RADIO Waarnaar men luistert Uit Ramsay MacDonald's vroeger leven. Een pech-avond voor de Amsterdamsche tram. De vrouw als omroeper. Werktijdenbesluit voor kantoren. Ziek «f* Teun Snoek op d e R.A.I. Een vermaning van Tardieu. De populaire premier van het Britsche rijk. Zijn eerste stappen op den weg der nieuwe arbeidersbeweging, dien hij met zooveel succes zou bewandelen. Onder het opschrift „Ramsay MacDonald als bo hémien" bohémiens is de naam voor jeugdige kun stenaars en studenten, die er vroolijk op los leven, los van maatschappelijke en andere conventies geeft het „Hsbl." de volgende schets uit het vroegere leven van den tegenwoordigen Engelschen premier: Toen de Engelsche premier Ramsay MacDonald en de tegenwoordige minister van Arbeid George Lans- bur.v elkander ongeveer veertig jaar geleden voor de eerste maal in den kelder van een huis in de Chan- cery I.ane te Londen ontmoetten, zullen zij wel nooit gedacht hebben, dat zij allebei nog eens de hoogste ambten van het land bekleeden zouden RAMSAY MAG BON ALT) De kelderverdieping in quaestie, die nu al gerui- inen tijd als bureauruimte dienst doet, was destijds het vereenigingslokaal van de „Vereenigde Democra tische Club" (United Democratie Club). Ramsay Mac Donald, een dor eerste loden van deze club, leek, wat uiterlijk en manieren betrof, op een winkelbediende en George Lansbury, die geen al te vlotten indruk maakte, begon in dien tijd zich als agitator der ar beiderspartij te weren. Het is merkwaardig, dat Mac Donald. hoe dikwijls hij ook over zijn Sturm und Drang-jnren geschreven heeft, nooit over zijn lid maatschap van de bovengenoemde vereeniging repte. En toch was dit de omgeving, die hem tot grondslag voor zijn later leven en streven heeft gediend. Immers in de politieke atmosfeer van de Democratische Club raakte hij vertrouwd met de mogelijkheden en voor uitzichten der nieuwe arbeidersbeweging. Hier legde hij de eerste stappen op den weg af, dien hij later niet zooveel succes zou bewandelen. De Vereenigde Democratische Club was eigenlijk het toevluchtsoord en raakpunt van de intellec- tueele Bohème uit de jaren '80 en '90 der vorige eeuw. De leider der club was Bennet Burleigh, een Lekende correspondent van de te Londen verschij nende „Daily Telegraph". Ieder, die wat te maken had met journalistiek of die zich aan literatuur „be zondigde" kwam hier vrijuit over allerhande vraag stukken hoornen. Allengs groeide de club en werd spoedig het middelpu t van een vereeniging, welke op de bres sprong voor alle politieke ideeën, die den vooruitgang beoogden, cn dikwijls belangrijke sociale liervormingen met zich mede brachten. Stellig is hier ook de oorsprong te zoeken van de later opgerichte onafhankelijke arbeiderspartij. Tot de stamgasten behoorden o.ra. Lord Haldnne en Lord Asquith. Maar MacDonald was een der ijverigst wer kende leden. Hij was «-en rustige jongeman in die dagen, legde een buitengewone activiteit in de club aan den dag en werd vaak aangetroffen in het gezel schap van de twee dames Thompson, met wie hij langen tijd door oprechte vriendschap verbonden was. Of Bernard Shaw ook lid van de Democratische club was, is niet zeker, maar in ieder geval behoorde hij tot de trouwste bezoekers. Zijn tooneelstuk „Arms and the Man" werd in het Old Avenue Theater op gevoerd, toen de club nog in vollen bloei was. Ook vrouwen konden als lid toegelaten worden. Zooals men ziet. was ue club, waar Ramsay Mac Donald, de populaire oremier van het Britsche rijk, in zijn Sturm und Drang-jnren lid van was, in wer kelijkheid de ontmoetingsplaats der Londcnsche Bo hème. die in een tijd, waarin de conservatieven de nllesoverheerschcnde partij van het land vormden, reeds moderne vooruitstrevende ideeën met hart cn ziel toegedaan was. Botsing en kortsluiting. De Amsterdamsche tram heeft het Donderdag, avond moeten ontgelden. Het eerste ongeluk, dat haar trof, was een botsing tusschen twee wagens van lijn 1:5 in het Prins Hendrikplantsoen. Van een tram die van het Stationsplein kwam ont spoorde de bijwagen en teed juist tegen het voorbal- con aan van een motorwagen die van de Martelaars gracht kwam. Daar de eerste wagen nogal vrij groo te vaart had, kwam de botsing flink aan. Van beide Wagens werd het voorbalcon ingedrukt. De bestuur der van den aangereden motorwagen kreeg geen let sel. Verder bevonden zich geen personen op de be schadigde voorbalcons. Siechts binnen in den bijwa gen zaten eenige passagiers, die onzacht door elkaar werden gegooid. Gelukkig was ook dit niet van ern- stigen aard. Het tramverkeer ondervond een klein half uur vertraging. Vermoedelijk is de bijwagen ontspoord tengevolge van de gladheid, die door de natte sneeuw werd ver oorzaakt. Eeven later brak in de De Ciercqstraat een draad van de bovenleiding van het tramnet, waardoor de geheele sectie, waarin de De Clercqstraat is gelegen benevens de aangrenzende sectie Leidscheplein en omgeving, welke gevoed worden door kabels van het onder-station Westerpark, stroomloos werd. In korten tijd stonden lange rijen trams door een groot deel van de binnenstad te wachten tot de sto ring zou zijn opgeheven. Dit duurde ongeveer een half uur. Doch slechts langzaam kwam in den late- ren avond het tramverkeer weer op gang. Voor veel passagiers beteekende dit een wande ling door de natte sneeuw. Het omroepen een niet te onder- schatten taak, waaraan hooge eischen gesteld worden. Zoodra ^vij ons toestel aansluiten en aqn de knoppen draaien, dringen ons de zoo bekende woorden „hallo, hallo! Hier is..." in het oor. Uit heel de wereld komen zij in alle mogelijke variaties en talen, Zelfs al is de taal ons nog zoo vreemd, toch verstaan wij ze... deze woorden, want voor ons zijn zij reeds een bepaald begrip geworden. Wij voelen instinctmatig wat men ons daar mededeelt, zonder het in werkelijkheid verstaan te hebben. Maar toch is er één verschil in al die aankondigingen Niet w a t er gezegd wordt, maar hoe het gezegd wordt! En eerst als ons oor zich heeft gewend aan het luisteren naar de radiouitzendingen, kunnen wij dit ver- sohil constateeren. Evenals alle Japanneezen voor ons hetzelfde gezicht hebben en omgekeerd wij voor de Japanneezen steeds hetzelfde gezicht. Maar komen wij dagelijks met hen in aanraking, dan bemerken wij wel degelijk het verschil in lijn en vorm van hun gezicht. En zoo Is het ook bij den Omroep. Iedere luisteraar kent tegenwoordig den Omroeper van Weenen, of Karl- chen uit Berlijn of Weitzel van de Avro en Zwertbroek, de VARA-man. Dr. Laven uit Frankfurt a.M. is duide lijk te herkennen, of hij in Duitscbland, Turijn, Milaan of Parijs „reportert". En ook de vrouwen-stem van Ka- towitz is duidelijk te herkennen of hoort ge liever de damesstem van de V.P.R.O.? „Vrouwen treden dus ook al als Omroeper op?" hoor ik menigen lezer uitroepen. O ja,zelfs een groot aantal Vooral in het buitenland zijn zij sterk vertegenwoordigd, vooral in Duitschland. Daar hebben we b.v. Edith Scholz ki Hamburg, die haast niet ontsnappen kan aan alle aanzoeken, die zij degelijks ontvangt van mannen, die op ,het eerste gezicht" op haar stem(!) verliefd wa ren geworden. Om nog maar te zwijgen van de stapel brieven, die er dagelijks binnenstroomt en waar zij da gelijks versoheidene uren mee zoek brengt, om ze alle min of meer vluchtig door te lezen. Ook de kleine, knap pe Omroepster van Bern (Zw.) vergaat het op dezelfde manier. Niet alleen dat haar stem de luisteraars be koorde, dooh ook de directeur ls er voor bezweken en hij heeft haar direct geëngageerd, niet voor zijn onder neming, dooh voor zichzelf. Ze vormen nu een gelukkig echtpaar. Nu hooren wij in Bern een andere, maar ook heel sympathiek klinkende vrouwenstem en die... maar dat is nog niet geheel zeker, zoodat we het geheim nog even bewaren willen. Het Omroepen is een niet te onderschatten taak, die door leeken dikwijls ln het geheel niet begrepen wordt Het stelt aan weten en kunnen de allerhoogste eischen. Als voorbeeld van wat een Omroeper wel moet kunnen, diene de volgende annonce, die het radiostation Praag plaatste, toen zij op zoek was naar nieuwe krachten: Radiojournaal Praag engageert een Omroeper! Sollicianten moeten de Slowaaksche, Hongaar- sche en Duitsche taal in woord en schrift vol komen en de Fransche, Italiaansche en Engel sche taal voldoende machtig zijn om te kunnen omroepen. Alle soll. moeten zich aan een stern- proef onderwerpen. Verder moeten wij bewijzen Tsjechisch staatsburger te zijn, een bewijs van goed gedrag en een gezondheidsbewijs van den districtsdokter meebrengen. Directe indienst treding. Dat daar een groote algemeene ontwikkeling voor noo- dig is, spreekt vanzelf. Of het juist ingezien is, om vrou wen op de omroeperplaatsen te nemen, wil ik hier niet beoordeelen. Als het gaat om het fijne genuanceerde van. de vrouwestem, kan men als tegenargument aan voeren, dat er een groot aantal mannen ls met een even klankvolle stem. Ik persoonlijk en vele luisteraars, die ik erover sprak hooren liever een man, evenals wij ook liever een man hooren zingen, dan een vrouw. Natuur lijk zijn er veel programmaonderdeelen, als vrouwen- en huishouduurtjes, die veel beter door een Omroepster behandeld kunnen "worden. De spreekster wordt door haar vrouwelijke hulp meer op haar gemak gesteld. Maar dat is niet de hoofdzaak bij den Omroep! Een Omroeper moet men eigenlijk vergelijken met een con ferencier in een cabaret. Waarom ziet men nooit vrou welijke conferenciers? Omdat vrouwen weliswaar on der elkaar een zekere welbespraaktheid bezitten maar voor het publick staande, als er ergens iets niet klopt, een kink in den kabel komt, het hoofd verliezen en niet meer weten wat ze moeten doen: dat overkomt een man minder snel. Slechts weinige vrouwen bezitten eveneens deze eigenschap onder alle omstandigheden haar kalm te te kunnen bewaren. En dat is voor den Omroeper ab solute noodzaak! Zondag 1 Februari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.50 Actuecle mededeelingen van Nederlandsche Voet balbonden; 8.55 Tuinbouwhalf uurtje door S. S. Lantin- ga. Onderwerp: „Kamerpalmen"; 9.25 VARA-Varia; 9.35 Ochtend concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.55 Voordracht door Martien Beversluis; 10.15 Vervolg Concert; 10.45 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek; 11.00 Vervolg Concert A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—12.30 Radio-Volks-Universiteit Spreker: L. J. Jordaan, over „De Klankfilm"; 12.30 1.00 Concert door het AVRO-Octet; 1.00—1.30 Boeken halfuur; 1.30—2.00 Voortzetting Concert; 2.00—2.30 Cau serie door Herman Rutters over het Mozart-Feest; 2.304.00 Uitzending van het Middag-Concert door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Bruno Walter; 4.004.30 Lezing door Dr. C. H. Sluiter: „Afstanden in ons pla netenstelsel"; 4.305.00 Gramofoonmuziek, In de rust poos: Sportberichten van Vaz Dias. VARA. 5.006.00 Kinderuurtje. V.P.R.O. 6.00 Ziekenhalfuur. Spreker: Ds. D. Drijver; 6.30 Kerk dienst uit de Luthersche Kerk te Amersfoort. Spreker: Ds. J. L. Faber. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. Pers- en Sportberichten; 8.159.30 Popu lair Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 9.30—10.15 Rococo-Muzlek; 10.15—1100 Semi-Klasslek Concert door het Omroep-Orkest, met medewerking van Alexander Moskowsky (viool); 11.0012.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R.V. 8.309.30 Morgenwijding door Johannes de Heer. K.R.O. 10.15 Uitzending van de Hoogmis uit de Mozes en Aaron Kerk te Amsterdam; 12.001.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Sextet; 1.302.00 Spreker: G. M. Opdebeken. Onderwerp: „Penioenwetten"; 2.00—2.30 Literair halfuurtje; 2.304.00 Middagconcert door het K.R.O.-Salon-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 4.00 5.00 Ziekenlof. N.O.R.V. 5.30 Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk te 's-Her- togenbosch. Voorganger: Da D. de Wit K.R.O. 7.45—8.10 Lezing; 8.10—8.15 Voetbaluitslagen; 8.15— 10.40 Concert door het K.R.O.-Orkest o.l.v. Johan Ger ritsen; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.40 11.00 Epiloog. Maandag 2 Februari. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.30—12.00 Ochtend concert door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tijdsein; 12.30— 2,00 Concert door het Orkest van Theater Tuschinskl te Amsterdam, o.l.v. Max Tak; 2.002.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.303.30 Concert door het AVRO-Strijk-Septet; 3.304.30 Gramofoonmuziek; 4.305.30 Kinderuurtje door A. D. Hildehrand; 5.30 7.00 Concert door het Rotterdamsch Philharmonlsch Orkest; 7.00—7.30 Boekenhalfuur; 8.00 Tijdsein; 8.01— 9.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; Zangvoordracht door Nita van Os—Pool; 9.0010.00 Vaudeville. Medewerkenden: Louis Noiret (humorist), Han Beuker en Wouter Denijs (op 2 vleugels); 10.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.15—11.00 Popuair Concert door het Omroep-Orkest; 11.00—12.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 11.00 Korte Ziekendienst; 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur; 11.30—12.30 Gramofoonmuziek; 12.301.45 105e Orgelconcert uit de Herst. -Evang. Luth. Kerk te Am sterdam, door Jan Zwart; 1.452.00 Gramofoonmuziek; 2.002.35 Uitzending voor Scholen; 2.353.15 Gramo foonmuziek; 3.153.45 Cursus knippen en stofversieren; 3.454.00 Verzorging van den zender; 4.00—5.00 Ziekcn- uurtje; 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd; 5.45—6.40 Concert door het „Hermann-Trio"; 6.406.55 Lezing over: „Verbeter uw radio-ontvangst"; 6.557.00 Gramofoonmuziek; 7.00—7.30 Spreker: Dr. F. J. Krop. Onderwerp: „De geloofsvervolgingen in Rusland"; 7.30 8.00 Gramofoonplaten; 8.008.30 Lezing; 8.3010.45 Concert door het Chr. Radio-Orke3t; 10.00 Persberichten Vaz Dias; 10.4511.30 Graomofoonmuziek. Dinsdag 3 Februari. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Ochtend concert door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tijdsein; 12.30 2.00 Concert door het Orkest van het Asta Theater te Den Haag; 2.002.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.30 3.00 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 3.00 4.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw-van Rees; 4.004.30 Gramofoonmuziek; 4.305.00 Plano-Studie- muziek door Egbert Veen en Louis Schmidt; 5.00—6.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 6.00 6.30 Lezing door Herm. Rutters over Mozart's „Too- verfluit"; 6.30—7.00 Radio-Volké-Universiteit: Muziek- halfuur; 7.007.30 Engelsche les voor Beginners; 7.45 11.00 Aansluiting van den Stadsschouwburg te Am sterdam. Uitzending van de model-opvoering van Mozart's „Tooverfluit", Opera in twee acten; In de pauze (pl.m. 8.50) Lezing door Mevr. Ina Boudler— Bakker; 11.0012.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) K.R.O. 8,009.15 Morgenconcert; 11.3012.00 Godsdienstig half uurtje; 12.00 Tijdsein; 12.011.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Trlo; 1.302.00 Gramofoonmuziek; 2.00 3.00 Vrouwenuurtje; 3.003.30 Knipcursus; 3.304.00 Verzorging van den zender; 4.006-30 Gramofoonmu ziek; 6.457.15 Cursus in Schriftverbetering; 7.157.30 Gramofoonmuziek. N.C.R.V. 7.3010.30 Concert door de Koninklijke Chrlst. Oratori um-Vereen. „Excelsior", in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. Directeur: Bernard Diamant; 10.30—10.40 Persberichten van Vaz Dias; 10.40 11.30 Gramofoonplaten. Verzoek van exporteurs van land- en tuin bouwproducten. De „Rotterdamsche Vereeniging van Fruit- en Groontenexporteurs" heeft aan den Minister van Ar beid, H. en X. verzocht, dat de arbeidstijd van de kan toren der exporteurs van land- en tuinbouwproduc ten, onbeperkt kan zijn. De export eischt een ononder broken expeditie en hij vormt een onverbreekbaar vorband met de kantoren van reederijen, stuwadoors cn cargadoors. In verhand hiermede verzocht de Vereeniging den Minister, met gebruikmaking van art. 101 der Ar beidswet 1910 ook een onbeperkte arbeidsvrijheid toe tc staan op de kantoren van bedoelde exporteurs. ZIEKE SOLDATEN. In verband met het heersohen van griep in het gar nizoen te Arnhem zijn maatregelen genomen om uit breiding van het aantal gevallen tegen te gaan. Tot nader order zullen geen zware oefeningen mogen worden gehouden, evenmin als avond- en nachtoefenin- gcn. cn ook ge enoefeningen, waarbij de deelnemers lan gen tijd'in vochtig terrein zich moeten ophouden. Ver schillende detacheeringen van militairen werden afge last DE ZEEREIS VAN MINISTER DECKERS. Bij het Departement van Defensie is bericht ont vangen, dat Hr. Ms. torpedojager Witte de With, met minister Declcers aan boord, 29 Januari te Napels is aangekomen. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen. Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist Speenhoff-Junior dicht in de Opr. Hrl. Crt, Teun Snoek, Jordaner van geboort' Ging er de R.A.I. bezoeken, Zijn vrouw, Katrien, ging met hem mee, Die wou ook wel eens „loeken". Teun had z'n gele schoenen an, Katrien d'r zijje bloesie En Hein, hun zoontje, mooht ook mee Met Sien, hun j'ongste snoesie. Ze liepen tusschen al die stands Te midden, van de drukte. Terwijl de kleine Hein „kedin" Op alle „clackson's" drukte. Maar Teun gaf er den kwaajen aap Een „labbert" om z'n ooren, Luid grienend liet toen kleine Hein Z ij n „clacksonnetje" hooren. ,.Sig, kaak 's wat een faane kar!", Riep vrouwlief opgetogen, ,,'t Is krek een rijende selon. Het schittert foor je oogen!" „Joa, 't is een pracht", zei Teun, die 't moois Maar niet genoeg kon roemen, „Snap jij nou, dat se soo'n faan spul Soo platweg...„buik" moar noemen?" Half spottend vroeg er een meneer: „Dacht u soms over koopen? t Is een „all-weather" dit model, De kap kan dicht en open," „Nee," zei Teun, „hij 's nie faam genog, 'k Mot niet zoo'n kar, as deze. As ik 'r een koop, mot 't vast Soo een... eh... Rolls-„rooi'm" wezen!" Ze kwamen bij een groote stand Met dure luxe-wagens, Pa, magge me d'r niet 's in?" Vroeg Hein, ,toe vader, vraag 'ns!" „Wel zeker vent," zei een meneer En Pa, Sien, Hein en Moeder, Die stapten er onhandig in De mooie, luxe-Judor. Toen ze eenmaal wisten, dat 't mocht, Gingen ze 't elders vragen En zaten op de R.AX zoowat In wel haast ied're wagen. Ze voelden zich al millionairs, De pret blonk uit hun oogen! Wat hadden ze graag in zoo'n kar Eens langs den weg gevlogen! Maar elnd'lijk gingen ze naar huis, Wat moe en ontevreden. Zoo graag hadden ze „nou eens echt" Per auto ook gereden. Toen... heeft Teun plots iets mals gedaan. Hoe dorst hij 't te wagen! Per...taxi reden ze naar huis: Dat was hun luxe-wagen. Frankryk moet beter zijn plicht en zijn recht kennen. Uit Parijs: De Illustration bevatte gister een artikel van Tardieu onder den titel „Faisons le pont" (laten we ons bestek opmaken), waarin de minister, na een overzicht te heb ben'gegeven van de gebeurtenissen van na den oorlog, tot zijn landgenooten het verwijt richt, dat zij alleen in de ure des gevaars er toe komen, een moreele eenheid te vormen, en dat zy blijven vasthouden aan de gewoon ten en hartstochten van vóór den oorlog, in plaats van profyt te trekken van de nationale mogelijkheden, het geen door de economische macht des lands wordt ge rechtvaardigd. Wij moeten de natie wijzen op de groote verwachtingen, die zij mag koesteren, op do groote ze kerheden, dde zij bezit, maar ook op de gevaren, die haar dreigen. MINISTER TARDIEU Men moet zich twee verschillende voorstellingen ma ken, een van den staat, en één van het rijk: de Fran sehen moeten steeds in gedachten houden, dat Frank rijk niet 40, maar met de 'overzeesche gebieden 100 mil- lioen inwoners telt. De rljksgedachte kan vruohtbaar zijn aan waarborgen voor een positieve politiek ter organisatie van den vrede Van het rijk hebben wij ons heil te verwachten, hetzij in 1935, als ons nationaal offectief is verzwakt tengevolge van de aderlatingen van den oorlog, hetzij in geval van een politiek isolement. Het imperieel besef zou leiden tot koelbloedigheid, niet tot imperialistische psychose. Na den wensch te hebben geuit, dat de staat beter zqn plicht en zyn recht zal kennen, besluit Tardieu zijn artikol met de woorden: het Ideaal en het gezag moeten worden teruggevonden, anders zullen het aan de grens gestorte bloed en de uitgegeven milliarden evenveel te leurstelling baren als een defaitistische rede aan het graf van den onbekenden soldaat.

Schager Courant | 1931 | | pagina 12