ASFIM1 POSTER'C J|, RugpijnNierenPillen Séeienc/e cRu^/iy/i TAB LETTEN Waarnaar men luistert De vliegramp te Plymouti: De aardbeving op Nieuw-Zeeland. Planten in Kamer en Tuin. De bekende Ford heeft, zich met het oog op de scholen voor zijn werklieden eens als volgt uitgespro ken: „Het doel van alle opvoeding moet niet zijn de her senen met feiten te vullen, maar den jongen men- schen te lecren de hersenen te gebruiken". Wie geleerd heeft goed waar te nemen en logisch ge vol 'trekkingen te maken, die kan zich later bruik bare kennis verwerven, hetzij om uit moeilijkheden te geraken, of om het bedrijf te verbeteren. „Meten is weten" hoeft een groot natuurkundige gezegd. Bij de tegenwoordige kaasbereiding komt het veel meer dan vroeger aan op het in acht nemen van in cijfers vast gestelde waarden voor verschillende bewerkingen. Het volgen van vakcursussen is tevens bevorderlijk aan de algemeene ontwikkeling. Een gewoon ver schijnsel is liet, dat zij, die eenmaal begonnen zijn mot bet volgen van een cursus, na hem afgeloopen te hebben, doorgaan met de voor hen bereikbare studie gelegenheid, zoodat men kaasmakers heeft, die ook het diploma van melkconfrroleur, botermaker en boek houder hebben behaald. Wanneer nu dergelijke kaasmakers practisch en theoretisch goed ontwikkeld, ook nog de persoonlijke eigenschap bezitten goede leiding te kunnen geven aan In t. onder ben staande personeel bij het werk, zoodat in de werkuren rustig zonder verspilling van krachten zooveel mogelijk en zoo goed mogelijk werk wordt geleverd, dan kan dc technische leiding van de kleine zuivelfabriek heel goed aan hen worden op gedragen. Hieruit volgt al dadelijk, dat het bezit van een diploma als kaasmaker iemand nog niet geschikt maakt oin bedrijfsleider te zijn, maar er zijn geschik te krachten onder dc gediplomeerden te vinden. Voor een 30 jaren geleden waren kaasmaker en directeur beiden, wat het kuasmaken betreft, ter zake kundig. Sedert dien heeft de kaasmaker zich aange past aan de eischen, die. de gewijzigde omstandighe den hein stelde. Hij heeft zijp technische kennis van hot vak vermeerderd. Met dc directeuren van die kleinere fabrieken is het niet zoo gegaan. Dc ouderen zijn veelal vervangen door jongeren, die nooit aan de kaastobbe hebben ge.- staan, en niet in bet bezit zijn van de technische kennis van het vak. 7.ij kunnen heel goede voorzitters der veroeniging zijn, doch de leiding van het bedrijf kunnen ze. niet voeren. Het is een verschijnsel, dat zoons van boeren, die lid zijn cencr kleinere zuivel fabriek en die wellicht later in aanmerking zullen ko men om deel uit te maken van het bestuur van hun coöperatieve fabriek, zoo weinig belang stellen in liet vak zuivelbereiding, wanneer ze de landbomvwin- tcrschool bezoeken, waar zij wat algemeene kennis van het zuivel vak kunnen opdoen. Van hen is niet te verwachten, dat zij met toewijding en kennis van zaken het bedrijf technisch zullen kunnen leiden. Welke lijn moet er nu gevolgd worden voor de toe komst? De kaasfabriekjes hebben hun tijd gehad en zijn voor een groot deel verdwenen of zullen verdwij nen, doch er zullen voorloopig nog heel wat kleinere kaas- en boterfabrickcn in Noordholland blijven, zon der een geschoolden beroepsdirecteur. Wie moet daar de technische leiding hebben? Daarvoor zijn n.m.m. aangewezen de flinken onder de kaasmakers, die zich in dc praktijk als goede vaklui onderscheiden, zich op vakcursussen nuttige kennis hebben verworven, en daar blijk hebben ge geven van het In zitten van hersenen, die goed kun nen denken en die leiding kunnen geven. Maar dan moeten zii als bedrijfsleider ook hun krachten kun nen ontplooien in het belang van de zaak. De voorzitter en het bestuur der Vereeniging heb- Kunt U van de hoofdpijn uit Uw oogen niet zien, Lijdt dan niet noodeloos, maar neemt Aspirin OP ORANJE BAND Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 ets. ben natuurlijk de algemeene leiding en er moet een geregelde, goede samenwerking zijn van hen met den bedrijfsleider. Thans wordt wel de klacht ge hoord van den kaasmaker, met de leiding belast, dat hij zoo weinig van het bestuur gedaan kan krijgen, wanneer hij verbeteringen wil aanbrengen. Dat werkt op hem ontmoedigend en verlammend. Ook dwingt het bestuur den kaasmaker wel, om wijzigingen in de bereidingswijze aan te brengen, welke van niet voldoend deskundige zijde komen. Dc heb mij in vergaderingen van zuivelfabrieken wel eens verbaasd over de vrijmoedigheid van som mige leden, die over technische zaken, waarvan zij niets weten, meespreken en beslissen. De deelnemers der kleinere fabrieken moeten meer inzien, dat dn kaas- en boterfabrieken van heden een ander bedrijf is, dan het kaasfabriekje van een 30 jaren geleden, waarheen zij zelf 's morgens de melk brachten, en meehielpen bij het lossen en zelf hun wei opjximpen in hun melkbussen. Zij moeten in het belang dei- zaak, dus in hun eigen belang,"wat meer overlaten aan den kundigen bedrijfsleider, die te rade kan gaan bij daarvoor aangewezen personen, als den technicus van den Bond vqn Zuivelfabrieken en den Bijkszui- velconsulent. In de groote fabrieken is de beslissing over tech nische kwesties van zelf sprekend bij den directeur; zoo noodig, wanneer het grootere uitgaven betreft, treedt hij in overleg met het bestuur. Die regeling is goed en de kleine fabrieken moesten ook wat meer in die richting gaan t.o.v. den bedrijfsleider en zijn adviseurs. Ken bedrijfsleider moet tijd hebben om het bedrijf te leiden en niet gedurende al de werkuren gebonden zijn door handenarbeid. Hij moet eens kunnen rondloopen om zijn oog en gedachten over de werkzaamheden van het perso neel te laten gaan. Ook hierin is op sommige fabrie ken wat te verbeteren. We ontleenden het bovenstaand aan een lezing van Dr. L. T C. Scheij voor den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland. Zondag 8 Februari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.50 Actueele Mededeelingen van Nederl. Voetbalbon den: 8.55 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga. On derwerp: „De Teelt van Groenten"; 9.25 VAJFtA-Varia; 9.30 Orgelspel door Johan Jong. V.P.R.O. 30.30 Kerkuitzendlng uit het Gebouw van don Relig. Kring te Soestdijk. Spreker: Ds. D. A. Vorster. A.V.R.O. 32.00 Tijdsein: 32.0112.30 Radio-Volks-Umversiteit. Spreker: L J. Jordaan over „De Klankfilm"; 12.302.00 Middagconcert door het AVRO-Octet; 2.002.30 Boe kenhalfuur; 2.304.00 Uitzending van het Concert te geven door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Pierrc Mon- teux. Solist: Edwin Fischer (piano); 4.004.30 Lezing door Dr. C. H. Sluiter: „De sterrenhemel in Februari"; 4.305.00 Grainofoonmuziek. In de rustpoos: Sportuit slagen van Vaz Dias. V.A.RA. 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.00 Zangdemonstratie o.l.v. Piet Tiggers, door A.J.C.-ers en leden van „De Stem des Volks". A.V.R.O. 8.00 Tijdsein. Nieuws- en Sportberichten van Vaz Dias; 8.1510.45 Studio-opvoering van „De Groothertogin van Gerolstein", komisch zangspel in drie bedrijven, muziek van Jacqucs Offenbach. In de pauze: Cello-voordracht door Piet Lentz; 10.4512.00 Vroolijke gramofoonplaten. Huizen (298 M.) K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding door Pastoor L. H. Perquin. N.C.R.V. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn. Voorganger: Ds. C. M. Luteyn. K.R.O. 12.001.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Scxtet; 1.30 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen; 2.00—2.30 Lite rair halfuurtje: 2.304.15 Middagconcert door Zang- ensemble o.l.v. Thérèse te Waal; 4.155.00 ZIekenlof. N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk te Amster dam. Voorganger: Dr. P. Stegenga Azn. K.R.O. 745—8.10 Lezing; 8.10—8.15 Voetbaluitslagen; 8.15—10.40 Populair concert door het K.R O.-Saion-Orkcst o.l.v. Marinus van 't Woud; pl.m. 9.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.4011.00 Epiloog. Maandag 8 Februari. Hilversum (1875 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 30.15 Voordracht door Jo Sternheim; 10.30 Ziekenuurtje; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.45 Onderbre king voor verzorging van den zender; 2.15 Gramofoon muziek; 2.30 Elizabeth Zcrnike leest uit eigen werk; 2.55 Piano-recital door Maarten Dijk; 3.10 Vervolg le zing Elizabeth Zemike; 3.30 Vervolg Piano-recital; 3.45 Gramofoonmuziek. 4.05 Mw. Jeannc Oskam—van Ran- gelrooy (zang), Johan Jong (piano); 4.15 Gramofoonmu ziek; 4 35 Vervolg Zang cn piano: 4.45 Wie voor kin deren verhalen schrijven; 5.30 Gramofoonmuziek; 6-30 Concert door het Utrechtsch Stedelijk Orkest7.30 Po litieberichten; 7.45 Veiligheidskwartiertje door Ir. R. A. Gorter; 8.10 Vervolg Concert; 8.10 Voordracht door Jac. van Elsasker; 9.40 Concert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.CO Persberichten van Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (208 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing; 8.159.30 Morgenconcert; 10.30 11.C0 Korte Ziekcndicnst; 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur; 11.30—12.30 Gramofoonmuziek; 12.30—1.45 Orgelconcert uit de Herst. Evang Luth. Kerk te Am sterdam. door Jan Zwart; 1.452.00 Gramofoonmuziek; 2.002.35 Uitzending voor Scholen; 2.353.15 Causerie over: „Het bespuiten van vruchtboomen tegen ziekte" door A. J. Herwig; 3.454.00 Verzorging van den zen der; 4.005.00 Ziekenuurtje; 5.005.45 Cursus handen arbeid voor de jeugd; 5.45—7.00 Concert; 7.10—8.00 Zangcursus door Jac. Ph. Caro; 8.0010.20 Concert door de Stafmuziek van het 6e Regiment Infanterie te Breda, o.l.v. Kapelmeester Louis de Morée; 1020—10.30 Pers berichten van Vaz Dias; 10.30—11.30 Gramofoonmuziek. Dinsdag 9 Februari. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01—9.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.01—10.15 Morgenwijding; 10,30—12.00 Ochtend muziek door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tijdsein; 12.30— 2.00 Concert door het Orkest van het Luxor Palast te Rotterdam; 2.002.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.303.00 Zenderverzorging; 3.004.00 Knipcursus; 4.004.3 Gra mofoonmuziek; 4.305.30 Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk; 6.306.15 Gramofoonmuziek; 6.15—6.45 Onder wijsfonds voor de Binnenvaart; 6.457.00 Gramofoon muziek: 7.007.30 Engelsche les voor beginners; 8.00 Tijdsein; 8.01—8.30 Radio-Volks-Universiteit: Muziek- halfuur; 8.309.00 Opera-Concert met medewerking van artisten van de „Italiaansche Opera"; 9.009.20 „Het Wegenvrnagstuk in Nederland". Spreker: Ir A. A. Mussert; 9.2010.00 Voortzetting Italiaansch Opera- Concert; 10.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.15 11.00 Kamermuziek door het Concertgebouw-Trio; 11.00 —12.00 Aansluiting van het Grand Café van het Hotel „Central" te Den Haag: Dansmuziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 11.30—12.00 Godsdienstig half uurtje; 12.00—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-Trio; 1.30200 Gramofoonmuziek; 2.003.00 Vrouwenuurtje: 3.00—3.30 Knipcursus: 3.304.00 Verzorging van den zender; 4.006.30 Gramofoonmuziek; 6.30- -6.45 Ver- bondskwartiertje; 6.457.15 Cursus in Schriftverbete ring; 7.158.15 Voordracht; 8.1511.00 Uitvoering van het Oratorium „Judas Maccabaus" van G. F. Handel, door het Koor „St. Caecilia" uit Baarn en het K.R.O.- Orkest; pl.m. 9.00 Nieuwsberichten Vaz Dias; 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. BELANGRIJKE UITZENDING IN DE A.S. WEEK. Afsluiting en drooglegging der Zuiderzee en d© voordeelen daarvan. A.s. Vrijdag. 13 Februari, zal het alg programma over Huizen verzorgd worden door den K.R.O. Dien avond spreekt van 7.15 tot 7.45 voor de microfoon de heer ir. J. G. Schil thuis over het onderwerp: „Afslui ting en drooglegging der Zuiderzee en de voordeelen daarvan". Een gedeelte van het wrak geborgen. U:t- eenloopende verklaringen over de oorzaak. V.D. verneemt uit Londen: Met staalkabels is het wrak langzaam naar het strand gesleept. Daar bleek, dat men slechts het voorste ge deelte. waarin zich geer* lijken bevonden, had losgetrok ken. Het achterstuk van het vliegtuig ligt nog in het water. Een officier, die zich voor de ramp aan boord bevond, heeft verklaard, dat de commandant met het vliegtuig had willen dalen, maar niet op het juiste oogenbük ho rizontaal kon neerstrijken, waardoor het toestel zich met een snelheid van 70 zeemijl in het water boorde. Het on geluk geschiedde zoo onverwachts, dat geen der mannen die zich in de kajuit bevonden, nog naar buiten kon komen, alhoewel de kajuit drie deuren heeft. Men is het niet geheel met elkaar eens omtrent het tijdstip, waarop een ontploffing gebeurde. De meeste ooggetuigen verklaren, dat zij de ontploffing zagen on middellijk nadat het vliegtuig het water raakte. Een vrouw die het ongeluk gezien heeft, verklaart echter uit drukkelijk, dat det ontploffing reeds in de lucht ge schiedde even voordat het toestel in het water terecht kwam. Als oorzaak van het ongeluk meent men te mogen aan nemen, dat de bestuurder tengevolge van het glinsteren van de zon op het water zich heeft vergist en den afstand van het vliegtuig tot den waterspiegel te groot heeft ge schat. Niet aan een gebrek van het toestel te wij ten. Londen, 5 Febr. Het ongeluk met de vliegboot te Plymouth is, naar men gelooft, niet aan een gebrek aan het toestel te wij ten geweest. De vliegbooten van dit type hebben uitstekend voldaan op tochten van ve'e duizenden mijlen. In het afgeloopen jaar zijn zulke vliegbooten naar In- dië, Lissabon en IJsland gevlogen. Reeds :n dc lucht een ontploffing plaats gehad? Naar nog gemeld wordt, heeft het ongeluk zich zoo snel toeg^ re gen, dot do lezingen over het gebeurde uit- een'oopen. Ket is de gewone geschiedenis: verschillende ooggetui-en nemen een gebeurtenis, die zich bliksem snel afspeelt, waar, en hun verklaringen over hetgeen zij hebben waargenomen, verschillen ten ecnen male Het eene bericht spreekt van een duikeling met den neus naar beneden, waarna de vliegboot mot groote kracht den waterspiegel trof, een ander verzekert dat er midden in de lucht een ontploffing ann liet ongeluk vooraf is gegaan. De lezing van het luchtvaartministerie is, dat de vliegboot in Batten Bay te Plymouth „gevallen" is. Het geheele toestel dco'.c niet onder, maar de kajuit waarin de meeste leden van de bemanning zaten, zonk snel onder den waterspiegel en dit was de oorzaak van het omkomen van negen man. Steeds nieuwe schokken Rondom cl? puln- hoopen van Napier en Hastings Meer dan duizend dooden. Reuter seinde Donderdag uit Wellington: In het district Napier hebben heden opnieuw aard schokken plaats gehad, die de onrust onder de bevolking nog meer deden stijgen en de materieele schade ver grootten. Men vreest thans, dat er meer dan duizend personen om het leven zijn gekomen, het aantal gewonden wordt op 000 geschat. Een journalist, die zich naar het gebied van de aard beving heeft begeven, telegrafeerde, dat Napier als stad van den aardbodem is weggevaagd. De gebouwen, die op een hoogte stonden, zijn op de hui zen in lagere gedeelten neergestort. De inwoners van de stad vertellen, dat de beweging van dc aardbeving vrijwel verticaal was. Een groot ge bied werd eenvoudig door een geweldige kracht op en neer geschokt. Het oorlogsschip „Veronica" heeft dynamiet aange vraagd, om de nog brandende gebouwen op te blazen. De tribunes van de renbaan zijn in hulpziekcnhuizen ver anderd. Verpleegsters en geneeshceren moeten gedurende den nacht met behulp van kunstlicht en fakkels werken Te Palmerston wordt met koortsachtige haast gewerkt, om 5000 menschen onder dak te kunnen brengen. In de haven van Napier in Nieuw Zeeland is een krui ser opgesloten, daar door de stijging van den zeebodem met 3 meter het uitvaren onmogelijk is geworden. Men vreest, dat het geruimen tijd zal duren, voordat een nieuwe vaargeul kan worden gemaakt. Hoe Hastlngs werd getroffen Blijkens een bericht van het N.T.A. uit Londen wist men te Hastings, een der volkomen verwoeste steden tot middernacht niet of de buitenwereld van het lot der stad op de hoogte was. Toen de eerste aardschok zich deed gevoelen waren de straten en winkelzaken vol menschen. De instortende gebouwen sloten de menschen als 't ware in een val op. Velen snelden nog de straat op, doch werden zoodra zij het trottoir bereikten, door de neerstortende steenen verpletterd. Uit alle hoeken stegen kreten op van man nen, vrouwen en kinderen, die onder het puin begraven waren. De portier van een hotel, die zich toen de schok begon, op de bovenste verdieping bevond, ontkwam on gedeerd uit het ingestorte gebouw. Een andere man lag gedurende negen uren onder een stapel steenen en kwam er met enkele geringe verwondingen van af. Zondag een dag van rouw. Uit Wellington: Forbes, de premier, beval aan Zondag a.s. rouw aan te nemen wegens het onheil, door de aardbeving gesticht Nooit een dergelijke ramp op Nieuw Zee land voorgekomen. Hoewel de bodem van het Noorder Eiland, het tooneel van de laatste aardbeving, zeer vulkan :ch is. was ev nog nooit een ramp in dezen omvang op Nieuw Zeeland voorgekomen. Tusschen 1848 en 1928 zijn er ten gevolge van aard schokken slechts zeven menschen op Nieuw Zeeland omgekomen. Pas in Juni 1929 vonden 17 menschen bij een aardbeving den dood. Maar dit verlies is onbeteeke- nend in vergelijking met de velen die nu het leven ge laten hebben. Napier, het middelpunt derverwoesting, was in belang rijkheid de achtste stad van het dominion. Het telt een bevolking van 20.000 zielen. Er waren daar groote vries- installaties voor het bewaren van vleesch voor uitvoer. Hastings, de andere zwaar getroffen stad, heeft 15000 inwoners. Steeds nieuwe schokken. Staat van beleg te Hastings. Reuter seinde Donderdagavond uit Wellington: Ook te Hastings werd heden een nieuwe, heftige aard schok gevoeld. Ilot lot. van een nierlijder is vaau. eiiendig; dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke be weging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen. Nare uriiiekwalen, waterzuchtige zwellin gen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. l£n den volgenden dag is het Weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Posters Rugpijn Nieren Pil len Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaasontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist dc hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot hernieuw de werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Om nieuwe plunderingen te voorkomen is de staat van beleg afgekondigd en zijn op verscheidene plaatsen soldaten-posten geplaatst. Riviermonden verplaatst. Per vliegtuig is een inspectietocht boven het geteister de gebied gedaan, waarbij is gebleken dat de geheele kustlijn een aanmerkelijke wijziging heeft ondergaan. Geen enkele rivier tusschen Wairoa en de Hawkes-baai heeft haar oorspronkelijke monding behouden, en op bepaalde plaatsen is de kust tot twaalf meter gestegen. Nieuw verslag van den gouverneur. Tot dusver officieel 140 dooden vastgesteld. Lord Bledisloe, de gouverneur-generaal van Nieuw Zee land heeft Donderdag in een nieuw telegram aan den minister voor de Dominions. Thomas, o.a. geseind: De vroegere berichten over ernstige verliezen aan levens en over zware schade in de handelswijken van Napier en Hastings worden thans bevestigd, doch in de woonwijken was de schade niet buitensporig gorot. Het aantal doo den bedraagt op het oogenblik om en nabij 140, doch. een volledige lijst is pas over een dag of twee beschik baar, daar de bewoners van eenige der grootere gebou wen, die zijn ingestort, nog onder het puin liggen. Het reddingswerk geschiedt snel en de branden, die op do aardbeving volgden, worden bedwongen door de doel treffende hulpverleening, waarin de officieren en man schappen van de Britsche oorlogsschepen een groot aan deel nemen. De gewenden en. andere noodlijdenden ont vangen alle mogelijke hulp en de toestand wordt thans ten volle beheerscht. Ofschoon een aanzienlijk aantal vrouwen en kinderen Napier verlaat, wordt 't mogelijk geacht dat de maatregelen, welke thans zijn genomen om te trachten het gevaar voor de openbare gezondheid af te wenden, de noodzakelijkheid eener gedwongen ont ruiming der stad buitensluiten. De bewoners hebben een opmerkelijke kalmte en kracht in hun ernstige beproe ving getoond en er zijn vele heldhaftige daden verricht Over het geheele land beantwoordt de volking den op roep om steun met een spoed en edelmoedige zelfver loochening, welke de grootste bewondering afdwingen. Lord Bledisloe zal zich heden (Zaterdag) naar het ge teisterde gebied begeven. Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffende, in te zenden aan den heer K. VAN KEULEN, Lootstraat 24 Ile Etage, Amsterdam (West). GIETEN. Gieten is een kunst, kunnen we gerust zeggen, terwijl we er in één adem aan kunnen toevoegen: „Een kunst, die maar weinigen verstaan." We bedoelen natuurlijk: met oordeel gieten. Planten water geven, nu ja, dat kan iedereen, maar dat is in ons oog geen gieten, neen, gieten is alleen dan water geven, wanneer de planten het noodig hebben, niet meer dan ze verlangen en niet minder dan ze behoeven. Het gieten is een struikelblok voor velen. Dikwijls wordt een plant beschouwd als een mensch of dier, welke ook op vastgestelde tijden water verlangen. Ge regeld krijgen ze 's morgens hun vastgestelde hoeveel heid water, ongeacht hun standplaats warm is of niet, evenmin of de plant in een rustperiode verkeert. Wordt een plant gekocht, dan hoort men meestal vragen: „Of de plant in kwestie veel of weinig water verlangt?" „Of men eiken dag of om den anderen dag moet gieten?" en wanneer dan de verkooper zegt, daar zoo niet op te kunnen antwoorden, wordt hij aange keken. alsof men denkt: „Hij weet er zelf niets van." 't Gaat echter maar niet aan om te zeggen, dat een plant om de zooveel uur water moet hebbefi, als ware 't een zieke, die elk uur een lepel medicijn behoeft. Er moet rekening gehouden worden met de standplaats of deze zonnig is, de kamer warm is, enz. Als regel kan men aannemen, dat we gieten moeten, wanneer de olant behoefte heeft aan water. Maar hoe zien we dat? In de eerste plaats kunnen we 't zien aan het ver kleuren der aarde. Neemt deze een lichtere tint aan, dan zal in vele gevallen gegoten moeten worden, in de tweede plaats kunnen we het hooren. we tikken n.1. met een of ander voorwerp tegen den pot en is de klank hol, dan is water noodig, is de klank echter dof, dan is nog voldoende vocht aanwezig. Nu heeft de eene plant veel meer water noodig dan de andere, een Coleus b.v. zal, als men haar eenzelfde hoeveelheid water geeft als een cactus, spoediger droog v/orden en slap hangen dan deze. Het gebeurt meermalen dat planten verdrogen, terwijl men ze toch op geregelde tijden giet. maar al het water loopt er onder weer uit, wat als bewijs wordt beschouwd, dat de plant geen water verlangt. Integen deel, de aarde in de potkluit is zoo droog, dat deze niet gemakkelijk water aanneemt, dit langs den potwand vloeit en ender den pot weer uitkomt. Bij zulke planten helpt geen gieten meer. Deze plaatsen we dan in een emmer met lauw water, zoo dat de geheele pot een minuut of tien in het water staat. We merken hier nog op, dat men het best kan gieten met regenwater, dan met leidingwater en het liefst geen pompwater. Ook moet het water dezelfde temperatuur hebben als de kamer. Gedurende de wintermaanden gieten wanneer het noodig Is, alleen 's morgens; in 't voorjaar en in den zomer doen wp het 's avonds. Nooit gieten we. wanneer de zon op de planten schijnt. We zorgen er voorts voor, de planten zelf bij het gieten niet te raken. Vooral Cyclamens kunnen daar niet tegen. Gedurende de wintermaanden rusten de meeste plan ten. Ze verlangen dan niet veel water, maar mogen toch niet geheel droog staan. Amsterdam. K. VAN KEULEN.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2