FOSTER'C ï£eicplu&riMeri Gemengd Nieuws. De Engelsche Zondag. Een verrassing voor de Roemeensche hoofdstad. Koninginnen maken ruzie. Dreigende miinwerkersstaking in Frankrijk. J[ RugpijnNierenPillen vjf Drama op een verlaten eiland. Slimme chauffeurs. In een vlaag van uitvindersovermoïd. Plaatselijk Nieuws. Vrijzinnig-Democratische Kiesvereenigmg Schagen. ITALIë ZAL DE INVOERRECHTEN VERHOOGLN. Op mals en vee. De Berlijnsche berichtgever van het Hdbld. meldt: In de Italiaansche Kamer heeft de minister van handel medegedeeld, dat de regeering de invoerrech ten op mais en vee zal verhoogcn, zoodra de desbe treffende handelsverdragen afgeloopen zijn. BIJNA 50 DAGEN REGEN TE BILBAO. Het werk in de mijnen gestaakt. Uit Bil'bao, in Noord-Span je: Reeds sedert 49 dagen regent het. hier ter stede. Ten gevolge van de regen- en sneeuwstormen is het ver keer op verscheidene wegen in de provincie gestoord. Al sedert verscheidene dagen is het werk in de mij nen gestaakt. LOUIS WOLHEIM OVERLEDEN. Een dor vertolkers uit „lm Westen nichts Neuss". Uit New York: Naar uit Hollywood gemeld wordt, is de bekende filmacteur Louis Wolheim overleden. De film „Van het Westelijk Front geen Nieuws", heeft Louis Wolheim, die daarin de rol van „Kat- chinskey" op onovertrefbare wijze vertolkte, wereld roem gebracht. DE GRIEP IN ENGELAND. 458 in een week. Uit Londen: Het aantal sterfgevallen aan influenza en griep in de groote steden van Engeland en Wales bedroeg vorige week 456 of 125 meer dan in de daar aan voorafgaande week. In dezelfde steden zijn in het nieuwe jaar tot nu toe 1585 sterfgevallen voorgeko men tegen 434 in hetzelfde tijdvak van 1930. NATUURRAMPEN. Griekenland is door hevige overstroomingen geteis terd. Tengevolge van de sterke regens van de laatste dagen zijn bijna alle rivieren in Macedonië en Thra- cië buiten haar oevers getreden. Een groot aantal dor pen, ook in Thessalië, staat, onder water Aan de kust hebben sterke stormen twintig vrachtschepen ern stig beschadigd. Aan hef reddingswerk nemen ook soldatei deel. In de huurt van het dorp Anoberasija is hovendien een aardschok gevoeld. Twintig gehou wen zijn dardoor getroffen. Met verkeer tusschen Tri- kale en Larissa is oneiirbroken en wordt met behulp van vlotten onderhouden. Waar uit een en ander blijkt, dat met den Vrijheids bond niet tot overeenstemming is te komen, wordt be sloten, nu tot daadzaken over te gaan. De verwachting is dat met Plaatselijk Belang samen werking mogelijk is. Die wil eveneens een nieuwe ver- eenlging stichten. De vergadering besluit het initiatief te nemen in over leg met P. B., tot vorming van een nieuwe vereertiging; tot deze vereengihg de geheele vrijzinnige burgerij uit te noodigen, toe te treden. Het bestuur krijgt opdracht de noodige voorbereiden de stappen te doen in overleg met het bestuur van P. B. Zoo spoedig mogelijk moet een vergadering worden uitgeschreven door een voorl. comité, enz. enz. De vergadering is verder van meening dat de wijze van samenstelling der candidatenlyst, waaromtrept de meeningen nog uiteen loopen, vastgesteld moet worden door de leden der nieuwe vereeniging. De wenschelijk- heid werd uitgesproken, dat de Vrijheidsbond alsnog zou medewerken. Tevens besloot de vergadering, dat de V. D. Kiesvèr- eeniging zich niet meer met de gemeenteraadsverkie zingen zal bezighouden. De rondvraag leverde niets op, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met zijn dank en waardeering uit te spreken voor de uiterst zakelijke besprekingen, die hij hoopte en verwachtte in het belang" onzer Gemeente te zijn. SPREKENDE FILMS. Naar wij vernemen zal binnenkort in het Theater Royal een gcluirlsmachine worden geinstalleerd, zoo- dat wij over eenigen tijd ook hier ter plaatse geregeld wekelijks zingende, sprekende en musiceerende films te hooren zullen krijgen. BOUWEN. Bij de Woningbouwvereniging „Schagen" zijn al reeds eenigen tijd plannen aanhangig om wederom arbeiderswoningen te bouwen. Thans zijn door den architect Chr. Dekker plannen in bewerking voor eenige huizen met bovenhuizen. De bedoeling was deze dan te bouwen aan de Lauriestraat in het Hee renbosch. De aanvraag van den grondprijs aldaar is al reeds eenigen tijd bij B. en W. ingekomen. P.W.N. Het leggen van een transportleiding van de Stolpe naar Anna Paulowna, voor het Prov Waterleiding Bedrijf alhier, is gegund aan fa. C. de Ruiter te Haarlem. OVERGEPLAATST. De heer C. van Oort, assistent-dienstgeleider bij de Directe Bel cn Acc. alhier, wordt 16 Maart a.s. over geplaatst naar Rotterdam. De kerk en do hloscoop. Onze lezers hebben nog kort geleden !n ons blad het een en ander kunnen lezen van de Engelsche Zondag en ook dat in Engeland een actie gaande is tegen het slui ten van de openbare vermakelijkheden op Zondag, en mede in verband met een rechterlijk vonnis waarbij dit sluiten werd gemotiveerd met een beroep op de Zondags wet van 1781. Thans heeft de „Councll of Chrlstlan Ministers on so- cial questione" zi«h over de zaak uitgesproken ln een stuk dat onderteekend is door zeventien (protostantsche) bisschoppen en een aantal bekende predikanten van de Anglikaansche Kerk en de Free Churches. De onderteekenaars verklaren dat zf1 de wet van 1781, die aangenomen werd met het doel om toenmaals te Londen bestaande „bepaalde misbruiken en profanaties op den dag des Heeren te voorkomen" niet kunnen be schouwen als van toepassing zijnde op de tegenwoordige maatschappelijke omstandigheden en wijze van regeeren Ten aanzien van schouwburgen en varlété's steunen zij ■den eisch dergenen, die aan deze instellingen verbonden zijn, dat de Zondag zal worden gehandhaafd als rustdag Wat bioscopen betreft, meenen de onderteekenaara dat <le beslissing ten aanzien van het open zijn op Zondag overgelaten dient te worden aan de stedelijke en graaf schapsraden, met inbegrip van den Londenschen graaf- schapsraad, in het licht der locale behoeften, eventueel na een plaatselijk plebisciet. Het parlement dient de voornaamste voorwaarden vast te stellen voor het geopend zijn op Zondag, wanneer daartoe besloten wordt. Zoo zou dit niet mogen geschie den uit winstbejag, er zouden bepaalde uren voor moeten worden vastgesteld; het personeel zou geen zeven dagen aan één stuk mogen werken en er zou scherp toezicht moeten worden gehouden op den aard der vertoonde films. Den nadruk leggen de onderteekenaars er intusschen op dat het Britsche volk in het algemeen tegen openstel ling op Zondag is. Koning Carol controleert prijzen, winsten en kwaliteiten van voedingsmiddelen. Het was Dinsdag 17 Februari j.1. een ware verrassing voor de bevolking der Roemeensche hoofdstad Boekarest, toert zij vernam, dat koning Carol in haar midden de rol gespeeld had van een modernen Harocn-al-Raschid. In een eenvoudig wandelcostuum en schijnbaar zonder gezelschap, verscheen Zijne Majesteit plotseling op de groote markt en informeerde bij de handelaars en boeren naar den Inkoopprijs en verkoopprijs van voedingsmid delen. In een paar gevallen zeide de koning: „Zulk een winst voor tusschenpersonen schijnt mij buitenmate hoog toe!" De koning kocht en proefde verschillende voedingsmid delen en bracht daarna een bezoek aan de bakkerswin kels, waar hij het gewicht van de brooden controleerde. Op straat sprak hij verschillende voorbijgangers, per- «onen van verschillenden rang en stand, aan cn onder vroeg hun terloops over hun werk en inkomen. Eenige malen gaf hij een arme of werklooze eón som gelds. Zijne majesteit verklaarde na afloop van dezen wan deltocht, dat hij van plan was, zijn onderzoekingen voort te zetten en dat hij ook een bezoek zou brengon aan ver schillende rijksbureaux, Geen echte koninginnen. Dit tweede kopje hebben wij er direct ter gerust stelling onzer lezeres bijgezet en hier volgt dan het droevig verhaal der oneenjgheid. Eik jaar weer wordt de verkiezing van een „Ko ningin van Parijs" govolgd door allerlei incidenten, welke de betrokkenen het. bloed naar het hoofd doet stijgen van drift, maar de buitenstaanders met een geamuseerde belangstelling vervult. Verleden jaar werd een „Miss Parijs" gekozen, die, naar later bleek, getrouwd was en kinderen had. Ze moest worden afgezet. En dit jaar is de jury er zoowaar weer ingeloopen: ze koos Mlle Vjviane, die ze oen lief jong meisje waande, doch die do moeder van oen vier maanden oud knaapje bleek te wezen. Ofschoon dit misverstand niet anders dan als een compliment voor de gekozene kon worden be schouwd, werd ze afgezet en werd mej. Line Fran- jane in haar plaats gekozen. Mlle Viviane echter weigerde afstand te doen van den troon en bleef eiken avond als Mlle. Paris optre den in een music-hall. De officieele koningin liet zich dit niet welgevallen en wondde zich tot den „verzoeningsraad". Niemand minder dan de beroem de advocaat do Moro-Giafferi kwam pleiten. Het resultaat is dat Mlle Viviane is onttroond, maar zich „Mlle ex-Paris" mag blijven noemen. In de eerste holft van Maart. Onder houd met Laval. De Fransche minister-president Laval heeft Don derdagmiddag een deputatie van den Franschen mijnwerkersbond onder leiding van Jouhaux, den algemeenen voorzitter van den Bond van Vakvereeni- gingen. ontvangen. De afgevaardigden kwamen den minister inlichten, nopens de algemeene verontwaar diging en opwinding die in arbeiderskringen heersch te over de voorstellen tot inkrimping van den ar beidstijd en de aangekondigde of reeds van kracht geworden loonsverlaging door de mijneigenaars. - De minister-president beloofde de doputatie dat hij zich met de eigenaars in vorbinding zou stellen en maatregelen zou beramen om de zaak te regelen. Havas meldt nader, dat de afgevaardigden, na de audiëntie bij den minister, een vergadering belegd hebben-, waarin met algemeene stemmen het besluit is genomen om in de eerste helft van Maart de alge- meen9 staking te proclameeren, indien voor dien tijd do eigenaars hun beschikkingen niet hebben inge trokken. CHARLIE CHAPLIN TE LONDEN. Chaplin is aan boord van de Maurctania te Ply- mouth aangekomen. Hij zal de première van City Lights in het Dominion-the-atre op 2 Maart bijwonen en neemt, overigens vacantio om zijn geboorteland en speciaal Kcnsington weer te zien, waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht. Hij hoeft de Engelsche regeering toestemming verzocht zijn film City Lights in de Brixton gevangenis te mogen vertoonen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Drie acteurs gedood. Uit Barcelona in Spanje wordt gemeld, dat een uit de richting van de stad komende auto bij een spoor wegovergang door een trein werd gegrepen cn geheel vernield. Van de inzittenden, een aantal Fransche en Spaansche acteurs, werden er drie gedood en twee levensgevaarlijk gewond. Rugpijn, rheumatische pijnen en blaaszwakte zijn vooral 's nachts een voortdurende kwelling. En dooi de er aan gepaard gaande pijnlijke urineloozing, len denpijn, hoofdpijn en duizeligheid bezorgt een nier- aandoening u rust noch duur. Uitstel maakt de zaak slechts erger zoo lang de nieren het bloed niet behoorlijk filtreeren, kunt gij niet gezond worden. Wek de nieren op tot hernieuw de werkzaamheid en kracht met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niermiddel, zonder eenige schadelijke bestanddeelen kan zoowel door mannen als vrouwen, oud en jong met voordeel gebruikt wor den. Door tal van menschen worden Foster's Pillen aanbevolen in gevallen van rheumatiek, spit, ischias, waterzucht, nierzand en -gruis, en andere nier- en blaaskwalen. Begin nog heden met het gebruik. Bij alle drogisten enz f 1.75 p. flacon. Het lot van zeven Franschen op een een zaam eiland in de Indisohs Oceaan. Een gruwelijke geschiedenis meldt een bijzondere medewerker van de „Matin" omtrent het lot van ze ven Franschen, die eenzaam achterbleven op het ei land Saint Paul in den Indischen Oceaan, en van wie er vier een jammerlijken dood vonden. In 1928 richtte een Parijsche maatschappij, aange trokken door de berichten over fabelachtig rijke langouste-banken, die zich daar zouden bevinden, er een fabriek op, welke zich met de langouste (zee- kreeft )-conserve zou bezighouden. Deskundigen uit Parijs stelden do productie vast: 20.000 langoustes zouden eiken dag in 116 kisten van honderd busjes elk worden „ingemaakt". Spoedig verrok het eerste contingent arbeiders, hoofdzakelijk uit Point-Aven en Conoarneau (Finistère) afkomstig. In 1929 werden zo afgelost en vertrok een nieuwe groen uit Brest Het laatst dat men van de bewoners op Saint-Paul hoorde, was einde 1929, toen een Engelsch schip hun ravitailleerde. Naar thans is geblckpn werden zij kort daarop door eon vroeselijke ramp getroffen. Den 3cn Januari 1930 verbrandde hun levensmiddelendepot cn bleven hun nog slechts enkele levensmiddelen over. De draadlooze verbinding was verstoord, hulp kon niet worden ingeroepen. Totdat eindelijk de maatschappij een schip zond om de ongel uk kigen af tc halen. Zeven personen zouden achterblijven om do machines te onttakelen en de fabrieksgebouwen te bewaken. Of er niet voldoende maatregelen zijn genomen om deze kleine kolonie te beschermen, of dat het lot te gen haar is geweest, 't is een feit, dat zij op schrik barende wijze werd geteisterd. Een ontzettende nood deed zich gelden, ziekten en ondervoeding ondermijn den haar, met het gevolg, dat het eene sterfgeval op het andere volgde. Stormen woedden rondom het ei land, het water doordrenkte de woningen en bracht de noodlijdenden tot razernij. Eind December 1.1. deed de „Saint-Paul" het eiland aan. Drie personen loefden nog.... De overigen wa ren door gebrek omgekomen of,hadden zich van hef leven beroofd. Do overlevenden zijn naai Madagascar gebracht om op hun verhaal te komen. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes C en uitslag, worden weggenomen door Ooomd 3060-90 ct. Tube 80 ct. E3I V W Bi] Apoth. en Drogisten W Hun buikje rond gegeten aan de lekker nijen der gasten van het gemasketrd bal. De gasten op een gemaskerd bal bij „la baronne de X", die een luxueus „hotel" in de buurt van het Bois do Boulogne bewoont, waren zeer verbaasd toen zij een Pierrot op waarlijk ongemanierde wijze zich aan de buffetten te goed zagen doen. De geheimzin nige figuur at cn dronk schier zonder ophouden, liep van het ecno buffet naar het andere. En van vele zijden liet men zich geringschattend over dezen on- hebbelijken smulpaap uit. Een der gasten wilde er het zijne van weten en zag hoe de Pierrot telkens verdween en spoedig daar na weer terugkeerde. Hij volgde hem, kwam terecht in de cour, waar een aantal chauffeurs, behoorend bij de auto's der gasten, bijeenstonden. Het bleek, dat zij voor gezamenlijke rekening een Pierrot-pakje had den aangeschaft, dit om beurten aandeden en dan naar binnen gingen om zich even aan de buffetten te verkwikken! Kanonschoten uit een bovenverdieping van een woning te Berlijn. In het westen van Berlijn werden Donderdagmid dag door het venster van een woning op de tweede étage met een stuk geschut talrijke schoten gelost. Zij veroorzaakten een hevige consternatie in de buurt en binnen korten tijd arriveerde een overvalcomman- do van de politie, dat het huis binnendrong. Het ka non en de munitie werden in beslag en de schutter, een 38-jarig man, mee naar het nolitiebureau geno men. Hij bleek een voormalig officier te zijn, die ge- ruimen tijd had gewerkt aan een nieuw model ka non. Toen het eenmaal gereed wa3, wist hij er geen raad mee. In een vlaag van uitvindersovermoed vuurde hij het door het venster af, gelukkig zonder iemand te treffen. Er zal een onderzoek naar zijn geestvermogens worden ingesteld. TEGEN DE ZELFMOORDEN IN HONGARIJE. Maatregelen van de politie. Naar aanleiding van het onrustbarende toenemen van het aantal zelfmoorden in Hongarije, heeft do fiolitie een aantal maatregelen genomen, die het den evensmoeden bijzonder moeilijk moeten maken. Dc apothekers moeten, wanneer zij siaapmiddelen vor- lcoopen, daarin een braakmiddel mengen, dat echter pas werkt na het gebruik van een groot kwantum. Verder zullen de huiseigenaren gedwongen worden op de binnenplaatsen, ter hoogte van de eerste ver dieping, sterk gaas te spannen en de Donau zal des nachts door schijnwerpers worden bestraald. DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Tengevolge van den sneeuwval in het gebergte van Oostelijk Turkije, werden zeven oersonen onder een lawine bedolven en levend begraven. Bovendien worden in de nabijheid van Malatia zeven andere personen vermist. Donderdag j.1. hield de V.-D. Kiesvereenigins Schagen opnieuw een spoedeiscbende ledenvergadering in het café van den heer J. K. Eoontjes. Er waren 12 leden opge komen. Voorzitter de heer A. de Heer. Do Statenverkiezingen. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen werd gelezen een ingekomen schrijven van het bestuur der V.-D. Kiesvereenlging „Burgerplicht" te Heerhugowaard. Hierin werd te kennen gegeven dat zij met ergernis kennis hadden genomen van den uitslag van het refe rendum voor de volgorde der caadi^atenlijst voor de Statenverkiezing, waardoor de aftredende leden Koste lijk on Koster door een afspraak van de Kiesverenigin gen Den Helder en Wieringen op een zoodanige plaats zijn achteruitgezet, dat zelfs de herkiezing van één der aftredenden onmogelijk is geworden, en de eerste twee rangnummers worden ingenomen door do hoeren De Boer van Den Helder en O. Bosker van Wieringen. Burgerplicht noemt dit een domme en onwaardige han delwijze en de plattelandsklesvereenigingen zich dit niet kunnen laten welgevallen. Het partij- zoowel als het dis- trictsbelang eischt dat althans één der aftredende Sta tenleden wordt herkozen en er moeten maatregelen be sproken worden om dit nog te bereiken. Daartoe wordt een vergadering gehouden op Zaterdagmorgen te Alk maar, waartoe zijn opgeroepen Noordscharwoude, Oud karspel, Schoort, Winkel, Wieringerwaard, Anna Pau lowna en Schagen. Heerhugowaard wil trachten een op lossing te zoeken en voor die oplossing ter federatie vergadering één lijn trekken, 's Middags is er federatie- vergadering, waar het referendum zal worden behandeld. Schagen treedt uit de federatie. Een eigen plattelandslüst. Bij de besprekingen komt terstond naar voren dat de belangen van Schagen en van het platteland bij deze ver kiezing op 't spel staan. Die belangen dreigen te worden opgeofferd ten gunste der stad Helder. Herinnerd wordt dat bij elke verkiezing weer opnieuw de strijd met de heeren van Den Helder moet worden gestreden. Nu zou door machinaties vanDen Helder het platteland zijn af vaardiging in de Staten geheel kwijt raken. Van het zoeken van een oplossing werd geen heil ver wacht; het zou worden een plooien en strijken, een kool en geit sparen, zonder de gepleegde onrechtmatige daad volledig goed te maken. Door het federatiebestuur was nog nooit ingegrepen, wat er ook al gebeurd was bij vo rige gelegenheden. Beter wordt geacht, zich van de federatie af te schei den, met een eigen plattelandslijst uit te komen en con tact te zoeken met de vele V.-D. Kiesvereenigingen in ditdlstrict, die voor en na uit het Bondaverband zijn uit getreden. Besloten werd met algemeene stemmen* uit de fede ratie te treden; te trachten met een eigen lijst uit te komen. Op de vergadering van Zaterdagmorgen zal dit besluit worden medegedeeld en de plattelands-zuster-af- deellngen worden opgewekt, deze zelfde houding aan te nemen. De verdere maatregelen te nemen in overleg met de zusterverenigingen. Uitgesproken werd dat van eeni ge samenwerking of samenspreking met Den Helder geen sprake meer kan zijn. Tot afgevaardigden naar de voorvergadering, zoowel als naar de federatievergadering worden bij acclamatie benoemd de heeren A. de Heer en M. Wissekerke. Samenwerking Gemeenteraadsverkiezing. De Voorzitter doet daarna verslag van de nieuwe con ferentie, die gehouden is met afgevaardigden van Plaat selijk Belang en Vrijheidsbond. Het resultaat dier con ferentie is, dat geen samenwerking is verkregen, maar dat de volgende 3 plannen bij deze vereeniglngen ter ta fel zouden worden gebracht: 1. Voorstel V.-D. Ktesvereen.: Een nieuwe kiervereen. stichten die zich uitsluitend belast met de verkiezingen voor den Gemeenteraad, van geschikte Vrijzinnige raads leden. De candidatenlijst alfabetisch opmaken (dus geen referendum). Verkozen worden verklaard de candida- ten, die van de kiezers do meeste stemmen hebben ver kregen. De candidaten verbinden zich schriftelijk tot terugtrekking ten behoeve van een ander die meer stem men had verkregen. 2. Voorstel Vrijheidsbond: Een nieuwe vereen., doch deze zelf te maken en te laten bestaan uit evenveel leden van elke groep, b.v. 30 van V.D., 30 van V.B. en 30 van P.B. Een referendum bepaalt de volgorde der lijst. S. Voorstel Plaatselijk Belang: Nieuwe vereen, stich ten, waartoe ieder kiezer kan toetreden. Echter geen al fabetische lijst, maar de volgorde bij referendum te be palen. NIET AANGENOMEN. Ds. G. Hornstra te Koog aan de Zaan, heeft het be roep tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Schagen niet aangenomen. MARKTOVERZICHT. De markt van 19 Febr. j.1. was ook weer een echte wintermarkt, wat de drukte betrof. 51 vette koeien werden er aangevoerd, waarvan de duurste is ver kocht voor 47ct., een extra beest. Het gros ging voor 45 ct. en minder. Koevleesch wordt tegenwoor dig weinig gegeten, vertelde een slager; meer var kens- en nuchter kalfsvlecsch, wat goedkooper is, dus te begrijpen dat de handel stug was. Met de gelde- en kalfkoeien was het ook een stuggen handel. De prij zen welke nog besteed werden, waren nog direct niet laag te noemen. Stieren, vaarzen, graskalveren slaan wij weer over, geen een aangevoerd. De aanvoer van nuchtere kalveren was tamelijk groot, maar die tijd is er weer; de handel was goed, f20 is besteed, maar van f8—f 14 was zoo het ge middelde wat besteed werd. Kuikalveren zijn nog wel gewild. Van de overhouders was wel wat af, handel stug. Vette schapen niet aangevoerd en de tijd van de oude slachtschapen' raakt tijdelijk- uit Op de biggenmarkt was het iets beter en duurder, eon gragen handel. Met de schrammen was het een kalme boel, die waren niet zoo gewild. Vette varkens waren er veel aangevoerd. Bij andere markten ge zien was de handel hier aardig goed. Prijzen zijn laag, dat zijn wij tegenwoordig gewend. Voor kippen en konijnen^ werden weer goede prij zen besteed, vooral niet minder, handel best. Daar kan gerust wat meer van komen, werd er gezégd. De laatste markten waren er veel paarden aange voerd, die handel schijnt nogal goed te gaan. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JONGEREN BOND. Verwijzende naar de aankondiging elders in dit blad, aangaande het houden van een propaganda- avond op 23 Febr. in de Ned. Herv. Kerk alhier, nog een enkele opwekking. Over geheel Nederland en öok in verschillende plaatsen van Noord-Holland be staan al sinds jaren afdeelingen van dezen Jongeren Bond. Om nu ook de Vrijzinnig Jongeren van Scha gen in dit verband op te nemen, is deze propaganda- avond georganiseerd. Het is niet mogelijk om in een. paar woorden doel en werkwijze van deze Jeugdbe weging uiteen te zetten. Alleen willen wij er even de aandacht op vestigen, dat in ons land een religieuse beweging gaande is onder de jongeren en dit opleven gaat samen met een kentering in het Vrijz. Protes tantisme. De wil is nl. ontstaan, om te komen tot meer eenheid, zoowel in gedachten als organisatie Wij zijn .een groep van jonge menschen en als zoo danig willen wij de gedachten van het Vrijzinnig Pro testantisme uitleven Het openbaart zich op velerlei wijze en in velerlei vorm. maar ondanks die veel heid voelen we ons één, vormen we samen een groote innerlijke verwantschap, die nog steeds groeiende is. Alle jongeren, die zich aan ons verwant gevoelen, willen we opnemen in onzen kring, waarin we trach ten te leven naar den eisch ons gesteld. Voor ieder afzonderlijk beteekent de Bond vaak meer en kan hij meer beteekenen. daar hiermede niet alles is gezegd, wat hij aan mogelijkheden in zich draagt. Wij hopen dat de Vrijz. denkende jongeren van Schagen a.s. Maandag naar ons komen luisteren en zullen beseffen, dat hun plaats in onze rijen is. THEATER ROYAL. Deze week loopt de film „De Gevangene van St Helena", een groote historisch filmspel in 8 acten. Wij zullen ditmaal geen korte inhoud geven, maar ons bepalen tot enkele persbeoordeelingen, die. o.i. aanwijzen dat de bezoekers van de voorstellingen van a.s. Zaterdag en Zondag iets zeer bijzondere wacht, een stuk kunst dat de wereld heeft beroerd. Nieuwe Rotterdamsche Courant: een zeldzame première. Zeldzaam inderdaad. Want hoeveel theaters durven het thans nog aan een groote zwijgende film uit te brengen, ook al staat het werk op naam van een cineast als Lupu Piek en ver toont de spelerslijst namen als Werner Krauss en Albert Bassermann? een uitmuntend voorbeeld van een historisch filmwerk van de goede soort De Telegraaf: Een film met Bassermann en Werner Krauss is een gebeurtenis, ook voor liefhebbers van het tooneel. Het Vaderland: een kunstwerk met buitengewone tragiek. Het spel is van den sobersten ernst. Krauss als Napoleon noemde ik reeds en ik zou er over uit willen weiden als de ruimte het me toestond. Albert Bassermann was de grimmige Hudson Lowe en toonde een ver beten Britsche kop. Deze film behoort tot de laatste groote silent pictures (stille films). Een der hekke- sluiters. En zij behoeft geen sound. Zij is zichzelf zonder song een stomme klacht: een leven, dat wegteert, na de opklimming van soldaat tot keizer. De Avondpost: Een grootsch filmwerk met Werner Krauss als Napoleon. Deze rasartist geeft van zijn rol een uit beelding, die in een woord overweldigend is. Het is een dieptragische film, waarin alle medespelenden prachtig spel geven.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14