HEERHUGOWAARD SCHOORL IANGF. ND1JK WIERINGERWAARD WINKEL Z IJ P E WIERINGEN IJsbesluit. Marktberichten. Evenals elders, ook hier tal van zieken en wel voornamelijk onder de schooljeugd. Aan de Sint Jozef school waren meer dan 80 leerlingen dezer dagen ziek. We vernamen van griep, geeling- en hofgeval- len; gelukkig van nog al niet ernstigen aard. Reeds lang is er gesproken over verbetering van den Donkeren weg en reeds lang was hiervoor een plan ontworpen, doch hooge cischen van eigenaars van belendend land stonden uitvoering nog steeds in den weg. Thans vernamen we, dat hierin eindelijk verbetering is gekomen, zoodat, wellicht de zoo noo- digc verbetering nu toch haar beslag zal kunnen krij gen. Op initiatief van een tiental personen uit onze ge meente werd Donderdagavond in het lokaal van den heer Wester een vergadering gehouden, waartoe per circulaire een 60- a 70-tal winkeliers, neringdoenden en vaklieden was uitgenoodigd teneinde te komen tot de oprichting eener vereeniglng van deze middenstan ders. Als voorzitter dezer voorloopige commissie fun geerde de heer P. Glas, als secretaris de heer P. Doo- deman. Mede waren aanwezig de heeren Timmerman, Piersma en Smit, vormend het dag. bestuur der Lan- gendijker vereeniging. Door den voorzitter werd de vergadering geopend met een speciaal woord van welkom aan deze heeren, die zich bereid hadden verklaard, zooveel in hun vermogen was, inlichtingen te willen verstrekken, hetgeen op zeer hoogen prijs werd gesteld.' Hierna werd er op gewezen, dat in de toegezonden circulaire reeds was vermeld, het doel dezer vergadering en ln het kort ook doel en wer king eener winkel-, nering- en vakvereeniging. Hoe wel de opkomst grooter had mogen zijn, hoopte spr. toch, dat tot stichting eener vereeniging besloten zou worden. Hierna richtte hij tot den heer Timmerman, als voorzitter der Langendljker vereeniging, het ver zoek een nadere uiteenzetting te willen geven van het doel en werking van een z.g. middenstands vereeniging zooals die aan den Langendijk bestaat. Deze verklaarde zich daartoe bereid en zette in het kort doel en wer king uiteen, waarna hij verschillende mededeelingen ten beste gaf met betrekking tot zijne vereeniging. Deze blijkt reeds 26 jaar te hebben bestaan, en hare op richting te danken te hebben vooral aan de behoefte, die er aan den Langendijk werd gevoeld aan bestrijding der z.g. Vliegende winkels. De vereeniging heeft zich mogen verheugen in medewerking ook van de gemeente besturen, in een steeds toenemend ledental, zoodat dit het vorige jaar reeds ruim 250 bedroeg. Hieruit mag wel worden afgeleid, dat onze vereeniging voldoet aan een gevoelde behoefte. Wel hielden zich aanvankelijk vele zaken- en vakmenschen afzijdig, doch langzamer hand kwam men toch tot ander inzicht Voorts ver klaarde spreker mede namens zijn roedebestuurders, be reid zooveel doenlijk inlichting te willen verstrekken en gestelde vragen zoo mogelijk te beantwoorden. Met betrekking tot het weekblaadje werd meegedeeld, dat dit in de eerste plaats zeer voordeelige gelegenheid biedt voor publicatie; steeds wordt er in opgewekt, zooveel mogelijk te koopen bij burgers. Voorts worden er allerlei belangen in besproken, terwijl hot z.g. zwarte vakje, waarin wanbetalers een plaats krijgen, er zeer veel toe bijdraagt, om achterstallige gelden binnen te krijgen. In dit opzicht is door ons blaadje groote ver betering tot stand gekomen, verklaarde spr. Wel ging een enkele stem op voor nadere toelichting, doch voor een vruchtbare discussie werd breedere toelichting wel wenschelijk geacht. Ter bevordering van een meer ge regelde disuccie werd nu overgegaan tot voorlezing der Statuten van de Langendijkcr vereeniging. Inderdaad gaf dit aanleiding tot allerlei vragen en opmerkingen. 25oo werd gewezen op het belang van adresseering aan het gemeentebestuur ter bevordering van gemeen schappelijke of groepsbelangen. Waar de contributie is gesteld op f 2, werd gevraagd of die ook voldoende zou zijn bij een. ledental .van (?0 a 70 personen, waar op een bevestigend antwoord werd gegeven. Aan den Langendijk wordt zelfs 50 ets. presentiegeld uitgekeerd voor de twee verplichte vergaderingen door het regle- ment voorgeschreven. Voorts wees de heer Timmerman op Inschrijving bij de Kamer van Koophandel en op het groote belang van toetreding tot het Bureau van Advies, wat aan de leden recht geeft op rechtskundig- zoowel als op zaken-advies. Noodzakelijk werd ook geacht het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid door koninklijke goedkeuring op de statuten. Aangezien hiervoor nogal belangstelling bleek te bestaan werd een duidelijke uiteenzetting ge geven van eventueele vereffening van zaken. Mede werd nu voorgelezen het huishoudelijk reglement Hierbij werd naar voren gebracht om het bestuur samen te stellen uit verschillende categoriën en uit onderschei dene deelen der gemeente. Dat de meer geschikte per sonen voor een bestuursfunctie het meest ln aanmerking dienen te komen werd als vanzelf sprekend geacht. Voorts werd stilgestaan bij de samenstelling in wer king der commissie voor het incassobureau en der com missie voor administratie en redactie van het weekblad, hetgeen door gratis verspreiding huis aan huls, aan nlet- leden zoowel als aan leden een welkome gelegenheid biedt voor allerlei publicaties. Naar aanleiding van gestelde vragen werd een bree dere uiteenzetting gegeven der werking van het incas so-bureau, waarbij nog eens met nadruk werd gewezen op de zeer gunstige resultaten, welke bereikt zijn met het z.g. visitekaartje in het weekblad. Hierdoor toch is de borgtocht aan den Langendijk sterk verminderd, ter wijl het in de meeste gevallen krassere maatregelen voorkomt Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat ook voor vorderingen buiten de gemeente het bureau optreedt. Dit alles met tal van voorbeelden tjege- licht. Vaak zelfs werd plaatsing op de zwarte lijst voor komen. Bij meerdere schuldelschers worden do binnen gekomen gelden pond-gewljzo uitgekeerd. Bezwaar werd gemaakt tegen- 20 pet. onkosten voor groote bedragen. Hierop werd geantwoord, dat in enkele gevallen met 10 pet volstaan zou kunnen worden, doch dooreen gere kend, dient 20 pot in rekening te worden gebracht; zoo mogelijk nog wordt dit verhaald op den schuldenaar. Uit de voorgelezen tarieven voor advertenties bleken deze al .zeer billijk te zijn, terwijl aan de leden dan nog 20 pet. reductie wordt toegestaan. Het blaadje aan den Langendijk levert voldoende inkomsten om de uitgaven te bestrijden. Voor bezorging werd de voorkeur gegeven aan bezorging door de posterij. Na nog eenlge bespreking werd de vraag gesteld of tot de stichting eener vereeniging zal worden besloten. Aanvankelijk scheen men meer te gevoelen voor het uitschrijven eener tweede vergadering, yooral met het oog op het slechte weer voor dezen avond. Medegedeeld werd, dat verschillende personen, hoewel niet aanwezig, lid wenschen te worden. De voorloopige commissie was dan ook van oordeel, dat nu reeds tot de oprichting diende te worden besloten. Dit geschiedde dan ook, nadat döor den heer Mienis nog eens uiteen gezet was, wat alzoo door een vereeniging te bereiken zou zijn en ook de heeren van den Langendijk met warmte hadden gepleit voor directe oprichting. Vrijwel alle aanwezigen verklaarden zich voor de op richting cn konden als leden worden beschouwd. Slechts enkelen namen nog een afwachtende houding aan. Hoewel de voorloopige commissie ook reed3 tot het kiezen van een bestuur wilde overgaan, werd na eenige discussie besloten, dat deze commissie nog zou aanblij ven tot de volgende vergadering, waarin dan het regle ment zou worden vastgesteld en een definitief bestuur zal wonden gekozen. Nadat et op gewezen was. dat het wenschelijk is de vergaderingen zooveel mogelijk in het centrum der ge meente te houden, werd bepaald de volgende vergade ring ln hetzelfde lokaal te houden en wel op 12 Fcbr. a.s. Nadat nog enkele zaken van ondergeschikt belang wa ren besproken, ging ie Voorzitter tot sluiting over, daar bij een warm woord van dank brengend, aan de heeren van den Langendijk, mede aan de verslaggevers. 'Spr. wekte alleen op propaganda te maken en een paar be- lanhebbenden mee te brengen naar de volgende verga dering. Het Schoorlsche Onderlinge Veefonds vergaderde Don derdagavond in het lokaal van den heer Timmerman. De Voorzitter, tevens Directeur-Boekhouder, de heer D. Duin Wz., sprak bij de opening zijn genoegen er over uit, dat de opkomst op deze jaarvergadering zoo schit terend was, ondanks het slechte weer. Er waren een 56-tal belanghebbenden ter vergadering opgekomen. De notulen werden gelezén en onveranderd vastge steld, terwijl geen andere ingekomen stukken ter tafel kwamen, dan enkele mede deelingen dat leden waren verhinderd ter vergadering te komen. Al spoedig ging men over tot het benoemen van een financieels commissie, waarvoor de heeren P. Seven- huijsen Wz., J. Hoogvorst J.A.zn., en J. de Vet werden aangewezen. De directeur-boekhouder deed verslag van zijne ont vangsten en uitgaven over 1930 en gelijktijdig contro leerde de bovengenoemde commissie de bescheiden en kwitantiën. Dc ontvangsten en uitgaven sloten met een eindbe drag van f 8148.85, 't voordeelig saldo, op 1 Januari van 't jaar 1930 f 71.77 bedragende was op 31 December ge klommen tot een bedrag van f 1117.49, zoodat het fonds een goed jaar heeft meegemaakt Enkele heeren stelden nog vragen betreffende de re kening, welke door den directeur afdoende en naar al ler tevredenheid werden beantwoord. De heer J. de Vet deelde namens de commissie mede, dat alles in de beste orde was, waarna de vergadering de rekening over 1930 goedkeurde onder dank voor het gehouden beheer. De Voorzitter hield zich wel aanbevolen, wanneer en kele kleine geschillen zich voordeden, b.v. wanneer de telling der runderen eens iets afweek, voor mededèeling ten zijnen huize door den belanghebbende zelve. Kleine abuizen zullen toch wel altijd voorkomen, en 't is in het belang van een goede administratie, wanneer deze abui zen zoo spoedig mogelijk worden opgelost. Hierna las de Voorzitter een kort jaarverslag voor. Wc konden hieruit aan teekenen, dat 't ledental met 6 was teruggegaan en 91 bedroeg. Dat 't aantal verzeker- .de runderen was vooruitgegaan met 48 en thans 849 bedroeg, en hiermede in verband was ook het totaal ver zekerde bedrag in 1930 gestegen van f 175.670.tot f 196.440.—. Er waren 26 runderen afgekeurd (5 minder dan in t vorige boekjaar), en voor deze dieren was aan de leden f 6032 vergoed, terwijl de opbrengst van dood en levend vee f 1803.61 bedroeg. Het resultaat was dus, dat, ofschoon 't ledental door bijzondere omstandighe den. iets was geslonken, het werkgebied van het fonds zich had uitgebreid, waardoor meer en meer blijkt, dat het fonds in een behoefte voorziet. Met elke 5 jaar treedt het geheele bestuur, bestaande uit den directeur, 2 commissarissen voor het Noordelijk deel en 2 commissarissen voor het Zuidelijk deel van Sohoorl, af. en dit oogenblik van aftreden en dus ook van eventueele verkiezingen was thans aan de orde. Gevolg was dat 't zittend bestuur met bijna algemeene stemmen werd herbenoemd voor 5 jaar. zoodat de heer D. Duin Wz.. directeur, J. Keeten en J. Roozendaal voor Zuidelijk Schoorl, en A. van LienenJr. met P. Rens Cz. voor Noordelijk Sohoorl, 't nieuwe bestuur zullen vormen Den Voorzitter deed 't genoegen, dat de heeren weder waren herbenoemd, en geloofde stellig dat ook in de toekomst weer prettig kon worden samengewerkt, aan gezien tot heden altijd een gezellige manier van samen werken had bestaan. Het reglement moet, volgen bepaalde regels, ook om de vijf jaar worden herzien, doch 't bestuur wenschte geen veranderingen voor te stellen. Ook de leden wenschtcn geen wijziging der verschillende bepalingen. Wel meende de heer J. Hoogvorst J.Az., dat, waai* volgens art. 3, in September verlaging moet plaats heb ben vari de veeprijzen.' dat in den regel wel wat laat in 't jaar zal blijken te zijn, doch de Voorzitter deelde mede, dat art. 16 hier reeds in tegemoet komt. Inder daad handelt het bestuur naar omstandigheden en wij zigt de verzekerde bedragen ln den tijd van 't jaar, welke zich daar 't best voor leent. De Voorzitter deed meteen nog eens uitkomen, hoe een hoog percentage bij afkeuring wordt uitgekeerd, n.1. 95 pet., welk bedrag 'slechts zelden wordt geëve naard. Men vindt 't fonds wel eens duur. In 1930 werd gedurende 10 maanden een bedrag van f 0.30 en gedu rende 2 maanden een bedrag van f 0.20 per f 100.— geheven, hetwelk dus per jaar f 3.40 beteekent. Bin nenkort kon men van een fonds in Noordhollands Noorden lezen, dat de premie voor dat jaar pl.ro. f 5.50 had bedragen, zoodat 't Schoorlsche fonds toch nog niet zulk een slecht figuur maakt. De heer C. Glorie vondt *t niet goed, dat na 't afkal ven van een koe. al dadelijk f 50 van de waarde van 't rund wordt afgetrokken. De Voorzitter deelde mede, dat dit niet direct, doch in de volgende maand geschiedt, en t hier een misver stand betrof tusschen den heer Glorie en een der com missarissen. De rondvraag leverde weinig op. Als resultaat van een paar vragen werd medegedeeld, dat afgekeurde runderen een keurmerk krijgen, terwijl 't oppompen van koeien, welke na het kalven aan de melk blijven lig gen, slechts dan door 't fonds wordt vergoed, indien dit werk door commissarissen wordt verricht Ieder lid is vrij en kan den veearts er bijhalen, doch draagt dan ook de kosten. De Voorzitter deelde nog mede, dat 't eerste geval zich had voorgedaan van afkeuring van een rund, lij dende aan open T.B.C. Daar dit voor het-fonds iets nieuws is, werd lang en breed overwogen en tenslotte als resultaat een te vol gen standpunt vastgesteld, ook ten opzichte van den veearts. Hierna sluiting. ZUID SCHAR WOUDE. Men deelde ons mee, dat de heer P. Zeeman zich met Maart metterwoon te Alkmaar gaat vestigen. Daardoor ontstaat een vacature in den gemeente raad. Een aantal werkloozen zijn nog steeds bezig met het uitbaggeren van de slooten. We vernamen, da? men over dit werk zeer tevreden is. Intusschen zijn er ook enkelen te werk gesteld aan de Zuiderzeewer ken. Groot is het aantal werkloozen echter niet. Ver wacht werd, dat ook noodlijdende tuinders zich wel hadden opgegeven voor het verrichten van werk. Voor zoover we weten is dit niet geschied. We mrc- nen, dat ook voor degenen, die van de geboden gele genheid gebruik zouden willen maken, wel werk kan worden verschaft Gisteravond vergaderde de IJsclub „Ons Genoe gen" alhier, onder voorzitterschap van den heer S. de Boer, die de aanwezigen verwelkomde. Hij wees bovendien op de zachte, niet-wintersche weersgesteld heid, waardoor de IJsclub niet kon beantwoorden aan liet door haar nagestreefde doel. Helaas is deze weersgesteldheid ook een ongunstige factor voor den maatschappclijken welstand van velen. De notulen, door den heer II. Metselaar als secre taris voorgelezen, werden goedgekeurd, alsmede het jaarverslag, dat melding maakte van het, als gevolg van het zachte weer, werkloos blijven der vereeniging. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat. onlyangcn was f630.18. uitgegeven f200.31, alzoo een bat'g saldo van f 429.87. I-Iiervan moet nog betaald worden de contributie aan Volharding te Oudkarspel. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen her kozen de heer A. Kist. Bij de rondvraag werd door den penningmeester de opmerking gemaakt, dat enkele leden bij de aanbie ding de contributickaart van Volharding te Oud karspel reeds hebben betaald. Dit zal nader worden onderzocht. De Vereeniging voor Zickenhuisverpleging „De Voorzorg" vergaderde Donderdagavond ten lokale van den heer l)e Geus. Aanwezig waren 22 leden. De voorzitter sprak bij de opening het traditioneelo welkomstwoord tot de aanwezigen en hoopte op za kelijke besprekingen. Daarna werden de notulen ge lezen en ongewijzigd vastgesteld Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, clen heer D. de Geus Jbz., luidde aldus: Als secretaris van onze vereeniging rust op mij we derom de plicht het jaarverslag uit te brengen. Sprak ik in het vorig jaarverslag de wensch uit, dat de toe stand zich voor alles mocht verbeteren, dan is die wensch slechts gedeelte.ijk in vervulling gegaan. De economische toestand is zoowel hier als in andere gewesten en landen eer slechter dan beter dan 't vo rige jaar, doch de stand van onze kas is gelukkig be ter dan het vorige jaar. Sioten we ons vorig boekjaar met een tekort van ruim f181, thans is dat tekort verminderd tot ruim f98. iVIocht het komende jaar voor onze vereeniging weer zoo verlcopen, dan zal het tekort verdwenen zijn en heeft onze penningmees ter weer wat geld omhanden. Door aansluiting bij de Federatie moesten enkele gezinnen worden overgeschreven en is ons ledental eenigszins achteruit gegaan; 38 personen zijn hier door overgeschreven en 15 personen zijn overleden of vertrokken, dus een vermindering van 53 personen. Door geboorten en nieuwe leden zijn er 34.- bijgeschre ven, dus een vermindering van 19 leden. Vorig jaar waren er <150 leden, dus thans 431. Er zijn 6 personen voor rekening van de vereeni ging in het ziekenhuis geweest, met een aantal lig dagen van 156. Hieruit blijkt dus, dat het voor onze vereeniging een gunstig jaar is geweest. Met de vergaderingen is hot dit jaar niet druk ge weest: nl. 1 leden- cn 3 bestuursvergaderingen. Ho pende, dat het komende jaar vooj- leden en vereeni ging een goed jaar mag zijn, sluit ik dit kort verslag. Een uitgebreide discussie ontstaat naar aanlei ding van de gerezen moeilijkheid, als een pasgeboren kind naar het ziekenhuis moet en de moeder dus, bij borstvoeding, ook in het ziekenhuis behoort. Ilct re sultaat der gedachtenwisseling was, dat ccn bestuurs voorstel werd aanvaard om voor de moeder, in een dergelijk geval, een vergoeding van f 15 per weck uit te keeren met een maximum van 5 weken. De penningmeester doet daarna rekening en verant woording van zijn gehouden beheer. De ontvangsten hadden bedragen f 623.17. de uitgaven f 540.24, zoodat er een batig saldo was van f82.93. Het nadeelig saldo van het vorig jaar was daarna teruggebracht tot f98.83. Bij monde van den heer K. Kliffen Tz„ die met den heer B. van Loenen de bescheiden had na gezien, werd meegedeeld, dat alles in orde was be vonden. Penningmeester en commissie werd dank gebracht voor hun bemoeiingen. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen her kozen de heer D. de Geus Jbz. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende inter ne aangelegenheden ter sprake. De verzekering werd gegeven, dat op de Federatie vergadering de quneslie van overschrijven van de eene vereeniging naar de andere nog eens ter sprake znl worden gebracht met het doel te voorkomen, dat door informaliteiten bij deze overschrijving het betrokken lid geen dupe kan worden. Met dank aan de aanwezigen voor de zakelijke be sprekingen werd de vergadering daarna gesloten. Blijkens een in dit nummer voorkomende adverten tie zal de Nutsverceniging „Ontspanning na Arbeid" weer een gezel!igen avond houden op Zaterdag 7 Februari. Behalve de gewone lezing, bijdrage enz., zal ook 'een blijspel getiteld „Bekroonde Kaatje" wor den opgevoerd. Het kan dus weer een mooien avond worden. Door Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Wieringerwaard is voor Secretaris de volgende voor dracht opgemaakt: 1. de heer P. Ree, notarisklerk alhier; 2. de heer W. van der Wal, Schagen; 3. de heer A. Schouten, Schoorl. Naar men ons mededeelt, zal in het begin van Maart, door onze bekende leden rederijkers een wel dadigheidsuitvoering worden gegeven ten bate van de afdeel ing Winkel van den Bond voor Staatspen sioen. Opgevoerd zal worden: „De gebroeders Cal- kocn." 'tMag van voldoende bekendheid worden geacht hoe de bekende leden van de vroegere rederijkers- Immer „Ons Genoegen" destijds het publiek wisten te boeien en te bekoren, zoodat velen van dc gelegen heid, om die bekende gezichten in hun kracht te zien, zullen willen gebruik maken, ook zal daar ze ker toe medewerken het sympathieke doel, dat ze deze opvoering hebben. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 23 tot en met 29 Januari 1931. Geboren: Gijsbertus, zoon van LIeuwe Wiersma en Catharina Rong; Dirk. zoon van Jan Silver en Diauwer- tje Keetman; Galtske, dochter van Harmen Knol en Douwtje de Haan. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Adrianus Gerardus de Wit, oud 29 jaren, monteur, en Margaretha Catharina de Wit, oud 23 jaren, zonder beroep, beiden wonende alhier; Coenradius Bruijns, oud 24 jaren, caféhouder, wonende te Heiloo, cn Gertrudis Wilhelmina Klaver, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende alhier; Pieter Baas, oud 28 jaren, win kelier, wonende te Sint Maarten en Cornclia de Boer, oud 26 jaren, zonder beroep, wonende alhjer. Overleden: Klaas Bood, oud 10 jaren, zoon van Jan Bood en Dieuwertjo Kossen. De heer J. Doves heeft aan den broodbakker M Kaptein een bouwterrein verkocht, gelegen naast he' door hem bewoonde perceel aan de Kliefstraat alhier. Sucses-nrogramma voor Zon^aji. Succes II—Schagen II; Succes III—Schagen III; Succes adsp.—Schagen adsp.; H.R.C. VI—Succes IV. In aansluiting op den cursus „Staat en Maat schappij" gegeven door de afd. Wicringen van het Instituut voor Arbcidsontwikkeling, zal getrAcht wor den een club te vormen door de afd. Wieringcn om den cursus „Pleysier" te volgen (een leergang in eco nomische aardrijkskunde). De heer J. dc Wit heeft op zich genomen als leider op tg treden. J.l. Donderdag kwam mej. A. W. te Hippolytus- hoef zoodanig in haar woning te vallen, dat de dok ier moest worden ontboden, die een gebroken arm constateerde, welke in het ziekenhuis te Alkmaar moest worden gezet. Op het werk van den heer Bosker in den Wie- ringermoerpolder is een vliegtuig-bom gevonden. Dc militaire autoriteiten te Den Helder worden hiervan in kennis gesteld en j.l. Donderdagniiihbg heeft men het monster, dat ongcldden bleek te zijn, met een militaire auto weggehaald. J.l. Vrijdag heeft de aanwijzing plaats gehad voor de eerste woningbouw in den Wieringermcerpol- deiy nabij de Haukes. DEN OEVER. Anti-Rev. Kiesvjreeniging. In de gehouden bestuursvergadering der Anti-Re- I volutionnaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werden de bestuursfuncties ais volgt verdeeld: S. Juisting, voorzitter, A. J. Hazes, secretaris. Joh. Kieft, penningmeester, A. L. Pauwer, 2e penning meester, W. Jansen, algemeen adjunct. Dr. Mol, directeur van den Keuringsdienst voor Wa ren in het gebied Alkmaar, waartoe ook deze omgeving behoort, schrijft ons het volgende: Met ingang van 1 Januari 1931 is het gewijzigde Cónsumpticys-bosluifc nu definitief in werking getreden. Hier volgen eenlge der voornaamste eischen. Consumptie-ijs mag alleen worden bereid in ruimten, die van 15 Maart tot 15 Octcber daarvoor alleen dienen, een oppervlakte hebben van ten minste 8 M2., een stof- dichte zoldering en deugdelijke effen vloer hebben, en waarvan met uitzondering van deuren en ramen do wanden geheel van steen zijn. Zij mogen niet met pri vaten, enz. in directe verbinding staan en niet voor woonkamer enz. werden gebruikt en moeten daarvan j deugdelijk gescheiden zijn. Die ruimten mogen niet als keuken worden gebruikt, tenzij wordt aangetoond, dat deze is de bedrijfskeuken van een restaurant, lunchroom, koffiehuis of van een kok of banketbakker en uitsluitend als zoodanig in ge bruik. In het perceel moet een inrichting aanwezig zijn, waar in het consump'cie-ijs moet worden bewaard op een temperatuur beneden 0 gr. C., een gereede waschgele- genheid met zoep en handdoek, terwijl het van een deugdelijke watervoorziening moet zijn voorzien. Verder moet het geheel in zindelijken .staat verkeoren. Comsumptie-ijs mag alleen worden vervoerd, behandeld of ten verkoop in voorraad worden gehouden, als het bereid is in een ruimte ais boven omschreven, en de persoon, die het ijs vervoert, behandelt, enz. in het be- 1 zit is van een geldige verklaring ten name van hem, die het ijs heeft bereid, afgegeven door of namens den bur gemeester dor gemeente, waarin de bereidplaats is ge legen en inhoudende, dat deze bereidplaats aan de ge stelde eischen voldoet. Wie zulk een verklaring niet bezit of niet in dienst is van den houder van zulk een verklaring, mag slechts consumptie-ijs vervoeren, enz., als hij in het bezit is van een schriftelijk bewijs te zijnen name, afgegeven door of namens den burgemeester zijner gemeente, waaruit blijkt, dat hij het ijs betrekt van een met name genoemden bereider, die ln het bezit is van de hier voor genoemde verklaring. Deze bereider mag het con sumptie-ijs slechts afleveren »in eene verpakking, ten hcogste 100 gram inhoudende en voorzien van eene aanduiding, waaruit blijkt, wie de bereider van het consumptie-ijs is. Voor het consumptie-ijs zelve zijn eenige eischen ge steld, o.a. het in deugdelijken toestand moet verkeeren, geen conserveermiddelen, schadelijke stoffen of kunst matig bereide verzoctingsmiddelen zooals saccharine mag bevatten; roomijs moet ten minste 12 melkvet bevatten. De bussen of andere voorwerpen, waarin het con sumptie-ijs zich bevindt, of de deksels ervan moeten een naam van bepaalde grootte dragen, waarmede de waar moet worden aangeduid. Het vaar- of voertuig, waarmede ijs wordt vervoerd of waarin het ten verkoop voorhanden is, moet voor zien zijn van den naam en de woonplaats van hem, aan wien de hiervoor genoemde verklaring of het hier voor genoemde bewijs is afgegeven. Op dat vervoer- middel mag het woord „room" niet voorkomen, als daarop geen „roomijs" aanwezig is. Wie dus consumptie-ijs los wil verkoopen, moet zelf bereider daarvan zijn en een bereidplaats hebben, die aan de gestelde eischen voldoet. Wie geen bereidplaats heeft, mag slechts verpakt ijs verkoopen. Nadere inlichtingen zijn aan het laboratorium van den Keuringsdienst voor Waren te verkrijgen. EIERVEILING SCHAGEN, 29 Jan. Aangevoerd 84023 kipeieren, 5052 Kg. f 3.904.30, 52—54 Itg. f 4.50—4.80, 55—57 Kg. f 4.50—4.90, 58—60 Kg. f 4.90—5.30, 61—63 Kg. f 5.30—5.60, 64—67 Kg. f 5.50—5.70, ongewegen wit f 4.605.20, ongewogen bruin f 5.506, klein f 3.804.20. 445 eendeieren f 6. WARMENHUIZEN, 29 Jan. Roode kool le kw. f 3.305.80, 2e kw. f 1.503.60, gele kool le kw. f 22.C0, 2e kw. f 0.601.90, witte kool le kw. f 2.60—3.50, 2e kw. f 2.30—2.40, drieiingen f 1.10— 1.30, uien f 0.901.40, grove uien f 11.40 per 100 Kg. Aanvoer: 45SOO Kg. roode kool, 16000 Kg. gele kool, 30900 Kg. witte kool, 16700 Kg. uien. HOORN, 29 Jan. Aanvoer: 13 stapels, wegende 12639 Kg. Handel matig, kleine boerenkaas f 34.50. Aanvoer: 12 stapel3, wegende 12639 Kg. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Jan. Roode kool f 2.20—5.40, gele kool f 1.30-^3.40, D. witto kool f 1.703.50, uien grove f 1.601.90, uien f 1.50 1.90, drielingen f 0.901.10, peen f 1.801.90, kleine peen f 1.20—1.30 per 100 Kg. Aanvoer: 38000 Kg. roode kool, 47000 Kg. gele kool, 50G00 Kg. D. witte kool. 22500 Kg. uien, 3000 Kg. peen. NOORDSCHARWOUDE, 30 Jan. Uien f 1.302, drielingen f 0.601.30, grove f 1.30— 1.D0, peen f 1.301.80, roode kool f 3.10—5.70, gele kool f 2.70-3.60, D. witte kool f 2.80—3.50 per 100 Kg. Aanvoer: 19100 Kg. uien, 6800 Kg. peen, 65600 Kg. roode kool, 21000 Kg. gele koel, 69400 Kg. D. witte kool. ALKMAAR, 30 Jan. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 55 stapels, wegende 64000 Kg., waarvan de prijzen als volgt* fabrieksbaas: kleine f 35. commissie f 34, boerenkaas: kleine f 36, commissie f 36. Alles met rijksmerk. Hande'. matig. AMSTERDAM. 31 Januari 1231. Aardappelen. (Eericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 4.706, id. blauwen f 4.505.50, id. bravo's f 44.50, idem roodstar f 3253.50, idem klei-industrie f 3.50—3.75, idem juin per 50 Kg. f 0.80 1. id. eigenheimers f 44.50, id. blauwe poters f 2.10— 2,40, id. bonte poters f 2.102 40, id. Bevelanders f 3.50 3.75, Vlaamsche klei-industries f 3.503.75, id. klei- cigenheimers f 44.50. IJpolder eigenheimers f 44.50, id. bravo's f 44.50, id. roodstar f 3.253.50, id. Beve landers t 3.503.75, Noord-Hcll. blauwe eigenh. f 2.50 2.80, Drentsche eigenheimers f 2.503.50 per H.L. Win ter Malta f 1011 per 100 Kg., Flakkeesche eigenhei mers f 4.755, id. juin per 50 Kg. f 11.20, Spuische eigenheimers f 4.805, id eigenh. poters f 2.752.80, Friesche borgers f 4.204.50 per H.L. ALKMAAR, 30 Januari 1931. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 1054 H.L.'s aangevoerd, als: 395 K.G tarwe f 5.25975, 5 H.L. rogge; 155 H.L. gerst chev. f 5.50-6.50. 274 H.L. haver f 6507, 57 H.L. boonen, w.o. paardeboonen f 9.25, bruine boonen f 6.5013, citroenboonen f 12.50 18, duiveriboonen f 1314, witte boonen f 2025. 17 H.L. karwijzaad f 25, 65 H.L. fclauwmaanzaad f 2830, oude grauwe erwten f 15. 86 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 6.106.60. groene erwten (groote) f 27 —28, grauwe erwten f 4062, vale erwten f 3233, alles per 100 K.G. Handel stug.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6