Alumni Nitnws- Atatit- UilMlal SPORT Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. 33 koeien en twee paarden in de vlammen omgekomen. Inbraak te Rotterdam. Ernstige verduistering te Amsterdam. De aanslag op koning Z o g o e. V/eer een mijnramp in Duitschland. Mexicaansche boeren eischen werk of eten. De Competitiewedstrijden. Dinsdag 24 Februari 1931. 74ste Jaargang No. 8821 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver tentie!) nog zooveel mogelijk in het eerstuitkornend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Bij een groote boerderij-brand in Fries land. Zaterdagmorgen om vijf uur brak brand uit in de boerderij, bewoond door den veehouder Krol te Fol- lega (F.) In een uur tijds was alles tot den grond toe afgebrand; 33 stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak moet gezocht worden in het omvallen van een lantaarn. Alles was verzekerd. De boerderij be hoort in eigendom aan den heer P. Winia te Follega. In aansluiting op bovenstaand bericht wordt na der gemeld, dat de veehouder Krol was opgestaan, en een petrbleumlantaarn had aangestoken, die tegen een schot tusschen de hooiafdeeling en koestal was bevestigd. Ilierop ging hij den knecht wekken, en in dit korte tijdsverloop is de brand ontstaan, daar de lantaarn die in brand was geraakt, het hooi aan tastte. Eenige kistjes met geldswaardige papieren konden in veiligheid worden gebracht en ook konden nog zeven koeien uit de vlammen worden gered. Omgeko men zijn, zooals reeds boven gemeld. .33 koeien, w.o. 10 éénjarige, voorts twee paaiden, eenige kippen en een hond. Van den inboedel kon niets worden gered, evenmin van de landbouwwerktuigen en gereed schappen. Bij een anderen boeredrijbrand eveneens enkele dieren in de vlammen omgekomen. Nog een tweede boerderijbrand heeft in Friesland gewoed. Zaterdagmorgen is namelijk te omstreeks 6 uur door het omvallen van een lainp in de schuur, alwaar het hooi in brand geraakte, het boerderijtje van F. Dijkstra te Gersloot, bij Heerenveen, afge brand. Niets kon behouden worden. Een paard en. eenige koeien kwamen mede in de vlammen om. Een brandkast opengescheurd. - duizenden guldens gestolen. Eenige Zaterdagmorgen is de werkster van de firma H. Hanno en Co., expositeurs en graanfactors aan het Nieuwland te Rotterdam, tot de ontdekking gekomen, dat er den afgeloopen nacht was ingebroken. De brandkast, die in een klein kantoorvertrek stond, was aan de voorzijde a la sardine opengescheurd en de geheele inhoud was verdwenen. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onder zoek instelde. Vermoed wordt, dai de dieven met be hulp van valsche sleutels binnengekomen zijn. Wat er precies in de brandkast heeft gezeten, is nog niet definitief vastgesteld. Behalve vele papieren moet er in elk geval een aanzienlijk bedrag in geld vermoedelijk ettelijke duizenden guldens bedragen de zijn gestolen. Het onderzoek wordt voortgezet. De buit f5000. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat er uit 'de brandkast f 5000 zijn ontvreemd. De ex-administrateur van Arti gearresteerd. 50.000 gulden verdwenen. In bet najaar van 1930 werden onregelmatigheden ontdekt in het beheer van 't Weduwen- en Weezen- fonds van de „Maatij. Arti et Amicitae" aan het Ro- kin te Amsterdam. Uit een bocken-onderzoek bleek, dat de administrateur ruim f 50.000 verduisterd had. De iman werd geschortst en later ontslagen, doch daar zijn familie bereid bleek het tekort geheel of ge deeltelijk aan te zuiveren, bleef aangifte bij de po litie achterwege cn maakten ook de bladen van het geval geen melding. In het begin van dit jaar gelastte de officier van justitie te Amsterdam evenwel ambts halve een onderzoek naar de gepleegde fraude. Naar aanleiding van de desbetreffende precessen-verbaal is dezer dagen de 44-jarige ex-administrateur te zijnen huize te Aerdenhout gearresteerd en naar het Huis van Bewaring hier ter stede overgebracht. De daders. Omtrent den aanslag op koning Zogoe van Albanië, Vrijdagmiddag voor 't stadstheater te Weenen, wordt nader gemeld, dat de oene dader officier der gendar merie is geweest en Gjeloshi heet. Hij woont reeds verscheidene jaren in Weenen.. De ander is een Al- baneesch kapitein, Aziz Cami genaamd. Tijdens het voorloopig verhoor verklaarden zij, dat zij den koning hadden willen dooden, daar zij hem be schouwden als een verrader van het Albaneesche volk, die schuldig is aan de ineenstorting van zijn land. Aziz Gami beweert, dat de aanslag op 19 Febr. beraamd werd in het Opera Café, waar hij met Gje loshi oen samenkomst had. Toen zij den daarop vol genden dag bij <le opera den wagen des konings za gen staan, besloten zij de daad direct uit te voeren. Op Aziz Gami werd een revolver gevonden, waar uit 7 patronen afgeschoten bleken. Op Gjeloshi trof men een 10-schot,s Hauserpistool aan, waarmede twee schoten waren afgevuurd. Bijna gelyncht. Verhaal van een oogge tuige van den aanslag. Omtrent den aanslag op koning Zogoe deelde de Albaneesche leeatieraad Saraci aan de „N. Fr. Pressc" nog enkele bijzonderheden mccie: De koning, zijn adjudant en de hofmaarschalk stapten in de eerste auto, Saraci begaf zich met twee andere heeren naar de tweede. Ik had den wagen nog niet bereikt, zoo vertelt Saraci, toen ik twee schoten hoorde. Ik liep terstond terug en bij het derde schot trok iK mijn revolver en schoot tweemaal in de richting, waar in de vuur straal zag. Tegelijkertijd vielen ook schoten uit de auto van den koning, welke de hofmaarschalk loste, waarop ik twee personen met revolvers in de hand zag vluch ten. Ik wendde mij om, om te zien of de koning nog in de auto was, en zag, dat majoor Topollag den ko ning bij het uitstappen wilde helpen, maar op hetzelf de oogenblik zakte hij dood ineen. Hij had zijn leven voor den koning opgeofferd door zich voor hem te plaatsen. De koning keerde zich om en liep kalm met Liba- howa naar hei operagebouw t^rug, waar laatstge noemde eerst ontdekte, dal hij zelf gewond was. Toen ik zag, dat de koning ongedeerd was, wilde ik de plaats van den aanslag verlaten, maar viel daarbij op den grond. Toen ik opstond, kwamen voor bijgangers en politieagenten met revolvers in de hand op mij af, daar zij mij blijkbaar voor een der daders hielden. Uit de menigte werd geroepen, dat men mij moest lynchen, en ik heb het slechts aan de talrijke gewapende macht te danken, d-at ik ongedeerd bleef. Men bracht mij naar het politiebureau, waar ik mij legimiteerde, zoodat ik na een kwartier kon vertrek ken. Koning Zogoe verloor tijdens den aanslag geen oogenblik zijn kalmte en in het hotel, waarheen ik mij het politiebureau bpgaf, vond ik hem vol komen zichzelf meester. Ernstige mijngasontploffing in de „Esch- weiler Reserve" bij Aken. Talrijke doo den en zwaar gewonden. In de te Nothbers- bij Eschweiler (district Aken) gelegen mijn Eschweilr r-Reserve is Zaderdagmorgen een ernstige mijngasontploffing ontstaan. Volgens hot eerste bericht waren e»- drie dooden en vier gekwet sten, doch om 10 uur waren er reeds 11 dooden en 4 gekwetsten; 13 mijnwerkers zijn no r in er mijn. op gesloten. Volgens een gerucht zouden er zelfs nog 90 opgesloten zijn, doch dit bericht'is onjuist geble ken, daar behalve de gemelde der.ien mijnwerkers de rest naar boven is gekomen. Tien arbeiders hebben zich in het ziekenhuis voor gasvergiftiging laten be handelen. Angstige spanning der bevolking. Een speciale verslaggever van het persbureau V. D. meldt uit Xothberg: Het plaatsje Nothberg behoort tot de gemeente Esch weiler en ligt ongeveer 20 K.M. ten Oosten van de Xederlandsche grens, dicht bij Aken. De Bergstrasse, die naar de terreinen van de „Esch weiler Reserve" leidt, is zwart van de menschen, die elkaar voor het hek van het terrein verdringen en ang stig afwachten op nadere berichten omtrent omvang en oorzaak van het ongeluk. Vier mijnwerkers, die even te voren met de nacht ploeg naar boven waren gekomen, sloten zich onmid dellijk bij een der reddingsbrigaden aan en daalden weer in de mijn af. Reeds na een uur daalde ook de eerste commissie van onderzoek naar de mijn af, bestaande uit eenige ambtenaren van de mijninspectie. De commissie constateerde, dat er geen gassen meer in de mijn aanwezig waren en dat er ook geen gevaar voor nieuwe instortingen is. Gelukkig heeft de exolosie geen grooten omvang ge had, wat voornamelijk te danken is aan het feit', dat de „Eschweiler-Reserve" een z.g.n. „natte" mijn is. De dooden ziin ten deele zwaar verminkt en konden nog niet geïdentificeerd worden. Slechts van 12 hun ner zijn de namen bekend. De dooden zijn voorloopig opgebaard in een groote fabriekshal. De ontploffingshaard ligt. heneden de 600 Meter ver dieping in de afdeeling 12. De explosie was zoo krach tig, dat in de daarnaast gelegen afdeeling 11 de ar beiders door de luchtdruk vele meters ver werden weg geslingerd. Er ontstond een paniek. Een groep van 29 man kwam met het mijngas in aanraking, waardoor drie arbeiders den dood vonden. Thans 31 dooden. Wolff meldt uit Eschweiler: De slachtoffers van de Eschweiler Reserve zijn thans allen te voorschijn gebracht. Daar er van de vier zwaar gewonden intusschen twee zijn overleden, zijn thans in totaal 31 dooden te betreuren. Tien mijnwerkers lijden aan gasvergifti ging. Onder de dooden bevindt zich een opzichter, de an deren zijn jongemannen voor het meerendeel beneden de 30 jaar oud. Van de dooden konden er 23 worden geidentificeerd. Onder hen bevinden zich twee mijn werkers, die bij de mijnramp te Alsdorf in de getrof fen mijn waren, maar gered werden. Van de 30 a 35 paarden, die zich in de mijn bevon den, zijn vele omgekomen. 37 man konden zich redden door flesschen samen geperste lucht te openen, waardoor de schadelijke gassen werden weggedreven. Anders zullen zij de stad plunderen. Naar uit Mexicali in Beneden Californië gemeld wordt, zouden Zondegmorgen drieduizend boeren de stad dreigen te plunderen, als mij hun niet onmid dellijk werk of voedsel verschafte. Soldaten en politiemannen zijn gealarmeerd. Er h?er3Cht een vreeselijke ellende in deze streek, waar tal van personen omkwAmen van den honger. Kort geleden verzamelden zich groepen van uitge hongerde vrouwen en kinderen voor de winkels en dreigden ze te plunderen. De plaatselijke kamer van koophandel bracht de be<- volking tot rust door een levensmiddelendistributie te organiseeren. Voetbal. Veel afgelast! P.S.V. struikelt; Ajax wint. K.N.V.B. overzicht van 22 Februari. Dat vele terrei nen in een zeer slechten toestand zouden verkeeren was na die dagen van regen wel te voorzien. Dat desondanks een aantal belangrijke wedstrijden doorgang kon vinden mag daarom wel tot vreugde stemmen in dezen tijd, waar vorst en dooi schering en inslag is, en regendagen de schaarsche dagen van zonneschijn afwisselen. De ver schillende competitieleiders hebben nog geboft bij het zomersche zonnetje dat zich des Zondagsmorgens met milde stralen aanbood en 't verblijf op de terreinen zeer dragelijk maakte. AFDEELING L De belangrijkste wedstrijd was hier, die tussohen H.B.S. en Ajax. De reputatie der Amsterdammers en hun mooie positie veroorloofden geen risico van gelijk spelen, maar H.B.S. heeft 't als gewoonlijk den Amster dammers zeer moeilijk gemaakt. Met 21 won Ajax ten slotte, wat ook de kleinst mogelijke zege was. De match zal derhalve wel spannend geweest zijn. Zaandam en om streken heeft z'n papieren weer zien zakken. Maar en fin, we weten tenminste dat de kampioen van afdeeling I geen zwakke zal zijn. H.F.C.V.U.C. werd weer uitgesteld wegens terrein afkeuring. Jammer, want deze wedstrijd had ons een heel eind op weg naar de beslissing kunnen voeren. De stand is nu: Ajax 16 12 3 1 69—16 27 Z.F.C. 15 9 5 1 42—24 23 Stormvogels 16 6 6 4 3125 18 H.D.V.S. 15 5 7 3 35—34 17 De beide rivalen voor zoover men de Zaandammers nog kans geeft! spelen nog: Ajax: thuis Stormvogels en uit H.D.V.S., en Z.F.C. thuis: H.F.C. ,en V.U.C., en uit H.B.S. 2e Klasse A. West-Frisia dacht men een hartig onthaal toe bij A.F.C., dat Charles Lungen, een zeer goede speler die de linksbinnenplaats bezet, weer in de geleden heeft. Maar de Enlchuizers dachten er anders over en met 71 werd de zege behaald, een overwinning, dia weinig uit leg behoeft om te concludeeren dat ze er toch nu wel bijna zijn. Ze moeten nog spelen tegen Z.V.V. thuis en Hollandia (Zondag a.s.) en T.O.G. uit De andere wed strijden werden afgelast. De stand luidt: West-Frisia 15 14 1 0 59—14 29 Z.V.V. 12 9 2 1 33—16 20 Zeeburgia 12 8 0 4 38—21 -16 Alcmaria 15 6 3 6 41—51 15 W.F.C. 14 5 3 6 27—30 13 D.E.C. 16 4 4 8 30—32 12 Hollandia 15 4 3 8 29—37 11 T.O.G. 14 4 2 8 29—35 10 A.F.C. 16 5 0 11 26—49 10 H.R.C. 15 3 2 10 19—41 8 In het staatje is ook verwerkt de wijziging van het wedstrijdresultaat van den wedstrijd T.O.G.A.F.C., die eindigde in een 2—2 gelijk spel, maar waarbij T.O.G. nog een penalty benutte, die evenwel werd geannuleerd. Een tegenvaller voor A.F.C., maar een meevaller voor T.O.G., die bovendien nog twee wedstrijden meer hebben te spe len. 2e Klasse B. Alleen werd hier gespeeld Ve!o;-:—Spartaan. Uitslag 3—1. Het heeft geen invloed op den stand. AFDEELING H. Sparta zorgde voor een verrassing, die misschien wel eens noodlottig zou kunnen zijn. De Rotterdammers speelden n.1. thuis tegen R.C.H. gelijk (1—1). Feijenoord dat door terreinafkeuring niet speelde, kon geen betere tijding ontvangen. De stand: Sparta 15 10 3 2 30—14 23 Feijenoord 14 10 2 2 4014 22 A.D.O. 16 8 2 6 38—32 18 AFDEELING III. Geheel afgelast. AFDEELING TV. P.S.V. geslagen! En dat, terwijl ze nog slechts één punt noodig hadden om kampioen te zijn. Longa was de overwinnaar van de reus (3—0). De Tilburgenaren zijn door dit resultaat zoo goed als buiten schot. De anders wedstrijden werden afgelast. De stand is: P.S.V. 16 13 1 2 66—28 27 N.A.C. 14 8 3 3 43—36 19 N.O.A.D.. 15 8 1 6 38—25 17 Willem II 13 6 2 5 4341 14 Longa 16 7 0 9 34—50 14 P.S.V. gaat nog naar Wilhelmina, doch krijgt Willem H nog thuis. AFDEELING V. Hoe merkwaardig onregelmatig het competitieverloop in dezen tijd ook is, het Noorden was altijd achterop ge komen. Thans.evenwel ging hier alles door, wat wel een bijzonderheid is. Velocitas won van G.V.A.V. (52). Leeuwarden sloeg Alcides met 2L Friesland maakte een ongekend goede beurt door 't bezoekende Achilles met 60 te slaan. En daar M.S.C. met 20 van Frisia won, staan de Leeuwarder eerste klassers er iets gunsti ger voor. Verder heeft Veendam het protest van de Bc Quick gewonnen, wat beteekent dat een gelijk spel (11) veranderd is in een zege (12) voor de Veendammers. Velocitas 12 10 1 1 51—15 21 Veendam 13 10 1 2 4416 21 Leeuwarden 15 9 3 3 50—26 21 ONS VOETBALPROGRAMMA. Uitstekende voornemens! Desondanks weinig succes. De Zwaluwen hebben in België op zeer verdiende wijze verloren. Of we de oorzaak der nederlaag nu wel schui ven op de reserve-achterhoede in derde instantie, of niet, een feit is toch maar weer dat de pers eenstemmig over ons tempo-tekort klaagde. De Belgen hadden óók een proef-elftal met een aantal jonge krachten er in. Maar deze jongelui hebben zonder uitzondering zoo'n gaaf en glad partijtje gespeeld, dat 't niet lang duren zal of 't heele stel komt en-bloc in het vertegenwoordigende elftal van onze Zuidelijke na buren. Bij de Hollanders was als steeds de boel niet in orde. De Ajax—Feijenoord-combinatie heeft als zoodanig geen direct fiasco geleden, maar de onderlinge samen werking was totaal zoek. Positiespel ontbrak; en men1 had nu juist zoo'n goede hoop op dat spel door eèn drietal Ajacieden in de voorhoede te plaatsen. Zoo kunnen we door jammeren, maar dat is niet onze bedoeling Deze wedstrijd was de eerste zij 't dan semi-offi- cieele wedstrijd van het oefenschema van het nieuwe Keuze-drietal uit de Tech. Comin. De volgende ontmoe ting is er een van het Nederlandsch elftal tegen een sterke Engelsche tweede klasser, Notts Forest. Als men dan weet dat er op 15 Maart nog districtswedstrijden worden gehouden, dan behoeft het geen betoog, dat de spelers die in aanmerking komen en die voor 't meerendeel ook reeds Zondag in het veld zijn toch wel genoeg voorbereiding hebben. En dan komt een dertigtal uitverkorenen eiken Woensdagavond op 't verlichte V.U.C.-terrein in Den Haag bijeen om onder leiding van den Bondstrainer te oefenen en daarna een theoretische les van Groothoff aan te hooren. Ons dunkt, aan goeden wil ontbreekt het thans de leidende commissies niet en hun streven, dat dan door de werkelijke down-stemming op onze voetbalmarkt geen onmiddellijke vruchten zal afwerpen, verdient In eik geval alle sympathie.. We zijn op dit gebied toch vooruit gegaan. Het materiaal mag er dan niet zijn, maar wat er nog voor goeds onder de Nederlandsche voetballers rondloopt of schuilt, wordt wel de gelegen heid gegeven om zich verder te ontwikkelen. Maar laten we het in gelatenheid aanvaarden: We zitten in een slechte tijd! En laten we toch met een onverflauwd optimisme blijven gelooven in een volledig herstel onzer reputa tie op internationaal sport- (lees: voetbal-)gebied. Laat ons zoo denken: „Na regen komt zonneschijn!" HET VOORLOOPIGE NED. ELFTAL. Voor den strijd tegen Nott. Forest. Naar men weet speelt het Ned. Elftal eerstdaags tegen Nott. Forest, een sterke Engelsche tweede klas ster. Men zal zich ongetwijfeld de oogen uitwrijven bij 't zien van de opstelling. En werkelijk is er wel iets merkwaardigs bij. Zoo is Van Reenen niet gekozen. Van der Heijden niet en ook Pierre Mulders is niet in het voorloopige team, dat Woensdagmiddag 4 Maart tegen de Engelsche club speelt, opgenomen. Verder bevreemdt de herkiezing van Van Kol, die er tegen woordig finaal uit is. Maar kies eens een betere!? Van Run. de stoere P.S.V.'er staat rechtsback. De halflinie is dus wel bevallen in Brussel! Willem Tap is gelukkig weer opgenomen. Als hij nu eens weer zoo'n oude vlaag kreeg. Een goal of drie per wedstrijd! Dat was de oude Tap in de jaren '25 en '26. De energieke Visser van P.S.V. hebben ze ook opge nomen. Was die jongeling nu volgende week eens zoo productief als steeds in z'n club, nu, dan baart de linkervleugel geen zorg. Of Adam mee kan doen staat te bezien. Het elftal is thans dus: Van der Meulen (H.F.C.)Van Run (P.S.V.) en Van Kol (Ajax); J. Pauwe, B. Pauwe en Van Heel (Feijen oord); Adam (Grasshoppers, Zürich), Volkers (Ajax), Lagendaal (Xerxes), W. Tap (A.D.O. en) Visser (P.S. V.) Lagendaal is tegenwoordig zeer goed in z'n club! Als er niet te veel bedankjes komen in de komende week, wordt het een aardige wedstrijd. Of we winnen? 't Staat te bezien. PROGRAMMA K.N.V.B. Z.F.C—HF C; Hollandia—West-Frisia: T.O.G.H. R.C.; K.V.V.—Helder; D.T.S.—Swift; Ahrend's V.C.— Vrone; K.F.C. 2—H.R.C. 2; Alcmaria 2—V.S.V. 2; Q.S.C. 2Helder 2; Alcmaria 3D.E.C. 3; West-Frisia 2Hollandia 2. „Sportkroniek". VOETBALLERS DENKT OM UW PLICHT! „Voetballers? Praat me er niet van! Moet je dat stel schreeuwers daar Zondagsmiddags mekaars been'en zien kapot schoppen. In 't ziekenhuis raken ze er mee en d'r naam langs de straat. Kijk die jongen van die maar eens, daar ging het zus mee, en later zoo Wat moeten wij op deze liederlijke aantijgingen, die toch in vele gevallen onweerlegbaar zijn, antwoorden? Stel die menschen nu eens op juiste wijze buiten ge vecht, zoodat ze meteen van gedachte veranderd zijn! Dat valt niet mee en in de meeste gevallen is u dan ook in hun oogen steeds de mindere, hoe goed en hoe zuiver ook uw sportieve opvattingen zijn. Maar dit is de kern van de zaak: het is treurig maar helaas al te vaak waar. dat die menschen zooveel inslaande voor beelden weten te noemen en soms volkomen het recht hebben om het „geacht publiek plus de 22 man ln 't veld" met een „beesteboel" te kwalificeeren! En dit komt door het slechte, door de absoluut fou tieve idee die sommigen van de sport hebben. Sport is geen levenskwestie! Men hoeft niet te spelen op zoo danige wijze, dat men iemands ledematen waarmee hij waarschijnlijk z'n brood moet verdienen in gevaar brengt! Het is ook niet noodzakelijk om z'n tegen standers, zoowel in als buiten het speelterrein als 11 en met den scheidsrechter 12 persoonlijke vijan den te zien! Men behoeft langs het lijntje staande, niet als een bezetene al het goede en slechte van de tegen partij te laken! Slechte elementen zijn er al genoeg. Weert hen van de terreinen. Maar in ieder sportman zit een greintje „slechts", bij de één meer dan bij de ander. Als dit greintje niet meer bedraagt dan nobdig is om wat enthousiasme in het spel te brengen, dan Is 't niet erg, want het „slechte" wat we daar zooeven bedoelden, is een zekere mate van eerzucht en egoïsme. Ontbreken mag dit niet, maar bij overdrijving wordt het juist funest

Schager Courant | 1931 | | pagina 1