Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. OUDE NIEDORP WINKEL HARENKARSPEL LANGENDIJK W. J KERNKAMP, t Gandhi vr ij gelaten. Weging van auto's. De dijk bij Raamsdonk opnieuw doorgebroken. Eerst nog even voor hen, die niet op de hoogte zijn, oen nadere toelichting van de plaats waar het nach telijk gebeuren zich afspeelde. Aan do hand van de hierbij gereproduceerde foto's, kunnen we kort zijn. Dc dieven waren per auto gekomen, doch deze had den ze op een 500 nieter afstand op liet terrein Van een afgebroken molen achtergelaten. Vandaar zijn zij over een stuk land geloopen, om zoodoende den ach terkant van hot villa'tje van den heer Schoorl te be reiken. In verband hiermee kan het bijna al niet an ders of de daders moeten bekend geweest zijn met dc situatie van het terrein. Toen zij tot zóóver geko men waren hebben ze, zooals we reeds Zaterdag meldden, een klein ruitje van een paar openslaande deuren vernield, waarop ze zonder veel moeite kon den binnenkomen. Op de foto kan men achter het kantoortje zien, waar de heer Schoorl zijn eigen brandkast moest opensluiten en met leedc oogen moest aanzien, hoe dc onverlaten zich vervolgens met de groote som gelds uit de voeten maakten. De heer Schoorl vertelt. Nu nog welke pogingen de 79-jarige heeft aange wend, om te trachten alarm te maken, iets wat de kroon op zijn heldhaftigheid zou zijn geweest, maar wat hem helaas niet is mogen gelukken De heer Schoorl is al 24 jaar kassier van de Boe renleenbank te Nieuwe Niedorp en bewoont met zijn 70-jarige vrouw en 52-jarige dochter sinds een jaar of vier in het vriendelijke, witte villa'tje, schuins tegen over het gemeentehuis. Het rustieke knuppel-brugge tje, geeft, zooals de foto laat zien, toegang tot het huis vanaf den weg. Daar was het, dat de oude, maar nog krasse kas sier, Zaterdag vertelde van het „Wild-West-drama", waarin hij dien nacht mede een hoofdrol vervuld had. Als te begrijpen, was hij nog zeer zenuwachtig en niet zonder pijn tengevolge van de mishandelin gen, die hij had moeten ondergaan. De roovers wa ren n.1. nogal ruw te werk gegaan, toen zij hem een prop in den mond geduwd hadden, waarbij zijn gebit was meegegaan en zijn mond vol bloed geraakte, zoo dat hij bijna was gestikt. Ook zijn polsen vertoonden nog de duidelijke sporen van het geisoleerde elec- trïsche draad, waarmee de onverlaten hem gebonden hadden. Het moet ongeveer een uur of één geweest zijn, al- dus de heer Schoorl, ik was juist ingeslapen dat ik plotseling uit mijn slaap werd opgeschrikt en ik twee gemaskerde mannen voor mijn bed zag staan, die mij ruw bij de borst grepen. Het eerste oogenblik ben je je nog niet goed bewust wat er gebeurt, maar al spoedig begreep ik wat er aan de hand was, of schoon op zoo'n moment duizend gedachten door je hoofd gaan. Eén ervan was echter me verdedigen en 0 dat deed ik dan ook. De kerel, die mij vastgegrepen had, pakte ik beet en ondanks mijn 79-jaren zag ik nog kans hem over het ledikant te werken. Maar lang zou ik het niet volhouden, want tegen twee van zulke kerels is dat niet te doen. Ik was don ook al heel gauw met gebonden handen en voeten en ge kneveld in hun macht. Daarop zijn zij mijn vrouw en dochter gaan binden en knevelen. Tijdens dat ze daarmee bozig waren, heb ik nog kans gezien mijn voeten los to krijgen, de trap af naar beneden te en de voordeur te bereiken. De roovers hadden het echter gehoord en "hadden mij weer heel gauw tc pak ken en opnieuw werd ik geboeid. Toen moesten ze de sleutels hebben van de brandkast, die mij onder bedreiging met de revolver werden afgedwongen. Ze konden echter de kast niet openltrijgen omdat het een letterslot is. Toen moest ik het doen. Mijn handen werden losgemaakt, maar omdat ik niet heel goed van gezicht meer ben en ik mijn bril niet kon vin den, ging het den heeren niet vlug genoeg, zoodat zij mij steeds meer dreigden. Je kunt gerust gelooven, dat zij op zoo'n oogenblik ook wel wat zenuwachtig zijn. Eindelijk ging het slot open en konden ze dc kas, waar 10 a 12.000 gulden in zat, buitmaken. Het viel hun blijkbaar erg mee. Mijn handen werden vervolgens weer op mijn rug gebonden en zoo hebben ze mij, met den prop nog steeds in mijn mond, op het bed gelegd en gezegd dat ik daar moest blijven. Zoo heb ik eerst nog een heel poosje gelegen, want ik durfde mij niet dadelijk weer naar buiten bego- ven, omdat ik bij mijn eerste poging zoo hard werd aangepakt en hevig bedreigd werd. Ik moet ongeveer een drie kwartier gewacht hebben alvorens ik naar beneden heb durven gaan. Toen ik niets meer zag en ik de zekerheid had dat ze weg waren, heb ik alarm gemaakt. In mijn ondergoed an mijn handen nog op mijn rug gebonden, want die kon ik niet los krijgen, ben ik toen naar do buren en naar den gemeente veldwachter, Strijder, gegaan. Deze waren nu spoedig ter plaatse en hebben ons van onze boeien bevrijd. Maar u begrijpt dat wij nog zeer onder den indruk van het gebeurde zijn, wat alleszins te verklaren was. En hiermee had de heer Schoorl verteld, wat hem en zijn huisgenootcn dien nacht overkomen was, en wat zij wel niet licht zullen vergeten. Het onderzoek. Zooals we reeds Zaterdag meldden, is onmiddellijk do politie van Alkmaar, Schagen, Hoorn, Amster dam, en Vclsen gewaarschuwd, maar dit leverde geen resultaat op. 's Morgens vroeg was reeds een rechercheur uit Amsterdam met den brigade-com mandant Bood v. d. Rijksveldwacht te Schagen ter plaatse, die met de plaatselijke politie het eerste on derzoek instelden. De rechercheur heeft de vingeraf drukken op de geldt.rommel enz. gefotografeerd. Later op den dag is het parket uit Alkmaar geko men om het onderzoek verder te leiden. Wij.vernemen nog, dat de Boerenleenbank is aan gesloten bij de Ralffeisenbank te Utrecht en zoodoen de tegen inbraak verzekerd is. De familie Schoorl maakt het op het oogenblik goed. Nog geen spoor van de daders. Onze correspondent te Nieuwe Niedorp seint ons nog voor het ter perse gaan van dit nummer, dat de familie Schoorl het op het oogenblik vrij goed maakt. De heer Schorl heeft echter nog veel last van zijn mond en zijn gezicht vertoont nog de sporen van de worsteling met de bandieten. Ook de dochter had men een prop in den mond geduwd. Deze had de inbrekers gevraagd om moeder tóch niet te binden en vooral geen prop in den mond te stoppen. Het laatste hebben zij dan ook niet ge daan, gobonden echter wel, niet met draad, zooals de beide anderen, maar met een laken en ook alleen de armen op den rug en niet de beenen Wanneer het den heer Schoorl niet gelukt was voor de tweede maal zijn beenen los te krijgen, dan haddeft zij allen moeten blijven liggen tot den vol genden morgen. Op de vraag van de dochter in deze richting, had den de inbrekers dan ook geantwoord, morgenoch tend vinden ze jullie wel. De dieven informeerden nog, of de heer Schoorl tegen inbraak verzekerd was. Hier loopen wel losse geruchten, dat in Amsterdam enkele arrestaties in verband met deze inbraak zou den hebben plaats gehad. Tot nu toe zou echter nog geen spoor van de daders gevonden zijn Het onderzoek wordt echter ijverig voortgezet. Het is te wcnschen, dat dit met een goeden uitslag wordt bokroond en dat deze verwildering ten platten lande den kop wat ingedrukt kan worden. DINSDAG 27 JANUARI 198L V.C.J.B. Anna Paulowna, nam. half acht, Bijeenkomst. BENOEMING. Bij K. B. is benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Volsen onzo vroegere plaatsgenoot, de heer M. J. Rog geveen, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de R.H.B.S. te Hoorn. KRÏTE SKAGEN. Zaterdagavond 24 Jan. gaf het Selskip Gysbert Ja- piks van den Helder, zijn in dit blad aangekondigde uitvoering in cafe Cérès. Nadat de voorzitter, de heer P. Jensma van Lutje winkel, de bijeenkomst had geopend en eenige Friesche versjes uit het Friesch Lytcboek waren gezongen, was het woord aan de gasten. Gegeven word „Greult-Om". Daar voornoemd Selskip in Skagen een goeden naam heeft, wordt ooit als altijd alles er op gezet om een goed geheel te krijgen. Trots veel verwisseling in werkende leden, waar voornoemd Selskip nog al mee te kampen heeft, is het geheel best tot zijn recht gekomen. De rollen werden heel good vertolkt. De opkomst had beter kunnen zijn, maar het slechte weer heeft de vereeniging nog parten gespeeld. Wij hopen, dat dit op een ander jaar beter mag zijn, en zooals wij gewoon zijn, een volle zaal hebben. Na afloop van de uitvoering bracht de voorzitter van „Waling-om" een woord van dank aan de gasten en riep hun een tot weerziens toe. In opwekkende woorden werd door hem aangespoord op samenwerking van Walings-om en Gysbert Japiks, daar wij, op deze manier heelo mooie Friesche avonden kunnen hebben, buiten Fryslan. Dat de bezoekers het er wel mee eens waren, getuigde het applaus op het slotwoord, door den voorzitter gesproken. Een gezellig bal besloot dezen welgeslaagden avond. De Skotse Trye hwier net for- getten. VEREENINGING „HELP ZELF'. De ontvangsten van bovengenoemde vereeniging hebben over het vierde kwartaal 1930 bedragen f259.97(contributie). De uitgaven waren: Ziekte- geld f 04.75, ander uitgaven f 138.50. totaal uitgaven f203.25. Aldus voordeelig saldo f56.72H. Het aantal ziektedagen bedroeg 80, terwlij 6 leden voor een uit- keering in aanmerking kwamen. Gedurende het vierde kwartaal zijn 3 leden als lid afgeschreven en eveneens 3 leden Ingeschreven, waaronder een eigenwerker. In hun belang worden de eigenwerkers aangeraden lid te worden van de vereeniging „Help U Zelf". De premie bedraagt 2'A cent per week per verzekerden gulden, het bedrag der uitkeering is vastgesteld vanaf 9 tot 18 gulden per week. Iemand, die zich dus verzekeren wil bij ziekte tegen f 12 betaalt 30 cent, tegen f 16 betaalt 40 cent en zoo vervolgens. OVERGEPLAATST. De heer J. Raven, beambte Ned. Spoorwegen, te Wierngerwaard, wordt 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Schagen. NAAR EEN CHRISTELIJKE SCHOOL. Vrijdagavond had alhier in het gebouw „Bethel" een vergadering plaats om 4e komen tot oprichting van een vereeniging voor Christelijk onderwijs. Na dat de vergadering op de gebruikelijke wijze was ge opend en de aanwezigen welkom waren geheeten, gaf de voorzitter, de heer Bosma, gelegenheid naar voren te brengen waarom Christelijk onderwijs voor onze kinderen gowcnscht was. Alvorens tot huis houdelijke zaken over was gegaan, werd een ieder gevraagd, of ze konden instemmen met het doel van dezen avond, wat door een drietal aanwezigen ont kennend werd beantwoord en welke toen op verzoek de vergadering verlieten. Daarna werd overgegaan tot oprichting eener vereeniging met aanvankelijk een twaalftal leden en werd een voorloopig bestuur gekozen, waarna de vergadering door den heer Bosma werd gesloten. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Marijtje Roggeveen, oud 52 jaren, echt- genoote van Jan Denijs. Cornelis Korsman, oud 81 jaren, weduwnaar van Anna Alida Hendrikse. POLITIE. Verloren: een oliejas; een vulpenhouder. Gevonden: een hcngselmandje; een rijwielplaatje; een bankbiljet: een vulpenhouder. Dc vereeniging Plaatselijk Belang heeft een tweede Voordrachtavond georganiseerd, waarvoor ds. A. Klaver uit Hoorn uitgenoodigd is. Er zal voorgedragen worden uit de bekende boeken „Marijntje Gijzens Jeugd" van A. M. de Jong. Daar ds. Klaver in de omtrek bekend is al3 een begaafd kunstenaar, staat ons een mooie avond te wachten. (Zie verder adv. in dit nummer). Aan het! verslag van de Spaarbank van het Departe ment Winkel der Mij. tot Nut van 't Algemeen over 1930 ontleenen wij het volgende. Baten: obligatien f 17405, hypotheken f 30990, effecten f 135S4.56, kasgeld f 1633.14, loopende rente f 1371.88, totaal f 64984.58; schuld aan spaarders f 48082.77, zuivere reserve f 16901.81; Reserve op 31 December 1929 f 16043.53^; netto vooruitgang f 858.27 Mi- De zuivere reserve is derhalve ruim 35 pet. van de schuld. Bij openbare aanbesteding is het maken van een nieuwe voetbrug in de posten tusschen Dlrkshorn en Kerkbuurt, opgedragen aan den heer J. van Loen voor f 290, Mcde-inschrijvers waren Th. Duin voor f 305 en D. Dam voor f 357. Op de voordracht voor onderwijzer aan de open bare lagere school te Dlrkshorn zijn geplaatst: 1. W. F. G. Wiese te Alkmaar; 2. A. A. Hollanders te Schiedam. Bij de op Maandag gehouden verkiezing van 2 bestuursleden voor den polder Woudmeer, le vacature G. Schoorl, die benoemd is tot voorzitter, Is benoemd de heer J. Stam Jz. te Oudkarspel. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. de Vries, werd gekozen de heer R. Vader te Harenkarspel. Zondagavond verscheen in het café Swager alhier de exploitant Van Abele met de Noorderbioscoop uit Langendijk. Het weer was niet heel gunstig en het opschrift „Giftgas" van de hoofdfilm, waaruit velen dachten dat het een oorlogsfilm was, was wel oorzaak dat er weinig publiek was opgekomen. Toch bleek, wat deze heeren op het doek vertoonden, niet van het slechtste te zijn. Vooral de hoofdfilm werd met volle aandacht gevolgd en was het de bezoekers zeker wel naar den zin, gehoord het applaus na leder acte. Voorts werd vooraf een klucbtscène gegeven, ge naamd „Dikkie". Hleiby kwamen de lachspieren ge ducht in beweging. Zoo ook het slotnummer, -vaar men hartelijk om moest lachen. Waarlijk, deze heeren had den meer bezoek waard geweest. Tot slot een gezellig bal. NOORDSCHARWOUDE. „Het Witte Kruis'.. Kort verslag van Zuster Falkena van de werkzaam heden der Wijkverpleging en tuberculosebestrijding ten behoeve van de Gemeenten Broek op Langen lijk, Zuid- scharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel, over het Jaar 1930. In totaal werden gedurende 1930 3712 bezoeken afge legd, reep. voor de V/Ijk verpleging 3118 en voor de tu berculosebestrijding 594 bezooken, gespecifleerd als volgt: Wijkverpleging: voor de wijkverpleging gedurende 1930 3118 bezoeken, gedurende 1929 2658 bezoeken, der halve in 1930 462 bezoeken meer. Tuberculosebestrijding: Op 1 Jan. 1030 stonden Inge schreven 40 gezinnen met 40 patiënten, bijgekomen in 1930 17 gezinnen met 17 patiënten, totaal 57 gezinnen met 57 patiënten. Afgeschreven door vertrek of andere reden 6 gezin nen met 7 patiënten. Op 31 Dec. 1980 dus oog onder toezicht 51 gezinnen met 50 patiënten. Aan deze 57 gezinnen werden gedurende 1930 594 bezoeken gebracht. Naar Sanatoria werden uitgezon den 7 patiënten. Ter observatie naar ziekenhuis gezon den 2 patiënten. Aan 20 patiënten werden 54 artikelen uitgeleend. Gedurende 1030 had viermaal ontsmetting plaats van lLif- en beddegoed; woning-ontsmetting 2 maal. Woning verbetering werd 4 maal toegepast. Uit bovenstaande stijgende cijfers blijkt, dat de bestrij ding van de tuberculose zeker een zaak is die onze vollo aandacht noodig heeft en een juiste bestrijding van deze zoo gevreesds ziekte, zal alleen dan kunnen plaats heb ben, als wij allen tezamen daaraan wenschen mede to werken. Momenteel is het nog opvoedend werk, waar het om gaat, n.1.: de bevolking het inzicht bij te bren gen, dat deze ziekte eerder voorkomen, dan wel genezen kan worden, tenzij deze spoedig herkend en bestreden wordt. Dat er voor de revue ,,'t Zal Wel Gaan" welke opge voerd wordt op 8, 11, en 15 Febr. a.s. veel belangstelling bestaat, blijKt wel uit het feit, dat gister den eersten dag der plaatsbespreking reeds 600 plaatsen besproken zijn. Zoo belooft een en ander een succes te worden. ZÜIDSCHARWOUDE. In plaats an wijlen den heer J. Kroon is tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk benoemd de heer D. de Geus Jbz. Bij de kolfwodstrijden in de kolfbaan van den heer Kramer Zondag voortgezet in de 4e ronde dcor de B- klassen der Langendijker kolfclubs, was de uitslag de volgende, waarbij we tusschen haakjes plaatsen het reeds behaande aantal punten. Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom (324) C. Plaltman (230) F. Moeijes (185) Jb. Hoogboom (170) S. Ton (272) C. Blokker (259) L. Stokman (377) K. Kat (378) (2295) Vriendenkring, Noordscharwoude: S. Timmerman (315) C. Kuiper (325) K. de Vries (275) L. Dekker (386) Jn. Bakker (362) K. Langedljk (371) G. Deutekom (328) K. Boet (259) (2621) Ons Genoegen, Noordscharwoude: C. Hopman (305) D. Bakker (271) P. de Moei (270) F. Muileboom (151) J. Hink (263) T. Blauw (306) W. Bakker (285) D. Stapel (212) (1972) Op Maat, Zuidscharwoude: P. v. d. Welle (315) A. Boon (298) J. Kramer (297) M. Vlug (261) P. Langedljk (355) W. Glas (343) J. de Geus (356) J. Kostelijk (257) (2482) Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: P. Bruin (276) V/. Kuin (279) Th. Vroiing (368) A. Rijper (302) Jn. Bruin (358) Th. de Lange (223) W. v. d. Vliet 325 Jb. Kraakman (219) (2350) NOORDSCHARWOUDE. Vergadering Coop. Boerenleenbank. Deze vereeniging vergaderde Maandagavond ten lokale van den heer J. de Bakker. Aanwezig 82 leden. De Voorzitter de heer G. Barten opent deze 22ste al- gemeene jaarvergadering. Het bestaan onzer vereeniging zegt Voorzitter, begint al aardig naar een jubileum toe te loopen. Hoewel het zoover nog niet is, hoopt spr. dat allen dit jubileum mogen meevieren. In deze 22 jaar zegt spr. heb ik als Voorzitter nimmer pessimistische woor den tot u gesproken, alhoewel hiervoor misschien meer dan eens rede-n is geweest. Ook thans ben ik weer op- timistisch.Een jaar lang kan men in de verslagen steeds een crisisstemming lezen. Dit kan niet ontkend worden doch het is verschillend hoe men de zaken ziet. Het is als met een ziek mensch tegen wlen men steeds zegt, dat hij ziek is. De energie en hot vertrouwen worden daar door verzwakt. Ook op maatschappelijk gebied komt dit voor, Men is geroepen om er zich zelf door te slaan Als Voorzitter van de tuinbouwvereeniging hoopt spr. hierover eerdaags nog wel een en ander te zeggen. Wij hebben, zegt spr, verder, hier een boerenleenbank, die er wezen mag, wij hebben hier ook menschen, die nog bij machte zijn zich zelf te redden. Spr. hoopt dat deze menschen den slechten tijd door kunnen maken en dat de anderen voldoende credietwaardlg mogen zijn voor de boerenleenbank. Met den wensch, dat de besprekingen ln optimistischen geest behandeld mogen worden en een welkom aan de pers verklaart spr. de vergadering voor geopend. De notulen van de vorige jaarvergadering worden on veranderd goedgekeurd. Het jaarverslag. Hieruit stippen wij aan, dat de bank 183 leden telt. Uitgezet waren 347 spaarbankboekjes, aan 52 personen zijn voorschotten verstrekt. Aan 31 personen een loopend crediet Met ingang van 1 Januari 1931 is de rentestan daard als volgt vastgesteld: spaargelden 3*4 pet, voor schotten 4% pet, credieten, debetrente 4% pet, credlet- rente 3 pet., en spaargelden niet leden 3 pet. De samenwerking tusschen bestuur, raad van toezicht en kassier is steeds naar genoegen weest. De alge- meene en de ringvergaderlngen zijn bijgewoond. Spr. memoreert, dat ln de 22 jaar welke de bafik bestaat, de tijdsomstandigheden nog nooit zoo moeilijk geweest zijn als thans het geval! s. Niet minder dan f 42.000 aan spaargelden zijn terug gehaald. Het verslag eindigt met den wensch, dat de bank de tijdsomstandigheden moge trotseeren. Applaus. De heer J. Kliffen vraagt of de rente der spaargel den voor de kinderen der leden ook lager is. De kassier, de heer Keeman, antwoordt, dat dit alleen geldt voor meerderjarigen, welke een bedrag van f 500 cp hun boekje hebben staan, docht geen '.ld willen worden. De Rekening en Balans. De ontvangsten en uit gaven bedragen f 548520.04, het saldo winstcijfer be draagt f 2078.77. Door den heer Kaan wordt voorgesteld, de helft der winst te reserveeren en de andere helft te bestommen voor verlaging der rente op voorschotten en credieten in loopende rekening. De heer Keeman (kassier) leest art. 41 der itatutsn voor, waaruit blijkt, dat het voorstel-Kaan niet uitge voerd kan worden. De rekening en balans worden goedgekeurd en wordt besloten de winst aan het reservefonds toe te voegen. Bestuursverkiezing. De voordracht is als volgt: J. K. Opperdoes (aftr.). 2 Jn Kliffen, 3. Jn. /lug. De heer Opperdoes wordt herkozen en zegt de ver gadering dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Verkiezing lid Raad van Toezicht. 1. N. Kcoij (aftr.) 2, Jb. Jong, 3. Jn. Lïnddeboom., De heer Kooij wordt herkozen en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Rondvraag. De Voorzitter brengt onder de aandacht van de le den, dat het bij aanvrage van geld noodzakelijk is, dit eenige weken van te voren te melden. Verder zegt spr., dat er, evenals het vorige jaar, een groot aantal leden niet aanwezig zijn hoewel er f 1 boete geheven kan worden. liet volgende -jaar zal het bestuur hiertegen strenger optreden De heer Ootjers deelt namens het gemeentebestuur mede, dat het plan is om door werkeloozen te laten modderen, bij voorkeur in de Voor- en Achterburg gracht. D eprijs per driekwart praam voor tuinders is gesteld op f 0.40 per praam. Lenige personen wcnschen hier gebruik van te maken. Hierna sluiting. To Edom is in den ouderdom van 66 jaren plotse ling overleden de heer W. J. Kernkamp, een zeer ge ziene persoonlijkheid in Noordholland. Hij was lid. van de Provinciale Staten voor de Chr. Hist. Unie. Vooral op het gebied van waterschappen was hij een autoriteit, o.m. was hij voorzitter van den N.-H. Bond. van Waterschappen. Verder was hij Dijkgraaf van het Hoogheemraad schap der Uitvvaterende Suizen van Kcr.nemerland on Westfriesland, Hoogheemraad Hollands Noorder kwartier, Dijkgraaf van den Zuidpolder, Heemraad van het Waterschap De Purmer, voorzitter van den Bond van Waterschappen in Noordholland, lid van de Commissie van dc Noordhollandsche Kanalenvers eeniging en van de Commissie-Van Aalst, enz. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. plaats heb' ben. Naar Bombay vertrokken. In aansluiting met hetgeen we reeds op de eerste pagina van dit nummer vermelden met betrekking tot de invHjheidsstelling van den Britsch-Indischen leider Gandhi, seint Reuter uit Poona, dat hij thans op vrije voeten is, evenals Vullubhai Patel en Haidi- kar, twee leden van de congres-commissie, Gandhi is uit Poona naar Bombay vertrokken. Botsing te Calcutta. De burgemeester van Calcutta, Soebhas Bose, die Zaterdag in vrijheid werd gesteld, is gistermiddag opnieuw gearresteerd, toen hij te Maidan trachtte ter gelegenheid van de viering van den „onafhankelijk heidsdag" een redevoering te houden. Daar de menig te, die zich om de ccnotaaph had geschaard, wei gerde uiteen te gaan, zag de politic zich genoodzaakt van de lathi's gebruik te maken. In totaal werden bij de botsingen circa 100 personen gearresteerd, o.w. 83 vrouwen. Met uitzondering van Bose en vier ande ren werden later op den dag alle aangehoudenen weer op vrije voeten gesteld. Een Koninklijk Besluit zonder bindende kracht. Advocaat uit Bergen op Zoom van rechtsvervolging ontslagen. De hooge raad heeft arrest gewezen in een zaak van mr. M. H. H., advocaat on procureur te Bergen op Zoom, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank te Breda, waarbij hij is vei^ oordeeld tot fl boete, omdat hij niet was nagekomen de verplichting, opgelegd bij een algemeenenmaat- ïcgcl van bestuur als. bedoeld in art. 42 der Wegen- belastingwet (het onderwerpen van zijn auto aan fion ambtelijke weging). Dat voorschrift berust op art. 1 van een Kon. besluit van 10 October 1927. De hooge raad overwoog, dat in do Wegenbelasting- wet geen enkele bepaling voorkomt, ter uitvoering waarvan dit voorschrift strekt, maar dat het inhoudt een aanvulling en uitbreiding niet een uitvoering van het bepaalde in paragraaf 3 van de wet, in welke paragraaf verplichtingen van houders of be stuurders van motorrijtuigen zijn geregeld, o.a. in art. 15, welke veel minder ver gaan dan de verplichtin gen, bij meer genoemd Kon. besluit opgelegd. Zoo doende overschrijdt art. 1 van het Kon. besluit de grenzen van de in art. 42 der wet gegeven bevoegd heid en mist daardoor verbindende kracht. Op dezen grond heeft de hooge raad het vonnis vernietigd en den betrokkene van rechtsvervolging ontslagen. Het water stroomt met groote snelheid door het gat. Uit Raamsdonksveer werd Zondag gemeld: Do dijk, die de vorige week gedicht is, is met hoog tij gisteravond omstreeks half twaalf opnieuw door gebroken. Het water stroomt met groote snelheid in de richting van Raamsdonk (dorp). De autoriteiten zijn reeds ter plaatse geweest. De noodige schuiten met zand zijn aanwezig. Een 60 werkloozeji uit Raamsdonk zijn nog bezig liet gat te dichten. Men hoopt voor het hoog water van vanavoni den dijk te hebben hersteld. Dc omvang van de overstrooming is thans niet zoo groot als een week geleden. De kerkdienst van van morgen kon gewoon doorgaan. Enkele straten zijn ondergeloopen. Na een dag zwoegens gedicht. Nader meldt men: Zondagavond is het gelukt het gat te dichten. De werkzaamheden zullen vandaag den geheel en dag worden voortgezet. Er is voldoende zand aangevoerd om de kade te versterken. Het water stond gisteren nog in den Nieuwen weg cn de Achterstraat. Huisjes in de naburige straten stonden in het water. Thans trekt het water langzaam weg. DOOR DEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagochtend is de 87-jarlge A. Jansen op den onbe- waakten overweg onder Zalt-Bommel onder den trein, komende uit de richting 's Hertogenbosch, geraakt en verpletterd. De ongelukkige was bijziende en doof. VAN DE TRAM GESPRONGEN. Het slachtoffer overleden. De heer J. va.n Bavel Jr., die Zondag door de Zuider stoomtram bij Dongen is overreden, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Zie elders in dit nr. AUTOBUS IN DE RIVIER GESTORT. Zondagmorgen is een met 16 passagiers bezette autobus ln de Brahe (een zijrivier van de Weichse!) gestort. Vijf personen zijn verdronken, terwijl acht anderen konden worden gered. In de autobus zaten eenige deelnemers die van een zangconcours terug keerden. ERNSTIGE AANVARING OP DE GRIEKSCHE KUST. Uit Athene. Zondag is in de Aegeïsche Zee een Amerlkaansche boot in aanvaring gekomen met het Grieksche s.s. Nlcolajev, dat tengevolge van deze aan varing is gezonken. De bemanning kon worden gered door een Roe- meensoh stoomschip. Totaal 109 433 79 309 59 244 66 236 95 367 77 336 133 510 142 520 760 3055 96 411 108 433 107 382 137 523 104 466 139 510 121 449 53 312 865 3486 86 391 138 409 80 350 90 241 73 336 76 382 86 371 81 202 710 2682 91 406 112 410 86 383 126 387 136 481 133 476 113 469 129 486 926 3408 123 399 90 369 129 497 S5 387 121 479 94 317 138 463 62 281 842 3192

Schager Courant | 1931 | | pagina 2