Polder Het Koegras. Perceel no. 6 b. d. Zaagmolenshaven kost veel van bouwrijpmaken. Kent men er een matige verkoop waarde aan toe, dan wordt het ongeveer gelijk in prijs als de andere perceelen. Het verlies van dit bij uitstek fraaie plekje, waar de jeugd den geheelen zomer speelt zou door gansch de burgerij betreurd worden. Bovendien komt het onderhoud niet ten laste van de Gemeente, doch van de Administratie, die den speel tuin heeft aangelegd. Waar deze zich zoo vele offers getroost heeft, zou het van weinig waardeering ge tuigen als men zonder meer dit alles deed verdwijnen. De Wethouders stellen dan ook voor dit perceel niet voor schoolbouw in aanmerking te doen komen en houden zich er van overtuigd, op grond van het boven staande, in deze den Raad achter zich te hebben. Resten nog de perceelen 4 van Gebr. Visser en 5 van de D.G. Kerk. In de toelichting over deze perceelen zijn enkele voor- en nadeelen reeds opgenoemd. De Wethouders zijn van meening, dat perceel 4 het meest in aanmerking komt. De kostprijs blijft, wanneer beiden bouwrijp zijn, on geveer f 2500 beneden die van perceel 5. Perceel 5 biedt, wanneer geen verdere bebouwing plaats heeft, zoonoodig ruimte voor een terrein voor lichamelijke oefening, perceel 4 niet voldoende. Wij hopen echter, zooals gezegd, van het tegenwoordige sportterrein nog lang gebruik te mogen maken. Mocht dit moeelijk be ëindigd worden, dan beschikt de gemeente over vol doenden grond, waar zonder meer kosten dan op per ceel 5 een geschikt terrein voor lichamelijke oefening kan worden gesticht. Bouw van de school op perceel 4 doet veel minder fraai'è verdwijnen en verbetert den hygienischen toe stand, het geheele terrein ligt ingesloten en leent zich volgens den architect uitnemend voor schoolbouw. Do architect en de Inspecteur L.O. bevelen dit terrein dan ook als het meest geschikte aan. Perceel 5 ligt ongunstiger ten opzichte van beschut ting en het is nog zeer de vraag of een school daar verfraaiing geeft, De nieuwe brug belemmert de scheepvaart. Op grond van het een en ander meenen de Wet houders te moeten adviseeren over te gaan tot aankoop voor schoolbouw van het terrein der Gebr. Visser. Voorzitter zegt dat allen het er wel over eens zijn, om de terreinen 1, 2 en 3 af te voeren, daar deze toch buiten beschouwing zullen moeiten blijven. Allen voor. Daarna worden de besprekingen, die ruim 2 uur In beslag nemen, geopend en zijn wij verplicht door de groote uitgebreidheid, verkort weer te geven. De heer Gaijaard is het, wat het terrein op de Zaag- molemveide betreft, niet de wethouders eens, maat niet wat het terrein der familie Viser betreft. Spr. geeft de voorkeur aan dat ddr Doopsgezinde Gemeente. Wat het terrein-Visser betreft, heeft dit het bezwaar, zooals door den Inspecteur is opgemerkt in de eerste conferentie, dat daarop de school niet met het geheele front naar den weg kan komen. Dc school moet in een driehoek gebouwd. De Inspecteur heeft het goedgevonden om de oude school uit te breken en voor gymnastieklokaal in te richtenMaar spr. oordeelt, dat als de economische toestand zich wijzigt, dit niet blijvend kan zijn en in de toekomst de gemeente gedrongen zal worden een nieuw gymnastieklokaal te bouwen en dan zal dat gebouw op het terrein Visser achter de school moe ten komen. Het terrein der Doopsgez. Gem. heeft, dit voor dat daar do school gebouwd zal kunnen worden precies zoonis men wil. En als er een onderwijzerswoning moet komen, kan deze naast de school en komt het nieuwe gymnastiekgebouw er achter. Op hot terrein- Visser is voor dit alles geen voldoende ruimte en zal de school daar niet anders als gedrongen tusschcn dc andere huizen komen te staan. Spr. wijst er op hoe ook bij het bezoeken der scholen in andere gemeen ten steeds de scholen met het volle front aan den weg stonden en nergens in een 3-hoek zijn gebouwd. Do Inspecteur maakt bezwaar tegen een open terrein, maar te Scliagerbrug, Breezand,, Hippolytüsnoef, staan de nieuwe scholen op open terreinen. En waar deze plaatsen alle behooren onder het rayon van denzelfden inspecteur, is het wel zeer vreemd, dat deze in Nieuwe Niedorp bezwaar maakt tegen een open terrein. Spr. heeft ook een andere finantieclc opzet en meent dat door een sloot te graven achter het perceel der Doopsgez. Gem., 700 M3. grond vrijkomt om dit terrein wat te cgaliseeren. Dit geeft een besparing van f 1050. Op het terrein-Visser heet een brug aanwezig en beplanting. De beplanting zijn 4 schrootjes van boompjes en wat oude eikenboomen, die beslist ruimte zullen moeten geven. Deze oude boomen ont sieren het geheel, evenals de oude brug die er is. Spr. becijfert, dat waar f 1050 bespaard wordt aan grondwerk, f500 is uitgetrokken voor beplanting, die of bij Visser ook noodig is of zoo niet ook op het terrein der Doopsgez. Gom. buiten berekening moet blijven en ook de brug buiten beschouwing moet. blij ven, het terrein van de Doopsgez. Gem. op f 11200 moet worden berekend. Dat van Visser is berekend op f 12750, dan is het van de Doopsgez. Gem. f 1500 goedkooper. Als men de oude brug terrein Visser laat bestaan mag deze niet hooger .geschat worden dan uiterlijk f 1000 en als aanplanting noodig is, wordt de f 1500 opgelost en zijn beide terreinen even duur. De architect berekent het ophoogen van het terrein Doopsgezinde Gem. op 1105 M3. grond voor f2.50 per M3„ is f2975, terwijl egaliseeren greppels f805 wordt gerekend en f595 voor dempen sloot. Deze opgaaf lijkt spr. niet juist. Spr. acht beplanting op het terrein Doopsgezinde Gem. niet noodig. het gebouw geeft luwte genoeg. Spr. oordeelt dit terrein ook luwer dan dat van Vis ser, door de boomgaard van Beers, terwijl het terrein- Visser dit nog tegen heeft dat het uitzicht op de hui zen van de Slijksteeg verre van fraai is. De opmerking van de wethouders dat de stink sloot wordt opgeruimd bij aankoop terrein Visser, dat de hygiëne bevorderd, acht spr. een argument dat men niet had behooren te bezigen. Immers spr.'s par tijgenoot Borst heeft over den toestand aldaar ge- boeg geklaagd en hadden B. en W. dien onhygiëni sche® toestand al lang uit den weg behooren te rui men. De mesthoop is ook een groot bezwaar en juist in den zomer met de dan veelal heerschende win den zal dat voor de school een bezwaar zijn. Op het terrein der Doopsgezinde Gom. zal men juist met de binnenwinden, als het niet warm en broeierig Is, er geen last van hebben. Voorzitter zegt niet alle berekeningen des lieeren Gaijaard te kunnen nagaan, cijfers zijn steeds aan vechtbaar. I)e heer Gaijaard zegt. dat de finantiën bij de keus niet den doorslag geven. Spr.'s principe is, al zou de familie Visser het terrein cadeau doen, hij nog dc voorkeur geeft, aan dat der Doopsgezinde Gem. De heer Wit bepleit nogmaals uitstel van den schoolbouw in de tegenwoordige tijdsomstandighe den. Spr. noemt het ongewenscht om nu een school te bouwen en hij had gehoopt dat de wethouders wat meer rekening hadden gehouden met zijn bezwaren in de vorige zitting reeds geuit. Voorzitter zegt, dat de heer Wit zich nu tot de keus van het terrein moet bepalen. De heer Wit bepleit dan, als hij hierover niet meer mag spreken, de voorkeur van het terrein van den speeltuin. Dat ligt midden in het dorp, is het goed koopst en zal de mooiste verfraaiing geven. Het ligt ver van den weg af. voor een school een groot, voor deel. Spr. heeft echter den indruk gekregen dat hij in «leze den Moriaan wascht en heeft het gevoel dat hij bedonderd wordt. Voorzitter hamert. Spr. is in dat motie versterkt en voelde een zeke ren drang dat het juist het terrein Visser moest zijn dat gekozen werd. Spr. had andere betekeningen, maar daarop werd niet ingegaan. Voorzitter zegt, dat de heer Wit* maar precies moet zeggen wat hij denkt. De heer Wit bespreekt nu de begrooting van het grondwerk en spr. kwam tot lagere cijfers, wat Strijder moest erkennen als juist. Ook het verplaat sen der muziektent was te hoog geraamd, kortom al les was zoo lioog mogelijk getaxeerd, wat spr. nog nader aangeeft. Het bleek dus niet dat de begroo ting zeer nauwkeurig was. Spr. wijst op een deskun dige die een f 3000 lager kwam. Spr. bepleit daarna nogmaals de plaatsing der schooi op het terrein van den speeltuin. Voorzitter meent, dal de heer Wit zijn verdediging niet heel gelukkig heeft gehouden en zich niet tot persoonlijke aanvallen had moeten laten verleiden. Spr. vraagt of iemand het voorste!-Wit ondersteunt. Waar dit niet hel geval blijkt te zijn, wordt aange nomen dat het terrein speeltuin verder buiten be schouwing blijft. De heer Wit geeft dan de voorkeur aan het terrein der Doopsgezinde Gem.. het terrein Visser is te klein. AIs het niet anders kon, zou het wel gaan, maar het is niet te prefereeren. Spr. heeft het ook nog over het ophoogen van het terrein Visser, dat dit minder zou zijn Zoo op het bloote oog betwijfelt spr. dat zeer. Wat verder de heer Gaijaard heeft gezegd over de brug en beplanting, onderschrijft spr. en keurt het af dat er aanstonds twee eigenaren over een brug zul len zijn en meent dat de Inspecteur deze brug, waar over ook nog huizen van een ander gaan, zal afkeu ren. L)e heer Borst zegt dat hem het gras al min of meer voor de voeten is weggemaaid Spr. wil echter nog wijzen op de brug op bet terrein-Visser, die z.i. een ernstig bezwaar zal opleveren. Spr. vraagt zich af of rle heer Deugd, die er overpad over heeft, de pas sage der schoolkinderen zal toestaan, en of het geen gevaar voor de kinderen zal opleveren. Dan wijst de heer Borst op den desolaten.toestand van de oude school, die gymnastieklokaal moet wor den en waarvan hij als vakman wel de overtuiging heeft, dat die over een paar jaar wel heel wat zal moeten ondergaan, om haar in stand te houden. Verder geeft hij aan het terrein van de Doopsgezinde gemeente verre de voorkeur boven dat van de fami lie Visser, ook al waar de school dan niet in drie hoek behoeft te worden gebouwd. Dan is er f500 noodig voor de beplanting van het terrein van de Doopsgezinde Gemmaar spr,. gelooft wel, dat er ook op dat van de fam Visser nog heel wat gedaan moet worden, voor en aleer het bouwrijp gemaakt is. De heer Keesom is altijd voor het terrein van de fam. isser geweest, doch na hetgeen hij nu gehoord heeft, dat daar de school in driehoek moet worden gebouwd, dal zou spr. alles behalve mooi vinden. Voorzitter noemt het onjuist dat de school op het terrein-Visser niet met het heele front naar den weg is te bouwen en dat een 3-hoek zou worden. De archi tect heeft de bedoeling om van den gewonen vorm af te wijken uit een oogpunt van verfraaiing. Het ter- roin-Visser is 39 M. breed en te Wieringerwaard staat op 33 M. een school met de volle breedte naar den weg, dus ruimte genoeg. Spr. erkent, dat op bet terrein-Visser naast de school geen gymnastieklokaal mogelijk is. Als er echter oen ondcrwijzerswoning naast komt, zal het gymnastieklokaal toch achter dc school komcin. Het verschil in breedte der terreinen is 11 M. Spr. noemt het terrein der Doopsgez. Gem. een geheel open terrein en dat dit luwer zou zijn, zal door ieder die er goed bekend is, als onjuist worden ge kwalificeerd. Met N.-O. winden is het terrein Visser beslist luwer. Voor beplanting had voor het terrein-Visser ook wel een klein bedrag uitgetrokken kunnen worden, maar dit zijn zulke kleinigheden, dat dit buiten be schouwing kan blijven. Dat zooals is opgemerkt, Deugd bezwaar zou kunnen maken dat de schoolkin deren over de brug bij Visser zouden gaan, is niet juist. Deugd heeft overpad, is geen eigenaar, dus kan geen bezwaar maken. Het gevaar is niet te tejlen, de openbare weg is veel gevaarlijker. Dc cijfers over hot ophoogen van het terrein Doops- coz. Gem. genoemd, kunnen wel waar zijn, er blijft echter voor speelplaats enz. vod grond noodig. Ook di; zijn bedragen van te geringe bctcekenis om den door slag te geven. Den wethouders is een verwijt gemaakt, dat zij de verbetering van den hygiëhischen toestand bij aan koop terrein-Visser als argument hebben gebruikt. Wij hadden eerder voor de verbetering van den toe stand moeten zorgen. Spr. doet de pertinente vraag of de Raad dan wil dat B. en W. de burgers dwingen om hun privaten boven de slooten op te ruimen en soptictanks tc maken. Dat zal den menschen veel geld kosten. Moeten B. en W. met straffe hand on treden? De heer Kooij noemt een voordeel voor het terrein- Visser, dat het midden in het dorp ligt Gunstig ligt ten oozichte der onderwijzerswoning en ook voor dr kinderen die naar het sportterrein moeten. Het zal leiden tot verfraaiing van het dorp en het heel wat zal verbeteren wat sloot en privaten betreft. Dat ei enkele posten te hoog of te laag zijn geraamd, is wel moge lijk. Opbrengst gebouwen Visser op f250 is zeker te laag, wellicht is er weer wat anders te hoog, dat geeft geen doorslag. Als het Doopsgez. Gem.-terrein wordt gekocht, komt. daar weer een 1 rug en hinder voor de scheepvaart. Wat de luwte betreft, geeft spr. de voor keur aan terrein-Visser. De heer Gaijaard wijst er op dat duidelijk is gezegd door den Inspecteur, dat op terrein-Visser de school in een driehoek moest komen. Spr. bespreekt daarna de grootte der terreinen en wijst op verkeerd meten in deze. Het terrein der Dooosgcz. Gem. heette 29 a 30 M. breed, het was zooals spr. aangaf 42 M. Het ter- rein-VisscT heet te meten 36 M., de school heeft een front van 3i M., dus er zou maar 2 M. overblijven. Het gebouw komt dan te veel in het gedrang. Spr. is bnng- dat a'. de oude school wordt uitgesïoopt, dit gebouw niet solicde genoeg zal blijven, de spanten zakken nu reeds door en als :n de toekomst er een nieuw gymnastieklokaal zal moeten komen, kan h:t niet geplaatst op het terrein-Visser. Spr. wijst er verder nog op dat er als het terrein- Visser gekozen wordt, och sloot gedempt moet en dus die grond die voor de helft van de gemeente is, niet in rekening is gebracht. Ook zal nog een hoekje van Vrcede noodig zijn om te bebouwen, ook dit is niet berekend. Dat de oude pakhuizen zullen worden opgeruimd als Vissers terrein wordt gekozen, is geen door slaand argument. Ook in andere gemeenten ziet men oude pakhuizen. Als het terrein der Doopsgezinde Gem. niet wordt gebruikt, blijft dat jaren open, geen enkele particu Her zal dit in zijn geheel tegen fl per M2. koopen. Daarom is het een zeer groote verfraaing als de school daar komt. Spr. wil het grondwerk voor f 1 per M3. aannemen, men heeft zich al reeds aangeboden voor f 0.75. Er is 1100 M3. grond noodig, er komt uit de sloot 700 M3.f dus nog voldoende zand is aan t,e voeren. Nog lang hopen B. en W. het terrein van thans voor de lichamelijke oefeningen te gebruiken. Maar kan dat in de toekomst niet meet, dan is er op het terrein van de Doopsgezinde Gem. ruimte genoeg voor, bij Visser niet. Ook is de overtollige grond te verhuren en den huurder op te dragen de septie-tank der school te ledigen. Voorzitter meent, dat wat do maten betreft, wij ons moeten houden aan de opmetingen van den ge meente-opzichter. De oude school is zeer geschikt voor gymnastieklokaal. Dat het gebouw te veel ver zwakt, behoeft niet, de zolders kunnen er in blijven, het is hoog genoeg. De oude school kan dus jaren daarvoor gebruikt, wat de Inspecteur ons heeft toe gezegd. En als er op het terrein der Doopsgez. Gem. geen gymnastieklokaal naast de school komt, zal de school te veel in een hoek van het terrein komen te staan, terwijl hot andere gedeelte terrein open blijft. Dat is heel leelijk. En een nieuw gymnastieklokaal kost f 15000, dat zullen de hecren wel niet willen. Wat de W.C. op de sloot betreft, herhaalt spr. zijn vraag of de Raad wil dat B. en W. in deze straf optro.h n. De heer Gaijaard meent dat deze vraag niet go \ii behoeft te worden. Het is een schande op 25 M. af stand 6 a 7 privaten. Als de menschen het niet zelf be talen kunnen, laat de gemeente het daar dan wat op knappen. Als de Gezondheidscommissie zijn plicht deed. was het er daar allang uitgekeurd. Deze kwestie wordt nog verder besproken en hooren wij van een afsluitdammetje. een overloop dat er is geweest, maar wat alles weg is. B. en W. zullen in deze optreden om verbetering aan te brengen.. De heer Gaijaard bespreekt nogmaals het meer luwe van het terrein der Doopsgez. Gem. Meent ver der dat het niet hindert als de school, als er geen gymnastieklokaal in de toekomst komt, wat meer naar één kant van het terrein komt te staan en oordeelt dat de heer er niets van weten of er ooit een gymnastieklokaal noodig is. Die brug voor de scheep vaart beteekent niemendal, omdat de schepen daar nooit komen. Verder komt het in Nieuwe Niedorp op één brug niet aan. Dc heer Wit zegt dat het huisje der Armvoogdij op f600 te laag is geschat, er wordt met twee maten gemeten. De gebouwen van Visser zijn juist te hoog geschat. Spr. bespreekt de beplanting op terrein-Vis ser, die niets beteekent, wijst op de luwte der ter reinen, op de brug die gezamenlijk met Deugd moet worden gebruikt, om nogmaals zijn afkeuring uit !c spreken over den toestand der sloot en private® ach ter perceel-Visser. De heer Kooij wil de school in het centrum en denkt cr niet aan ooit een onderwijzerswoning of gymna- stiklokaal te bouwen. Dat er dus later dit en dat op het terrein der Doopsgez. Gem. kan worden bijge bouwd, heeft geen zin. Als het terrein voor lichame lijke oefening in de toekomst daar achter de school komt, is er niet kouder en guurder hoek. Het terrein- Visser is hef. beste wat beschikbaar is. Na ncvg eenig heen cn weer gepraat, waarbij geen nieuws meer wordt vernomen, zegt Voorzitter, dat het hem spijt dat noch de argumenten van den inspec teur, noch die van den architect, blijkbaar eenigo waarde hebben. Spr. zegt en richt zich hier speciaal tot den heer Keesom, dat men ervan verzekerd kan zijn, dat het geen driehoek-school zal worden, maar een goed en mooi gebouw. De heer Wit protesteert dat. de voorzitter zich speciaal tot den heer Keesom wendt, wat Voorzitter aanleiding geeft te zeggen, dat do wethouders hun argumenten naar voren brengen en juist de heer Keesom bang was voor een driehoek-school. Spr. wijst er op dat de wethouders hun voorstel hebben ge daan alleen in het algemeen belang der gemeente en in geen enkel opzicht geleid zijn door andere drijfveeren, waarop dc heer Wit blijkbaar meende te moeten doelen. Voor dat er gestemd wordt, wordt de heer A. Vis ser weer binnengeroepen en neemt deze het presidium weer over. Dit geschiedt om de vergadering voltallig te hebben cn bij staking van stemme® toch direct een beslissing te hebben. Het voorstel der wethouders om het terrein-Visser aan te koopen. wordt echter verworpen. Tegen de hee- en Gaijaard, Wit, Keesom en Borst. De heer Gaijaard stelt nu voor het terrein der Doopsgezinde Gemeente aan te koopen. Dit wordt aan genomen me* de heeren Pluister en Kooij tegen. Voorzitter hoopt dat het besluit in het belang der gemeente is. Meer zekerheid omtrent electrificatie van het Paadje. Vervolgens deed Voorzitter mededeeling van een telefonisch gesprek, dat hij daar juist gevoerd had met het P.E.N. over de electrificatie van het Paadje. Dit zou door het P.E.N. voor de 5 perceelen worden uitgevoerd op dezelfde condities als voor het geheele dorp Het kost de gemeente niets, terwijl de betrok kenen gedurende 10 jaar lang het volle vastrechtta rief moeten betalen. Als we goed gehoord hebben bedroeg dit voor Dekker f2.25, Wester f2.98, Krnb- man f3.20, Nieuwboer f3.95 en Dol fl.55. Overigens was de mededeeling van het P.E.N., dus ook boven staande cijfers, nog officieus. De schriftelijke beves tiging hiervan zal nog moeten worden afgewacht. De heer Pluister merkt op, dat nu alleen nog de perceelen van De Vries, Zuurbier en Blokker resten, en spr. vraagt of het nu nog niet eens geprobeerd kan worden om het P.E.N. te bewegen, desnoods met een bijdrage van de gemeente, om ook deze drie aan te sluiten. Dan zou toch n.og het heele Paadje ge- electrificeerd zijn. Nadat Voorzitter gemeend heeft, dat het P.E.N. hiertoe wel niet over te halen zal zijn, wordt beslo ten om straks na afloop der openbare vergadering een bedrag vast te stellen, tot hetwelk 13. cn W. mo gen gaan en verder het officieele schrijven af -te wachten. Rondvraag. Op een vraag van den heer Wit over het onderhoud van de Lage Zijde, waarvan de toestand op het oogenblik veel te wenschen overlaat, zegt Voorzitter, dat in B. en W hierover reeds is gesproken, maar dat eerst de werkzaamheden daar ter plaatse zullen worden afgewacht. In verband met een andere vraag van den heer Wit, zegt Voorzitter, dat de straatlan taarns 10 dagen in de maand niet zullen branden, Verder doet de heer Wit eenigs vragen over de rust tijden der schoolkinderen in het middaguur en of het den kinderen steeds is toegestaan, dat ze bij slecht weer in de school mogen zijn. Voorzitter antwoordt, dat het van 12 uur tot half twee rustuur is, maar soms voor de kleintjes lan ger en dat bij minder goed weer de kinderen altijd in school mogen zijn. Tenslotte zegt de heer Wit, dat hem laatst het een cn ander ter oore is gekomen met betrekking tot mej. A. Jonker, een verpleegde in het Tehuis voor Ouden van Dagen, Er werd verteld, dat ze van de Doopsgezinde Kerk ondersteuning kreeg tijdens dat ze in het Tehuis was, dat ze er later weer uitgegaan was. maar weer later er op haar eigen verzoek weer opnieuw in was opgenomen, maar dat toen de Doopsgezinde Kerk de ondersteuning niet meer wild verleenen Dit laatste zou een gevolg zijn van een onaangenamen brief, die de Armvoogdij aan het Doopsgez. Kerkbestuur zou hebben geschreven. Voorzitter acht dit geen onderwerp voor een open bare raadsvergadering Verder merkt spr. op, dat het niet van gemeentewege geschied is. De heer Wit: Dus het is toch wel geschied! Mü werd echter pertinent verklaard, dat de Armvoogdij het gedaan had op wensch van het gemeentebestuur. Voorzitter: Laten we aannemen, dat dat zoo is. De heer Wit: Dan was het gevolg, dat dit cle ge meente wekelijks f5 kostte. Voorzitter: Maar het is niet een gevolg van een on aangenamen brief. De heer Pluister vindt de wijze, waarop de heer Wit de zaken van de Armvoogdij naar voren brengt, niet gelukkig gekozen Spr. zegt. dat over het een en ander met 't Doopsgezinde Kerkbestuur is gecorres pondeerd, maar hij weet niet of dc brieven aangenaam of onaangenaam waren en verder is het een kwestie tusschen Armvoogdij en Doopsgez. Kerkbestuur. De heer Wit houdt vol dat het een gevolg was van den onaangenamen brief. De heer Pluister: Dus de Armvoogdij zou juist aangename brieven moeten schrijven. De heer Wit: Neen. dat niet, maar toch niet zóó on aangenaam, dat het de gemeente geld kostte. En bovendien was volgens spr. aan de Armvoogdij gead viseerd om den brief niet sturen. Verder niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdinge landen van den polder „Het Koegras" op Vrijdag 27 Februari 1931, in hotel „Bellevuc" te Den Helder. Voorzitter de heer J. J. Verfaille, dijlcgraaf, Secretaris de heer C. Taylor. Afwezig zijn de heeren Van den Berg, Roozen, Segers en de heer C. Hoogschagen Az., Koegras. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede, dat de 4 nleuwgekozen hoofd ingelanden afwezig zyn, waarvan de heeren Roozen cn Segers met kennisgeving van verhindering. Tijdens het lezen der notulen komt de heer C. Hoog schagen Az. nog ter vergadering. De door den Secretaris gelezen notulen worden onder dankzegging onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat van den heer Mann bericht is Ingekomen dat hij door ongesteld heid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Door den Prov. Waterstaat is ter visie gelegd de toe- ziohtverordening op den Waterstaat in verband met het gewijzigde algemeen reglement. Van het Prov. Bestuur is ontvangen de legger op de afwatering van den polder Koegras, hij is ter visie ge'egd en geeft een aardig over zicht van de bemaling en de doorsnee terreinhoogten. Van de bewoners van Julianadorp is het verzoek inge komen om de wegen in het dorp een stofvrije deklaag te geven en eenzelfde verzoek is ingekomen van de aanwo- nenden der Callantsoogervaart. Op deze verzoeken zal bij de behandeling der begrooting teruggekomen worden, dan zal men zien dat het Dag. bestuur voorstelt op de verzoeken in te gaan. Tijdens de vergadering kwam nog telefonisch bericht in van den heer Van den Berg, dat ook deze wegens ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen De Voorzitter sprak er zijn spijt over uit dat van de 4 nieuwe hoofdingelanden er slechts één tegenwoordig kan zijn op de meest belangrijke vergadering in het jaar Juist in verband met de gewijzigde cultuur in den pol der zou spr. ook de tegenwoordigheid van de 3 overige hoofdingelanden op prijs hebben gesteld. Zonder bespreking wordt goedgekeurd een suppletoirs begrooting voor 1930. De begrooting voor 1931. Aan de orde wordt gesteld de behandeling der door het Dag. Bestuur opgemaakte begrooting voor 1931. Alge- meene beschouwingen worden niet gehouden. Begonnen wordt met de uitgaafposten. De jaarwedden, loonen, enz. zijn weder tot dezelfde bedragen uitgetrok ken als het vorige jaar. Nu de wegen nagenoeg voltooid zijn, zal dit jaar het uitbaggeren en verdienen van vaarten en slooten plaats vinden en is daarvoor een uitgaaf van f 500 meer ge raamd dan in 1930. Het Dag. Bestuur is nog steeds in onderhandeling over de brugverbreeding in den rijksweg en kan nog niet tot vergrooting van de sluis worden overgegaan. De loftrompet over de geteerde wegen. Wat het wegenonderhoud enz. betreft wordt toege licht dat de betrekkelijke posten bij raming zijn gesteld. Het is niet wel mogelijk deze juist te bepalen, omdat de wijze van uitvoering van het wegonderhoud van zooveel factoren afhankelijk is, voornamelijk wat het weer be treft. Over het afgeloopen jaar is de verbreeding van den weg van de Blauwe Keet af tot het Julianadorp op 4 Meter uitgevoerd. Eveneens is de weg langs den Lange Vliet van het Julianadorp tot de brug over den Midden Vliet, de weg langs den Midden Vliet van laatstgenoemde brug tot den Korte Vliet en den weg langs den Korte Vliet tot de brug over de Doggersvaart verbreed. Ook werd het afgeloopen jaar op verzoek van het Gem. Bestuur van Den Helder, de Strooweg van den Middenweg af tot den kop van den Zanddijk tot 6" Meter verbreed. Het werk, dat dit jaar voltooid zal worden, geschiedt voor rekening van de gemeente Den Helder en wordt door den polder uitgevoerd. Thans is voor dit jaar in uitvoering de verbreeding van den weg langs den Lange Vliet van het Julianadorp naar de Callantsoogervaart en de Doggersvaartweg van den Korte Vliet naar den Strooweg. Wat de wegverbreeding aangaat meent het bestuur, behoudens enkele plaatselijke verbreedingen, daarmede voorloopig niet verder te moeten gaan. In verband met een ingekomen verzoek van de bewo ners van het Julianadorp stellen Dijkgr. en Heemraden voor, de wegen in dat dorp, voor zoover deze bij den nolder in onderhoud zijn, eveneens van een stofvrije dek laag te voorzien. Hetzelfde geldt ook naar aanleiding van een verzoek van enkele aanwonenden van den weg langs den Zuid kant van de Callantsoogervaart, ten aanzien van dien weg. Wanneer deze werken zijn uitgevoerd, zijn allo wegen in den polder en bij dezen in onderhoud, van een geteerd wegdek voorzien. De kosten aan een en ander verbonden zijn moeilijk te bepalen. De aanschaffing van de materialen daarvoor benoödigd, wordt naar behoefte geregeld en zijn uit de loening, door de vergadering van 20 Februari 1930, in loopende rekening bij de Boerenleenbank verstrekt, ten behoeve van de wegverbreeding te bestrijden. De heer Laman Trip vraagt hoe de betaling van do loonen der arbeiders, die voor het gemeentebestuur do verbreeding van den Strooweg hebben uitgevoerd, is ge regeld. De Voorzitter deelt mede. dat de arbeiders van 1 Au gustus tot 1 November voorioopig voor rekening van de -remeente kwamen. Spr. deelt mede hoe in verband met de a.s. bloemententoonstelling tot deze verbreeding is overgegaan en hoe het feit dat deze bloemententoonstel ling reeds in dit jaar wordt gehouden, oorzaak is ge weest dat het aan tijd. om deze zaak-uitvoerig te behan delen, heeft ontbroken. Er is praktisch werk geleverd en liet is toe te juichen dat de gemeente voor deze verbe tering van den weg, naar haar ontspanningsoord heeft zorg gedragen. De heer Laman Trip vindt het ook een goed standpunt dat de gemeente bijdraagt. De heer Hoogschagen, Helloo, zegt, dat dit door alle gemeenten moest worden gedaan. De heer Laman Trip vraagt of de polder ook voor bijdrage uit het wegenfonds in aanmerking komt. De Voorzitter deelt mede dat het Dag. Bestuur In die richting werkzaam is. Ook het Dag. Bestuur stelt het op prijs, dat de gemeente iets heeft gedaan. Dat de kos ten hooger zijn geworden dan oorspronkelijk gedacht was, is veroorzaakt door de hierboven vermelde reden, maar ook doordat het werk royaal is uitgevoerd. Wat het verzoek van de bewoners van Julianadorp betreft, vindt de heer Laman Trip het alleszins billijk dat de wegen in het dorp worden geteerd, maar spr. vraagt hoeveel menschen er aan de Callantsoogervaart wonen. Medegedeeld wordt dat dit verzoek door 5 personen is onderteekend. De heer Blankman zegt dat ook die personen lasten betalen. De Voorzitter merkt op dat als men het uit dat oog punt beziet, die 5 menschen meer lasten betalen dan de bewoners van Julianadorp. De heer Laman Trip zegt dat daar tegenover staat, dat zü die in het dorp komen, ook profiteeren van de betere wegen. Spr. vraagt hoeveel de kosten van het maken van een teerweg aan den Zuidkant van de Cal lantsoogervaart bedragen. De Voorzitter antwoordt van f 2000. De heer Laman Trip vindt dat een heel bedrag en aan den anderen kant van de vaart is de weg geteerd. De heer Grin vindt dat als niet aan het verzoek wordt voldaan, de een bevoorrecht wordt boven den ander. De heer Dito zegt dat we in den polder zoo ver zijn dat de ingelanden verwend zijn. Als de menschen aan een grintweg wonen, vragen ze ook een teerweg.

Schager Courant | 1931 | | pagina 14