Uit onze Omgeving. NIEUWE N I EDO R P Ledenvergadering van Het Witte Kruis, voor de ge meenten Oude en Nieuwe Niedorp, op 12 Febr. 1931 des avonds half 8 in de Prins Maurits. Aanwezig slechts 9 leden. Voorzitter Fluister opent met welkom de vergadering er op wijzende dat het slechte weer wel invloed zal heb ben gehad op de opkomst. Hierna volgt lezing der notulen, welke worden goed gekeurd. Volgt voorlezing jaarverslag, waaruit we het volgende aanteokenen. De afdeeling bestond 't afgeloopen jaar uit 806 leden, een vooruitgang van 81eden. Het aantal baden in de badinrichting te N. Niedorp genomen, bedroeg 2756 wat overeenkomt met een ge middelde van 53 baden per week. Aan de moedercursus ls door 15 personen deelgeno men. Aan 3 gezinnen werd steun verleend voor de t.b.c. bestrijding. Voor de wijkverpleging heeft de zuster 1405 bezoeken afgelegd in gemiddeld 15 gezinnen. Voor t.b.c.- bestrijding zijn 72 bezoeken afgelegd in 10 gezinnen, en voor kinderverzorging 193 bezoeken in 40 gezinnen. In het verslag worden waardeerende woorden gewijd aan het werk van zuster Kok en tevens wordt, zuster Dekker dank gebracht als een waardig vervangster. Het jaar verslag wordt onder dank aan den heer Haringhuizen voor zijn nauwkeurige weergave, goedgekeurd. Ook zuster Kok brengt een verslagje uit over hetgeen zij in het afgeloopen jaar als wijkzuster heeft ervaren, waaruit we aanteekenen, dat er tegenwoordig geen en kele liggende t.b.c.-patiënt in deze afd. is. Rekening 1930. Rapport wordt uitgebracht door den heer C. Brouwer, De ontv. en uitgaven van het Witte Kruis hebben bedra gen f 1751.68, wijkverpleging ontv. f 1898.68, uitg. f 2086.71 nadeelig slot f 188.03. De helft van de contributie van het Witte Kruis gaat over op de wijkverpleging. Rekening t.b.c.-bestrijding ontv. f 1259.51, uitg. f 1490.62 nadeelig slot f 231.11. Van de rekening van Het Witte Kruis is f 653.51 over gebracht op de rekening van de t.b.c.bestrijding, anders ware het nadeelig saldo zooveel grooter geweest Steun aan gezinnen voor t.b.c. bestrijding heeft bedragen f 395, Nadeelig saldo van de badinrichting over 193C f 54.55 tegen f 204.43 in 1929. De betere finantieele uitkomst van de badinrichting komt doordat in het afgeloopen jaar een betere douche aangeschaft, waardoor minder water en minder gas wordt verbruikt Voorheen werd per bad 95 liter water gebruikt, in 1930 gemiddeld 60 liter, wat over dit jaar vermoedelijk nog minder zal zijn. De reke ning wordt onveranderd goedgekeurd en vastgesteld on der dank aan den penningmeester. De begrooting 1931 wordt geraamd als volgt: ontvang sten en uitgaven Witte Kruis f 1624, wijkverpleging f 20.16.15, tb.c.-bestrijding f 1762,21. Burgemeester Visser brengt rapport uit over de 73e algemeene vergadering van het Witte Kruis. Het Witte Kruis heeft 78700 leden. Hierna volgt een voordracht van Dokter Maats over: „Hygiëne van de straat", aan de hand van een lezing die gehouden is op de algemeene vergadering van spoor wegartsen. Spr. wijst er in den aanvang op dat de be- ieekenis van de straat nu een geheel andere is dan vroe ger. Vroeger behoorde de straat aan den voetganger, maar aan wie behoort nu de straat, aan den voetganger of aan de auto? Bij het toegenomen snelverkeer treden 3 gevaren op den voorgrond, n.1. stofgevaar, geluidgevaar en ongelukgevaar. Stof is een ware vijand, vooral voor de ademhalingsorganen. Ook bevordert het snelverkeer sterk de nervositeit Asphaltwegen vormen minder stof, veroorzaken minder geraas en minder schudden. Maca- damwegen daarentegen veroorzaken veel meer stof. Ook een doelmatig wegdek is een dek van teer. De slijtage van gummibanden op straatsteenen is 17 keer grooter dan op beton. Asphalt neemt alle stof op als het door groote hitte week is geworden. Een makadamweg is al leen goed als hij van een goede teerlaag wordt voorzien Olie op asphaltwegen werkt bindend met stof. Ook slij tage van asphalt is gering. Als men de slijtage van as phalt op 1 stelt dan is dat van hout 2.1, van steen 5 tot 7 en van macadam 12. Harde voeglooze dekken zijn het meest geschikt voor reiniging. Besproeien van straten met water helpt slechts kort. Goedkoop asphaltdek is ook in kleine gemeenten het meest aan te bevelen. Mo gelijk Is besproeiing van onze straten met Humagol wel iets, daar dit de voegen dicht maakt Hierna volgt nog eenige bespreking naar aanleiding van de voordracht De heer C. Brouwer spreekt nog over den vuilnisdienst die in onze gemeente wel goed is geregeld, maar dat er nog altijd menschen zijn die hun vuilnisemmer in de voorsloot ledigen, om dat dubbeltje voor den ophaaldienst uit te sparen. Dit is uit hygiënisch oogpunt zeer ver werpelijk. De burgemeester zegt, dat hier wel niet veel aan te doen is, daar die personen wel zorgen dat de veldwach ter het niet ziet al hoewel het zeer te betreuren is. Hierna niets meer aan te orde zijnde, sluit Voorzitter de vergadering na dokter Maats dank te hebben gebracht voor zijn voordracht CALLANTSOOG De Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier heeft ln studie genomen „De Distel". Politie. Gevonden: een slinger van een Chevro- let-auto. Weggeloopen: een gele, kortharige herders hond. Het voorloopige bevolkingscijfer <Jezer gemeente is naar aanleiding van de 11de volkstelling, vastgesteld op 1034 inwoners. W I ERIN GE RW AARD Donderdagavond hield het Departement Wieringcr- fwaard van de Mij. tot Nut van 't Algemeen haar twee- de bijeenkomst in dit seizoen en ditmaal met eigen krachten. De opkomst., hoewel niet schitterend, viel toch nog al mee. Dc heer Daan aKan, als voorzitter, heette de aan wezigen welkom en had vooraf een paat modedeelin- gen, n.1. dat den 5 Maart Kommer Klein alhier zou optreden, verder dat in April een Huisvlijt tentoonstel ling zou worden gehouden en dat een flinke inzen ding zeer op prijs werd gesteld. Hoewel niet verplichtend, zou het bestpur het aar dig vinden, de gemaakte voorwerpen te mogen behou den, om b.v. door een verloting de kas, die niet al te (bost, gespekt was, wat te versterken. Verder dat door het hoofdbestuur een behoorlijk 'bedrag gereserveerd is voor aankoop van nieuwe boe ken ten behoeve van de Nutsbibliotheek. De secretaris, de heer Sieswerda, heeft hiervoor veel moeite gedaan, waarom hem zeker een woord van dank toekomt. liet eerste nummer van het uitgebreid programma was een weergave van het Kerstlied in Proza of Marley's geest, v. Dickens. Dit was bij den heer Sies werda in goede handen. De projectielantaarn deed daarbij uitstekende diensten, door de diverse Dickens' pinten op het doek aan ons voor te stellen. Marley's geest heeft v. d. rijken egoistischen Scrooge een ge heel ande? mensch gemaakt. Daarna kregen we achtereenvolgens piano-muziek van mej. Chr. Kaan, zangnummers door 5 dames, eenigo gedichten door mej. Wijn; knotsocfeningen door zes dames, een voordracht door den heer Aris Saai, getiteld: Als die Elisabeth. Na 'n heel aardig komisch tooneelstukje, wat men zou kunnen noemen: Ontmoeting, en wat goed werd vertolkt, van den heer Dirk Kaan, kregen we een voordracht te hooren van Louis Davids, getiteld: M'n tante is verliefd op Vogt van de Radio. Zooals we dit van den heer Kaan gewoon zijn, wist hij weer danig de lachspieren in beweging te brengen. Dit was niet minder het geval met een voordracht door 3 heeren en 1 dame over do Malaise. Ten slotte nog een mooie IJswals door 8 dames, waarmede we aan het einde waren gekomen van de zen goedgeslaagden avond. Met een woord van dank aan allen die iets ten beste hadden gegeven, werd het officiecle gedeelte gesloten, waarna nog gelegenheid werd gegeven tot een dansje. Gevonden een portemonnaie met inhoud. In- liohtingen zijn ter Secretarie te bekomen. HOOGWOUD Vrijdagmorgen ongeveer half twaalf moest een militair vliegtuig, bestuurd door den luitenant vliegenier Jhr. van Asch van Wijk een noodlanding maken op het land van J. Schilder aan de Pade, onder Hoogwoud. De ma chine daalde juist onder de hoogspanningsdraden en kwam in een greppel terecht. De beide inzittenden kon den de machine, die niet beschadigd is, ongedeerd ver laten. Direct werd kennis gegeven aan het vliegkamp te Soesterberg, Men zou nog dien avond de machine demon- teeren. Wanneer de machine de draden had geraakt wa ren de noodlottige gevolgen niet te overzien geweest.* Bij onderhandschen verkoop is de zaak van den heer S. Koorn Pz. overgegaan op de Fa. Modder en Bakker alhier. AARTS WOUD. Donderdag ontstond in een schuur, staande bij de wo ning van Mej. Wed. Sweep een begin van brand, ten gevolge van vetsmelten. Door het snel en flink optreden van eenige personen, wist men erger te voorkomen. LANGEND IJK In tijden van malaise en laag-conjunctuur is men licht geneigd tot conservatisme en wil men zich graag te bui ten gaan aan maatregelen, die met het badwater het kind wegwerpen. Een staaltje van deze mentaliteit deed zich kort geleden voor in de vergadering van de tuin- bouwvereeniging De Groentecultuur, waarin krachtige stemmen opgingen om het zevende leerjaar af te schaf fen. In St. Pancras wendde men zich tot de regeering met het dringend verzoek om afschaffing van den zo mertijd. De L.T.B. aan Langendijk heeft de vorige week ook zwaar geboomd over dit onderwerp en het leek wel of die vermalledijde zomertijd de oorzaak is, van alle crisis-ongerechtigdheden. In een vergadering van Het Platteland, christelijke Boeren- en Tuindersorganisatie, voor Langendijk en omstreken, wil men de laagste klasse van een tuinbouwschool gelijk stellen met het zevende leerjaar in verband met de toepassing der Leerplichtwet (waar o.i. niet zooveel tegen in te brengen is) en wil men ter ontlasting van den tuinbouw vrachtverlaging voor het vervoer van land- en tuinbouwartikelen. Andere tuinbouwervereenlgingen willen echt,er overneming van de sociale lasten door den staaat, maar dan komt het anti-revolutionnaire of christelijk-historische geweten in opstand en verzetten de christelijke tuinders en boeren zich daartegen als ingaande tegen hun principe, geen staatsbedeeling. Duizenden gulden worden jaarlijks uitgegeven voor reclame der tuinbouwproducten en alles wordt gedaan om groenten van prima kwaliteit te leveren: Veilings keurmeesters en U.C.B.-keurmeesters, ze loopen elkaar soms in den weg. Doch tal vantuinders zijn van aldie voogdijschap niet gediend. Ze hebben een massa werk aan uitzoeken en sorteeren van uien b.v., en als deze dan na de allesbespiedenden argusoogen der controleurs zijn goedgekeurd, brengen ze zoo goed als niets op. Begrijpe lijk is het, dat daartegen verzet rijst, doch tegenstrijdig moet het heeten, als men zelf duizenden toestaat voor reclame, men opkomt tegen maatregelen, welker doel het is, de heilzame gevolgen van reclame mogelijk te maken. Moge men beseffen, dat goede maatregelen ook in crisistijden hun beteekenis hebben. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gehouden biljartwedstrijden in een der lo kalen van den heer P. Kramer was de uitslag: 1. A. Mooij, 2. Jr. Glas, 3. P. de Geus, 4. P. Bruin, 5. A. Kist. Mevr. de wed. H. Kaptein heeft haar woning verkocht aan den heer J'b. van der Hoek, die er een winkel in kruidenierswaren, sigaren en tabak zal openen. ALKMAAR Visser, J. Blank en P. Doodeman, voor de niet-R.- Knt.h. vereeniging de n.h P Gias, P. Mienis, H. Kort, - Dekkers en G. Dirkmaat De functies zuilen door de 1 üiren on :1 ing worden geregeld. uit een in dit no geplaatste adverten tie, 18 dezer te Noordscharwoude te hou den Vc ring, daartoe aangezocht, de Tweede Ka merleden Mr. Oud en Ebels behandelen het onder werp: ,De crisis en de Land- en Tuinbouw". Van be voegde zijde vernamen we, dat eerstgenoemde heeft toegezegd, vooral ook veel aandacht te zullen wijden aan het vraagstuk van onze handelspolitiek. Aange zien dit vraagstuk thans sterk op den voorgrond treedt, mag veelzijdige belichting zeker op hoogen prijs worden gesteld Waar dit hoogst moeilijke vraagstuk ook zeer de belangstelling heeft van land en tuinbouwers, is het te hopen dat zeer velen deze gelegenheid aangrijpen ter verheldering van inzicht in deze zoo belangrijke zaak. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Onder leiding van den heer S. Boot werd Donder dagavond ten huize van den heer D. Swager de al gemeene vergadering der vereeniging „Door ons, voor ons" gehouden. Na opening en lezing der notulen door den heer M de Pee. werd ook het jaarverslag gelezen, waaruit we vermelden, dat het aantal leden is gedaald van 182 tot 170. Hier doet zich de invloed van de invoe ring der Ziektewet gevoelen. Volgt rekening van den penningmeester, den heer A. Kistemaker. Namens de commissie tot nazien der rekening wordt bij monde van den heer Heerschap meegedeeld, dat alles in orde is bevonden en den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat be heer. Over 1930 wees de rekening aan een ontvangst van f 1453.20, naast een uitgaaf van f 1221.34, batig saldo dus f231.86. Tot bestuurslid en commissaris der vereeniging worden herkozen respectievelijk de heeren C. Breg- man, en C. Mink. Tot lid van de finantieele commis sie voor 1931 wordt benoemd de heer L. Reuvers. Bij de rondvraag wordt op diens verzoek meege deeld, dat de heer Heerschap in de verzekering één klasse is verhoogd. Hierna sluiting van de slecht bezochte vergadering onder de gewone formaliteiten. W ARM E N HU I ZEN Werkverschaffing. Door de Arbeidsbemiddeling alhier zijn thans 35 werkloozen te werk gesteld, in den Wieringermeer- polder. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1931. Geboren: Klaas, zoon van Willem Molenaar en Tecla Maria Schipper. Johannes Josephus, zoon van Cornelis Tijm en Maria Spaans. Agatha Elisabeth, dochter van Nicolaas Ligthart en Geertruida Maria Groothuizen. Adriana Maria Elisabeth, dochter van Jacob Blokker en Adriana Nannes. Martha Maria, dochter van Jacob Dekker en Catharina de Nijs. Ondertrouwd en getrouwd: Johannes Berkhout, oud 24 jaar, van beroep slager en Cornelia Ooijevaar, oud 22 jaar. zonder beroep. Overleden: Elisabeth Dekker, 75 jaar, weduwe van Cornelis Jongejan. W I E R I N G E N Algemeene vergadering van de Rundveefokver- ecniging „Oost- en West-Wieringen" te Wielingen. Vrijdagmorgen hield bovengenoemde vereeniging' oen algemeene vergadering in Hotel Lont. Van de 28 leden waren 17 ter vergadering aan wezig. De voorzitter opent te ongeveer 10 uur de ver gadering en heet de aanwezigen hartelijk welkom, en wijdt nog een enkel woord aan het doel der vereeniging en welke goede resultaten ze afwerpt Enkele ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Hierna volgt voorlezing der notulen, die onveran derd en met dank aan den samensteller worden goedgekeurd. Volgt het jaarverslag van den controleur-stam- bockhouder, waaruit we het volgende aanstippen wat productie enz. betreft DEN OEVER. De Christelijk Gemengde Zangveroeniginc Sur- sum Corda, heeft Woensdagavond om half a;1 het Christelijk Tehuis een uitvoering gegeven. was jammer dat de weersgesteldheid zoo bijzonder ern stig was, maar niettegenstaande dat, was het gebouw geheel bezet met belangstellenden. De leider, de heer Jonker, opent de bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 68 vers 10 en gaat voor in gebed. Spreker hield vervolgens een kort openings woord. Daarna zingt het koor De dirigent had zijn koor uitstekend in bedwang en alles klonk correct. In de stemmen was een goed evenwicht, al moest de tenor door zwakke bezetting, soms zich te sterk in spannen. Middernacht was heel schoon. Maar waar om telkens zulk een afscheiding tusschen de regels afzonderlijk. Is dat de opvatting van den dirigent, over zang van liederen. Is het lied niet als muzikaal geheel te behandelen? De alt had mooie timbre van stem, de voordracht was heel sober, gelukkig zonder eenige opdringerigheid. Misschien had er iets meer diepte in de uitbeelding gekund. Al waren de woor den die gezongen werden eenvoudig, toch was iets !vor-r uitdrukking op een enkele plaats beter geweest, We mmplimenteeren mevr. GuntertBreet met haar Wanneer dat onder deskundige leiding zich r ontwikkelt, kan zij een eerste kracht worden i i ons noorden. De begeleiding van den heer F. Asma verdient lof; vooral no. 6b en no. 10 stonden op hoog peil. Het was een goedgeslaagde avond, die in dankbare herinnering zal blijven. Succes-programma voor a.s. Zondag. H.R.C. 3—Succes I; Succes 3Petten I: Succes 4 H.R.C. 5; Succes adsp.Helder adsp. b. Z IJ P E Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1931, bedraagt in deze gemeente 39. Op 16 Februari a.s. zullen bij het 21e Reg. Infan terie te Amersfoort moeten worden ingelijfd de lote- lingen N. Molenaar. L. J. Munter en J. G. Sneekes, van de lichting 1931. I Naar wij vernemen hebben in de dezer dagen ge-' houden vergadering van het Burgerlijk Armbestuur de stemmen gestaakt over het verzoek van het Ge meentebestuur tot invoering van een steunregeling voor werkeloozen (georganiseerden). SCHAGERBRUG. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur brak een schoor steenbrand uit in het perceel van den heer K. alhier. De autospuit, die vlug ter plaatse was, wist de brand zeer spoedig te blusschen, waardoor verbranding van het perceel werd voorkomen. Met de waarneming van het kantoor van wijlen notaris S. W. Wegener Sleeswijk is belast de heer De Groot, candidaat-notaris te Alkmaar. Door den aannemer C. Dekker alhier zal een woon huis worden gebouwd te St. Maartensbrug (Ruige- weg) voor rekening van den heer P. Raven te 't Zand. PETTEN. Naar wij vernemen zal voor rekening van den heer P Glas alhier, een nieuw woonhuis worden ge bouwd. Met de uitvoering van het werk is belast de heer J. Glas te Heiloo.. 'T ZAND. Men deelt ons mede, dat aan de firma Doedens. en Schilder alhier is opgedragen het bouwen van een boerderij voor rekening van den heer P. Slijkerman Jz., aan den Boschweg. De Hoofdinspecteur van Arbeid heeft aan den heer N. J. Zeeman alhier, een overwerkvergunning ver leend en heeft goedgevonden, dat de mannen van 18 jaar of ouder, in de graanmalerij arbeid verrich ten gedurende 9K uur per dag en 53 resp. 52Yj uur per week. ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat op den Nutsavond al hier een tweetal tooneelstukjes ten tooneele zal wor den gevoerd. Verder zullen de heer H. Delver van Burgerbrug en de Mandolineclub van Petten eenige nummertjes ten beste geven. Bovendien zal voor af wisseling optreden de man met de wassenbeelden. Den bezoekers staat dus weer een genoeglijken avond te wachten. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 6 t.m. 12 Februari 1931. Geboren: Bertje, zoon van Pieten Otten en van Fen- na Brands. Allie, zoon van Pieter Otten en van Fenna Brands. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Sjoerd Wilhelm Wegener Sleeswijk, 48 jr., echtgenoot van IJda Suzanna Elisabeth van Ba len Blanken. BARSINGERHORN Kerkeraad of Kiescollege. Met slechts 2 stemmen op den Kerkeraad is het recht van benoeming van ouderlingen en diakenen aangewezen op het Kiescollege. De toestand blijft dus ongewijzigd. DE VEERVERBINDING POLEN—ZWEDEN— ENGELAND. Het schijnt ernst te zijn met de plannen voor een gecombineerde veer- en treinverbinding tusschen Po len en Engeland via Zuid-Zweden. Voor den veer dienst tusschen Varberg (Zweden) en Immingham (Engeland) denkt men een veerboot van ongeveer 4200 netto-registerton te laten bouten die een vaart van 16.5 knoop zal hebben. Op het schip zullen 48 spoorwegwagons tegelijk vervoerd kunnen worden, er zullen hutten zijn voor 100 eerste klas-passagiers en salons voor een kleiner aantal passagiers derde klas. De overtocht zal 32 uur duren, waardoor de duur van een reis van Zweden naar Engeland aanzienlijk bekort wordt. Ook de plannen voor de verbinding tusschen Ahus in Zuid-Zweden en Dantzig en Gdynia moeten reeds in verren staat van voorbereiding zijn. SIR CHARLES PARSONS. Uitvindei van de stoomturbine. Sir Charles Parsons, uitvinder van Parsons' stoom turbine, die door Keivin als de grootste vooruitgang sinds Watt is gekenschetst, is dezer dagen overleden aan boord van het stoomschip Duchess of Richmond, waarmee hij een reis naar West-Indië maakte. Hij was president-commissaris van verscheidene machine-fabrieken en heeft zich langen tijd met we tenschappelijk werk bezig gehouden Hij was oud-pre sident van de British Association en ontving in 1927 de Orde van verdienste. In 1886 bouwde hij na lange jaren van onderzoe kingen het eerste turbine-schroefschip, de Turbinia. Zijn uitvinding bracht 'n revolutie in den stoomma chine-bouw te land en te water. SNEEUWSTORM. In het Zwarte Woud woedde een krachtige storm i:it het Zuid-Westen, welke niet zwaren sneeuwval gepaard ging. Op den Feldberg, het hoogste punt van leze streek, had de storm een snelheid van 23 meter per sec. De sneeuw ligt er meer dan twee meter hoog. De op hoopen gewaaide sneeuw heeft op ver scheiden plaatsen ernstige verkeersstremmingen ver oorzaakt. Op de spoorlijn tusschen de Tititsee en See- bruck, moest het verkeer worden stilgelegd. De ver binding wordt moeizaam met sleden in stand ge houden Een paard op hol. Voerman met gebroken ribben in het ziekenhuis. Woensdagmiddag, omstreeks 3.30 uur, had er op de Oudegracht alhier een ongeval plaats, waarbij de getrof fene vrij ernstig verwond werd, en dat zich als volgt heeft toegedragen: De koetsier N. S., wonende alhier, stond met zijn paard en wagen voor het kantoor der firma Kloet aldaar, toen in een onbewaakt oogenblik en door onbekende oorzaak het paard op hol sloeg en de Oudegracht afrende. De bestuurder S., die dit zag, liep het gespan na, haalde het in en wilde in de vaart op den bok springen. Hij sprong echter mis, viel op den grond en werd vervolgens door het rechtervoorwiel overreden. Het paard werd even later door een burger tot stil stand gebracht. S., die over erge pijn in de borst klaagde, is op advies van den Geneeskundigen Dienst per politie- brancard naar het Elisabeth-Ziekenhuis alhier overge bracht Vermoedelijk heeft hij eenige ribben gebroken. Bij informatie bleek, dat de toestand van den getrof fene hedenmorgen redelijk wei was. HEE RHU GO WAARD Met het oog op het tot stand komen van den weg door Geestmerambacht zal ongeveer 18 H.A. land onteigend moeten worden. Als voorwaarde is door het Provinciaal bestuur gesteld, dat de benoodigde gronden voor dezen weg beschikbaar gsteld zullen worden door de belanghebbende gemeente- en pol derbesturen. Teneinde een regeling hiervoor en voor den aankoop van grond te treffen, zal een commissie uit deze belanghebbende organisaties worden samen gesteld, waarvoor ons Stafenlid, de heer P. Kostelijk, tot voorzitter is aangewezen, waaruit zeker mag wor den afgeleid, dat de heer Kostelijk vertrouwd wordt geacht met speciaal plattelands aangelegenheden. Niet alleen wordt door ons polderbestuur krachtig doorgegaan met de verbetering van onzen hoofd weg, ook de zijwegen worden duchtig onder handen genomen Verbetering en gedeeltelijke verlegging van den Donkerenweg wacht nog slechts op beëindiging der onderhandelingen met betrokken landeigenaren; thans is men bezig met verbreeding en betere behar- ding van den Hasselaarsweg. Onder leiding van den heer P. Glas werd de twee de vergadering gehouden voor de oprichting eener winkeliers-, vak- en neringverzekering. Ook nu was de opkomst gering, wel waren enkelen aanwezig, die de eerste vergadering niet hadden bijgewoond, doch van de vorige aanwezigen ontbraken ook weer eeni- gen. Niettemin zijn de werkzaamheden voortgezet en is men gekomen tot de aanneming der statuten, met een enkele, doch tamelijk ingrijpende verandering, een gevolg van het besluit om een R.-Kath. cn een niet-R.-Kath. vereeniging op te richten, welke dan in federatief verband zullen staan en federatief zullen samenwerken. Het weekblaadje zal voor gemeen schappelijke rekening worden uitgegeven en ver spreid. Met betrekking tot het incasso-bureau werd voor één jaar vastgesteld dat voor bedragen boven f 100 in rekening zal worden gebracht 10 voor kleinere bedragen 20 De contributie werd be paald op f 1.50 per jaar. Eventueele actie zal gemeen schappelijk worden gevoeid, terwijl de beide bestu ren samen het federatief bestuur zullen vormen. Tot bestuursleden werden voor de R.-Kath. vereeni ging aangewezen de h.h. A. Breed Jzn., P. Kok, G. Beste melkgeefsters, als vaars, waren: Klara 18, eig. W. Mostert Cz., 4990 K.G. melk, 160 K.G. vet, 3.21 vet in 280 melkdagen; De Witte 4, eig. N. Kool, 3832 K.G. melk, 147 K.G. vet, 3.84 vet in 280 melkdagen; Grietje 2, eig. N. Bakker Sz., 4192 K.G. melk, 140 K.G. vet, 3.34 vet in 280 melkdagen. Beste melkgeefsters, als twenter waren: Antje 5, eig. wed. D. N. Mulder, 5668 K.G. melk, 209 K.G. vet, 3.69 ve<t in 280 melkdagen; Maart je 2, eig. P. Smit, 5908 K.G. melk, 189 K.G. vet, 3.19 in 280 melkdagen; Mathilda 4, eig. P. Hellingman, 5031 K.G. melk, 183 K.G. vet, 3.64 vet in 280 melkdagen; Anna 2, eig. P. Smid, 5054 K.G. melk, 183 K.G. vet, 3,62 vet in 280 melkdagen. Beste melkgeefsters, als derde kalfskoeien waren: Gerritje, eig. P. Smid, 6167 K.G. melk, 211 K.G. vet, 3.42 vet in 294 melkdagen; Dora 2, zig. P. Hellingman, 5954 K.G. melk, 210 K.G. vet, 3.53 vet in 280 melkdagen; Pietje 3, eig. M. Bakker Sr., 5129 K.G. melk, 189 K.G. vet; 3.68 vet in 309 melkdagen; Geertje 2, eig. A. S. Klein, 5434 K.G. melk, 185 K.G. vet, 3.40 vet in 329 melkdagen; Roza, eig. P. Smid,- 5053 K.G. melk, 184 K.G. vet, 3.64 vet in 280 melkdagen. De beste 5-jarige en oudere koeien waren: Ledp 2, eig. wed. D. N. Mulder, 7280 K.G. melk, 253 K.G. vet, 3.48 vet in 310 melkdagen; Zwartkop 3, eig. P. Hellingman, 5594 K.G. melk, 214 K.G. vet, 3.83 vet in 280 melkdagen; Gretiha, eig. P. Smid, 6465 K.G. melk, 210 K.G. vet, 3.25 vet in 280 melkdagen; Mathilda 2, eig. P. Hellingman, 5796 K.G. melk, 205 K.G. vet, 3.54 vet in 317 melkdagen; Guurtje 2, eig. P. Hellingman, 5533 K.G. melk, 205 K.G. vet, 3.71 vet in 280 melkdagen; Dieuw, eig. wed. D. N. Mulder, 5654 K.G. melk, 182 K.G. vet, 3.39 vet in 306 melkdagen; Jannie 7, eig. W. Mostert Cz., 6027 K.G. melk, 192 K.G. vet, 3.18 vet in 308 melkdagen. Verder werden in dit verslag nog eenige mede- deelingen aangaande de stamboekhouding gedaan. Dit verslag werd onder dank aan den samenstel ler goedgekeurd. - Volgt rekening en verantwoording penningmeester. Na inzage werd den penningmeester dank gebracht voor zijn goed beheer. Als volgend punt der agenda de bestuursverkiezing. Aftredend is de heer W. Mostert Cz., die volgens het huishoudelijk reglement niet herkiesbaar is. Gekozen werd de heer N. D. Mulder, die deze benoeming aan neemt. Hierna volgden nog enkele huishoudelijke bespre kingen, waaruit we het volgende nog willen vermel den, n.1. dat de contributie met f0.50 per koe is ver laagd. Daar er verder niets meer te bespreken was, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aan gename bespreking deze vergadering. Nu de werkzaamheden in de n Wieringermeer- polcler hervat zijn, doelen wij aan belanghebbenden nr\!e, dat zij hun rentekaart moeten meebrengen, om teleurstelling te voorkomen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14