Sekser Courant ïl. en H.E Boerderij en Veehouderij. PUROL Vierde Blad. FEUILLETON. VERTELLINGEN. Brabanische brieven. H. ERIKS, oud-Burgemeester van PETTEN. iets over suikerbietenzaad. Een nieuwe jeugdherberg. Zaterdag 7 Februari 1931. 74ste Jaargang. No. 8812 Ulvenhout, 3 Februari 193L Menier, 'k Had 't giesteravond nie gedocht. Veur me naar bed gongen keek ik nog 's ef- kes op d'n erft naar de locht en waar 't volle maantje staan moest, daar glom zwakskes 'n blaauw schijn sel achter zwarte wolken flarden. Afijn, 't ouwe re- eepke. Rengel, rengel en nog 's rengel. Drupkes sprenkel den zochtjes in m'n gezicht en d'n notelèèr boog neer van 't nat, van 't veule nat. dat 'm in 8'n zielement zat gezogen. Zwaar hong d'n macht over Ulvenhout. Zwaar en zwart van rengel, dreef ie ievers deur. Maar toen ik opsting van d'n mergen, 't was nog wel pikkedonker, maar toen sting 'k toch verrast te zien. Waterhelder blonk 't maantje in de dunne looht 't Hup pelde op wolkengolfjes as 'nen glazen bal op zee. D'n [horizont in 't Oosten klèèrde in properen glaans. Gongen me één van de zomersche dagen van Februari krijgen deuzen dag? 'k Trok m'n flenelleke over m'nen kop, liet 'n straal eoo dik as m'nen pols, pompwater over m'nen rug en m'nen kop kledderen en 'k zag as 't ware 't bloed stroo men onder m'n kouwplekkend vel. 't Veurjaar gong er in rondspoken, in de kloppende, tikkende, pèrse aiers. „Trui," zee ik, terwijl ik d'n groffen doek over m'n karkas henentrok, da'k er werm van wier: „Trui, me krijgen deuzen dag zon, werm te en licht; 't zonneke-n-is aan 't rijzen, d'n hemel ga-d-in 't Oosten heelegaar open breken." z ,,'t Zou tijd gaan worren," stelde ze vast, onderwijle ze d'n ketel water in 't gat van de plattebuls draaide mee veul lawijd: „duuzenden mensohen zijn d'r ziek!" „Mensch, grom nouw nie op d'n vruugen mergen van deuzen schoonen dag," zee ik: „ge zult er strak spijt van emmen, klapmuts!" en mee schoot 'k 't flenelleke weer over m'nen kop, da-d-es 'nen wèrmen asem m'n vel besloeg. „Ik prijs d'n dag niet veur 't avond is," zee ze toen, vreef mee d'ren pols onder d'r neus, of 'r 'n kraamt 6cheurde... „want me krijgen vandaag toch nog rengel en gin bietje!" 'k Stak sjuusf m'n eerste pepke aan en vroeg ónder- wijle: „stikt oew ekstroog soms?" „Sjuust," zee ze. „Mot 'm 's wegbrengen," zee ik: „waant dan lópt ie echter." „Val-d-in m'n kastje," stelde Trui toen veur. En... wa waar is, is waar. de klapmuts hee gelijk gekregen, 't Is van den middag weer danig gaan betrek ken in de locht en de bui-kes die gutsten 'r smakelijk ui.t „Nouw?" vroeg ze toen ze mee d'n leegen voeierketel van de verkens kwam, en ded ruppen in de naaikes van d'r gezicht nalooperke deejen: „nouw? is 't 'n goeie of nie, die ekstroog van me?" ,,'t Is 'n pracht," riep ik in bewonderink: „daar motte zuinig op zijn, Toeteloeris! Ge mot 'm bij testement ver maken aan 't Mieterologisch Inkstutiet in den Bilt." „Krijg de pip en haalt 's wa blokken uit de schuur, veur 't vuur in 't achterhuis." „Maar watte eerst?" vroeg ik serieus. „Wa watte?" „De blokken of de pip?" En mee 'n gezicht of 't ergens stonk, zee ze: „Diederik, flaauwe Diederik, schiet op veur m'n vuur uitgaat." Ja, amico, daar is d'n lesten tijd mee die kaanten- muts-van^me gin laand te bezeilen, 't Veule kwaje weer Zit in d'r gestel. „Somtijen kan 'k nie op-of-neer," zee ze: „de schernierkes gaan verroesten mee al dieën ren gel." „Mensch", hè Tc 'r aangerajen: „nimt dan 's 'nen Bteuvigen pierenversohrikkert, 'nen klare mee suiker, da smeert de boel; dan pik ik er eentje mee. Veur de gezel ligheid „Gij pik niks", zee ze toen: „en ik zal wel smeren mee 'n stank bakske troost!" Da zat 'r dus ok weer neffen! Ja, 't is veul kwaai weer. Heel de weareld hee-ge-'t snot Maar van den mergen, veur twaalf uren, toen 'k in de stad kruiste mee m'nen gruuntenwagel, toen was 't toch wel zoo schoon, da'k allemaal spijt had niet in d'akkers te zitten, 't Zonnelicht sprankelde ieveraans teugen, 't Lekte de gevels en daanste op straat. De we gels die glommen lijk pèèrlen bonken, zoo schoten de lichtjes in straaltjes d'r af. De veugeltjes zongen en tjilp ten as gekslces, in boomen en goten mee leutig lawijd. De toren die glom en die ketste-n"t zonlicht in glazig en spiegelend geglaans. Z'n wit ornament, z'n tiereletij- nen, die smolten gaar weg in 't blaauw van de locht 't Was 'nen dag van goud en van zuiver, van pèèrlenglaans en van stralenden pracht; fontijnen van licht bespoten de weareld 't fiest van de Lente hong ievers in 't rónd! 'k Had kunnen daansen, de wagel die sprong van z'n eigen veuruit op de keien en Blek, die blafte van plazier. Maar ja, d'r zijn veul menschen ziek. Nie olleen bij Trui zit 't vuile winterke in d'r korpus te vroeten. Ge meug vandaag wel van ijzer en staal zij nom zonder kleerenscheuren deur de kardons te komen. As ge 'r vandaag deurhenen komt mee 'n licht kouwke en 'n paar hekstra, zakdoeken, dan meugde onzenlia- veneer op oew b'.oote kniekes bedaanken, dat ie oew nie steuviger bij oew kladden hee gepakt amico! 't Is 'n kwaaie maand, deus maand. De maand da van 't heele jaar de meeste menschen doodgaan. In deus maand ik koom er rond veur uit ben 'k al tij wa veurzïchtiger as aanders. As ik de griep aan vuul komen, as ik -m as 'n nat klef biest over m'nen rug vuul kruipen, da ge zoo van die rillings over oewen bast vuuit trekken, klepe- vel om oew henen gaat spannen, ollee, dan spring ik op uit d'n akker, gaai wa spaaien en kruien da'k 't wèrm krijg, en stap dan mee 'nen vollen kruiwagel naar huis om wèrm en in beweging te blijven. Dan knoop ik m'nen das hoog op teugen m'n strot, knoop m'nen jas toe en spoei naar huis. En as 't effen kan mee 't werk, dan gaan de deuren potdicht, dan peuter ik de plattcbuis onder in z'nen rooster en lot ze dan maar betijen! „Wag-aan oew eigen doet, da doe-d-aan ginnen rot ten kool", zee 't sprikwoord en daarom: as ik de griep flfl.n vuul komen, dan gaai ik gère op den loop. Keb 'c ééns te pakken g'ad twee jaar gelejm op deuzen tijd, en nóg, as 'k er aan denk, dan begin ik al te niessen! Waant gezondheid, amico, ollee, 't is de schonste gave van d'n hemel en me motten d'r zuinig op zijn. 't Is mee gin muljoenen te koop. En ge kun veur oew geld 'n dokter, 'nen perfester, tien perfes- ters, ollee 'n heele akkedeemie huren om oew weer zo'n bietje te rippereeren: veul meer as oew tong uit laten steken, hier en daar 's knijpen, en desnoods oew open pulken en weer mee 'nen slordigen steek toenaaien en 'n gepeperd rekenlngske schrijven, kunnen ze toch ok al nie. De gezondheid mot van z'n eiges veromkeeren en dan motte zeivers vuulen wa ge doen en laten mot om de Natuur te helpen. Zekers die menschen die ge studeerd emmen in de middelcijnen weten veul. Heel veul! Ze halen ijskoud oew maag veur d'n dag, zooas Trui wel 's 'nen ouwen kepotten broekzak uit m'n broek keert en ze snijen 't kwaje d'raf net as Trui doet naaien de bullen weer aan mekaar en sturen oew mee 'n kleiner maagske weer naar huis, zekers da'» allegaar heel knap, maar ge zij toch heel wa beter af as ge die kleermakers n i e noodig het! Opgelapt is maar opgelapt en 'nen mensch kan heel veul aan z'n eigen doen om da confectiewerk te veurkomen, Nouw ik 't daar zoo over eb, lest hè'k 'n groot stuk gelezen van zo'nen perfester, (die perfesters schrijven al net zoo druk in de kraant as ik), en dieën mensch trok van leer teugen de kwakzalvers. Gelijk had ie! Al was 't olleen maar uit 'n oogpunt van konkerensie, wa gij? Daar kan ik van meepraten. Veul klaanten van me zijn d'r in d'ren vrijen tijd ok boer bij en da nie al leen...! Dan komen de wefkes mijn nog vragen om raad en daad as de boel b.v. in 't zaad schiet of de peekes te klein blijven, navenaant da ze zoo best groeien. Nouw en zegt dan maar: lopt naar de... gewitwel toe! Zooda 'k maar zeggen wil: dieën perfester z'n kwaje bui kon 'k best begrijpen; veural ok mee da kwaje weer, niewaar! Kek maar naar Trui. En 'n kaanten muts op of 'n perfestersbarèt, 'nen mensch blijft maar 'nen mensch! Maar... zonder nouw as boer zo'nen geleerden mensch 'n leske te willen geven, toch mot ik 'm nog iets ver tellen, dat ie heelegaar vergeten is in z'n stukske. En da zijn z'n prijzen! Ge wit, as d'n perfester bij oew mot komen veur oew ziekte, dan bende al vijfentwintig guldens kwijt as oewen pols pakt Afijn, laat ik de rekeningen van die gasten maar nie uitpluizen. Genog is 't as gewit, da ge zelf of oew erf genamen, da's ok zoo zuur, 't verprutste werk mot evengoed betaald worren maar da ge na 'n operasie nog betalen mot veur de kamer, waai ge opengedaan wier. Of z'oew gatvernolle op de markt, in de muziek tent kunnen opereeren! Kek, as d'n perfester 't zaakje nog 's van dieën kaant bekeek, as ie 's nagong da-d-et weghalen van 't rottig blindedèrmke nog 'n honderdveftig gu.dens kost, dan zou ie beter snappen, waarom 'nen èrmen donder som tijen eerst naar 'nen slapert gaat Nouw kan ie wel zeggen: gaat dan mee da aèrmke naar 'nen timmer man, maar dan zeg ik: veur 't bouwen van 'n ver kenskot kan 'k evenmin bij d'n perfester terechte. Eh toch kost da kot gin duuzenden guldens! Neeë, dieën strijd teugen de kwakzalverij zal niks Uithalen, zoo- laank as de mannen van de wetenschap ons op twee manieren tegelijk villen! 'k Ben d'r nikske nie teugen da-d-nen mensch van wetenschap goed betaald wordt maar hij mot. nie 'nen zieken mensch 't mes op z'n keel zetten. En aanders... gin stukskes schrijven en maar stillekes deur„snijen". Kom, ik schei d'r af. 'k Ben staampende vol. Amico, veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRê. ADMINISTRATIËN BELASTINGZAKEN. Hoofdkantoor: HAARLEM, Wilhslmlnastraat. Tel. 11601. Na 6 nar TeL 14621 Bijkantoor; 's GRAVENHAGE, Akeleistraat 56. Speciale afdeelingen voor BLOEMBOLLENCULTUUR, LAND- EN TUINBOUW en VEETEELT. INLICHTINGEN bij onzen CORRESPONDENT, den heer Eerder zouden we de ons toegemeten plaatsruimte moeten benutten om aan de lezers van deze Land- bouwrubriek iets anders voor te zetten dan een praatje over de teelt van suikerbieterazaad. We zou den eigenlijk moeten beginnen met een krachtig philippica te richten aan het adres van de Rogeering en hare adviseurs, die nog zoo weinig haast maken met het plan om den suikerbieten verbouw door een regeeringsmaatregel te steunen, zooals de Minister van Binnenl-andsche Zaken en Landbouw bij de be handeling der begrooting aan den georganiseerden landbouw heeft toegezegd. Verder dan deze toezeg ging is het evenwel nog niet gekomen. Als we hier over een krachtig protest lieten hooren, zou het ons niet beter vergaan dan het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité, de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij en het Eerste Kamerlid Westerdijk, aan wien het ook nog niet is mogen gelukken den Mi nister uit zijn tent te lokken, in weerwil van hun krachtig opgestelde moties en de scherp omlijnde vragen van het Senaatslid. Toch wordt het meer dan tijd, dat de landbouwers iets aan de weet komen. Van voorstellen der Regeering zal het n.1. afhangen of do Coöp. fabrieken a.s. herfst zullen werken ja, of neen; de zaadleveranciers moesten al lang een bestelling hebben hoeveel K.G. zaad er moeten worden gereser veerd, doch de fabrieken moeten daarmede in ge breke blijven, zoolang de landbouwers hun zaaiplan nog niet kunnen vaststellen. Alles loopt hopeloos in de war. Welke bedoeling de Regeering heeft om niet tijdig met voorstellen voor den dag te komen, valt moeilijk te raden. Dat zij niet zou weten dat over eenige maanden bieten moeten worden gezaaid, en dat vóór dien tal van maatregelen moeten worden getroffen als aankoop hulpmeststoffen, bodembewer king enz., neen, dat wil ik niet aannemen, doch daar om is het te meer bedroevend dat een stand, die op het oogenblik zoo van alle kanten in de penarie zit, en aan wien hulp is toegezegd, zoo behandeld moet wor den enz. Hier is zeker van toepassing het bekende spreekwoord: Vrienden in den nood, honderd in een lood. Afwachten maar, geduldig afwachten in welken vorm hulp zal worden geboden; als deze hulp maar niet komt, als het. kalf verdronken is. De FrieschGroninger heeft reeds aan al haar personeel met 1 Mei a.s. een voorloopig ontslag aan gezegd. De besturen van deze fabrieken weten ook niet welken kant moet worden opgezeild. Dat de sui kerbietenteelt niet de volle aandacht van de Regee ring waard is, kan evenmin worden volgehouden als men even aandacht besteedt aan onderstaande cijfers. Aan arbeidsloon alleen wordt voor de teelt, transport en de verwerking van een ongeveer 200 millioen K.G. groote oogst suikerbieten jaarlijks onge veer 40 millioen gulden onder de menschen gebracht. Men vergelijke daarmede eens dat het totaal «aan ar beidsloon in den landbouw (dat van inwonende kin deren e.d. niet medegerekend) ongeveer 160 millioen gulden bedraagt. Wilt ge nog andere cijfers. Lees dan even verder. Na aftrek van onze naar evenredigheid zeer hooge eigen consumptie (thans 26 K.G. per jaar en per hoofd der bevolking) blijven nog enorme hoe veelheden suiker voor export beschikbaar. Nemen we als uitgangspunt normale jaren als 1925 en 1926 en vergelijken we dan de suikerexport met die van boter en kaas, dan komen we tot deze getallen: Suiker Boter Kaas 1925 f 80.205.000 f 82.120.000 f 81.807.000 1926 f 59.248.000 f 80.070.000 f 69.964.000 Hieruit blijkt, dat de suikerbietencultuur niet al leen een landbouw-, maar evenzeer een landsbelang is: doch ik wil dezen gedachtengang niet verder voortzetten en liever terugkeeren tot mijn uitgangs punt, n.1. iets te schrijven over suikerbictcnzaad. Wie nu een fijn afgewerkte auto ziet gaan met een 100 K.M. vaartje, en de soepelheid van het mecha nisme daarvan kan en weet te beoordeelen, zal zich moeilijk kunnen indenken, dat de auto's van ruim 30 jaten terug onmogelijke karretjes waren, waaraan zoo goed als alle bedrijfszekerheid en comfort ont brak. De techniek van de autofabricage heeft in de 'laSiste 30 jaren enorme vooruitgang gemaakt en knappe ingenieurs hebben alle aandacht.besteed aan motor, chassis, koetswerk enz. en uit 'liet ramme lende karretje ven voorheen is langzaam ontstaan de priictisch ingerichte en mooie auto, zooals nu langs de wegen snellen. Iets dergelijks is te vertellen van ons suikerbieten- zaad en van onze suikerbieten. Toen in 1872 de Duit sche Marggraf de aanwezigheid van rietsuiker aan toonde in mangelwortels, hadden deze wortels niet meer dan 46 suiker. Vóór dien tijd kende men alleen de suiker welke verkregen werd uit suikerriet. Tusschen de mangels met 46 suiker en de tegen woordige suikerbiet mot zijn ruim 20 suiker, ligt een heele afstand. Meer dan een eeuw tijd moest er verloopen eer uit de wortels van vroeger dc tegen woordige suikerrijke bieten zijn ontstaan, doch laten we er direct maar aan toevoegen de verbetering daar van heeft in de laatste 40 jaren de grootste sprongen gemaakt, omdat in ddat tijdsverloop speciale selec teurs zich bezig, hielden met het vraagstuk: hoe is het suikergehalte langs rationeelen weg in onze bieten op te voeren. Dit vraagstuk was een brandend vraag stuk. Immers bij de Brusselsche Conventie werden premie's toegezegd aan hen, elie bieten met een hoog s ükergehalte wisten te kweeken en meerdere selec teurs werden daardoor aangemoedigd om iets op dat gebied te presteeren. Alvorens hierop nader in te gaan langs welke methoden men dit kon bereiken, willen we ons eerst eens de vraag voorleggen, hoeveel zaad (bieten) wordt er jaarlijks in ons land gebruikt. Daarvoor moeten we even opslaan de Landbouwsta- tistiek en dan vinden we dat in 1925 in ons land werden beteeld ruim 66.000 H.A. en in 1926 ruim 60.000 H.A. suikerbieten. Wanneer we rekenen per H.A. op 17 K.G. zaad (overzaaien inbegrepen) dan ko men we tot de conclusie dat benoodigd is geweest in 1925 1.122.374 K.G. zaad en in 1926 1.046.588 K.G. Respectabele bedragen alzoo. Wordt al dit zaad in ons land geteeld? We zullen weer eens zien. In de Verslagen van den Landbouw vinden we vermeld dat de' in Nederland met suiker bietenzaad beteelde oppervlakte in 1925 en 1926 be droeg resp. 530 H.A. en 782 H.A., waarvan ongeveer 70 in Groningen alleen. Nemen \*o als gemiddelde opbrengst van suikerbietenzaad per H.A. aan een op brengst van 2300 K.G. in 1925 en van 2000 K.G. per H.A. in 1926, dan kan er dus volgens deze statistiek geoogst worden in 1925: 1.219.00Ó K.G. en in 1926: I.564.000 K.G. of met andere woorden: in deze twee jaren overtrof dus de Nederlandsche productie aan suikerbietenzaad de consumptie ervan, zoodat er een overschot was voor export. Alvorens verder te gaan moet ik eventjes terug. We schreven daar dat in Groningen nagenoeg 70 van het suikerbietenzaad in ons land wordt geteeld. Dit komt omdat de firma Kuhn en Co. te Naarden aldaar den verbouw van haar handelszaad grootendeels heeft geconcentreerd, vooral in de omgeving van Zoutkamp, Usquert en Scheemda. De firma Kuhn en Co. zal er wel haar reden voor hebben gehad om voor den verbouw van dit zaad naar het hooge Noor den te gaan en als deze firma daar goede adressen heeft, zal zij deze niet loslaten; doch nu de Vereeni- ging van Fijnzaadtelers het niet kon vinden met het contracteeren van zaad op basis Wagcningen met de H.H. exporteurs, nu ligt het wel op den weg dezer Vereeniging om eens meerder contact te krijgen met de firma Kuhn. Door de tijdsomstandigheden zal deze firma wel niet zooveel zaad afleveren als in nor male tijden, doch het kan toch wel weer een beetje steun geven aan den landbouw in onze naaste om geving als van deze teelt meer den tot, heden notitie werd genomen. Naar mijn meening zijn onze gronden wel geschikt voor bietenzaadteelt en zonder onder de duiven te schieten van de Groninger boeren, zou in onderling overleg wel iets in deze richting zijn te doen. Doch dan moeien de landbouwers daartegen over ook iets doen. Zij moeten aan onze Nederland sche bietenzaadselectcurs een tegenprestatie bewij- Schrale huid en gesprongen handen genezen direct en blijven j heerlijk zacht en lenig met J AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! „Geen goud zoo goed." zen door eenparig te besluiten voortaan geen buiten- landsch bietenzaad meer uit te zaaien. Als het zoo ver kon komen, als men zoo eensgezind was in die richting, zou er voor de zaadcultuur nog een mooi ver schiet zijn weggelegd. Want wat toch is het geval: Het zoo juist vermelde verschijnsel, dat ondanks nog een klein overschot aan van eigen bodem verkregen suikerbietenzaad van eerste kwaliteit, worden thans toch nog groote hoeveelheden uitheemsch bietenzaad ingevoerd. Volgens de Jaarstatistiek van den In-, Uit- en Door voer bedroegen export en import van suikerbieten zaad in 1925 en 1926 als volgt: Invoer Uitvoer 1925 1.613.693 K.G. 963.776 K.G. 1926 1.414241 K.G. 1.268.511 K.G. Ilcl is een vreemd verschijnsel, dat bij een produc tie aan suikerbietenzaad, welke op grond van deels officieele gegevens, deels zoo goed mogelijk na des kundige schatting aangenomen gemiddelden becijferd werd als ongeveer gelijk of zelfs iets groot,er dan do consumptie er meer werd geïmporteerd dan ge ëxporteerd. Dit klopt niet op elkaar en men mag op grond hiervan aannemen dat de wisselende productie aan suikerbietenzaad per H.A., gepaard met het risico voor het telen van onvoldoend kicmkrachtig zaad in bepaalde jaren, den kweeker noodzaakt steeds groote voorraden te houden om aan zijn leverings verplichtingen steeds te kunnen voldoen. Ook kunnen er fouten gemaakt zijn aan de grenzen, door onder Beetwortelzaad ook wel partijen voederbietenzaad te vermelden, doordat de douanebeambten door gebrek aan vakkennis als suikerbietenzaad hebben geregi streerd, wat niet. altijd suikerbietenzaad was. Het uit Nederland te verzenden bietenzaad gaat hoofdzakelijk naar Frankrijk, Italië, Engeland, Amerika, België en Spanje, doch geen K.G. Hol land seh bietenzaad wordt uitgevoerd naar Duitsch- land. Wel veroorlooft Duitschland zich de weelde om 80 van het ingevoerde zaad in Holland te leveren, dat hier in ons land zoo goed als geheel wordt uit gezaaid, wat tengevolge heeft, dat een zeer groot deel van onze eigen productie, dus ook van het in Hol land geteelde suikerbietenzaad naar andere landen moet worden geëxporteerd. Is 't nu niet eigenaardig dat Nederland, hoewel het zelf voldoende suikerbie tenzaad voortbrengt, deze eigen productie slechts voor een deel benut en voor de rest groote hoeveel heden buitenlandsch zaad betrekt. Moesten de ver bouwers van suikerbieten niet veel meer eischen het fabrieksmerk: „Made in Holland". Vooral nu de tij den nijpen, moet daaraan meer worden gedacht. In de Nijverheid is dl reeds eenige jaren een Staats commissie werkzaam onder leiding van Monseigneur Nolens, om de aandacht te vestigen op de Neder landsche producten ter bekoming vah werkverrui ming, moet de landbouwer ook niet in die richting zich organiseeren, omdat helaas het buitenland, voor al Duitschland als wapenspreuk schijnt te hebben aangenomen: oog oni oog en tqndom tand. Geen K.G. Nederlandsch guïkerbi eten zaad gaat naai* Duitschland. De Diiitsche biëtenzaadtelers die hun overproductie overal op de wereldmarkt brengen en ook Nederland voor een vrij groot debiet voor zich open vinden, hebben de eigen Duitsche consumptie netjes alleen voor zichzelf weten te reserveeren. Bij de laatste groote verhooging van de Duitsche invoer rechten, welke onze geheel e land- en tuinbouw-export nar onze oostelijke buurstaat zoo'n geweldigen knauw heeft gegeven, is het invoerrecht van suiker bietenzaad in Duitschland gebracht op 38 K.G. per 100 K.G. Misschien zult ge vragen: is het Duitsche zaad dan zooveel beter dan het in Nederland voortgebrachte suikerbietenzaad. Hierover willen wij de volgende maal eens iets schrijven. Onze conclusie willen wij nu al reeds wel vermelden. Het Duitsche zaad is geenszins beter dan een Hollandsch product bijv. Kuhn P. Aan de hand van proefvelden hopen we dit aan te kunnen toonen. S. V. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen OP TEXEL'S MOOISTE PUNT. De Texelsóhe Crt. bracht dezer dagen de bevestiging van het gerucht, dat ook daar een jeugdherberg zal worden gesticht. Voor dat doel is n.1. aangekocht de hoeve „Panorama" op den Hoogeberg aan den ouden weg van de haven te Oudeschild naar de hoofdplaats den Burg. De naam „Panorama" past bij deze boerderij. Men heeft er een schitterend uitzicht op het eiland, de reede van Texel en Den Helder. Met koop en inrichting, verbouwing medegerekend, zal f 15 a f 20.000 gemoeid zijn. Koopster en exploitant© is T.E.S.O., Texel's Eigen Stoomboot-Onderneming. Dit is een N. V., dje de verbinding met Den Helder onder houdt en reeds veel heeft gedaan in het belang van het eiland. Over de plannen vertelt de Tex. Crt. het volgende: „Panorama", dc boerderij, heeft links en rechts van den hoofdingang (aan den weg) een ruim vertrek. Daarachter links nog een kamer en keuken, rechts een groote ruimte als stal, hooibergplaats en deel in ge bruik. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling de jeugd herberg. welke een oppervlak beslaat van 13 bij 14 M., geheel naar den eisch in te richten. Zij zal beneden be vatten een woon- en slaapkamer voor den „kastelein" (herbergvader), eetkamer, twee slaapkamers voor meis jes en een voor jongens. De bovenverdieping krijgt twee dakkapellen en ruimte voor een groot slaapvertrek voor 20 jongens. In een nieuw hijgebouw worden onderge bracht, keuken, waschhok, twee douches, urinoirs en W.C.'s. In totaal zal de jeugdherberg plaats bieden aan 65 trekkers". De voorgevel zal behouden worden (en terecht), evenals het rieten dak. Men zal er de.beschik king krijgen over electrisch licht, overvloedig goed drinkwater, terwijl ook overigens de hygiënische in richting niets te wenschen zal overlaten. De hoeve is nog tot 20 Maart in huur. Getracht wordt onmiddellijk daarna met de verbouwing een aanvang te doen maken, zoodat de „herberg" nog het a.s. seizoen geopend kan worden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13