HOE MOET MEN EEN PATROON ZELF KNIPPEN? fANDVORMIGE UITSNIJDSELS. Een geestig man heeft gezegd „Het toilet is voor de vrouw wat de envelop is voor een brief, haar ziende, raadt men den inhoud". De fout om niet meer te zeggen begint daar, waar de zorg voor het toilet overgaat in een alles overheerschende ge dachte, in een hartstocht, en zeker is de verleiding heden ten dage groot. Onze smaak, ons schoonheidsgevoel wordt meer en meer ontwikkeld, steeds grootere eischen stelt mode, steeds grilli ger zwaait zij haar scepter. En het woord „Souvent femme varie" slaat ook op haar uiterlijk, dat onweerspreekbaar verband houdt met haar innerlijk. Het is het fijne gevoel en overleg en smaak bij een welopgevoede vrouw, dat haar zegt, hóé haar toilet te kiezen. In de kleeding ligt een persoonlijk cachet. (Naar het Fransch). RESEPTEN. PIKANTE SAUS OF BRUINE RAGOUT- SAUS. Benoodigd: y L. bouillon, 35 Gr. tarwebloem, 40 G. boter, 1 kleine ui, stukje gesnipperde wortel, stukjes Spaan- sche peper, laurierblad, 2 kruidnagelen, plukje tijm, 2 theelepels tomatenpurée, 20 G. maizena. Bereiding Laat in het vocht de verschillende kruiden trekken. Fruit ter wijl de boter, de bloem en de gesnipperde ui hierin, maar zorg, dat ze niet branden. Voeg hierbij roerende de warme vloeistof en de tomatenpurée, laat de saus zachtjes nog y2 uur doorkoken, -bind ze met de aangemengde maizena en giet ze door een zeef, voeg er desverkiezende om de saus pikanter en ook donkerder te maken eetlepel Worcestershire-saus bij en 2 thee lepeltjes Maggi-aroma of y, eetlepel saja. EIERSAUS (ZURE SAUS). Benoodigd: y, L. bouillon, 35 G. tarwebloem, 40 G. boter, 1 k 2 eieren, azijn. Bereiding: Verwarm op een zacht vuur, roerende, de boter met de bloem tot een gladde massa; voeg daarbij, roerende, langzamerhand de warme bouillon. Neem de saus nu van het vuur en voeg er heel langzaam azijn bij, naar eigen' smaak. Giet vervolgens de saus, flink roerende bij het goed geklopte ei in de' sauskom. Deze saus te gebruiken bij witte boonen,. gekookte visch, gekookte ossentong. NUTTIGE WENXEN. BABYKLEERTJES. Het wasschen van kinderkleertjes ge schiedt in veel gezinnen op onoordeelkun dige manier. Wij weten van huisvrouwen, die de hemdjes en ponnetjes van den zui geling in sterk bleekwater zetten om het goed vooral blank te houden. „Eventjes spoelen, dan bleekt het nog zoo lekker na", zegt de onnadenkende moeder en ze' haalt ten overvloede de kleertjes van het kindje nog door blauwselwater ook. En toch kunnen wij niet genoeg tegen een dergelijke m.-.nier van wasschen waar- schuwen, daar juist, waar het de heel jonge kindertjes betreft, niet alleen het gebruik van scherpe zeepsoorten, maar vooral ook dat van bleek- en blauwsel water vermeden moet worden. Bij de kinderwasch dient men te be ginnen met sorteeren. Dat wil in dit geval niet alleen zeggen wollen, gekleurd en wit uit elkaar houden maar in de eerste plaats het „zeer vuile" apart houden. Dit (luiers en slabbetjes vormen van deze af- deeling het hoofdbestanddeel) zet men onmiddellijk in ruim koud water (luiers apart, slabbetjes apart), wacht totdat al de vuile stoffen hebben losgelaten en be handelt het eerste dan als de rest van het waschgoed. Babygoed moet dikwijls gewasschen wor den, eigenlijk zoodra het onzindelijk is. Dat men geen scherpe middelen gebruiken mag is enkel, omdat de teere huid van het kindje er door geïrriteerd zou kunnen wor den. Vooral bij de klnderwasch moet men erop letten, goed na te spoelen, opdat geen zeepdeelen achterblijven; verder ge- bruike men liefst geen, hoogstens een schijntje stijfsel en zorge ervoor, dat het goed volkomen droog gestreken Is. Men kan alle kleertjer var de baby strijken, al'^e" de luiers niet. Die worden door mangelen veel zachter Nieuwe kinderkleertjes moet men, vóór het gebruik, eerst wasschen. Dit is noodig omdat le. de stoffen ee- schadelijk apprêt kunnen bevatten. 2e. de haartjes van het weefsel prik kelend kunnen werken op de huid en 3e. omdat de kans bestaat, dat het goed genaaid ls in een verontreinigde omgeving of door ongezonde personen. Witte wollen baby-kleertjes vereischen aparte zorg, wil men niet de kans loopen, dat ze geel worden of krimpen. Wie voor zichtig te werk wil gaan, behandele ze als volgt Week de wollen kleertjes, naarmate Z6 meer of minder vuil zijn, langer of korter tijd in lauw wate wasch ze daarna in een lauw sop var goede ammoniakzeep, spoel ?rhaaldelijk na in lauw water, druk de kleertjes (zonder te wringen uit, druk ze nog eens na tusscher een schoonen witten doek, rek ze in hun model en hang ze in de schaduw te drogen. Dezt vormen een alerbekooriijksic en jeugdige garneering Zaagtanden, ronde- tanden of gekarteld als een torentrans, eenvoudig en zorgvuldig gezoomd, niets aardigers kan,men bedenken om de jur ken der kinderen en dikwijls zelfs die der moeders, te versieren. Allereerst drie gekleede jurken. 1. Voor een meisje van 15 jaren een jurk van rose crêpe de Chine. Een lint van blauw fluweel geef de hooge taille aan en wordt van achteren gestrikt De pelerinekraag en de 2 volants aan den rok zijn met ronde tanden uitgesneden en gezoomd met een blauw biais. Benoodigd 3.50 M. van 1 M. breedte 15 jaren). z v... allerliefst jurkje van strookleu- rige crêpe Georgette, eenvoudig gefronsd aan het korte bover'ijf De rok is gezoomd met een rose biais, die eveneens als zoom dient voor de torentransvormige uitsnij ding van den gekruisteri schouderdoek, die aan iedere zijde onder een boeketje rose bloempjes, gestrikt met een zwart fluweelen lint, eindigt. Benoodigd 1.75 M van 1 M breedte aren). 3. Een jurk van absinthgroen taffetas als „deux pièces" gesneden De rok is in vorm gesneden en van onderen gegar neerd met zaagvormige tanden Dezelfde garneeringen vind' men aan de basque over het middel en aan den pelerinekraag. ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels «o kmderjurken zijn verkrijgbaar bij onze ftode-redactrice Mcjuffr L. Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96. Den Haag. De patronen voor dames kosten f 1.—. töe voor kinderen f 0.80. Het duurt onge le 10 dagen alvorens ze in het bezit tomen van degenen *ie patronen aan jagen. Aan de lezeressen die een patroon bestel- tor wordt beleen verzocht bij de aanvrage bet verschuldigde bedragin te sluiten, ter "Wtkoming van administratiekosten. welke laatste geknoopt is met een strik van dezelfde stof. Benoodigd 2.25 M. van 1 M. breedte. (10 jaren). Maar ook vooi alledaagsche schooljur ken kunnen we deze garneering gebrui ken, zooals uit de volgende voorbeelden blijkt. 4. Een jurk van donker groen fluweel welke onder het schouderstuk in vorm ge sneden is. Deze jurk is gegarneerd met lichtgroene ronde tanden van crêpe de Chine, waarop donkergroen smal veter band donkere strepen vormt. Benoodigd1.25 M. van 1 M. breedte. (6 jaren). 5. Een bekoorlijk ensemble van beige kasha. Het bovendeel is van ivoorkleurig crêpe de Chine. waarover een kleine bolero van kasha gegarneerd met torentransvor mige uitsnijdingen Deze uitsnijdingen, vinden we terug aar het heupstuk, waar- ovet een ceintuur van bruin leder. De rok welke van dit heupstuk uitgaat, is ver wijd met holle plooien. Benoodigd 2 M. van 1.40 M. breedte. (10 jaren). P Een jurk van tweed beige en bruin vermengd, waarop een guimpe van beige tc'ir soie. Het bovenlijf heeft aan *e heupen een garneering van zaagvormige tanden, van daaruit begint de rok die in vorm gesneden is en van voren extra ver wijd wordt door een holle plooi Knoopen en ceintuur zijn van bruin leder. Benoodigd 2.50 M. van 1.40 M. breedte. (14 jaren). Knip de rok van voor en achter van h' patroon, wat we de vorige week ge- teekend hebben ""•eei de rokken van voor er achter in drieën gelijk U op de teekening kunt zien Knip de lijnen in tot y c.M. voor den bovenkant. Neem een nieuw stuk papier en leg de klokken naar eigen verkiezing uit (18 tot 20 c.M.) en teeken dan de klok- rok volgens teekening ziet hier alleen den voorkan' geteekend De achterkant wordt precies hetzelfde geteekend De mouw hebben we reeds ln één van onze vorige rubrieken behandeld. i TOILET. Het is onnoodig te herinneren aan de rol. die het toilet in het leven dor vrouw speelt. „Et sans être coquette, II faut, que 1'on s' occupe de sa toilette". Deze behoefte, deze natuurlijke neiging, is reeds van ouden datum. Reeds ln den ouden tijd immers vonden de wijzen, die toen wat brommerig waren, er overvloed van stof tot hervorming in. De Lacedemoniërs verboden de vrouwen zich te blanketten ais strijdig met ver stand en goede zeden Later wezen de apostelen hunne tijdgenooten op eenvoud en welvoegelijkheid en sroorden haar aan. zich liever te sieren met deugden, dan met goud en zilver en prachtige kleeding- stukken. Ten tijde der Kerkvaders voer Chrysos- tamus van den den preekstoel uit tegen de weelde der dames van zijn eeuw. De ondeugende uitspraak van een man „een vrouw is een wezen dat zich kleedt, babbelt en ontkleedt" moge gelukkig ge logenstraft worden door velen van het zwakke geslach zeker is het echter, dat de wijze lessen die tegen de overtol lig- weelde gepredikt werden, niet veel hebben uitgewerkt Michelet was hoffelijker: nij zag ir. het tolle? een symbool en zei van de mode Deze verandering zondei verandering, spreekt tot het hart." Toch hoort de v terlijke verzorging van haar persoon niet tot de voorrechten maar ook tot de plichten der vrouw. VROUWENLEVEN. Deze week woonde ik in den Schouw burg de première bij van „De Vier Dames Duvernis" het geestige blijspel van Geun- dine en Albert Acrement. Tusschen alle vroolijkheid en scherts, schrijnde toch een wrange noot, de uiting van een tekort, een groot gemis, als de oudste der „oude jongejuffrouwen" Tel- cide ons even doet voelen, hoe leeg, hoe eenzaam hét hart van „de oude vrijster" zich soms kan voelen hoe dit woord verbittering kan wekken als een schimp, als een zweepslag kan pijn doen. In aan sluiting hiermee geef ik u hier een kort schetsje, uit het Duitsch, dat mij trof en een stuk vrouwenleven ontsluiert, dat de leegte en den strijd kende, maar glorieus er boven uit wist te komen. Uit mijn dagboek „Goddank een oogenblik rust. De ont vangkamer is in orde; voor vader staat het avondeten klaar en Benno en Frieda zijn even in de pastorie, hierover gegaan, om er goeden dag te zeggen. Nu is het hier stil kan ik even tot mezelf komen. „Onze kleine moeder" hebben ze me ge noemd sedert den dag, dat moeder de oogen sloot hoe lang is 't al geleden En dat ben ik gebleven in moeilijke en prettige uren, zoover ik het kon. Nu ben ik oud geworden, oud tenminste vergeleken bij mijn zusters, want morgen word ik veertig en toen ik vanochtend voor den spiegel stond, zag ik ineens hoo veel grijze haren ik al had. Een oude vrijster en ik heb het nau welijks gemerkt. Ben ik er verdrietig om Neen, iedereen krijgt zijn deel geluk toegemeten en we moeten de kunst leeren verstaan hiermee tevreden te zijn. Eens o eens heb ik ook van meer ge droomd. Dat is ook al heel lang geleden, door mijn werk dacht ik het te vergeten, maar vandaag het was toen ook de dag voor mijn verjaardag doorleef ik het weer. Het was toen ook zulk mooi weer en de knoppen der boomen botten uit, een vroege vogelslag klonk uit de nog ka'.e boomen tot mij door en ik zat op deze zelfde bank. Maar toen'was ik niet .alleen; voor mij, tegen den stam van den ouden eik, leunde Percy, de speelkameraad van mijn jeugd, de vriend en vertrouwde mij ner kleine zorgen voor de jonge zusjes. „Tine", zei hij, „Je bent een schat. Wie Jou eenmaal tot vrouw krijgt, is een ge lukkig man." Ik bloosde. Het was de eerste maal, dat zulke woorden hoorde en ze maakten mil gelukkig, nameloos gelukkig Wat er van komen zou, daaraan dacht ik niet, vader en de kinderen konden me niet mis sen, maar ik was reeds den koning te rijk, als hij zijn vacanties in de ouderlijke pastorie doorbracht en bleef thuis m'n taak vervullen. Sybille, mijn jongste zus ter, groeide als een heel mooi meisje op alle menschen waren het hierover eens, en ik verheugde mij op het oogenblik, dat Percy, die voor studie langen tijd afwezig vas geweest, en die haar als bakvischje niet mocht lijden, haar nu zou terugzien. Maar weer werd zijn komst vertraagd een jaar ging opnieuw voorbij. Ik ver langde toch zoo naar hem; vader en Percy's ouders beschouwden mij, dat wist ik, als zijn bruid en ik ik deed het zelfde. Daarbij voelde ik me nu vrij de kin deren waren groot geworden, vader zou niet alleen zijn en ik was bereid hem te volgen in den vreemde. Weer zat ik op ,denzelfden bank en stond hij voor mij bleek, met strak gezicht. En ik ik wist nu al te goed wat hem de dagen na zijn thuiskomst bewogen had „Tine" vroeg hij, „wil je nü mijn vrouw worden Het was of mijn hart stilstond een waanzinnige angst beving me. „Je houdt van Sibylle stootte ik uit, waarom vraag je mij Sibylle is de jeugd het leven staat voor haar open ik ik kan hier nog niet gemist worden al sijn de jongens grooter HIJ greep mijn hand ik voelde hoe zijn lichaam beefde. j „Kun jij ons werkelijk zegenen, Sibylle en mij Tine spreek de waarheid „Jazei ik zacht en legde mijn band op zijn hoofd. Ik kon het mijn hart was in éénge- toompen. Morgen komen Percy en Sibylle ze brjjengen hun kinderen mee. Benno en Frieda zijn volwassen en ik ben een oude tante de Rozen tijd is voorbij. Maar er is véél liefs gebleven vader strijkt mij over het haar; hoe innig kan bij zeggen: „Ons kleine moedertje!" Kom maar .grijze haren, ge vindt mij bereid u te dragen! (Naar het Duitscti).

Schager Courant | 1931 | | pagina 7