Ü®T HEDEN SPECULAAS Coöperatie „DE TIJDGEEST", 16 Ct. p. half pond. Raad Den Helder. Spoorwegongeluk te Groningen. te WINKEL. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Roofoverval te Rotterdam. aankomende Timmerlieden bij Timmerfabriek „West-Friesland" Versch gekruid. Vergadering van Maandagmiddag 26 Jan 1931. Afwe zig de hoeren de Nijs en van Gessel. In deze 7de begrootingsvergadering werden de replie ken voortgezet door den heer Van der Vaart (S. Dem.), die liet uitkomen, dat men waardeering had gehad voor den toon waarop spr. in eersten aanleg heeft gesproken; spr. wil altijd de kameraadschappelijke geest in den raad bewaren. Critiek kan z.i. echter wel eens scherp zijn. Uitvoerig bestreed spr. de redevoeringen van de Vrijz. Dem. de Boer en Van Loo, waarbij hij verschil lende voorbeelden aanhaalde, dat de vrijz. democraten geen zelfstandige politiek voerden. De waaide van de oppositiepartïj-Schoeffelenberger heeft dit lid zelf ver klaard, waar hij heeft gezegd, dat zijn arbeid hier in den Raad overbodig zou zijn, daar hij toch niets kon bereiken. Spr. wilde den heer Schoeffelenberger het recht ontzeggen zich hier in den Raad over het ex- raadslid Borkert uit te laten, zooals hij dit heeft gedaan Het had spr. gefrappeerd, dat ook thans de heer Trap zelf heeft verklaard niet langer deel van die fractie te zullen uitmaken. Het harnas van den heer Biersteker noemde spr. het harnas vgan den ridder van de droevige figuur. Hij heeft getracht de politiek van Gemeentebelang zoo mooi mogelijk voor te stellen, maar hij heeft ook anderen verweten, dat zij het „algemeen" belang uit het oog had den verloren. Spr. vroeg zich af of het inderdaad nood zakelijk is dat onze begrootingstukken beslist binnen deze gemeente moeten worden gedrukt, zooals de heer Biersteker gezegd heeft. Spr. vond, dat deze dan zijn beginsel van bezuiniging zou loslaten, al3 het buiten do stad eens goedkooper zou kunnen geschieden. Het gaat dan ook niet aan, dat de heer Biersteker verschillende leden van den Raad verwijt, dat zij de belangen van be paalde groepen verdedigen, dat zou spr. op den heer Bier steker in dit geval kunnen terugwijzen. Bezuiniging op het onderhoud van straten noemde spr. verspilling van bezit; dit was z.i. een bezuiniging,, die de wijsheid be driegt. Van den gunstigen invloed, die een wethouder van gemeentebelang achter de groene tafel, in de be grooting zou brengen, heeft spr. niets kunnen ontdek ken. Spr. citeerde in dit verband, hetgeen door den fcfter Biersteker bij de begrooting 1929 is gezegd, waar hij zelf verklaard heeft geen nieuwe lijn in die bcgrooting te hebben kunnen constateeren. Het weggaan van den ophaal- en stortingsdienst wordt nu uitgespeeld als een succes voor gemeentebelo.ng. Spr. kon hiervan niets an ders zeggen: dan 'n kinderhand is gauw gevuld. De fcllo zucht naar bezuiniging heeft bij Gemeentebelang een flinke aderlating ondergaan. Met klem kwam spr. op tegen de opmerking van den heer Biersteker over Be- bel, temeer daar de heer Biersteker géén politiek in den Raad wil hebben. Het gevolg hiervan zon zijn, dat hier een academisch debat zou plaats hebben, waaimee ons Gemeentebelang niet zou zijn gediend. Omtrent de wethoudersbenoeming verklaarde spr. dat zijn fractie den heer Van Os niet als wethouder wensch- te, omdat deze heer hJ. te reactionnair was; derhalve stemde zijn fractie op den heer Smits, die de democra tische lijn heeft gevolgd. Van alle kanten kwamen nu de tongen nog los over deze wethoudersverkiezing, waarop de heer Van der Vaart zijn repliek voortzette. Spr. betwijfelde of wethouder Bok wel een bepaalde werkwijze bij de begrooting voor publieke werken in acht heeft genomen en zag in de toekomst gaarne meer dere samenwerking tusschen, den. wethouder en het be trokken hoofd van de tak van dienst. Nog wees spr. op de behoefte aan een gemeentelijk sport- en athletiek- terroin, waarvoor het college van B. en W. een onderzoek heeft toegezegd; spr. drong op spoed aan. In het algemeen wilde spr. nog opmerken, dat men niet moet grasduinen'in de punten van het algemeen rapport, die door andere leden in de secties zijn aange sneden, waarmede spr. zijn repliek besloot. De heer Schoeffelenberger (Opp. Partij), wachtte met ongeduld op het einde dezer rede. Spreker ging nader in op het betoog van wethouder Bok omtrent de werkverschaffing en gaf daartoe 2 brieven van de werk lieden aan den wethouder, opdat deze een inzicht zal (kunnen krijgen van de klachten van de arbeiders. Niet voldaan was spr. over het antwoord van den heer Bok, omtrent de nieuwe woningen aan het Tuindorp. Spr. be twistte dat de groote vischkoopers hier komen om visch te koopen, zooals weth. Smits zeide; hier komen alleen de kleinere commissionairs. Spr. verdedigde nog de auto- tractie voor de Gem. Reiniging en het dempen van de fortgrachten. Wethouder De Zwart werd door spr. gequalificeerd als „stadhouder" van de gemeente Den Helder; de heer De Zwart is de man die denkt dat hij het alleen weet. Ver schillende interrupties kwamen los, waartegen spr. met klem protesteerde. Met de afschrijvingspolitiek van het gasbedrijf van den wethouder kon spr. zich in geenen deele vereenigen. Voorts critiseerde spr. de houding van de sec. dem. in Amptlerdamschen raad bij de pensioenpremiekwestie, daar ter plaatse; nog veel meer fouten van de soc. dem. zou spr. kunnen aanhalen; zij verloochenen hun begin sel, riep spr. uit. De heer Van Os was te „stug" voor heeren soc. dem., gij waart bang voor hem in dit college van B. en V/..; de heer Smits blijkt democratischer te zijn; daarom ls den heer Van Os geweigerd om wethouder te woixlen. Spr. kon zich niet voorstellen, waarom hij hier niet over den heer Borkert zou mogen spreken, temeer om dat zijn verdwijnen hier het gevolg was van een poli tieke gesohiedenis (de staking aan de confectiefabriek der Gebr. Meijer. Verslagg.) „Gij, soc. dem. hebt met uw zessen nog niet zooveel maatschappelijk werk gedaan als i k alleeen," riep spr. met stemverheffing uit. Nu zegt men, dat spr. in den Raad ook niets gedaan heeft, maar spr. is er trots op, dat proletariërs en kerkelijken bij epr. komen om hun belangen aan hem toe te vertrouwen in deze raads vergaderingen; vooral voor het proletariaat wil spr. op de bres staan. Vervolgens citeerde spr. den Zweedschen soc. dem. Brantlng, die de Nederlandsche soc. dem. heeft ver-wten, dat zij het proletariaat over het hoofd zien. Een initiatief-voorstel is van de S:D.A.P. nog nimmer hier gekomen; daartegenover stelde spr. sta pels voorstellen van zijn kant, die echter allen van de baan moesten, omdat ze van Schoeffelenberger kwamen. De heer Van der Vaart noemde mijn arbeid hier overbodig; dat was z.i geen argument; de soc dem zijn nu al pl.m. 40 jaar bezig critiek uit te oefenen op de maatschappij; maar gij hebt slechts negatief werk gepresteerd, omdat gij heult met de burgerlijke partij en, en daarom zal uw heilstaat steeds uitblijven. Spr. wenscht zich niet te verkoopen aan een poli tieke partij, omdat hij altijd beweend heeft: ln mijn isolement ligt mijn kracht. De toestand van den heer Verstegen tegen de 12 liberalen destijds, is dezelfde als die van spr. tegen de 6 soc. dem. in dezen Raad. Wat den heer Trap betreft, die gezegd heeft hier niet te zullen terugkomen als raadslid, dit is een in terne zaak van spr.'s fractie, die niemand iets aan gaat Spr. betoogde, dat de burgerij ontevreden is over de behandeling van deze begrooting; wat koopen wij voor dat bekvechten gedurende deze zes dagen? vroeg spr. Spr. bepleitte f 6974 bezuiniging op de begrooting van publieke werken, waarover de Commissie het ge heel eens was en de betrokken wethouder eveneens; het bedrijf zal hierdoor z.i. niet lijden. Spr. wilde voor stellen deze bezuinigingen alsnog te doen plaats hebben. Volgende spr. was de heer Eijldei's (a.r.), die de vraag stelde of de wethouder van Gemeentebelang door de rechtsche fractie is gekozen, omdat deze fractie con servatief zou zijn; het was z.i. selchts een kwestie van evenredige vertegenwoordiging in den Raad. De uit spraak van den heer De Zwart, dat de heer Van Os verslechtering in de bouwverordening zou hebben aan gebracht als hij wethouder was geworden, noemde spr. voorbarig en onverdiend. In de 6% jaar, dat spr. in de betreffende commissie zit. heeft spr. van dergelijke bedoelingen van den heer Van Os niets bemerkt; inte gendeel! De heer Vas Os heeft steeds het goede in deze commissie betracht en geenszins verslechtering; hij heeft steeds gepleit voor goedkoope woningen in de plaats van krotwoningen; hij heeft het veroordeeld, dat monschen met een inkomen van f 35 a f 40 van deze goedkoope woningen profiteerden. Spr. moest dus wel .opkomen tegen de verkeerde voorstelling van den heer De Zwart. Tot slot bracht spr. dank aan B. en W. voor de toezegging, dat de nieuwgebouwde huizen da delijk zoodanig worden ingericht, dat aansluiting aan het electrisch net kan plaats hebben. De Voorzitter weer er op, dat de heeren zich wat moesten bekorten en zich bepalen by de begrooting. De heer Woud betreurde, dat de commissie van de reiniging bijna geheel bestaat uit leden van één fractie, vooral waar in het geding kwam de mechaniseering van het bedrijf. De heer Trap repliceerde nog kort, waarna de verga dering werd verdaagd tot Maandagavond 8 uur. Alsdan zullen de vrijz. aemoor. aan het woord komen: het einde van deze begrootingsdebatten is heiaas nog niet te zien. Het vochtige woer een nadeelige factor voor de prijzen der groenten. De critiek op de leiders. demonstreeren. De „eer" van het tuinderscrediet. Alle party-politiek over boord. Dager© prezen voor roode kool. Idem voor gele. Aanmerkelijk la gere voor Denen. Groote aanvoer van uien, achteruitloopende prijzen. Peen stationair. Bieten goede prijzen. Aan voer rammenas. Het was de laatste week weer mis aan onze groente veilingen Na een paar weken van opleving en betere stemming is er deze week niet alleen stilstand (die op den keper beschouwd, achteruitgang beteekent) geko men, maar ook zichtbare en tastbare achteruitgang. De prijzen omlaag, en een dergelijk ongunstig, vochtig weer, dat er veel zorg voor schoonhouden aan de kool moest worden besteed niet alleen, doch een aanmerke lijk gewichtsverlies viel te boeken, dat eigenlijk niet ge leden kon worden, nu de oogst al zoo weinig heeft op geleverd. Het lijkt wel, of de beker tot den bodem moet geledigd worden, en of dezen winter er aan zal mee werken. om vele bouwers aan den rand van den afgrond te brengen of er hen geheel in te storten. Naast de fac toren van economie, staathuishoudkunde en politiek, werkt de natuur nu ook nog een handje mee, om den toestand der tuinders nog hopeloozer te doen worden. Tot nu toe is er nog slechts een jaarvergadering ge houden van de tuinbouwvereenigingen in dit district, n.1. die te Zuidscharwoude. Het was daar ook alles misère, wat de klok sloeg. De jaarrekening sloot met een na- deelig saldo, voorstellen werden gedaan om de salaris sen van bestuursleden te verminderen, de kosten voor de afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te verlagen, op de rattenverdelging te beknibbelen, aan merking werd gemaakt op de f 250 gratificatie, die de veilingleider had gekregen v-oor zijn meerderen arbeid met de veiling'der bloembollen (wijselijk wordt in zulke gevallen niet gesproken van den geringen arbeid door de groote slapte op de groenteveiling), enz. Er moet een landelijke demonstratie komen om de regeering aan het verstand te brengen, dat er nood is in den tuinbouw, zoo werd betoogd en de zustervereenigingen zullen worden uitgenoodigd, daaraan mee te doen. Wij verwedden er ons oortje om, dat er nog een aardig tijdje zal verloo- pen, eer alles in kannen en kruiken is en we moeten het nog zien, eer we gelooven, dat van deze demonstra tie iets komt Uit het feit, dat de leiders der tuinbou wersorganisaties zelf, uit eigener beweging ,tot niets het initiatief hebben genomen, moge wel de conclusie wor den getrokken, dat zij weinig heil verwachten van de- monstreeren. Als er nog iets gedaan is, dan is dit ge schied door aandrang van onderop, door een paar leden, die, als ze tot de leidende personen behoorden(misschien ook niets hadden gedaan, wijl ze dan allicht tot do con clusie waren gekomen, dat men in Den Haag van alles op de hoogte is. La critique est facile, 1'art est difficile Ongetwijffeld, critiseeren is in dezen tijd bijzonder ge makkelijk, en wie het doet, weet van te voren, dat hij instemming krijgt van een groot deel der massa, die niet nadenkt, vaak oppervlakkig oordeelt, en maar zel den tot het hart der kwestie doordringt Er is zoo ver bazend veel snobisme, laatdunkendheid en zelfgenoeg zaamheid, zooveel onoprechtheid in het zoogenaamde werken voor den verdrukte. De laatste weken hebben dat aan Langendijk weer duidelijk bewezen. Wie b.v. de „openingsrede" van den voorzitter van „De Toekomst" heeft gelezen en daarin de misleidende voorstelling over de geconstateerde aardappelziekte van verleden zomer heeft begrepen, vraagt zich af, hoe het mogelijk Is, dat zoo iets ongestraft kan worden gedebiteerd. Wie kennis heeft genomen van de pogingen van een politicus in den niet bepaald gunstigen zin van het woord, om de „eer" van het tuinderscrediet voor zich en zijn partij op te eischen en het opdringen van zichzelf, om op vergaderingen te komen, die immers zouden mis lukken als lxy daar niet was, vraagt zich zelve af, hoe het kan, dat de tuindersstand, die zoo diep in het moeras zit, niet eens heel duidelijk laat voelen, dat men in de allerlaatste plaats aan partijpolitiek moet doen in deze dagen, maar dat we ailen geroepen zijn, zonder onderscheid van godsdienstige of politieke overtuiging, mee te werken aan opheffing van degenen, die het momenteel zoo zwaar te verantwoorden heb ben. Wij durven de stelling aan, dat de crisis ten zeerste zou worden verlicht, als alle partijpolitiek voorloopig op stal werd gezet. Aardappelen werden deze week aangevoerd aan de veiling van den Noordermarktbond. Ze brachten f 4.50 op. Voor roode kool waren de prijzen lager dan de vo rige week. De vraag uit het buitenland was minder groot dan de voorafgaande weken en het buitengewoon regenachtige weer deed de belangstelling voor deze kool verflauwen. Groote kool werd in het begin der week betaald met f 3.70, in de tweede helft der w-:ck was de prijs ongeveer 20 cent lager. Het was een hooge uitzondering, als deze week f 7 werd betaald voor het mooiste goed van de kleinste sorteering. Slechts een maal werd die prijs aan de veiling van den Noorder marktbond besteed. Overigens lagen de maximum prijzen tusschen f 6.20 en f 6.80 Aan de Broeker vei ling werden nog eenigszins lagere prijzen besteed dan te Nooi-dscharwoudo. Daar was de hoogst bestede prijs f 6.80, die slechts op één marktdag werd bedongen. Overige dagen was de maximum-prijs f 6.60. Grootere van mindere kwaliteit brachten f 3—3.60 op. De lang ste prijzen, aan de Broeker veiling besteed, lagen tus schen f 1.70 en f 2.60. Aan de veiling van den Noor dermarktbond werden 62. aan die van de Broeke* vei ling 32 spoorwagens aangevoerd. Gele kool van de meeste gewenschte grootte en van de beste kwaliteit, voor zooverre er van best aange voerde kwaliteit sprake is, bracht in de eerste helft der week f 3.50—f 4 per 100 K.G. op; later waren de prijzen nog wat lager en kon slechts f 3.40—3.70 worden gemaakt. De laagste prijzen, welke aan de Broeker veiling zijn besteed, lagen tusschen f 1.20—f 1.60, welke prijzen betx-ekking hebben op de grootste kool van do sterkst afwijkende hoedanigheid. Bestaat er bij de roode kool nog een aanmerkelijk verschil tusschen groote en kleine, bij gele is dit niet het geval. Toch vielen de prijzen zeer tegen en zeer gewenscht ware, in het bijzonder voor deze koolsoort, koud weer. Aan beide veilingen werden 52 spoorwagens aangevoerd. In nog sterkere mate Hepen de prijzen der Deensehe witte kool achteruit Vorige week werd de mooiste witte kool voor f 4.20 f 4.30 verkocht, deze week was de prijs van f 4 niet meer te bedingen. In de eerste helft der week kon f 3.70 a f 3.90 als maximum-prUs worden gemaakt, later was f 3.60 een uitzondering. Iets in kwaliteit afwijkende kool kon f 2.60 f 2.80 op brengen, terwijl uitschot voor f 1.90 a f 2.10 werd ver kocht. Aan de Broeker veiling werden 31 spoorwagens aangevoerd, aan die van den Noordermarktbond on geveer 50. Met de uien is en blijft het misère. Gewone uien brachten aanvankelijk f 1.80f 2.50 op, later f 1.60 2,30. Voor grove werd ln de eerste dagen der week f 2 f 2.60 betaald, volgende dagen slechts f 1.50 a f 2.30, Voor drielingen lagen de prijzen tusschen f 0.50 en f 1.60. De aanvoer was heel wat grooter dan de laatste weken, n.1. 21 spoorwagens. We hoorden verschillende bouwers de vrees uiten, dat het met dit product wel eens kon gaan als het vorige jaar, toen het in het voorjaar onverkoopbaar was. Voor peen werden weer lage prijzen betaald. De mooiste brachten bij uitzondering f 2 of iets meer op. Overigens werd het moeste voor f 1.401.80 verhandeld. Bleten brachten goede prijzen op, n.1. f .3.505.30. Aan de Broeker veiling werd deze week ook ramme nas aangevoerd; ze bracht f 1.203.10 op. Trein in botsing met een locomotief. Drie dooden,. zes gewonden. Een perso nenrijtuig geheel verbrijzeld. Gisteravond om zeven uur is bij het hoofdstation te Groningen een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Trein 3280, welke om 17.39 uur uit Nieuweschans ver trokken was, reed op verkeerd spoor binnen en liep op een rangeerenden goederentrein. Van den trein uit Nieuwschans werd rie postwa gen totaal versplinterd; de wagen werd als het ware van het onderstel gescheerd. Het gevolg was, dat het daarop volgende tweede klasse-rijtuig kantelde en eveneens werd vernield. Van de daarin zittende passagiers werden drie op slag gedood, n.1. de heeren Bolgraaf uit Amsterdam, D. S. Diddens, aannemer te Groningen en Van der Veen te Groningen. Voorts werden zes personen ge wond, onder wie de conducteur van den postwagen. Nadetre bijzonderheden. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan het m-achinepersoncel van den rangeerenden goederentrein, doordat het door een onveilig sein is gereden. De binnenkomende trein was nauwelijks on der het viaduct doorgereden, toen hij met geweldige kracht op den rangeerenden trein liep, zoodat de ba gagewagen, die onmiddellijk op de locomotief volgde, over het volgende tweede-klasse-rijtuig werd gescho ven en daarna ter rechterzijde omsloeg. Van het tweede-klassc-rijtuig werd aan een zijde alles weggerukt, zoodat de personen, die aan die zijde in het rijtuig hebben gezeten, onmiddellijk moeten zijn gedood. De passagiers die aan de andere zijde zaten, wer den door den versplinterden wagen gewond. Ook het daarop volgende tweede klasse-rijtuig werd ernstig gehavend. De beide locomotieven bleven vlak tegen elkaar staan, doch in de rails. Het ma- chinepersoneel van geen van beide machines kreeg noemenswaardig letsel. Op liet lawaai kwam spoedig personeel aanloopen en ijlings werden de brandweer alsmede de politie ge waarschuwd, zoodat nog vóór half acht met het op- ruimingswerk kon worden begonnen. Inmiddels was ook van alle zijden van het station een talrijk pu bliek naar de plaats van de botsing gehold, gealar meerd door den tot ver in de omgeving gehoorden slag. Het bericht van den ramp, dat als een loopend vuurtje door de stad ging, heeft in breeae kringen diepe ontroering gewekt. In allerijl begaven velen zich naar het hoofdstation, waar men zich verdrong om inlichtingen in te winnen over het lot van fami lieleden en kennissen die met den verongelukten trein hadden moeten aankomen. Aan den Zuidkant van het station aan den Achterweg, beneden langs het viaduct, hoopte zich een steeds grooter6 menigte opeen, grillige schaduwen werpend op de resten van den versplinterden wagon. Een adembeklemmende stilte heerschte op en bij de plaats van de ramp; slechts onderbroken door de mo kerslagen van de werklieden die met het opruimings- werlc bezig waren. Uiterst omzichtig ging men daar bij te werk omdat gevreesd werd dat nog slachtoffers tusschen de ineengedrukte paneelen bekneld zouden zijn. Gelukkig, bleek dit niet het geval te zijn, maar inmiddels waren uren van angstige spanning ver- loopen voordat men daaromtrent zekerheid had. Een steeds aangroeiende menigte wachtte stil de nadere berichten af. Zelfs tegen middernacht had de stille kant van het station zijn gewoon aspect niet herkre gen. Sedert 1913. het jaar waarin de ontzettende spoor wegramp te Beilen plaats vond, is het Noorden van ons land niet meer door een spoorwegongeluk van zoo ernstigen aard als dat van hedenavond getroffen. Vorkeerde wisselstand. Het persbureau Vaz Dias meldt nog: Een rangeerder van baanvak zeven reed tegen ze ven uur door een onveilig signaal en kwam met een paar wagons op baanvak no. 6 terecht, waardoor de wissel werd verschoven. Even later kwam de trein uit Nieuweschans binnen, die door den verkeerden wisselstand op een andere baan terecht kwam en aan het einde van het tweede perron van het hoofd station in botsing is gekomen met een zich daar be vindenden goederentrein. De botsing was zeer hevig. Verschillende wagons werden uit de rails gelicht. Twee van de wagons van den personentrein werden een eind medtgesleurd en toen tegen den goederenwagen gedrukt, die kantelde. De passagiers van het achterste gedeelte van den per sonentrein renden uit de coupé's om te zien wat er gebeurd was. I-Ict beeld, dat de voorste wagen ver toonde, was ontzettend. Hieruit bracht men, gedeel telijk met behulp van zagen, de lijken van drie rei zigers te voorschijn, alsmede vijf gewonden, die al len zware kwetsuren hadden opgeloopen. Onmiddellijk waren politie en brandweer ter plaat se, terwijl ook het Parket spoedig op het terrein van de ramp aanwezig was. Op het viaduct, een van de drukste verkeerswegen van Groningen, verzamelden zich den gcheelen avond honderden mcnschen die van daar uit op het in de diepte liggende rangeerter rein een overzicht hadden van de ramp, die had plaats gegrepen. Men is onmiddellijk begonnen de wagons weer overeind te zetten, omdat het baanvak in de richting Assen en Nieuwerschans hierdoor versperd werd. Een 16-jarige kantoorbediende door i mannen overvallen. Het gold behouden en de roovars op de vlucht gejaagd. Zaterdagmorgen heeft een uit vier mannen bestaand complot te Rotterdam tevergeefs getracht een 16-ja- rigen kantoorbodiende met geweld een actcntasch die ongeveer f2000 bevatte, afhandig te maken. Dat deze poging niet is geslaagd, is grootendeels te dan ken aan den krachtigen tegenstand van den jongen. De 16-jarige kantoorbediende J. v. E., die in be trekking is bij de firma Van R. aan den Houttuin ♦e Rotterdam, was dien morgen voor do firma geld gaan halen bij een bankinstelling. Met het geld in een actentasch het was ongeveer f 2000 aan bank papier keerde hij naar zijn kantoor terug, waar hij- omstreeks 11 uur aankwam. In het portaal, achter de straatdeur stonde n twee mannen, die zoodra hij bin nen was, hem tegen den grond sloegen en vervolgens trachtten hem de tasch te ontrukken. Een derde man, die eveneens in het portaal stond, hield (ie tochtdeur dicht, welk toegang geeft tot de trap, en een vierde man bleek buiten op den uitkijk te staan. De mannen bewerkten v. E. geducht met hun vuisten en rukten hard aan de tasch, doch de jongen liet niet los. Hij verweerde zich zoo hard hij kon, onderwijl luidkeels om hulp roepende. Het kantoorpersoneel werd hier door gealarmeerd en schoot te hulp. De vier mannen hebben daarop het hazenpad gekozen. Zij renden via den Houttuin naar de Valkensteeg en vervolgens door de Goudsche Wagenstraat naar de Bi eedeslraat, steeds achtervolgd door het kantoorpersoneel. Merk waardigerwijze heeft gen van de kantoerbedienden geroepen of op andere wijze getracht, d?. aandacht van het publiek op de vluchtelingen te vestigen. Er waren heel wat mcnschen op de been, maar niemand van hen heeft een hand uitgestoken, om de vluci- tende mannen te grijpen; naar later bleek, had ieder een gedacht, dat het een stoeipartijtje was. In de Breedestraat zijn de achtervolgers het spoor bijster geworden. De vier mannen zijn clan ook ontkomen. Zij waren als heer gekleed; hun signalementen zijn bij de politie bekend. De mannen moeten goed met de gebruiken op het kantoor en met de situatie ter plaatse op de hoogte zijn geweest. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat twee van de vier mannen den kantoorbediende reeds van de bankinstelling af hebben gevolgd Gevraagd: en flinke Jongens, SCHAGEN.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3