15 ia ENSEMBLES MET BLOUSES. RECEPTEN ONZE PATRONEN. Een dezer dagen lazen we onderstaand artikeltje in het tijdschrift „De Huis houding". „DE" VROUW, „DE" MAN EN „HET" KIND door TRUUS EYGENHUYSEN. Generaliseeren. „Tja," besloot mijn vriend, die door een vrouw, zegge één vrouw, in zeker opzicht was teleurgesteld, „Tja, zoo is de vrouw li had het op de lippen om te zeggen „O, dank je wel", maar ik had geen lust om met mijn zwartgalligen vriend te dis puteeren en dus zweeg ik, hoewel ik op dit oogenblik volkomen, besefte dat er een gevaar dreigde. Want ik weet zeker, dat onze gezamenlijke vriend S. ter gelegener tijd dezelfde verzuchting te hooren krijgt en dan het heele vrouwendom naar die ééne, die zoo jammerlijk teleurstelde, zal afmeten. Ik hoor hem al te pas en te on pas oreeren „De vrouw Niets gedaan Daarmee kom je altijd bedrogen uit Hij zal me doen denken aan een verre vriendin, die altijd spreekt van „dè man". „De man is nu eenmaal egoïst 1" beweert ze en den laatsten tijd praat ze ook voortdurend van „hèt kind". Zonder aar zeling, op en top de verpersoonlijking van het Fransche spreekwoord, dat zegt, dat «en deur open of dicht is, doceert ze „Het kind is wreed of „Het kind speelt het liefst alleen 1" Als ik dergelijke din gen van haar hoor, ben ik altijd dankbaar, dat er aan het dilettantisme voor een groot gedeelte paal en perk ls gesteld en zij dus geen cursussen kan houden over ongetwijfeld goed bedoelde paedagogie. Ja, generaliseeren is gevaar en wie spreekt van „dè vrouw" en „dè man" en „hèt kind", zegt eigenlijk onzin. Want „dè vrouw" „dè man" en „hèt kind" be staan niet. Er bestaan alleen vrouwen, mannen en kinderen, en als twee dingen nooit precies aan elkaar gelijk zijn, dan is dit zeker het geval in de wereld der pienschheid. Want er zfjn vrouwen, die vijf kinderen hebben en geen greintje moederlijk gevoel bezitten en er zijn vrouwen, die geen Kinderen hebben en één-en-al moeder zijn. Er zijn vrouwen, die zich zelf alles ontzeggen om van haar man's inkomen zooveel mogelijk te sparen en er zijn vrouwen, die niet weten wat ze zullen doen om het inkomen van haar man op te ma ken. Er zijn vrouwen, (".o praten zonder verstand en er zijn vrouwen, die ver stand hebben zonder te praten.' Er zijn vrouwen, die het altijd even druk hebben (en geregeld maar wat rondklungelen en er zijn vrouwen, die een volhandigen werk kring hebben en overal tijd voor kunnen vinden. Er zijn vrouwen, die zeggen altiju een goed echtgenoote te zijn en nooit een hani uitsteken naar de knooplooze jas sen en vesten van h r echtvriend en er zijn vrouwen, die de kleinste oneffen heid in het leven van haar man dadelijk gladstrijken en nooit aan haar voorbeel digheid denken. Er zijn vrouwen, die kla gen, dat de vrouw geen rechten heeft en het malligheid vinden als ze haar stem plicht moeten vervullen en er zijn yrouwen Ja, van „dè vrouw" gesproken En er zijn mannen, die zich modern noemen en het belachelijk vinden als hun dochters willen studeeren en er zijn mannen, die den ouden tijd nog zoo slecht niet vinden en hun dochters als een van zelfsprekendheid dezelfde rechten geven als hun zoons. Er zijn mannen, die voor iedere vz.uw galant zijn, behalve voor hun eigen vrouw en er zijn mannen, die voor niemand anders oogen en aandacht hebben dan voor de ééne, de aangebedene. Er zijn mannen, die bij hun huwelijk zeg gen, dat ze hun vrouw op de handen zui dragen, maar haar zelfs geen arm aan- biede als ze op een hobbeligen weg loopt te struikelen en er zijn mannen, die hun vrouw laten beloven lief en leed met elkaar te deelen, maar die alles, wat haar zou kunnen verontrusten, met zich zelf uitvechten. Er zijn mannen, die overal een opgewekt gezicht zetten, behalve thuis en er zijn mannen, wier trekken zich pas ontspannen als zij hun pantoffels aan de voeten hebben en met hun pijp bij den haard zitten. Er zijn mannen, die een vrouw het hof maken en met een andere trouwen en er zijn mannen, die zich verplicht voelen een vrouw te trouwen als hij haar een zoen heeft gegeven. Er zijn mannen, die op hun kantoor gevreesd worden, maar thuis geen woord te zeggen I hebben er zijn mannen Ja. van „dè man" gesproken En dan „hèt kind" 't Mocht watEi zijn kinderen, die op school engelen zijn waarmee thuis geen land is te be?eilen en er zijn kinderen, die thuis nooit over de schreef gaan en op school voortdurend uit den band springen. Er zijn kinderen, die hun onderwijzers aanbidden en er zijn kinderen, die ni weten wat ze zullen doen om hun onderwijzers op stang te jagen. Er zijn kinderen, die bloemen pluk- ken en ze wegsmijten en er zijn kin deren, die van bloemen houden en er op hun knietjes stil naar gaan zitten kijken. 1 Er zijn kinderen, die zich doodongelukkig voelen als z- een vreemden bezoeker een handje moeten geven en er zijn kin deren, die er nooit zóó stralend uitzien als wanneer ze met vreemde menschen kennis maken. Er zijn kinderen, die een onver- schillig gezicht trekken en een warm klop pend hartje bezitten - en er zijn kinderen met een altijd levendigen oog opslag en die heelemaal geen hart heb ben. Er zijn kinderen, die een alles begrij pende moeder hebben en nooit vertrouwe- lijV met haar kunnen omgaan er zijn kinderen En dan nog te spreken van „hèt kind". HACHé. Benoodigd 300 G. koud rundvleesch of schapenvleesch, 4 d.L. magere jus met water, 1 stukje Spaansche peper, een paar kruidnagelen, stukje laurierblad, 50 G. uien, 30 G. tarwebloem. 40 G. boter, 10 G. maizena, y dJL. azijn, 2 theelepels, Maggi- aroma. BereidingFruit de fijn gesnipperde ui met de boter en de bloem bruin, maar zonder te laten branden. Voeg dit mengsel roerende bij de ver warmde jus, waarin de kruiden zijn ge trokken en laat de saus roerende nog 5 minuten koken ;voeg er den azijn bij en laat in de saus het in dobbelsteentjes gesneden vleesch ongeveer 1 uur zachtjes stoven. Bind dan de saus met de aange mengde maizena en voeg er bij het opdoen het Maggi-aroma bij en desverkiezende y3 eetlepel Worcestershire-saus. Presen teer bij de haché gekookte aardappelen of droge gekookte rijst. HAZELNOOTPUDDING. Kook 2 ons gepelde hazelnooten even op, die voor het gemakkelijk afgaan der velletjes. Droog ze op een hoekje van de kachel, maal ze en vermeng ze vervolgens met 14 lepels suiker. Brokkel ly ons zachte biscuits in 7 dh. kokende melk en laat deze met een klein stukje boter even doorkoken. Wrijf ie koekjes fijn en vermeng de gesuikerde- hazelnooten ermee, verder 6 flink geklopte eierdooiers en op het laatst de 6 zéér stijf geklopte eiwitten. Vul den beboterden ge- pa eerden warmen puddingvorm voor 2/3 met dit mengsel en kook hem 1 uur au br'n Marie. Dit zelfde mengsel in een be boterden vuurvasten schotel gedaan, moet yk uur in den oven bakken. Men kan dan nog wat gehakte hazelnooten er op strooien. GEGARNEERDE SCHELPJES VAN KOUDE VISCH. Neem hiervoor gekookte visch zonder graat, zalm tarbot, kabeljauw, kreeft of garnalen en leg die in kleine stukjes in de schelpjes. Bedek ze met dikke Ravi- gotte saus. Ravigotte saus te maken op de volgende wijze maak een mayonaise en roer er een lepel zeer fijn gehakte uitjes en augurkjes door. Garneer vervolgens het randje met kleine schijfjes wortel, dop erwtjes en wat stukjes augurk. RIJSTPANNEKOEKEN. Benoodigd: 200 G. tarwebloem, 3 eieren, iets zout, ya L. melk, 450 G. ge kookte rijst, 75 G. boter. Bereiding: Klop de eieren met het zout, voeg daarbij het meel en onge veer de helft van de melk. Klop met een houten lepel of liever nog met een eier- klopper (garde) alles goed glad, meng er dan de overige melk door en tenslotte de koude, gekookte rijst. Bak van dit be slag op de gewone wijze dikke panne koeken, ongeveer 6 stuks, keer ze onder het bakken zoo nu en dan eens om en giet er van tijd tot tijd een weinig van de ge smolten boter tusschen. Presenteer de pan nekoeken zoo warm mogelijk met kaneel en suiker. NUTTIGE WENKEN Bad- en andere sponzen, die kleverig zijn Een middel om kleverige sponzen weer schi en en frisch ma«?a, krijgt men dcor een eierlepeltje gewone witkalk te verdun nen in koud water tot het vocht melkwit ziet. Daarin knijpt men de spons flink uit en laat haar er dan een poosje in staan Het water wordt dan vanzelf helder en men spoelt de spons een paar maal na in schoon koud water. Op deze wijze behandeld, wor den ook de meest onbruikbare sponzen weer als nieuw. Is een spons glibberig ge worden door de zeepdeeltjes, die erin zijn achtergebleven, dan kan men haar ook weer zuiver maken als men wat zout in het water doet. Een handvol is voldoende op een halven liter "water. Zure melk kan ook dienst doen, of lauw water met een scheutje ammonia. Hierin moet men de spons een halven dag laten liggen, voor dat men haar in schoon water uitwascht Satijnen schoentjes. Om donkere satijnen schoentjes te was- schen doopt men een linnen lapje in een koud aftreksel van houtzeep, wringt het goed uit en bestrijkt er het satijn mee. Bij lichtgekleurd satijn neme men liever gewoon zeepsop. De eenige voorzorg hierbij is, dat de schoen van te voren met een zacht bor steltje is afgeschuierd en het satijn niet te nat mag worden gemaakt. Alle vlekken verdwijnen op deze manier. Men gebruike weinig vloeistof en vuile de schoenen van te voren op met proppen vloei. Mocht er eventueel een vlekje te zien zijn, dan kan dat met benzine of tetra worden behan deld. Inktvlekken in linoleum en zeil worden gebet met azijn of melk. Uit doorgedrukt of effen linoleum kan men ze wegschuren met fijn zand, Brusselsche aarde of zacht, schuurlinnen. Het linoleum wordt daarna opnieuw met was opgewreven. HOE MOET MEN ZELF EEN PATROON KNIPPEN? DE ROK MET PUNTEN. Deze rok is een variatie op de rok met punten die we reeds in één -an de vorige rubrieken besproken hebbenen. TT zet een loodlijn en waterpaslijn op en meet naar rechts en naar beneden 1/6 heupwijdte af en teekent dan y gedeelte van een cirkel. U meet de geheele lengte I van dc japon en ook de hoogte waar de punten begonnen zijn, vanzelf als U beide getallen van elkaar aftrekt blijft de lengte van de rok over en meet dit aantal c.M. nu op de waterpaslijn en loodlijn vanaf 1/6 hw. af en teekent dan de rechthoek af. Deel nu de vierde cirkelboog in de helft en zet rechthoekig een lijntje naar beneden. Bij het lijfje meet u de lengte van de schuine lijn van de punt en zet deze lengte vanaf de kruisjes af tot u stuit op de rechte lijn. De lijnen van de punten van lijfje en rok moeten even lang zijn, want deze moeten op elkaar passen. Het rokje mag nu geheel volgens teekening geteekend worden. Patronen van de modellen van mantels en kinderjurken zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mejuffr. L Berendes, Joan Maetsuyckerstraat 96, Den Haag. De patronen voor dames kosten 1.die voor kinderen 0 80. Het duurt ongeveer 10 dagen alvorens ze in het bezit komen van degenen die patronen aanvragen. Aan de lezeressen die een patroon bestel len, wordt beleefd verzocht bij de aanvrage het verschuldigde bedrag in te sluiten, tef voorkoming van administratiekosten. 1). Een ensemble uit marine-blauw wol len crêpe marocain. De rok is in vorm ge sneden. Het manteltje sluit nauw aan het middel aan en wordt gesloten met drie knoopen. Over de heupen vormt het een kleine basque. Van voren is dit manteltje rond uitgesneden en krijgen we zoo de blouse van wit mousseline te zien. Deze blouse is gegarneerd met kleine ge- incrusteerde Valenciennes welke een plas tron afteekent en het décolleté zoomen en die men eveneens aan de polsen terugvindt Benoodigd marineblauw marocain 3 M. 25 van 1 M. 40 breedte. Witte mousseli ne 2 M. van 1 M. breedte. De blouse van dit ensemble kan men ver vangen door die welke rechts ervan afge beeld is Deze laatste if van rosé crêpe Georgette met een geplisseerde volant op de borst. Een zelfde plissé vinden we on deraar. de korte mouwen en ook vormt deze plissé de kleine basque onder de ceintuur met paarlmoeren gesp. Benoodigd 2 M 25 van M. 1 M. breedte. 2). Hèt tweede ensemble is van zwart satijn. De rok sluit zeer nauw om de heu pen, van onderen verwijdt hij zich door waaiervormige plissés, welke geincrusteerd zijn. De van voren afgeronde boléro wordt gedragen over een blouse van turkoois- kleurige voile, welke blouse met plat kraagje gesloten wordt door drie kleine ge plisseerde strikjes. De zelfde strikjes vinden we aan de korte mouwen boven de ellebogen. Over de blouse twee a jour lijnen in rijgsteek. Benoodigd Zwart satijn 4 M. van 1 M. breedte. Voile 2 M. van 1 M. breedte. Bovenstaande blouse kan men vervangen door de onderaan afgebeelde, die gemaakt is van donkerbruine kant met een dubbele jabot en een kleine, in vorm gesneden bas que onder den ceintuur met zwarte gesp. Benoodigd 2 M. 25 van 1 M. breedte EEN OUD VERSJE. Er leefde eens in Indië, Een oude kakatoe; Die drukte bijna altijd door Zijn rechteroogje toe. En toen hij daarvan spierkramp kreeg, Wat deed de kakatoe? Hij sloeg zijn rechteroogje op En kneep het linker toe. Dat was een groote philosoof, Die oude kakatoe; Want wie tevreden leven wil, Knijpt steeds een oogje toe.

Schager Courant | 1931 | | pagina 20