Uit onz® cmgsving. ANNA PAÜLOWNA W1ER1NGERWAARD W1ERINGEN HOOGWOUD Örage van f251.25, terwijl het geheele bedrag aai. schade in onze gemeente bedroeg f5699. Die lijst moest opgegeven worden aan den Voorzit ter van het Comité te Harenkarspel, die aan onzen Raad een opgave deed geworden van de schadebe dragen der diverse gemeenten. Die opgave luidde voor hier f8020.Naar aanleiding van het verschil, werd mij bij een volgenden brief medegedeeld, door gemelden voorzitter, dat op de lijst van Sint Maarten staan onder no. 1, 5, 8, 17, 18 en 22, niet inwo ners dezer gemeente, waarmede het bedrag werd verlaagd en verhoogd met de bedragen van ingezete nen van hier, die hun land hadden in Schagen en Harenkarspel. De heer Schouten, voorkomende onder no. 8, was dus door den Voorzitter van het Comité van onze lijst afgevoerd en moest dus voorkomen op die van Schagen met het genoemde bedrag van f251.25, verhoogd met dat in Uwe gemeente geleden. Andere ingezetenen Uwer gemeente kwamen niet voor op de lijst van hier. Het kan de commissieleden uit Uwe gemeente toch niet onbekend zijn dat het zoo is gegaan; van Scha gen toch zijn een drietal ingezetenen van hier, wiens land aldaar lag, overgebracht op de lijst van Sint Maarten en door mij, voor zoover daarvoor in aan merking komende, uitbetaald, terwijl dat eveneens zoo is gegaan, omtrent hen die hun land in Haren karspel hadden. Dat de gemeente Sint Maarten buiten alle schuld staat voor het niet opgeven of niet overnemen van Schouten op de lijst van Schagen, zult U uit boven staande duidelijk zijn, eveneens dat de getroffene, voor zijn werkelijk geleden schade m.i. niet gedu peerd mag worden, door een verzuim, waaraan hij eveneens geen schuld heeft. Ik hoop dat U door deze toelichting een volkomen overzicht van de kwestie Schouten zult hebben ver kregen en dat door U niets onbeproefd zal worden ge laten, dat meer genoemde, alsnog zal verkrijgen het geen hem werkelijk toekomt en waarop hij recht heeft. Indien gewenscht, verklaar ik mij gaarne bereid met hoeren Burgemeester en Wethouders Uwer ge meente, een bespreking daarover te houden. Hoogachend, De Burgemeester, (was get.) A. KLERK. Nog eenige aanvragen. De heeren M. Hoep, P. Kaaij, F. Kaaij, J. Beets, D. Sleutel. C. Zijdewind en A. Zijdewind vragen alsnog uitkeering van do schade die zij door den hagel storm op 12 Juni 1.1 hebben geleden. Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken, aangezien het naar het oordeel van het College niet op den weg der gemeente ligt, hierop in te gaan. De heer v. Nuland zegt, dat uit comitébesprekin gen is gebleken, dat de commissie der schaderege ling zich 2 normen had gesteld, n.1. de schade die kleiner was dan een zeker bedrag, bleef buiten aan merking, en voorts is een zekere weistandsgrens ge steld. Verschillende menschen zijn nu onaangenaam getroffen, dat zij buiten de vergoeding bleven. Nu kan spr. meegaan met toestaan van het verzoek van sommigen, maar niet aan allen. Gebleken is dat ten aanzien van de Gebr. Zijdewind een vergissing is ge maakt, door de Schager commissie, aan hen wil spr. uit de gemeentekas f 120 toekennen. De heer De Vries kan daarin meegaan, echter met dezelfde restrictie als zooeven, n.1. de gemeente ga rant stellen, omdat er n.1. nog pogingen zullen wor den gedaan tot herstel van de abuizen. De heer Van Erp deelt die meening niet. Gebleken is dat do commissie niet in staat is geweest de fi- nancieele gesteldheid van de getroffenen te onderzoe ken. De gemeente heeft indertijd f1200 beschikbaar gesteld, daarom stelt spr. voor allen hun schade te vergoeden. De heer Gorter is van dezelfde meening. De heer Leguit waarschuwt hiervoor, want dan ko men er meer. De heer Van Erp: Als ze ook op de lijst voorko men, geldt het ook voor hen. Gelijk recht voor allen. Dc heer Van Rijswijk staat ook op het standpunt dat de menschen moeten worden tegemoet gekomen. Het voorstel-Van Erp (alleen verzoekers uitkeering hunner schade) wordt verworpen met 3 stemmen voor (v. Erp, Gorter en Van Rijswijk) 7 tegen. Het voorstel-Van Nuland (alleen Gebr. Zijdewind f120.—) wordt verworpen met 4 stemmen vóór (Van Erp, Gorter, Van Rijswijk en Van Nuland), 6 tegen. Het voorstel-Dc Vries (de gemeente garant voor de schadevergoeding alleen aan Gebr. Zijdewind) wordt met algemecnc stemmen aangenomen. De voorschotten aan tuinders en akker- bouwers. Ten aanzien van de bekende rondzendbrieven van Ged. Staten van Noordholland, betreffende het ver- leenen van voorschotten aan tuinders en akkerbou wers en de daarbij gevoegde regelingen en voorwaar den, stellen B. en W. den Raad voor de raadsbeslui ten inzake de garantie voor bedoelde voorschotten vast te stellen. De heer aVn Nuland wijst erop, dat de aanvragen vóór 1 Maart bij Ged. Staten moeten zijn. Hebben B. en W. reeds 'n datum bepaald vóór welken de aan vragen bij hen moeten ingekomen zijn? Voorzitter zegt dat dit Dinsdag door B. en W. zal worden besproken. De heer Van Nuland wil dat nu besluiten, dan komt er publiciteit aan. Genoemd wordt 15 Februari. De heer Van Erp vestigt de aandacht op de zin snede, in de circulaire van Ged. Staten, dat deze credietverleening met de grootste omzichtigheid moet geschieden. Hij verzoekt Voorzitter hieraan zijn bij zondere aandacht te wijden, opdat we weer niet voor dergelijke onaangename verrassingen komen te staan als nu pas gebleken is bij de schaderegeling der natuurramp. Voorzitter antwoordt dat daarbij blijkbaar met meer omzichtigheid is opgetreden dan den heer Van Erp welgevallig was. De heer Van Erp wil er maar niet verder op ingaan. De vergoeding aan het R.K. Schoolbestuur. Waar de kosten van onderwijs aan de O. L. school over het jaar 1928 bedroegen f9.53 per leer ling, stellen B. en W. voor, de vergoeding van de R.K. Parochiale school alhier vast te stellen op f 1391.38. Aan voorschot is reeds uitbetaald f 1091.26, zoodat nog blijft uit te betalen f300.12. Goedgekeurd. Het voeren van een rechtsgeding. Inzake de onteigening van een gedeelte van het perceel van C. Berkhouwer, stellen B. en W., onder overlegging van een brief met rechtskundig advies vhn de advocaten en procureurs Mrs. W. C. Bosman en II. Scholten, te Alkmaar, voor om, behoudens goedkeuring door Ged. Staten, tot het voeren van een rechtsgeding te besluiten. Genoemde advocaten adviseeren, dat de Gemeente Schagen een procedure instelle tegen den aangewezen eigenaar van het perceel ter fine van onteigening van een gedeelte daarvan, ge lijk dat op het terrein kennelijk ls afgebakend, ter groolte van ongeveer 70 Centiaren; zulks na een gerechtelijk aanbod als koopprijs van f 1400. De heer v. Erp kan zich hier niet mee vereenigen, omdat hij <.e oplossing dezer geschiedenis anders ziet en cl? kosten van advocaten en rechtsgeding niet kan bekijken. Spr. ziet de oplossing anders, maar kan «rit niet in 'i openbaar bespreken. Voorzitter: Ik meen, dat reeds roet algemecne stem men tot onteigening was besloten, toen was U er niet tegen. De heer Van Erp zegt, dat er daarna nog verschil lende besprekingen hebben plaats gehad, er is nog weer gemarchandeerd en een en ander maakt, ook in verband met de situatie van het politiebureau, dat ik de oplossing anders zie. Ik zal er mijn stem niet aan geven. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Erp ongelijk heeft. Mr. Buiskool heeft nog een voorstel gedaan, maar er is niet meer gemarchandeerd, althans is dit niet uitgegaan van B. en W. De heer Gorter vraagt, welk aanbod aan Berkhou wer is gedaan. Voorzitter: f1400 voor 70 M2., dus f20 per M2. De heer Gorter verklaart zich dan voor het voor stel van B. en W. De heer Van Rijswijk kan er zijn stem niet aan geven. Van den beginne af is de behandeling dezer kwestie hem onsympathiek geweest. Ik deed dan ook meermalen een middel aan de hand dat m.i. tot een oplossing kon leiden. Spr. geeft niemand de schuld, maar z.i. is de zaak verkeerd begonnen. Alvorens het stratenplan uit te voeren, had de kwestie met Berk houwer opgelost moeten zijn. Dat had vooraf behoo- ren te gaan. Nu is Berkhouwer de dupe, en dat is spr. onsympathiek. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met S tegen 2 stemmen. Tegen de heeren v. Erp en v. Rijswijk. De rondvraag. Dc heer Van Nuland erkent, dat het mosterd na den maaltijd is, maar spr. spijt het dat de telling voor de volkstelling uitsluitend door gemeente-amb tenaren is geschied. Spr. kan zich indenken dat een der ambtenaren als hoofdteller wordt aangewezen, maar het is spr. niet sympathiek dat de tellers ook gemeente-ambtenaren waren. Er waren wel andere menschen, b.v. werkloozen, die wel wat hadden wil- ien verdienen. De Voorzitter zegt, dat de heer Von Nuland niet juist is, want in eerste instantie is het opgedragen aan den commies der rijksbelastingen, doch die mocht het niet doen. En waar het werk niet door één veldwachter kan geschieden, is de tweede ook aangewezen. Spr. meerit dat het geen werk voor werkloozen was. het is zeer serieus werk en de kaar ten moeten volledig ingevuld zijn. Een werklooze kan in zijn vak heel goed zijn, maar niet geschikt voor volksteller. De heer Van Nuland zegt, dat het ook omgekeerd kan worden, dat een veldwachter een goed veldwach ter kan zijn, maar geen volksteller. Hij schrijft in ieder geval beter, zegt de Voorzitter, doch de heer Van Nuland zegt, dat dit een kwestie van appreciatie is. De heer Van Nuland wijst op de bepaling dat als terrein in het Heerenboscli is gekocht het binnen een jaar na do overdracht bebouwd moet zijn. Spr. informeert hoe het staat met het perceel-De Moor. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. den heer De Moor hebben aangeschreven en de heer De Moor uitstel heeft gevraagd tot het voorjaar, welk uitstel B. en W. hebben verleend. De heer Van Nuland zegt, dat er geruchten gaan over reorganisatie van het postwezen en wel in dien vorm, dat bijkantoren die thans onder het kantoor Schagen ressorteeren, naar andere kantoren zouden overgaan. Spr. vraagt of B. en W. pogingen willen doen om dit te verijdelen. De Voorzitter deelt méde, dat het B. en W. niet bekend was, maar dat zij zich tot de directie in Den Haag zullen wenden. De heer Van Nuland had nog vragen willen stellen in verband met de werkloosheid, maar spr. laat dit na, omdat over die kwestie aanstonds in comité zal worden gesproken. De heer Gorter vraagt, of de aanleg van de gas leiding op Grootewal niet gelijktijdig met het leggen van de waterbuizen kan geschieden. Het is goedkoo- per en geeft minder ongerief. De Voorzitter deelt mede, dat waarschijnlijk in de volgende vergadering een voorstel zal worden ge daan, maar dat de heide leidingen niet in één sleuf kunnen worden ondergebracht, Wie heeft de leiding? Duizelig. De heer Van Erp zegt, in de vorige vergadering aan B. en W. te hebben gevraagd, met voorstellen te willen komen, beoogende de verbetering van den toestand der wegen rondom Schagen. Spr. vraagt wat B. en W. in dezen hebben gedaan. De Voorzitter zegt, dat het voorstel van den heer Van Erp zoo uiterst vaag was, dat B. en W. niets hebben gedaan. Door den heer Van Erp werd gezegd dat er ergens een commissie was, waartoe wij ons dienden te wenden, maar welke commissie dat was is niet gezegd. De hr. v. Erp wijst cr op, dat de leiding der zaken behoort te berusten bij B. en W., spr. is slechts het elfde wiel aan den wagen. Maar spr. zal zich dan po sitiever uitdrukken en had gewild dat Schagen de zer dagen polder- en waterschapsbesturen en voor aanstaande Statenleden bijeen had geroepen om te pogen een bijdrage uit het wegenfonds te krijgen voor wegen die niet op de wegenlijst staan, opdat we be hoorlijke wegen rondom Schagen zouden kunnen krijgen. De Voorzitter: Is het dan niet beter, dat we ons tot Ged. Staten wenden? De heer Van Erp merkt op, dat het college dat dan had moeten doen. Dc polderbesturen kunnen het on derhoud niet meer bekostigen en wachten op de pri maire wegen is niet mogelijk. Spr. had graag gezien dat B. en \V. in het belang van Schagen hun schou ders er onder hadden gezet. De Voorzitter zegt dat het nu heel anders is dan vorig maal door den heer Van Erp was gezegd, toen hij het over een commissie had. De heer Van Erp: Commissies, er zijn zooveel com missies, je wordt cr duizelig van. De Voorzitter: Juist en om niet duizelig te wor den De heer Van Erp: U is het geheele jaar duizelig. Do Voorzitter: O ja, ik ben anders van den drank nooit duizelig. Do heer Van Erp: Ik ook gelukkig niet. De heer Van Rijswijk zegt, dat straks een boom is opgezet over de bevordering van het marktwezen, maar dan wil het spr. voorkomen, dat de gemeente alle mogelijke stappen moet doen om de wegen in een dusdanige» toestand te verkrijgen, dat men vanuit Zijpe en Harenkarspel met een grooten veewagen onze gemeente zonder levensgevaar kan bereiken. In het plaatselijk blad had spr. gelezen over den Nieu- wenweg en spr. heeft mede geconstateerd, dat het is een levensgevaarlijke weg. En zoo is het ook als men vanaf Dirkshorn Schagen wil bereiken, men moet een goed chauffeur zijn om het er levend af te brengen. Als wij veel voor het marktwezen gevoelen, zal spr. graag zien dat B. en W. alles doen om tot daadzaken te komen. De Voorzitter zegt dat met de opmerking rekening zal worden gehouden. De heer Van Erp dringt aan op verbetering van de Loet, vooral het loopstraatje. De Voorzitter deelt mede, dat er veel straatwerk is, de stratenmakers hebben liet erg druk. De heer Van Erp zegt dat dan minder in eigen be heer moet worden uitgevoerd, maar de Voorzitter wijst op de kosten. i)e heer Van Erp dringt aan op het rooien van den tweeden boom voor den doorgang naar het Oudeslot. B. en W. blijken ton deze niet eensgezind te zijn, maar nagegaan zal worden of voor het verkeer de boom werkelijk verdwijnen moet. De heer Van Erp zegt verder dat over den school- bouw meermalen is gesproken; als zou die dringend noodzakelijk zijn. Kunnen wc spoedig de voorstellen tegemoet zien? De Voorzitter zegt van in de eerstvolgende verga dering. De heer Van Erp geeft in overweging om dan re kening te houden met de mogelijkheid dat een chris telijke school zal worden gesticht. De Voorzitter begrijpt niet wat dat uitmaakt, 25 of 30 kinder.cn minder. De heer Van Erp dacht welwillend tegenover hst college te zijn, maar zal dan zijn meening opschor ten. Het parkeerverbod. De heer De Vries brengt ter sprake, dat er men schen gedupeerd zijn door het parkeerverbod op de markt De Voorziter begrijpt dat niet, want de geheele ver bodsbepaling schijnt niet in den smaak van het kan tongerecht te vallen, zocdat geen proces-verbaal wordt opgemaakt De heer De Vries deelt mede. dat hem na de vorige vergadering een klacht is bereikt De Voorzitter zal het nakijken, -maar het lijkt hom onwaarschijnlijk. De heer De Vries heeft in het sportblaadje gelezen, dat B. en W. een schrijven tot Lycurgus hebben ge richt. dat deze vereeniging voor het huren van het sportterrein zich diende te vervoegen tot B. en W. en niet meer tot Sparta Spr. meent dat B. en W. in dezen te voorbarig zijn geweest, want dat Sparta het terrein tot 31 December 1931 in huur heeft. De Voorzitter erkent, dat de heer De Vries volkomen gelijk heeft. De heer Schoorl wijst erop, dat het standpunt van Sparta volkomen bekend is en daar hebben B. en W. rekening mee gehouden. De Voorzitter zegt dat dit wel zoo is, maar het standpunt van den heer De Vries is juist. Do belt in hot Hcerenbocch. De heer De Vries zegt dat hem de ernstige klachten hebben bereikt over de wijze van demping van de Heerenbosohsloot en het ophoogen van het terrein. Zelfs is de Secretaris van de Gezondheidscommissie in den arm genomen. De Voorzitter merkt op, dat ook in dit opzicht de heer De Vries met zijn opmerking te laat is. De heer De Vries zegt, dat het een klacht van 2 3 dagen geleden is n.1. door de vrouw van den heer K. Rezelman. Het materiaal dat gebruikt wo-rdt, is op zijn minst gesproken, toch niet erg smakelijk. De Voorzitter wist van die klacht niet af, wel heeft bij spr. geklaagd de heer Kweldam en het bleek spr. bij onderzoek, dat de klager volkomen gelijk had. Mest, papier, vuile rommel, oude manden en flesschen, alles werd er neergegooid en spr. heeft onmiddellijk order gegeven dat het weg moest. Nu wordt het in de sloot gedaan en wordt er wat opgelegd en dat is toch geen bezwaar. Hst is zeer goede dempingsspecie. De heer De Vries zegt dat juffrouw Rezelman er toch deze week nog veel last van ondervond. De heer Schoorl merkt op dat het materiaal naast het hui3 van Rezelman wordt gelost en daarna weggekruid. Het ligt er dus eenige oogenblikken, maar spr. oordeelt dat het toch niet zóó erg met den stank is. Mogelijk kan er een anderen weg mee worden afgelegd. Spr. wijst er op dat B. en W. er in zijn geslaagd voor de werkver schaffing wat objecten te vinden, maar als zij daarin dan worden gehinderd, zal de gemeente voor heelr andere uitgaven komen. De heer De Vries noemt de Oude Dijk, maar de heer Schoorl zegt dat dit veel kost. De heer De Vries zegt dat het vreeselijk riekte. De Voorzitter zegt dat de klacht van den heer Kwel dam hem Vrijdags bereikte en toen is het tot Maandags blijven liggen. Maar de aandacht van B. en W. is er voortdurend op gericht. D© ouderwetsche verlichting. De heer De Vries vraagt naar de begrooting voor de electrische verlichting van het raadhuis, welke begroo ting In deze vergadering zou worden overgelegd. De Voorziter deelt mede dat de modellen wat lang weg blijven en we toch de kosten moeten weten. Spr. merkt nog op dat vorige week de Rietboschcommissie verga derde en daarbij is de heer Kooij, die tevens begrootings- commissielid is, en beide heeren vonden het licht schit terend. De heer De Vries: Een beetje ouderwetsch, doch de Voorzitter zegt dat ook de portemonnale ouderwetsoh is. De auto's staan In den weg. De heer Lookman zegt dat er Donderdags zooveel au to's in de Corn. Bokstraat staan en vraagt of die niet op het Oude Slot kunnen. De Voorzitter wil de menschen tegemoet komen, de auto's veroorzaken geen last in de Corn. Bokstraat De heer Gorter heeft er ook geen bezwaar tegen, maar noemt als uitstekende plaats het Plantsoen. De heer Lookman heeft de opmerking gemaakt, om dat het plan schijnt te bestaan dat de vrachtrijders ook gratis stalling willen vragen. De heer Van Erp zegt bij de bespreking over demping van de sloot aan de Laan reeds gesproken te hebben over een parkeerterrein voor auto's. Misschien is er geld mee te verdienen. De Voorzitter laoht en zegt dat men het geld er met heele bakken uitgooit en nu wil men het zeker met kwartjes terug zien te krijgen. Rustverstoring. De heer Lookman wijst op de rustverstoring, die een paar maal 's nachts in de Regentenstraat is voorgekomen en wil daarom dat de nachtveiligheidsdienst wordt uit gebreid tot een geheele week. De Voorzitter antwoordt dat proces-verbaal is opge maakt en evenmin als de politie den dienst kan uitbrei den, kan Weij zichzelf vermenigvuldigen. En het wordt veel te duur ook voor de gemeente, f 2.50 per nacht. Een rammelende emmer. De heer Van Erp vraagt of van het raadslid Bakker nog een voorstel is ingekomen ten aanzien van de R.K. begraafplaats. De Voorzitter antwoordt ontkennend, terwijl de heer Bakker mededeelt, dat van hem een dergelijk voorstel niet is te verwachten. Een paar jaar geleden is de kwes tie in der minne besproken, maar vorig maal bleek spr. togen een emmer te hebben getrapt, die nogal ram melde. De Voorzitter gelooft wel dat dit verstandig is en de heer Van Erp vindt dat ook. De heer Bakker zegt nog dat het niet zijn bedoeling was om de katholieken onaangenaam te zijn, hij deed het in het belang van de Volksgezondheid. De heer Voorzitter is er heel blij om.. De heer Bakker vraagt of het de bedoeling was dat het ophalen van de vuilnis in de buitenwijken zou ge schieden door dengene die een aanbieding had gedaan. De Voorzitter zegt dat dit ook zijn opvatting is al heb ben er zich nu meer gegadigden bij den opzichter aan gemeld. Het blijkt dat ook andere leden oordeelen dat het besluit in dien geest Is genomen. De heer Van Rijswijk heeft een vrachtrijder gesproken die ontevreden was over de verdeeling van de vracht. De Voorzitter zal straks een lijst overleggen en uit die lijst zal blijken dat degene die bij spr. heeft geklaagd, in het afgeloopen jaar 't meest heeft ontvangen. De heer Van Rijswijk is met die mededeeling tevre den. Hierna sluiting. „Sursum Corda". Woensdag a.s. zal de gereformeerde zangvereeniging een uitvoering geven, waarbij een dubbel gemengd kwar tet, een bariton en een organist uit Den Heldor mede werking verloenen. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in het blad van heden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school in (Oostpolder) is aangesteld Mej. Verheus van Alkmaar. Dezer dagen vond men in den Achterweg een zee meeuw, welke een ringertje om de poot had, met het opschrift: Returu! Riksmuseum Stockholm. Het ringe tje heeft men opgestuurd. 1 BREEZAND. Aan den heer J. Hoep, aannemer is opgedragen het bouwen van twee woonhuizen in den Schorweg, voor de heeren F. C. Verbrugge en C. Verbrugge. Dq heer A. Braaf, schilder alhier, heeft het woonhuis mot schilderswerkplaats, thans nog bewoond door den heer P. Visser, uit de hand gekocht van Mej. wed. Beh- rensVisser, wonende te Zutphen. Vergadering van de vereeniging Vrije Liefdadigheid op Vrijdagavond half acht, onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Opkomst als gewoonlijk niet best Na opening volgt voorlezing notulen, welke worden goedgekeurd. Ingekomen is een kennisgeving van den heer Jb. Breed, dat hij bedankt als bestuurslid wegens vertrek uit de gemeente. Voorzitter wil een woord van dank zeggen voor het geen de heer Breed in 't belang der vereeniging heeft gedaan en wenscht hem in zijn nieuwe woonplaats alles goeds toe. De rekening van den penningmeester welke bereids was nagezien door de heeren J. Hoogland en W. Peere boom was in orde bevonden. Laatstgenoemde deelt mede dat de ontvangsten hebben bedragen f 677.44%, uitgaven f 430.40, batig saldo f 227.04%. Voorzitter betuigt dank aan den penningmeester voor zijn uitstekend gehouden beheer en aan de commissie voor hunne bemoeiingen. Uit het jaarverslag van den- secretaris hebben we 't volgende genoteerd: Aan 5 per sonen werd verstrekt 1094 L. melk lot een bedrag van f 126.58, middelprijs ruim 11% cent per L. Aan 6 perso nen 1763 eieren tot een bedrag van f 124.09, middelprijs ruim 7 cent. Aan 26 gezinnen ieder 10 briketten voor f 29; diverse middelen voor f 5.36. Do stand der kas is goed. Ledental ongewijzigd, z De secretaris deelt nog mede dat in deze maand uit- deeling is gehouden van brandstoffen. Met de beste wenschen voor de vereeniging volgt slui ting. DEN OEVER. In de Wicringermeer hebben de arbeiders op het werk van den heer Bosker j.1. Woensdagmiddag een bom uit den grond getrokken. Do helsche machine zal door de Marir.e-autcriteiten worden onderzocht en zal wel onschadelijk gemaakt worden. Op het werk van de Heide-Maatschappij in de Wieringermeer is wederom een nieuwe boormachine gearriveerd, in verband met de uitbreiding van de werkzaamheden. Het eerste complex spuisluisdeuren. is gister sr~ plaatst door het personeel van Smulders. Met het schil deren der deuren is een aanvang gemaakt. Donderdagmiddag geraakte een tjalk tegen het remmingwerk aan. Door de botsing werd eenige sohade veroorzaakt. Overigens liep het ongeval goed af. Een ongeval had j.1. Woensdagmiddag plaats bij de M.U.S., doordat een kraantje, dat op een bak stond, kantelde. Een monteur van de smederij geraakte tus- schen het wiel bekneld en brak zijn enkel. AARTSWOUD. Zondag en Donderdag gaf de Gymnastiekvereeniging O.K.K. alhier haar jaarlijksch openbare uitvoeringen. De laatste avond meer speciaal voor de Kunstlievende leden en ouders. Wij hebben deze bijgewoond en direct viel het ons op, dat de zaal van den heer Visser zoo keurig versierd was, wat wel op iets bijzonders wees, hoewel het programma niets vermeldde. Na de opmarsch, trad de voorziter, de heer L. Glas, naar voren, heette het publiek, dat in groote getale was opgekomen, welkom, in 't bijzonder eenige leden van Sparta van Winkel, het Kerkelijk Zangkoor, dat be langeloos zijn medewerking zou verleenen, alsmede den afgetreden leider, den heer A. Kamp, en diens echtge- noote. Vervolgens zeide spreker, dat. hoewel.de datum reeds voorbij was, men dezen avond het 10-jarig be staan herdacht Grootsóh kon het feest niet zijn, dit liet de kas niet toe, doch wel waardig. Straks hoopte spreker het een en ander van de oprichting enz. te memoreeren. Hij wenschte allen een genoeglijken avond en opende deze uitvoering. Verschillende oeefningen volgden elkander vlug op, wat te roemen valt. Leden zoowel als adspiranten, zetten hun beste beentje voor, om te geven wat ze konden. En het publiek genoot met volle teugen, vooral louders en liefhebeibrs van deze mooie, opbouwende sport Hierna kreeg de voorzitter weer het woord, om een overzicht te geven. Het was dan ruim 10 jaar geleden, dat eenige jongelui bijeen kwamen en de wensohelijk- hsid bespraken, om een gymnastiekvereeniging op te richten. Gesteund door eenige leden van Sparta, Win kel, die hun steun beloofden bij de oefeningen, ging men tot oprichting over. Maar zooals het meer gaat: alle begin is moeilijk, dan was er 'n voorwerker en dan weer niet en men had ook geen materiaal. Voor werktuigen zorgde ten deeie ook Sparta. Toen kwam er een leider, n.1. De Vries uit Hensbroek, doch ook nu ging het nog niet Totdat, nu ongeveer 7 jaar gele den, Kamp als leider optrad en er ziel» een bestuur vormde van buitenstaanders, die hun schouders er on der zetten en het groote nut van lichaamsoefening in zagen. Vanaf dl entijd groeide de vereeniging in kwali teit en kwantiteit en men behoefde zich niet te scha men in bondswedstrijden uit te komen, getuige de me- dailes, die het vaandel, hen docr de burgerij geschonken, sieren. Op financieel gebied de oude kwaal, schuld of geen geld in kas. Eerst de groote strop van het, hoe wel goed geslaagd groote gymnastieekfeest, daarna de band bij Barten, die ook weer de noodig offers vroeg en toen deze waren overwonnen, moest er weer een paard komen, waardoor men ook weer schulden moest maken. Nu is dat alles echter overwonnen en beschikt men over prachtige werktuigen en een flink aantal leden en adspiranten. Een woord van dank richtte spreker aan de bur gerij van Aartswoud en Omstreken voor de hulp en steun aan deze vereeniging gebracht En nu vol goeden moed voorwaarts. Een warm applaus volgde, waarna men weer met het afwerken van het programma begon. We kregen mooie oefeningen te zien op brug, rek, paard en ringen, afgewisse'd door een paar aardige kamerstukjes, ter- Y/ijl het Kerkkoor, hoewel klein in ledental, onder de bekwame leiding van den heer H. Bruin een drietal liederen zeng. Een mooie dans, beschenen met licht-

Schager Courant | 1931 | | pagina 10