DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Nagekomen Berichten. Fordfabrieken te Amsterdam. Drooggemaakte Zuiderzee- gronden. Landing op een wolkenkrabber? Autobus-ongeluk in Engeland. De mijnramp bij Aken. Door een tunnel onthoofd. Vloer tijdens een lijkdienst ingestort. Ernstig spoorwegongeluk in Griekenland. Italië door noodweer geteisterd. De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Auto op een wagen gereden. periodieke verkiezing niét meer beschikbaar te stellen en alzoo de 30 jaar vol te maken, hetwelk door de vergadering krachtig wordt ondersteund, doch de heer Overtoom blijft bij zijn besluit. De financieele commissie verklaart bij monde van den heer Jb. Slot, dat de boeken en bescheiden van den penningmeester aanwezig waren en de rekening en verantwoording in orde zijn bevonden. Hierna volgt bestuursverkeizing. De aftredende le den. de heeren N. J. Ploeger, C. Vlaskamp en J. Breg- man worden met bijna algemeene stemmen hekozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer S. Overtoom, wordt gekozen de heer H van Nu land, die deze benoeming aanneemt. Als leden van de financieele commissie, periodiek aftredend en niet her kiesbaar de heer J. Slot, worden gekozen de heeren P. Admiraal en B. v. d. Hoven, de laatste in de plaats van den heer H. van Nuland. Nadat de voorzitter nog eenige interne aangele genheden heeft medegedeeld, volgt rondvraag. In de rondvraag sprak de jubilaris de heer C. Burger eenige dankbare woorden voor «het prach tige cadeau. Bij de sluiting sprak voorzitter een woord van dank voor het aangename verloop van de vergadering en brengt nog een woord van hulde aan den scheiden den penningmeester, den heer Overtoom, voor het goede werk dat hij in de 29 jaar als bestuurslid heeft verricht. OVERGEPLAATST. De heer J Bos. assistent. Dienstgeleider bij de Dir. Bel. en Accijnzen te Oudkarspel, wordt 16 Maart overgeplaatst naar Schagen. OPGERICHT. Maandagavond is alhier opgericht een afdeehng van den Vrijz. Christ. Jongeren Bond met aanvanke lijk 15 leden. De eerste bijeenkomst heeft plaats Maandag a s. in de Ned. Hervormde Kerk. GEMEENTE SCHAGEN Geboren: Neeltje, dochter van Cornelis Grootes en van Hillegonda Maria Franzen. Clara, dochter van Adolf Kampman y Annegje Ploeg. Ida Cornelia, doch ter van Hermanus Zevenboom en van Ida Cornelia Scharwachter. POLITIE. Gevonden, een handschoen. Tegenstrijdige inzichten. Voorzitter en Secretaris van Tulnbouwbelang te Noord- scharwoude aan het woord over den tuin- dersnood. De cijfers der laatste inventa risatie nader bekeken. Geringe voorraden roode cn witte kool. Gele ongeveer even veel als verleden jaar. Betere prijzen voor roode kool; iets beter voor gele; eenigszins lager voor witte. Stationnaire prijzen voor uien. Idem wortelen. Aanvoer van taaie gele. Men kan. als we onze kranten oppervlakkig nagaan, nu wel zoetjesaan tot de conclusie komen, dat al onze kleine en groote economen, bestuurders van kleine of groote land- en tuinbouwvereenigingen, politiek aange- legden en zij, die van politiek niets willen weten, kort om wie ze ook zijn mogen, blijkbaar niet weten, hoe we uit de ellende van den tegenwoordigen tijd moeten ra ken. Immers, telkens weer hoort men een andere reme die aanprijzen tegen de heerschende kwaal, de een ziet de uikomst in deze, de tweede ziet ze weer in een an dere richting, en vaak een zeer tegengestelde. We hadden de laatste week een vergadering van de tuinbouwvereeniging te Noordscharwoude. We kregen er een gemoedelijke openingsrede van den Voorzitter en een uitgebreid jaarverslag, met als voornaamste gerecht fdc crisis, van den secretaris. Als wc deze mannen mogen gelooven, dan behoeven we niet te wanhopen: alles komt weer op zijn pootjes terecht. En bovendien, zeggen ze, er wordt bij het bespreken van den nood in den tuin bouw schrikbarend overdreven. Met de eerste uitspraak kunnen we het wel eens zijn; we gelooven ook, dat er voor onze tuinbouwstreek weer wel betere tijden zuilen aanbreken. En we vermoeden, dat èn de Voorzitter èn de secretaris tot die categorie van tuinders behooren, die het, finantieel gesproken, wel zullen uitzingen tot die betere tijden zullen zijn aangebroken. Maar die veie an deren, die zoo goed als niets hebben om van te leven; die op achter zijn met huur en rentebetaling, die tegen slag hebben gehad ook buiten het bedrijf, kortom al die genen, die, en dit nu zonder eenige overdrijving, in zeer beroerde omstandigheden verkeeren, kunnen zij ook niet zooveel gelatenheid de crisistijden maar over zich laten komen en zeggen: dat komt alles weer wel terecht, ge dachtig aan dc spreuk vóór den gemakkelijken stoel van den tandarts: ook dat gaat voorbij?? We verstouten ons, als onze meening te uiten, dat de bedoelde woordvoerders te weinig beseffen, dat er een andere geest over breede lagen van het volk^is vaardig geworden, dan die van gelatenheid en berusting van een kwarteeuw langer terug. Er worden tegenwoordig an dere eischen aan het leven gesteld dan toen; men be schouwt het als een recht, dat er voor ieder brood zij. zoowel in stoffelijkcn als geestelijken zin. Wij laten het gaarne ter beoordeeling aan anderen over, of die men taliteit niet een betere is. Een tweede belangrijke zaak, waarmee de tuinders zich momenteel bezighouden, is het resultaat van de gehou den tweede inventarisatie der aanwezige stapelgroenten De beliend geworden getallen, vermeldende het aantal spoorwagens van 10.000 K.G„ aanwezig bij de tuinders, aangesloten bij den Noordhollandschen Bond van Vei- lingsvereenigingen, zullen de meesten ongeveer wel heb ben verwacht. Mon wist, wat er op 15 December in voor raad was, kan nagaan, wat er over de veilingen is ver kocht, weet ongeveer welk percentage gewichtsverlies in rekening kan worden gebracht, zoodat men vrijwel kon benaderen, welke de voorraden nog zouden zijn. Als de prijzen van roode en Deensche witte kool niet hoog worden, dan kan dit toch niet liggen in de te groote voorraden. Immers aan roode kool waren er verleden jaar midden-Februari nog 2174 spoorwagens en nu op dit tijdstip slechts 1103. Deze cijfers zijn voor Deensche witte kool respectievelijk 3068 en 1381. Het lijkt dus niet ge waagd te voorspellen dat, werken andere op den prijs van invloed zijnde factoren wat mee. er voor de aanwe zige voorraden nog wel goede prijzen kunnen worden gemaakt. Doch bij de huidige verstoring van het econo misch evenwicht is het verstandig, geen vrij vaste voor spellingen te doen, daar ze zoo licht falikant uitkomen Met den voorraad ge':e kool is het juist anders dan met witte en roode. Daarvan zijn er op het oogenblik meer dan verleden jaar, al is het weinig, n.1. 1061 in 1931 en 965 in 1930 op 15 Februari. Uit den minderen voorraad uien mag wel worden afgeleid; dat de bezitters er van, geleerd door de ervaring van het vorige jaar, de kat niet uit den boom hebben gekeken, doch de meeste hebben opgeruimd. Hoe intusschen het verdere verloop ook zal zijn, dit kan wel als vrij zeker worden vastgesteld, dat het financieele eindresultaat zeer onbevredigend zal zijn. De aanvoer van roode kool was deze week nog grooter dan de vorige. Ondanks dien grooteren aanvoer waren de prijzen beter, waaruit mag worden afgeleid, dat er verschillende omstandigheden de markt gunstig bein- vloedden. Was in de voorafgaande week de hoogst be stede prijs aan de veiling van den Noordermarktbond f 6.50, aan die van de L.G.C. f 6.70, reeds Dinsdag werd aan de Noordermarktbondveiling f 7 besteed. Donderdag was het wel de beste dag, toen te Broek op Langendijk f 3.507.80, te Noordscharwoude f 5.308.30 werd be taald. Vrijdag liepen de prijzen weer iets terug. Zater dag echter werd aan de veiling van de L.G.C. f 3.908 betaald, en aan die van den Noordermarktbond f 4.60 -8.30. De prijzen van Donderdag waren dus weer her steld en dit bij een buitengewoon grooten aanvoer: te Noordscharwoude niet minder dan ruim 27 spoorwagens van 10.000 K.G. Aan deze veiling bedroeg de aanvoer over de heele week niet minder dan 92 spoorwagens, aan die te Broek op Langendijk 29 De roode kool bevindt zich dus meer „om den Noord" dan ,om den Zuid." Hoewel de prijs van gele ook hooger was dan de vo rige week, steeg hij toch niet in dezelfde mate als van roode kool. Voor de mooiste werd de vorige week tot f 3.50 besteed, deze week f 4.30. De laagste noteering te Broek op Langendijk was aanvankelijk f 1.50, later ech ter f 1.702.10. Te Noordscharwoude waren de laagste prijzen toen voor goede kool f 22.50; deze week f 2.30 2.80. Vergeleken met het vorige jaar doet de gele kool het dit jaar a.1 bijzonder slecht. Zoo werd verleden jaar op 20 Februari voor gele f 58 per 100 Kg. besteed, dit jaar op denzelfden datum f 2.403.80. Waar het vorige jaar al slecht uitpakte, zal het dus nu nog veel slechter zijn. De aanvoer beliep aan de Broeker veiling 57 spoor wagons, aan die te Noordscharwoude 34. Het vorige jaar waren die aantallen merkwaardigerwijze dezelfde. Tegen de verwachting in deelde de Deensche witte kool niet in de betere stemming, welke voor de andere koolsoorten bestond: integendeel liepen de prijzen zelfs eenigszins achteruit. Aan de Broeker veiling was de hoogste prijs deze week f 3.60, de vorige week echter f 3.90. Zaterdag, de be3te dag voor roode en gele, was de witte kool f 23.30, aan de Broeker veiling de vorige week f 2.103.70. Aan de veiling van den Noordermarkt bond, liepen de prijzen gemiddeld weinig uiteen. Aange voerd werden aan beide veilingen 88 spoorwagens, waar van 54 te Noordscharwoude. Aanzienlijk was de aanver van uien, n.1. 26 spoorwa gens. De prijzen waren stationnair, soms iets hooger, soms iets lager, zoodat in doorsnee heztelfde werd ont vangen: voor uien f 1.30—2.70, grove f 1.80—2.80, drie lingen f 1.10—2.10, nep f 1.60—2.10, Weinig verandering kwam er ook in den prijs van peen of wortelen. Voor groote werd van f 1.802.20 be taald, voor kleine f 11.30. De aanvoer was grooter dan voirge weken, n.1. ongeveer 5 spoorwagens. De aangevoerde kroten werden verkocht voor f 2.70 —5.50. Deze week kregen we als nieuw product de veldgele of taaie gele. Ze brachten f 2.304.70 op. Deelen we tenslotte nog mee, dat gemeentebesturen en Boerenleenbanken zijn begonnen met de behandeling der aangevraagde tuindersvoorschotten en dat het aan tal aanmerkelijk goroter is dan in 1923. JULIANADORP. Zondagavond j.1. werd door de Tooneelvereeniging „Excelsior" uit Anna Paulowna, in de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen alhier opge voerd het kluchtspel in drie bedrijven, uit het Duitscne soldatenleven, getiteld „Met Verlof". Aanvankelijk scheen het ons toe, dat dezen avond ook de belangstelling van het publiek weer zou ontbreken, maar dat kwam gaanderweg toch nog in orde, zoodat het gezelschap het genoegen had, toch voor een behoor lijk auditorium te kunnen optreden. Er was ook alle reden voor, om niet voor stoelen en banken te moeten spelen, want het gebodene viel ten zeerste in den smaak van het publiek, dat herhaaldelijk moest schateren van het lachen. Daar is het dan ook een kluchtspel voor. De verschillende medewerkers aan de opvoering van dit spel verbonden, doen o.i. hun uiterste best en laten niets, onbeproefd om alles zoo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Wij zullen dan ook in de personen geen onderscheid maken. Het stuk dat zooals reeds werd ge zegd een aaneenschakeling is van diverse vergissingen enz. werd vlot gespeeld, met een duidelijke uitspraak, terwijl de grimage eveneens niets te wensehen overliet' Wij gelooven don ook dat de thuisblijvers ongelijk ge had hebben, want na het einde van het laatste bedrijf, moest het doek nog eenige malen gehaald worden, het welk voor ons het beste bewijs is dat het publiek zich niet heeft zitten vervelen. Wij mogen er ook nog aan toevoegen, dat er tijdens de opvoering de grootst mogelijke stilte heerschte,'het welk hier niet altijd voorkomt. Tot slot het gebruike lijke bal na. Het is misschien niet ondienstig voor velen om nog eens te mogen herinneren aan den Gemeenteavond, die heden in de Ned. Herv. Kerk alhier zal gehouden wor den en waar zal gesproken worden over Kerkelaad of Kiescollege, waarvoor Woensdag a.s. de stemming zal worden gehouden. Bij onderhandschen verkoop gingen de huizen van den heer J. Kossen, plaatselijk gemerkt Langevliet no. 22 en 23 over aan W. R Drogt, thans wonende aan de Doggersvaart en aan den bewoner J. Bijvoet Jz. OUDKARSPEL. D.T.S. 1—S.L.T.O. 1, 2—3. KOLHORN. De laagste inschrijver betreffende het maken van een toegangsweg van het kanaal Kolhorn—Medemblik naar de proefkavels in de Wieringermeer, is de heer C. de Wit, aannemer alhier. Ook is de heer C. de Wit de laagste inschrijver van de bekieeding waterleiding kade aan de Haukes. NIEUWE NIEDORP. Maandag 23 Febr. ging alhier wederom het gerucht, dat zeer waarschijnlijk een der daders van de beruchte roofoverval zou zijn gearresteerd.. De heer Schoorl, zijn dochter en Mej A. M. zijn dien dag naar Amsterdam geweest ter confrontatie met een inderdaad aldaar in hechtenis genomen verdacht per soon. Waar echter ook deze confrontatie wederom niets opleverde, werd verdachte weer op vrije voeten gesteld. DINSDAG 24 FEBRUARI. THE STAR OF HOPE MISSION. Callantsoog, geen dienst, wegens ziekte. Verschillende berichten. Verkoop van terreinen door den Anister- damschen gemeenteraad goedgekeurd. Reeds sedert eonigen tijd gaan er geruchten, dat de bouw der nieuwe Fordfabrieken te Rotterdam niet door zou gaan en dat door de directie onderhandelin gen met het Amsterdamsche gemeentebestuur waren aangeknoopt, over aankoop van grond daar ter plaatse. Thans wordt vernomen, dat de gemeente Amster dam aan de fordfabrieken een aanbod heeft gedaan van industrieterreinen nabij het Westelijk havenge bied tegen den gebruikelijken prijs, welke echter aan merkelijk lager is dan de prijs, welken de ge meente Rotterdam voor de door de Ford in die ge meente hegeerde terreinen vroeg. Ford is van plan deze terreinen te Amsterdam te koopen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft reeds zijn toestemming tot den verkoop gegeven. De onderhan delingen met Amsterdam verkeeren thans in een zeer vergevorderd stadium. Vestiging van de Fordfabrieken beteekent voor Am sterdam een aanzienlijke werkverruiming. Men ver wacht, dat er reeds aanvankelijk voor honderden ar beiders werk zal zijn. ARBEID VOOR 450.000 WERKLOOZEN IN AMERIKA. Over een maand. Uit Washington: President Hoover maakt bekend, dat de regeering over dertig dagen voor 450.000 per sonen arbeid zal hebben of voor 350,000 méér srdert de regeering enkele maanden geleden een werkver- sphaf f in s progra m opstelde. Tijdelijke vrijstelling van grondbelasting. Wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden. De wet van 26 Mei 1870 (Stbl. no. 82) waarbij in sommige gevallen tijde lijke vrijstelling van de belasting wordt verleend, is ten aanzien van de drooggemaakte of droog te maken Zuiderzeegronden niet van toepassing. Het is echter wenschelijk ook voor de Zuiderzeegronden tijdelijk vrijstelling van grondbelasting te verleenen. Daartoe strekt dit ontwerp, waarbij de termijn gedurende wel ken vrijstelling wordt verleend, is gesteld op 46 jaar. Voor gebouwen, gesticht op Zuiderzeegronden wordt een vrijdomstermijn voorgesteld van 13 jaar. Door het luchtschip de „Los Angeles." De Amerikaansche marine-autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel, dat de „Los An geles" dit voorjaar een poging zal doen, om op een wol kenkrabber te New York te landen. Daartoe is een an- kermast op het gebouw van de Woolworth Company aangebracht. Aangezien dr. Eckener onlangs op een desbetreffende vraag heeft geantwoord, dat hij een dergelijke landing zeer moeilijk achtte, is men in Amerikaansche lucht vaartkringen verwonderd, dat de marineautoriteiten toch hun toestemming tot het nemen van deze proef hebben gegeven. Men wijst er op, dat daardoor ook groot gevaar ont staat voor de voorbijgangers op straat. Van een helling gestort. Tien personen gewond. Reuter seint uit Londen: Een autobus, die aan de macht van den bestuurder ontglipte, stortte van een steile helling zeventien meter omlaag op den spoorweg te Trewelis, in Glamorganshire. Tien personen werden gewond, waarvan verscheidenen ernstig. Het wrak van de autobus vloog onmiddellijk in brand, zoodat de gewonden slechts met moeite gered konden worden. Verscheidene passagiers sprongen uit den wagen voordat hij te pletter viel, doch zes, onder wie de bestuurder en de conducteur, gingen naar het scheen een wissen dood tegemoet. Een groep mijnwerkers doof de de vlammen en trok de inzittenden te voorschijn. Het aantal slachtoffers tot 32 gestegen. Een kolenstofontploffing de oorzaak. In aansluiting op het bericht elders in dit nummer over de nieuwe mijnramp in Duitschland in de „Escli- weiler Reserve" nabij Aken, wordt nader gemeld, dat het aantal slachtoffers van deze ramp tot 32 is gestegen, terwijl er negen ernstig gewonden zijn. Onder de slacht offers is ook een jonge mijnwerker, die bij de catastro- phe van Alsberg was gered. De commissie voor de veiligheid uit Bonn heeft Zon dag de mijn bezocht en bevonden dat het ongeluk te wijten is aan een k o 1 e ns t o f-ontploffing. Of er ook een mijngas-ontploffing is geweest moet nog naderhand worden onderzocht. De haard van de ontploffing, die vermoedelijk door het afgaan van een dynamietpatroon is ontstaan. Vreeselijke dood van een „blinden" pas sagier. Toen de sneltrein van Parijs naar Saarbrucken op liet station Epernay stopte, bemerkte een spoorweg beambte op het dak van een der waggons het lijk van een naar schatting 20-jarigen jongeman, wiens hoofd van het lichaam gescheiden bleek te zijn. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat men te doen had met een zekeren Demoulin, wonende in het Saargebied, die als „blinde" passagier op het dak van een wagon was geklommen en waarschijnlijk hij het passeeren van een langen tunnel op zoo vree selijke wijze om het leven kwam. Te Bnrletta, in de Italiaansche provincie Bari. stortte tijdens een lijkdienst de vloer van de sterf kamer. waar de lijkkist stond opgebaard en waer zich een groot aantal personen bevond, plotseling in. Alle aanwezigen, alsmede de priester en de lijk kist, stortten naar beneden. Onmiddellijk werd van alle zijden hulp verleend en werden de gekwetsten uit hun benarde positie be vrijd. Er bleken 28 gewonden te zijn, waarvan er 4 in le vensgevaarlijken toestand verkeeren. In de hoofdstad en tram ontspoord en in twee stukken geslagen. Talrijke dooden en gewonden. Te Athene is Zaterdagmorgen een tram, waarvan ie remmen weigerden, met razende vaart een steile, bochtige straat afgereden. De tram is ontspoord en in twee stukken geslagen. Het eene deel stortte in een rivier, het andere deel bleef aan den overkant han gen. Zeven passagiers zijn ernstig gekwetst naar een ziekenhuis gebracht. Op het schiereiland Peloponnesus is een trein met een locomotief in botsing gekomen. Zoowel de trein als de locomotief reden met volle vaart en de botsing was zóó hevig, dat de beide loco motieven en vier personenwagens geheel werden ver nield en in elkaar gedrukt. Ongeveer 50 personen werden gewond, waarvan vijf tien zeer ernstig. Volgens tot r.u toe ontvangen berichten zouden 15 personen om het leven zijn gekomen. Een cycloon boven Sicilië, zooals daar in een tientallen jaren heeft gewoed. Uit geheel Itaiië, van de Alpen tot Sicilië, komen be richten binnen over het ontzettende noodweer, waardoor het land is geteisterd en waardoor groote schade aan oogst en huizen is togebracht Daarbij de groote sneeuw- lawines, die in hun duizelingwekkende vaart naar bene den storten en in menig dorpje een panische schrik on der de bevolking teweeg braoht. Het eiland Sicilië, aan de Zuidpunt van Italië, is wel het zwaarst geteisterd. Hier heeft een cycloon gewoed, zooals in geen tientallen jaren is voorgekomen en waar door ernstige verwoestingen zijn aangericht. Acht en veertig uur lang raasde de orkaan over bet eiland, ontwortelde boomen, wierp telegraaf-, telefoon- en stroomleidingen omver, joeg rivieren buiten haar oevers en zette groote gebieden onder water. Te Uditora vonden vier menschen in het noodweer den dood. Te Palermo sloeg het water over de havejRhuren, die gedeeltelijk werden weggeslagen. Een groote ijzeren kraan werd omver geworpen en kwam op een huis te recht, dat gedeeltelijk instortte. Tengevolge van aardstortingen moest op twee spoor wegtrajecten het verkeer geheel worden stopgezet, ter wijl verschillende treinen op andere trajecten ontspoor den en talrijke spoorwegbeambten gewond werden. Van een compagnie soldaten, die zich bevond in een dezer treinen, werd een soldaat gedood. Ook te Catelone hadden verschillende aardstortingen plaats. Te Catania werd een pas gebouwde havendam geheel weggeslagen. Een dijk stortte in en het water drong de visscherswoningen binnen, waarvan de bewo ners nog slechts met moeite het leven konden redden. Dr. Colijn wenscht niet in aanmerking te komen. In verband met hef. a.s. aftreden van jhr. mr. A. C. D. de Graeff als gouverneur-generaal van Ned.In- dië, is den laatsten tijd herhaaldelijk de naam van dr. H. Colijn genoemd. Naar de „Tel." thans verneemt, is dr. Colijn inderdaad officieel aangezocht voor de vervulling van dit hooge ambt, maar heeft hij te kennen gegeven, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen. Verder verneemt het blad, dat dc burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, thans als een der zeer ernstige candidaten moet beschouwd worden. ZOMERTIJD VAN 15 MEI TOT 4 OCT. 's Gragenhage, 23 Febr. Bij K. B. is bepaald dat dit jaar de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 4 October. De voerman bekneld geraakt en op slag gedood. Gisteravond omstreeks half zeven reed op den Am- sterdamschen weg te Arnhem de 57-jarige Vos, wonen de aan den Koningsweg aldaar, met paard en wagen in de richting Ede. Ter hoogte van het Pompstation der waterleiding, kwam zoowel uit de richting Ede. als van den tegenovergestelden kant een auto. De lichten van beide wagens werden gedimd. Van de auto, komende uit de richting Arnhem heeft de bestuurders, de heer Bos, directeur van het agent schap der Rotterdamsche Bankvereeniging te Ede door het dooven der lichten den wagen vermoedelijk niet opgemerkt. Deze werd van achteren aangereden, waar door de voerman van den bok werd geslingerd en tus schren een der voorwielen en een langs den weg staan- den boom terecht kwam. De man was bijna onmid dellijk dood. Van den auto werd de voorruit ingedrukt tengevolge waarvan de besturder door glasscherven aan het gelaat werd gewond. Het lijk weid per ziekenauto naar de woning van het slachtoffer overgebracht. ZIJN VROUW GEDOOD? Geheimzinnig sterfgeval te Oldenzaal. Gistermorgen is door de «ïaréchaussée de logement houder N., Hengeloschestraat te Oldenzaal, in arrest gesteld. Zaterdag is zijn vrouw plotseling overleden en men vermoedt, dat zij een gewelddadigen dood is gestor ven. Het lijk is op last van den Officier van Justitie te Almelo in beslag genomen en naar het R.K. zieken huis te Oldenzaal overgebracht, waar de sectie zal worden verricht. Boerderij. Thans ook Russisch aardappelmeel? Alsof wij er niet reeds genoeg van hadden! Nu onze aardappelfabrieken tot de nok toe vol zit ten met hun product, zoodat zij in financieels moei lijkheden zijn geraakt en de regeering deswege een voorschot tegen lage rente heeft verleend, wekt het wel eenige bevreemding, dat binnenkort een groote partij Russisch aardappelmeel zal worden ingevoerd. Naar het „Hsbl." verneemt, wordt het eerste ge deelte, 8000 balen, in de „Hunze 9" van de Groninger Rotterdammer Stoomboot Maatschappij, overgehe veld uit een Russisch schip, om naar Groningen te worden vervoerd. Op onze vraag, voor wie de partij is bestemd en wat ermee gebeuren zal, hebben wij geen antwoord kunnen krijgen. Steun aan de suikerbietenteelt. Een wetsontwerp in zicht. Een wetsontwerp tot steun der beetwortelsuikerin dustrie heeft het Departement verlaten, zoo verklaart de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Westerdijk. De bedoeling is inderdaad, door de indiening van dit ontwerp nog invloed uit te oefenen op den uitzaai in dit voorjaar. De regeering tracht dan ook de totstandkoming vóór uitelijk 1 Maart zooveel mogelijk te bevorderen. Evenals de heer Westerdijk is de minister van meening, dat het wellicht zonder rijksingrijpen niet algemeen mogelijk zal zijn de fabrieken te laten werken. Gebruik Nederlandsch suikerbietenzaad. Een aanschrijving van den minister. Naar het „Hsbl." verneemt, heeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw zich met een schrijven be treffende het gebruik van Nederlandsch suikerbieten zaal o.a. tot de centrale landbouworganisaties ge wend. Aanleiding tot dit schrijven moet de minister hebben gevonden in den niet onbelangrijken invoer van suikerbietenzaad en in het feit, dat het zaad, dat in ons land wordt geteeld, niet voor het buitenland- sche zaad behoeft onder te doen. Daarvoor beroept de minister zich in zijn schrijven op de resultaten van de proefnemingen, welke op de proefvelden van het Instituut voor de Suikerbietencultuur te Bergen op Zoom met tal van suikerbietenrassen worden geno men. Hoewel de resultaten van die proefnemingen niet worden gepubliceerd, zijn de leiders der suiker fabrieken hiervan wel op de hoogte. Bovenbedoeld schrijven van den minister beoogt nu, naar wij vernamen, om er bij de Nederlandsche afnemers op aan te dringen om in het belang van de Nederlandsche lcweekersbedrijven zooveel moge lijk bietenzaad te doen uitzaaien, dat in ons land is voortgebracht. Argentinië heft 10 pCt. op eieren. Het Haagsche corr. Bur. meldt: De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van II M.'s gezant te Buenos Aires, van heden af eieren bij invoer in Ar gentinië onderworpen zijn aan een invoerrecht van 10 van de waarde.

Schager Courant | 1931 | | pagina 8