SchagerCourant I W. en H. j. ENNIK ASFIR9N wxemz. PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Vierde Blad. De positie der part ij en bij de Statenverkiezing op 22 April a.s. Gemengd Nieuws. [ijnramp in Indiana. Een gewonde aan boord. De loslippige Amerikaansche generaal." Brutale aanslag op een bank te Berlijn. Aardbeving in Albanië. H. ERIKS. oud-Burgemeester van PETTEN. Bestrijding Yan mond- en klauwzeer. „Ter overdenking." Duitschland's landbouwin- en uitvoer. Verbouw van fijne zaden op contract. nf tabletten SbayerJ „Het spook in den nacht". Hevige sneeuwstormen in Z.- en O.-Frankrijk. MIJN HARDT'S Zaterdag 31 Januari 1931. 74ste Jaargang. No. 8808 I. Laat ons beginnen met de: R-.K. Staatspartij. Het terrein van haar werken is nauwkeurig be grensd. Zij hoeft er niet op te rekenen en rekent er natuurlijk ook niet op één stem te winnen van niet-katholieken. Haar terrein is beperkt tot de le den der Roomsche Kerk en haar taak is deze: de Roomsch-geloovigen «e .bewegen te stemmen op de Roomsche lijst. Van w i n st kan dus voor haar slechts sprake zijn, indien het aantal kathoiieken stijgt en niemand hunner in de politiek een andere partij verkiest bo ven de R.K. Bij de Kamerverkiezing in 1929 heeft één der R.K. candidaten de stelling verkondigd, dat Noord-Hol land „verroomscht". Hij beweerde, wat hij wenschte. Dit is dan de redeneering: groote gezinnen vindt men nog wel bij de katholieken, doch bij de „link- schen" haast niet meer. Wij, Roomschen, worden dus steeds sterker en de anderen minder talrijk; nog een poosje en we hebben de meerderheid! Hierin zitten 2 lekken. Niet alle katholieken hebben nog groote gezinnen. Bij de arbeiders, ja, daar komt het nog dikwijls voor, maar bij de meer gegoeden wordt die rijke kin derzegen zeldzamer, zoo rneenen wij opgemerkt te hebben. Het is niet aan ons, dit toeval te verklaren; wij wijzen er slechts op. Het tweede lek is dit: er zijn een aantal katholie ken, die godsdienst en politiek scheiden en de vrij heid nemen om niet op de katholieke lijst te stem men. In de steden is hun aantal reeds zeer groot, daarbuiten minder talrijk. Wij beoordeelen dit verschijnsel niet. Het valt buiten onze bevoegdheid om uit te maken of deze menschen minder goede katholieken of minder goede burgers zijn. Wij zien er eenvoudig een uiting in van het groeiend besef, dat Kerk en Politiek twee zijn en dat het gezag der Kerk zich alleen uitstrekt over geloofszaken, doch den staatsburger of staats burgeres vrij moet laten Dit verschijnsel is niet specifiek Nederlandsch, het doet zich ook elders voor, en van een land als En geland is het bekend, dat de katholieken lid zijn van de politieke partij, die hen het naast staat, Li beraal, Conservatief of Arbeiderspartij, zonder dat de R.K. Kerk op eenigerlei wijze ingrijpt. Het zal ons wel geoorloofd zijn, om te meenen, dat dit voor Ge loof en Politiek beide goed is. Keeren we nu terug tot de onbewezen bewering, dat Noord-Holland „verroomscht". dan wijzen wij er op, dat het aantal R.K. Statenleden van 19231927 nog 19 was, terwijl het bij def verkiezing van '27 daal de op. 17. Dit noemt men buiten wel: groeien als een koeien- staart,' niet waar? Misschien zal men zeggen, dat zoo'n enkel getal niet veel bewijst. Dat is waar; zulk een daling kan toevallig zijn. 9É Laat ons dan nog een getal noemen. Bij de Kamerverkiezingen in 1929 hadden de R.K. een groot succes: bij wijze van spreken ontging hun geen enkele stem. Welnu, pok naar het toen in Noord-Holland be haalde stémmencijfer zou hun aantal Statenleden niet meer dan 17 bedragen. Hieruit concludeeren wij, dat het aantal R.K. in de nieuwe Staten wel om de 17 zal zijn. Meer dan dit getal, interesseert ons de vraag, hoeveel democraten daaronder zullen voorkomen. Een onzeker element voor de R.K. is nog, of de R.K. Volkspartij ook zai probeerefe een graantje mee te pikken. Misschien kan dit winst zijn voor de democratie, doch vorige verkiezingsuitslagen zijn voor haar niet van dien aard geweest, dat we er eenige bepaalde gevolgtrekking uit durven maken. Veroorzaakt door hevige ontploffing. Groot aantal dooden. Reuter seint uit Linton in den Amerikaanschen staat Indiana: Bij een ontploffing in een steenkolenmijn alhier kwamen vijf mijnwerkers om het leven. Ongeveer twintig mijnwerkers zijn van de overige wereld afge sneden. Volgens latere berichten zijn meer dan twintig mijnwerkers om het leven gekomen. De ontploffing is te wijten aan het onvoorzichtig gebruiken van springstof. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt door den dichten kruitdamp die m de mijngangen hangt. Men vreest, dat men nog ingesloten arbeiders niet levend zal kuhnen bergen» Reeds meer dan 30 dooden. Nader wordt gemeld, dat Donderdagmorgen vroeg het aantal doden reeds meer dan 30 bedroeg. Oor spronkelijk dacht men. dat een dynamietontploffing de oozraak van het ongeluk was, thans weet men dat de ramp aan ontploffing van gas is te wijten. De geredden konden slechts onvoldoende inlchtin- gen geven. De meeste toegangen in de mijn zijn zoo danig afgesloten, dat het reddingswerk slechts lang zaam kan opschieten. Tot nu toe heeft men 12 lijken kunnen bergen. Men vreest, dat er nog ongeveer 20 dooden in de schacht liggen. Slechts twee delvers. die dicht in de buurt van de ontploffing werkten zijn aan de gassen ontsnapt en hebben den uitgang bereikt. De meeste mannen van de dagploeg, die 115 man sterk was, waren juist met de liften naar boven ge bracht toen de ontploffing geschiedde. Enkele mijnwerkers levend geborgen. De slachtoffers vreeselijk verminkt. Uit Linton in Indiana wordt volgens V. D. ge meld, dat van de door de ontploffing in een mijn al daar bedolven mijnwerkers er nog zeven, een ander bericht spreekt van 9, die men reeds had opgegeven, levend zijn geborgen, doordat zij zich in 'n hol nabij de voornaamste mijngang hadden gebaricadeerd. De lichamen der 29 slachtoffers waren vreeselijk ver- minkt. Poging tot zelfmoord van den hofmeester. De kapitein van het Duitsche stoomschip Keller- wald, van de Westkust van Zuid-Amerika, op weg naar Hamburg, heeft draadloos verzocht, bij aan komst van het schip voorgaats van IJmuiden, onmid dellijk een dokter aan hoord te zenden voor onder zoek van een opvarende met een schotwond in het hoofd. Toen het schip des middags 1 uur voorgaats van IJmuiden kwam, is een dokter per sleepboot daar heen gegaan. Aan boord van het schip bleek, dat de hofmeester zich van het leven had willen berooven. Op advies van den dokter is hij aan boord van het schip geble ven, daar overbrenging per sleepboot naar den wal niet zonder levensgevaar was, met het oog op bloe dingen, welke zouden kunnen ontstaan door het stooten van de sleepboot. De hofmeester had zich twee schoten in een long toegebracht. Mussolini geen „dolle hond." V.D. verneemt uit New York: De commandant van de Amerikaansche vlootbasis te Quantico, generaal-majoor Butler, die door zijn scherpe uitlating ten opzichte van Mussolini een pro test van den Italiaanschen ambassadeur bij het Ame rikaansche staatsdepartement heeft uitgelokt, heeft verklaard, aan zijn ontslag de voorkeur te geven bo ven een officieele verontschuldiging. Het staatsdepartement schijnt voornemens te zijn, door een nota van leedwezen aan Mussolini een einde aan het incident te maken. Overigens schijnt een disciplinaire bestraffing van generaal-majoor Butler niet in de bedoeling te liggen. Regeetring biedt Mussolini haar veront schuldiging aan. De Amerikaansche regeering heeft aan Mussolini haar verontschuldigingen aangeboden voor de on- hoofsche uitlatingen van generaal Butler over den Italiaanschen premier. Woensdagavond is te BerlijnSteglitz een uiterst brutale aanslag op een spaarbank gepleegd. De bank- beambten waren wegens de maandelijksche afsluiting wat langer aan het werk gebleven. Zij hadden, omdat er geen klanten meer verwacht werden, het boven licht uitgeschakeld en slechts de tafellampen laten branden. Plotseling werd de straatdeur geopend en traden 3 mannen binnen. Zij moeten erg zeker van hun zaak geweest zijn, want zij waren niet gemas kerd. In een oogwenk waren de 3 mannen de zaal. door- geloopen en over de afsluiting gesprongen met de woorden: Handen omhoog, je geld of je leven. De twee volkomen verraste beambten moesten zich laten binden en toezien, hoe de bandieten 4800 mark uit cic kas namen. Gelukkig was de brandkast, die meer dan 100.000 mk. bevatte, gesloten. De bandieten na men de op tafel liggende sleutels en gingen daarop rustig weg. Ze sloten de deur van buiten af. Xa oeni- gen tijd gelukte het één der beambten zich te bevrij den en aan de alarmbel te trekken. Nadat een buurman hen had bevrijd, werd de po litie gewaarschuwd, die echter niets meer kon doen, daar de bandieten reeds een te grooten voorsprong hadden. Vooral de stad Koriza geteisterd. De bevolking den nacht onder den blooten hemel doorgebracht. Uit Tirana wordt gemeld: In Albanië heeft een nieuwe aardbeving plaats ge had, waardoor vooral de stad Koriza geteisterd is. Daar zijn de orthodoxe kerk en 50 huizen ingestort, terwijl 400 huizen zoo beschadigd zijn, dat zij onbe woonbaar zijn geworden. Onder de bevolking ontstond een paniek. Zij bracht den nacht, ondanks het gure jaargetijde, onder den blooten hemel door. Daar alle telefoon- en telegraaflijnen gestoord zijn, zijn uit Tirana twee vliegtuigen vertrokken om de aangerichte schade nauwkeurig op te nemen. ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhelminastraat. Tel. 11601. Na 6 uur Tel. 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bi] onzen CORRESPONDENT, den heer Boerderij. Zooveel mogelijk onder gelijke omstandighe den dezelfde voorzorgsmaatregelen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp, betreffende de ongelijke toepassing van de verordening op het vervoer der melk van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien, heeft de minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw geantwoord. De minister verklaart dat het hem bekend is. dat niet alleen in de verschillende ambtsgebieden van de inspec teurs, maar ook zelfs binnen eenzelfde ambtsgebied de vergunning van het vervoer van melk in gevallen van mond- en klauwzeer niet uniform wordt toegepast. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat, alhoewel in de be strijding der ziekte een vaste lijn gevolgd wordt, noch tans bij de toepassing van afzonderlijke bestrijdings maatregelen rekening dient te worden gehouden met plaatselijke omstandigheden en het verschil in geaard heid van de smetstof. Bovendien kunnen de voorschrif ten in de reglementen van de zuivelfabrieken hun in vloed doen gelden. De minister is bereid te blijven bevorderen, dat onder gelijke omstandigheden overal dezelfde voorzorgsmaat regelen worden genomen. Duitsche boeren naar Nederland. Welke houding moet de Nederlandsche landbouw- en zuivehvereld daar tegenover innemen? Eenige dagen geleden hebben we gemeld, dat in het a.s. voorjaar op Ameland een groot vacantie-oord zal wor den gesticht voor jonge Duitsche landbouwers. Dit jaar wortlt, begonnen met pl.m. 600 personen, die in tenten zullen worden ondergebracht en om de twee weken wis selen, terwijl het plan bestaat deze stichting volgend jaar uit te breiden en dan een groot vacantie-gebouw te stichten. De vacantiegangers komen uit Westfalen. Het is de bedoeling, dat zij tijdens de vacantie in de Pro vincie Friesland excursies houden, ter bestudeeripg van den landbouw en de zuivelbereiding. Een geregelde autobus-dienst HolwerdCleef (Duitsch land) v.v. zal Mei a.s. worden ingelegd. Naar aanleiding hiervan schrijft een medewerker van het Officieel Orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond on der het hoofd: „Ter overdenking" het volgende: „Welke houding dienst de Nederlandsche landbouw- en zuivelwereld gezien de in den laatsten tijd met Duitsch- land opgedane ervaringen betreffende de houding je gens onze producten, tegenover een dergelijk streven aan te nemen?" Een invoerverbod zou volgens den Prulsl- schen minister Steiger op groote moeilijk heden stuiten. Nederland een goede afnemer. Wolff meldt uit Berlijn: In de zitting van den Pruisischen Landdag voerde Donderdag bij de bespreking der begrooting van bet beheer der domeinen, de minister van Landbouw dr. Steiger het woord. Hij behandelde eerst den nood van den Landbouw in het Oosten, en besprak verschillende maatregelen. In het algemeen blijkt uit den toestand in het Oos ten, dat men er niet komt met enkel den steun van "rijk en staat te eischen. Er dient veel meer een geor ganiseerde eigenhulp-actie te komen. Deze moet zich voor alles uitstrekken tot het melk- bedrijf. De invoerbehoefte aan eieren heeft ten gevolge van de genomen maatregelen op het gebied van de pluim veefokkerij een neiging geringer te worden; ook is een afneming te constateeren in den algemeenen invoer van groenten. De eisch van een algemeen invoerverbod van land bouwproducten stuit op belangrijke moeilijkheden onze uitvoer, aldus de minister van Landbouw, heeft in 1930 ongerekend de herstelleveringen, meer dan een milliard Rijksmark bedragen. Juist uit die landen, die onze beste klanten zijn, komt het grootste deel van onzen invoer van landbouwproducten. Zoo voerden wij b.v. in 1929 naar Nederland ter waarde van 13-55 millioen Rijksmark uit, terwijl de invoer 701 millioen bedroeg. Voor Denemarken waren deze cijfers 483 millioen en 37i millioen en voor Polen 602 millioen en 343 millioen Rijksmark. Bü een algemeene stopzetting van den invoer van landbouwproducten zouden deze planden hun interesse in het handelsverkeer met Duitschland verliezen. Onze eigen landbouw kan onmogelijk zoo vlug het ontbreken de aanvullen en een en ander zou leiden tot een in storting onzer industrie, waarmede de landbouw zijn besten afnemer zou verliezen. Minister Steiger zeide vervolgens nog: Als trots dat alles, er toch naar gestreefd moet worden, den In voer van landbouwproducten te verminderen, dan is men in de eerste plaats aangewezen op de medewer king van den landbouw zelf. Als het niet gelukt, den voorsprong in te halen, dien het buitenland heeft, wat betreft kwaliteit der produc ten zelf en rationeele afzet-organisaie, dan zal het ook met tarieven niet gelukken, de bultenlandsche produc ten te verdringen. Wij zouden helaas, wat betreft de tarieven van kaas, eieren, fruit en groenten, nog niet verder zijn gekomen, daar zij in talrijke handelsverdragen zijn vastgelegd. Thans moet beproefd worden, of de gemaakte fouten door onderhandelingen met de betrokken landen uit den weg geruimd kunnen worden. De minister wees met na druk op het groote belang van de reclame, die de par ticuliere organisaties moeten maken voor gebruik van inlandsche producten, en besloot zijn toegejuichte rede met de hoop uit te drukken, dat het beroep op den Duitschen consument, om aan Duitsche producten den voorkeur te geven, een volledig succes mag hebb'en. Geen overeenstemming over de contract voorwaarden 1931. Namens het bestuur der Fijnzaadtelersvereeniging voor Noord-Holland deelt men ons mede, dat op een dezer dagen gehouden vergadering van fijnzaadtelers in Ne derland en den bond van Ned. zaadexporteurs, geen overeenstemming werd verkregen omtrent de contract voorwaarden 1931 voor den verbouw van fijne zaden, zooals spinazie, radijs, rapen enz. In tegenstelling met vorige jaren waren de eischen, welke door den bond van zaadexporteurs omtrent m i- nlmum kiemkracht werden gesteld van dien aard, dat de fijnzaadtelersvereenigingen, welke ge durende de laatste 6 jaren uitgebreid cijfermateriaal daaromtrent verkregen, hierop niet konden In gaan. Het bestuur dezer fijnzaadtelers-vereenlgingen heeft op grond van zijn ervaringen dan ook hare leden en verdere belanghebbenden geadviseerd niet anders te contracteeren dan op voorwaarden, door haar in samenwerking met dr. Franck, directeur van het Rijkslandbouwproefstation voor zaadcontrole te- Wage- ningen, vastgesteld. Loot het nogmaals nadrukkelijk gezegd Daf Aspirientjes alleen met het Bayer-merk echt zijn. B IET OP ORANJE BAND Weiger namaak en let er op daf op elke tablet het woord „BAYER" staaf. Prijs 75 ets. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld: Woensdagmiddag werd in de stad Gortsj (Koritza)' een hevige aardbeving gevoeld, waarvan de haard in de stad lag. Drie lichte schokken volgden. De aard beving beschadigde bijna alle huizen der stad; 600 zijn er onbewoonbaar geworden. Ook het internaat van het seminarium voor meisjes, alsmede het ly ceum zijn ernstig beschadigd. Tot nu toe zijn er drie dooden en drie gekwetsten gemeld. De telefonische verbindingen zijn verbroken, de electrische verlich- ting werkt niet. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen getrof fen om de verbinding te herstellen en de dakloozea onder te brengen. Donderdagmiddag zijn er nieuwe aardschokken ge voeld. Onder de bevolking heerscht een panische schrik. Alle maatregelen voor hulpverleening zijn getrof fen. Zestig diefstallen ten laste gelegd. Uit Berlijn: Voor de rechtbank stond Donderdag het „nachtspook" van Berlijn terecht, de inbreker Janoschka, die twee jaar lang door zijn nachtelijke inbraken Berlijn onveilig heeft gemaakt. Deze recidi vist, die al 15 jaar in de gevangenis heeft doorge bracht, worden circa 30 delicten ten laste gelegd. Zijn medeplichtige is een zekere Spyrka. Tot drie en een half jaar veroordeeld. Nader uit Berlijn: De Officier van Justitie heeft requisitoir genomen in de zaak tegen het „spook in den nacht" Janoschka. Hij eischte ter zake van poging tot diefstal, 18 keer gepleegd, wederrechtelijke vrijheidsberooving 4 maal gepleegd en ongeoorloofd bezit van wapens, acht jaar eerverlies en plaatsing onder politietoezicht, benevens acht jaar tuchthuisstraf. Tegen den medebeklaagde Spyrka requireerde da Officier ontslag van rechtsvervolging. Het Schepengerecht, uitspraak doende, veroordeelde daarop den boekdrukker Janoschka wegens inbraak en diefstal, bij herhaling gepleegd, vereenigd met vrijheidsberooving, tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. De medebeklaagde, de werkman Spyrka, werd we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Groote schade aangericht. Donderdag werd uit Parijs gemeld: Sedert 24 uur woeden sneeuwstormen van buiten gewone sterkte in eenige Zuid-Oostelijke provincies van Frankrijk en in het bijzonder in Savoye bij Gham- bery, Annecy en Moutiers, waar groote schade werd aangericht. Honderden boomen werden ontworteld en een aan tal gebouwen beschadigd. In de omgeving van Bonneval moest het verkeer ge heel worden stopgezet. Over groote afstanden zijn alle telegraafpalen om ver geworpen. Sedert twee dagen kon geen goederentrein uit Saint Jean de Maurinne vertrekken. Een personentrein, die 's morgens om 10 uur uit Saint Jean do Mauxiènne vertrok naar Medonc, had 19 uur noodig om zijn plaats van bestemming te be reiken. XX. (Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. VAN KEULEN, Loots- straat 24, Ile étage, Amsterdam (West). ONZE KAMERPLANTEN IN FEBRUARL Gedurende deze maand kunnen de kamerplanten voor het meerendeel nog behandeld worden, zooals voor Januari is opgegeven. Meestal heerscht er nog strenge vorst, de tuin ligt nog onder de sneeuw be dolven en de ruiten zijn vaak nog met ijsbloemen be schilderd. De zon begint echter langzamerhand meer te schijnen, zij krijgt meer kracht en de temperatuur stijgt dan ook gedurende de middagen aanmerkelijk. Bij de kamerplanten begint het zachtjes aan reeds lente te worden, voor het venster bloeien talrijke ge forceerde bolgewassen en in de bladplanten begint wat leven te komen. De bladplanten die in de kamer staan, kunnen in deze maand langzamerhand aan den groei gebracht worden, waartoe men ze wat meer begiet en bij helder, zonnig weer nu en dan be spuit. Palmen, grootbladerige bladplanten en varens kunnen tegen het eind van deze maan reeds ver plant worden, men moet dan, totdat zij weder vast staan, zeer voorzichtig met het begieten zijn. De pot ten met uitgebloeide bolgewassen worden koel gezet, men geeft ze allengs minder water, teneinde ze te laten opdrogen. De hollen, die reeds geheel rusten, worden uit de potten genomen, schoongemaakt en droog weggeborgen. Uitgebloeide Cineraria's en cou- vallaria's hebben geen waarde meer en kunnen dus weggeworpen worden. Amsterdam. K. VAN KEULEN.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13