Schip Courant POLDER WIERINGERWAARD. DE LANGENDIJKER GROENTENVEÏLINGEN. Tweede Blad. „Christus' kerk tegen den oorlog." Dinsdag 10 Februari 1931. 74ste Jaargang. No. Ö813 Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofd ingelanden op Zaterdagmiddag 2 uur, onder leiding van Dijkgraaf Haringhuizen. Waarnemend secretaris de heer K. Zijp. Allen present Na opening volgt voorlezing notulen, welke worden goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen wordt medegedeeld, dat overleg is gepleegd met den opzichter van het Hoog heemraadschap, inzake de kluft aan den Westfrieschen dijk Oostzijde en dat dit gewijzigd zal worden, en dat de West Barsingerweg verbreed kan worden. De losplaats aan de Nieuwesluis is in orde gemaakt eoodat daar nu een flink en vlak terrein is. Ingekomen stukken. Ingekomen is ten le een circulaire van overlijden van den oud-opzichter den heer Breed. Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering reeds waardeering is uitgesproken voor het werk door wijlen den heer Breed in het belang van den Polder verricht. Ter 2e van Ged. Staten onder toevoeging van een Provinciaal Blad de mededeeling dat aan onzen Polder over 1929 uit het wegenfonds f 12900 is toegekend. Ten 3e Goedgekeurd het besluit tot uitgifte van erf pacht aan den heer P. Voorthuizen. Ten 4e. Is goedgekeurd het besluit om in eigendom over te nemen een gedeelte terrein van Mevr. wed. Met- ee'.aar. Ten 5e.Mededeeling van het Hoogheemraadschap dat de bijdrage dit jaar is bepaald voor staat A 1000 gul den, voor staat B f 1616.97, totaal f 2616.97. De bijdrage aan het Hoogheemraadschap is van 6 4/10 tot 6 2/10 te ruggebracht Ten 6e. Van Gedeputeerde Staten de erkenning der bijdrage voor dé kanalisatie van Westfriesland ad t 200, verschuldigd tot 1969 en voor het eerst verschul digd zoodra het land onteigend is en de eerste werken ter hand zijn genomen. Ten 7e. Van Ged. Staten een ontwerp verordening van 't toezicht op de waterschappen. Dit heeft een maand ter visie gelegen. Door de vereeniging van waterschappen wordt terzake van de subsidieering door de Provincie voor het onder houd van niet op de wegenlijst voorkomende wegen een opgave gevraagd van die wegen welke naar het oordeel van 't college op het aanvullend wegenplan behooren voor te komen. Wegen voor lokaal verkeer komen niet in aanmerking. In comité zal worden besproken welke wegen opgegeven zullen worden. De aanbeveling voor Dijkgraaf. Wordt aan de orde gesteld. De opmaking van een aanbeveling voor Dijkgraaf. De heer Haringhuizen is tot 7 April 1931 benoemd. Na 3 stemmingen luidt de aan beveling no. 1 de heer 'C. Haringhuizen; nr. 2 de heer P. J. Blaauboer; no. 3 de heer K. Zijp. De heer Haringhuizen betuigt zijn dank voor het op nieuw in hem gestelde vertrouwen. Idem voor Heemraad. Voor een aanbeveling van Heemraad wegens perio dieke aftreding van den heer P. J. Blaauboer luidt de aanbeveling: no. 1 de heer P» J. Blaauboer, no. 2 de heer R. Bakker, no. 3 de heer F. A. F. Groneman. De nieuwe secretaris. Volgend punt is de benoeming van een Secretaris, waarvoor een voordracht is opgemaakt met als no. 1 de heer P. Ree, notarisklerk alhier, no. 2 W. v. d. Wal te Schagen en no. 3 de heer A. Schouten te Schoorl, vroe ger alhier. Ter bespreking dezer candidaten gaat men in comité. Na heropening wordt de heer P. Ree met algemeene stemmen gekozen. Salaris is f 400 per jaar. Dijkgraaf spreekt den wensch uit dat zij aan den heer Ree een uitstekend secretaris zullen hebben, en zegt dat het de bedoeling is hem 15 Februari als waarn. secre taris aan te stellen. De heer Sleutel heeft nog tot 1 Juli ziekteverlof. In verband dat de heer Ree des Zaterdagsmorgens niet op 't kantoor kan zijn, wat eerst als voorwaarde was ge steld, zal de instructie eenigszins worden gewijzigd. Door den heer H. K. Koster wordt opgemerkt dat het Jammer is ge^/cest dat aanvankelijk die voorwaarde werd gesteld, wat ook reeds door spreker in een vorige bijeenkomst werd opgenoemd. Het had kunnen gebeuren dat dit ook voor anderen een bezwaar was en daarom niet hebben gesolliciteerd. Ook enkele andere leden zijn het hier mee eens. Dijkgraaf is nu ook van meening dat het wél achter wege had kunnen blijven, doch men had er dan toch evenals de heer Ree met hem over kunnen spreken. Voor de verkiezingen werd nog door den Dijkgraaf medegedeeld dat voor de opslagplaats aan 't Zand een aanvang is g&weest om het een jaar te huren met recht van koop. 't Dag bestuur vraagt machtiging om het voor een Jaar te verhuren. Allen voor. Inmiddels is er nog een tweede aanvraag binnenge komen om 't te huren. Een salaris regeling. Punt 5 is een voorstel van D. en H. tot salarisregeling voor de gecombineerde betrekkingen van tijdelijk op-' richter en machinist. De heer Kooister verwijdert zich. Dijkgraaf licht toe dat het Dag. bestuur volgens ondervinding een goede ervaring hebben, dat beide functiën door een persoon worden waargenomen. Nimmer is gebleken dat bij een van beiden stagnatie werd ondervonden. Dit wordt nader uiteengezet door het voorlezen van het totaal gebruik Dag- en nachtstroom in de maanden November en December vanaf 1926. Het Dag. Bestuur stelt voor een salaris van f 2000 of f 2080 met aftrek van f 80 voor vrije woning voorloopig voor den tijd van een jaar. De heer Groneman informeert naar t verschil in sa laris van voorheen en thans. Voorzitter zegt dat de pensioengrondslag van den heer H. Kok f 1635 is en het salaris van den heer Breed f 1000, alzoo f 26S5. Het geeft dus op deze manier voordeel. Het voorstel van 't Dag. bestuur wordt met algemeerto stemmen aangenomen. Een woning bij *t gemaal. Dan wordt voorgesteld tot niet herbouw der opzichters woning en tot stichting van een woning bij het gemaal. Dijkgraaf zegt dat het afgebrande huis van den oud opzichter geassureerd was voor f 7500. Hiervan is afge trokken voor afbraak f iQl/ plus f 71 kosten, zoodat ont vangen is f 7029. Waar er geen reden is om later belde fuactien weer door twee personen te laten doen, vindt 't Dag bestuur wederopbouw niet gewenscht. De bedoe ling is dan om alles tot aan 't magazijn zwart te maken voor tuingrond. Na eenige discussie aldus besloten. Over het voorstel verbouw of nieuwbouw bij het ge maal wordt langdurig gediscuseerd. Van beiden wordt een teekening ter tafel gebracht. Uit de uitvoerige toe lichting blijkt dat het verschil tusschen verbouw in het Ketelhuis of een nieuw gebouw daar ter plaatse te klein is om niet met een voorstel te komen tot nieuwbouw. Het verschil zou volgens ruwe berekening ongeveer f 500 bedragen. Besloten wordt om een nieuw gebouw te stichten. Aangezien van het bedrag dat ontvangen is van de as surantie Maatschappij nog een behoorlijk bedrag over blijft, wordt nu tevens voorgesteld om ook het machine gebouw bij diezelfde gelegenheid op te knappen. Op het oogenblik kan men 't met een groote kachel ook nog niet warm krijgen en omdat het thans elec- trisch wordt gebruikt, is *t mogelijk er een lichte zolder in te maken. Dit is wel van belang en 't Is ook economisch. Men heeft veel minder brand noodig en in den winter heeft men minder last met de bemaling. De heer T. Wonder informeert of er dan niet meer brandgevaar is. Voorzitter en Opzichter lichten toe,, dat dit niet 't geval is. Na eenige discussie wordt ook hiertoe besloten. Dan deelt Dijkgraaf mede, dat in 1896 met wijlen den heer Breed een overeenkomst is aangegaan, om bij vertrek of overlijden de brongas-installatie tegen taxatie over te nemen. Wij zullen dus thans aan die overeenkomst moeten voldoen. Het is door 3 deskun digen getaxeerd, met uitslag dat het gemiddeld be drag f 121.70 bedraagt De heer Groneman informeert wat er mee gedaan zal worden. Voorzitter zegt, dat 't misschien nog kan worden be nut en we naar bevind van zaken kunnen handelen. Dan komt in bespreking een voorstel tot vervanging van de brug in den Noord-Zijperweg aan den Slikken dijk door een betonduiker, zoo mogelijk over de hoofd vaart tusschen de Tweewegen en in bat verlengde van den Oudesluizer weg. De vraag komt naar voren of dit uitvoerbaar ls voor de schipperij en ook is nog niet bekend, hoe de Provinciale weg zal komen. Het Dag. Bestuur vraagt machtiging om naar bevind van zaken te handelen. De heer H. K. Koster wil eerst zwart op wit hebben van den heer Reigersman, hoe de nieuwe weg zal loopen. De heer Groneman wil voor en aleer we daaromtrent zekerheid hebben, eerst maar repareeren Voorzitter licht toe, dat alles nu toch drooggemaakt moet worden, waardoor 't veel goedkooper wordt. Na breedvoerige discussie wordt tot stemming over gegaan. Het voorstel wordt met 10 tegen 5 stemmen aangenomen. De heeren H. K. Koster, T. Wonder, J. A. Bakker, C. J. Blaauboer en R. Bakker stemden tegen. Voorzitter wil wel de verzekering geven, dat 't Dag. Bestuur met alle voorzichtigheid zal handelen. Verder komt een voorstel tot het leggen van een wegdek van Bristar perfier, ter dikte van 4 cAf. op de Tweewegen. Het Dag. Bestuur heeft een bezoek ge bracht aan St Maarten, alwaar men een zeer goeden indruk heeft gekregen. Op die manier schijnt het veel beter te voldoen dan teeren, en ook de Prov. Water staat geeft daaraan de voorkeur. Ook in 't Westland worden de wegen grootendeels op die manier behan deld. Na nog meer uitvoerige toelichting wordt mach tiging gevraagd om naar bevind van zaken te hande len. In ieder geval krijgen we dan eer. goed gesloten wegdek en hebben nog d i t voor, dat we een gedeelte uit het wegenfonds terug krijgen. De heer C. J. Blaauboer vraagt naar het percentage wat terug werd ontvangen. Op deze vraag wordt in comité antwoord gegeven. Verder zou de heer C. J. Blaauboer deze behande ling liever in twee jaar doen. Voorzitter, meent, dat het voordeeliger is om alles in eens te doen. Heemraad P. J. Blaauboer zegt dat hij er altijd tegen ls geweest, doch is nu versterkt, dat de bijdragen zoo meevallen en ls daarom nu ook mee gezeild. Ten slotte wordt de gevraagde machtiging verleend. Hierna volgt de begrooting. Algemeene beschouwingen nihil. Vooraf worden door den Dijkgraaf eenige toelichtin gen gegeven, vooral wat betreft het groote saldo. Daar in zit nog een bedrag dat aan de Ned Basalt Mij. be taald moet worden en aan den heer C. Dekker voor de brug. Daarom geeft de begrooting niet direct een juist beeld. De omslag is niet verhoogd, ondanks er veel werk is gedaan. Langzamerhand moeten we komen tot lagere onderhoudskosten. Aan brongasrecht wordt f 610 minder geheven, omdat D. en H. voorstellen het bedrag van f 15 tot f 10 terug te brengen. Allen gaan hiermee accoord. De post onvoorzien is f 915 minder. Ook de pensi oenbijdrage wordt minder. In verband hiermee wil 't Dag. Bestuur aan de vergadering voorstellen, om P. Bakker te ontheffen van de verplichting om de pensi oenbijdrage, zijnde f 88.41, voortaan te voldoen. Bakker kan er niet veel meer bij verdienen, zoodat dit voor hem een aardige tegemoetkoming is. Algemeen goedgevonden. Dijkgraaf zegt. dat Bakker juist Dinsdag jarig is en dan hij dit in de courant kan lezen en 't als een mooi verjaringscadeau beschouwen. Na de geheele begrooting artikelsgewijze te hebben voorgelezen en toegelicht, wordt deze zonder eenige op- of aanmerkingen vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf on f 140837.50, met een post voor onvoorzien ad f 12181 75. De heer Koster verlaat de vergadering. Dan volgt nog regeling van enkele geldleeningen. Machtiging wordt verleend om de leeningen van f 10.000 en f 5000 te plaatsen bij de Boerenleenbank in rekening-courant en de leening van f 44500 bij een an der aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 4% af te lossen in 10 jaar. Nadat de heer W. J. Los eenige veranderingen heeft voorgelezen betreffende de eigenaars van land, wordt de omslag bepaald op f 14 per H.A. Dit wordt dan f 23635.44. Betalingstermijnen evenals vorig jaar. Het laatste punt is een voorstel om de woning, thans nog bewoond door Mej. Wed. Rietvink, eri die naar Wieringen gaat vertrekken, onderhands te verhuren. Aan 't Dag. Bestuur wordt machtiging gegeven, deze woning te verhuren. Rondvraag. De heer R. Bakker vraagt of de slooters van de Oostputten, die hier en daar den boel stuk steken en zoo laten liggen, dit weer in orde moeten maken. De Opzichter licht toe, dat hij er reeds over ge sproken heeft 't Zal dus wel in orde komen. De heer K. K. Kaan zegt, dat er op den Sluizerweg en Molenweg hier en daar kuilen komen en zou 't gewenscht vinden, deze zoo spoedig mogelijk te dichten. Dijkgraaf zegt dat reeds lang op mooi weer wordt gewacht De heer Groneman wil 't voorloopig evengoed dichten om 't dan later beter te doen. Ook hierover nog een tamelijk lange discussie met uitslag, dat 't zoo spoedig mogelijk zal gebeuren. De heer K. Kater noemt den Oudesluizerweg op, die heel slecht ls. Voorzitter zegt, dat deze aan de beurt is. De heer Groneman wil de sohoeiingen om de gebou wen wat hooger houden, wat door hem reeds 2 jaar geleden is opgenoemd. Dit zal in Dag. Bestuur wor den besproken. De heer C. J. Blaauboer zegt, dat 't besluit nu is genomen om den weg te vervolgen en wil 't Dag. Be stuur in overweging geven, vroeg te beginnen. Dijkgraaf zegt. in Juni te willen beginnen. Verder noemt de heer Blaauboer den Barsingerweg, alwaar op sommige plaatsen de teer uit de wielslagen is. Was er nu eerder geteerd, dan was dit niet gebeurd. Zal nagezien, worden. De heer Wonder vraagt grint voor de kluften. Voorzitter zegt, dat 't Dag. Bestuur besloten heeft voor den heer J. Mooij puin en voor de andere basalt. Ook vraagt de heer Wonder voor 't onderpad bij den heer E. Kooij. Het is nu bijna half acht geworden, wanneer sluiting volgt, met den wensch dat de belangrijke genomen be sluiten in het belang van den Polder zullen zijn. Als propaganda voor de kortgeleden gestichte „Ge reformeerde Vereeniging voor Daadwerkelijke Vre- desactie" heeft de heer II. L. van Bruggen bij den uit gever Schermer te Bolsward een kwartjesbrochure uitgegeven onder bovenstaanden titel. Van anti-revolutionnaire zijde wordt wel eens be weerd, dat oorlog op grond van het Oude Testament overeenkomstig Gods wil is. Dan moet het. zoo zegt de heer van Bruggen, ook maar uit zijn met het ge bazel over humane oorlogsvoering, want naar de letter van O. T. is er van menschelijkheid in den oor log van Israël's tijd geen sprake. Letterlijk vervolgt hij: „Nietwaar, dan is het dwaashp:d, wanneer mij verboden wordt met dum-dum-kogels te schieten; dan is het dweepziek te oischen, dat ik mijn naaste niet mag dood-gassen; dan is het nonsens te verlangen, dat ik mijn onbekenden vijand niet mag uiteen- scheuren door bom of handgranaat. Dan is het kwe zelen, wanneer ik spreek over hulp aan die arme gewonde en stervende soldaten Neen, dan heeft Von Bulovv gelijk, die zijn vijand bijkans in twee stukken kliefde en toen met een lan gen tevreden blik op het lijk van zijn verslagen vijand neerzag. Misschien heeft hij we! gebeden: „Heere. ik dank u, dat ik niet ben gelijk deze gekliefde mensch." Nietwaar, dat is consequent het Oude Testament naar de letter. Dan kan de Volkenbond wel naar huis toe gaan; dan zijn alle conventies malligheden. Dan ga men ten oorlog en men moorde heel het vijandelijk leger uit; niemand geve men pardon; den gewonde stoote men drie tot vier maal de bajonet in het li chaam, dat hij toch maar niet herstelle; dan moorde men alle vrouwen uit; den grijsaards klieve men den eerwaardigen schedel; de kinderen jage men zonder pardon in den dood. En den zuigelingen sla men de weeke hersenpan tegen den muur te pletter. Dat is consequent naar de letter van het Oude Testament: die lieve, kleine wurmen, die met tintelende oogen en kraaiende stemmetjes naar 't leven grijpen en met uw revolver zouden spelen, die sla men te pletter! Dat is consequent: men doode al het vee, men ver brande aller eigendom, zoodat het land één woeste vlakte wordt. Zoo is immers de letter van het Oude Testament? Sla uw Bijbel er maar op na. Met dat al is het nu wel duidelijk, dat het een aanranding van de eere Gods is, wanneer ik poog op grond van de letter van het Oude Testament een De lang verwachte vorst gekomen, maar helaas nog geen noemenswaardige prijs verhouding weinig vraag uit het buiten land nog groote voorraden in Duitsch- land regelmatige aanvoer van roode kooi vrij stationnaire prijzen, lager ech ter dan eenige weken geleden weinig verandering in de prijzan van gele en witte kool uien iets beter op het eind der week idem peen bieten goede prijzen. Het onderwerp van den dag aan Langendijk is heusch niet een delibircercn over de revue: 't Zal wol gaan, maar de bespreking van de vraag: Zal het wel gaan? En dan bedoelt men er mee de vraag te stel len, of, nu de winter zijn intrede heeft gedaan in koolland, ook de verhoogde prijzen zullen komen, die lang verwacht werden en op wetfkc gehoopt word met een brandend verlangen, zoo hevig, dat het den angst verried, die bij het stellen van deze vraag tot uiting kwam. De algemeene opnie was, dat bij flink winterweer de kool ontegenzeggelijk in prijs zou stij gen. De ervaring heeft dit geleerd en het is dus geen al te gewaagde veronderstelling, deze verwachting ook nu als vrij zeker uit te spreken. Tot op het oogen blik is er intusschen nog niet veel van verhoogde prijzen te bemerken en voor de verschillende kool soorten en uien maakt men nog niet, wat men eenige weken geleden kon bedingen. Als men dan rekent het gewichtsverlies en den arbeid, aan schoonhouden be steed, dan is het dus met den tegenwoordigen prijs nog verre van rooskleurig. Trouwens de verwachte prijsstijging komt niet in één of twee dagen, ook dat is wel bekend. Doch men houde er rekening mee, dat het tegenwoordig niet zoo op rolletjes loopt, ook niet met in normale omstandigheden werkende oor zaken, als in gewone tijden. Alles schijnt zoo'n beetje uit zijn voegen. Vandaar dat men wijs doet, voorzich tigheid in acht te nemen bij het doen van voorspellin gen. In gewone tijdsomstandigheden, toen Duitsch land zijn protectionisme nog niet bot vierde op een wijze als tegenwoordig en de Duitsche tuinbouw nog nog niet die vlucht had genomen, tot welke hij nu is gestegen, was men er zeker van dat, bij het in treden van den winter, bij vriezend weer of sneeuw, de vraag uit Duitschland naar onze verschillende koolsoorten levendiger werd, doch op hot oogenblik heerschen daar andere toestanden. We spraken perso nen, die zich op de hoogte hadden laten stellen van de voorraden, welke hij onze Oostelijke naburen nog aan kool aanwezig zijn. Het was hun daarbij bekend geworden, dat in het bijzonder in Holstein, nog be langrijke hoeveelheden kool zitten, zoodat men voor loopig niet moet venvachten, dat de export naar Duitschland groote afmetingen zal aannemen, tenzij de winter lang aanhoudt, en het koolverbruik groo- ter wordt. In de Duitsche koolstreken staat de tech niek bij het bewaren van kool nog wel niet op de hoogte als aan Langendijk en omstreken, doch meer en meer gaat men ook die richting uit en het be waren van kool in boeten of schuren begint meer in zwang te komen. Met dit alles willen wc maar zeg gen, dat het geen verwondering wekt, dat Duitsch land nog maar zwakjes aan onze veilingen verschijnt. Ook in andere landen schijnt men niet veel gebrek aan onze stapelproducten te hebben; de uitvoercijfers gepubliceerd door het Centraal Bureau van de Sta tistiek wijzen daar onmiskenbaar op. Ook Amerika blijft weer van de veilingen weg. Dat is mis voor d houders van witte en roode kool. Hooge invoerrech ten doen afbreuk aan een gezonden, regelmatigen handel en laten voor de Langendijker tuinders alleen dan een redelijken prijs over, als er groot gebrek aan onze kool is. Blijkbaar is de toestand van groot ge brek nog niet ingetreden. De onderhandelingen, welke door de economische commissie uit Duitschland en Nederland zijn aange vangen, hebben de hoop onzer tuinbouweTs verleven digd, dat men nog de kans heeft, dat eenmaal het fatale van den taricvcnoorlog zal worden ingezien. Voor dit winterseizoen moet men er echter niet op motief te vinden voor het misdadig nietsdoen tegen den qorlogsgeest: Of durft men soms de stelling aan, dat God den wereldoorlog heeft gewild, zooals Hij ook bevel gaf aan het volk Israël, tegen het heiden dom oorlog te voeren? En was de wereldoorlog soms óók een strijd tegen het heidendom? Of is het niet zóó, dat de Christelijke volken hun heidensche onderda nen uit de Koloniën hebben gehaald om ze tegen mede-Christenen in den oorlog te brengen?" Aan het adres van een gereformeerd predikant, die hem gezegd heeft, dat hij niet bidden mag om „nooit meer oorlog", voert de heer Van Bruggen aan: „Mag ik daar niet om bidden?! Vraag dat eens, do- miné, aan ouders, die hun jongens in den oorlog zijn kwijtgeraakt, of ze voor hun ieven verminkt hebben thuis gekregeu! Gods Raad wederstaan, neen, dat wil ik niet. Maar aangezien ik niet in Gods Raad vooruit kan zien, mag ik elk oogenblik van den dag verzuchten: „O God, nooit meer oorlog!' Bovendien: In Gods Road staat ook vast, dat aller lei vreesëlijkc ziekten.de menschheid zullen teisteren; die zijn met de oorlogen door Christus voorspeld. Dan mag ik ook niet bidden of de wereld bewaard mag worden voor zulke teisterende ziekten. Ja, ster ker nog: heel de medische wetenschap, die elke be smettelijke ziekte toch onmogelijk wil maken, ten minste het epidemisch karakter wil voorkomen, is dan zondig, want die wil dan ten slotte ook Gods Raad wederstaan!" Ook komt de heer v. Br. in verzet tegen den leger- predikant ds. Petersen, die m een vergadering van den Ned. Militairenbond durfde zeggen: „Over het algemeen zijn de anti-militairisten op pervlakkig in hun denkbeelden en komen de mees ten telkens aandragen met de oude argumenten over naastenliefde, gij zult niet dooden, het zwaard van Petrus, enz. Hiertegen voert de heer v. Br. aan: „Neen, ds. Petersen, die schrikkelijk-oppervlakkige, dat zijt ge zélf! Dat zijn wij allemaal geweest, die jaar in jaar uit elkaar maar hebben nagewauweld en gelukkig, dat er kentering is gekomen. Het is het te gendeel van oppervlakkigheid, wanneer de Christen gaat inzien, dat oorlog en Christendom niet samen ku n n e n gaan. En wat liefdeloos klinkt heel dat oordeel van ds. Petersen. Geen greintje liefde is e- in te vinden; min achting en verachting voor degenen, die uit overtui ging zich tegen den oorlog daadwerkelijk willen ver zetten, spreekt alleen uit dat militair-„herderlijk" woord Goddank, dat diezelfde ds. Petersen moest verkla ren, „dat onder onze jongemannen, bijzonderlijk on der de Christelijke onderwijzers zijn, d,ie in het anti militaristische zog meevaren." God beware ons er voor, dat gedaan wordt wat ds. Petersen wil, wanneer hij zegt: „Wil men het anti- militairisme bestrijden, dan dient men reeds op de catechisatie te beginnen." Wat een schande! De kinderen zullen al toegeslo ten moeten worden voor het woord, dat toch ook uit echt-Christelijke kringen opklinkt en dat oorlog een misdaad durft noemen. Zou ds. Petersen, maar niet een stapje verder gaan en hetzelfde propageeren wat één zijner Duitsche collega's voor enkele jaren toe- paste, nl. zijn jongenscatechisanten met het pistool lecren schieten?! Ik versta zulk Gereformeerd Christendom niet meer!" rekenen, dat de onderhandelingen nog van invloed, zullen zijn, daar deze gedachtenwisselingen ongetwij feld den weg gaan van alle internationale onderhan delingen, d.i den weg van bespreken, overwegen, wijzigen, welk trio in verschillende stadia regelmatig terugkeeren, met het gevolg, dat er een lang tijdperk verloopt, tusschen begin en zijn beslag krijgen. Afge scheiden van deze overweging, lijkt het nógde "feroote vraag, of agrarische quaesties wel een onderwerp van bespreking zullen uitmaken, zoodat de verwachtingen al heel laag gespannen moeten zijn. Met den aanvoer van roode kool gaat het heel nor maal; in vergelijking met vorige jaren, gelet op do geringe voorraden van thans, wordt er goed aange voerd. Trouwens, dit moet ook wel, daar veel van wat ter veiling komt, moet worden opgeruimd. Beste kool komt er nog heel weinig. Was de algemeene verwach ting, dat bij dit winterweer de prijzen flink zouden stijgen, helaas is deze verwachting teleurgesteld. Zoo werd Dinsdag aan de veiling van den Noordcrmarkt- bond voor eerste soort kool f3.20f6.20 besteed, Vrij dag, nadat het dus al enkele dagen vroor f 3.90f 5.90. Te Broek op Langendijk werden Woensdag prijzen besteed van f 2.40—f 6.20, Zaterdag f2.20f6.10. De allermooiste kool bracht dus rond f 6.op; daaron der behoorden ook die van flinke groote. De heel groote deden ongeveer f4.Voor afwijkende quali- teit werd f 1.80f2.10 betaald. Als men bedenkt, dat in de eerste weken van Januari over de f7.voor het mooiste goed werd besteed en men let dan op het gewichtsverlies en den arbeid, aan het schoonhouden besteed, dan is het duidelijk, dat de opbrengst heel wat minder is dan enkele weken geleden. Dat iets dergelijks valt te constateore'n hij het meest uitge zochte weer voor Langendijk, wijst er op, dat er in de economische verhoudingen in Europa heel wat ver stoord is. Aan de Broeker veiling werden 31 spoorwa gens, aan die van den Noordcrmarktbond 75 spoor wagens aangevoerd. Was de noteering van gele kool aan de veiling van de L.G.C. den eersten dag der vorige week f2.10f3.40, deze week was die f 1.40 f3.In den loop der week kwam er eenige verbete ring. Aan de veiling van den Noordermarkt werd Dinsdag f 2.3013.betaald, Zaterdag f2.40f3.90. Dit is de hoogste prijs welke deze week te Noord- scharwoude werd besteed; te Bror'k werd slechts een maal f3.80 betaald, eenmaal f3.60, zoodat de maxi mumprijs over t geheel ïict ver boven de f3 lag. Voor gele kool van afwijkende qualiteit werd van. f 1.40f2 betaald, al naar de grootte en den graad der afwijking. De prijzen van de gele kool vielen bij zonder tegen. Het is in het hijzonder deze kool, die veel gevraagd placht te worden bij koud weer. Ook dit feit wijkt dus van den gewonen regel af. Wc ver namen, dat er in het begin derzer week nog groote hoeveelheden ïtaliaansche bloemkool in ons land werden ingevoerd. Dit kan vrij geschieden, zonder be- talin r van invoerrechten, terwijl bij uitvoer onzer bloemkool hooge invoerrechten moeten worden be taald. Ongetwijfeld zal hij deze vorst de invoer wel ophouden en is er een factor aanwezig, die prijsver- hoogin~ der geile kool tot gevolg heeft. De aanvoer aan de Broeker veiling bedroeg ruim 39 spoorwagens, aan de veiling van den Noordermarktbond ongeveer 30 spoorwagens. Er was maar weinig afwijking in de prijzen der Deensche witte kool, vergeleken met die der laatste weken. Voor de mooiste van de kleine sorteering werd godurende de heele week van f 3.30f 3.70 be steed. Groote Denen brachten iets minder dan f3.— op. Voor afwijkende qualiteit werd van f 1.60f2.20 betaald. Er werd van deze nog heel wat voor de zuur- koolfabrieken gokocht. Aan beide veilingen werden 65 spoorwagens aangevoerd. Werden in den winter van 1928 op 1929 uien ver kocht voor f 20 en brachten bevroren uien toen nog tot f 14.per 100 K.G., dezen winter, en nu ook weer deze week, brachten de mooiste f2.op in maxi, mum' Veel werd zelfs verhandeld voor f 1.40f 1.60. Voor grove uien werd in het begin der weck f 1.60 f2.betaald, later kon van f2.10f2.90 worden ge maakt. Drielingen noteerden van f0.90fl.60, ter wijl nep f 1.70 opbracht. De aanvoer beliep 23 spoor wagens. Peen steeg iets in prijs; op het laatst der week kon f2.30f2.50 worden gemaakt, in het begin fl.80-f2.10. Bieten brachten f4.40f4.60 op. Voor spruit kool werd 117.per 100 K.G. betaald.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5