SchagerCourant IO Tweede Blad. Strijd tegen de droogte. De omroep in het jaar 2000. Hoe men zonder geld de wereld omreist Plaatselijk Nieuws. Landbouwschuren voor den Wieringermeerpolder. Donderdag 12 Februari 1931. 74ste Jaargang. No 8815 Water, dat woestijnen vruchtbaar maakt. Stuwdammen in de Nijl. Hetgeen sedert ecnige jaren in Egypte en de Soe dan in een verbitterden strijd tegen de woestijn plaats vindt, is van veel grootere beteekenis voor het toekomstige lot der menschheid, dan de overige ont ginningen, die alleen van plaatselijke beteekenis wa ren. Dat dat in de laatste eeuw ontstane en thans tot het toppunt gevoerde beschaving niet reddeloos in de chaos stort, hangt er alleen van af, of het zal geluk ken, de steeds groeiende hoeveelheid aan ruwe stof fen, welke wij noodig hebben, te kunnen leveren en wel voor prijzen, die ver onder de tegenwoordige lig gen. Verder moet men er in slagen een internationale verdeeling van het nienschenoverse.hot van de indu strielanden te organiseeren, die elk mcnsch in staat zal stellen, een waardig leven te leiden. Want de lan den, Öie tot nu toe in aanmerking kwamen voor 'and- verhuizing hoofdzakelijk Zuid en Noord-Amerikn beginnen ook reeds om te zien naar een maniei om het overschot aan menschen te verplaatsen Daar bij komt ook nog, dat de mensch van heden niet meer die van gisteren is, die moedig en onversaagd een on bekende toekomst tegemoet trok, en tevreden was met het oerwoud en de wildernis. Ondanks de grooto bevolking kent de aarde nog steeds reusachtige woeste en onontgonnen streken en niet alleen in de tropen, die pr ictisch volkomen onbewoond zijn. In de tropen is het vooral de Sa hara, een wereldrijk op zichzelf, dat slechts schijn baar zonder water is. De zon heeft de rivieren van de aardoppervlakte verdrongen. De nieuwe wetenschap der artesische bronnen stelt ons in staat de onder- aardsche waternetten te bereiken en te gebruiken. Het is komen vast te staan, dat in de meeste gevallen de woestijnbodem niet anders noodig heeft dan wa ter, om een buitengewone vruchtbaarheid te ontvou wen. Een tweede groot woestijn-gebied zijn de bin nenlanden van Australië. In Egypte en in Soedan beleven wij thans voor den eersten keer in de geschiedenis de poging in grooten stijl om een woestijn van de landkaart te doen ver dwijnen. Korten tijd geleden is in Egypte een nieuw gewel dig waterwerk geopend, de stuwdam van Nag Ham- madi. Hiermede is de bevloeiing van boven Egypte een feit geworden Dit waterwerk dat 150 K.M ten Noorden van Luxor is gelegen, is 8"22 M. lang. Hon derd, elk 6 meter breede kanalen reguleeren het af vloeien van den in den regentijd opg°zamelden voor raad van de Nijl. De bouw van den dam heeft niet minder dan 24 niillioen gulden gekost. Doch dit be draagt niet meer dan de schade, die een enkel slecht jaar het land kan toebrengen. Nieuwe groote lande rijen staan nu voor de katoen-industrie open. Maar d° '~m van Na? Hammak is slechts een en kele schakel in den keten van machtige waterwer ken, die van Oostelijk Afrika, van de groote Centraal- Afrikaansche meren tot aan de Middellandsche Zee duizenden kilometers woestijn en wildernis zal om vormen tot vruchtbaar land. Na de oude Barrage in de Delta is het bovenal de stuwdam van Assuan, die toont, wat er uit de woestijn kan voortkomen. Deze is twee kilometer lang. 50 meter hoog en kan in de vloedperiode door zijn 18Ö sluisdeuren 9 millioén ton water doorlaten Het waterreservoir is de Nijl zelf, die een lengte heeft van 220 K.M. Zijn water heeft honderdduizenden morgen vruchtbaar land toege voerd. Men heeft, nadat men hel water eenmaal tot zijn beschikking had, het zoutgehalte van den bodem nauwkeurig onderzocht. Rietgewas was het eerste wat werd gezaaid, toen kwam klaver en tenslotte ko ren of katoen. Vijf verdere dalspleten helpen bij de verdeeling van het water, dat in steeds kleinere ka nalen wordt verdeeld, tot het eindelijk cp de lande rijen terechtkomt. Het geniale plan van het Engelsche Soedan-Gouver- nement, de Gsireh, de Delta mossoen, den blauwen en witten Nijl aan de woestijn te ontrukken, is nu voor weinig jaren eveneens werkelijkheid geworden. Op de overstroomingen van den blauwen Nijl berust se dert eeuwen de vruchtbaarheid van het Nijlgebied. Deze geweldige stroom, welke uit het in het Noord- Abessinië liggende Tana-meer vloeit voert slijk mee, dat zeer rijk is aan potasch en nitraten. Men heefi nu, om een deel van deze waterzegen, voordat deze in Egypte komt, voor Soedan te kunnen benutten, bij Sennaar een 8.2 K.M. lange granietdam opgericht, die in staat is meer dan 600 millioen kubieke meter water in een ontzaggelijk stuwmeer te bewaren. Dit werk is thans bijna vier jaar in gebruik. Maar nu reeds staat een tiende gedeelte van de vroegere woestijn met katoen beplant en nieuwe kanalen zul len spoedig dit stuk tot een der vruchtbaarste gedeel ten der aarde maken. Maar dit alles is slechts een begin. Men is weer bezig een nieuwe stuwdam te ontwerpen, in het Zuiden van Soedan, bij Gebel Aulia, bij de 8ste breed tegraad. Dit is de streek van de Sudds, de drijvende riet eilanden die nog voor kort de schrik van een vaartuig waren, dat ze niet meer loslieten, als het zich in hun midden had gewaagd Zelfs aan het Al- bert-Meer, in de nabijheid van de Nijlbronnen, zullen stuwdammen worden aangelegd, die over een af stand van 5000 K.M. den waterstand van vadertje Nijl zullen regelen. Het grootste van alle waterpro blemen van het geheele Afrikaansche Oosten is dat van het Tana-meer. dat, zooals reeds is gezegd, de blauwe Nijl zijn water verschaft. Zijn oppervlakte is meer dan 3060 vierkante K.M Zou het gelukken zijn waterspiegel door een systeem van damwerken om hoog te brengen, dan zou voor Egypte, maar ook voor Soedan en Abessiniü een paradijs-tijd der katoen- beplanting aanbreken; eindelooze woestijnen zouden voor bet water moeten wijken. Alles wat tot nu toe is bereikt zou in de schaduw zijn gosteld. Deze we ken zal het wel worden beslist of Engeland, dat se dert vele jaren bezig is de concessie tot den bouw der stuwdam bij de Ataessinische regeering ta be machtigen. zich eindelijk zal moeten terugtrekken voor een Amerikaansche maatschappij, die reeds een voorloopig verdrag heeft. In dit geval zullen de Amerikanen de werken bouwen en het water aan Soedan en Egypte verkoopen. Men rekent op een bouwtijd van zeven jaren. De kosten worden op 2.» millioen dollar geschat. Daardoor zou ook het le venselixer van Egypte, voor welks contrale Engeland zoo lang heeft geijverd, eindelijk geheel aan den in vloed van de hooge politiek worden onttrokken. En geland heelt het dan ook niet meer in zijn hand, Egypte zijn watertoevoer te kunnen onthouden. Het samenkomen van (le witte en de blauwe fififl. Een toekomstbeeld. Omroep in het jaar 2000 Een blik in de toekomst! Wat zal het jaar tweeduizend ons niet kunnen brengen' Want we leven immers in de eeuw van de techniek! De eene ingenieuze vinding is nog niet uitgedacht, of over een volgende, wellicht nog grootere vernuftigheid wor den de eersts berichten gepubliceerd. We staan niet st.ii. Over de geheele wereld werken duizenden en nog eens duizenden menschen om de techniek te vervolmaken. Willen we ons echter wagen aan een blik in de toe komst, een profetie „hoe het in het jaar 2000, het begia van het derde duizendtal jaren na Christus, zal zijn" dan doen we er goed aan eerst eens een blik in het verleden te werpen om te zien, hoè de verschillende vindingen zijn ontstaan en elkaar hebben opgevolgd. Zeventig jaar geleden tijd van petroleumlampen miezerige pitjes, waartusschen wij. moderne menschen. gewend aan de zee van licht die onze goede Phillipslampen zonder weerga plegen te geven, niet zouden kunnen aar den. Op het gebied van de electriciteit kent men slechts nog weinig: de telegraaf is het wonder van 1860. Noch van de telefoon, nooh van de electriciteitsfabrleken, die wij nu kennen, wist men toen iets af. om van de radio of de aviatiek nog maar te zwijgen! Het electrische licht, dat we tegenwoordig in de kleinste woning vinden, gold toen als een hoogè uitzondering! En kon zoo'n sterveling uit 1860 eens plotseling bij avond in een groote stad van thans worden geplaatst, dan zou hij van ver wondering waarschijnlijk geen woord kunnen uitbren gen. Dit alles moet men zich goed voor oogen houden, wan neer men de technische ontwikkelingsmogelijkheden van het jaar 2000 wil voorstellen. Wat is thans het Ideaal van den radiobezitter? Een ontvangtoestel eenvoudig, zonder storingen en goedkoop! Een enkele bedieningsknop met een wijzer, die men langs de golflengten, die staan aangegeven op de half ronde nummerschijf, kan laten glijden. En elk van die verdeelstreepjes van de nummerschijf geeft een nieuws klank en een nieuw beeld uit allo deelen der wereld! Alles vrij van storingen of Mexicaansche honden, kort om de volmaakte radio dat is onze wensch' We stellen ons al voor: Een enkele draai aan de knop en voor ons zien we het geweldige tooneel van de Groo te Metropolitan-Opera in New York. We hooren het stemmen van het machtige orkest en we voelen als za ten we in een loge. We voelen ons eigenlijk nog behage- lijker, want nu zitten we inplaats van in een loge, waar we angstig veel voor zouden moeten betalen, in onze luie stoel, dicht bij de haard. Op een laag tafeltje staat het scherm van den televisie-ontvanger de kamer is donker, alleen gloeit op de schoorsteen, boven de haard een diep-oranje schemerlampje. Het scherm van den televisieontvanger straalt een wit licht uit... een lichte druk op een hefboompje, het draaien aan een condensa- torknop en aan ons oog zien wij Indische steden, Afri kaansche oerwouden, Chineesche steppen en Russische sneeuwwoestijnen voorbijtrekken, terwijl ons oor tege lijkertijd alle klanken waarneemt, die door deze gebie den ln werkelijkheid worden voortgebracht. Dat ls het verlangen van onzen tijd. In principe is de vervulling van dat verlangen mogelijk. En als de ontwikkeling in de stormpas van de laatste jaren verder gaat, zal deze wensch in het jaar 2000 zeer zeker vervuld zijn. Op dezelfde wijze zullen langzamerhand zender en ontvanger van ons radiotoestel ontwikkeld worden. Men zal steeds rekening moeten houden met het feit, dat een goede ontvangst 6lechts mogelijk is, als de sterkte van den zender werkelijk boven alle storingen gelegen is. Daarom zal er natuurlijk naar steeds grootere energieën worden gestreefd. In den betrekkelijk korten tijd van 1925 tot 1930 is de sterkte van de Europeesche zenders ruim verhonderdvoudigd! Van 1 tot twee Kilowatt is zij namelijk gestegen op 200 Kilowatt en meer! Dan is er al heel weinig prophetisch talent voor noodig om een vergrooting van de tegenwoordige zend-energie te voor spellen. Het schijnt nog wel, een fantastisch Idee, een zendsterkte van 10000 of zelfs van 100000 Kilowatt, maar even fantastisch was 50 jaar geleden het plan van een electrische centrale van meerdere 100.000 Kilowatts en daarvan bezitten wij tegenwoordig toch een 'noemens waard aantal. De reuzenzender van het jaar 2000 zal de noodige energie uit het dan zeer zeker tot stand geko men Europeesch-Afrikaansche hoogspanningsnet putten en als groot-afnemer zal deze zender de energie tegen zulk een laag tarief kunnen betrekken, dat de stroom- kosten ook bij een voortdurende afname van meerdere 10000 Kilowatts, economisch goed te dragen zijn. Bij zend-energieën van de grootte als hierboven genoemd, werkt de ruimte tusschen aarde en Heaviside-laag ech ter niet meer als ruimte, doch slechts als oppervlak. De verzwakking van het zendveld heeft niet meer, zoo als bij kleinere zendsterkten, kwadraatsgewijze plaats, doch slechts evenredig met de eerste macht van den af stand, hetgeen in de praktijk wil zeggen, dat zulk een toekomst-reuzenzender op leder punt van den aardbol goed en met voldoende klanksterkte ontvangen kan wor den. En hoe zal zulk een ultrasterke zender op het ont vangtoestel inwerken? Toen b.v. Königswusterhausen zijn sterkte op 35 Kilowatt bracht, zei men wel eens schertsenderwijze in Berlijn, dat men nu den zender met een laarzenknecht zou kunnen hooren. Inderdaad is het veld van dezen zender tegenwoordig reeds zoo groot, dat men in Berlijn met de beste vierlampstoestellen, vooral bij net-aansluitingen, geen buitenlandsche stations meer kan onvangen, zoolang Könlgwusterhausen zendt. In nog grootere mate zal dit versohijnsel optreden bij de buitengewone sterke toekomst-zenders. Maar reeds nu Bij de Geisha's in Japan. In China spelen mannen vrouwen rollen. door EEN WEENSCHE WERELDREIZIGSTER. MIJN reis om de wereld ben ik eigenlijk plot seling begonnen, zonder dat ik er ooit ern stig over heb nagedacht. In mijn leven is altijd alles wonderlijk toegegaan. Wat heeft men nu eigenlijk noodig voor een reis om de wereld? Geld natuurlijk het eerste! En als men nu dit geld niet heeft, zooals het bij mij het ge val was, moet men het onderweg verdienen. Dan is de eerste vereischte, dat men veelzijdig is. Met het schrijven van artikelen alleen komt men er niet, die brengen niet al te veel op. Doch men kan taallessen geven, gouvernante worden, in ziekenhuizen werken. Men moet het even vanzelf sprekend vinden, dat men hongerlijdt, als in een duur hotel de heerlijkste hors d'oeuvres oppeuzelt. Men moet gezond zijn en moed, takt, beleid en smaak bezitten. Men moet vriendelijk weten te lachen, ook als het humeur er eigenlijk heelemaal niet naar staat. En als de men schen willen overbluft zijn, moet men ze daarin eenigszins tegemoet komen. Tweeërlei is daarom ab soluut niet noodzakelijk en wel men behoeft van nie mand te leenen en zich niet het geringste te ont zeggen. „Moeilijkheden overwinnen", luidt het recept, dat het beroep van den journalist zoo intressant en aan lokkelijk maakt En dit recept uit te schrijven, leert men mettertijd. In Indië moest ik natuurlijk het hofleven van een Maharadja leerea kennen, in Japan de gast van een Geishahuis geweest zijn, in China den greotsten too- neelspeler Mei Lan Fang interviewen. Ik werkte in Shanghai in het laboratorium van een groot ziekenhuis. Op zekeren dag bracht een Chi neesche vrouw mij een eageerbuisje, dat in kran tenpapier was gewikkeld, en waarop een Indische vorst was afgebeeld. Ik schreef hem direct het vol gende: dat ik een journaliste was en onmogelijk In dië kon bezoeken, zonder door een Maharadja te worden ontvangen. Ik kreeg een uit.noodiging, woonde 14 dagen in een eerste rangs hotel, kreeg een auto tot mijn beschikking, mocht mee op een tijger-jacht, ontbeet op het slot, waar ik voor het eerst op In dische wijze de spijzen met de hand zonder vork of stokie naar den mond bracht en vreeselijk onhan dig deed Ik werd ook uitgenoodigd op de thee bij den Maharadja en zijn clrie vrouwen. Bij een Mahaiailja op bezoek. Op den dag van mijn aankomst in Calcutta vond de bruiloft van den zoon van den Maharadja van Ta- gore plaats. Toen ik 's avonds met verlangende oogen voor het feeëriek verlichte paleis stond, werd ik plotseling met de menigte in de poort gedrongen. Toen de paleisheer mij de hand drukte, vertelde ik hem, dat ik geen uitnoodiging had ontvangen en hoe ik naar binnen was gekomen. Ilij was uiterst vrien delijk en ik mocht daar blijven. In Japan wilde ik de keizerskroning bijwonen. Een pers-kaart had ik niet, bij mij. Wat te doen? Ik be vond mij op de Korea Mapoc", een van de laatste Japansche schepen, die vóór de keizerskroning in Ja pan landde. Aan boord waren veel invloedrijke Ja panners, die mij de schitterendste aanbevelingen b.y. aan den burgemeester en den commisaris van politie in Lyoto gaven. Met deze aanbevelingen was de weg in Japan voor mij gebaand. Tk zag de keizerskroning e« mocht later het paleis bezoeken, heb den feest-, 'skiet in den keizerlijken tuin gadegeslagen-enz. En hoe had ik mij de sympathie van de Japanners aan boord verschaft? De Japanners dansen graag, maar de Europeesche dansen zijn hun grootendeels vreemd. Ik leerde hen derhalve de kunst van Terpsichore. Zij vonden dit zoo mooi, evenals de enkele woorden Ja- pansch die ik op de reis had geleerd en die waar schijnlijk heel grappig uit mijn mond klonken. Daover- tocht behoort tot een van de amusantsten en interes- santsten, die ik ooit heb meegemaakt. kennen wij zij het dan ook slechts theoretisch de middelen om deze „embarras de richesse" te ontzenuwen Deze middelen zullen in den loop van de eerstvolgende tientallen van jaren reeds een drukke toepassing vin den. Een goed metalen pantser voor den geheelen ontvan ger en binnen dit pantser nog extra-pantsers om spoe len, lampen en eventueel om condensatoren, zoodat geen ongewenschte energie in den ontvanger kan doordringen zal dan worden aangebracht. Tegenwoordig nu wij aan de veilige cabine's van het metalen verkeersvlieg tuig gewend zijn, lachen wij reeds om de waaghalzige bamboeconstructies, waarin de vliegeniers 20 jaar gele den hun eerste proeven van aviatiek aflegden. Even hard zullen onze kleinkinderen en diens spruiten weer lachen om onze tegenwoordige ontvangers, waarvan de gevoelige deelen geheel en al zijn blootgesteld aan iedere willekeurige aethertrilling. Afgeschermde raam-antenne's van verstelbare grooite, geven ons dan gelegenheid slechts een zeer bepaalde hoeveelheid energie in het ont vangtoestel toe te laten. Tenslotte moet het e'.ectiviteit van den ontvanger zoo groot zijn, dat de sterke zendervelden dichtbijkomende golflengten niet overvleugelden en de ontvangst daar van storen en verhinderen. Juist op dit gebied moet nog veel gewerkt worden en ligt nog een groot terrein braak voor eventueele uitvinders! De theorie biedt hier ver schillende mogelijkheden, waarvan wij slechts willen noemen de gedurenden de wereldoorlog ten gebruike bij de telegrafie uitgewerkte dubbele trillingskring. Deze bestaat uit twee parallel geschakelde, ten opzichte van de op de van golflengten een klein welnigje verschoven trillingkringen. De resonantie-kromme van deze dubbele trillingskring is buitengewoon stijl en maakt dus een verhoogde selectiviteit mogelijk. Over het algemeen zal men, wanneer men de uitvindingen der laatste jaren op het gebied van trillingsteohniek en radio nagaat (vooral gedurende de laatste jaren van den wereldoorlog) een groot aantal ideeën kunnen ontdekken, die voor den Omroep der toekomst nog zeer vruchtbaar kunnen wor den, mits zij op de juiste wijze worden uitgewerkt. Met zulke plaatsvaste reuzenzenders en ontvangtoe stellen zou een Omroep, a'.s hierboven omschreven, zeer zeker mogelijk zijn. Maar de luisteraar en toeschouwer (denk aan de televisie!) van het jaar 2000 wil niet alleen uitzendingen uit een zendstudio of de een of andere be perkte ruimte hebben, maar ook hoog-actueele oogen- bliksreportage vanuit alle deelen der wereld, waar iets bijzonders voorvalt. De vervulling van deze wensch ver- eischt een de geheele wereld omspannend net, een aantal factorijen met duizende agenten, die uitgerust met een keur van de krachtigste kortegolfzenders voor klank en beeld, overal te vinden zijn, waar juist een actueels gebeurtenis plaats vindt en die hun berichten a tempo aan het dichtstbijzijnde reuzenstation doorgeven waar zij verder doorgezonden worden. Berichten! Dat wil zeggen, alles wat de photografisohe lenzen van den photoreporter weten vast te leggen, alles wat de microfoon vermag op te nemen! Zoo blijft slechts de vraag te beantwoorden of een dergelijke enorme organisatie, als een wereldorganisatie van klankbeeld-reportage verlangt, technisch en econo misch mogelijk is. Technisch in den loop van de eerst volgende 70 jaar zonder twijfel. Want na de enorme vooruitgang van de gerichte kortegolfomroep gedurende de laatste 10 jaar, staat het vast, dat deze nieuwe ver keersmogelijkheid in den loop van een menschenleeftijd De Geisha's. In Kyoto moet men de beroemde Geisha-huizen heb ben gezien, die de beroemdste van heel het land zijn. Europeanen, die mij misschien hadden mee kunnen nemen, leende ik niet. Als dame alleen was het on- mogelijk binnen te komen en toen ik mijn wenscli bij mijn Japansche kennissen uitte, kreeg ik ten ant woord het bekende niets-zeggende, vaak ook alles zeggende, maar steeds hoffelijke Japansche lachje. Een van mijn beste vrienden was een hoog begaafd Japansch architect. Dien liep ik op zekeren dag, toen hij met twee vrienden het Geisha-lcwartier be- bezocht, in ae armen. En toen zij een Geisha-huis wilden binnen gaan, stond ik ook reeds in de deur. Zij deden na tuurlijk uiterst verrast, rnaar bleven correct en hof felijk, vooral toen zij bemerkten, dat ik in een oogen- hlik de sympathie van de schoone Geisha's had ver worven, die mij met groote verwondering aanstaar den, betasten, complimenten maakten en alles yoor mij neerzetten. Behagelijk dronk ik de keurig geser veerde warme Japansche drank de Saki De visch- darmen, die een groote delicatesse moeten zijn, liet ik echter onaangeroerd staan. Het Chineesche tooneel. In Peking waar ik was gekomen om kennis te ma ken met de kunst van den grooten Mei Lan Fang, die op het tooneel met onweerstaanbare gracie vrou wenrollen vervulde, besloot ik hem in zijn kleedka mer op te zoeken. Ik kende geen woord Chineesch, ik wist slechts wat vriend was en dat „Maski" dat geeft niets wil zeggen. liet was moeilijk naar de kleedkamer te komen, maar iedereen, die mij wilde tegenhouden, zei ik mijn Maski Mei Lan Fang mijn vriend (ik ben nu het Chineesch woord al weer vergeten). En dat deed wonderen. Ik kwam ein delijk terecht in de kleedkamer, als men deze ake lige ruimte met dezen vveidschen naam wil aandui den Mei Lang Fang was afgeschminkt, maar nog in een prinsessemgewaad gekleed en hij riep met een zwaren mannenstem iets naar een bediende, zoo, dat de wanden ervan trilden. En nog voor weinige mi nuten had ik hem met de liefelijkste meisjesstem die men zich kan denken, een lied hooren zingen. (Nadruk verboden.) Namens de Voorloopige Directie van den Wierin germeerpolder, werd door den architect den heer Chr. Dekker alhier. Woensdagmiddag om 2 uur in „Cérès" aanbesteed het bouwen van 4 landbouwschu ren, die als barakken zijn ingericht in den Wierin germeerpolder. De volgende biljetten waren ingeleverd: Koppen en Zonen, Alkmaar, perc. 1 f51.000, perc. II f52.000, in massa f102 500; C. M. v. Latum, Alkmaar, ;ierc. I f38500, perc. II f39500, in massa f78.000; H. J. Tienkamp, Haarlem, perc. I f38.307 perc II f39.457, '.n massa f77764; Sytske Wolkema, perc. I f36880, perc. I f38350, in massa f75230; W. Couperus, perc. 1 f36520, perc II f378S9. in massa f74.420; Van der Wal, Geyald, perc I f33.700, perc. II f37.700. in massa f74.300, W. Uiterdijk. Akkrum, perc. I f35820, perc. II f 3G920, in massa f72740; Bos en Beetstra's Bouwbe drijf. Sneek, perc. I f35560, perc. II f39600, in massa f710CO; Geusebroek en Boekei, Medemblik, perc. I f34800, perc. II f35300, in massa f70100; Jn. Klein, Wieringen, perc. I f35400, in massa f70100; C. Blaau- boer, Schagen, perc. I f29780, perc. II f29780, in massa f59560 (laagste inschrijver); Jn. Moeijes, Obdam, perc. II f34750; S. Geer, Andijk, perc. II f31750. De gunning is nog niet bekend. geheel volmaakt zal zijn geworden. Maar economisch? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, behoeft men slechts de ontwikkelingsgang van de groote telegram- bureaux de reportageagenturen bij uitnemendheid, ge durende de laatste 70 jaar te bestudeeren. Het is juist 70 jaar geleden, dat Reuter, op raad van Werner Siemens, het besluit nam. de postduivenover- brenging van berichten op te geven en zich voortaan voor de overbrenging vai zijn actueele telegrammen te bedienen van de moderne telegraaf, weliswaar in het stadium, waarin deze zich toen bevond. En zoo als het altijd gaat met nieuwe verlteersmogelijkheden als tele foon, morsetelegraaf, beursklokken, enz. werd ook do telegraaf binnen korten tijd door alle andere reportage ondernemingen gebruikt. Reuter breidde zijn onderne ming, met als basis de telegraaf, aanzienlijk uit en Ha- vas, Wolf en anderen volgden onmiddellijk zijn voor beeld. De uitvinding van de fotografische platen was de onmiddellijke aanleiding tot de foto-reportage en do uitvinding van de beeldtelegrafie bracht deze reportage in het snelverkeer over. De veranderingen op optisch en acoustisch gebied zul len ook deze reportage-organisaties volkomen wijzigen. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat de beste af nemers in het jaar 2000 niet meer de redacties der dag bladen, maar de reuzenzenders, die overal ter wereld gebouwd zijn, zullen zijn. Zelfs is het zeer goed denkbaar dat de gedrukte en van foto's voorziene courant van on zen tijd in 2000 door den Omroep in woord en beeld sterk op den achtergrond zullen worden gedrongen, Van ver dringen zal waarschijnlijk geen sprake zijn, daar geen mensch, vooral ln den toekomstigen gejaagden tijd, het geheele radiojournaal kan gaan volgen, om de voor hen» belangrijke berichten daaruit te ziften, hetgeen men met een courant wèl kan doen. Slaan wij Bellamy's „Terug blik uit het jaar 2000" op, dan vinden wij in dit toch reeds bijna 50 jaar oude boek voorspellingen, die in den tijd, waarin zij geschreven werden, volkomen utopisch, en fantastisch hebben geschenen; na hetgeen wij echter reeds hebben leeren kennnen op het gebied van radio- omroep- en televisietechniek, schijnen de gedachten van dezen Amerikaanschen phantast heel goed mogelijk te zijn en als de verdere ontwikkelingsgang hem op de- zalfde wijze gelijk mag geven, zullen wij in het jaar 2000 een wereldomroep in woord en beeld bezitten, als hier boven in korte trekken is weergegeven. (Nadruk verboden). Een radiostation voor de dranksmokkelaars. Door middel van metingen heeft de Amerikaansche politie dezer dagen kunnen vaststellen, dat er een onbe kend station in de aether was, dat vermoedens opwekt9 in verbinding met de „blootleggers", de dranksmokke laars te staan. Den volgenden dag slaagde men erin vast te stellen, waar deze zender zich bevond, namelijk te Forest Hill (Newark), van waaruit met de schepen op zee bijzonderheden werden gewisseld. Twee solide stalen deuren sloten het huls af. Terwijl de politie de handen vol had met het openbreken ervan, namen de bandieten kalm de gelegenhmeld waar de sche pen te waarschuwen en ze aan te raden van koers te veranderen, daar de politie het station binnen drong. Daarna werden de beide .employe's" door de politie ge arresteerd. De zender is een van de beste types, die men kent.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5