Raad Den Helder. Het spoorwegongeluk te Groningen. Ontsporing op het station te IJsselmonde. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Uit onze omgeving. Z IJ P E Marktberichten. W1ERINGEN ANNA PAU L0 W N A LANGENDIJK WIERINGERWAARD Op zoek naar de oorzaak van hot ongeluk. De nalatigheid van een rangeerder en een machinist reeds komen vast te staan. Omtrent het spoorwegongeluk, dat gisteravond in Gro ningen heeft plaats gehad, wordt nog gemeld, dat er een commissie is aangewezen, die de oorzaak van het ongeluk onderzoekt, waarin o.a. zitting hebben de heer ir. E. F. baron van Haersolte, insp. bij de N. S. en ir. B. S. van Zanten, insp. der tractie te Groningen. Hoewel de oorzaak nog niet positief is vastgesteld is toch reeds gebleken, dat een rangeerder en de machinist van den rangeerenden goederentrein nalatig zijn geweest bij de vervulling van hun plicht. De rangeerder heeft n.i. den trein door een onveilig signaal laten rijden, waar door de trein gedeeltelijk van baanvak VII op baanvak VI is terecht gekomen. Daardoor is een wissel verscho ven, hetgeen tengevolge*'had, dat de uit Nieuweschans binnenkomende trein door dezen verkeerden wisselstand op verkeerde rails is terecht gekomen, en zoodoende te gen den rangeerenden goederentrein is opgereden. De toestand der gewonden bevredigend. Voorts is komen vast te staan, dat de drie slachtoffers allen aan den zuidkant van den wagon waren gezeten, welke geheel werd versplinterd. De gewonden zaten aan den anderen kant van den wagon. De toestand van de- ten, die zioh aanvankelijk bij enkelen nog al ernstig deed aanzien, is op het oogenblik zeer bevredigend. Naast het onderzoek van de daartoe door den spoor weg ingestelde commissie heeft ook de justitie de zaak in handen genomen. Ofschoon hieromtrent nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan, schijnt het waarschijnlijk te zijn dat er een strafrechterlijke pro cedure uit het ongeluk zal volgen. Den geheel en morgen was er gister nabij het perron een groote belangstelling, hoewel niet meer in die mate ais Maandagavond. Vertraging in het treinverkeer was er gister niet meer. Materieele schade. De werkzaamheden van de commissie van onderzoek, welke voor de directie van de Ned. Spoorwegen een rap port zal hebben uit te brengen, dat ook ter kennis van den minister van Waterstaat zal worden gebracht, strekt zioh mede uit tot het bepalen van de materieele schade De grootte daarvan is nog niet vastgesteld, doch zij zal waarschijnlijk een half a drie kwart ton bedragen. Twee wagons zijn n.1. totaal versplinterd, de beide locomotie ven zijn van voren ingedrukt, terwijl bovendien de spoor lijn, zij het gering, beschadigd is. Drie goederenwagons vernield. 1 anders f 3.50—3.75. Noord-Holl. blauwe f 2.50—2.80. Drentsche eigenheimers f 2.503.50 per H.L.. Winter Malta f 1011, per 100 Kg.. Flakkeesche eigenheimers f 4.80—5, per H.L., id. juin f 1—1.10 per 50 Kg., Spuïsche eigenheimers f 55.20, Friesche borgers f 4.304.50 per H.L. WARMENHUIZEN, 27 Januari 1931. Roode kool, le kw. f 3.60—5.80, 2e kwal. f 2.504.40, gele kool, le soort f 2.403.40, 2e soort f 1.102.40, witte kool, le soort f 3—3.70, 2e soort f 2,40—2.90, nep f 1.80, drielingen f 1.70—2.40. uien f 1.20—1.80, grove uien f 1.902. Aanvoer: 74050 Kg. roode kool, 12050 Kg. gele kool, 20975 Kg. wite kool. 50 Kg. nep, 7325 Kg. uien. DEN HELDER, 27 Januari 1931. Aangevoerd Gem. Vischafslag, door haringvisschers: 130 tal haring, per tal f 7 005.50; door garnalenvis- schers: 5159 Kg. gekookte garnalen per Kg. f 0.60 0.52, 59 kisten bot, per kist f 14.00—11.00, 30 kisten schar f 6.25—4.00. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 27 Januari. Uitspraken 20 Januari. Aris B., tuinder te Blokker, opzettelijk en wederrech telijke toeëigening van eenige fruitmandjes, f 25 boete of 25 dagen gev. Jacob van G., arbeider, zonder vaste woonplaats, thans in voorarrest, Huisvredebreuk gepleegd te Zuidschar- woude, 1 maand gev. mot aftrek voorarrest en in vrij heid gesteld. Jan Sm., slager te Zuidscharwoude. Meineed. Nieuwe instructie gelast. Pieter O., tuinder te Nederhorst den Berg, thans in voorarrest. Diefstal van kippen gedurende deiï voor den nachtrust bestemden tijd: j.1. Donderdag vrijgesproken en in vrijheid gesteld. Willem KI., Alkmaar. Hooger Beroep vonnis kanton rechter t.z. openbare dronkenschap. 3 dagen hechtenis en 3 maanden opzending voorwaardelijk met 2 proefj. IN HOOGER BEROEP. De heer Offioier van Justitie heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis waarbij Piet Oosterbroek, tuinder te Nederhorst den Berg, werd vrijgesproken, ter zake diefstal van 40 kippen te Oterleek. ST. PANCRAS. De tuinbouwvereeniging alhier zal bij de regeering aan dringen op afschaffing van den zomertijd. Gistermorgen om kwart voor zeven zijn op het ran geerterrein te IJsselmonde nabij het viaduct aan den Kreekweg een vijftal lichte leege wagons van een goederentrein, door een zware locomotief voortgetrok ken, in een bocht uit de rails geloopen. Door het opwippen en tegen elkaar botsen kwamen drie wagons dwars over het baanvak te staan. Van deze drie wagons is niet veel overgebleven. Onderstel len bleken stuk of verbogen, terwijl de bovenbouw grootendeels is vervormd en versplinterd. Een materiaalwagen met een groote ploeg wegwer kers kwam ter plaatse om de geruineerdc wagons weg te halen en het traject vrij te maken. Twee van de vijf wagons konden weer in de rails worden ge zet. De dienst zelf ondervond geen vertraging, daar het ongeval op een zijlijn plaats vond. talrijke gevallen van griep te huizen. De scholen gesloten. Het aantal gricplijders te Huizen is tot 500 gestegen. De bijzondere en de openbare scholen zijn gesloten. verbetering op de 298 meter golflengte. De heer Tolk van de N.C.R.V. heeft voor de micro foon meegedeeld, dat hij vele brieven had ontvangen met dankbetuigingen voor het versterken van den zender. Enkele luisteraars uit het Zuiden (Limburg), rneencn echter, dat zij er niet op vooruitgegaan zijn. Hij zeide, dat er met het versterken van den zender wordt voortgegaan. jongen DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. En gedood. Te Nieuwerkcrk aan den IJssel heeft gisterochtend vroeg een ernstig ongeluk plaats gehad. Dc 15-jarige K. liep met een wagen sinaasappelen nabij het station, toen hij werd aangereden door een vrachtauto van de firma van Vliet. De jongen geraakte onder dc wielen en liep zoo ernstige verwondingen op, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Direct heeft men het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam opgebeld, waarna een auto van den G. G. en G. D. na-ar de plaats van het ongeluk ver trokken is. NOORDSCHARWOUDE; 27 Jan. Uien f 1.10—2.10. drielingen f 0.40—1. grove f 1.20— 2.10. peen f 1.101.80, roode kool f 3,206.60. gele kool f 1.803, D. witte kool f 2.50—3.80 per 100 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Jan. Roode kool f 1.805.70, gele kool f 1.603.50. D. witte kool f 1.603.70, uien grove f 1.G01.90, uien f 1.202, drielingen f 0.S01, bieten f 3.805.70, peen f 2.20 per 100 Kg. Aanvoer: 77000 Kg. roode kool, 70000 Kg. gele kool, 60000 Kg. D. witte kool, 23900 Kg. uien, 2500 Kg. bieten. 1600 Kg. peen. PURMEREND, 27 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen a.la volgt: Kaas: 9 stapels fabriekskaas f 34.50, 1 stapel boeren kaas f 33, alles per 50 Kg., 432 Kg. boter f 1.802.05 per Kg. Vee. 390 runderen, w.o. 280 vette f 0.S61.02 per Kg.. 105 melk- en gelde koeien f 160—380, 25 stieren, handel matig; 26 paarden f 80—200, handel matig; 20 vette kalveren f 1.301.50, handel matig; 214 nuchtere kalve ren slacht f 30—36, fok f 24—30, handel stug, 430 vette varkens voer de zouterij f 0.390.40 per Kg., voor do slacht f 0.220.43, per Kg., handel stug, 55 mag. var kens f 1430, handel stug, 205 biggen f 1010. handel stug, 675 schapen f 2640, handel vlug. 32 bokken, kip eieren f 4.505.50, eendeieren f 5.80, piepkuikens f 2.50. EIERVEILING, PURMEREND. 27 Jan. 20000 stuks kipeicren a f 4.90—6.10, 1111 stuks kipele ren b f 3.904.80, 1297 stuks eendeieren a f 6. PURMEREND, 27 Januari 1931. Coop. Centrale Eierveiling G-A. Aanvoer: 19.118 eendeicren f 6--6.10, 98.089 kipeieran: 7080 Kg f 6.30—8.50. 65—GG Kg f 5.80-6.19. 63-64 Kg f 5.30—5.60, 60—62 Kg f 4.90—5.50, 58-59 Kg f 4.80— 5.20, 56—57 Kg f 4.60—4.90, 53—55 Kg. f 4.40—4.70, «0— 52 Kg. f 4—4.40. AMSTERDAM, 27 Jan. Zeouwsohe bonten f 4.50—6. id. blauwen f 4.50—5.50. id. br&vo's f 1—4.50, ld. roodstar f 3.25—3.50. id. klei industrie f 3.53-3.75 per H.L.. id. juin f 1—1.20, per 50 Kg., id. eigenheimers f 4.504.80, id. blauwe poters f 2.10 —2.40, id. bonte peters f 2.10—2.40, id. Bevelanders f 3.25 3.53. Vlaamschklei-industries f 3.503.75. id. eigen heimers f 4.251.50. IJpolder eigenheimers f 4.504.80. id. bravo's f 4—4.50, id. roodstar f 3.25—3.50, id. Beve- BURGERBRUG. Feestelijke herdenking 50-jarig bestaan van de IJsclub „Nut en Vermaak". Zaterdagavond werd in café Langedijk op glorieuze wijze 't 50-jarig jubileumsfeest der IJsclub „Nut en Vermaak" alhier, gevierd. Het zal zoo ongeveer 8 uur in den avond geweest zijn, toen de heer J. Raat, oud-voorzitter, met de na volgende inleiding 't feest opende. Geachte aanwezigen! Op verzoek van 't bestuur der IJsclub „Nut en Vermaak' is 't dat ik thans als Voor zitter fungeer. Ditzelfde voorrecht viel mij ook voor 10 en 25 jaar terug ten deel. Ik gevoel mij zeer verheugd die heug'lijk feest mee te kunnen vieren, doch zal in verband met de straks door mij uit te spreken feest rede gezien 't buitengewoon volledig feestprogramma mijn inleiding kort maken. Aan allen een hartelijk welkom, den wensch daarbij uitende, dat het een feest avond tot aller genoegen mag worden. Een feest zooals hier nimmer bestaan heeft, en waar nog lange jaren met blijdschap over gesproken mag worden. Na een korte rustpocze hernam de heer Raat het woord voor 't uitspreken der feestrede, welke in het kort hierop neerkwam: Geachte leden der LJsclub en gasten! Hedenavond is dan een halve eeuw heengesneld sinds de oprichting van uwen IJsbond. De Vereeniging mocht zich altijd in de sympathie aller burgers verheugen. (Volgt een klei ne schets van de meest merkwaardige gebeurtenissen en haar levensbaan, welke opgesomd werden, waar van wij evenwel geen kondschap zullen doen). Gaan wij thans in gedachten even terug naar het jaar 1881 hoeveel is vanaf de geboorte uwer vereeni ging niet veranderd en anders geworden. Vooral ln 't verkeer is een groote' ommekeer teweeggebracht. De evolutie (geleidelijke ontwikkeling) heeft vooral de laat ste jaren een versneld tempo gevoerd, waarvan zelfs de stautste dpoomers toenterijd niet hebben durven droo- men. De ijssport evenwel is gebleven. Klein en groot, oud en jong gaat thans - - wanneer de gelegenheid zulks biedt nog profiteeren van de niittige, heerlijke en gezonde ijssport. Het bestuur uwer en onzer club heeft steeds op ijverige en volhardende wijze alle hare diensten beschikbaar gesteld om de ijssport op ons kleine dorpje te doen hoog houden en bevorderen. Steeds werden door haar tijdig plannen voor eventueel komende ijsvreugde gemaakt. Ook heeft zij nooit in tegensteling met anderen penningen voor hare banen geëischt. doch zijn deze, vele moeilijke tijden trotseerend, altijd gratis opengesteld geworden. Ver- scheidene leerrijke en spannende wedstrijden zijn In den loop der jaren door haar gehouden. Even zij ge memoreerd, dat 25 Januari 1881 voor Sohagen en om streken een belangrijken winterdag beteekende. Op ge noemden datum werd aldaar een zeldzaam spannenden wedstrijd georganiseerd, waar ook menig Burgerbrug- ger heentoog en zooals later bleek, 't richtsnoer onze»* thans bestaande club zou worden. Bij thuiskomst werd in café ,,'t Zijper Welvaren" onder een warmen dronk als slot van dien tocht het initiatief genomen een ijs- club op te richten, welks levenslicht, spoedig werd aan schouwd. De oprichters dier club thans allen niet meer zijnde zijn de grondleggers geweest, dat wij hedenavond met volle teugen kunnen genieten van de kunstuitingen van Willy Derby en zijn gezelschap. Dat dit alles mag leiden tot waardig slot der feestvierende ijsclub en dat na ons jubileum In 't komende tijdperk onze vereeniging moge groeien en bloeien, Is toch zeer zeker ens aller wensch. Thans neemt de voorzitter, de heer J. Bruin 't woord en zegt in zijn toespraak 't volgende. 't I3 mij een genoegen, even 't woord te mogen voe ren en neem daar gaarne dankbaar gebruik van. Onze eere-voorzitter, de heer P. Greidanus, die tevens laat ste overlevende vanaf de oprichting was, werd kort geleden door plotseling overlijden van ons weggenoman. Door ons bestuur is een brief van rouwbeklag aan zijn familie gericht Hetgeen wat deze persoon voor de ver eeniging heeft gedaan, zal voor velen een aangeoamen en blijvenden indruk achterlaten. Thans biedt zich evenwel een buitengewoon mooie gelegenheid aan een nieuwen eere-voorzitter te benoemen en vraag den heer Raat vanaf deze plaats zulks te willen accepteeran. Is er ooit een voorzitter geweest me zoo'n tactvolle lei ding sis U? Hebt gij. toen in Februari 1929 een hardnekkigen schipper 't plusminus 15 20 e.M. dikke ijs opzettelijk trachtte te vernielen, met een met zes paarden bespan nen motorschip, daarvan niet 't beste bewijs geleverd? en is door uw beleid-als toen niet erger voorkomen? Wij allen gunnen graag de welverdienden rust na har den arbeid en strijd en zagen gaarne als belooning en waardeering daarvoor de vacante plaats van Eere-Voor- zitter door U ingenomen. Bovendien bied ik U een ca deau aan. n.1. een wandelstok. Indien gij een hoogen leeftijd mag bereiken laat dien stok U dan op Uw wan delingen in Alkmaar en omstreken vergezellen, opdat hij U diene tot steun en U later een dubbel bewijs zal ge ven van de volle waardecring der ijsclub „Nut en Ver maak", Jegens U, van welke club gij zelf Jarenlang (n.1. 23 jaar) een actief strijder waart Hierop ageert de heer Raat voor de tot hem gerichte woorden en betuigt zijn warmen dank voor de benoeming tot Eere-Voorzitter, waardoor hij zioh zeer gevlijd ge voeld en neem deze benoeming dankbaar aan. De ijs club was altijd mijn stokpaardje en de vereeniging is mij lief en dierbaar geworden. Ik hoop een dankbaar en veelvuldig gebruik te mogen maken van dezen wan delstok, die mij zal dienen als staf, aangeboden door een vereeniging, waarvoor ik zoo vele jaren gewerkt heb Ik dank U. Daverend applaus. Na deze redevoeringen, welke eenigszins beknopt zijn weergegeven, werd uit volle borst door alle aanwezigen met orkestbegeleiding 't Bondslied gezongen. Hierna volgde de geleidelijke afwerking van 't jubileum programma en werd een begin gemaakt met 't optreden van Prof. Paulton, komisch-goochelaar, welke ons op schitterende goocheltoeren onthaalde en een frappant half uurtje bezorgde. Deze goochelaar kenmerkte zich door zijn kalm en rustig werken. Alles ging even gemoe delijk en oogenschijnlijk gemakkelijk. We kunnen even wel gerust aannemen, gezien de" toeren, dat prof. Paulton in werkelijkheid een meester in zijn vak genoemd kan worden. Nog onder de bekoring van Paulton's werken ver soheen dra de Humorist-Conferencier Willy Derby ten tooneele. Het kan niet anders gezegd worden dan dat deze meester-zanger op spannende en boeiende wijze de volle aandacht van de aanwezigen genoot en heeft hun eenige uren van hoogst genot onledig gehouden, daarbij sterk getoond hebbend zijn buitengewoon kunstenaars talent. Het officieele gedeelte heeft tot 1 uur toe geduurd, alstoen werd in intiemen kring café-dansant gehouden, afgewisseld met voordrachten, schitterend orkest, ver snaperingen enz., te veel om op te noemen. We smaak ten het genoegen dat Derby met z'n gezelschap onze feestvreugde nog een heele poos bleef deelen. We heb ben kunnen constateeren dat deze avond en naoht van kunstgenot, opgeluisterd door zang van Derby, eene ver- modei-niseering der vorige feesten ten gevolge heeft ge had Verscheidene gezellige uren zijn bij den aanvang der tweeden halven eeuw met elkander in feeststemming doorgebracht. We zouden bijna kunnen spreken vau bruiloft vieren, en daarom is 't ook niet-te verwonderen dat de tijd snel passeerde. Te ongeveer 5 uur in den morgen sloot de Oud-Voorzitter, thans Eere-Voorzitter dit feest, wat ln passende vreugde gevierd is, dankend allen voor hun medewerking en aanwezigheid. In 't bij zonder werd de heer Nieuwland genoemd voor *t in el kaar zeten van 't feestprogramma, waarvoor hem lof toekomt. De ouderen zijn daarop naar huis gegaan, doch de Jon geren bleven nog een uurtje dansen, totdat de klok van zessen ook hun deed besluiten er een einde aan te maken Gaarne zouden wij per deze gelegenheid een woord van hulde willen brengen aan de muzikanten, niet alleen voor hun keurig orkest, doch ook voor de opoffering, 't feest tot aan 't slot toe uit willekeur in goede banen te hebben geleid. Vergadering van den R.K. Volksbond afd. Wierin- gen in café Vecrdig, te Hippolytushoef. De voorzit ter A. Zomerdijk opende met waardeerende woor den aan den overleden penningmeester, den heer Jac. Poppen. De secretaris leest de notulen en zijn opge maakt jaarverslag. Uit het uitgebrachte verslag van de brandstoffenspaarkas bleek, dat voor f989.41 was gespaard en dat de brandstoffen reeds aan de le den zijn afgegeven. Den penningmeestr, den heer Th. Rasch zij veel dank voor zijn werk verschuldigd. De heer C. de Boer brengt verslag uit van „Hulp in Nood". Ook deze afd. heeft goede diensten bewe zen. Het comité van actie „Herwonnen Levenskracht" heeft ook goed en veel werk verricht. Volgde bespreking over de reis naar Rome, georga niseerd door R.K. Werkliedenverbond en over de rei3 naar Utrecht naar het congres. Dit ter her denking van het 40-jarig bestaan van Rerum-Novo- rum. Voor deze reis is een spaarfondsje gesticht. Het feestprogramma voor het in Sept. te houden feest met het oog op het 10-jarig bestaan van den bond werd vervolgens behandeld- Bij rekening en verantwoording bedroegen de ont vangsten f432.74, uitgaven f439.48, alzoo een klein nadeelig saldo. De rekening werd in orde bevonden. Bij de gehouden verkiezing werd de heer A. Zwa- nink gekozen tot voorzitter, in de plaats van den heer A. Zomerdijk. Deze wenschte niet meer in aan merking te komen wegens hoogen leeftijd. De aftre dende heeren J. Glim en J. Koster, werden herko zen. Allen namen hunne benoeming aan. De G. A. sprak waardeerende woorden tot den af tredenden voorzitter en dankte hem voor de vele werkzaameheden den bond bewezen. De heer Zo merdijk dankte wederkeerig voor de woorden tot hem gesproken. Vervolgens werd de nieuwe voorzitter geïnstal leerd. De heer Zomerdijk werd benoemd tot eerevoor zitter. Tot leden van de controlecommissie werden be noemd de heeren J. Huijberts, N. Boersen en H. Boersen. Daarna sprak de G. A. nog aanmoedigen de woorden om toch vooral voor de beginselen hen toegedaan, te strijden. Hierna volgde sluiting. Kon men voorheen sluis I bereiken door middel van een anker-aak, die men zelf over en weer kon trekken, als hij tenminste niet stuk was en dat gebeurde nog al eens. Er is daar nu verandering in gekomen, er is n.1. een vlotbrug gemaakt Door den heer G. Bodde, bij sluis I is een houten ge bouwtje ingericht voor een vischwinkel, zoodat men daar nu genieten kan van een lekker gebakken vischje. Wel een tegenstelling met een jaar geleden, waar toen de visch zwom, wordt ze nu gebakken. Zoo wij vernemen zal de Muziekvereeniging „Harmonie" deelnemen aan het groot nationaal concours van Har monie- en Fanfarecorpsen te Zeist, op den tweeden Pinksterdag (25 Mei a.s.) Mej. de Wed. J. Bakker Dz., is voornemens een nieuw burgerwoonhuis te laten bouwen aan de Hofstraat, waar voor een bouwterreintje is gekocht van den heer V. Koorn te Den Oever. De feestavond van de R.K. Volksbond afd. Wieringen zal worden gehouden op 7 Febr. a.s. in café Veerdig. Opgevoerd zal worden „De strijd met het verleden." De muziekvereeniging „Apollo" te Den Oever zal op 1 Febr. een uitvoering geven in het lokaal van A. Klein te Oosterland, Ernstige aanrijding. Maandagmiddag werd bij de R.K. school in ie Spoor- buurt alhier, Simon Koster door de auto vau bakker Koster aangereden. Het kind werd bij zijn grootouders binnengedragen.De dokter constateerde hersenschudding en vond het beter den patiënt niet te vervoeren, Den chauffeur treft, naar men ons mededeelde, geen schuld. Uit dit ongeval blijkt, dat waarschuwingsborden, zooals bij de andere scholen staan, ook voor deze plaats gewenscht zou zijn. BREEZAND. Paarden op hol. Een paar paarden, gespannen voor een driewielige kar, sloegen Dinsdagmorgen in den Kleiweg op hol. De belde personen, die op de kar zaten, wisten er af te springen en kwamen er zonder ongelukken af. De paarden renden den Kleiweg uit de Zandvaart op. De bak van de kar sloeg er al spoedig af. Doordat een touw in de wielen verward raakte, kwamen do dieren ter hoogte van het gebouw der evangelisatie tot stil stand, zonder eenig onheil te hebben aangericht. A.s we nagaan, dat het juist tegen negenen liep en er dus veel kinderen op den weg waren, m^gen wevangelük spreken, dat alles zoo goed is afgebopen. Auto te water. Maandagavond geraakte de auto van den heer G. Vis ser door het breken van den as in de Middenviiet. Het gelukte den heer V. met het meisje, d*t meereed, uit den wagen te komen en tot zijn knieën door het water wadend, den kant te bereiken. Dsn geheelen nacht ia men bezig geweest, om met behulp van cie autobus van Naastepad het voertuig op het droge te halen. Toen men daar tenslotte in geslaagd was, moest er toch een kraanwagen aan te pas komen, om de auto weg te sleepen, daar van rijden gesn sprake was. Ook de tuinbouwvereeniging te Koedijk besloot actie te voeren voor ontheffing van sociale lasten dier tuin bouwers, wier inkomen minder dan f 1200 bedraagt, een uitvoerpremie voor groenten en vertegenwoordiging van den landbouw ln de regeering. ZUIDSCHARWOUDE. De damwedstrijd tusschen de clubs te Obdam en Zuid scharwoude had tot uitslag 22—16 in het voordeel van Zuidscharwoude. De heer Joh. Raven, sinds 18 jaar wegwerker op de baan SchagenEwijcksluis, wordt met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar de lijn HelderAlkmaar mat Schagen als standplaats. De heer Klinkenberg sinds Januari aangesteld als melkrijder voor de kaasfabrlelc „De Volharding" heeft het woonhuis van den heer Joh. Raven gekocht Er schijnt in onze gemeente thans een tekort aan woon huizen te zijn. Van de zitting van Maandagavond kunnen wij me- dedeelen, dat allereerst de drie vrijz.-dem. van hun recht van repliek gebruik maken. De heer* Meijer besprak het standpunt zijner fractie ten aanzien van het visschcrijvraagstuk, terwijl de heeren de Boer van Van Loo beide te velde trokken tegen de poli tiek van Gemeentebelang en wel inzonderheid tegen het beleid van wethouder Bok. De heer De Boer be pleitte nogmaals de vestiging van een dokter te Ju- lianadorp, maar de heer Speur kwam dadelijk daar op met de mededeeling, dat de toestand niet was, zooals de heer De Boer uiteenzette, doch dat slechts een enkeling op vestiging van een dokter aldaar aan dringt. De heer Terra repliceerde nog, waarna de Burge meester zeer kort dupliceerde; wethouder Bok iets uitgebreider, evenals weth. Smits. Laatstgenoemde verklaarde o.m. niet met een vast werkplan t.a.v. on ze visscherijvoorziening te kunnen komen. In de vergadering van Dinsdagmiddag werden dc duplieken voortgezet door weth. de Zwart, die dus bij deze begrootingsbescbouwingen het laatste woord had. Deze begon zijn rede eerst te 3 uur. daar eerst geheime zitting had plaats gevonden. Spr. ging al lereerst de houding na van de 6 soc.-dem. bij de wet houdersverkiezing Smits. Als wij onze eigen men- schen niet op een wethouderszetel kunnen plaatsen is het ons recht daar iemand neer te zetten, die het meest onze beginselen nabij komt, verklaarde spr. Dat was in dit geval de heer Smits en niet de heer Van Os, onder de katholieken zitten nu eenmaal rnenschen met kapitalische en met proletarische ten- denzen. Spr. ging hierop nog dieper in en trachtte aan te toonen, dat de heer Van Os steeds de verbe teringen op het* bouw- en woningtoezicht had tegen gehouden. Tot den heer Biersteker zeide de wethouder, dat hij eerst de zaak betreffende de electrificatie der Ba- listraat had moeten onderzoeken, alvorens met' een dusdanig verwijt bij B. en W. aan te komen; immers moeten eerst de huizen ingericht zijn voor de aan sluiting. Spr. betwistte, dat lagere afschrijving op de Gas fabriek ook prijsverlaging van het product met zich zou meebrengen, zooals de h8er Schoeffelenbcrger had betoogd. Dan zou men immers beneden de af lossingen komen en dat zou een onreëele bedrijfspo- litiek zijn. Vervolgens verdedigde spr. de houding van de soc.-dem. in Amsterdam bij de pensioenkorting van het gemeentepersoneel; spr. toonde aan dat dat per soneel daèx loonsverhooging had gekregen; dit achtte men beter dan premievrij pensioen. Daarna zette spr. de redenen uiteen, waarom door I>. en W. thans voorgesteld is de gemeentelijke ophaal- en stortings- dienst op te heffen; dit geschiedde in hoofdzaak om dat aan dien dienst geen behoefte meer was. Spr. achtte het kenmerkend, dat de heer Schoeffelenbei*- ger maar steeds de soc.-dem. aanvalt en zich voor 5/8 eens verklaart met hetgeen de heer Biersteker hier gezegd heeft. De heer Schoeffelenbcrger komt z.i. nooit met een behoorlijk voorstel; hij gooit er maar een beetje met de pet naar. Spr. haalde daarbij aan hot thans door den heer Sch. gedaan voorstel tot schrapping van verschillende posten uit de be grooting van publieke werken; spr. toonde met voor beelden aan, dat een groot aantal van die posten niet eens in deze begrooting voorkomen; dit is het serieuze in den heer Schoeffelenbcrger, meende spr. De heer De Zwart ging met zijn rede verder, ter wijl intusschen de Burgemeester aan den heer Schoefelenberger de noodige punten in de begro tingsstukken aanwees. De wethouder verklaarde, dat B. en W. geenszins de schuldigen waren van de zoo late indiening van deze bcgrooting; de hoofdzaak van de vertraging zat hem, volgens spr., bij de drukkerij. Spr. ging vervolgens in op het betoog van den heer Biersteker ten aanzienvan het vissch.erijvraagstuk. Spr. en ook de heer Biersteker zijn toch tegenstan ders van het standpunt om een actie in te stellen om de Zuiderzeevisschers hierhen te krijgen; de lieer Biersteker vergat dan ookLin zijn betoog volledig te zijn; de heer Biersteker weet toch wel, dat er een actie in vollen gang is; wat heeft het nu voor zin om naar daden te vragen. De heer Biersteker had z.i. beter gedaan een speciale raadsvergadering, des noods in comité-generaal, aan te vragen omtrent dit vraagstuk, gezien de groote moeilijkheden cn mee- ningsverschillen in deze. Naar buiten heeft het betoog van den heer Bier steker uitgewerkt, dat men denkt dat B. en W. maar bij de pakken neer zitten, en daar wilde spr. tegen opkomen. De wethouder gaf toe, dat dc qualiteit van het gas niet bijzonder was, en B. en W. zijn momenteel be zig maatregelen te overwegen om de calorische waar de te verhoogen. Verlichting van dèn Duinweg, kruispunt Strooweg- Duinweg en Huisduinerweg, zal zoodra dc kabel daar ligt, worden aangebracht; binnenkort zullen voorstel len daartoe den Raad bereiken. De kwestie van een sport- en athletiekterrein is bij B. en W. in s:u- dic; daar zitten echter nog wat moeilijkheden in. Hierop volgde de artikelsgewijze behandeling der begrooting. In de eerste plaats die van de waterlei ding, die, nadat enkele gevraagde inlichtingen waren beantwoord, zonder stemming werd aangenomen. De begrooting van het gasbedrijf werd eveneens aangenomen, nadat de heer Biersteker gepleit had om verschillende lantaarns die een sta-in-den-weg vormen, op te ruimen en elders te verplaatsen, desge- wenscht bij wijze van „hang"-verlichting, en de heer Monhemius de z.g. nachtverlichting wilde zien uit gebreid, terwijl de heer Van Loo verlichting bepleitte van de uitbreidingen te Julianadorp. De electriciteitsbcgrooting werd, na eenige inlich tingen aan de heeren Woud en Van Gessel, eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarop de vergadering werd verdaagd tot 's avonds 8 uur.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7