SchagerCourant HEERENBAAI Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Uit het Engelsche Parlement. Onrust in Madrid. Het blijft rumoerig in Duitschland. Griep in de stad! Aspirm* Tabletten Kunstmatige Levensverwekk'ng. Droos Amerika. Groote branden. Storm boren Engeland. Luchtschroeftrem. Tot tweemaal toe. K Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Zaterdag 14 Februari 1931. 74ste Jaargang. No. 8816 Nog steeds Snowden's redevoering. De algemeene belangstelling in Engeland concen treert zich nog steeds om de redevoering door mi nister Snowden in het Engelsöhe parlement gehou den. Snowden's rede in het Lagerhuis wordt overal als een sensatie beschouwd. Toch bevat zij in den grond der zaak niets nieuws en worden er bekende zaken door Snowden slechts op zijn gewone scherpe wijze uitgedrukt. Dat ook de partijen op haar beurt iets op haar brood kregen, lag bij een man als Snowden voor de hand. De conservatieven hebben volgens hem vijf jaar lang het. hunne gedaan om den toestand te maken tot wat deze nu is. Baldwin kreeg nog een aparte veeg uit de pan in verband met zijn schulden regeling met de Vereenigde Staten. De liberalen kwa men er in zoover het genadigst af, dat zij voorna melijk als voormalige coalitie-leden gehekeld werden, ofschoon Snowden de door hen voorgestelde commis sie niet zonder sarcasme aanvaardde. Al de groote uitgaven -£ merkte hij op zijn wettelijk vastge legd, of gaan naar diensten als verdediging enz. De marge waarbinnen bezuinigd kan worden bedraagt dus zeker geen 10 pet. Evenwel heeft de regeering nu al 72 commissies ingesteld, en er komt er nog wel een bij. Dat Snowden zich in zijn rede ook scherp tegen ®ijn eigen linkervleugel richtte, lag voor de hand, omdat zich daarin inderdaad de onhandelbaarste drijvers naar nog ruimer uitgaven zitten, en de re geering met hen veel te stellen heeft. Geen wonder dan ook, dat ontsteltenis zoo niet ontstemming in de labourpartij ontstond, zoodat in deze partij zelf dus nog een sterker beweging verwacht wordt. Hoewel Snowden het niet volkomen duidelijk zeide, maakt men uit zijn woorden wel op, dat men voor verhoo ging der inkomstenbelasting niet bang behoeft te zijn; men denkt dat hij het meer in surtaxex-belasting en successierechten zal gaan zoeken. Ten aanzien van zijn verklaring dat omvangrijke dure werken moe ten wachten tot de tijden verbeterd zijn, zal men moe ten zien wat het debat van heden over de werk loosheid brengt. Werken in verband met de werk loosheid zullen toch moeilijk onder de beperking kun nen vallen. In de laubour-partij maakt men zich vooral heel ongerust over Snowden's uitlating inzake de onaan gename offers die noodzakelijk zullen zijn en die al lereerst met de ministers zelf beginnen zouden, en door vermindering van den bijslag aan ambtenaren gevolgd zou worden. Niet alleen spreekt men ook al over salarisvermindering van de leden .van het La gerhuis, maar in labour-kringen is men bang, dat Snowden's woorden voortaan als rechtvaardige grond beschouwd zullen worden voor een lange reeks po gingen van de werkgevers om loonsverlaging door te drijven. Voor het overige ontbraken in Snowden's rede de woorden van nationalen trots op de innerlijke gezon de positie van Groot Brittanië niet. Waarschijnlijk moet het sensationeele in de rede voornamelijk aan tactiek toegeschreven worden. Tegenover zulk een rede moest het den conservatie- Ven uiterst moeilijk vallen om Snowden in bezuini gingsdrift de loef af te steken en bij de kiezers aldus den indruk te wekken dat zij, de conservatieven, de echte bezuinigers zijn, en de ministers de verkwisters van 'slands middelen. Wanneer Snowden het doel had dezen indruk op de kiezers te verhinderen, dan is hij er door zijn rede wonderwel in geslaagd. Het schijnt dat de Engelsche ministers hun sala rissen met 10 willen verlagen. De Liberalen hebben in het Lagerhuis een motie Ingediend behelzende plannen voor de werkloosheids bestrijding, bestaande in ontwikkelingsplannen met behulp van nationale openbare leeningen. De dienst der leeningen zou moeten worden voorzien gedeelte lijk uit het fonds tot onderhoud der wegen, gedeelte lijk uit belastingen op de waardevermeerdering van het grondbezit als resultaat van aangebrachte verbe teringen. De liberaal Sir Herbert Samuel betoogde, dat be langrijke ongebruikte bankdepots beschikbaar waren voor nuttige werken, doch hij deed uitkomen dat de niet in overweging gaven leeningen uit te schrijven alvorens definitieve plannen waren aangenomen. MacDonald antwoordde dat de regeering de motie dankbaar aanvaardde. MacDonald zeide nog volgens een Reutertelegram dat de regeering besloten was, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ontwikkeling van het wegenstelsel en van den landbouw, evenals tot uitvoering van het program voor den bouw van huizen en het heffen van een belasting op de waardevermeerdering van grond. MacDonald zeide nog, dat het land op het oogen- blik niet beter kon doen dan zijn hulpbronnen tot ontwikkeling brengen, daar de economische omstan digheden bezig waren zich te wijzigen en Groöt- Brittannië op de wereldmarkt, het hoofd had te bie den aan buitengewoon sterk toenemende concur rentie. De bizondere voordeelen, die Engeland in het verleden genoot, waren te loor gegaan ten gevolge van den oorlog en de politiek en economische gevol gen van den oorlog, en Engeland kon niet langer onverschillig blijven tegenover den lageren levens standaard van de arbeiders der meeste vreemde lan den. Bescherming van den Britschen werkman wordt hoe langer hoe meer onderwerp van internationale onderhandeling. Genève was in toenemende mate de plaats, waar de landen dienden te onderhandelen om hen in staat, te stellen, hun levensstandaard te handhaven. MacDonald gaf een overzicht van de ontwikke lingsplannen, reeds door de regeering geëtameerd, en hij besloot met een aansporing tot een inspanning van de krachten tot uitbreiding van het ontwikke- Sngsprogram, opdat het werkloosheidsvraagstuk werd opgelost. De motie der Liberalen is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ROOFOVERVAL OP EEN PERSONENTRIN. De „Donaupost" meldt uit Boekarest, dat bij Schulina een personentrein door gemaskerde roovers tot stilstand werd gebracht, waarna de passagiers door de bandieten werden uitgeplunderd. - De roovers maakten ongeveer 320.000 lei buit en een groot aantal stukken van waarde uit den goederenwagen Verder liet men de reizigers ongedeerd. Botsingen. Alles wijst er op, dat de toestand in Spanje, maar vooral in Madrid, verre van normaal is. De algemee ne verkiezingen die door de regeering zijn uitge schreven staan voor de deur, maar tal van partijen en vooraanstaande personen weigeren er aan deel te nemen. De Hoogescholen zijn gesloten en nu zijn professo ren en studenten begonnen om particuliere colleges te geven in de woningen der professoren. Op straat te Madrid staan in het centrum op de trottoirs om de 20 M. van elkaar politic-agenten. Op den rijweg patrouilleeren bereden politie. Bij de opening van het Atheneum hadden ook rel letjes plaats. Te Cadix is de algemeene staking afgekondigd. De scheepswerven hebben zich tengevolge van de staking der werfarbeiders gedwongen gezien te slui ten. Aan de arbeiedrs die zich niet bij de staking had den aangesloten, wordt het loon ook verder uitbe taald. Talrijke arbeiders uit andere havenbedrijven heb ben zich met de stakers solidair verklaard. De winkels, met uitzondering van de levensmidde lenzaken, zijn gesloten uit vrees voor onlusten. Vechtpartijen. Het blijft in Duitschland steeds rumoerig en in ver schillende steden hebben vechtpartijen plaats. In Leipzig was het op vergaderingen van de Nat Soc. zeer rumoerig. Op een vergadering werd den communis ten het woord geweigerd, waarop een vechtpartij ont stond 'baarbij drie personen ernstig werden gewond. Toen de Nazi's vervolgens in gesloten geledreen onder politiegelelde naar huis trokken, werden zij uit een raam beschoten met het gevolg,, dat twee Nazi's zwaar ge wond werden. Op een andere vergadering werd ook een persoon ernstig gekwetst. Een der gewonden is in den loop van den nacht over leden. Ook te Berlijn werd gisteravond vrij hevig gevochten; een 28-jarig chauffeur werd levensgevaarlijk gekwetst Toen de te Dusseldorf wonende nat-soc. rijksdagleden daar gisteravond aankwamen, werden zij door eenige duizenden partijgenooten ontvangen. Verderop stond een groote troep communisten, die de nazi's volgden, wat leidde tot een schreeuw- en scheldpartij. De politie had groote moeite de orde te handhaven. Toen een agent door een communist met een mes in den rug werd ge stoken, maakte de politie echter korte metten en joeg zij de communisten uiteen. Wacht niet tot ze U in haar klauwen heeft, doch wapen U om haar reeds bij het eerste bewijs te bestrijden. De voortreffelijkste helpers daarbij zijn want zij verdrijven hoofdpijn, verkoudheid, steken in de ledematen, rheumatiek en neuralgische pijnen. Men eische echter de echte Aspirin- tabletten in de origineele „OBaye*"- verpakking, kenbaar aan hei Bayer- kruis en den oranje band. Prij, Z5 ch. Wat voor verrassingen? In samenwerking met prof. Julian Hasley heeft H. G. Wells een nieuw boek geschreven wat hij noemt-: De Wetenschap van het Leven. De Engelsche schrijver zegt in dat nieuwe boek, dat er geen reden is om aan te nemen dat het onmo gelijk zou zijn om in een laboratorium op kunstma tige wijze leven te verwekken Heelkunde en experi- menteele techniek maken sne' vorderingen. Wat de mensch kan doen met tarwe en mais, kan gedaan worden met elke levende stof die van hem zelf in begrepen. Deze stelling beteekent dus niet minder dan de vraag of de rnenschheid op den^ drempel staat van de grootste aller ontdekkingen: 'die van het geheim van het leven. De schrijvers voorspellen voorts het kunstmatig vormen van tweelingen, wat reeds geschied is bij ha gedissen. Wanneer wij slechts kunnen doordringen tot het eerste stadium van onze eigen ontwikkeling zouden wij evengoed het menschelijk ei kunnen be wegen op onzen wensch te doen, wat het 'af en toe uit eigen wil doet zich in tweeën deelen en aldus den grondslag leggen voor tweelingen. „The Science of Life" kostte jaren arbeid, bevat 675.000 woorden en vormt het tweede deel van een trilogy. AAN HET KNOKKEN IN HET PARLEMENT. Uit Luxemburg:: Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting sommeerde de katholieke Altwies tegen het einde der zitting den socialist Krier duidelijk uit te spreken, wat hij met bepaalde insinuaties, waarin zijn naam was be trokken, had bedoeld. Krier herhaalde de gebezigde be woordingen. Er ontstond een algemeen gevecht, waarbij eenige afgevaardigden van stoelen gebruik maakten. Een katholiek afgevaardigde werd licht gewond. Te Chicago is een inrichting ontdekt voor het vervaar digen van sterken darnk, welker productie 3 millioen gallons per jaar zou bedragen. Tegen dertien personen is een vervolging ingesteld. Woensdag hebben de drankwet-ambtenaren een raz zia uitgevoerd op vijf bekende broederschapsgebouwen. Hierbij werden 84 studenten van de universiteit van Mlchlgan gearresteerd, terwijl groote hoeveelheden whis ky, bier en rhum in beslag werden genomen. 17 paar dein en 77 runderen omgekomen. Uit Baehrenhoff (Voor-Pommeren) In de stallen van het naburige landgoed New-Dargelin is in den nacht van Woensdag op Donderdag brand uit gebroken. Aanzienlijke voorraden voer en granen wer den vernield, terwijl 17 paarden en 77 runderen in de vlammen omkwamen. Meubelfabriek verbrand. Uit Bochum: De groote meubelfabriek van de Bochum er Verein is Donderdagmiddag een prooi der vlammen geworden. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Het gelukte de brandweer verschillende huizen in de omgeving, die ten gevolge van den vonkenregen groot gevaar liepen, te behouden. Boven Engeland en het Kanaal heeft gewoed een hevige storm waardoor de scheepvaart zeer belemmerd werd. De reddingsbooten aan de kust zijn herhaaldelijk uitgevaren om assistentie te verleenen. Tijdens dezen storm boven Engeland en het Kanaal, Is, naar men vreest, een vaartuig van de kustwacht met de geheele bemanning vergaan. Men had bericht ontvangen, dat het schip met gebro ken masten in het Kanaal ronddreef. Uit Portsmouth uitgezonden sleepbooten konden het schip echter niet vinden. Alle schepen van de vaste Kanaal-diensten hadden zeer groote vertraging. Toen het stoomschip „Canterbu- ry" uit Calais te Dover aankwam, bleken twee ruimen geheel onder water te staan. De opvarenden verklaar den, dat in het kanaal golven stonden van tien meter hoogte. Te Folkestone werden fietsers door den storm van hun fiets geblazen en op den grond gesmeten. Ondanks den hevigen storm Is de Engelsche vliegster Amy Jonhson van haar mislukte vlucht naar Oost-Azië en haar verblijf te Warschau, gisteren per vliegtuig naar Engeland teruggekeerd. Welgeslaagde proeven. De jongste aflevering van „De Ingenieur" bevat bijzonderheden omtrent de proeven met een lucht- schroefwagen bij de Duitsche spoorwegen. Deze wa gen werd in de werkplaatsen van de Reichsbahn- Gesellschaft te Leinhausen gebouwd door de Gesell- schaft fur Verkehrstechnik, welke reeds in 1924 tot dat doel werd opgericht. De luchtschroefwagen, zooals die na vele vooraf gaande proefnemingen is geconstrueerd, is berekend op den geringst mogelijken luchtweerstand. De wagen is zeer slank, heeft een geheel glad, sigaarvormig op pervlak en de stroomlijnen zijn goed verzorgd. Hij heeft slechts twee a<*sen en ligt laag boven de rails, zoodat de wielen bijna niet te zien zijn De treden bij de deuren slaan naar binnen dicht en vormen bij ge sloten stand een deel van den buitenwand. Het gewicht van den 28 m. langen wagen is ledig 18.500 kg. Hij kan 12 personen bevatten, wanneer men de Pullman-indeeling volgt Bij de gewone normale inrichting en verdeeling der zitplaatsen kunnen 40 a 50 personen plaats vinden. Een luchtschroef, gedre ven door een vliegtuigmotor van 500 pk., is aange bracht achter den wagen. De as is eenigszins hellend geplaatst, waardoor de wagen op de rails gedrukt wordt; dit gepaard met de lage ligging van het zwaartepunt, waarborgt een bijzonder rustigen gang en groote stabiliteit. De Reichsbahn Gesellschaft stelde een baanvak van pl.m 8 km. tuschen Burgwedel en Celle ter beschik king voor de proefnemingen In dat baanvak komt slechts één boog met een straal van 3800 m. voor. Bij bet vertrek zet men den motor aan, nadat alle remmen zijn vastgezet. Heeft de motor het vereischte aantal omwentelingen gekregen, dan worden lang zaam de remmen gelost. Het voertuig stelt zich dan langzaam in beweging, doch de versnelling is zeer groot, want het bereikt in 66 seconden, na een af stand afgelegd te hebben van 985 m., reeds een snel heid van 100 km. per uur. Na nog 2 minuten is deze tot 150 km. gestegen. De grootste bereikte snelheid is 182 km en deze kon wegens de korte lengte van het proefvak niet hooger worden opgevoerd, ofschoon men van oordeel is, dat gemakkelijk 200 en hooger gehaald kan worden. Het brandstofgebruik was gedurende de proefrit ten 20 liter per 100 treinkilometer. Het voertuig heeft ten gevolge van de langdurige vooronderzoekingen en herhaalde wijzigingen 150.000 Mark gekost. De R. B. G. heeft voor verdere proef nemingen 250.000 M. ter beschikking gesteld. STEIGER INGESTORT. Uit Herne wordt gemeld, dat Dinsdagavond op den Mont Cenisinijn een steiger is ingestort, waarop 4 schil ders stonden. Drie vielen van een hoogte van 16 meter in de diepte. Twee hunner werden op slag gedood, de derde ernstig gewond. De vierde kon zich nog tijdig vastgrijpen en kwam met den schrik vrij. De twee verongelukten zijn gehuwd en laten verschei dene kinderen achter. Wanhoopsdaden. In de beklaagdenbank van het Assizenhof van het dep. Aisne zat deze week een jonge man, die tengevolge eener mislukte poging tot zelfmoord, blind was geworden. Hij had zich te verantwoorden wegens moord op het meisje waarmede hij verloofd was. Alfred Hélin, aldus heet de man, die 23 jaar oud is. had de achttienjarige Aaymonde Véron ten huwelijk gevraagd, doch de vader van het meisje weigerde zijn toestemming te geven, omdat hij slechte inlichtingen over Hélin had gekregen. In December 1929 besloten de jongelieden uit het leven te scheiden; Hélin loste een schot op het meisje, dat licht werd gekwetst, daarna op zich zelf, met het gevolg dat hij blind werd. Hij werd toen door de correctionneele rechtbank te Laon voor waardelijk tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ondank3 zijn infirmiteit bleef het meisje hem trouw; toen de vader in zijn weigering volhardde, besloot het paar ten tweede male een poging tot zelfmoord te doen. Het meisje zou haar geliefde zelfs hebben gesmeekt haar van het leven te berooven, waarin deminnaar had toegestemd. Den 12en November j.1. wurgde hij haar. Hij zelf bleef leven, naar hij zegt „om te getuigen en de waarheid te spreken." Hij verklaarde echter Raymonde spoedig te zu'.len volgen. Inderdaad bleek uit een brief van het meisje, dat bij haar den wil om te sterven had bestaan. Daar bij het getuigenverhoor echter bleek dat het ver leden van Héron niet smetteloos was, nam de jury geen verzachtende omstandigheden aan en werd Héron tot vijf jaar eenzame opsluiting veroordeeld. EEN MIJN INGESTORT. 2 tiooden, 1 zwaar gewonde. Naar eerst thans hekend wordt, is Dinsdagavond in de mijn Montcenis te Herne (Westfalon), een ern stig ongeluk gebeurd tengevolge van het instorten van een steiger waarop vier schilders werkten. Drie van hen vielen van een hoogte van 16 meter. Twee van hen waren op slag dood, terwijl de derde met levensgevaarlijke wonden, naar het ziekenhuis te Bo chum is overgebracht. De vierde arbeider kon zich redden en kwam met den schrik vrij. De slachtoffers zijn gehuwd en laten groote gezin nen achter. Kom ik 's avonds op myn eentje Heel laat van de Sociëteit. Dan voel ikme5oms„onzeker" Maar-'k raak toch den weg nooit kwijt Zie: mijn pijpje D0UWE töBERTS Leidt my zonder wederga, Want ik loop maar op de lucht af: ik loop den geur maar achterna...-.- Clinge Doordibót 20 -50 ct. per ons vwschaft U woiken van penot* EEN BRUTALE BEROOVING IN EEN BIOSCOOP. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Ko penhagen een brutale berooving plaats gehad in het kantoor van een der bioscopen midden in het cen trum der stad. Het was ongeveer middernacht, toen plotseling twee gewapende en gemaskerde mannen in het privékantoor van den directeur binnen traden en hem een revolver voorhielden, waarna zij hem op een stoel vastbonden. Daarna namen zij hem de sleu tels af, en openden de brandkast, waaruit zij een be drag van circa Kr. 6000 namen. Een signalement kon de directeur niet opgeven, aangezien zijn kantoor oj> dat moment slechts spaarzaam verlicht was. On middellijk na hun vertrek maakte hij wel alarm, doch toen waren de ongonoode gasten reeds lang ver dwenen. De politie tast op het oogenblik nog in het duister. EEN VLIEGTUIG, DAT NIET VERONGELUKKEN KAN. Op het Curtissvliegveld. te New York is een proef ge nomen met een vliegtuig dat zijn vleugels automatisch instelt in den goeden stand. Een vlieger experimenteerde er mee, zette in de lucht den motor af, nam de handen weg van de stuurinrichting en andere handle's en liet zich rustig naar beneden zeulen. De proef slaagde. WEER NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. Honderden huizen ingestort. Het water in den bene den-Donau staat thans zeer hoog, waardoor opnieuw een groote overstrooming aan de monding is veroorzaakt. Dee in de Donaudelta liggende stad Wilkow is ge- isoleerd en heeft telefonisch om hulp verzocht. Eenige honderden huizen der stad zijn ingestort. Er zijn reeds troepen naar het overstroomingsge-1 bied gezonden. Tot nu toe zijn geen menschenlevena te betreuren. Eveneens komen alarmeerende berichten uit do stad Ismail, waar het water 4 M. is gestegen. STAATSPENSIONNEERING. Donderdagavond hield ln Cérès de Schager Afd. voor, Staalspenslonneering een propagandaavond, met ala spreker de heer Ds. Baar van Alkmaar. Met dezen spreker is men steeds verzekerd van een pakkende rede, volkomen als Ds. Baar de kunst verstaat zijn gehoor te overtuigen. Dat deed hij ook nu weer van de waarheid van zijn betoog, dat het een Christenplicht is Oud en Arm de wereld uit te helpen. Zijn rede ver wierf dan ook een warm applaus. Niet minder succes had de gevierde Humorist Lon Bandy, die als steeds met zijn glossen en intervallen, maar ook met zijn liedjes de zaal deed schateren van het lachen. Maar Lou kan ook een ernstigen toon aanslaan en dan is zijn succes niet minder groot. De zaal was goed bezet en het bestuur der Afd. kan wat het welslagen van haar avond betreft, tevreden zijn. Er werden 9 nieuwe leden geworven. MARKTOVERZICHT. Door het slechte weer waren er weinig vette koeien aangevoerd; de handel was zeer kalm, een extra beestjo een enkeling, kon 47 ets. gelden maar de gewone gang wa3 45 ets. In gelde en kalfkoeien was weinig handel, de men- schen willen nog niet koopen! De handel in nuchtere kalveren was lang niet wild, maar er komen er wekelijks meer; prijzen iets minder Van oude slachtschapen geen noteering, waren er hoegenaamd niet aangevoerd. Vette schapen niet aange voerd. De handel in overhoudere voor den dood ging wel, er was trouwens bijzonder weinig. Met de biggen en schrammen matig, prijshoudend. Vette varkens waren weer teruggeloopen, hoogste prijs 22 ets, grooten aanvoer. Paarden waren weer goed vertegenwoordigd, handel zal wel gaan. Kippen en konijnen werden duur en vlug verkocht. Het was geen gunstige markt; weinig menschen en weinig aangevoerd. Zoo gezegd, dat zat in het gure weer4 Deze week draait in ons Theater Royal „Piccadilly* of Londen's Nachtleven. Dit is een boeiende mysto» rieuz^ filmroman uit Londen's artistenwereld. Naar een origineel scenario van Arnold Bennet, ven- vaardigd door E. A. Dupont, den beroemden regi» seur van „Variété" en „Moulin Rouge". In de hoofdrollen: Gilda Gray alsmede danseres Mabel Greenfield: Jameson Thomas als Valentino Wilmot, eigenaar der Piccadilly Club; Cyril Ritchard als Victor Smiles, de populaire danser; King Ho Ghang als Jim, de Chineesohe jongen en de beroem de Chineesche danseres Anna May Wong als Sliosho. Midden op Piccadilly Circus, het Centrum van Lon den's uitgaande en zich amuseerende wereld, lag als grootste attractie de Piccadilly Club. Flitsende en stralende lichtreclames lokken naar binnen en wekken magische kracht op allen, die do theaters verlaten. Tegen 11 uur 's avonds bereikt de drukte in de club haar hoogtepunt, vooral omdat te gen dat uur Mabel en Victor optreden. Mabel is een buitengewoon begaafde danseres en Victor eveneens. Maar Victor heeft nog meer: hij is de lieveling, de

Schager Courant | 1931 | | pagina 5