Weet U wel Iste KAASMAKER, Nuismanswoning uitgesteld. Uit den Duitschen R ij k s d a g. Ontzettend familiedrama bij Berlijn. De hoofdwaterleiding te Praag gesprongen. Veerpont in Japan gezonken. Een brand-tragedie in Californië. Radio-toespraak van den Paus. Notaris van Wegener Slees wijk. f Plaatselijk Nieuws. GELD VERBLINDT. I Meisjes gevraagd. Stoomwasschsrij „Os Lelie" Schagen. Advertentiën. Het merk VERITAS P. SLUIS. Engelsche Les In Eigen^Kring. „TZINGANI", Weekbericht. C. Rezelman Jz. Koolland Woonhuis Opruiming bij P. SLUIS HELD TER LEEN Duivenboonen. De stemmingen. Na de nogal rumoerige zittingen van Donderdag en Vrijdag in den Duitschen Rijksdag zijn Zaterdag daarop de stemmingen gehouden. Met een stemmenverhouding van ongeveer 300 tegen 200 heeft de Rijksdag de verschillende voorstellen der oppositie verowrpen, die op sabotage der regeeringsplan- nen gericht waren. Verworpen werden achtereenvolgens een nationaal-Socialistische en een communistische mo tie van wantrouwen tegen de regeering; terzijde gesteld een Duitsch-nationale motie van wantrouwen tegen mi nister Treviranus (één der Duitsch-nationale renegaten) verworpen verder een nationaal-Socialistisch voorstel tot ontbinding van den Rijksdag en een communistisch voor stel tot schrapping van het salaris van den Rijkskanselier en tenslotte weder een einde gemaakt aan de tactische obstructie der oppositie, die bij de begrooting van de Rijkskanselarij over iedere post afzonderlijke stemming aanvroeg, door aanneming van een voorstel van den centrumafgevaardigden Esser om alle ingediende amen dementen terzijde te stellen. Waar de begrooting 10.000 posten besloeg was dit voorstel om 10.000 stemmingen tot 1 stemming terug te brengen een door de omstandighe den opgelegde maatregel van noodweer. Het voorstel, de begrooting van Rijkskanselier en Rijkskanselarij en bloc goed te keuren werd dan ook in de bekende stemmen verhouding aangenomen. Wederom een zitting met hindernissen. Gistermiddag, werd de zitting om 3 uur weer geopend, maar om 3.20 al weer gesloten, daar bleek, bij een stem ming ingevolge een voorstel van de nationaal-soc., dat er niet voldoende leden aanwezig waren. Bij het opnemen der stemmen bleek, dat de nationaal- 8oc., de communisten en eenige leden der Landvolkptrtij in de zaal niet aanwezig waren. Voorzitter Loebe riep een nieuwe zitting tegen vier uur bijeen, met een zelfde agenda. Bij d^ tweede ziting bleek een voldoend aantal leden aanwezig, zoodat de zaak nu doorging. Het belangrijkste punt is, dat fin.incieele voorstellen voortaan zonder eerste lezing naar de commissie wor den verwezen, financleele voorstellen der partijen moe ten gepaard gaan met een dekkingsvoorst el. De verdere punten betreffen de moties van wan trouwen, interpellaties en het ontnemen van het woord, alsmede de mogelijkheid om een einde te maken aan het veel voorkomende misbru-ken der immuniteit. Het laatste is weer aanleiding tot het voeren van obstructie en ofschoon de meeste .eden üiet voel nieuws te vertellen hebben, praten ze toch het hun toegestane uur vol. Voorstellen worden onder het onvermijdelijk rumoer der oppositie verworpen. Het debat duurde voort tot diep in dm nacht, het geen vooral een gevolg is van het feit dat de nat-soc. na elke rede telling van het aantal leden afdwingen. Na de discussie, waaraan ook voorstanders der re geering hebben deelgenomen, stelde afg. Esser (Cen trum) voor over te gaan tot de orde van den lag ten aanzien van de door de nat.-soc. en D.-nat. ingediende amendementen en het voorstel-Bell inzake het regle ment van orde in zijn geheel aan te nemen. Het voorstel-Esser wordt met 300 tegen 160 stemmen aangenomen; de stemming wordt gevolgd door dc ge bruikelijke schreeuwparty. Zes dooden, Wolff meldt uit Berlijn: In het plaatsje Gielsdorf bij Strausberg, niet ver van Berlijn gelegen, heeft zich in den afgeloopen nacht een tragedie afgespeeld, welke aan zes men schen het leven heeft gekost. De 32-jarige wegarbei- der Ernst Fallner schoot zijn vrou.v, zijn beide kin deren van één en drie jaar, alsmede de moeder en zuster van zijn vrouw dood. Hierna bracht hij zijn zwager, die zonder eenig vermoeden van een feestje thuiskwam ernstige verwondingen door een schot in de buik toe en pleegde daarna zelfmoord. Fallner woonde met zijn gezin in een klein dubbel huisje, te zamen met zijn schoonmoeder Jahnke en haar twee ongehuwde kinderen van 13 en 21 jaar. Hij stond bekend als een kalm en ijverig man. In de familie was er echter dikwijls twist over geld, dat Fallner van zijn schoonmoeder meende te kunnen vorderen. De onmiddellijke aanleding van zijn ont zettende daad is nog niet opgehelderd. De zwager van Fallner, Robert Brandt, vond toen hij tegen drie uur 's nachts thuiskwam, zijn zuster Ella, in het bloed badend, op straat liggen. Zij stierf in zijn armen. Klaarblijkelijk was zij de straat opge hold om hulp bij de buren te halen. Toen Brandt de deur naderde, kwam Folieer hem met den revolver in de hand tegemoet en begon direct op hem te schieten. Brandt werd getroffen, maar kon echter nog naar de buren vluchten, die de politie waar schuwden. Toen de politie bij het huis kwam, hoorde zij plotseling weer een schot. Spoedig bleek, dat Fall ner zichzelf door het hoofd had geschoten. Toen de politie-agenten in het huis kwamen, zagen zij welk een verschrikkelijke tragedie zich daar had afge speeld. De kinderen leefden nog en werden naar het ziekenhuis vervoerd; spoedig na aankomst overleden ook zij. De stad zonder water. Vrijdagavond laat is de hoofdbuis van de waterlei ding in de Tjechische hoofdstad, Praag, gesprongen. De reparatiewerkzaamheden hebben den geheclen Zaterdag in beslag genomen en zouden niet eerder *an Zondagmiddag beëindigd zijn. Aangezien voor de vulling van het waterreservoir zes uren tijd noodig is, verwachtte men, dat eerst Zondagavond weder drinkwater verkrijgbaar zou zijn. •Dit gebrek aan water geeft veel ongemak aan de bewoners, terwijl de hotels en café's zeer groote scha de leden. Er was slechts op enkele punten der stad een wei nig water te krijgen. Hier maakten de menschen queu om te trachten, in emmers, potten en pannen zooveel mogelijk water machtig te worden. Het was weliswaar zeer koud en het sneeuwde aanhoudend, doch dc menschen lieten zich hierdoor niet weerhouden. In verband met de openbare veiligheid had de po litie alle theatervoorstellingen, met uitzondering van die in het Nationale theater en het nieuwe Duitsche theater, voor onbepaalden tijd verboden. Met uitzondering van de voorsteden, wordt de ge il eele stad door één waterreservoir bediend. Dit levert dagelijks SO.OOO kubieke meter. Vermoedelijk vijftig personen veirdronken. Reuter seint uit Tokio: In de nabijheid van de ha ven van Kobe kwam het Franschc passagiersschip „Porthos" in hotsing met een stampvolle veerpont, die op slag zonk. Vijf en twintig personen werden reeds gered, doch men gelooft, dat er vijftig vermist worden, die naar men vreest zijn verdronken. Menschen en paarden omgekomen, Reuter seint uit Oakland (Californië, V. St.) In een expositie-gebouw, waar thans een groote pa arden-show gehouden werd, is brand uitgebroken. Het gebouw werd totaal vernield. Drie mannen en twintig paarden kwamen in de vlammen om. De in de vlammen gehulde dieren sloegen als ra zend om zich heen, om uit de vuurzee te ontsnappen. Een paar dieren braken los en renden brandend weg. Ze werden door de politie neergeschoten. Palfreniers en brandweermannen stelden alles in 't werk, om de dieren te redden; slechts enkele paar den konden weggevoerd worden. Men schat, dat alleen het verlies aan paarden 400.000 dollars bedraagt. Vermoedelijk is brandstich ting in het spel geweest. Een nader Reuter-telegram bevestigt, dat er minstens 80 kostbare paarden in de vlammen zijn omgekomen, o.a. één, dat op 35000 dollar wordt geschat. ZURINGZOUT GEGETEN. Tweejarig kind aan de gevolgen overleden Te Delft heeft het 2-jarlg zoontje van de familie van D. aan de Schimmelpenninckstraat, toen de moeder zich even verwijderd had, eenige korrels zuringzout van de keukentafel genomen en opgegeten. Het kind werd naar het gasthuis vervoerd, waar het enkele uren later is overleden. DE ONVEILIGHEID OP DEN WEG. Aanrander gegrepen. Zondagavond werden op den Mijnweg te Geleen twee vrouwen aangerand door een man. De vrouwen verweer den zich dapper en toen voorbijgangers naderden, ging de onverlaat aan den haal. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in en arresteerde zekeren B. uit Ge leen, die in verzekerde bewaring is gesteld. UIT HET IJS BEVRUD. De Vollenhover visschers gered. Uit Lemmer werd gister gemeld: In verband met het vele ijs in de Zuiderzee is de ha ven voor zeilschepen gesloten. De Vollenhover visschers die Zaterdagmiddag met een vlet tusschen Lemmer en Urk in het ys bekneld zaten, zijn uit het ijs bevrqd en in den laten avond te Urk aangebracht. MOORDENAARSSTAM IN BR.-INDI6. In een oude gewoonte teruggevallen. Reuter seint uit Madras: Uit Madoera wordt gemeld, dat in het uiterste zuiden van Indië een aantal Kaliars, wier voorva deren leefden van moord, weder in deze oude ge woonte zijn vervallen. In het dorp Thippampatti vond men vertien personen, die waren doodgeschoten of gestoken, blijkbaar als slachtoffers van deze wilden. EERSTE SLACHTOFFER VAN HET IJS. Jonge man in een kolk verdronken. Zondagmiddag, terwijl duizenden zich aan den schaatssport gaven op de uitgestrekte weiden van de Ooy, is een jongeman, die zich gewaagd had op een gevaarlijke kolk nabij de Oude Waal, door het ijs gezakt. Een van zijn vrienden, die het gevaar zag, deed nog pogingen om hem te redden. Hij sprong gekleed te water en beproefde zoo zijn vriend nog te redden, doch tevergeefs. Met levensgevaar moest toen de redder zelf uit het water getrokken worden. Het slachtoffer is de 20-jarige P. F. Het lijk is nog niet gevonden. OP HEETERDAAD BETRAPT. Een actief dienstmeisje. Zaterdagavond deelde een dienstmeisje aan de politie te Heerlen mede, dat een tweetal verdachte individuen rondscharrelde bij een villa aan de Caumerbeeeklaan. De recherche stelde onmiddaiiyk een ondrezoek in en trof in de villa, waarvan de bewoners afwezig waren twee mannen aan, die bezig waren een .schrijfbureau te forceeren. Belden werden gearresteerd. Het bleken te zyn zekere v. E. uit Hoensbroek en S. uit Haarlem. Er kan nog niet worden uitgemaakt of er iets ont vreemd is. BUS MET PETROLEUM ONTPLOFT. Woning uitgebrand. Toen Zondagmorgen de vrouw van den arbeider H. Zwiers in de buurtschap Loo bij Bathmen met petro leum de kachel wilde aanmaken, sloeg de vlam over naar de petroleumbus, die daarop raei een hevigen knal ontplofte. De brand, hierdoor in de woning ont staan, greep zoo snel om zich een, dat de bewoners zich met moeite konden redden. De vrouw en een der kinderen werden licht gewond. Van den inboedel, die laag verzekerd was, kon niets worden gered. VISSCHERS OP EEN IJSSCHOTS. Dank zij een vliegtuig gered. Reuter meldt uit Buffalo nog omtrent de visschers die op een ijsschots in het Erie-meer waren afgedre ven (zie ook elders in dit nummer) en waarvan er reeds twintig gered waren, dat een vliegtuig de an dere twintig Zondagmiddag ontdekte nadat ze hul peloos 30 uur lang rond gedreven hadden. Het vlieg tuig wierp aan parachutes bevestigde blikken koffie omlaag, vloog daarop terug naar den oever van het Eriemcer en wees de kustwacht den weg naar de ijsschots, vanwaar de visschers aan land gebracht werden. Bij de opening van het Vatlcaansche Radio station. Men seint uit Rome aan de Msb.: De „Osservatore Romano" meldt, dat Z. H. de Paus Donderdagmiddag 12 dezer het Vatlcaansche Radio station zal openen door het lint door te knipen waar mee de motoren zijn ver bonden. In een andere kamer zal Z. H. doo rop een knop te drukken het station in werking stellen. Daarop begeeft de Paus zich naar de zaal, waar de microfoon is opgesteld. Daar zal Z.H. precies om 16.45 uur (midden-Europeesche tijd) in het Latijn de ganscho wereld toespreken. De toespraak van Z.H. zal later ln de voornaamste wereldtalen worden weergegeven. Hierop heeft dc zitting plaats van de wetenschap pelijke Academie waar Marconi tot lid zal worden be noemd. iUtzending door den K. R. O. Naar de directie van den K. R. O. aan bovenge noemd blad bij informatie mededeelde, zal de plech tigheid van de inwerkingstelling van het aVticaan- sche zendstation in ieder geval door den K. R. O. wor den uitgezonden. De onderirandelingcn zijn nog steeds gaande. De bedoeling was eerst om den zender van den K.R.O. direct per draad te verbinden met Rome. Dit plan heeft men echter moeten opgeven, daar de Te legraafdienst slechts over twee lijnen kan beschik ken, die bovendien slechts tot Zuricb loopen. Daar de plechtigheid juist valt op een tijd, waarin het te lefoonverkeer zeer druk is, maakte de Telegraaf dienst bezwaar tegen het afstaan van een lijn aan den K.R.O. Thans echter bestaat de mogelijkheid dat de zen der van den K.R.O. Donderdagmiddag via Langen- berg per draad met Rome zal worden verbonden Dit is echter nog niet geheel zeker. Er worden hier omtrent nog besprekingen gevoerd in Keulen. Mocht blijken dat ook dit plan niet uitgevoerd kan worden dan zal de K.R.O. de uitzending uit den aether op vangen en opnieuw uitzenden. Even voor het afdrukken van ons blad. bereikt ons het ontstellende bericht, dat Notaris Van Wegener Sleeswijk te Schagerbrug, is overleden. Een korte, doch hevige ziekte maakte een eind aan dit werkzaam leven. Nog maar kort was Notaris Van Wegener Slees- wijk in onze omgeving werkzaam, maar hij had zich toch reeds de achting en sympathie van velen ver worven. In optima forma een notaris nog van den ouden stempel, onkreukbaar in zijn opvattingen van eer lijkheid en trouw, was hij toch evenzeer een vrien delijk en humaan mcnsch. Het zal velenrecht leed doen dat deze man en vader zoo onverwachts uit zijn gezip en werk is weggerukt. De heer Van Wegener Sleeswijk werd candidaat- notaris in 1905 en werd tot notaris te Leeuwarden henoemd 10 October 1922 en kwam 7 Aug. 1928 te Schagerbrug. UITVOERING UITGESTELD. Wegens ziekte van eenige leden is de uitvoering van ,In Eigen Kring", die in studie had Tzingani, uitgesteld tot nader aankondiging. N Geert had de drang naar avontuur geleefd van zijn prilste jeugd af. Hoe hij daar eigen lijk aan kwam, was moeilijk te begrijpen. Zijn ouders waren eenvoudige dorpsmensch- jes, wier horizont niet verder reikte dan de dorps- grens en wier ideeën ook overigens als voorbeeld een bekrompenheid zouden kunnen gelden. Ze hadden maar één zoon, Geert, maar die had hun dan ook last genoeg bezorgd. De jongen was weerbarstig en overmoedig, heel anders dan de andere jongens van het dorp. Op school was hij eenvoudig niet te han- teeren, hoewel hij aan den anderen kant blijk gaf over een meer dan middelmatig verstand te beschik ken. De meester had dit tot zijn schade en schande reèds meermalen ondervonden, als de „kwajongen" hem vra-gen stelde, die hij met den besten wil van de wereld niet wist te beantwoorden. En met een kluitje in het riet sturen, het lukte bij Geert niet! Toen Geert de lagere school had doorloopen, ston den zijn ouders voor de vraag, wet nu met hun zoon aan te vangen. Bij andere jongens van het dorp was dat gemakkelijk genoeg; zij werden boer, zooals hun vader, grootvader, enz. was geweest. Maar Geert be dankte daar feestelijk voor. Géén boer, hij wilde doorleeren in de stad. Zoo kwam de jongen op de H.B.S. en hier toonde hij, dat het ernst was, iets te willen bereiken in de maatschappij. Hij studeerde hard en dit, tezamen met zijn natuurlijke begaafd heid, deed hem steeds als nummer één naar een volgende klasse overgaan. Tenslotte slaagde hij op glansrijke wijze voor het eind-examen. Wederom stonden zijn ouders voor de gewichtige vraag: wat nu? Ze hadden hun intelligentcn zoon graag aan een universiteit willen laten doorstudee- ren, maar daartoe ontbrak het geld. Geert begreep dit zeer" goed en had zijn lot reeds zelf in handen genomen. Op zekeren dag kwam hij thuis met de laconieke mededeeling, dat hij over een maand naar Indië vertrok. Zijn vader en moeder waren stom-ver baasd, toen hij hun vorder mededeelde, dat hij ge solliciteerd had naar een betrekking op een handels- kam toor in Soorabaya en onmiddellijk was aangeno men. De condities waren uitstekend cn ook dc voor uitzichten lieten niets te wenschen over. Een maand later vertrok Geert. Zijn ouders had den hun eenig kind naar de boot gebracht en staar den het langzaam verdwijnende schip met betraande oogen na. Ook Geert was ontroerd. Even voelde hij het gewicht van den stap, die hij thans bezig was te doen, maar zijn aangeboren optimisme en bravoure zetten hem al spoedig op andere, vroolijker gedach ten. Hij genoot, van de zeereis, werd met de andere passagiers, op tijd zeeziek, knapte weer op,was 's avonds steeds aanwezig, als er op het promenade dek werd gedanst en geflirt en droomde overigens van de rijke toekomst, die hem ongetwijfeld in de Oost stond te wachten. Inderdaad beviel de werkkring in Soerabaya hein uitstekend. Vlug van bevatting als hij was en steeds opgewekt, was hij weldra do gunsteling van den chef. Hij maakte snelle promotie en na een jaar reeds kon hij naar huis schrijven, dat hij was be noemd tot afdeelingschef. Doch het zijn sterke bcencn, die de weelde kunnen dragen. Zijn snelle bevordering was Geert min of meer naar het hoofd gestegen. Hij begon zijn vrienden te zoeken in kringen van geldmagnaten cn mondaine vrouwen. Eiken avond was hij op „de soos" aanwezig en dronk whiskey, steeds maar whisky. Hij schaarde zich met de anderen rond de speeltafel en verloor soms groote bedragen. Steeds meer werd hij aan het spel verslaafd, steeds grooter de sommen, die hij verloor. Tot hij zich op zekeren dag moest be kennen, reddeloos verloren te zijn, tenzij hij een ac cept zou kunnen betalen, dat hem zou worden aan geboden ter voldoening van een speelschuld. Toen nam hij geld uit de kas, die hem was toevertrouwd. Hij trachtte zijn geweten gerust te stollen, door zich te beloven, het geld over enkele dagen weer terug te storten. Doch steeds dieper werkte hij zich in het moeras, totdat tenslotte het einde kwam: de ontdek king. Hij werd onmiddellijk ontslagen. Zijn chef had bij de directie bewerkt, dat hij niet zou worden vervolgd. Maar een andere betrekking vond hij niet. 'Stoeds lager zakte hij. Zijn mooie kamer op deftigen stand had hij reeds lang moeten verlaten voor een veel bescheidener pension. Maar ook dat werd te duur. Tenslotte belandde hij in de kampong, tusschen de inlanders. Vergeten door zijn vrienden, afgesneden van de beschaafde wereld, leidde hij daar een voor een blanke geheel onwaardig bestaan. Tot de dood zich over hem ontfermde. Niemand, die het graf wist te vinden, dat dit vroeg tijdig afgebroken, een zooveel-belovcndc leven verbor gen hield. Een mislukt leven. (Nadruk verboden.) Uitsluitend droge werkzaamheden. Heden overleed in het Wil- helmina Gasthuis te Amster dam, na een langdurig lijden, onze lieve Zoon, Broeder, Zwager, Oom en Verloofde DIRK BOEKEL, in den ouderdom van 36 jaar. Uit aller naam, K. BOEKEL. Winkel, 8 Febr. 1931. De teraardebestelling zal plaats hebben te Winkel, op Donderdag 12 Febr. a.s., 's middags 2 uur. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Bij deze betuigen wij onzen harte- ijken dank, voor de vele blijken van belangstelling, bij onze 30-jarige Echt- vereeniging ondervonden. J. c. VOS. t V. VOS—de Leeuw. Zijpersluis, 10 Febr. 1931. dat U zonder blikken of blozen door sommige handelaren in Naaimachines te veel geld wordt afgenomen De prijzen varieeren heusch niet zoo sterk, grondstoffen en arbeidsloonen zijn hoegenaamd overal gelijk, alleen exploitatiekosten voeren de prijzen op. Laat ik maar ée'n factor noemen: ,een groot aantal reizigers en bedien den etc. waarvoor het loon moet wor den uitgehaald". U koopt bij velen, ook bij mij voor 80- de beste machine met groote korting a contant. is prijs- en prijzenswaardig. Voor BARSINGERHORN bij gevraagd. Inlichtingen en conditiën, Schager Courant No. 2598. De opvoering van wegens ziekte van en kele leden tot nadere aankondiging Heden noteer ik vrijblijvend op A.H.V. bij minstens 1G0 K.G. netto contant af pakhuis Laplata Mais f 4.75 Buitenl. Gerst f 4.75—f 6.25 Haver f 5.75 Voorslag Lijnkoeken f 10.25 Voorslag Soyakoeken f 8.50 Zwavelzure Ammoniak 2O.6°/0 t 10.10. Extra wordt berekend per 100 K.G. voor malen f 0.50; voor breken f 0.25; voor thuisbezorgen f 0.25. Aanbevelend, Wieringerwaard, 10 Febr. 1931. te huur, gelegen in Groetpolder te Winkel. Adres: POORTERMANS, N. Niedorp. UIT DE HAND TE KOOP: Een weldoortimmerd te Schagen, in de Hoep, staande naast het perceel van den heer van Rijswijk. Te bevragen bij K. KISTEMAKER, Huis voor Ouden van Dagen te Scha gen. Vanaf 10 tot en met 28 Februari: van alle soorten met 10 tot 25 procent Korting Contant, BARSINGERHORN. voor iedereen tot elk bedrag, met en zonder borg, geen kosten, billijke rente. Ook le en 2e Hypotheek. Vraagt inlichtingen. Brieven A.B.N., Leuvehaven 43a, Rotterdam. Bemonsterde offerte gevraagd, franco wal of huis Rotter dam, van een flinke partij prima blan ke kleine harde J. G. DE RONDE, Jacob Cats- straat 30, Rotterdam. Gevraagd: aan de Zuivelfabriek „DE EEN DRACHT" te Warmenhuizen. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den heer P. SEVENHUIJSEN Gzn., vanaf 12 Febr. tot en met 17 Febr. van 1 uur tot 6 uur n.m. Te huur: voor den tijd van één jaar of langer, een met 14Va H.A. Weiland, gelegen te Veenhulzen gem. Heerhugowaard. Te bevragen bij den eigenaar A. DRUIF te Aartswoud.

Schager Courant | 1931 | | pagina 3