eindigde met te zeggen, dat hij Palestina had gezien door aanschouwing, maar dat ieder, al zou hij dan Kanaan niet kunnen zien, wij zijn al len op reis om te komen in het Hemelsch Kanaan en die weg moge zwaar zijn, zij zal ons niet b rouwen. De keus van het smalle pad. Wij kennen 1 Getrou wen, die ons heeft liefgehad. Vest al uw hoop op Hem. Dat ieder 't aangezicht ginds naar de Godsstad richtte. Daar ligt Jeruzalem. Laat die Koning van Jeruzalem, aldus spr., de Ko ning worden van ons hart. Ongeveer 200 personen waren aanwezig, die met aandacht deze leerzame lezing volgden. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johanna Josephina, dochter van Andries Marines Halman en Catharina Hendrika Hogeling; Pe trus Johannes, zoon van Herman ua Joseph Boers en en Maria Anthonia Bruin; Pieter, zoon van Johann Fric- drioh Tolle en Elisabeth Vennik; Helena, dochter van Klaas Swier en Trijntje Sikkink. POLITIE. Gevonden: een regenjas.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7