Raad Oudkarspel. HET SPOORWEGONGELUK. Plaatselijk Nieuws. Vrijzinnig-Democratische Kiesvereenigiig. De aardbeving op Nieu w-Zeeland. Ulbrlcht kondigde een algemeene staking tegen de loonsverlagingen en een massastorm van do werkloozen aan. De arbeiders zullen zich tegen de terreur van de nationaal-soclalisten met de wapenen in de hand weren, Het referendum tegen het Young-plan was een come- die. De strijd tegen het Youngplan wordt thans alleen door de communisten gevoerd! Deze spreker werd tweemaal tot de orde geroepen. Rumoer. Vrijdagmiddag om drie uur is de zitting voortgezet, waarin de afgevaardigde dr. Stolper van de Staatspartij, do beloften van den kanselier verheugend vond, dat de regeering nog verdere bezuiningen wil toepassen. Wij worden, aldus spr., door de wereldcrisis zwaarder ge troffen, omdat wij zoo sterk op crediet uit het buiten land zijn aangewezen. Daarbij heeft on3 de stroom van bultenlandsche kapitaal ter beurze, waaruit de terugkeer van het vertrouwen in Duitschland bleek, tot een over schatting van ons eigen krachten gevoerd, en ons bo ven onzen stand deed leven. Nadat deze spreker door den communist dr. Neubauer heftig was aangevallen, werd het steeds rumoeriger en moest president Löb© verscheidene afgevaardigden tot de orde roepen. Hij slaagde er echter niet in de rust te herstellen. De nazi's maken steeds erger spectakel en ten slotte laat Löbe de vier ergste schreeuwers uit de zaal zetten. Tijdens de daarop volgende rede van dr. Dingeldey (Dultsohe volkspartij) keert de kalmte eenigszins. Als echter weer enkele afgevaardigden het woord hebben gevoerd, herhalen de nat. sec. het tumult en als de soc.-dem. spreker dr. Mierendorffhet podium bestijgt, verlaten zij de zaal, later gevolgd door de communisten en D.-nationalen, waar Löbe de zitting verdaagd tot he- den(Zaterdag)middag 12 uur. HUIS VERKOCHT. k Het huis in de Regentenstraat, toebchoorend aan den heer D. Klos Pz.. is in eigendom overgegaan aan den heer J. Blankman. VERPLAATST. De heer J. S. L. Leertouwer, Rijksklcrk der Re gistratie en Domeinen te Amsterdam, voorheen al hier, wordt 16 Februari overgeplaatst naar Alkmaar. Vrijdagavond hield de V.-D. Kiesvereeniging „Scfaa- gen" een ledenvergadering in het Noordhollandsch Kof fiehuis, onder leiding van den Voorzitter, den heer Ade Heer. Er waren 14 leden aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een brief van de nid. Heerhugowaard, met verzoek om voor het referen dum der candidatenlijst Prov. Staten aan de leden te adviseeren alsvolgt: No. 1 een aftredend lid: No. 2 een candidaat uit de stad Helder; No 3 een aftredend Sta tenlid. Daar „Schagen" zich voor een vrij referendum had uitgesproken, was op genoemd verzoek niet Ingegaan. Ingekomen was een schrijven van den secretaris, der vereeniging van V. D. Gemeenteraadsleden, die een con ferentie aanvroeg met het bestuur. De aanleiding hier toe was dat gen. vereen, het niet goedkeurt dat voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen samenwerking wordt gezocht met niet in politiek verband staande ver- eenigingen. Het oordeel der aanwezigen was dat onze klesvereen. zelf het best kan beoordeelen wat in deze in het belang der Gemeente is en dat Inmenging van buitenstaanders dan ook ongewenscht is. In de conferentie zal dat wor den uiteengezet Gemeenteraadsverkiezingen. Hierna werd het rapport voorgelezen van de commis sie, die tot taak had samenwerking te verkrijgen bij de Gemeenteraadsverkiezingen tusschen do Vrijzinnig Dem Kicsver, Vrijheidsbond en Plaatselijk Belang, met het doel een betere verhouding te scheppen Jn den Ge meenteraad. Het resultaat der gehouden besprekingen was, dat Plaatselijk Belang tot samenwerking bereid was De afdeeling Vrijheidsbond wensohte haar zelfstandig heid niet prijs te geven, voelde niets voor een nieuwe vereeniging, die van vrijzinnige zijde de gemeenteraads verkiezing behartigde; zij wilden bij voorkeur op zich zelf blijven, wel eventueel samenwerken, mits haar ge garandeerd werden twee plaatsen op de candidatenlijst beneden nummer 7. Daar een dergelijke voorwaarde onaannemelijk werd geoordeeld, werd tenslotte onder reserve besloten het volgende compromis aan de drie vereenlglngen voor te leggen, om verdere besprekingen nog mogelijk te maken, nl. de lijst samen te stellen in engen kring en wel zoo, dat elke partij twee candidaten daarop kreeg, beneden nummer zeven Sn do volgendo orde: Kort verhaal IN een pikzwarte nacht voltrok zich de cata- strophe. Blccke menschcn renden gillend langs den spoordijk, gekreun steeg op uit een donkere chaos van spoorwagens, de lo comotief lag als een gewond dier langs de helling. Zwaaiende fakkels dwaalden spookachtig door de duisternis en verlichtten brokken van de ruïne, soms een verwrongen menschengelaat, het afschuwelijke gekerm had de stilte verdrongen. Langs den spoordijk liep een klein knaapje, hii sleepte met zijn linkervoet en kreunde van pijn. On ophoudelijk riep hij om zijn vader, een klein zwak stemmetje, dat schriel opklonk in het geroezemoes. Plotseling struikelde hij, viel en verloor het bewust zijn. Voor een bloeienden zomertuin, waaruit diepe bloemengeuren opstegen, ontwaakte de kleine Fri's Do zon scheen op zijn gelaat en in de vensterbank tripte een kleine vogel. Hij keek nieuwsgierig om zich heen, in het wit geklecde zusters Hepen op de teenen door de zaal, waarin aan weerszijden een groot aantal bedden op een rij stonden. Het was heerlijk stil, een insect zoemde om zijn hoofd en toen de kleine Frits de oogen sloot, kreeg hij ccn visioen van een zomerwei met witte bloeiende bloemen. Toen een koele hand op zijn voorhoofd werd gelegd, sloeg hij de oogen op en keek in hot vriendelijk glimlachende gelaat van de hoofdzuster. Zij boog zich naar hem over en zei: „Jij krijgt dadelijk hoog bezoek, mijn jongen." Hij begreep niet, maar glimlachte dankbaar. inderdaad: na een kwartier werd de deur ge- fipend en trad de minister, omringd door in het wit geklecde zusters en doctoren binnen. Onmiddellijk stapte het gezelschap naar zijn bed cn bleef in een groep met den minister In het midden om hem heen staan. Kleine Frits keek verbaasd en tegelijkertijd een klein beetje angstig naar dien deftig in het zwart ge- kleeden meneer, die zich naar hem overboog en zijn hand in de zijne. nam. Tegelijkertijd kreeg hij een vaag visioen van wat er den vorigen avond was gebeurd. Gevallen wagensschreiende menschen en zijn vaderdie zou nu net zoo heerlijk liggen als hij in het heerlijke zomerzonnetje en die zwarte vriendelijke meneer zou bij hem komen „Moe heet je knaapje?" „Frits v. Dort, mijnheer." „Hoe oud ben je al Frits?" „Zes jaar, mijnheer." „Zoo en ben je heel erg geschrokken?" „Frits schudde dapper van neen en glimlachte. ,.Ecn heel klein beotjo maarl"' 1 V.D., 2 V.B., 8 P.B., 4 V.D., 5 V.B., 6 P.B., No. 7 enz. nader te regelen. Over dit compromis, onder reserve aanvaard, ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling, waarvan de al gemeens toon was, dat het niet te aanvaarden was, ter wijl ook de uitvoering tot groote moeilijk heden aanleiding zou geven. In de eeerste plaats werd de invloed der kiezers op de samenstelling der lijst uit geschakeld, wat onaannemelijk werd verklaard. Ook het doel der samenwerking, een betere ver standhouding werd niet bereikt. Het resultaat der besprekingen was ten slotte, dat nogmaals een poging zal worden gedaan om de samen werking tot stand te brengen. Bedoeling is een nieuwe vereeniging te stichten, die zich ten doel stelt geschikte raadsleden af te vaardigen, van vrijzinnige richting, zonder bepaalde politieke kleur. Besproken werd ook nog een idéé, dat elders toe passing zal vinden. Daar verbinden de candidaten zich schriftelijk, dat de candidaat die de meeste stemmen verkrijgt, zitting zal nemen en zoo vervolgens. Bijv. als no. 5 van de lijst meer stemmen heeft gekregen dan no. 1 moet no. 1 zich terugtrekken en zich onder aan de lijst laten plaatsen. De voorkeurstemmen geven hier dus den doorslag; de kiezersvoorkeur komt tot volle uiting en niet de lijst-samenstelling. Dit nieuwe idéé vond wel instemming en zal ook te berde worden gebracht bij de nieuwe besprekingen. Men verwachtte, dat op deze basis verschillende moei lijkheden waren te overbruggen. Intusschen werd wel geoordeeld, dat de uitvoering en eventueel uitvoering van het Idéé de taak was der nieuwe Vereeniging. Besloten werd nog, dat, mocht onverhoopt de samen werking met de drie vereenlglngen onmogelijk te berei ken zijn, dan met Plaatselijk Belang samen te werken, tot stichting van een nieuwe gemeenteraadskiesvereeni- gin.g. Er zal spoed worden betracht In een volgende vergadering zal de V.D. Kiesver eeniging haar reglement wijzigen. Hierna volgde sluiting der vergadering, nadat de voorzitter dank had gebracht voor de aangename en zakelijke besprekingen. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Dirk Bernardus Buig, 23 jaren, kaas maker, wonende te Sijbekarpsel, en Catharina Bij- post,, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Scha gen. Overleden: Hilletje Appel, oud 82 jaren, weduwe van Pieter Koorn. Vrijdagavond zeven uur vergaderde de Raad van bo vengenoemde gemeente ten raadhuize onder Voorzitter schap van Wethouder Kroon. Waarnemend secretaris de heer J. P. C. Kroon. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan leden en pers. Voorzitter deelt mede, dat de gezondheidstoestand van den burgemeester vooruit gaande Is en spreekt den wensch uit, dat de burgemees ter weer spoedig hersteld zal zijn. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer De Boer. De notulen der vorige vergadering, welke ter visie heb ben gelegen, worden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ont vanger, d.d. 2 Februari 1931; b. Circulaire van het Alg. Ned. Verb., houdende ver zoek eene verordening te ontwerpen ter beteugeling van het gebruik van vreemde woorden; c. Schrijven van de Ned. Thermo-Chemische Fabrieken, houdende verzoek om uitstel betreffende den bouw van den destructor; d. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken; e. Schrijven van den Directeur van den Rijksdienst Werkloosheidverzekering, houdende verzoek de beslissing van den gemeenteraad te vernemen inzake instelling corresondentschap Arbeidsbemiddeling; f. Kennisgeving aanneming benoeming K. Bruin tot lid van het Burgerlijk Armbestuur; g. Opgave Kwade posten grond-, personeele- en ver mogensbelasting; h. Circulaire van den Commissaris der Koningin, In zake bestrijding rupsenplagen; 1. Schrijven van den Griffier der Prov. Staten, hou dende dankbetuiging voor de bank in het Gouverne mentsgebouw; j. Adres van den Bond van Landpachters, afdeeling Oudkarspel, houdende verzoek reductie te verieenen op „Nu jij bent een dappere jongen hoor. Wat zou je later graag willen worden, Frits?" Met een stralend gezicht antwoordde Frits: „Ma chinist, mijnheer." De minister keek plotseling ernstig, voor zijn geesi kwam dc droeve stoet, waarin het treinpersoneel der waarts was gedragen. Do machinist lag waarschijn lijk begraven in den bruinen modder, langs den spoordijk Hij verjoeg voor een oogenblik het sombere denk beeld en zei glimlachend: „Zoo machinist, dat is e n moeilijk beroep, weet je dat wel? Daar moet je heel wat voor studcaren, maar ik geloof, dat jij dat wei zult kunnen. Fn nu Frits, nu heb ik nog e n kleine verrassing voor je, claar je jc zoo dapper hebt ge houden, mag je op dit oogenblik een wcnsch doen, t en stuk speelgoed, een mooi bock of iets anders, dat ;c graag zou willen hebben De adem van Frits stokte van vreugde. „Mag ik?" begon hij aarzelend. „Zeg het maar mijn jongen en je kunt er van op aan, dat je het krijgt." „Ja, als ik het nu kiezen mag, zou ik heel graag.... oen spoortrein van u willen hebben, maar Wederom een moment van pijnlijke stilte. De mi nister keek over het bod heen naar den strakken zomerlucht, een vliegtuig ronkte boven de stad, op enkele kilometers afstand lag aan den spoordijk de gekantelde locomotief bedolven onder het zand. Frits keek een beetje teleurgesteld naar alle ern stige gezichten, alleen de hoofdzuster knikte hem vriendelijk toe. Een vogel zong een lied in de stilte De minister verjoeg alle zwartgallige denkbeelden en streelde zacht langs het haar van den kleinen knaap, die hem vol verwachting aanzag. Ja, hot was zelfs als of hij zich wat minder gedeprimeerd gevoel de dan daar straks, bij die troostclooze ruïne, waar gewerkt werd ora de tientallen dooden te voorschijn te halen. Iets van de hoerlijke blijde levenslust van het knaapje was in hem overgevloeid; het verleden, hoe pijnlijk ook, mocht ons niet met kluisters bin den, voor ons lag de toekomst met haar onbeperkte mogelijkheden „Jij zult den spoortrein hebben mijn jongen", zei de minister, bijna opgelucht door het heerlijke opti misme van den jeugdigen knaap, wiens eerste onbe wuste wensch het was. om na ccn verschrikkelijken nacht, het groeiende, bloeiende leven, de kleine hand toe te steken. Het gezelschap nam afscheid en Frits viel met een gelukkigen glimlach op het gelaat in slaap. Hij droomde van zijn spoortrein, die levensgroot werd en waarmee hij in duizelingwekkende vaart door de velden reed, langs steden cn dorpen, over ber gen cn dalen De wind speelde met zijn haren, lachende en met den beslisten greep van een man hield Frits de handle omklemd en voelde zich van een oneindig geluk doorstroomd De kleine Frits wist niet, dat het de vaart van het rijke bruischendc leven was, waarvan hij droomde (Nadruk verboden.) de pachtsom voor 1930 en om een andere wijze van ver huring in overweging te willen nemen. Voorzitter stelt voor, deze reductie alsnog achterwege te laten, daar is toegestaan dat de landhuur met April mocht worden betaald. Men kan met April altijd nog met voorstellen komen. Wat betreft de andere manier van verhuring is spr. er niet mee eens. dat een andere manier van verhuring wordt Ingevoerd. Er Is alle reden voor om het op de gewone manier te doen. De menschen zullen de prijzen niet opdrijven. Spr. zou dan voor niet langer dan twee Jaar willen verhuren. Wethouder Bakker is het niet met Voorzitter eens. Hij sympathiseert hartelijk met het adres Het is in het belang van de huurders, dat een andere verhuring wordt ingevoerd. Spr. noemt eenlge voorbeelden van openbare verhuringen, waarbij de prijzen vee! te hoog werden opgedreven. Het gevolg hiervaD was vervuild land en arme tuinders. Dat is hier ook op enkele uit zonderingen na het geval. Daar komt nog bij. dat het gemeenteland niet van het beste is. Particulieren ver huren hun land aan degenen die er het meest geschikt voor zijn. Dat moet de gemeente ook doen Het is de allereerste vraag, wie de hoogste productie heeft, dit is toch ook in het belang der gemeente. Deze zouden dan het recht van voortgebruik tegen den taxatieprijs kunnen toepassen. De heer Zaagman merkt op, dat het een moeilijke kwestie is. Als wij het van den financieelen kant bekij ken, is het wel, zooveel te meer huur er wordt ont vangen. zooveel te beter voor de kas Evenzoo hoe be ter bouwer, hoe beter land. Spr gaat accoord met voorzitter wat betreft het eerste gedeelte. Met het twee de gedeelte gaat spr. niet accoord. Er is alles voor te zeggen, dat een andere manier van verhuring wordt ingesteld. Het land i3 verschillende jaren gebruikt, maar van de optiejaren wordt geen gebruik gemaakt. Dit is een bewijs, dat de huren te hoog ziin Het land moet worden veriiuurd voor 2 jaren met voorkeursrecht Na afloop der huur kan dan door het gemeentebestuur met de huurders in overleg worden getreden, om het land weer tegen een matigen prijs te verhuren De heer De Boer sympathiseert met de vorige spre kers. Hij is er voor, dat het land zoo goed mogelijk wordt gebruikt. Spr. gaat met den heer Zaagman mee, wat betreft het voorkeursrecht De heer Rijper zou met den heer Zaagman mee kun nen gaan als het niet zoo'n abnormalen tijd was. Spr. is het met Voorzitter eens, het land voor 2 jaar te verhu ren en dan te taxeeren, wat het land waard Is. De heer Kostelijk maakt bezwaar tegen onderhand- sche verhuring. Het Is zeer moeilijk om te zeggen, wat het land waard is. Als de Pachtwet er door komt. hebben we niets meer te doen. Daarin wordt toch vastgesteld, hoe de verhuring zal geschieden. Voorzitter antwoordt den heer Zaagman, dat het land nu te duur verhuurd is. Spr. verwacht niet, dat de pach ters de prijzen zullen opdrijven. Ook is het moeilijk om het land te taxeeren. De heer Zaagman zegt, dat bij het voorkeursrecht elk jaar met de huurders kan worden onderhandeld. Als er eens iemand b.v. 300 snees land zou willen huren, wor den er enkele kleine bouwers uitgeduwd. Hij verliest niet alleen het land, doch wordt ook in zijn bedrijf ge troffen. De heer Kostelijk vraagt, of er geen weg is, dat, als de menschen het land twee jaar gehuurd hebben, er geen openbare verhuring wordt gehouden. Spr. zou dan een commissie willen benoemen die de prijzen vaststelt, waar voor de huurders dan het land weer kunnen doorgebrul- ken. Maar als de Pachtwet komt, zijn we van alles af. De heer De Boer vraagt hoe de heeren over deze ver huring denken. Het gemeenteland ligt mooi klaar. Spr. steunt het voorstel van dèn heer Zaagman. Voorzitter zegt, dat moet worden voorkomen, 'dat al les In een stuk wordt verhuurd. Spr. zou een maximum getal sneezen willen noemen. Voorzitter stelt voor voor 2 jaren te verhuren en aan de goede gebruikers door te verhuren op taxatieprijzen. Voorstel van den Voorzitter wordt met 4 tegen 3 stem- "inen, die der heeren De Boer, Bakker en Zaagman, aan genomen. De verhuring zal plaats hebben op Woensdag 18 Februari om 1 uur in Hotel „De Brederode." k. Circulaire van den Min. van Arbeid betreffende verlenging uitkeeringsduur werkloozenkassen. Wordt goedgekeurd. 1. Circulaire van den Min. van Arbeid, betreffende winkelsluitingswet gemeente-verordeningen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. m. Circulaire van den Min. van Binnenl. Zaken en L., betreffende brandgevaar in archieven. De Voorzitter zegt dat het moeilijk zal wezen hier een kluis te plaatsen. B. en W. zullen onderzoeken of het mogelijk is hier een brandkast te plaatsen. De heer Kostelijk is van moening dat hier veol voor te zeggen is, daar er veel van waarde in het raadhuis aanwezig is. De heer De Boer sluit zich hierbij aan. Aldus besloten. n. Bericht van Gcd. Staten, houdende goedkeuring garantie tuinderscredicten. De voorzitter zegt, dat nu de goedkeuring is in gekomen, er meerdere biljetten zullen worden afgege ven. o. Missive van den Hoofd-Ir. van den Prov. Wa terstaat, betreffende aanleg weg door Geestmeram- bacht. Dc Voorzitter zegt, dat hot Dagelijksch Bestuur een vergadering heeft gehad te Alkmaar, waar dit punt tor sprake is gebracht. Het belang van Oud karspel is hier nauw aan verbonden daar de weg door d' n Diepsme^rpoldcr zal leiden, richting War- menhuizen en dan uit zal komen tussche.n Schoor! en Bergen. 18 H.A. land zul hiervoor noorlig zijn, wat met medewerking van Gemeente- cn Polderbesturen beschikbaar gesteld moet worden. Om een en ander nade;- uit te werken, is het plan om een commissie fc benoemen, waarvoor aan hot Statenlid, den heer P. Kostelijk uit H^crliugowaard, is gevraagd het voorzitterschap te aanvaarden. Van Provinciale zijde achtte men het beter dat oen commissie die met de plaatselijke toestanden beter op de hoopte is, het land zou koopen. Op het idéé om de Spoorstraat in het wegcnplan op tc nemen is men niet ingegaan. Do be doeling is om op een cn ander nog nader terug-te komen. 4. Voorstellen van Burg, en Wethouders. lo. Ter garantie voorschotten aan akkerbouwers. De Voorzitter was van meening dat hiervan in deze gemeente wel geen gebruik gemaakt zou worden. De heer Kostelijk zegt, dat men de zaadbouw hier als wisselbouw toepast, wat dus geen akkerbouw is, en heeft het derhalve geen zin. Weth. Bakker sluit zich aan bij den heer Kostelijk, maar wcnscht toch de gelegenheid open te stellen. Aldus wordt besloten. 2o. Voor kennisgeving aan te nemen het verzoek van de Oudercommissie tot verlaging van het school geld. De Voorzitter zegt, dat het schoolgeld hier hoog is in vergelijking met andere gemeenten, doch spr. acht het beter om ten afwachtende houding aan te nemen in verband met de te verwachten regeling van het Rijk. De heer Zaagman zegt, dat de cijfers der laatste 4 jaren een uitccnloopend beeld geven. Het is een soort belastingobject geworden. Spr. acht een billijke regeling gewenscht, daar do ouders verplicht worden hun kinderen naar school te sturen. In afwachtinp van de nieuwe regeling kan spr. er zich dit jaar nog mee vereenigen. Aldus wordt besloten. 3o. Het adres van de R.K. Gymnastiekvereeniging, houdende aanvrage om subsidie van f25.bij de begrooting te behandelen. De heer Zaagman sluit zich hierbij aan. De hoer Rijper vindt het ccn post van ondergeschikt belang en is er wel voor het nu te behandelen. Weth. Bakker sluit zich hierbij aan. Evenals met de vereeniging „Hercules", is spr. er wel voor om subsidie te geven, doch gezien er een nieuwe Raad op komst is, wenscht spr. een afwachtende houding aan te nemen. De Voorzitter zegt dat het bij de vereeniging Her cules ging in het belang der kinderen, in verband met de dokterscontrole en ook om de goede leiding dier vereeniging. Spr. acht het beter om niet tus- schentijds tot subsidieverleening over te gaan. De heer Kostelijk zegt, evenals do vorige keer, dat voor zichtighcid geboden is. Bij subsidieaanvragen komen alle vereenigingen met goede argumenten. Spr. kan er in meegaan om een afwachtende houding aan te nemen. De heer Rijper kan er tenslotte in meegaan en wordt met algemeene stemmen besloten om het voor stel aan te houden tot de eerstvolgende bcgrooting. 5. Benoemingen. lo. Leden der schattingscommissie, aftredend de heeren: Wijnveldt, Kalverdijk, Bakker en Kroon, die herbenoembaar zijn. Alle leden worden herkozen, behalve de heer Kal verdijk, waarvoor na 5 stemingen wordt gekozen de heer Zaagman. Weth. Bakker uit een woord van dank aan het adres van den heer Kalverdijk, met wien spr. eenige jaren prettig heeft samengewerkt. Spr. acht het he ter dat iemand uit den raad deel uitmaakt van de commissie. 2o. Leden Stem'biirea.ux en Hoofdstembureau. Stembureau 1. Raadhuis: Voorz. de Burgemeester, leden de heeren Kostelijk en Zaagman. Stembureau 2, O. L. school: Voorzitter Weth. Kroon, lelden Weth. Bakker en de heer Bommer. Als plaats vervangende leden worden gekozen de heeren Dc Boer en Rijper. Hoofdstembureau: Alle leden van stembureau 1 en de beide Wethouders. De overige leden als plaatsver vangers. 3o. Benoeming van een tijdelijk Wethouder. Weth. Bakker zegt, dat in de laatste vergadering van B. on W. besloten is om een tijdelijk Weth. te benoemen. Reeds eerder is iets dergelijks hier gepas seerd, maar toen heeft men het éered zonder een tij delijk wethouder. Het geeft meer cachet een tijdelijk wethouder te benoemen, en daarom is spr. er ook voor, maar door die benoeming vervalt het salaris van den heer Kroon als wethouder. Als loco-Burgo- meester krijgt hij niets, maar uit een oogpunt van billijkheid zou spr. er die voorwaarde aan willen verbinden dat een zeker salaris wordt toegestaan. De heer Kostelijk acht het in verband met de ere- dietverleening aan de tuinders wel gewenscht een tijdelijk wethouder te benoemen. De heer Zaagman vindt het een eigenaardige eisch van den heer Bakker om den Raad aan banden te liggen. Dit vertrouwen moet in dezen in den Raad gesteld worden. Voorz. zegt., dat er reeds 15 a 16 aanvragen om tuin- derscredieten ingekomen zijn en dat in verband daar- mede de benoeming van een tijdelijk weth. noodza- kei ijk is. Weth. Bakker zegt, zijn eisch wel te willen laten vervallen en hoopt dat de Raad tegemoet zal komen, in deze. Spr. memoreert dat de heer Kroon den vori gen keer 6 maanden loco-Burgemeester was, zonder eenige vergoeding. Tot stemming overgaande, wordt de heer Kostelijk met 4 stemmen tot tijdelijk wethouder gekozen. Ter- gen 3 stemmen op don heer Bommer. De heer Kostelijk zegt, de benoeming te aanvaar- J den en zijn beste krachten te zullen geven in het be lang der gemeente. De Voorzitter hoopt, den Burgemeester weer spoe dig hier te zien. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen, waar in wordt medegedeeld, dat den Raad meer recht is gegeven als dat toegestaan mocht worden, n.1. bij de benoeming van een tijdelijk secretaris. Art. 39 van rle gemeentewet zegt dat bij ontstentenis of ziekte van den secretaris een plaatsvervanger door B. en W. wordt aagewezen. Het raadsbeluit wordt hierdoor on geldig verklaard en zal opnieuw een benoeming door. B. en W. plaats vinden. Weth. Bakker zegt. dat men hieruit ziet dat B. en W. niet te veel van hun bevoegdheid mag overgeven aan den Raad. De heer Zaagman: „Men kan ook zeggen dat Krelis in de N.L.Crt. te gauw geschreven heeft". Rondvraag. De heer De Boer zegt, dat het volgens politiever ordening verboden is vuil of afval te water te wer- nen. In verband hiermede vraagt spr., om als het z g. vrnuwenlandje, waar thans het vuil opgehoopt is, vrij komt hiervan weer gebruik gemaakt kan worden- ioor de tuinders voor hun struiken en dergelijk afval. De Voorzitter zegt. gaarne hiertoe zijn medewerking te willen verkenen, mits ook de tuinders dit doen. De Voorzitter deelt nog mede, dat na gehouden on derzoek is gebleken dat de brandbluschmiddelen in goeden staat verkeeren. Met een woord van dank voor de ondervonden me- dewerkinsr wordt tot sluiting overgegaan. Hoopvoller stommen nit het geteisterde ge bied. Het totale aantal dooden op circa 150 geschat. Do laatste berichten uit het aardbevingsgebied van Nleuw-Zeelancl stemmen iets hoopvoller. Tot dusver heeft men te Napier zestig dooden gebor gen en men neemt aan, dat er zich thens nog veertig slachtoffers onder de puinhoopen der stad bevinden. Voor zoover tot dusver bekend, bedraagt het totale aantal doodne circa honderd vijftig, doch hot is niet uitgesloten dat dit aantal nog eenigszins zal worden overschreden naarmate het opruimen der puinhoopen vordert. Het aan tal gewonden bedraagt eenige henderden. Terugkeer van normale toestanden. Draadloos uit Londen: In een telegram der Nieuw-Zeelandsche regeering aan den fcoogen commissaris voor Nieuw-Zeeland te Londen Sir Thomas Wilford, wordt gezegd: Ofschoon de berichten uit do geteisterde streek hoogst ernstig blijven, is de orde hersteld. De noodzakelijke or ganisaties zijn gevestigd en doen schitterend werk, zoo wel te Hastlngs als te Napier. De mariniers der oorlogs schepen patrouilleercn door de straten der beide steden en tal van hooggeplaatste ambtenaren hebben de leiding der verschillende diensten aanvaard. Ruime levensmid- delenvoorraden zy'n in de depots opgestapeld en worden vrij verstrekt Er ls voor tijdelijk onderdak zorg gedra gen; toezicht wordt geoefend op het verkeer langs de wegen, die naar het getroffen gebied leiden om een belemmering van het ondersteunlngswerk te voorkomen. De aardschokkon in de stad Napier houden nog steeds aan, Vooral gisternacht zijn hevige schokken waargenomen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte, zacht en kalm, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoe der MARIA STR00PER, Echtgenoote van wijlen den Heer ODULPHUS HUIBERTS, in den ouderdom van 63 jaar en 2 maanden. Uit aller naam J. D. HUIBERTS. Schagen, 7 Februari 1931.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10