HET AVONTUUR VAN KLEINE MAARTEN. Uit en voor de Pers. Potemkin-reizen naar Rusland. De mensch is zijn loon waardig. Gemengd Nieuws. Ernstig mijnongeluk in Engeland. Opnieuw stijgt het water in de Maas. Het lijden op de Solowky-eiland:?., Verscherpte strijd tegen de communisten iu China. Slechte financieele toestand in Amerika. Binnenlandsch Nieuws. De werkloosheid. De Groningsche bioscoopkwestie. liet s.-d. Eerste Kamerlid Heriri Polak heeft be dankt voor een uitnoodiging om met ecnige Neder- landsche sociaal-democralen een „studie-reis" in Rusland te ondernemen. Hij schrijft daarover in „Het Volk": Al zou ik geld toe krijgen, ik ging er niet heen. Ten eerste omdat het malligheid is, zich te verbeel den, dat men in een paar weken ook maar iets van beteekenis zou kunnen Ie weten komen omtrent de toestanden op velerlei gebied in een reusachtig land. van welks taal men tittel noch jota kent en waar het overigens niet zou baten als men haar wél kende, omdat toch niemand let;; zou durven zeggen, dat den heorschers onwelgevallig zou kunnen zijn. Ten twee de, omdat ik er geen zin in zou hebben mij te laten bedotten door vertooningen van allerlei fraais, dat vermoedelijk ten gerieve van buitenlandsclie bezoe kers gesticht werd en in stand gehouden wordt. Ten derde, omdat ik bitter weinig opgewektheid gevoel tot een bezoek aan een land, door een tyran en zijn satellieten geregeerd, - aar alle vrijheid gedood is. waar niemand vrijelijk zich mag uiten, waar alle bladen regeeringsorgarie.i zijn, waar geen oppositie wordt geduld, waar men omringd is door spionnen, waar geen mensch veilig is voor zijn medeburger, waar een gruwelijke ins'elling als de Gepeoe sluipt en moordt naar willekeur, waar de rechtspraak come- ciie-vertooning en propagandamiddel is, waar men mijn partijgenooten vervolgt, verbant, kerkert, mar telt en vermoordt, waar hun, die den dictator niet naar de oogen zien, de keuze wordt gelaten tusschen laffe, natuurlijk volkomen onoprechte erkenning van fouten of langzamen of onmiddellijken dood. Neen, ik ga niet met Nathans mee. Ook niet omdat ik het geheel oneens ben met de stelling, waarme de hij zijne uitnoodiging inleidt, deze namelijk, dat „met het slagen of falen \van „wat in Sovjet-Rusland gebeurt") het lot van de geheele arbeidersbeweging ten nauwste verbonden is tenzij hij bedoelt, dat met het falen deze beweging gediend zou zijn, het geen Nathans echter niet bedoelt. Naar mijn mee ning heeft het Russische communisme, en hetgeen er de uitwassen van zijn in andere landen, aan de ar beidersbeweging onnoemelijk nadeel berokkend, na deel vnn allerlei aard en in allerlei vormen. De reis is bovendien overbodig. Want wij weten wel. wat Nathans, na zijn terugkeer, zal te vertellen hebben. Het staat te lezer in de rapporten van al de uit halfcommunisten bestaande groepen arbeiders en intellectueelen, die sinds 1910 zich in Rusland met genoegen hebben laten verlakken. MAAR OOK ZIJN PENSIOEN. Gewoonlijk zegt men het eenigszins anders en luidt de uitdrukking: De arbeider is zijn loon waardig. Wij hebben dan daar niets op tegen, indien men het begrip „arbeider" dan slechts ruim opvat en er niet alleen „1 o o n"-arbeiders onder verstaat. Gelukkig is dit in het gewone spraakgebruik reeds vrij algemeen het geval en bedoelt men met arbeiders allen, die hun •brood met werken meestal met hard werken moeten verdienen. Natuurlijk vallen er dus de vrouwen ook onder. Als er van werken sprake is, dan krijgen zij meestal meer dan haar portie. De meeste van haar zijn wel niet in dienst van vreemden, doch daarom is haar arbeid niet van minder belang voor de instandhouding van onze maat schappij. Dat het in tallooze gezinnen goed gaat ondanks het lage inkomen, is alleen te danken aan den pllchtma- tigen, verstandigen, langen en, onbetaalden arbeid der (huisvrouwen. Dit merkt de man, als hij het ongeluk heeft zijn vrouw te verliezen. Betaalde hulp kan er niet op overschieten en dus zit er niets anders op, dan de hulp te trouwen en aldus het loon uit te sparen! Intusschen wilden wij het niet over loon hebben, maar over pensioen. Wel Is het bekend genoeg, dat wij vóór staatspensioen zijn, doch er zijn nog altijd meer tegenstanders dan voorstanders. Althans; offi cieel, d.w.z. onder de menschen, die het heft in han den hebben en die over het algemeen geen vrees hoeven te koesteren voor een onverzorgden ouden dag. Gelukkig kunnen we weer eens wijzen op een andere uiting uit die, hoe zonderling het ook mag zijn, meestal kerkelijke kringen. Wij geven daaorm het woord aan den Geelkerkeniaan E. Westerhof van Zaandam, die zich in „Woord en Geest" als volgt laat hooren: „Waarom begint men nu b.v. niet mee te werken aan staatspeneionneering? Waarom zorgt men niet, dat ook de arbeider en de middenstander een onbezorgden ouden dag tegemoet gaan? Dat ook zij 70 pet. of 2/3 van hun loon als pen sioen ontvangen? Zij hebben de landen gemaaid en zij hebben de schuren gevuld. Zij hebben de gemeenschap gediend en de maatschappij mee In stand gehouden. Heel de maatschappij zit als aaneengeschakeld. Er kan niet 1 bedrijf gemist worden. Waarom moet nu. als de ar beider of de middenstander Iets verkrijgen wil, dit juist door staking of bedreiging met staken verkregen wor den? Wij denken aan 1918; toen en in 1919 ging alles in eens er door: achturendag, vrije Zaterdagmiddag, hoo- ger loon enz. Kort verhaal OP het projectiedoek flikkerde een onbeteekenende liefdesgeschiedenis voorbij. De menschen in de donkere zaal zaten verveeld te kijken, ze wis ten wel hoe 't zou afloopen. Moe en lusteloos speelden de muzikanten van het kleine orkestje. Allen hadden zij zware zorgen, want veel kon de buurt- bioseoop niet betalen. Geen van hen keek naar de groote voortschulvonde beelden op het film-doek, slechts de leider moest zoo nu en dan naar boven zien voor een juiste begeleiding. In een pauze liet de vioolspeler moe zijn instrument zakken en dacht er aan hoe moeilijk het is, een afge zaagd wijsje te spelen, terwijl zijn hoofd vervuld is met zorgen over zijn kind. Hij dacht er aan hoe dikwijls hij tot zijn kleinen jongen gezegd had: Je mag nooit de deur opendoen en weggaan, als ik niet thuis ben. Dan weet je den weg naar huis niet meer te vinden en moet ik je gaan zoeken in de groote, groote stad. Maar als je zoet bent, dan speel ik een mooi wijsje op mijn viool, als ik thuis kom, een lied, dat je moeder zoo graag hoorde, toen zij nog leefde." Zware zorgen drukten den man, bij de gedachte, dot zijn kleine Maarten toch wel eens zou kunnen weg- loopen. Het donker in, tusschen het leven van de groote stad. Hij zon op een middel, hoe hij het kind zou kunnen Is het zoo'n wonder, dat ons christenvolk begint te murmereeren en in opstand komt? Voornamelijk de jon gelui. De sprekers tegen staatspensionneerlng zeggen dan: De arbeider moet geen aalmoes ontvangen. Weineen! Maar de predikant (die op kosten van de kerkgenooten pensioen geniet) ontvangt toch immers ook geen aal moes? Of men hoort zeggen: De arbeider moet leer en sparen. Maar waarom sparen dan bovenbedoelde perso nen ook niet? Neem eens een arbeider in de stad, met drie of vier kinderen, die f 30 per week verdient. Daarvan moet be taald worden aan huishuur pl.m. f 6.50 en verder belas ting, busgeld, vuur, licht, kleeding, voedsel enz. Kan zoo iemand sparen? Niemand mag het mij euvel duiden, dat wij deze din gen eens ronduit zeggen. Het is een erastigen tijd en men begint na te denken: waarom de een wel en de ander niet? Zeg daar maar eens wat tegen, als men met de jon gelui spreekt. Men mompelt dan: met redevoeringen aan te hooren en over andere partijen te spreken, krijgen de arbeider en de middenstander niets in den zak. Daar moet wat tot stand komen. Vraagt men mij, waar dat vandaan moet komen, dan is het antwoord: uit de belastingen. Hoe dit geregeld wordt, doet niet ter zake; de staat meet dat pensioen garandeeren. Geen bedrijfspensionneering. Dat is te wan kel: heden is een bedrijf daartoe in staat en over vijf jaar niet meer. Wij zouden onzen Kamerleden ernstig in overweging willen geven, om deze zaak met elkander te bespreken. Laten zij dit nu eens niet op zij leggen. De arbeider is zyn loon waardig, maar ook zyn pensioen." 40 tot 50 man vermist. Het N.T.A. seindt d.d. Donderdag uit Londen: In een steenkolenmijn te Whitehaven (Cumber- land) heeft gisteravond een mijngasontploffing plaats gehad. Er worden 40 a 50 mijnwerkers vermist. Tot nog toe zijn slechts 3 man boven gebracht. In 12 uur 34 c.M. Naar Donderdagavond gemeld werd, was het peil van de Maas op dat oogenblik sedert de laatste 12 uur 34 c.M. gestegen. De stand om acht uur Donderdagavond was 3.37 M. of 45.28 M. boven N.A.P. De laag gelegen landerijen zijn reeds overstroomd; ook enkele buurtwegen. Toenemende was in België. Donderdagmiddag seinde V. D. uit Brussel: Tenge volge van ononderbroken regen in de laatste 24 uur, blijft de Maas steeds wassen. Donderdagmorgen was de stand 20 tot 30 c.M. hooger dan den vorige avond, terwijl nog steeds was verwacht wordt. Ook de zijrivieren wassen onrustbarend snel. De stand bij Visé is thans drie meter boven normaal. In den vorigen nacht is er 20 m.M. regen gevallen. De oeverbewoners gewaarschuwd. Later werd nog geseind: Ten gevolge van den aanhoudenden regenval en het smelten van sneeuw in de Fransche cn Belgische Ardennon is het peil van de Maas en haar bijrivieren weer aanzionlijk gestegen. Verdere was wordt voor zien. In het dal van de Maas staan reeds vele weilan den en akkers blank. Donderdag is de dijk van de Zenne te Sint Pieters- leeuw een tiental kilometers ten Zuiden van Brus sel doorgebroken, met het gevolg, dat een deel der vallei is ondergeloopen. Aan de sluiswachters is op dracht gegeven, het water zooveel mogelijk te hou den, teneinde verdere overstroomingen te voorkomen. Hot peil der rivier stijgt echter voortdurend. De oever bewoners zijn overal gewaarschuwd. GEBREK AAN ELECTRISCHEN STROOM TE MOSKOU. V.D. verneemt uit Moskou: In verband met de scliaarsrhte aan electrischen stroom te Moskou hebben de Sowjet-autoriteiten uit gebreide maatregelen genomen om nutteloos stroom verbruik te verhinderen. Volgens een officieel bericht werd heden de beheerder van het communistische vergadergebouw Trud, waarin de groote communisti schc verbonden bijeenkomsten plegen te houden, be nevens twee leden van zijn personeel gearresteerd, daar zij geen maatregelen tot beperking van het stroomverbruik hadden genomen. Hij heeft voor S0O0 roebel meer stroom verbruikt dan toegestaan was. Deze arrestaties hebben te Moskou groot opzien gebaard. De autoriteiten zijn voornemens in soortge lijke gevallen streng op te treden. beschutten in de avonduren. Deze verdiensten kon hij niet opgeven, hij kon niet bij hen» blijven. Juist voor zijn jongen speelde hij hier. Het liefste had hij de viool naast zich neer gelegd en was er uit geloopen, naar huis gegaan om naar zijn kind te zien. Maar hij kon niet, nog steeds liep de film en hield hem aan zijn plaats geketend. De kleine Maarten schoof de bouwblokken, waarmee- hij gespeeld had opzij. Neen, nu wilde hij niet meer, ook wilde hij zijn boterham niet opeten, die zijn vader, voor hij wegging, voor hem klaar gezet. Hy verveelde zich en zocht naar een bezigheid. Tenslotte besloot hij uit het raam tekijken. Aan den overkant woonden kinderen, die hij van school kende In een raam zat een zwart met wit gevlekte poes en keek onbeweeglijk naar buiten In een ander raam hing een aardig kool tje, waarin een kanarie-vogel vroolijk den vallenden avond toezong. Zoo had de kleine Maarten nog een oogenhlikje wat te zien. Waar zou die poes toch wel aan denken, die daar zoo onbeweeglijk zit te staren? De kanarie werd naar binnen genomen en de poes dutte in. De kleine Maarten begon zich opnieuw te vervelen. Plotseling hoort hy geschreeuw van Kinderen. Een draaiorgel komt in de straat. Het is een oud ding er komt niet veel muziek uit, maar boven op het deksel beweegt wat. Het is een klein aapje, dat Ineens op den schouder van den orgeldraaier springt en nieuwsgierig naar de menschen, die er om neen staan, kijkt. Maartens speelkameraadjes liepen nieuwsgierig naar het orgel. Hij boog zich ver uit het raam om vooral goed te kunnen zien. De schoolvriendjes streel den het aapje. Ik wil ook naar beneden gaan, dacht hij, heel eventjes maar, ook het aapje van dichtbij zien. Dan ga ik gauw weer naar boven. Hij had dikwijls ge zien, dat vader de sleutel meenam sHs hij wegging en daarom stak hij hem goed in zijn zak. Zijn hart klopte wel hard, toen hij naar beneden ging, maar hij dacht: Hat verscbrikkingsoord der Russische staatsgevangenen. Naar de „Osservatore" uit Warschau verneemt, is een Russisch geestelijke er eenigen tijd geleden in geslaagd, uit de gevangenis van de beruchte Solowky- eilandcn, waar hij tal van jaren heeft doorgebracht, te ontvluchten en dezer dagen te Stolbsc, een Poolsch grensstation aangekomen. Aan de autoriteiten cn eenige journalisten, die hem over de toestanden op de Solowky-eilandcn onder vroegen, deelde hij mede, dat zich daar thans 425 orthodoxe en acht en veörtig katholieke geestelijken bevinden. Allen worden op u reede wijze door de ge vangenbewaarders behandeld, die er zich op beroe men, opdracht te hebben ontvangen, om deze sporen van het oude regime weg te vagen. Alle gevangenen zijn aangetast door epidemische ziekten, tengevolge van de koude, het absolute gebrek aan hygiënische voorzorgsmaatregelen cn geneeskun dige hulp, cn den verschrikkclijkcn dwangarbeid, die zij in bosschen en moerassen moeten verrichten. De geestelijke verklaarde tenslotte, dat al deze fol teringen nog ondragelijker worden door de absolute onmogelijkheid, waarin de gevangenen verkeeren, om ook maar eenig contact met de buitenwereld te on derhouden. FRANCO C.S. NAAR MADRID ONTBODEN.. Bij niet verschijning berechting bij ver stek. Uit Madrid: De rogatoire commissie heeft vijftien officieren, die verdacht worden van deelneming aan den opstand van Cualro Vicntos, o.a. eeneraal Queipo del Llano en majoor Franco, uitgonoadigd binnen acht dagen voor de militaire rechtbank te verschijnen. Indien zij zich niet binnen den gestelden termijn aanmelden, zullen zij zij bestek worden veroordeeld. Honderd miilioen werkloozcn in het Chi neesche rijk. De correspondent ''an de „Times" te Sjanghai meldt aan zijn blad: De Chineesche minister van Oorlog Hoyingtsjin heeft opdracht gekregen, zich naar de provincie Kiangsi te begeven, om raar het opperbevel van alle regeeringstroepen, die op het oogenblik met de be strijding der communisten bezig zijn, op zich te ne men. De communisten hebben zich voornamelijk in het Zuiden der provincie genesteld. Het gebied is zoo uitgebreid, zoo bergachtig en zoo rijk aan schuil hoeken, dat de regeering haar beste troepen in het veld heeft moeten sturen, en het opperbevel in han den van een persoon heeft moeten stellen, om hoop te hebben op succes. Volgens de Chineesche pers zijn de communisten slim genoeg om onder de bevolking geen verbitte ring te wekken, slechts de rijken te plunderen en de armsten, door het ter beschikking stellen van goed- koope levensmiddelen, door steun aan de onderwijs inrichtingen en door instandhouding van ziekenhui zen, op hun hand te 1 rijgen. De „Times"-correspondent voegt hieraan toe, dat officieele kringen het aantal werkloozen in China schatten op een 100 miilioen menschen. Dit gewel dige cijfer laat zich verklaren door den burgeroorlog, de bandietenplaag en de ellende, uit de laksche hou ding der autoriteiten voortgevloeid. De Chineesche regeering zal slechts door aantas ting van den wortel van het kwaad in staat zijn het dreigende communistische gevaar doeltreffend te bestrijden. Een tekort van 350 miilioen dollar ver wacht. Verbetering door hst vermin deren der bewaponingskosten. Het N.T.A. seint uit Washington: De Amerikaan- sche minister van Financiën, Mellon, heeft verklaard, dat de financieele toestand der Vereenigde Staten zeer onbevredigend moet worden genoemd. In het loopende begrootingsjaar zal waarschijnlijk 'n defi cit van ongeveer 350 miilioen dollar ontstaan. De president van de American Manufactures Export es- sociation, Edward Hurdley, heeft te Chicago een rede gehouden over de algemeene economische depressie en de werkloosheid. Hij gelooft dat hierin verbetering zal komen indien de zestien dobiteur-staten der V. S. bun bewapeningskosten verminderen, Amerika zelf hiertoe eveneens overgaat en bovendien de oorlogs schulden verlaagt. De debiteurstaten die vroeger tot ue beste klanten van Amex-ika behoorden, zouden dan weer als goede koopers op de Amerikaansche markt kunnen optreden. Werkverschaffing in de V. S. Ongeveer 300.000 arbeiders zullen in de Vereenigde Staten'aan het werk worden gesteld voor den aanleg van 25.000 mijl nieuwe wegen. De kosten dezer werk verschaffing worden geraamd op 816 miilioen dol lar, kvaarvan de regeering 293^ miilioen dollar zal bijdragen. Ik ben toch heelemaal niet meer zoo klein, ikt mag toch wel op straat gaan. En ik ga toch dadelijk weer terug. Hoe klein het aapje ook was, het hield toch stevig Maartens vinger omklemd. En die vergat alles, vergat naar boven te gaan en liep met de andere kin deren achter het orgel aan, vele straten ver. Zijn vriendjes waren reeds lang naar hun eigen straat te rug gegaan, maar hij kon niet van het aapje scheiden. En eerst toen hij alleen met den ouden orgeldraaier en het aapje was, kwam hij tot bezinning. Verschrikt zag hij om zich heen, waar was hij wel? Hoe anders zag hier alles er uit Hij moest wel heel ver van huis zijn. Hier was hij nog nooit geweest. Wat was dat voor een groot plein, dat nu reeds in de schemering hel verlicht was. Overal licihtreclame's gin gen aan en uit, verdwenen, kwamen weer terug. Wat een auto's. En die vele, vele menschen. Geheel ver ward stond het kind op den rand van het trottoir. Waar was hy nu vandaan gekomen?. Langzaam ging hij verder, zonder eigenlijk te weten waarheen. Hij probeerde de opwellende tranen tegen te houden, maar het ging niet De groote menschen ïolden hem haastig voorbij, velen stootten tegen hem aan en begrepen niet, dat een verwijfeld ventje den -.veg naar huis niet meer kon vinden. En toen kwam weer een groote straat met ontzettend veel auto's. Hij geloofde, dat hij deze met den draaiorgelman was overgestoken. Moedig deed hij een paar passen voor waarts, onzeker liep hij naar voren, auto's raasden voorbij. Krampachtig staarde hij naar het trottoir, wat was het nog ver. Hij zag daardoor niet, dat een groote autobus juist op hem toekwam. Een aanhoudend ge toeter deed hem opkijken. Van de schrik bleef hij staan. De chauffeur haalde de remmen aan, het voorwiel raakte hem reeds aan, toen hij stevig aan den arm werd gepakt en het verschrikte doodsblecke gezicht van een meisje voor zich zag. En opeens was alle angst weg. Rechis: Blouse van marineblauwe crêpe salin, waarvan cle glanzende en de doffe.zijde op origi neels wijze met elkaar zijn verwerkt. Links: Blouse van rose crêpe de Chine met open zoomen gegarneerd. Een ministerieele brief aan de werkloozen- kassen. Verlenging van den uitkeerings- duur. Het H*agsche Corr. Bur. meldt: De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft thans een circulaire gezonden aan de besturen der werkloozenkassen, waarin hij een uiteenzetting geeft van de door de regeering vastgestelde regeling in zak® verlenging van den uitkeeringsduur voor leden van werkloozenkassen in bedrijfstakken, waarin crisiswerk loosheid heerscht. De minister wees er op, dat besturen van werkloozen kassen, die hem een voorstel doen toekomen tot ver lenging van den uitkeeringsduur, bij hun verzoek moe ten voegen een raming der kosten, benevens een opgave van het bedrag der middelen per ultimo December 1930, opdat kunne blijken, welke vermoedelijk de gel delijke gevolgen zullen zijn. Op hun verzoeken zal alleen dan gunstig kunnen worden beschikt, indien bepaaldelijk van een crisis toestand kan worden gesproken, terwijl aan de kas- besturen mededeeling zal worden gedaan, zoodra, naar het oordeel van den minister, in 1931 voor den betref- fenden bedrijfstak de crisistoestand als geëindigd moet worden beschouwd. Ten slotte bericht de minister, dat zijn circulaire aan de besturen van alle werkloozen kassen is gezonden ter kennisneming, zoodat uit de toezending geenszins kan worden afgeleid, dat haar inhoud voor elke kas, aan welker bestuur zij is ver zonden, van toepassing zou worden geacht. Dat zal worden beoordeeld, zoodra het in de circulaire be doelde verzoek is ingekomen. Behandeling in den gemeenteraad. In de Woensdagavond te^roningen gehouden ge meenteraadsvergadering kwam ook het voorstel Ga- sau <S.D.) in behandeling om de belasting op cle bioscopen van 25 op 20 pet. te verlagen. Verlaging/aldus de voorzitter, zal de gemeente geld kosten, maar een sluiting nog meer en dat daartoe zal worden ovei'gegaan, betwijfelde spr. niet. De da ling der inkomsten, die het gevolg zullen zijn, kun nen worden verhaald "it den post onvoorzien. Het voorstel-Gasau werd met 2015 stemmen aan genomen. (Zooals de lezer weet, werd door de bioscoop-exploi tanten een verlaging der belasting tot 15 aange- vi'aagd.) Sluiting der bioscopen op 6 Februari. Later wordt meegedeeld: De directeuren van do Groningsche bioscoopthea ters hebben van het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de sluiting der Groningsche bios copen op 6 Februari zal ingaan, zoodat heden het personeel ontslag moest vorden aangezegd. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN LEUUWARDEN NIET GOEDGEKEURD. Gemeente-werklieden-loonen mogen niet om hoog. De Kroon heeft ongegrond verklaard, het beroep van den raad der gemeente Leeuwarden tegen de beslisslnf van Ged. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring tfl onthouden aan de begrooting voor 1930, waarop o.m. een post was uitgetrokken voor de verhooging van de loo- nen der gemeentewerklieden. Het was de groote zuster van een zijner speelkame raadjes, die voor hem stond. Nu stroomden de tranen over zijn gezicht en hakkelend zei hij: ,Ik wou zoo graag het aapje zien, Annie. Het meisje lachte en nam hem bij de hand. Samen gingen zij naar nuis <^n daar hij het zoo dringend vroeg, bleef zij bij hem, tot zijn vader terug zou zijn. Eindelijk was de laatste film afgedraaid. De be»** kers stroomden naar buiten en binnen werd alles do* ker. Ook de lampen boven de muzieklessenaars gingefl één voor één uit, en de muzikanten gingen een voor een naar huis. De vioolspeler holde zoo snel hij kou naar zijn kind. Doch bij zijn woning bleef hij als vast genageld staan. Er brandde lioht. Had Maarten dan toch, ondanks zijn verbod het licht aangestoken? Of zou er wat gebeurd zijn. Voor de deur stond een troep je vrouwen, die hem vreemde blikken toe schenen te werpen. Zei daar niet één van hen: „Nu, ja, als dat kind ook alleen is!" Een koortsachtige angst voer in hem. Hij stormde de trappen op. durfde de kamer deur bijna niet te openen. Doch toen hij hem had open geworpen bleef hij verrast op den drempel staan. Daar zat een groot blond meisje, dat zijn jongen op haar schoot had. Zij sprak langzaam en ernstg: „Dat mag je nooit meer doen, stel je eens voor, dat er Iets ge beurd zou zijn, wat zou je vader dan bedroefd zijn ge weest." En toen hoorde hij het zuchtende stemmetje van Maarten: „Maar ik wou zoo graag het aapje zien. Dan keek het meisje op en zag den man staan. Zij staarde hem wonderlijk aan. Het was hem alsof zij elkaar reeds lang kenden. Het kind liep op zijn vader toe, maar liet de jonge vrouw niet los, toen het hem een hand gaf. Het kind stond tusschen hen in, zijn twee kleine handjes lagen in de hunne en vormden als het ware een levende brug. P. VAN DINTER.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14