Een bezoek aan Adana. Plaatselijk Nieuws. POSTER'C Organistie Middenstands- je u g d. 'XióaMe TiielMi Veloüi^iami J[ RugpijnNieren Pillen %J| De lawine's in de Alpen. De grlep-epidemie. Groot smokkelcomplot in Japan ontdekt. De Arnhemsche schipbrug opnieuw aangevaren. Voor de Schager Handeldrijvende, en Industriëelc Middenstandsverecniging, hield de heer M. Kropveld, adviseur van de Ned. Middenstandsbank een lezing niet als onderwerp: „Organisatie Middenstandsjeugd". Er was weinig belangstelling, waarover de heer Schmalz in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit sprak. Uit de omliggende plaatsen als Kolhorn, Wierin- gerwaard, Anna Paulowna en 'tZand waren vertegen woordigers, terwijl ditmaal uit Schagen een flink aan tal dames aanwezig was. doch door de leden der Mid- dcnstandsvereeniging werd weinig belangstelling ge toond. De heer Kropveld begon met de mededeeling, dat hij de op het programma voorkomende punten: 1. Verhouding van den Middenstand tot andere groe pen der bevolking; 2. Opleiding personeel; 3. De des kundigheid van den Midctenstand; 4. Hebben wij dan geen wapenen?; 5. Samenwerking tusschen consu ment en producent; 6. Heeft de vrouw ook een taak in het middenstandsleven? en 7. Jeugdorganisatie in vogelvlucht zou kunnen behandelen. En in zijn causerie wees spr. dan allereerst op de eigenaardige positie van de groep middenstanders. Immers bemoeit men zich weinig of niet met de overige groepen, anders is het met den middenstand; doordat die ten slotte de koopwaren aan de consumenten overhandigt en dus aller belangstelling heeft. De middenstand verkeert op de markt des levens en dat maakt zijn positie zoo moeilijk. Hoeveel eigenschappen immers moet een middenstander al niet hebben, bijv. hij moet zijn een goed inkooper, boekhoudkundig onder legd, aanpassingsvermogen bezitten enz., enz. De mid denstand %is een aparte stand en hij moet zijn positie dan ook zóó zién, dat hij in het maatschappelijk leven noodig is, en om zich tot dat standpunt op te werken, moet gezorgd worden dat de middenstander is vakkundig, zakenkundig enz. Met genoegen constateert spr. dan ook de oprich ting te Schagen van den cursus voor opleiding van personeel en den cursus in vakkennis. Jongere krach ten moeten tenslotte onzen ransel overnemen. Is tot nu toe weinig aan de jeugdbeweging in de midden standsorganisatie gedaan, gelukkig is daar den laat- stcn tijd kentering in gekomen. Immers het enthou siasme is aan de jeugd, de jeugd ziet de dingen an ders en wij ouderen moeten maar niet zeggen dat zij het niet goed ziet. De middenstandsjeugdorganisatie kan voor den middenstand een geweldigen steun vor men en ook voor het gemeenschappelijk leven. Te genover het air van den kooper verstand van het te koopen artikel te hebben, dient de middenstander zijn werkelijke deskundigheid te kunnen stellen. Zijn kracht moet zijn de vertrouwensband tusschen koo per en verkooper. En spr. wijst er, met het aangeven van verschillende voorbeelden op, dat de waarde van een product slechts kan worden beoordeeld, wan neer men de productiekosten en de distributiekosten onder normale omstandigheden samenvat. Punt 6 wordt door den spr. in bevestigenden zin beantwoord. Man en vrouw vormen in het zakenle ven weer één geheel, zij hebben één belang. De middenstand heeft het zwaar te verantwoorden en zal het nog zwaarder krijgen, omdat er geen vol doend saamhoorigheidsbt sef is en onvoldoende selec tie. Hebben wij dan geen wapenen? Zeer zeker en in de eerste plaats wordt dan genoemd het midden standsbankwezen, wiens onmisbaarheid door de drie groote middenstandsorganisaties, maar ook door de regeering en Ned. Bank is erkend. Spr. wekt op toch vooral van dat bankwezen gebruik te maken. Als tweede wapen noemt spr. de vertegenwoordiging van den middenstand in de wetgevende lichamen, 't Is frappant dat men van die vertegenwoordiging tot nu zoo weinig bespeurt, terwijl spr. toch bij zeer pes simistische berekening al komt tot 500.000 midden standskiezers. De oprichting van de Vereeniging van Huisvrou wen en de pennestrijd tusschen deze vereeniging en de middenstandsorganisatie is oorzaak geweest dat ontstaan is een samenwerking tusschen consument en producent. Reeds verschillende contactcommis sies zijn gevormd en goede resultaten zijn met die sa menwerking verkregen. In een algemeen slotwoord wekt spr. tenslotte op de verschillende middendstandsvraagpunten ernstig on der de oogen te zien en zich te organiseeren. Applaus. Na de pauze bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen enz. In de eersu plaats wordt de vraag ge steld of er in een plaats als de onze wel voldoende animo voor de oprichting van een jeugdorganisatie zal zijn. Door den heer Kropveld wordt opgemerkt, dat het slagen niet altijd afhankelijk is van den omvang van de plaats. Het komt aan op de kern, niet op de hoe veelheid. De ouderen kunnen in den aanvang helpen, lectuur worden verschaft, diverse onderwerpen be sproken worden. Een organisatie van oud-leerlingen Van de Handelswinteravondschool, zooals tijdens de pauze werd opgemerkt, is inderdaad zeer goed te Vormen. Door een anderen aanwezige wordt opgemerkt, dat ook het particulier bankwezen naast den mid denstand staat, waarop de heer Kropveld erop wijst, dat het particulier bankwezen in het belang van den middenstand werkzaam kan zijn, maar de midden standsbank heeft toch een bijzondere taak. Weer een derde spreker wijst er op, dat z.i. de middenstandsbank is een onmisbare schakel in de or ganisatie van den middenstand. Bestaat er een mid denstandsprincipe, dan kan er ook geen midden standsbank gemist worden. Wat de positie van den middenstander betreft, deze spr. oordeelt, dat de mid denstand in zijn geheel aan het publiek moet waar maken, dat de middenstand onmisbaar is. Hoe kan de middenstand komen tot deelname aan de rijksregeering? aluus luidde een andere vraag. De Ned. Middenstandsbond begeeft zich niet op po litiek terrein, aldus het antwoord, maar de midden standskiezers dienen te zorgen, door middel van de kiesvereenigingen, dat in de wetgevende lichamen ko men menschen die op de hoogte zijn van het midden standsleven, die het door en door kennen. Waar begint en waar eindigt de middenstand? vraagt weer een ander. De heer Kropveld antwoordt, dat de definitie die hieromtrent wordt gegeven, nogal eens verschillend luidt, maar na de reorganisatie van de Kamer van Koophandel is het begrip, dunkt spr. wel vrij goed omlijnd. Allen die voor het klein bedrijf zijn ingeschreven, kunnen wel als midden standers worden beschouwd. Te ongeveer middernacht volgt onder dankzegging van den voorzitter sluiting. THEATER ROYAL. „R utschbaan des leven s", de roman tische variété- en circusfilm, vol spanning, sensatie en ontroering, en die deze week in thater Royal draait, is bev/erkt naar den roman „Das Bekenntnis" van Clara Ratzka. De geschiedenis speelt in Oost-Pruisen, dient bij de Russische grens, waar Lorna Brand, de eigenares van het fraaie landgoed Pahliwa, voor den tweeden keer getrouwd is. Uit haar eerste huwelijk zijn er twee bijna volwaasen kinderen, een zoon Olaf en een dochter Hpli. Ongeluk kig is de harmonie tusschen der. stiefvader, die Sten Brand heet, en zijn stiefkinderen niet al te goed. Dat Lorna byna altijd partij kiest voor haar ruwen echt genoot, maakt de verhouding tusschen dezen en Olaf en Heli Lantz niet beter. Heli Lantz besluit het huis te verlaten. In Koningsberg woont haar vriendin Sonja, die aan het hoofd staat van het Bureau van Russische emigranten in deze stad en op dit kantoor wordt Heli als boekhoudster aangesteld. Na een paar maanden ontvangt zij een brief van haar broer Olaf, waarin deze haar verzoekt in het geheim naar Pahliwa terug te keeren om met hem nader over hun beider toekomst te beraden. In een blokhuis in het bosch zal het on derhoud plaats hebben. Het onderhoud wordt door den stiefvader, die te veel gedronken heeft, gestoord en het slot is, dat hij door een val op slag wordt gedood. Heil, die er van ver dacht wordt, den dood van Sten Brand te hebben veroorzaakt, vlucht onder een valschen naam naar Londen, waar zij kennis maakt met Jig Hartford, een wereldberoemd Engelsch clown, die diep door de schoonheid van het jonge meisje wordt getroffen. Later ontmoet zij Boris Berischeff, voor wiens gestorven zuster Heii zich heeft uitgegeven en ook ierze vat een groote liefde voor haar op, nadat zij hem gesmeekt heeft, haar niet te verraden. Boris wordt zeer jaloersch, als hij van Heli's avon tuur hoort, doch Sam ziet in Hartford den man, die zijn rutsehbaan-plan kan verwezenlijken. Sam gaat Jig, die in het Coliseum optreedt, opzoeken. De beroemde clown wil er eerst niets van weten, doch als hij ziet, dat Heli bij Sam hoort, stemt hij er in toe met haar en Boris een groot nummer te maken. Hartford over laadt Heli met geschenken en vraagt haar ten huwe lijk. Boris eischt thans van Heli de waarheid te ver nemen omtrent het gebeurde met de papieren van zijn overleden zuster en het meisje biecht alles op. Zij kan niet Boris vrouw worden, want volgens de documenten is zij zijn zuster. Boris telegrafeert naar Heli's moeder, dat zij in Berlijn zullen optreden en thans vernemen zij, dat de politie een ongeluk als doodsoorzaak van Sten Brand heeft vastgesteld, waardoor Heli thans haar eigen naam opnieuw kan dragen, en het huwe lijksaanzoek van Boris, dien zij liefheeft, kan accep teeren. Hartford is troosteloos en zijn groote smart leidt hem tot een daad, welke aan de film een onge kend sensationeel einde verleent, zonder dat, gelukkig, het spannende incident echter te tragische afloopt! Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwen dige vergiftiging uw eenige bescherming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiver heden wordt gevormd door gezonde, krachtige wer king der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eer ste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rug pijn, hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid en urine- stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nierwaterzucht, blaaszwakte, graveel, en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wortels aan. De versterkende, heelende en opwekkende hoedanighe den van Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden sinds jaren door velen geroemd om hun uitstekende wer king bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Bij alle drogisten enz. f 175 p. flacon. Verschillende berichten. Nog 63 man ingesloten Het N.T.A. meldde Donderdag uit Parijs: Over het lawine-ongeluk tin de Italiaansche Alpen wordt aan de „Matin" gemeld, dat de rest van de ver ongelukte compagnie ItaJiaansche Alpini, naar verluidt, 63 man, nog in de sneeuw is ingesloten. Militairen, douane-ambtenaren en burgers beijveren zich, om hun hulp te verleenen en het moet hun gisteren na ontzettend veel moeite gelukt zijn een, zij het dan ook onzekere en tijdelijke verbinding met hen tot stand te brengen. Als gevolg van den sterken sneeuwval is het op het oogenblik nog niet mogelijk, om den moeilijken tocht naar beneden te ondernemen, daar dan het gevaar be staat, dat de geredden wederom door lawinen zouden worden overvallen. Zestig man via een ondergrondsch kanaal gered. V.D. verneemt uit Rome, 29 Jan. Volgens nadere berichten van de bladen alhier, zijn de Italiaansche alpenjagers, die bij Bardonocchia ingesloten waren, erin geslaagd, door een ondergrondsch kanaal te ontsnappen. Bij groepen tegelijk begaven de alpenjagers zich, voorzien van rubberlaarzen, in het kanaal, om bij fakkellicht over een lengte van 8 k.m". door den 1.70 hoo gen en 1 M. breeden tunnel te marcheeren. Aan het einde van het kanaal werden de uitgeputte alpenjagers door den divisiecommandant ontvangen en per smal spoor naar Bardonocchia gebracht. Te middernacht was het reddingswerk geëindigd. De lijken van de slachtoffers der lawine zullen worden ge borgen, zoodra er gunstiger weer komt. Aangezien vol gens de berichten van gisteren de bataljonsstaf en de verongelukte troep tezamen ongeveer 80 alpenjagers tel den en er 21 bedolven werden, zijn er dus 60 via het wa terkanaal gered. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. GEVAARLIJKE EPIDEMIE IN MEXICO. Die tot blindheid leidt. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat In de Mexlcaan- sohe staten Oaxaca en Chiapas ongeveer twintigduizend personen zijn aangetast door een ziekte, die vermoede lijk afkomstig is uit Afrika en ln zeer vele gevallen blindheid tengevolge heeft Het departement van Open bare Gezondheid heeft maatregelen getroffen om de ziekte te bestrijden. Geweldige omvang in de Iersche stad Cork. Ook in Londen vele slachtoffers. V,D. verneemt uit Londen: In de Iersche stad Cork heeft de griepepidemie een zoodanigen omvang, dat alle scholen, bioscopen en tal van openbare gebouwen moesten worden gesloten. Te Londen zijn 242 personen aan de groep gestorven, hetgeen 96 meer is dan ln de vorige week. Uitbreiding der ziekte ln Spanje. Uit Madrid: In de afgelcopen week zijn te Madrid 120, te Barcelcna 100 en te Valencia 40 personen ten gevolge van de griep overleden. De epidemie heeft zich over geheel Spanje uitgebreid, zoodat het totaal aantal slachtoffers waarschijnlijk nog zal stijgen. DE WITTE STAD MET PAUWEN EN MINARETS. EEN LENTEDAG IN JANUARI. MARKT IN KLEIN-AZIë. LIEFDADIGHEID MET SLECHTE GEVOLGEN. HEIMWEE VAN EEN VLUCHTELING NAAR ZIJN OUD LAND. DICTATUUR EN REPUBLIEK (Van onzen reizenden correspondent). ADANA, Januari 1931. EEN stad van meest witte hulzen met platte daken, palmen en minarets, zoo zag ik 's morgens door het venster van mijn hotelkamer Adana. In den nacht was ik er aangekomen, vanuit het gebergte, van Fevzlpasja met een zieken kameraad om er geneeskundige hulp te zoeken Vanaf het station, dat meer dan een half uur van het station ligt verwij derd, waren we gereden in een rijtuig met twee vurige paarden, gereden door een duisternis, waarin sleohts hier en daar een lichtje brandde. Na een halven nacht doorwaakt in den trein met een zieken, lusteloozen makker, was de indruk van Adana niet opwekkend, maar den volgenden morgen scheen de zon stralend over deze stad van blankheid, minarets en palmen. Dit was geen winterzon, doch het licht van een zoeten, lachenden meidag bij ons. Ik opende het venster en een warme adem woei binnen en daarin waren geuren en muziek, de geuren van verre bloemen, de verrassende muziek van duizenden kleine klokjes, die, welke de lastpaardjes, de ezels, de kameelen beneden in de straat om den hals droegen. Mijn kameraad bracht ik bij een arts en alleen wan delde ik door deze zonnige, levendige, Oostersche stad, waar ook natuurlijk op hoog bevel de oude Turksche hoofddeksels der mannen verdwenen zijn, maar waar nog vele vrouwen geheimzinnig gesluierd rondgaan. Lente was het, stralende heerlijke lente en alles scheen er zich in te verheugen. In het café, waar ik een kopje koffie dronk, droeg de Turksche bediende een groote ontloken roos in het knoopsgat Adana ligt een kleine tweehonderd kilometer van Fevzlpasja, in de vlakte der Dsjihan, een rivier, die menigmaal, zoo nog in December, buiten haar oevers treedt, en het klimaat Is er geheel anders dan ln de bergen nabij de Syrische grens, milder, warmer. In den zomer wordt deze warmte bijna onverdragelijk en Adana gaat door voor de warmste stad van geheel Turkije. Berucht is de stad ook door de malaria en in mijn hotel en in vele huizen zijn de vensters voorzien van fijn gaas als bescherming tegen de malaria-muggen, die met hun fijne steeklnstrumenten reeds zoovele levens vernietigden. En de winter hier is zoo weinig streng, dat deze gevaarlijke Insecten hier zeer welig kunnen tieren. Ook nu nog in Januari, had ik ln de zon last van vliegen alsof het midden-zomer was en ook de vleermuizen schijnen er geen winterslaap te houden, want 's avonds, een zoelen avond als bij ons in Juni, vlogen ze rond. Vanuit deze witte stad ziet men echter sneeuw: tegen den hemel, aan den horizont, verheffen zich de toppen van den machtigen, besneeuwden Fauzus. Als vreemdeling, die geen der talen van het land machtig iB (en andere talen worden hier weinig ge sproken) staat men natuurlijk onthand, omdat men met niemand kan praten, aan niemand iets vragen kan. Na enkele dagen evenwel, was mijn Tsjechische kame raad, die ook te Adana eenigen tijd heeft gewoond, wel niet genezen, maar gevoelde hij zich veel beter en Aij sleepte me door alle mogelijke straten met alle mogelijke winkeltjes, sprak Turksch met de Turken, onderhandelde in het Arabisch met Arabieren, bab belde in het Koerdisch met Koerden. Op een groot,,modderig plein werd markt gehouden. Men verkocht er zelf geweven tapijten, gebraden kip pen, geslagen koperwerk, houtskool, groenten, aarden potten, geroosterd lamsvleesch, kleederen, sinaasappelen en manderijnen, bloemen en ook suikerriet. Mijn kame raad kocht me suikerriet (ongeveer één cent per sten gel) en hij wees me hoe ik dat moest schillen, In kleine stukjes snijden en dan niet eten, maar alleen uitkau wen. Hij liet me Turksche limonade drinken en stopte mijn handen vol met zonderling gebak, zoodat ik de AFSCHAFFING DOODSTRAF IN HET BRITSCHE RIJK Geen optreden der regeering te wachten. In het Lagerhuis heeft de minister van binnenland- sche zaken Clynes volgens den draadloozen dienst mee gedeeld, dat de regeering niet voornemens was stappen te doen naar aanleiding van het onlangs verschenen rapport der commissfe Inzake de doodstraf. In het rapport werd aanbevolen de doodstraf voor een proeftijd van vijf jaar af te schaffen. Voor een millioen pond aan verdoovende middelen verhandeld. V.D. verneemt uit Londen: In verband met de arrestatie te Tokio van den koop man Wal ter Beek verklaart de Japansche politie naar de „Daily Herald" meldt, dat zij een groot complot heeft ontdekt van smokkelaars van narcotische stoffen en be dwelmende middelen. In eenige jaren ttfds zouden de smokkelaars voor een waarde van meer dan 12 millioen gulden aan verdoovende middelen naar Japan hebben gesmokkeld. Bijna alle cocalne-producten werden echter weer verder verhandeld naar Óhina en Indië. Op het oogenblik bestaat er een nauwe samenwerking tusschen de Japansche en de Indische politie om deze smokkel- zaak op het spoor te komen. Reeds hebben te Bombay en te Calcutta arrestaties plaats gehad, die met deze zaak in verband staan. Naar verluidt, zouden ook eenige vooraanstaande Japansche zakenlieden, en zelfs een vooraanstaande politieke figuur, bij de aangelegenheid zijn betrokken. Vast gedeelte ontzet, Ernstige moei* lijkhedcn voor het verkeer. Donderdagmorgen kwart over negen waren twee brugvakken van de Arnhemsche schipbrug losge draaid om een Rijnaak doortocht te verleenen. Ondanks waarschuwingen van een der brugknech- ten, hield de aak te veel zuidelijk aan en kwam, mede door den sterken stroom en tengevolge van don hoogen waterstand, in aanvaring met een ponton van het vastliggende deel der brug. Deze ponton werd op zij gedrukt en kwam gedeeltelijk onder water te lig gen. De schok was zoo hevig, dat het vastliggende bruggedeelte belangrijk ontzet werd. Het verkeer over de schipbrug is hierdoor ge- gewaanvording kreeg of ik als kleine jongen met mijn vader wandelde over een kermis in het verre Nederland. Het was ook hier op de markt te Anada weder een wonderlijke, mengelmoes va.n rassen: Turken, waaron der blonde, Koerden, Armeniërs, Joden, Grieken, Arabie ren, negers. Van deze massa moet een nationale eenheid worden gevormd, zoo is de gedachte der regeering te Angora, Doch dit is een quaestie, waarop ik later, bij de behandeling der politieke vraagstukken, wel terug kom. „Kom mede, Vliegende Hollander", zeide mijn Tsje chische kameraad, „we gaan eens praten bij de Bos- niakken." „Bij de Bosniakken?" vroeg ik verbaasd. „Eosniak- ken zijn bewoners van Eosnië." „Ja, zeker," kreeg ik ten antwoord. „Het rijn Moha- medanen, die in Bosnië woonden en voor een deel bij de bezetting van dat land door de Oostenrijkers, voor een deel later naar Turkije, toen het Mohaonedaansohe land bij uitnemendheid, zijn getrokken. Eigenlijk zijn het even wel geen Turken, doch Serviërs, al zijn ze dan Muzel man en onder elkander praten ze nog steeds Servisch." Even later zaten we in een nauw straatje in een echt Turksoh open winkeltje, waarin werden verkocht siga rettenpijpjes, sloffen, scheermessen, koperwerk, revol vers, horloges, een fotografieapparaat in niet al te bes ten toestand, munitie. Voor ons had men stoelen ge haald, de eigenaar met langen grijzen baard, oen pet op het hoofd( de fez is immers in Turkije verboden), zat op een kleedje, de beenen onder zich gekruist, bij zich een bakje met kleine geldstukjes, zooaJs elk Mohame- daansohe zakenman steeds bij de hand heeft voor de tallooze bedelaars. Elke bedelaar krijgt iets. De aalmoes wordt steeds gegeven, alsof het iets van zelf-sprekends is, zooiets als een onontkoombare belasting. Liefdadig heid wordt door den Koran voorgeschreven. „Geeft den armen", luidt het voorschrift, waaraan de eenigszins ge goede geloovlge Muzelmannen zich steeds houden. Dit ls zeer sympathiek, doch heeft in de breede doorvoering slechte gevolgen, want het heeft het bedelaarsonwezen ontzettend bevorderd. Eikeen, die niet gaarne werkt, weet, dat hij ook met het uitsteken van de hand door het leven kan komen. Er zijn hier meer deugden, die streng doorgevoerd, tot ondeugden worden. Geen goede Mohamedaan zal zonder noodzaak een dier dooden. Allah gaf het 't le ven. Allah moet het weder nemen. Elk lid eener vereeni ging tot dierenbescherming zal daarmede Instemmen. Het gaat echter zoover, dat een Mohamedaan, b.v. een kameel die onderweg een poot heeft gebroken, en niet kan worden vervoerd, niet zal dooden, het achter zal laten en van honger zal laten sterven. Nog erger: men kan Mohamedanen zien, die bij zichzelf heel zorgvuldig ongedierte vangen en de beestjes niet dooden (dat mag niet) maar wegsmijten, eventueel van boven uit een raam Met ongedierte staat de Turk uit de lagere maatschap pelijke klasse op vertrouwelijken voet en velen beweren: „Ongedierte is een bewijs van goede gezondheid." Mijn Tsjechische kameraad babbelde met den „Bos- niak" Servisch in welke taal ik me ook min of meer kan redden. De „Bosniak" vertelde: „Ja, met mijn ou ders ben ik toen weggetrokken uit Sarajewo, omdat we niet onder vreemden wilden staan. Maar hoe is het nu ln Turkije? We mogen geen fez en turban meer dragen en daarginds, in Bosnië, dat nu tot Zuid-Slavië behoort, hebben de Muzelmannen alle vrijheid. De hodsja's (Mo- hamedaansche priesters) genieten hetzelfde aanzien als de orthodoxe en andere priesters en ze worden zelfs door den koning met groote eerbewijzen aan het hof ontvan gen. Dikwijls denk ik aan dat heerlijke Sarajewo, maar Ik ben nu oud en grijs en nu weder veranderen van woonplaats gaat niet meer." En de oude zuchtte. Ik overdacht hoe de heeren van den Volkenbond te Genève toch al deze moeilijkheden zullen regelen, al deze vraagstukken oplossen, want deze oude Bosniak te Ada na is niet de eenige die zoo denkt. Er zijn er velen. In den trein ontmoette ik twee Mohamedanen uit Skoplje (het vroeger Uskub) die vertelden over de vrijheid, die ze genoten, het recht zich te kleeden zooals ze wilden en. de Turken luisterden als naar een sprookje. Was dat mogelijk onder het bestuur van een „jaur kopek" (on- geloovigo hond)? „Zuid-Slavië is het beste en vrijste land ter wereld." besloot een der mannen uit Skoplje zijn verhaal en ik moest even glimlachen. Dat zeide iemand, behoorend tot een minderheid in een land met een dictatuur! En Turkije is een republiek! J. K BREDERODE. stremd. Voetgangers en wielrijders kunnen worden overgezet, voor auto's en andere wagens is dit niet mogelijk. Nader meldt men: De aak, die de aanvaring veroorzaakte was de „Laak" uit Rijswijk, 652 ton groot en eigendom van de reederij W. M. Goudsbloem en Co. te Rotterdam, schipper A. de Graaf. Het schip was met grind zwaar geladen en kwam uit Duitschland met bestemming voor Amsterdam. Het dreef met den stroom mee en men neemt aan, dat de schipper door den sterken stroom niet be hoorlijk de richting heeft kunnen houden. De eene helft van de brug is ongeveer 30 graden ontzet. Een brugstuk is half gezonken. Er is geen kans, dat het verkeer over de brug spoedig hersteld zal worden. Voor de verbinding met de Betuwe is men aangewezen op de veerponten bij Malburgen en Driel. Met behulp van stoombooten worden voetgangers en wielrijders overgezet. Door den hoogen waterstand is het niet mogelijk voor de stad een veerpont te leggen. De schade loopt ln de duizenden. Omtrent de aanvaring meldt men nog nader: Er bestaat weinig hoop dat de brug vóór Zaterdag weer in gebruik kan worden genomen. De schade be loopt in de duizenden guldens. Verschillende zware ijzeren balken zijn afgeknapt en verwrongen en moeten door nieuwe wordeh v«fr* vangen, wat met groote moeite gepaard zal gaan. De schipper van De Laak, wijt het ongeval aan eell verandering van den stroom voor de stad. De schip per is verzekerd voor schade, aan anderen toege bracht. i, LEIDEKKER GEDOOD. Uit de dakgoot gevallen. Donderdagmorgen te ongeveer kwart voor twaalf is een 30-jarig persoon, die voor het verrichten van leidekkers-werkzaamheden in de dakgoot liep van een perceel in de Vrolikstraat te Arasterdam, omlaag gestort en op straat terecht gekomen. Zwaar gewond werd de man per auto van den G.G. en G.D. naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. VERDUISTERING VAN 146.300.— TE DINTELOORD. Drie verdachten veroordeeld. i Op 15 Jan. jl. diende voor de rechtbank te Breda de zaak van Gebr. G. te Dinteloord en den caféhouder De B. te Fijnaart. betrel'ende de verduistering van f46.500 ten nadeele van de Coöp. Suikerfabriek Din teloord. De rechtbank veroordeelde A. G. tot een jaar en drie maanden, zijn broeder C. G. lot zeven en De B. tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15