Ziek De schoolstrijd op W i e r i n g e n. de uitgebrachte notulen Van de vorige bijeenkomst welke zonder op of aanmerking, onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna deelde voorzitter mede, dat in de plaats van den heer E. Rentenaar, die als lid van de Pinantieele commissie moest aftreden, was benoemd de heer D. de Leeuw Wz., die hij mede van harte welkom heette. Verder deed het hem genoegen, te kunnen mededeelen, dat niet minder dan 75 van de leden zich hadden opgegeven als lid van de operatieverzekering, onder gebracht by de Maatschappij Gouda. Verder werd ter kennis gebracht, dat tot leden van de Financieele com missie voor het komende jaar zijn aangewezen de heeren W. J. Brouwer en D. de Leeuw Wz. te St.-Maar- tensbrug en C. Schagen te Schagerbrug Vervolgens las de secretaris, de heer C. van der Sluijs, het jaarverslag. Hieruit nemen wij het volgen de over: Uit de toename van het aantal leden en de blijken van waardeering, die het Bestuur heeft mogen ontvangen, bleek wel, dat de vereeniging tot groote te vredenheid van de leden werkzaam is. Telde de ver eeniging in het eerste jaar 1072 leden, waarvan 995 betalenden, in het afgeloopen tijdvak is dit aantal gestegen tot 1201, waaronder 1100 betalende. Wegens den achterstand van het voorafgaande jaar werd in 1930 een omslag geheven van fl.45 per betalend lid. Ofschoon in het eerste halfjaar geen gebruik werd ge maakt van de tusschenkomst der vereeniging, was het tweede halfjaar minder gunstig en werden 6 pa tiënten in het ziekenhuis voor verpleging opgenomen. In het geheel, dat is dus van af de oprichting, werden 18 patiënten in het ziekenhuis verpleegd met een totaal aantal dagen van 213 en een kostenberekening van f 622. De kosten van vervoer van patiënten hebben bedragen f 83.02. Met den heer C. de Moor te Scha gerbrug werd voor het vervoer een contract afgesloten voor verminderd tarief. Met genoegen kon verklaard worden, dat de heer de Moor tot groote tevredenheid van het Bestuur en leden zijn plicht vervult. Met betrekking tot vergaderen, werd medegedeeld, dat in het afgeloopen jaar 4 bestuurs- en een leden vergadering werd gehouden, waarop evenals het vorige jaar op aangename en vriendschappelijke wijze de be langen van de vereeniging werden besproken. Over de werkzaamheden van den heer Jongsma, die als bode met ijver en nauwgezetheid zijn taak vervult, werd op waardeerende wijze melding van gemaakt en dank gebracht voor zijn hulpvaardigheid. Verder wer den In het verslag woorden van dank gezegd aan de plaatselijke doktoren voor hun zeer gewaardeerde me dewerking. Het verslag eindigt met den wensch, dat de algemeene gezondheidstoestand In de gemeente over het jaar 1931 zoodanig mag zijn, dat de hulp van de vereeniging zoo weinig mogelijk moet worden Inge roepen. Met een woord van dank aan den secretaris voor zijn nauwkeurig en uitgebreid verslag werd tot goedkeuring besloten. Hierna was aan de orde: verslag van de finantieele commissie, bestaande uit de heeren E. Rentenaar en C. Schagen te Schagerbrug en de heer W J. Brouwer te St.-Maartensbrug. Waar de twee eerstgenoemden verhinderd waren, deze vergadering bij te wonen, werd bij monde van den heer Brouwer rapport uitgebracht over het nazien dor rekeningen. Hieruit bleek, dat re keningen en bescheiden volkomen in orde zijn bevon den. De ontvangst bedroeg f 1705.60, de uitgaaf f 1081.10%, batig saldo f 624.49%. Met dank aan den penningmeester, den heer v. d. Sluijs, voor zijn accuraat beheer en de commissie voor haar moeite, werd tot goedkeuring der rekening over gegaan. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren C. v. d. Sluijs en L. Bestevaar, die beiden werden herkozen. De heer Van der Sluijs nam zijn benoeming aan. dankte de aanwezigen voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopte weer een jaartje prettig te kunnen samenwer ken. De heer Bestevaar, zal met zijn herbenoeming In kennis worden gesteld. Bij de rondvraag informeerde de heer P. Breed of de overgeschoten inleggelden gereserveerd worden, wat door voorzitter werd bevestigd. Verder stelde de heer Breed de vraag in verband met de operatieverzekering, of de Maatschappij Gouda voldoende soliditeit bood. Voorzitter deelde mede, dat het Bestuur alleen optreedt nis arbitrage-commissie, en dat het hem ln dit korte tijdsverloop niet mogelijk was hierop een afdoend ant woord te geven. Op verzoek van den Voorzitter deelde de heer Jongsma, die meer direct met de Maatschappij in verbinding staat, mede, dat reeds eenige operatie- gevallen hadden plaats gehad en dat hij daarbij den indruk had gekregen, dat de Maatscnappij zijn plichten nakomt en solide was. Daar de rondvraag verder geen bijzonderheden op leverde, sloot voorzitter met dank voor de aangename besprekingen, en de beste wenschen voor de vereeni ging de vergadering. SINT MAARTEN Zaterdagavond hield de afd. „St. Maartenvan den Bond voor Staatspensionneering haar propaganda- avond in lokaal „Itust en Lust'' alhier. Gezien het slechte weer en de vele zieken kon men over de op komst goed tevreden zijn. Dit wekt geen verwonde ring,, daar het rondom bekend is dat deze avondjes mooie avondjes zijn. Ook thans kan weer hetzelfde vermeld worden, daar ook nu volop is genoten, zoo wel in ernst als bij luim. Na de gebruikelijke ope ning, waarbij een opwekkend woord aan de niet-le- den om lid te worden van de Afd. gepaard ging, kregen wij een 3-tal mooie nos. van de Symphonie te hooren. Hierna het propagandastuk „Avond", too-, neelspel in 3 bedrijven van F. A. Geensen. Dit stuk, goed ingestudeerd en goed gespeeld, verdiende alle lof en werd in diepe stilte aangehoord, waarbij velen met betraand gezicht. De dames en heeren, waarvan de meesten gehuwd,welke door het vele repeteeren aan dit stuk verbonden, wel eens in moeilijkheden zullen zijn geraakt, kunnen zich troosten dat het geen verloren tijd is geweest, daar allen van hun spel hebben genoten. Na de pauze kregen wij een declamatrice, Mevr. M. Portegies uit Alkmaar, op het podium. Het is een goede gedachte geweest van het bestuur om deze dame voor deze gelegenheid te doen optreden, daar zij ons heeft getoond de kunst, declamatie, machtig te zijn. De door haar voorgedragen ernstige zoowel als komische schetsen werden met diep gevoel ge uit. Ook bij de door haar gelezen fragmenten uit het boek „Van het Westelijk front geen nieuws", wist zij de toehoorders te boeien en genoot een elk onvoorwaardelijk van het gebodene. Het was dan ook met alles te zamen een genotvollen avond en wij stemmen dan ook volkomen met de woorden van dank, door voorzitter in zijn sluitingswoord geuit, in en roepen allen een tot weerziens toe. Na den Zondag gehouden kerkdienst werd door de lidmaten bij stemming uitgemaakt dat de verkiezing der verschillende functionarissen de volgende 10 jaren als voorheen door de lidmaten zal geschieden. Politie. Gevonden: Maandag 16 Febr. jl. een volledig hen gel tuig (snoek). Inlichtingen ter secretarie. CALLANTSOOG Dinsdagavond zal in hotel „Duinzicht" alhier een bil jartwedstrijd gehouden worden tusschen de sociëteiten van 't Zand en Callantsoog. Voor 't Zand zullen uitko men do heeren Oterdoom, Erlks, Brak, Swan en Schrle- ken; voor Callantsoog de heeren Breebaart, Van Hon- schoten, Baken, Visser en Loggers. Gespeeld zullen wor den partijen van 50 caramboles, in totaal 25 beurten. De eersto helft zal Dinsdagavond gespeeld worden, terwijl 't restant ln 't Zand uitgespeeld zal worden. We twijfelen er niet aan, of het zal een geanimeerde wedstrijd wor den. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. JAAP SNOR. Zuid straat. 15, DEN HELDER. Let op den gelen winkel. Depot behagen: C. de Moei, Noord. Onze agent HARM HUISMAN komt U bezoeken. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Het is de zangvereeniging „Vriendschap" gelukt zich de medewerking te verzekeren van de fam. Hooij, die op de a.s. Zondag te geven uitvoering voor afwisseling voor eenige nummers strijkmuziek zal zorgen. Daar ook de bekende Daan Pool komt, zullen de bezoekers dus niet alleen van zang en strijkmuziek, maar ook van de voordrachtkunst van onzen West- frieschen cabarettier kunnen genieten. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de adver tenties van Zaterdag jl. of Zaterdag a.s. De film, die ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het N.V.V. werd vervaardigd, en reeds in vele plaatsen heeft gedraaid, zal op initiatief van de Afd. Anna Paulowna van den Modernen Landarbei- dersbond, Zaterdagavond in de zaal *van den heer Jb. Borst vertoond wmden. Zie verder advertentie in dit blad. De school met den bijbel, uitgebreid met twee nieu we lokalen, terwijl het oude deel in overeenstem ming is gebracht met het nieuwe, vormt thans met de overdekte speelplaats en de afrastering een ge heel, dat den ontwerper, den heer Chr. Dekker van Schagen. en den aannemer C. Vriesman van Petten alle eer aandoet. Het gerestaureerde deel en een der nieuwe lokalen zijn de vorige week officieel in gebruik genomen. Daar men verzuimd had ons uit te noodigen hebben wjj daar geen melding van kunnen maken, maar zijn thans aan de hand van ons verstrekte inlichtin gen in staat mede te deelen, dat het in gebruik ne men des Woensdagsochtends met eenige plechtig heid is geschied en dat verschillende autoriteiten en genoodigden aanwezig waren en het woord voer den; o.a. burgemeester G. J. Lovink en de in specteur van het L. O. in de inspectie Den Helder. Des middags was er een feestje voor de kinderen: zij werden getracteerd en in de klassen gefotogra feerd. Des avonds maakten vele ouders van de gele genheid gebruik om het gebouw te bezichtigen. Het hoofd der school hield op dezen Ouderavond een causerie, versnaperingen werden rondgedeeld en ook de voorzitter voerde het woord. Met dit korte overzicht willen we, nu we buiten onze schuld, niet geheel actueel kunnen zijn, volstaan. VAN EWIJCKSLUIS. D.O.K.E.V. Zondagmiddag vergaderde de Gyrnnastiekvereeni- ging „D.O.K.E.V", in de zaal van den heer W. Waiber. Aanwezig waren 20 leden. De waarnemende Voorzitter, de heer K. Waiboer, bleek over deze opkomst tevreden, heette de aanwe zigen we<ikoni en gaf daarna het woord aan den secre taris, den heer P. Schilderman Czn., tot voorlezing der notulen. Deze gelezen zijnde, worden zonder op- of aanmer king goedgekeurd. Aan de orde komt nu het iinancieel verslag over het 2e halfjaar 1930. Daar de penningmeester, de heer W. de Jong, wegens ziekte verhinderd is, geeft de secretaris de financieele toestand der Vereeniging zoo goed mogelijk weer. Uit deze weergave blijkt, dat te Kleine Sluis de ontvangsten hebben bedragen f90.85, de uitgaven f 104.zoodat op deze afdeeling een na deel ig saldo van f 13.15 moest worden geboekt. Te Breozand waren de ontvangsten f 113.95, de uit gaven f91,en is dus een voordeelig saldo ven 122.95 behaald. Te Van Ewijcksluis bedroegen de ontvangsten, met; inbegrip van f 136.50, welk bedrag van de donateurs is ontvangen, in totaal f542.72. Hiervan is uitgegeven f316.02, terwijl nog is te betalen f 132.40, totaal dus f448.42, zoodat de rekening dezer afdeeling dus een voordeelig saldo aanwijst van f94.30. Met bijtelling van het voordeelig saldo te Breezand en na aftrek van het nadeelig saldo van Kleine Sluis, kan dit bedrag nog met 19.80 worden verhoogd, zoo dat de kas der Vereeniging per 31 December mag worden vastgesteld op f104.10, een vrij gunstig cijfer, doch voornamelijk te wijten aan het feit, dat alle donateursbijdragen in dit half jaar werden geind. Voor het nazien der boeken van den Penning meester worden benoemd de dames P. van der Lin den en A. Kranenburg. 1 Uit het vervolgens aan de orde zijnde uitgebreide jaarverslag van den secretaris stippen wij het vol gende aan: Het aantal heerenleden verminderde in 1930 van 40 tot 34, het totaal aantal damesleden van 22 op 16. Het gezamenlijk ledental daalde dus van 62 op 50. Het aantal adspjrant-leden steeg, wat de meisjes betreft van 50 op 53, dat der jongens van 22 op 29. Het totaal aantal adspirenten steeg dus van 72 op 82. Het aantal donateurs liep van 148 op 136 terug. Bovendien bezit de vereeniging momenteel 4 eereleden. Het verslag vermeldt verder, dat de in 1930 openge- komen voorzittersfunctie tot heden openbleef, waarin dus zal moeten worden voorzien. Voor de door het gemeentebestuur voorwaardelijk aan de vereeniging verstrekte subsidie, werd een nieuwe brug aange kocht, die te Breezand in gebruik is. Verder werd aangekocht een nieuwe evenwichtsboom voor Van Ewijcksluis. Een stel ringen werd nieuw bekleed en de oude brug te Breezand werd bij inschrijving onder de leden verkocht. Vervolgens werd een overzicht verstrekt van de gegeven uitvoeringen, benevens van de wedstrijden, waaraan werd deelgenomen, met vermelding van de daarbij door de vereeniging of door lmre leden be haalde prijzen. Laat ons volstaan met hierover mede te deelen, dat (behalve de bij onderlinge wedstrijden verkregen) nog 4 vereenigingsprijzen en 20 perso- ncele prijzen werden behaald. Van deze vereenigings prijzen waren 2 eerste, één derde en één vijfde prijs. Van do personeel© 3 eerste, 5 tweede en 12 derde prij zen. Alle prijzen werden behaald met gymnastiek. Aan athletiekwedstrijden werd gedurende 1930 niet meegedaan. Vermeldenswaard is nog, dat Rientje Schenk (ad- spirant-lid) bij de wedstrijden te Den Helder zooda nig uitblonk, dat haar vanwege de Marine-Sportvcr- eeniging ^Zeemacht" te Den Helder, nog eene extra herinneringsmedaille met waardeerend schrijven werd toegezonden. In het najaar rees er tusschen den directeur der vereeniging, den heer P. Sievvers en den zaalhouder Jonker een geschil, dat oorzaak werd, dat het be stuur naar een ander oefenlokaal te Kleine Sluis moest omzien, hetgeen bij den heer C. Slikker gevon den werd. Nog niet alle werktuigen konden daarheen worden overgebracht, wijl de indertijd aan de Ver eeniging ter beschikking gestelde werktuigen, afkom stig van de vroegere g mnestiekvereeniging „T.O.K.T.D.O." door den heer Jonker niet werden afge geven. Het bestuur heeft zich te dezer zake om be middeling tot den EdelAchtb. Heer Burgemeester ge wend, die van den uitslag zijner bemoeiingen mede- dceling aan het bestuur zal doen, welke mededeelin- gen echter thans nog niet zijn ingekomen. Wegens de financieele moeilijkheden, waarin de vereeniging de laatste jaren heeft verkerd, werden aan het Bondsbestuur slechts die leden als Bondslid opgegeven, die naar buiten uitkwamen. Het Bondsbe stuur ging hiermee niet accoord en aloeg de vereeni ging ambtshalve 50 hooger aan, dan het opgege ven ledenaantal. Deze aanslag is later nog verhoogd, toen het Bondsbestuur door middel van het verslag der algemeene vergadering van 2 Maart 1930, in de .Schager Courant" verschenen, het juiste 1 eden-aan tal te weten kwam. Mogelijk krijgt deze kwertic dit voorjaar zijn beslag. Het verslag bevat verder een woord van dank aan den Directeur en aan de dames K. Vader en Chr. Hoogmoed, die als leiders zooveel voor de ver eeniging hebben gedaan en geeft als conclusie, dat, ook in 1930 veel propaganda voor de gymnastiek is gevoerd. Met de hoop, dat 1931 voor „D.O.K.E.V." een goed jaar moge zijn, wordt het verslag beëindigd. (Applaus). Hierop volgen de bestuursverkiezingen. Tot voorzit ter wordt met 12 van de 20 stemmen benoemd de heer K. Waiboer. Mei. A. Stammis verkreeg 8 stem men. De heer Waiboer, die aanvankelijk wijfelde, nam tenslotte zijn benoeming voor een half jaar aan. Als vice-voorzitster werd na vrije stemming en na herstemming met den heer P. van Genderen, mej. A. Stammis gekozen. Deze benoeming was noodig ge worden, omdat mej. KI. van der Vliet als zoodanig had bedankt. Als secretaris werd bij acclamatie herbenoemd de heer P. Schilderman Szn., terwijl in de plaats van den heer Alb. Langereis, die zich genoodzaakt zag te bedanken, na stemming en herstemming als com- missaresse werd gekozen mej. G. Smit. Daar door het benoemen van den heer K. Wai boer tot voorzitter, diens functie als plaatsvervan gend bestuurslid openkwam, moest ook hiervoor nog een opvolger worden gekozen. Hiervoor werd aange wezen de heer Jb. Tiel, die, wijl deze inmiddels de vergadering heeft verlaten, van zijn benoeming als zoodanig in kennis zal worden gesteld. Volgt besprekiing over werktuigen. Opnieuw komt in behandeling de kwestie met dan heer Jonker, Waar tot de werktuigen van „T.0 K.I.D.O." ook een paard behoorde, is het bestuur door dit gemis zoo danig gehandicapt, dat in één der afdeelingen niet op het paard geoefend kan worden en dus ook nog niet opgegeven kan worden met hoeveel deelnemers aan de wedstrijden van den Turnkring kan worden deelgenomen. Deze opgave hal inmiddels reeds ver strekt moeten zijn. Aan het bestuur wordt, na on derlinge bespreking, opgedragen, deze kwestie, zoo mogelijk naar genoegen, af te wikkelen en eventueel benondigde kleine werktuigen, als stokken, enz., aan te schaffen. Aan mej. K. Vader zal, ter tegemoetkoming in de autobuskosten naar en van de oefeningen te Breo zand, een bijdrage van f0.25 per week worden ver leend. Het bestuur stelt verder voor, om ter dekking van de verhoogde kosten van het lidmaatschap van den Turnbond, per lid eene bijdrage van f 0.25 per drie maanden te heffen. Uit de vergadering gaan stem men op, die voor eene contributieverhooging van vijf cent per week pleiten. Het bestuur meent ech ter. gezien den tegenwoordigen toestand, niet ver der te moeien gaan. Tenslotte wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Adr. Raap of geen houten ringen kunnen worden aangeschaft, want de nieuw bekleede ijzeren ringen blijken ge vaarlijk, omdat het leer omschuift. De heer Siewers bevestigt dit bezwaar. Oorspronke lijk scheen het, of de bekleeding schitterend was uitgevoerd, doch bij het gebruik viel dit tégen. Door het meewerken van het leer komt men soms, in- plaats van aan de handen, aan de vingers te han gen. Als dit niet verbeterd, zal naar andere maat regelen moeten worden omgezien. Misschien wordt het echter wel iets beter. Besloten wordt, dit nog even af te zien, Verbetert het niet, dan zullen houten ringen dienen te worden aangebracht. De heer Siewers zou de uitvoering te Van Ewijck sluis op a.s. Zaterdag, dus 28 Februari, en die te Kleine Sluis op Zondag 29 Maart bepaald willen zien. Deze uitvoeringen zijn openbaar, terwijl dona teurs vrijen toegang zullen hebben. Zoo mogelijk zal op deze datmus worden angehouden Verder stelt de heer Siewers voor ongeveer einde Juni of begin Juli,eene openluchtuitvoering te Klei ne Sluis op het terrein van den heer Slikker te hou den en hiervoor ongeveer half April met de repe tities aan te vangen. Wordt, na eenige gedachten- wisseling, eveneens goedgevonden. Dan brengt de heer Siewers nog een verzoek van den Turnkring over, nl. om aan de wedstrijden te Schagen medewerking te verleenen door het geven van een apart nummer. De heer Siewers denkt hier aan een nummer voor dames, bijv. knotsoefeningen, doch wil eerst gaarne hooren. hoe hierover gedacht wordt. Desgewenscht kan ook iets anders worden gekozen. Goedgevonden wordt, dat de heer Siewers, na be spreking met den Turnkring, over deze deelname beslist. Mej. KI. van der Vliet wijst er op, dat verschillen de nieuwe leden zijn toegelaten zonder inleggeld te hebben betaald. De Secretaris zegt, dat de laatste jaren geen in leggeld meer is geheven. De heer Siewers zou het geheel willen opheffen. Het bestuur zal zich hierover nog nader beraden. Indien zulks geschiedde, zou het reglement moeten worden herzien. De voorzitter sluit hierop de vergadering. BARSINGERHORN Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging „Houdt Moed" haar 2de uitvoering in dit seizoen voor den Bond voor Staatspensionneering, afdeeling Barsin- gerhorn. Voor een flink bezette zaal trad de vereeni ging op met .Tzingani", tooneelspel in 4 bedrijven, van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Alhoewel dit werk tamelijk zware eischen stelt aan de opvoerenden, mag hun een woord van hulde niet onthouden wor den voor de wijze, waarop zij zich in deze van hun taak hebben gekweten. De verschillende rollen wa ren in goede handen en werden uitstekend vertolkt. Het publiek was dan ook ten zeerste voldaan en gaf daarvan door een'hartelijk en spontaan applaus blijk. Het succes, hetwelk de vereeniging ook nu weer, heeft mogen behalen is mede voor een goed deel te danken aan de grimage, welke door den heer Kas ten uitstekend was verzorgd en de verlichting, waar aan eveneens de noodige aandacht was besteed. De Voorzitter der Afdeeling, de heer Middelkoop, opende en sloot de avond met een opwekkend woord. KOLHORN. Voor een vrij goed bezette zaal gaf de Zangvereeni ging alhier, onder leiding van haar directeur, den heer H. J. Zaal, Zondag j.1. een tweede opvoering van de operette „Marion de Marketentster", bij wed. Jb. Jonker Evenals bij de eerste opvoering mocht de operette weer een groot succes verwerven. Directeur en medewerken den kunnen wederom met voldoening op dezen avond terugzien. W 1 N K E L Verkiezing Polder Waard en Groet. Op 21 Februari heeft de verkiezing plaats gehad van 3 Hoofdingelanden van den Polder Waard en Groet. Vacature-S. v. Splunter: S. v. Splunter 28, C. Blaau- boer 7, J. Breebaart Kz. 7, J Vethman 1. Vacature-J. Vethman: J. Vethman 30, J. Breebaart Kz. 7, Blanco 3. Ferf 3. Vacature-P. A. Melchior: R C. Schenk 27, C. Kaan 12. D. Vethman 4. Herkozen de heeren S. van Splunter en J.Vethman en gekozen de heer R. C. Schenk, Groote IJpolder. Aanbesteding. Het Bestuur van den polder Waard en Groet te Winkel heeft 21 Februari aanbesteed de leverantie van 400 M3. 2/3, 75 M3. 0.6/0.15, 75 M3. 0.3/06 bazalt. Ingeschreven is als volgt: G. Bras, Schagen f5141, C. Kieboor, Gorinchem, f4057.25, 't Witte Huis, Rotterdam, f4457.50, Bazalt Mij., Zaandam f4351, A. Versluis. Werkendam f4125, Rauen Stark en Co., Utrecht f4076.25. door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Na onderzoek van het monster zal de levering eventueel aan den laagsten inschrijver worden ge gund. Drietal. Het Bestuur van den polder Waard en Groet te Winkel zal op 14 Maart a.s. een drietal opmaken voor de verkiezing van een Heemraad, aftredend de heer Alb, Vis, Kolhorn. W ARM E N II TJ 1 ZE N Bij de Zondag j.1. gehouden 10-jaarlijksche stemming over de vraag of het beroepings-benoemingswerk in de e.v. 10 jaar door den kerkeraad of het kiescollege zal ge schieden, werd met groote meerderheid tot kiescollege besloten. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. De heer K. Stam is eigenaar geworden van het huis met boet en erf, benevens een stuk tuin over de Ach terburggracht, eigendom van de wed. G. Barten, voor de som van f 3380. Bij de publieke verhuring van landerijen, toebe- hoorende aan de gemeente Zuidscharwoude, het Bun» gerlijk Armbestuur en de Ned. Herv. Diaconie, wen» den prijzen besteed, die ongeveer de helft bedroegen of iets meer dan bij de vorige verpachting 4 jaar gei leden. Sommige perceelen van de gemeente werden zelfs opgehouden. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen is het Nationaal muziekcon cours, dat hier met de Pinksterdagen zou worden gehouden, wegens te weinig deelname uitgesteld tot 19 en 26 Juli. De revue „Het zal wel gaan". Zaterdagavond werd in „Concordia" bovengenoem de revue voor de vierde en laatste maal opgevoerd. Ook nu was wederom een talrijk publiek aanwe zig. Evenals de vorige liep ook dezen avond alles weer vlot van stapel, zoodat met deze revue wel een groot succes is bereikt. Als blijk van waardeering werd aan den heer G. Deutekom als regiseur van het gezelschap een mooi schilderij aangeboden door het bestuur van „Con cordia", wat met een toepasselijk woord door dén heer D. Kansen werd overhandigd. Drankbestrijding. Zaterdagavond werd ten lokale van den heer J. de Bakker een filmavond gegeven door het Reizend Drankweer Museum, waarvoor slechts weinig be langstelling was. Behalve een paar films die vertoond werden was er gelegenheid een tentoonstelling te bezichtigen op drankbestrijdingsgebied, wat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Voor de besturen van de organisatie aangesloten hij het Langedijker Drankweercomité, is het wel jammer, dat de belangstelling niet grooter was, daar dit vraagstuk nog steeds de volle aandacht verdient. W 1 E Hl N GE iV De gehouden stemming óver Kerkeraad of Kiëscolleg-o in de Hervormde Gemeente te Oosterland c.a. heeft tot uitslag gehad, dat het Kiescollege aldaar in de eerst volgende jaren zal blijven voortbestaan. In de huishoudelijke vergadering der S.D.A.P. zijn de volgende candidaten op de groslijst geplaatst: 1. D. Oden, 2. W. F. Lub, 3. P. Kooij, 4 L. Wigbout, 5 Mej. D. Wit—Slikker, 6. R. Huizebos, 7. T. Bakker, 8. P. Veerdig, 9. F. Bontkes, 10. C. v. d. Slikke, 11. H. Stubbe Ez., 12. P. J. Steinmetz. Door personeel van de Zuiderzeewerken is alhier een vereeniging opgericht, genaamd „Tot Ontspanning Ver- eenigd", welke zich ten doel stelt het beoefenen der gym nastiek. Als leider zal optreden de heer Pennekamp van Anna Paulowna. Voorzitter der nieuwe vereeniging is de heer Ir. J. C. N. Ringeling, secretaris de heer A. J. Koop Voor rekening van den heer Jac. Doves zal aan de Klieftstraat een woonhuis worden gebouwd. Het werk zal worden uitgevoerd door den aannemer N. J. Poel. De heer H. G. Rump is voornemens om naast zijn woon- en winkelhuis aan de Koningstraat een winkelgedeelte te doen bijbouwen door den aannemer J. C. de Vries. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente inzake verleenen van voor schotten aan akkerbouwers. De kiezerslijst dezer gemeente, vastgesteld op 23 Fe bruari j.1., bevat de namen van 2997 stemgerechtigden voor de Tweede Kamer, 2763 voor de Prov. Staten en 2668 voor den Gemeenteraad. Nu in den laatsten tijd in de confessioneelo pers, o.m. in do Standaard, artikelen zijn verschenen (over genomen o.a, door het Vaüerlan). over „Den school strijd op Wielingen",, met min» of meer sensationecle kopjes als „Er zijn nog rechters in Den Haag", schijnt het niet ongewenscht om even op deze artikelen in te gaan en enkele dingen recht te zetten. Eensdeels, omdat de kwestie zelf niet zonder beteekenis is, an derdeels, omdat thans een punt van meer dan plaat selijk belang ter sprake is gekomen, rakende de toe passing van de Lager-Onderwijswet. Wat de feiten betreft, het volgende. De gemeente Wieringen had tot voor kort alleen openbaar onder wijs; behoefte aan bijzonder onderwijs bestond nage noeg niet. De Zuiderzeewerken brachten een toevloed van vreemdelingen, w.o. veel kcrkelijkon. Het gevolg was, dat spoedig pogingen werden gedaan om tot stichting van een Christelijke school te komen. De gemeenteraad is hiertegen in verzet gekomen, omdat het hier ging om de stichting van een school voor ingezetenen, die slechts tij d c 1 ij k te'Wieringen ver blijven. Nagenoeg alle onderteekenaren der lijst tóch zijn verbonden aan de Zuiderzeewerken en verdwij nen over enkele jaren met de verplaatsing der wer ken. En dan, aldus het gemeentebestuur, zitten de overblijvende gemeentenaren met een school, waar aan geen behoefte bestaat, en met de daardoor ont stane schuldenlast. De verontwaardiging onder de (grootendeels vrijzinnige) Wieringcr bevolking over de schoolplannen was groot; in vergaderingen is het tusschen de beide partijen tot harde woorden geko men. De Raad heeft medewerking geweigerd, hoewol de stukken in orde waren, bij wijze van protest. Natuur lijk is het hierbij niet gebleven; Ged. Staten, later de Kroon hebben medewerking voorgeschreven. Voor den Raad van State heeft Mr. Blaupot ten Cate toe? scherp in het licht kunnen stellen, welk een onverant woordelijk gebruik door de confessioncelen hier van hun bevoegdheid werd gemaakt. Echter, formeel was de zaak in orde, en dank zij onze onvolprezen wetge ving, gaat de stichting dus door. Thans doet zich de nieuwe en ietwat komische ver wikkeling voor, dat de voorstanders der bijzondere school zich ontpoppen als kampioenen voor een zui-

Schager Courant | 1931 | | pagina 6