GEBORDUURDE STERREN HOE MOET MEN EEN PATROON ZELF KNIPPEN? DE HUISELIJKE VREDE OR DE LEER FABEL VAN EEN PAARD EN EEN EL De conferentie van de ronde tafel, die sooals men weet, op het oogenbük in bon den gehouden wordt, heeft onder andere problemen, ook dat van de minderwaar dige positie van de vrouwen in Engelsch Indië behandeld. Een der maharadja's stak zijn verontwaardiging dat men daar in onze moderne tijden nog over spreken wilde, niet onder stoelen of banken, en be weerde dat de kwestie reeds sinds tijden opgelost was ten voordeele der vrcuw. En om zijn woorden kracht bij te zetten ver telde hij hoe zijn vader hiervan het bewijs had weten te leveren. Op zekeren dag kreeg deze er genoog van om de eeuwige klaagliederen der vrou wen over hare slavernij aan te hooren, en om daaraa- een eind te maken nam hij het volgende besluit, om een van zijne ministers van huis tot huis te sturen om de onderlinge verhouding der echtgenoo- ten van dichtbij te kunnen bestudeeren. Aan dezen minister gaf hij honderd eieren en twee paarden mee. Aan die huishou dens waar de vrouw de baas was, moest hij een ei aanbieden, terwijl daar, waar de man heer en meester was, een paard geof freerd moest worden. 's Morgens vroeg begaf de minister zich op het pad, klopte aan elk huis, onder vroeg de bewoners en trok zijn conclusies. Maar steeds waren deze dezelfde zoodat hem 's avonds nog slechts één ei en de twee paarden overgebleven. Eindelijk kwam hij aan een woning waar de zwijgende vrouw en de praatlustige echtgenoot hem c'.m indruk gaven dat hier werkelijk de man de baas is huis was. Hij kondigde dezen dus aan dat zijn koning hem een paard wilde aanbieden. De man was bui ten zie' zelve van vreugde, droeg aan zijn vrouw op om ververschingen te gaan ha len en bestudeerde de paarden met een kennersoog, om ten slotte de bruinvos te kiezen. Maar op dat oogenblik hoorde men van achteren uit de keuken een bevelende stem, die hem toeriep „Neem den schim mel." Waarop de man aan den minister zeide, dat hij, om den vrede in zijn huis te bewaren, per slot van rekening aan den schimmel den voorkeur gaf. „Te laat" antwoordde de minister, „hier heb je mijn laatste :i." NIEUWE MODESNUFJES. Onze schoenen. Tot voor korten tijd waren onze schoe nen onverbiddellijk zwart voor de straat, terwijl de avondschoenen passen moesten bij de kousen, die meestal vleeschkleurig waren. Als bij tooverslag is hierin dezen winter verandering gekomen en de schoe nen zijn nu even gecompliceerd als de ja ponnen en ware juweeltjes. Het laatste snufje is om de schoenen niet meer bij de kousen of bij den japon doer passen, maar bij de versiering van dezen laatste. Om u een voorbeeld te ge ven zoo draagt men bij een wit satijnen japon een ceintuur, eexi collier en armban den van jade. In dit geval nu moeten de schoenen van jade satijn zijn. Op een ja pon van grenaatkleurig fluweel worden veel opalinesteenen gedragen Welnu, zorgt er dan voor dat uwe schoenen van opa- li:-: blauw lakleder zijn. Voor den namiddag zijn de schoenen soberder en de kousen, die 's avonds vleeschkleurig zijn, worden 's middags donkerder gedragen. De schoenen worden hier passend bij het toilet gekozen, en waar zwart of donkere kleuren het meest gedragen worden, zoo is dit voor de schoe nen evenzoo. Voor gekleede visite-schoenen kieze men als materiaal waaruit deze gemaakt zijn Crêpe de Chine, moiré, gemzen- of anti- lopeleder. Onze hoeden. De hoeden in baret-vorm blijven de ecnige die de vrouwer zich verwaardigen te dragen. Intusschen ziet men veel min der de sportieve baret, en wordt de voor keur gegeven aan een meer gekleede van zwart of donkergekleurd fluweel, waarbij de veeren weer op het tooneel verschijnen S\j gekleede middagtoiletten dragen de Parijsche vrouwen aan de eene zijde van haren hoed of wel een pompon van aigret- tes of wel een lange struisvogelveer, de laatste dikwijls in twee kleuren, die tot op den schouder valt. Voor den namiddag draagt men japon nen van crêpe de Chine in twee tinten welke totaal contrasteerend zijn, zooals marine- en hemelsblauw, zwart en he melsblauw, zwart en rose. bruin en cham- pagnekleurig. De lichtere tint vormt daar bij een soort van schouderstuk en de mou wen. Kleine sterren, geborduurd met een tand- vormige festonsteek met glanzend borduur- katoen, vormen een snel en eenvoudig uit te voeren garneering voor de schorten van onze kleine meisjes 1. Een schort van wit linnen, aan de zij kanten gefronsd. geborduurd met sterren die bovenaan in twee rechte rijen het dubbele plastron garneeren en onderaan willekeurig geplaatst zijn. Benoodigd: 0.75 M. van 1.20 M. br. (6 j.) 2. Een schort van zephir, gefronsd onder het kleine schouderstuk, van voren geregen met een levendig blauw lint dat door oogjes gaat, welke in hetzelfde blauw geborduurd zijn. Benoodigd- 1.25 M van 0.80 M breed (6 j.) 3. Een schort van rood Vichy, gezoomd met een band ln de natuurlijke kleur Van het schouderstuk gaan breede ronde plooien uit. De sterren op dit schouderstuk zijn met ecru geborduurd Benoodigd 1.75 M. van 0.80 M. br. 16 jaar) 4. Een schort van lichtgele'voile, bezaaid met groen geborduurde sterren Het punt vormige schouderstuk van donkergeel voile is op de schouders geregen en gezoomd met een groene biais. Benoodigd: 1.25 M. van 1 M. breedte. 5 Een schort van hemelsblauw etamine, gefronsd onder het schouderstuk waarvan de bretels geborduurd zijn met twee rijen ster ren in marineblauwe kleur. Benoodigd: 1.50 M van 1.20 M br (10 j.) 6. Een schort in den vorm van een pries tergewaad van natuurlijke toile d'Avion, met aan de zijkanten een oranje linten strik, terwijl de sterren om het décolleté in de zelfde kleur oranje geborduurd zijn. Benoodigd: 0.75 M, van 1.20 M. br. (6 j 7 Ter linkerzijde een schort van oud-rose toile, aan het middel gefronsd, geregen met een lint van dezelfde kleur, door geborduur de witte oogjes Gelijksoortige oogjes vindt men op de beide zakken geborduurd. Benoodigd 1.50 M van 1.20 M. br. (10 j> 8. Een schort van wit linnen, waarvan het plastron bezaaid is met gouden sterren. Aan de zijkanten een strik van goudgeel lint. Benoodigd l M. van 1.20 M br. (8 jaren.) 0<-t ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels en k'nderjurken zijD verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejuffr L. Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96. Den Haag. De patronen voor dames kosten f 1. die voor kinderen f 0.80. Het duurt onge- vre 10 dagen alvorens ze in het bezit komen van degenen **ie patronen aan vragen. Aan de lezeressen die een patroon beste) ler: wordt belee*' verzocht bij de aauvrage bet verschuldigde bedragin te sluiten, ter voorkoming van administratiekosten. HET KLOKSTUK. Om het klokstuk op zij in z"n geheel t.e krijgen, knippen we de voor. en achterkant uit. na eerst ieder gedeelte in drieën gedeeld te hebben en leg de beide helften met de zijnaden tegen elkaar, zoodat het één geheel wordt. Knip de stippellijnen door tot i/2 cM. voor den bovenkant en leg de klokken ongeveer 8-18 cM uit, maar denk erom dat het midden recht van draad moet vallen. Het klokstuk kunt u volgens teekening teekenen. Opmerking: Middenvoor van deze japon hoeft nu niet tegen de vouw geknipt te wor den, want dan valt de japon voor open. Deze japon ls heel geschikt om uit een oude mantel te maken. Handschoenen. In Parijs ziet men dezen winter veel handschoenen van zwart rendierleder dra gen. Deze handschc - - loopen naar de bovenzijde wijd uit en zijn daar zeèr soe pel Zij worden daa* omgeslagen zoodat men de witte voering te zien krijgt. DE VLECHT VAN OMA. Het gebeurde in de paardetram va Rijswijk naar den Haag. Kleine Martyi ging met haar grootmama naar de st* Grootmoeder droeg zooals in die tijd meer gebeurde een valsche staart, die jui uit 't gleufje achter uit haar hoed kwa: Als zoo'n valsche staart niet zeer goed b vestigd was, beliep je de kans, dat je he verloor. Marietje zat zoo rustig naar ha Grootmama te kijken, toen ze opeens staart zag bewegen. De humor kwa direct over het kind en de hoop, dat staart zich nog meer zou bewegen en vallen werd werkelijkheid. Grootmama, met een andere dame over.,een vriend zat te praten, bemerkte niets daarvan het vuur van haar gesprek. Ze stapte de tram, nog had Oma niets bemerkt. H kind genoot. Op een gegeven mome grijpt Oma uit macht der gewoonte na haar staart en bemerkt, dat dit levenloo ding op sjouw was. Oma zei tegen rietje „Kind ik ben mijn vlecht kwijt1 Marietje antwoordde heel lakoniek Oma, hij ligt in de tram, ik heb hem dl zien vallen". „Wat" zei Oma, „stoute mi ga er gauw heen". „Neen", zei het kii „dat doe ik niet", maar het booze gezii van haar grootmoeder ziende, besloot het toch maar te doen. De tram was reeds weer vol het kind sprak met een heele hooge stem „Mijn Grootmoeders staart ligt hi staat U alstublieft eens even op Mevrou Algemeen hilariteit, en als het kind I ding eindelijk en met een vies gezich' tusschen haar vingertjes klemt, zegt met een zeer nerveus stemmetje „dank holt de tram uit en roept in een volle W genstraat „Oma, hier is de staart Varkenshaas m' i macaroni en tomaten Braad het vleesch in de braadslee, moi bruin en gaar. Doe gelijk met de boter het vet, wat gesnipperde ui, een wortelt) kruidnagels, een takje selderij in de broo slee. Bind wanneer het vleesch gaar is, de j met wat aangemengd aardappelmeel. Brei intusschen de macaroni in kokend met zout in een half uur gaar. Maak kle; e gevulde tomaten Snijd tomaten dot midden. Haal pitten en vleesch er uit doe dat door een zeef. Roer door een bi chamelsaus wat geraspte kaas, een eige en het tomatennat. Klop het eiwit stijf roer dat er door met zout naar smaak. BechamelsausFruit een fijn gesned ritje lichtbruin, maak hiervan met bloe en melk of bouillon een dik sausje en la dit pl.m. Vk uur doorkoken. Maak de zeefde saus af met eierdooier, peper, en noot. Zet de gevulde tomaten in e vuurvast schoteltje. Giet als de macaroni gaar ls het water af. Zet het pannetje met macaroni weer de kachel en roer er, zonder de macan stuk te maken, een stukje boter, geras; zoetemelksche of parmezaanr-che kaas ln kleine stukjes gesnedeii, gerookte h doorheen. Snijd vervolgens de gebrad varkenshaas in mooie plakken, leg ze we in den oorspronkelijken vorm terug op di schotel en rangschik er de gevulde tom ten met macaroni omheen. Giet de gebo den jus voor een deel over de varkensha en presenteer er de rest apart bij. Caramel-puddinklen. Brand 18 a 19 lepels suiker in een ijzer pan tot caramel Als ze mooi bruin is lepels kokend water er bij doen. waarde de caramel dik vloeibaar werdt. 3 Eit dooiers en 1 heel ei flink kloppen met lepels suiker, voeg hierbij langzaam SA kokende melk, de caramel en 1 eetlej rum. Neem het schuim e: af en giet massa in kleine potjes. Zet deze in platte pan, die tot 1 c.M. onder den ri der potjes met kokend water gevuld is. de pan in den oven waarin het water b moet blijven, maar niet mag koken. Onf veer y2 uur in den oven laten staan tot puddinkjes gestold zrr. laten bekoelen in de potjes opdieren. Inplaats van kan men ook koffie extract gebruiken. HUTSPOT MET KLAPSTHK. Benoodigd: 1y, K.G. winterwor len, ly2K .G. aardappelen, 300 G. uien, G vet klapstuk, 3/4 L. water. zout. Be - ei d in g Wascb het vleesch, het op met het kokende water en het en laat het daarin zeer zahet kok en laat het daarin 2 uur zeer zacht kok ze en voeg ze na 2 uur bij het koker vleesch, doe er na ys uur de geschilde wasschen aardappelen bij en de ges: perde uien. Laat alles samen verder i worden en vul de hoeveelheid water wanneer de pan droog zou koken. Ne vervolgens het vleesch uit de pan stamp met een houten lepel al het over door elkaar of wel, roer het los doore zoodat stukjes wortel en stukjes aardai zichtbaar blijven. Men kan het klapstuk, dat tot de m< taaie stukken rundvleesch behoort, vervangen door een even groote hoev heid runderpoulet.

Schager Courant | 1931 | | pagina 20