SchagerCourant """Abdijsiroop K. BLAAUBOER Stop vkig dien GRIEP-aanval Derde Blad. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Auto=Meubelwagens Crisissteun voor den Landbouw. Complot tegen Musolini? Tariefverlaging van Duitschland. Opfokken van kuikens. Een schokkende herinnering. Uit den Duitschen Rijksdag. Zaterdag 7 Februari 1931. 74ste Jaargang. No. 8812 Anna Paulowna. 5 Febr. '31. In het verslag van het gemaskerd bal, dat 1 Febr. te Anna Paulowna gehouden is, lees ik, dat iemand een prijs gewonnen had, die voorstelde „Arie van Petten", bij de meeste lezers welbekend. Is het reeds niet treu rig genoeg, dat de kinderen dezen stumperd uitjouwen en naroepen, moeten nu volwassenen hem ook nog trachten te imiteeren? De prijswinnaar zou ik in over weging willen geven, deel de prijs met dezen ouden man. want zonder hem zoudt ge niet op het geniale denkbeeld gekomen zijn. Dankend voor de plaatsruimte, M. S. Geachte Redactie, Betreffende het schrijven in uw no. van 3 Febr. j.1. over den toestand in dén Wieringermeerpolder door een Polderjongen, over loonactie en schuilplaats, zag ik gaarne een stukje in Uw courant om iets anders een toe te lichten en wel de regel der Z'ektewet, die bij de Helde-Maatschappij toegepast wordt. Dit geldt een arbeider die ziek geworden is en weder goed is om zijn functie te aanvaarden. Wordt zoo'n man dan door zijn werkzaamheden weer ongesteld, dan zijn de voorwaar den zoo geplaatst, dat zulk een persoon direct ontslagen wordt, wat in enkele gevallen al gebeurd is. Ondergeteekende vindt, dat dit volgens de regel der Ziektewet zoo niet geld. Het zou dan volgens mij een opvatting wezen, dat bij eventueel opnieuw verschijnen van ziekte, evengoed de arbeid verricht moet worden. Het woord ziek worden kan onvermijdelijk door plaats hebben, want er moet gesoebat worden en dan be zweten en enkele ploegen hebben zelfs geen schafloka- len. zoodat dit op waarheid kan berusten Het is m.i. niet te noemen een „Heide Maatschappij", maar een Critieke Kapltalistsche Instelling. U, Geachte Redactie, dankend voor de plaatsing, Een inwonend burger van Nieuwesluis. CORRESPONDENTIE. Een Verguisde te Kolhorn. Voor de zooveelste maal deelen wij mee, dat ingezonden stukken, waarvan geen afzender bij de Redactie bekend is, niet worden ge plaatst. Geef dus Uw naam op en plaatsing volgt. DE UITG. AUTO VERONGELUKT. Donderdagmorgen geraakte op het Noord de melk- auto van De G. door de gladheid aan het glijden. Juist passeerde het vrachtauto'tje van den heer G. J. te Koegras, die er de dupe van werd. Een botsing met de melkauto volgde, toen een onzachte aanraking met een boom, en met zware beschadiging bleef het vracht auto'tje nog juist in den wal hanger. Ruiten, hekken, wiel en band enz. kapot, al met al nog al van eenige beteekenis. De chauffeur J. kwam er zonder letsel af, maar de passagier S., van 't Zand, had zich nogal bezeerd aan glas. MARKTO VERZICHT. Dat het vleesch naar beneden gaat, was wel te mer ken Donderdag j.1. Op de markt was de hoogste prijs welke besteed is, 47 ets.; de handel was vrij goed, dat kwam, er waren nogal veel Amsterdammers, daar was op 't moment te kort Deensch vleesch. Dus als gevolg was de handel beter en prijzen minder. Het was goed ook, dat de Amsterdammers flink vertegenwoordigd waren, want Den Helder kon dien dag niet veel hebben. Er waren echter veel oude winterkoeien aangevoerd, doch goede kwaliteit. Op de gelde- en kalfkoeienmarkt was het stil, gezien het slechte weer voor die beesten. De handel was stug maar dat zal over een paar weken wel beter worden. Voor nuchtere kalveren was wel kooplust,er waren veel menschen om; die handel was vlug, dat begint weer te leven Bokken en geiten stug. De handel in paarden was kalm, er waren anders beste aangevoerd. In vette schapen was het weer aan den stuggen kant; wel eigenaardig, dat er voor overhouders hooger prijzen worden besteed dan voor vette schapen. De handel in overhouders was heel goed Oude slacht schapen golden van 2638% gulden; redelijke prijzen, handel aan den stillen kant. De handel in fokschapen was goed te noemen, dat kon ook, er was maar één koppel van 15 stuks aan gevoerd. De biggen en schrammen prijsden minder, handel zeer matig. De vette varkens golden 1 ets. hooger bij de vorige week en de handel was vlug; dat gaat den goeden kant uit. Op de kippenmarkt was weinig aangevoerd; hier moest veel meer komen, want wat er was, is heel goed verkocht; de tijd schijnt daar nog niet voor te zijn, aanstonds wordt de aanvoer wel beter, wordt er be weerd. Verder kan vermeld worden, dat de markt deze maand om 7 uur begint. THEATER ROYAL. Deze week geeft de directie niet minder dan twee groote films, w.o. „De Ontembare Bruid", met In de hoofdrollen Sue Carol, Barry Norton en Lene Ruh. Wij zien op de film Hertogin Charlotte van Capra met haar dochter Isola te New York arriveeren, op door reis naar Ohicago, teneinde te trachten een staatsleening te sluiten, die echter slechts dan tot stand kan komen, indien Isola en den zoon van den hertog van Dacda, Bo- ris, bereid zijn met elkaar in het huwelijk te treden. Het jeugdige gravinnetje denkt daar niet aan en be gint met nog dienzelfden avond een berucht nacht-café te bezoeken, hetwelk een inval der politie haar echter noopt spoedig te verlaten. Ondanks den tegenstand van de jongedame verlaten de dames den volgenden dag de stad, om zich onverwijld naar Capra te begeven, waar de vader der bruid bezig is voorbereidingen te treffen voor een spoedig huwelijk. Het feit, dat zij een jongeman zal moeten trouwen, dien zij nog nimmer gezien heeft, maakt het meisje zóó bevreesd, dat zij wil trachten te vluchten in haar auto, die echter onderweg in botsing komt met den wagen van een jongmensch, dat zich aan haar voorstelt als Mr. Brown, en wien zij doet gelooven een Amerikaan- sohe te zijn. Zij betrekt een ouden rentmeester in het complot en vertelt haar nieuwen vriend, dat diens huis haar woning Is. Een oogenbük dreigt haar vader. Hertog Alexander, de idylle te komen verstoren, maar, uit me delijden met zijn dochter, verzwijgt hij zijn ware iden titeit en laat de beide veriiefde menschenkinderen al leen. Isola vertelt haar gast, dat zij van plan was het ou derlijk huis te ontvluchten en hij belooft haar daarbij behulpzaam te zullen zijn. Spoedig echter komt Herto gin Charlotte het avontuur van haar dochter ter oore en onmiddellijk laat zij den vermeenden Engelschman arresteeren en gevangen zetten op een schip, dat naar China vaart... Het gravinnetje tracht hem te bevrijden, doch wordt zelf ook opgesloten. Dan verneemt de hertogin, dat Mr. Brown in werke lijkheid Hertog Boris van Dacia is. Goede raad is duur, doch een handig persagent weet alles nog te herstellen voor welke preastatie hij geridderd wordt met de „Orde van het Vliegende Hart", van Capra, waar spoedig een allerliefst bruidje met haar knappen hertog in den echt verbonden zal worden. Sue Carol is in deze oolijke vroolijke film onweerstaan baar. Men heeft een avond lang de grappigste verwik kelingen. De tweede hoofdfilm is een mooi interessant drama. TEL. 49. SCHAGDN. Complete Meubileerlng. Vanaf 1 Maart 'lisponibol voor verhuizingen en transporten. Groot en klein laadvermogen. Nieuw materiaal. Compleet uitgerust. Vakkundige bediening. Aan huis te ontbieden. Droge opslagplaats voor inboedels. Aanbevelend, K. BLAAUBOER. Vertegenwoordiger voor DEN HELDER: J. HAUKES, Kerkgracht 27. Het Kon. Ned. Landbouvrccmitó adresseert aan den Raad van ministers. Flnanclcele moeilijkheden voor hen. die krachtens de Land-iröeiderswet een plaatsje hebben be komen. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft onder dag- teekenlng van 30 Januari den navolgenden brief, be treffende landarbeiderswet, aan den minister van fi nanciën gezonden. „Gelijk uwer excellentie bekend is, is de toestand van den landbouw in ons land zeer zorgelijk Speciaal geldt dit voor de akkerbouwbedrijven, maar daarnaast is ook voor vele veehouders- en gemengde bedrijven de conjunctuur tot de grens van een loonende productie gedaald. Vooral in onze akkerbouwstreken, waar de cultuur het meest arbeids-intensief is, valt dan ook een streven op te merken naar een meer extensieve werkwijze, waardoor de werkgelegenheid in het bedrijf vermin dert Het gevolg is dat vele landarbeiders werkloos worden. Landarbeiders, die in het bezit zijn van een plaatsje of eenig losland krachtens de landarbeiders- wet, zullen dan ook zeer zeker in financieele moeilijk heden komen, omdat het hun in geval van werkloos- heid vrijwel onmogelijk zal vallen de annuïteit 'voor-, rente en aflossing te voldoen. Tot dusverre zijn er nog slechts weinig déconfitures voorgekomen, ook al omdat de mentaliteii van onze landarbeiders een zoodanig is, dat men zich liever tot het uiterste bekrimpt, dan met zijn verplichtingen in gebreke te blijven. Het is echter duidelijk, dat deze toestand niet kan blHven voortbestaan. Toen in 1918 de Landarbeiderswet door de Staten- Generaal werd aangenomen, heeft bij den wetgever de bedoeling voorgezeten den spaarzamen en arbeidzamen landarbeider de mogelijkheid te bieden, een hoogere sport op den maatschappelijken ladder te bereiken, door hem in de gelegenheid te stellen eigenaar van een plaatsje te worden. Daardoor zou tevens worden voor komen, dat flinke arbeiders het platteland zouden ver laten om naar de stad te trekken. Een der faciliteiten welke hun verleend werden, was, de althans voor de omstandigheden in 1913. lage rente voet van 4 pet,, welke voor het voorschot werd bere kend. Thans, nu de rentestandaard in bet vrije verkeer zoo zeer is gedaald, dat het Rijk zelve tegen 4 pet. gemak kelijk kan leenen, is er in dit opzicht van een tegemoet koming aan den landarbeider als eigenaar van een plaatsje volgens de landarbeiderswet, eigenlijk geen sprake meer. Alles pleit er dan ook voor, dat de regee ring tegenover deze menschen, die bovendien door den lagen prijs der door hen voor verkoop bestemde pro ducten en door de waardedaling der gronden reeds worden getroffen, een welwillende houding aanneemt en bij wijze van crisismaatregel tijdelijk ten koste van 's Rijks kas de annuïteit tot op de helft verlaagt Concludeerende verzoekt het Kon. Ned. Landbouw Comité uwe excellentie beleefd doch dringend wel te willen bevorderen, dat in dezen zin maatregelen worden genomen." Griep is een ziektetoestand, die door i Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel. en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij i Hoest - Griep Bronchitis - Asthma. ,.Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl 2.75, Fl. 4.50 i Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Gevaarlijke anarchist gearresteerd. Schiet- paity in het politiebureau. V.D. verneemt d.d. Donderdag uit Rome: De geruchten, welke gisteren te Rome de ronde deden over een ontdekte samenzwering tegen het leven van Mussolini, vonden heden hun bevestiging in een officieel communiqué. Daarin wordt meegedeeld, dat een zekere Michele Schirru is gearresteerd, die in het bezit werd gevonden van twee zeer ontplofbare bommen Bij zijn overbrenging door de politie, baalde Schlrru plotseling een revolver te voorschijn, waaruit hij 5 schoten loste op de inspecteurs van politie, die hem bewaakten en waarvan hij er 3 verwondde. Daarna deed hij een poging om zichzelf dood te schieten. Hij werd echter niet gevaarlijk gewond. Eén der inspecteurs werd zrwaar gewond en stierf later aan zijn kwetsuren. Schlrru schijnt Italiaan te zijn. Hij was in het bezit van een Amerikaansche pas. Op het hoofdbureau van politie weigerde Schirru een verklaring af te leggen. Op alle hem gestelde vragen bewaarde hij het stilzwijgen. Het is dan ook nog niet bekend, wat zijn voornemens waren. Echter dient in dit verband opgemerkt te worden, dat het hotel, waar de gearresteerde verbleef, gelegen was aan de Via Venti Settembre, waar Mussolini dagelijks per auto langs komt, op weg van zijn bureau naar zijn woning en vice-versa. Het is dus geenszins onwaarschijnlijk, dat Schirru een geschikte gelegenheid afwachtte om de bommen uit zijn venster naar Mussolini te werpen. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat Schirru van geboorte Siciliaan is. Aangezien hij bij de politie bekend staat als een ge vaarlijk anarchist, werden zijn bewegingen scherp na gegaan, doch hij reisde door verschillende landen, al vorens hij in Italië kwam. Den löden Januari is hij te Rome gearriveerd, waar hij intrek nam in één der beste hotels aan de Via Venti Settembre. De politie heeft hem niet direct gearresteerd, ten einde na te kunnen gaan, of hij te Rome nog relaties had. Schirru scheen goed van geld voorzien en leidde een vroolijk leven. Hij was geregeld bezoeker der nachtelijke dansgelegenheden. EEN MIJN OP ZEE. Aan een groot gevaar ontsnapt Uit Brussel wordt gemeld: De kapitein va nde pakketboot Rubis, van den dienst OostendeTilburg heeft gerapporteerd, dat hij 13 mijlen ten noodwesten van het lichtschip Westbinder een groo te drijvende mijn heeft ontmoet De Rubis passeerde op 5 meter van het gevaarlijke tuig. Blijkbaar is het alleen aan een gelukkig toeval te wij ten, dat er een scheepsramp is voorkomen. De besprekingen reeds geëindigd. Een bevredigend verloop gehad. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: De economische besprekingen tusschen de Neder- landsche en Duitsche gedelegeerden betreffende tariefsverlaging van Duitschland zijn Donderdagmorgen beëindigd en dr. Posse heeft met het grootste deel zijner Commissie de terugreis reeds aanvaard. Daar deze besprekingen voornamelijk een uiteenzetting van inleidenden aard betroffen, is het eigenlijk niet mogelijk van eenig resultaat of over een bepaalde tevredenheid over den afloop te spreken. De besprekingen toch gin gen niet zoover, dat zij op een bepaald resultaat waren gericht Het Departement van Buitenlandsche Zaken beeft In overleg met de Duitsche Commissie een korte uiteen zetting opgesteld, die heden ter publicatie wordt aan geboden. Het verloop van de conferentie was overigens bevredigend. Het Corr. Bur. meldt nog, dat deze samenkomst door een tweede zal worden gevolgd, waarvan tijd en plaats nader zal worden vastgesteld. EEN GEHEIMZINNIGE AANSLAG. In een internationalen sneltrein. Wol ff meldt uit Stuttgart: In den internationalen sneltrein Praag—Parijs ver wondde Vrijdagnacht 'n reiziger uit Tsjecho-Slowakije zijn eveneens uit T. S. komenden metgezel met een revolverschot, waarna hij in het station Muehlackcr uit den trein sprong, waar hij werd gearresteerd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Pforzheim gebracht. De moordenaar weigert elke verklaring, slechts noemde hij zijn naam. Men tast volkomen in het duister over dezen mis daad. ENGELSCHE VERKEERSSTATISTIEK. 5714 dooden, 150.529 gewonden. Uit Londen: Uit een pas gepubliceerde verkeers- statistiek blijkt, dat in het-jaar 1929 bij verkeerson gevallen in Engeland totaal 5714 personen werden gedood en 150.529 gewond. Gedurende de laatste vier jaren werden bij verkeersongevallen in totaal 19.525 personen gedood en 543.969 personen gewond. P. SLUIS' OFFOKVOER. Van de firma P. Sluis te Weespercarspel is een nieuwe handleiding verschenen over het opfokken van Kuikens. Deze handleiding bevat vele nuttige wenken Hieraan kan men niet genoeg aandacht wijden, van groot be lang als 't Is, op welke wijze men zijn kuikens opfokt. De Pluimveetechnische Voorlichtingsdienst consta teert nog dagelijks dat, vooral bij het opfokken van kuikens, ernstige fouten worden gemaakt, waardoor voorlichting door woord en schrift noodzakelijk blijft. Van groote beteekenis is zeer zeker dat Sluis' Opfok- voer een belangrijke prijsverlaging heeft ondergaan, een bericht dat den kuikenfokkers zeer zeker welkom zal zijn. Hiervoor verwijzen wij naar een dit nummer voorkomende advertentie. Wij willen tevens nog even mededeelen, dat de hier boven aangekondigde nieuwe handleiding, die, tusschen haakjes, keurig en smaakvol is uitgevoerd, op aanvraag gratis en franco wordt toegezonden. Aanvragen te rich ten aan den Sluis' Piuimveetechnischen Voorlichtings dienst, Weesperkarspcl. AUTO DOOR HET IJS GEZAKT. Uit Tilsit wordt gemeld, dat bij een tocht over het Seckenburgerkanaal een auto door het ijs is gezakt. De eigenaar van de auto is omgekomen. Een dokter uit Seckenburg is er door bet stukslaan van de ven sterruiten in geslaagd uit den auto te ontsnappen en zich over een ijsschots op het vaste land te red den. Behalve ernstige kwetsuren aan de hand heeft hij een longontsteking opgeloopen. Na het zien van de film „lm Westen, nlchts Neues", pleegt een deelnemer aan den wereldoorlog zelfmoord. Bij de vertooning van de film „lm Westen nichta Neues", hebben wij dezer dagen gemeld, dat eenige En- gelsche scholieren tijdens de voorstelling dusdanig on der den indruk kwamen, dat zij flauw vielen. Tragischer is het geval van een Engelschen deelnemer aan den oorlog, die onlangs „in tijdelijke zinsverbijste ring" naar de rechtsterm luidde, zelfmoord pleegde, na dat hq de film was gaan zien en halverwege was weg- geloopen, omdat hij niet meer de geestelijke kracht had het drama, dat voor hem levende werkelijkheid was, tot het einde toe te volgen .Hij was daarna voortdurend door de obsessie van zijn herinneringen vervolgd, had wakende nachten doorgemaakt en zijn vrouw voortdu rend verzekerd, dat de film de werkelijkheid zoo góed weergaf. Ten laatste had hij de schrikbarende herinne ring niet meer kunnen dragen en door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt KIND OVERREDEN. Onmiddellijk gedood. Woensdagavond, toen het zevenjarig dochtertje van den heer Hóeken nabij de gemeentewoningen te Ber gen (N.H.) den dijk wilde oversteken, en plotseling van achter een personen-atuo te voorschijn kwam, werd het door een van het kanaal komende vracht auto, beladen met steenen, overreden. Het kind was op slag dood. MISHANDELING VAN EEN VELDWACHTER. Tegen beide verdachten twee jnar en acht maanden gevangenisstraf geëisclit. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de twee fa brieksarbeiders uit Nieuwe-Pekela, die in den nacht van 2 op 3 Augustus den rijksveldwachter Ubels te Alteveer mishandelden, veroordeeld tot twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Winschoten had hun vijf jaar op gelegd. DE RIJKSKANSELIER, Dr. BRÜNING AAN HET WOORD. Communistisch stakingsdreigement. De Duitsche Rijksdag is Donderdag begonnen met da behandeling in tweede lezing van de begrooting. Deze behandeling werd ingeleid door dr. Brüning, dia naar aanleiding van een bij het begin der zitting inge diende communistische motie, waarin beweerd wordt, dat de regeering van plan is, den rijksdag uit te scha kelen en een nationale vergadering bijeen te roepen, vaststelde, dat de regeering al dergelijke plannen zon der meer verwerpt, voor zoover deze mochten bestaam Het beste bewijs daarvoor is, dat de regeering de hoog ste waarde hecht aan de parlemen taire afdeeling van de begrooting. Er is geen spra ke meer van nieu we belasting of het aangaan van nieu we schulden, doch nog slechts van een verdere verminde ring der uitgaven. In dit opzicht is de regeer in g het volko men eens met de Duitsche volkspar tij. De regeering vraagt machtiginf om verdere bezui nigingsmaatregelen te treffen, die voor al na zekere be- Brüning. stuurshervormin- gen mogelijk zullen zijn. Vervolgens besprak dr. Brüning het vraagstuk der schadevergoeding. Een solide opbouw van de begrooting is de zekerste weg tot een spoedige oplossing van dit vraagstuk. Verder wees de rijkskanselier er op, dat men het een» is geworden over het plan tot redding van den land bouw. Op den duur kan deze redding echter niet alleen op tariefmaatregelen berusten. Voorts wees hij op de benoeming van een regeerings- commissie tot bestudeering van het vraagstuk der werk loosheid. Tenslotte betuigde de rijkskanselier zijn instemming met het plan om het reglement van orde te herzien. Na de rede van den rijkskanselier verlangden de na- tionaal-socialisten, dat de zitting tot morgen zou wor den verdaagd. Dit werd echter verworpen, zoodat terstond werd over gegaan tot de verdere beraadslagingen. Het debat over de rede werd geopend door den com munist Ulbricht die de benoeming van de commissie tot bestudeering van het vraagstuk der werkloosheid een bespotting van de werklcozen noemde. Hij merkte op, dat de rijkskanselier over een verlaging van de prjjzea niet heeft gesproken.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9