Scliager Courant Raad Anna Paulowna. Tweede Blad. Staatsloterif. Binnenlandsch Nieuws. Woensdag 28 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8806 Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Januari 1931, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secre taris de heer C. Keijzer. Wat het jaar 1930 ons bracht! De Voorzitter opende met de volgende woorden dczo eerste vergadering in 1931: Ik heet u welkom in deze eerste vergadering van 1931 en hoop zeer, dat het nieuwe jaar op oecono- misch gebied voor een deel weer zal kunnen goed maken, wat door 1930 werd vernield en bedorven. Toch zal het verloopen jaar in do geschiedenis wel met een zwarte kool geteekend blijven, want het was voor vele landbouwers een jaar van verliezen. Gelukkig echter zijn de bedrijven in den polder niet alleen aangewezen op enkel landbouwgewassen, doch «wordt hier steeds meer tuinbouw beoefend, wat in •het afgeloopen jaar voor velen dit voordeel bracht, dat verliezen geleden op tarwe, gerst en andere ge wassen voor een gedeelte konden worden gedekt door de opbrengst van beter geprijsde aardappelen, kool of dergelijke. Toch bleef de schade belangrijk. De bloembollenmarkt daalde eveneens, doch bleven 'de prijzen nog wel loonend en was het niet geweest, dat in het afgeloopen jaar bij de verminderde prijzen ook nog de vorstschade van 19281929 moest worden geregeld, zeer zeker zouden vele kweekers nog rede nen tot tevredenheid gehad hebben. De vorstschade is echter groot geweest en veel zwaarder dan aan vankelijk gedacht werd, waardoor dan ook verschil lende bloembollenkweekers en als gevolg daarvan zelfs dè bloembollenveiling te Breezand moeilijke tij den doorleven en zal het wellicht nog op Jen weg der gemeente kunnen liggen het Bestuur der veiling zoo wel finanlieel als moreel bij te staan om deze tijde lijke moeilijkheden met succes het hoofd te kunnen bieden. De middenstand bleef hier over het algemeen bui ten de malaise en maakte derhalve goede zaken. Belangrijke besluiten in het belang der volksge zondheid waren het bevorderen der aansluitingen aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf van de zoo genaamde onrendabele gebieden en het instellen van een gemeentelijken reinigingsdienst. De volkshuisvesting werd gediend door het in het leven roepen van een gemeentelijk grondbedrijf, dat reeds in het eerste jaar van zijn bestaan naast ter reinen voor de 3$ bouwvereeniging-woningen nog eenige plaatsjes uitgaf voor landarbeiders en enkele terreinen voor particulieren bouw. Den architecten Wieger Bruin te Amsterdam en Chr. Dekkfer te~-Sefragen'werd opgedragen het maken van één uitbreidingsplan voor de" gemeente. Het electriciteitsbedrijf ging weer goed vooruit en steeg het aantal aansluitingen voor licht van 113, tot 1385 en voor kracht van 92 tot 99; (in 1922 werd 'het bedrijf opgericht met 556 aansluitingen). Ten ein de de overbelasting van het electrisch laagspannings net te kunnen tegengaan, werd besloten tot den bouw van vier nieuwe transformatoren. Jammer, dat deze versterking niet reeds dezen winter kon gereedko men en functionceren. Ten aanzien van de wegenverbetering werd met den Anna Paulownapolder overeenstemming bereikt en zal de gemeente voor de verbetering der wegen vanaf De Kooij tot aan de Coupure te Wieringer- waard f 55129.80 hebben bij te dragen. De gezondheidstoestand was over het algemeen goed en was werkloosheid, dank zij de werken aan de wegenverbetering en in de Wieringermeer van geringe beteekenis. De plaatselijke belasting overtrof de raming be langrijk en stelde ons in staat niet alleen de zeer aanzienlijke buitengewone uitgaven uit de gewone middelen en de reeds eerder gereserveerde baten te bestrijden, doch gedoogde zelfs dat de restanten van enkele nog loopende oude leeningen in ééns konden worden afgelost, zoodat de finantieele toestand der gemeente gezond is en bij voorzichtig beleid zelfs in minder gunstigen tijd geen zorg behoeft te wekken De samenstelling van den Raad bleef onveranderd en voortreffelijk de onderlinge verstandhouding en samenwerking. Persoonlijk betuig ik Uwen Raad dank voor den vriendelijken steun en prettige medewerking waar door gij mijn taak aangenaam en zeer gemakkelijk imaakt. Ook de heeren van de Pers dank ik voor hunne ge regelde aanwezigheid en absoluut onpartijdige ver slagen. Tenslotte wensch ik u allen met de uwen een ge zegend en gelukkig jaar en hoop ik, dat gij veel in het belang der gemeente zult helpen tot stand bren gen en verklaar deze eerste vergadering voor geopend. (Instemming.) De Secretaris leest de notulen, die onder dankzeg ging worden goedgekeurd. De in ons no. van Zaterdag j.1. opgenomen mede- deelingen vullen we nog aan met te vermelden, dat op de vraag van B. en W. hoe de meening van Ged. Staten is ten aanzien van den begrootingspost „Toe slag op de uitkeering uit de wcrkloozenkas aan werklooze landarbeiders'' Ged. Staten antwoordden dat ze geen bezwaar hadden tegen het verleenen van hijslag uit de gemeentekas, mits de werkloosheid als crisiswerkloosheid kon worden aangemerkt. De Voorzitter zegt, dat we hier geen crisiswerk loosheid hebben, zoodat Ged. Staten wèl bezwaar hebben tegen het geven van bijslag. De heer Van der Ham protesteert er tegen dat Ged. Staten dezen uitleg aan bedoeld Koninklijk Besluit geven en wijst erop, dat in dat Koninklijk Besluit gesproken wordt over steunregeling aan uitgetrok- kenen, doch niet over toeslag op de uitkeeringen. We leven dezen winter onder de gelukkige omstandighe den dat aan den weg en in den Wieringermeerpol- der de meeste werkloozen te werk gesteld konden worden, maar was dat niet het geval, dan zouden we door de crisis een groot aantal werkloozen hebben en er dus van crisiswerkloosheid sprake zijn. Ook aan het Informatiebureau voor raadsleden is niet bekend dat een toeslag op uitkeering niet gegeven mag worden. De begrooting is evenwel door Ged. Staten nog niet goed- of afgekeurd, zoodat we moe ten afwachten. Do heer Van den Berg meent ook, dat de hoofd oorzaak van de werkloosheid zou zijn de slechte toe stand. f De Voorzitter zegt, dat de kwestie thans niet aan de orde is en het de vraag zou zijn, of, als er 100 werkloozen inplaats van 10 zouden zijn, er dan spra ke /.ou zijn van crisis werkloosheid. De heer Van der Ham wijst er op, dat vorig jaar met algemeene stemmen tot het geven van 'n bijslag was besloten (De Voorzitter: toen was het Koninklijk besluit er nog niet) terwijl ook met algemeen goed vinden de memoriepost op deze begrooting is ge plaatst, en spr. vraagt daarom of het geen aanbeve ling verdient Ged. Staten op de hoogte te brengen van onze zienswijze. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten dit door den memoriepost reeds weten. De postkantoren. Wat betreft de mededeeling over de vestiging van een hulpkantoor in het Westelijk deel van de ge meente en de vervanging van het bestaande hoofd kantoor in het Oostelijk deel door een hulpkantoor, wijst de Voorzitter erop, dat alle moeite die dus is gedaan om het hoofdkantoor te behouden, op niets is uitgeloopén. De heer Kuiken vraagt, waar het nieuwe hulpkan toor komt. De Voorzitter weet dat niet en deelt mede hoe se dert 1923—1924 getracht is het hoofdkantoor weg te krijgen, hoe Insp. Haanschoten verleden jaar aan cle Spoorbuurt een vergadering heeft belegd van z.g. belanghebbenden, wat echter geen vergadering van belanghebbenden was en toen zwart op wit wist te krijgen, dat men in dat deel der gemeente een hulp kantoor vroeg. Het valt spr. nog mede, dat het hoofd kantoor nog zal worden vervangen door een hulp kantoor. Spr. doet ook mededeeling over een confe rentie met den heer Haanschoten, waarbij deze de voorkeur bleek te geven aan een conferentie met B. en W., boven één met den burgemeester, doch waar bij B. en W. toch homogeen waren. B. en W. acht ten een nieuw hulpkantoor in de buurt van Drie- bruggen beter dan aan de Spoorbuurt. De Inspecteur Haanschoten beriep zich op de briefwisseling met den pastoor, maar ook in Den Haag gevoelt men niet voor een hulpkantoor bij het station. De heer Kuiken meent, dat dit voor de posterijen echter erg gevoegelijk is, maar de Voorzitter zegt, dat het gaat om het algemeen belang en met de groote toename van gesprekken e.d. wordt door de posterijen geen rekening gehouden. Ook in andere deelen der gemeente zou men wel een hulpkantoor wenschen. De heer Komen wijst erop, dat in de eerste verga dering/aan de Spoorbuurt de opheffing van het hoofdkantoor niet ter sprake is gebracht. De Voorzitter zegt, van niet door de bezoekers, maar de Inspecteur beoogde de opheffing van het hoofdkantoor en deed zelfs in zijn rapport uitkomen als zou de burgemeester voor een hulpkantoor zijn. De heer Haanschoten is 7 jaar met deze zaak bezig geweest. Van het polderbestuur kwam bericht in dat bij de uitvoering van de wegen verbetering het eerst de weg aan de Kleinesluis aan de beurt komt. Wat de kleur van de looppaden betreft, een procédé van een lichtere kleur is niet bekend, maar aan het verlan gen van het gemeentebestuur zal worden voldaan, door de bristar B met schelpen te verwerken. De tijdelijke geldleening ad f50.000 kan worden ge plaatst' tegen 3 rente. Uit het verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim vermelden we dat eenige ouders met den strafrechter in aanraking zijn gekomen. De Voorzitter dankt de commissie voor haar ver slag. Volgt de vaststelling van de vergoeding ingevolge artikel 101 en 102 der Lager Onderwijswet 1920, ver schuldigd aan de besturen der bijzondere scholen over 1928. Over dat jaar hebben de kosten van het openbaar onderwijs per leerling bedragen f 12.50, waardoor aan de hand van het aantal leerlingen de vergoeding van de R.K. school zal bedragen f2034.37, voor de Christelijke school f812.81. Aan voorschot was reeds uitbetaald respectievelijk f2168 en f888, zoodat teveel is genoten f 133.63 en f 75.19. De kosten voor het vervolgonderwijs hebben per leerling bedra gen f20.30, zoodat de R.K. school aanspraak heeft op een vergoeding van f324.80. Hoofd der school In den Oostpolder. Volgt benoeming van een-hoofd-der school III- De voordracht luidde: 1. S. T. van Dijk, onderwijzer te Amsterdam; 2. H. N. Cornelissen, onderwijzer alhier. De Voorzitter deelt mede, dat er slechts 2 sollici tanten waren, maar al waren er 25 geweest, dan zou zeer waarschijnlijk de voordracht niet anders hebben geluid. Intusschen heeft de heer Cornelissen, door zijn be noeming als hoofd der school te Westerland op Wie- ringen, zijn sollicitatie ingetrokken. Van de Landbouwafdeeling was nog ingekomen het verzoek om de oproeping nog eens te herhalen omdat waarschijnlijk zich dan iemand zou aanmel den die acte landbouw bezat. B. en W. gevoelden er voor, omdat het hun bekend was dat de heer Tromp waarschijnlijk dit jaar de acte zou halen. Echter de Inspecteur oordeelde, dat dit nog niet zeker was en waar de heer Willemse, hoofd van de katholieke school, de acte landbouw bezit, meenden B. en W. dat tot benoeming kon worden overgegaan. Na schorsing en heropening wordt de heer Van Dijk met algemeene stemmen benoemd, indiensttre ding 1 April. Opgemerkt wordt dat de benoemde een- jong hoofd der school is, want 16 Februari a.s. wordt hij 25 jaar. De Voorzitter feleciteert de gemeente met deze be noeming. Demping van een sloot. Van het bestuur der R.K. school te Breezand is een aanvraag ingekomen om gelden uit de gemeentekas ter bestrijding van de uitgaven voor het dempen van de sloot tusschen Zwarte weg en het terrein van die school. Uit het adres blijkt dat werklooze arbeiders zich voor die demping aanmeldden, dat goedwillige bloemisten materiaal beschikbaar stellen, dat benoo- digd zijn 325 M3. zand ad 90 cent en dat de heer Schoute heeft opgegeven dat de rioleering zal kosten f 180 Evenwel 't polderbestuur stelt zwaardere eischen aan de rioleering en daardoor zullen de totale kosten ongeveer f500.bedragen en B. en W. stellen voor op de aanvrage in te gaan. Aanvankelijk oordeelde de heer Kuiken de riolee ring voldoende, doch nadat de heer Stammes had op gemerkt dat putjes moesten worden gemaakt voor afvoer van hemelwater, gaat de heer Kuiken met het voorstel accoord. De heer Komen noemt nog de afsluiting van het te verkrijgen terrein, maar de heer Lubbert verwacht dat de afscheiding wel komt in aansluiting met het terreintje bij de kerk. De heer Van der Ham vraagt of het bij wijze van werkverschaffing gebeurt en of het dan niet beter is dat de gemeente het uitvoert. De Voorzitter zegt dat het werk reeds is aanbe steed en de prijs van het zand wel juist is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel v-an B. en W. aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den Pen sioenraad wordt een ontworpen besluit tot vaststel ling van jaarwedden en pensioensgrondslagen van den heer N. Raap als hoofd der O. L. school III met algemeene stemmen aangenomen. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van P. J. Ruitenburg om ontheffing van het betalen van schoolgeld. Een jaarwedde verhooging. Volgt het voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den Correspondent der Arbeidsbemiddeling, te rekenen vanaf l Januari 1931 te verhoogen van f 100 tot f300 en hem een bedrag van f25 per jaar toe te kennen als vergoeding voor kantoorbehoeften. Van het Bureau der Arbeidsbemiddeling te Den Hel der was een schrijven ingekomen, dat de heer Crum voor dit werk berekend is, het werk zeer accuraat geschiedt en een jaarwedde van f300 niet te hoog wordt geacht. Bevorderd zal worden dat het Rijk in die jaarwedde 40 bijdraagt. De heer Kuiken merkt op, dat dè heer Crum voor een jaar op proef is benoemd, maar als hij voldoet is spr. voor de verhooging. De Voorzitter denkt dat de heer Kuiken het werk op 't oogenblik niet voor f 15.per week zou willen doen, wat de heer' Kuiken doet opmerken dat die drukke werkzaamheden tijdelijk zijn. Conform het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen besloten. De voorschotten aan tuinders en akker bouwers. B. en W. vragen machtiging de gemeente borg te stellen voor aan tuinders en akkerbouwers te verlee nen voorschotten, ingevolge de daaromtrent door de Provinciale Staten van Noordholland vastgestelde re gelen. De heer Koorn lieeft gehoord dat het voorschot niet verstrekt wordt voor het betalen van schulden, wel voor kunstmest, die nog moet worden gebruikt. De Voorzitter beaamt dat het voorschot dient voor aankoop van mest, zaad en voor arbeidsloon, voor zoo ver het bijv. een zoon van den aanvrager betreft. De heer Koorn verwacht niet veel van deze steun- verl'eening. Er zijn de laatste 10 jaren goede jaren gemaakt, het gros heeft wel wat overgehouden en de menschen die niet voldoende uit hun bedrijf heb ben kunnen halen, zullen nu ook niet met dit voor schot gebaat zijn. Spr. beschouwt het als weggegooid geld en die menschen zullen het nooit kunnen te rugbetalen. Het is een bewijs dat de pacht te hoog is, of dat men Ie zwaar verhypotheekt is. Spr. had liever gezien dat dc regeering had ingegrepen, door bijv. een goede pachtregeling. De Voorzitter acht deze regeling beter dan die van 1923, toen de provincie voor 90 garant bleef en de aan vragers, voor 10 Nu gaat het anders, en bij ge vallen waarop de heer Koorn doelt, is het niet ze ker dat B. en W. zich voor garantstelling verklaren. De heer Koorn vraagt zich af, hoe die menschen den achterstand moeten dekken. En spr. wijst dan op de mededeeling van den Voorzitter in zijn nieuw jaarsrede, als zou de middenstand een goed jaar hebben gemaakt. Spr. daarentegen wijst op wat het jaarverslag van de Kamer van "Koophandel hierom trent vermeldt en zegt, dat het met, den middenstand heel slecht gesteld is. De Voorzitter zegt, dat hij niet op eigen houtje heeft gevaren, maar dat bestuursleden van de mid- denstandsvereeniging hem gezegd hebben dat het jaar 1930 goed is geweest. Wel voelen ze dat het nu niet zoo goed gaat en zien ze de toekomst met zorg tegemoet. De heer Koorn meent, dat de personep waarbij Voorzitter dan zijn licht heeft opgestoken, slecht op de hoogte zijn. Men moet de grossiers en de wissel- loopers maar eens vragen. Spr. noemt den midden stand ziek. De heer Komen wijst op de menschen die korten tijd boer zijn en die buiten persoonlijke tekortko ming geld tekort komen. Juist door den crisistoe stand worden andore menschen huiverig om zulke menschen aan geld te helpen. Spr. noemt het geluk kig dat deze maatregel is getroffen en oordeelt dat het Prov. bestuur een woord van dank en erkente lijkheid toekomt. De instelling waarbij spr. na is betrokken, zal zeker wel haar medewerking willen verleenen. De.heer Koorn verklaart er in geen geval tegen te zijn, dat de menschen geholpen worden, maar spr. betwijfelt of de hulp zal baten. De heer Keuris zal .gaarne zijn stem aan het voor stel geven. De heer Kuiken vraagt of het goed geregeld is bij B. en W., of het niet beter is een commissie te benoemen. De Voorzitter zegt, dat er een commissie bij is, iemand van de landbouwafdeeling, van de veiling en van de boerenleenbank. De heer Kuiken beaamt, dat er dan volk genoeg is. De heer Rezelman vraagt, of er bekendheid aan deze steunregeling zal worden gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat een advertentie zal worden, geplaatst. De gevraagde machtiging wordt daarna met alge meene stemmen verleend. - - Voor een plaatsfe. B. en W. stellen voor te voldoen aan de aanvrage van F. C. Verbrugge om oen voorschot van f 3600, ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. Gekocht zal worden 2000 M2. grond aan den Schor- weg van D. Pranger ad 70 cent per M2. De heer Jonker zegt, dat als de aanvrage voldoet aan de gestelde eischen, de gemeente wettelijk ver plicht is aan de aanvrage te voldoen, doch spr. vraagt of, nu we bezig zijn met een steunregeling en we weten dat de toestand niet gunstig is, het niet beter is wat met het verstrekken van deze voor schotten te wachten. Nu de toestand zoo gek is, dacht spr., dat het goed was eens een jaar te wachten. De Voorzitter zegt, in deze aanvrage alle vertrou wen te hebben en voorts zullen B. en \V. nog scher per toezien. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting tot een bedrag van f 175.150. Voor „Cérès". B. en W. vragen machtiging het laagspanningsnet voor de woningen op „Cérès" ondergronds te doen uitvoeren en tot het plaatsen van een vijftal lan taarns tot verlichting van de nieuw aangeiegde we gen. Een ondergrondsch net kost f2800, een boven- grondsch net f 1CC7 en uit den exploitatie-opzet blijkt dat in het eerste geval de winst f225 bedraagt. IJze ren straatlantaarns kosten per stuk f 51.50, doch moeten weer spoedig geverfd worden, gekleurde Ter- rassolantaarns kosten per stuk f80 en B. en W. stel len voor deze laatsten aan te schaffen. De heer Kuiken had inplaats van een straatweg een grintweg met daarover teer voor stuiven voldoende geacht en meent voorts, dat voor verlichting wel met een paar lantaarns kan worden volstaan. Spr. acht voorzichtigheid met het doen van uitgaven ge- wenscht en acht het de vraag of de bewoners dier huizen in de toekomst een huur van f4 a f5 zullen kunnen blijven betalen. En de huizen leeg laten staan gaat ook niet, zoodat dan wel met een minderen huurprijs genoegen genomen zal moeten worden. De Voorzitter merkt op, dat men toch ook in de straten moet kunnen komen en na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, alleen de heer Kuiken stemde t*gen. De heer Koorn zegt dat de menschen aan den Zwartewcg ook klagen geen verlichting te hebben. Als het noodig is zal er in voorzien worden. Het Tehuis voor Ouden van Dagen. Bij de rondvraag zegt de heer Keuris, dat bij den aanvang der vergadering vele wenschen zijn geuit en spr. wenscht dat dit jaar dan ook besloten zal wor den tot het bouwen van een Tehuis voor Ouden van Dagen. De heer Koorn heeft gehoord dat het komen van den primairen weg nog we! 5 jaren kan duren en spr. zou daarom ook willen dat B. en W. eerdaags met een voorstel betreffende het Tehuis voor Ouden van Dagen kwamen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. op dien primairen weg wachten; officieel is nog niets bekend. Het zou spr. verwonderen als met dien weg nog 5 jaren werd gewacht. De heer Koorn meent dat wat dc polder doet, het afsteken der kanten, daar toch wel op wijst. Dc heer Keuris merkt op dat dit werk hard noodig was. De heer Komen vraagt of B. en W. zich nader op de hoogte hebben gesteld over de handelingen wat dc tarieven van het P.E.N. betreft in de Staten. De Voorzitter heeft zich met den burgemeester van Castricum in verbinding gesteld, nader zal mededee ling in den Raad worden gedaan. De heer Van den Berg informeert naar de aanslui ting aan de waterleiding van de onrendabele gebie den. De Voorzitter heeft nog dezer dagen de toezegging gekregen dat de wijken die daarvoor in de termen vallen, voor den zomer zullen zijn aangesloten. In den Lolweg trekken de menschen zicli terug, maar overigens worden alle wegen onder de regeling ge bracht. Over den Veërwcg wordt nog gesproken. De heer Kuiken vraagt naar de bepaling der maxi mum-snelheid te Breezand en waar de Voorzitter zegt dat dit nog in onderzoek is, vraagt de lieer Kuiken of gewacht moet worden tot er slachtoffers vallen. De Voorzitter merkt op dat het geval met dc auto bus geen verband houdt met de maximum snelheid. De heer Kuiken wijst op het drukke verkeer te Breezand en acht een maximum-snelheid-bepaling daar zeer gewenscht. De heer Komen dankt den Voorzitter voor dc vrien delijke wenschen, wijst op den goeden zorg die B. en W. aan de gemcentefinantiën besteden en wijst ook op de belangstelling die zij blijkens het agendapunt steunverleening voor ingezetenen hebben en wenscht verder Voorzitter, Wethouders en Secretaris met hun ne gezinnen veel goeds in het nieuwe jaar. Hierna volgt sluiting. Trekking van Dinsdag- Zi Januari. 5e klasse 6o liist. Nos. 3143 3347 10243 en 13600 ieder f 1000. Nos. 514 3740 en S3S9 ieder f 400. Nos. 1509 7704 8374 10059 en 18346 ieder f 200. Nos. 806 1208 2910 4987 6252 11227 11254 11855 18292 19653 20039 20327 en 20338 ieder f 100. Prijzen van f 70. 28 58 76 92 123 246 409 495 555 560 571 715 719 792 885 1152 1162 1170 1172 1174 1202 1245 1375 1472 154G 1563 1573 1772 1827 1841 1900 1943 2020 2158. 21S3 2318 2343 2430 2493 2569 2710 2738 2932 2952 2D98 3011 3134 3217 3248 326G 3282 33S9 3407 3408 3457 3591 3619 3G31 3636 3745 3838 3856 4045 4117 4253 4263 Ï350 4368 4371 4421 4511 4514 4661 4741 4884 49S9 5130 5160 5240 5455 5512 5745 5767 6022 6098 6300 6352 6449 6744 7010 7071 7164 7248 7276 7411 7594 7600 7624 7740 7867 7875 8031 8041 8084 8164 8204 8250 8334 8411 8415 8529 8758 8814 8930 9017 9020 9148 9275 9290 9499 9505 9549 9608 9635 9676 9700 9791 9870 10048 10053 10094 10176 10179 10247 10341 10368 10445 10503 10587 10651 10679 10885 10915 10972 11075 11144 11145 11420 11549 11729 11882 12014 12031 12048 12117 12173 12186 12252 1 12258 12278 12392 12509 12543 12559 12572 12625 12626 12775 12992 13278 13668 13695 13774 13791 13798 13801 13834 14072 14384 14477 14524 14580 14595 14610 14618 14678 14728 14901 14981 15038 15050 15117 15186 15255 15450 15551 15587 15673 15819 15830 15831 15879 15997 16199 16327 16351 16538 16717 16739 16768 16818 16872 16999 17001 17091 17127 17274 17427 17448 17571 17618 17621 17686 17850 17859 17936 17937 18111 18163 18220 18375 18535 18743 18765 1S771 18780 18860 19008 19078 19136 19194 19260 19291 19296 19324 19327 19336 19558 19635 19708 19733 19835 19869 19931 20079 20099 20157 20293 20356 20994 Ons varkensvleesch naar Frankrijk. Overeenstemming bereikt. De Haagsche correspondent van het „Hsbl." meldt: Naar wij vernemen hebben de besprekingen tusschen de Departementen van Landbouwhier to lande en in Frankrijk tot resultaat gehad dat de uitvoer van var kensvleesch uit Nederland naar Frankrijk in de toe komst zonder belangrijke bezwaren zal kunnen geschie den. Een officieel communiqué, dat wij ontvingen, na dat het bovenstaande reeds was geschreven meldt, dat, „het overleg geleid heeft tot bevredigende ophelderingen'' Men weet, dat de toenmalige Fransche minister van Landbouw, Boret, wegens het heerschen van trichinosa in midden-Europa den eisoh had gesteld, dat in te voe ren varkensvleesch voorzien moet zijn van een gezond heidscertificaat. Nachtelijke inbraak te Heerlerheide. Verdreven, voordat zij hun slag konden slaan. Beide indringers aangehouden. Maandagnacht zijn twee mannen binnengedrongen aan de achterzijde van een woning aan de Eijsderstraat te Heerlerheide. Zij slopen vervolgens naar dc slaapka mer, waar de vrouw des huizes en daar dochter sliepen De eerste werd wakker en tot haar greoten schrik zag zij een man, die een revolver op haar gericht hield en zei, dat wanneer zij schreeuwde, hij haar dood zou schie ten. Ook de dochter was inmiddels wakker geworden; deze werd bij de keel gegrepen en in bedwang gehouden door een tweeden inbreker. Door het gestommel echter waren de mannelijke bewoners van het huis ook wakker geworden. Toen de indringers dit bemerkten, kozen zij het hazenpad. Dijkdoorbraak in Limburg. Groote schade aangericht. Uitgestrekt ge bied onder water. Zeven mannen nog juist aan een ongeluk ontkomen. Uit Roermond wordt gemeld: In verband met den doorbraak van den dijk langs de Noordervaart, onder de gemeente Meijel, tusschen Meijel en Nederweert, nabij het gesticht „Stokershorst" kunnen wij nog mededeelen dat thans een uitgestrekt gebied onder water is gezet. Het gebeurde Maandagavond, dat de kanaaldijk over een lengte van 15 meter is doorgebroken. De firma De Waard uit Sliedrecht was hier bezig met het leggen van een nieuwen duiker onder de Noordervaart. Daarvoor v/as een damwand geheid in het midden van het ka naal, die door 't schutten van schepen veel druk meest verduren. Kort vóór de instorting waren nog zeven werklieden op 2% M. onder de oppervlakte san door graving bezig. Enkele hunner waren aan het werk om de ernstige doorsijpeling van water te stoppen, toen de aannemer bemerkte, dat geen hulp meer kon baten. Zij vluchtten toen alle zeven van hun ondergrondsche be zigheden weg. Op het oogenblik, dat zij boven waren, stortte de damwand in. Alle materiaal en benoodigde steigers over 26 M. werden door den vloed meegesleurd In enkele oogenblikken daalde het water van de Noor dervaart minstens 1.50 M.. waardoor ook de scheepvaart onmogelijk is geworden. In het Peelland, dat Oostelijk van de Noordervaart ligt, verraste het water verschil lende woningen, welker inwoners spoedig werden ge waarschuwd en door bootjes afgehaald. Verscheidene H.A. peelgrond en akkerland staan, zoover het oog reikt, blank. De ingenieurs van den Rijkswaterstaat werden gister op het terrein van het ongeluk verwacht om maatrege len te treffen. De schade door het water op de landerijen aangericht, is zeer aanzienlijk. Van de te velde staande gewassen komt niets meer terecht, daar het nog geruimen tijd zal duren voordat deze streek weer droog loopt. De laagst gelegen gedeelten zullen wel tot dezen zomer onder water blijven staan, doordat het kanaal hooger ligt dan de omgeving. Een gemaal is er niet. Reeds is men begonnen 't gat in den dijk te dichten. Dc sluis in het afwateringskanaal naar de Maas bij Neer is geopend om het water uit de kanalen gelegenheid te geven af te vloeien.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5