Schager Waarborgfonds voor Slachtvee. Binnenlandsch Nieuws. De overval met roof te Oss. Weigerende stuurinrichting. „Im Westen nichts Nsuïs". Ons ruilverkeer met Duitschland. De heer Sleutel oordeelt dat we de zaak van den practischen kant moeten bekijken. Het is goedkooper dat de weg geteerd wordt, dan dat hij zoo blijft liggen. Als men de menschen op den weg ziet werken, is het in hoofdzaak op de grintwegen. De heer Hoogschagen, Heiloo, gelooft ook dat het on derhoud van de teerwegen goedkooper is. Spr. is voor het voorstel van het Dag. Bestuur, als de weg maar niet zoo breed wordt als de hoofdwegen. Het doet spr. genoegen dat het Bestuur heeft besloten met de verbree ding niet verder te gaan. De Voorzitter zegt dat de weg, langs de Callantsooger- vaart niet tot 4 meter wordt verbreed, maar het is moei lijk precies te zeggen wat het teren zal kosten. De kosten betreffen in hoofdzaak het aanmaken, de geteerde we gen zijn goedkooper in onderhoud en aangenamer in gebruik. Spr. wijst er op hoe deze natte winter buitenge woon slecht voor de wegen is geweest en het zelfs merk baar is op de geteerde wegen, maar dat deze het beter uithouden dan grintwegen. De heer Laman Trip zegt zelf voordeel van het teren van bedoelden weg te hebben, maar spr. vindt het een heel bedrag- De Voorzitter zegt dat het uitzetten van kapitaal is. De heer Vries zegt dat f 2000 een heel bedrag lijkt, doch de kosten zijn niet hooger dan die voor de reeds behandelde wegen en adressanten hebben toch aan die kosten, ook meebetaald. Het Dag. Bestuur beleeft van de geteerde wegen zooveel pleizier, dat het in gunstigen zin op het verzoek wil beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan beide verzoeken te voldoen. Bij de ontvangstposten wordt medegedeeld dat ook in dezen polder de verhuring van het grasgewas niet gun stig is verloopen. Voor 11 perceelen was de opbrengst f 123, de overige 12 perceelen zijn niet gegund en het Bestuur is bezig te trachten ze onderhands te verhuren Ook het vischwater is niet gegund en getracht zal wor den het ondershands te verhuren. De bij de Coop. Boerenleenbank opgenomen gelden van de loopende rekening ad f 3000 zijn bij suppletoire begrooting overgebracht naar den dienst 1930. In verband met de noodzakelijkheid om door te gaan met de verbetering en verbreeding der wegen, wordt daarvoor uitgetrokken een bedrag van f 6500. Wanneer alle posten, behalve die der polderlasten, de revue hebben gepasseerd, meent de Voorzitter te mogen aannemen, dat de vergadering dan ook accoord gaat met den post, waarbij de polderlasten evenals het vorige jaar op f 7 per H.A. worden geraamd. De heer Tromp zegt om die reden liever gezien te hebben dat eerst met de ontvangstposten was begonnen De Voorzitter zegt dat dit niet juist zou zijn geweest. Eerst dient men na te gaan op welke uitgaven gerekend dient te worden, om daarnaar het bedrag der polderlas ten vast te stellen. Met algemeene stemmen, zonder hoofdelijke stemming, wordt de begrooting ongewijzigd vastgesteld. Vergadering op Vrijdag 27 Februari, om 2 uur In lokaal C. Boontjes. De Voorzitter, de heer D. P. Timmerman, opent de vergadering en deelt mede, dat eenige bestuursleden wegens ziekte tot zijn teleurstelling niet aanwezig konden zijn en spreekt den wensoh uit, dat zij spoedig hersteld zullen zijn. De secretaris, de heer Joh. de Veer, leest de notulen; deze worden onder dankzegging vastgesteld. Ingekomen was de agenda voor de Bondsvergadering, waar afgevaardigden heen zijn geweest. De secretaris leest hierna het jaarverslag voor, waaruit wij vermelden, dat de kwestie met de gros siers is opgelost en dat het overleg werd bereikt met betaling van f 500 voor vergoeding van nog niet be taalde levers en voor de schade welke de grossiers meenden te hebben geleden. Het aantal verzekerde runderen bedroeg 2334, de premie daarvoor was f 8787. 13 Dieren werden totaal en 951 gedeeltelijk afgekeurd. De rekening vermeldt de volgende cijfers: ontvangsten f 12142.90, uitgaven f 10611.07, eindsaldo alzoo f 1531.83, zijnde een terug gang van f 214.19. Als de bijzondere uitgave van f 500 er niet was geweest, zou een winst zijn gemaakt van f 205.81. Het fonds werkt onder de tegenwoordige om standigheden onvoordeelig. Wil het fonds weer zijn ouden bloei krijgen, dan moet het winstcijfer aanmer kelijk toenemen. Dit kan alleen gebeuren, wanneer alle leden eendrachtig samenwerken tot dit doel en regel matig al hun koeien bij het fonds verzekeren, en ook toezien dat niet-Ieden hetzelfde doen en het niet voorkomt dat goede koeien bij anderen worden gefondst en de slechte risico's bij de Sahager Vereeniging wor den aangeboden. Diegenen wordt er nog eens ernstig op gewezen, dat zij hun eigen zaak benadeelen en het fonds gedwong-m zal zijn om eenigszins riskante koeien te weigeren. De kwestie voor vergoeding kleinere afkeuringen is nog in onderzoek. De voorzitter dankt don secretaris voor het keurige verslag en hoopt, dat de vereeniging zoo mag groeien, dat de statuaire reserve van f 4000 weer wordt bereikt. Den heer Joh. Bruin lijkt de laatste zinsnede van het verslag zeer juist en hij zou gaarne zien dat dit woordelijk in de Schager Courant word opgenomen. De heer Blokker zegt, dat het altijd dezelfde men schen zijn, die zoo handelen. Ook de heer De Boer, veearts, zegt, dat de dunne koeien wel aan het fonds worden gegeven., maar de dikke niet. De heer J. Raat Dz. brengt namens de financieele commissie verslag uit. Het heeft spr. gefrappeerd, dnt geen grooter verlies is geleden, daar er dit jaar toon hooge veeorijzen waren en daarom stemt het resultaat hooovol. De salarissen houden verband met het aan tal koeien en spr. zou in overweging willen geven, om als het aantal koeien in 1931 niet toenam, om tot ver laging over te gaan. Sur. stelt voor de rekening goed te keuren. Allen voor. De voorzitter merkt op, dat in de bestuursvergade ring hierover is gesproken, doch het bestuur meende dat. als het niet noodzakeliik was, salarisverlaging niet moest gebeuren, daar het fonds mei f 100 dan toch niet zou zijn te redden. Gaarne zal het ecihter in over weging worden genomen. De Voorzitter dankt den heer Raat voor het rapport en hoopt, waar de heer Raat heeft bedankt, het hem verder zoo mag gaan. als hij dit zou wenschen. De heer Raat dankt voor deze .woorden. Snr. is van de onrichting af lid geweest en hoeft steeds met het bestuur op prettige wijze mogen samenwerken. In de nlaats van den heer J. Raat Dz. wordt als Md van de Commissie van Toezicht gekozen de heer D. A. Blom. St.-Maarten. die de benoeming aannam De heer A. Blokker. Keinsmerbrug verkreeg 3 stemmen, 1 stem blanco. De heer Jac. de Veer werd als bestuurslid herkozen met 11 stemmen; de heer A. Blokker verkreeg 2 stem men. Voorgesteld wordt door het bestuur, om het lnleg- geld voor nieuwe leden te verlagen van f 25 op f 15. De heer A. Blokker zou het inleggeld nog meer willen verlagen, wellicht dat dan meerdere boeren lid zullen worden. De heer Raat is van meening. als het intreegeld op f 10 wordt vastgesteld, men zich op een hellend vlalt gaot begeven. De Voorzitter Is van meening, dat wij niet lager kun nen gaan, daar de financiën mede door de actie ttgen de grossiers zijn terug geloopsn. Spr. oordeelt, dat aan nieuwe leden al mooi wordt tegemoet gekomen. Ook het kohier der polderlasten, voor 1931, wordt zon der aanmerking vastgesteld en de betaaldagen gesteld op 2 Mei en 26 September. Door den Secretaris wordt nog medegedeeld, dat het stemmenaantal met 14 is vermeerderd, n.1. van- 195 op 209. Tot leden der commissie belast met het nazien^der re kening over 1930, worden benoemd de heerën Tromp en Visser, die deze benoeming aannemen. De rondvraag. Bij de rondvraag zegt de heer Visser, dat hij zou wil len, dat er maatregelen werden getroffen t.a.v. de dui kers tusschen de perceelen Sleutel en Hoogschagen. De Voorzitter zegt dat reeds maatregelen zijn geno men, de duikers bleken in goede conditie te zijn. De heer Visser deelt echter mede dat de duikei br Sleutel zoodanig verstopt is, dat er soms een verschi' van waterstand is van een voet En kroos is er niet voor. Vanmorgen heeft spr. nog geconstateerd dat er een draaikolk voor is. De VoorzitteT zegt dat dan misschien later een ver stopping is ingetreden. Het beste zal zijn dat een beamb te bij den heer Visser komt om tezamen den toestand op te nemen. De heer Sleutel gelooft dat er voor dat geheele blok te weinig spulgelegenheid is. De duikers zijn te klein of er is iets anders. Spr. heeft het nu niet gez'en. maar van den herfst was het verschil te groot Er ligt geen enkele polderduiker, d.w.z. een duiker op maat, maar duikers die door particulieren zijn gelegd. De Voorzitter belooft dat deze zaak de aandacht van het bestuur zal hebben. De heer Grin dacht dat ln hoofdzaak de ingelanden zelf dergelijke quaestles in orde konden maken. Spr. noemt een doodloopende scheidingssloot en toch Is er een goede waterafvloeiing. Voor de bloemententoonstelling. De heer Laman Trip zou, als bij de bloemententoon stelling het polderbestuur gekend wordt, door uituoodi- ging bij de officieels opening of anderszins, een medaille' voor bijv. de mooiste Inzending beschikbaar willen stel len. De Voorzitter verwacht dat het tentoonstelllngsbestuur dit op hoogen prijs zou stellen, evenzoo als door het polderbestuur werd besloten, om een bedrag voor het garantiefonds beschikbaar te stellen. De heer Laman Trip acht dit laatste niet gewenscht, doch stelt voor f 25 uit te trekken voor het beschikbaar stellen van een medaille. Het is wel niet een hoog be drag, maar het is een bewijs van belangstelling. Aan het Bestuur van den polder kan dan worden overgela ten op welke wijze deze extra prijs moet worden toege kend. Algemeen goedgevonden. De Voorzitter sluit daarna onder dankzegging voor de aangename besprekingen, de vergadering. De heer Joh. Bruin is van oordeel, dat de intréegelden op f 15 moeten blijven, daar anders het volgende jaar de intréegelden wel eens zouden kunnen moeten wor den verhoogd. De heer A. Blokker zegt, dat de boeren nog niet goed genoeg georganiseerd zijn, maar het zou een stap in de goede richting zijn om boeren als lid te krijgen, dan is er kans van slagen, anders zullen wij. verwacht spr.. weinig nieuwe leden kriigen. De Voorzitter denkt, dat zii die 2 of 3 vette koelen per jaar markten, geen lid zullen worden. De heer Bruin wil niet vasthouden om de reserve op te voeren, maar zou restitutie willen verleenen, al zou 't maar een kwartle zijn. De Voorzitter zegt, dat dit niet kan, daar volgens de statuten eerst de reserve er, moet zjjn vóór. en al eer tot restitutie kan worden overgegaan.- 4 Het voorstel om het intréegeld op f ;15 te," brengen, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer P. de Boer acht het wensohelijk om groote vetweiders die nog geen lid zijn, 'aan te schrijven. Zal op gelet worden. Veo-arbHrage. Door den heer P. de Boer, veearts wordt thans het onderwerp vee-arbitrage Ingeleid. Voor deze inleiding verwijzen wij naar het uitvoerig verslag van de verga dering van de Hollandsche Mij. van Landbouw, afd. Anna Paulowna, voorkomende in ons blad van Zater dag j.1. De heer Raat zegt. dat In den graanhandel de arb'- trage buitengewoon gunstig werkt. Sur. is zelf eenige taren scheidsman geweest. Alle jaren treedt de geheele arbitrage-commiss'e af. Het gebeurt bijna nooit. al leen in 1916 was het wel het geval dat als een on willige niet accoord gaat met de uitspraak van de arbitrage-commissie, de rechtbank de uitspraak van die commissie niet overneemt. De Voorzitter zegt een koe te hebben gekocht, waar een kalf in zat en snreker juicht om deze reden al vee arbitrage toe, daar deze zaak nu al 2 jaar duurt en er nog geen beslissing Is verkregen. Spr. zou het echter wenscheliik vinden, dat als een lid en een nlet-Hd het niet eens kunnen worden, de Commissie het proces overneemt. Om dit te bereiken, zouden echter zeer' veel boeren lid moeten ziln. Als het proces wordt over genomen, zal het voor den onwillige een prikkel zijn om tot overeenstemming te geraken. De heer P. de Boer meent dat graanhandel met vee handel niet is te vergeliiken. In den Effectenhandel en., bollenhandel bloeit de arbitrage en een lid. die zich aan de ultsnraak niet onderwerpt, wordt gebovcot. Dit kan echter in den veehandel niet, en om tot arbitrage te geraken, dat het proces eventueel kan worden overgenomen, moeten minstens 70 pet van de boeren lid zijn. De heer Joh. de Veer zegt een geval te hebben ge-' had waarin met den verkooper niet tot overeenstem ming kon worden gekomen. Voor de arbitrage kreeg spr. gelijk. De rechtbank nam de uitspraak van de commissie van deskundigen over. De heer P. de Boer zegt, dat de toetreding tot de arbitrage te Burgerbrug goed gaat, zoodat iemand daar, opmerkte, dat als men geen lid zou zijn. men met den vinger zou worden nagewezen. De heer Joh. Bruin zegt, dat het zoo erg niet was, doch van de 53 leden van de zuivelfabriek hebben 50 leden voor arbitrage geteekend. De Voorzitter zegt, dat in Lutjewinkel aan de fa briek de boeren ook sympathiek tegenover de arbi trage staan. Spr. dankt den inleider voor de uiteenzetting. Ro-dvrrag. De heer Blokker zegt. van het Veefonds te Purmer- end een kwitantie te hebben ontvangen Snr. vrsa«rt- of dat hier ook niet zou kunnen, dan weet je ten minste. dat je nog lid bent De heer Joh. de Veer meent dat er 15 ct voor in cassokosten afgaat, zoodat er 85 cent overblijft, en spr. is van oordeel, dat het heffen van een contributie voor het lidmaatschap niet zoo goed zou zjjn. De heer Joh. Bruin stelt voor; dat het Bestuur dit in overweging neemt Zal gebeuren. De heer Joh. Bruin zou gaarne zien, dat de koeien 's morgens wat vroeger In het fonds konden wordsn opgenomen, daar er nu soms koeien weggaan, zonder voor het fonds te zijn aangegeven. De heer Van der Oord stelt voor, dat Jongejan de. koeien in het fonds opneemt, na eerst een der be stuursleden te hebben gevraagd. Goedgevonden. De secretaris dankt den heer Raat nng voor de wel willende houding, waarmede deze spr. 'steeds is tegé^- moet komen en dankt voor de prettige samenwer king. De heer Raat dankt hiervoor. De Voorzitter sluit hierna de vergadering. SPORT VoetbaL WIJZIGING WEDSTRIJDPROGRAMMA. Door de vele afkeuringen wordt de N.H.V.B. wel eens gedwongen steeds zoo veel mogelijk wedstrijden vast te stellen. En daar nu de Helder-elftallen op Helder 4 na vrij hebben-, in verband met het voornemen, om vrijwel alle spelers als supporters mee naar K.V.V. Helder te laten gaan, heeft de N.H.V.B. eenige andere ,/edstrijden Ingelast. Er vervallen nu enkele wedstrijden. Iet geheele programma is: 1 C: N. NiedorpSparta (zéér -belangrijk!) Zeemacht Texel; B.K.C.Wieringerwaard (een wedstrijd die wel jelangstelling zal trekken); H.R.C. 3Succes; 2 D: O.O.S.K.O. 1—Sparta 2; Helder 4—Succes 2; J.V.C. 1— B.K.C. 2; 3 C: Hollandia 4—Nieuwe Niedcrp 2; 3 D: Sparta 3—Kolhorn 1; Petten 1Succes 3; 4 D: Succes 4 H.R.C. 6. Adspiranten: Nieuwe Niedorp aAlk maar b; H.R.C. aSparta a; H.R.C. eSparta b; B.K.C. aH.R.C. c. „Alg. Sportblad." DE AANRIJDING OP DEN HAARLEMMERWEG. Een vijftigjarige man gedood. •Op den Haarlemmerweg is Woensdagavond, gelijk wij in ons nummer van Donderdag meedeelden, een vijftigjarige bestuurder van een handkar door een vrachtauto aangereden. De beide voertuigen gingen in dezelfde richting. De autobestuurder reed den man van achteren aan. Even daarna werd hij door 'n andere auto nogmaals overreden De man werd ern stig gewond naar het Tesselschade-ziekenhuis ver voerd. Daar is hij thans na aankomst aan de belco- *men verwondingen overleden. EEN VROUW ALS SPOORWEGWACHTERES. Verontwaardiging onder het personael. De afd. Breda der Ned. Vereeniging van Spoor- cn Tramwegpersoneel heeft in haar vergadering een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van het vreeselijk ongeval te Blerik, uiting wordt gegeven aan de algemeene verontwaardiging over het feit, dat uit bezuinigingsoverwegingen vrouwen belast worden met de zorg voor de veiligheid op de Ned. Spoorwegen. Men waarschuwt voorts voor de ern stige gevolgen van de steeds verder gaande bezuini gingen. De dader meldt zich bij de gevangenis aan. Gisteravond heeft zich bij den directeur van de ge vangenis te 's-Hertogenbosch aangemeld R. J. de R., wonende te Oss, die sedert 11 December 1930 door de politie wordt gezocht als medeplichtige aan den te Oss gepleegden overval met roof, waarbij een mare chaussee door een revolverschot is gewond. De man wil niet opgeven, waar hij al dien tijd, na den ge- pleegden overval, had verbleven. „De menschen zijn steeds te goed voor mij ge weest", zeide hij ,„ik zal hen daarom nooit verraden; ik kon het echter niet langer uithouden." Hij is opgesloten; gister zou hij voor den Officier van Justitie worden voorgeleid. Benauwde oogenblikken voor autobus- passagiers. Uit Leeuwarden wordt gemeld: De passagiers van de M.A.B.O.-autobus van Tjum- marum hebben gisteravond even voor hun terugkomst in het dorp eenige benauwde oogenblikken beleefd. Nadat eenige passagiers waren uitgestapt, wilde toen de bus verder reed, de stuurinrichting plotseiling niet meer functionneeren. De chauffeur was niet meer bij machte het voertuig op den weg te houden; met een tamelijke vaart storrtte de bus in de bcrmsloot en botste tegen een boom aan den anderen kant van de sloot. Onder de passagiers ontstond groote verwar ring. Men wist niet wat er gebeurd was, en twee vrouwelijke passagiers waren door glasscherven ern stig aan het gelaat gewond. Door het noodluik kon den de inzittenden ten slotte naar buiten komen. De meeste® van hen bekwamen slechts lichte verwon dingen, alleen de beide vrouwen moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. De film onder politiegeleide vervoerd. Dreigementen jegens een bioscoopdi rectie. De film lm Westen nichts Neues zou vanaf gister in het Olympia-theater te Nijmegen vertoond worden. Het laat zich aanzien, dat ook de voorstellingen daar ter stede groote belangstelling uit het naburige Duitschland zullen trekken. Dit schijnt, zooals ook in andere plaatsen het geval was, door sommige elementen met leede oogen te worden aangezien en reeds hee:"t de directie van het Olympia-theater eer. bedreiging, in bedekten vorm ontvangen. Donderdag werd nl. den directeur telefonisch in gebroken Hollandsch door een onbekende gevraagd of de' vertooning héden zou aanvangen. Op het be vestigend antwoord werd den directeur toegevoegd' „Maar u hebt de film nog niet in huis!" De bioscoopdirectie stelde zich terstond met de Nijmeegsche politie in verbinding, die alle mogelijke medewerking toezegde. Öok de Arnhemsche poiltie, want de film moest uit Arnhem, waar zij in het Rembrandttheatcr draaide, worden overgebracht, zal bijstand verlccren. De film zou gister uit Arnhem, onder geleide der Arnhemsche politie, tot aan de Nijmeegsche stadsgrens gebracht worden, vanwaar de Nijmeegsche politie de film tij dens het vervoer naar het theater onder haar hoede zal riemen. Ook in het theater, zoowel tijdens de vertooning, als des nachts, zal de film onder strenge bewaking staan. SMOKKELHANDEL. Men schrijft uit Venlo: De Duitsche grensambtenaren letten sedert esnigen tijd, behalve reeds op koffie en tabak, on het smo'-'-e'en van tarwe uit Nederland. Eenige smokkelaars zijn reeds in de afgelöopen nachten aangehouden met zakken tar we. De tarwe is op het oo^enblik in Duitschland dubbe' zoo duur als hier. Ook worden de vrachtauto's naar •Duitschland scherper gevisiteerd, daar gebleken Is da: grootere hoeveelhaden öp fraudeleuze manier reeds zijn ingeyoerd. pok de binnenwegen worden strenger be waakt BRAND TE LANDSMEER. Twee pakhuizen verbrand Donderdagavond om ongeveer half negen is brand uit gebroken in de garage van den eierhandel van Goede ,Szn„ gelegen in de kom van het dorp, Het vuur sloeg 'weldra over op een pakhuis, waarin 100 ton tarwe was opgeslagen. Ook het groote eierpakhuls, waarin zich op het moment slechts ledige kisten bevonden, werd door -het vuur Aangetast. De drie gebouwen gingen in vlam men op. De auto's uit de garage wist men nog tijdig te redden. De brandweer van Landsmeer was om ongeveer - half elf het vuur meester. De schade is vrij groot. Een en ander was verzekerd. Omtrent de oorzaak is niets bekend. RECHTZAKEN. Familiedrama ie Hilversum. Verdachte wegens ontoerekenbaarheid van rechtsvervolging ontslagen. In den avond van 26 October j.1. poogde een 44- jarige winkelier, woncfoclc aan den Neuweg te Hil versum, door gasverstikking een einde te maken aan zijn leven en dat van zijn zesjarig dochtertje. Het kind werd dnod gevonden cn de man bewusteloos. Dc man die aan zwaarmoedigheid lijdt, stond voor de vijfde kamer der Rechtbank terecht, verdacht van moord. De psychiaters dr. S. P. Bakker en dr. H. J. Over- beek, achtten in hun rapport verd. niet toereke ningsvatbaar toen hij zijn daad begin, daar hij lijden de is aan een zenuwziekte. De Officier van Justitie mr. De Blécourt had in zijn requisitoir verzocht de zaak naar de instructie terug te wijzen, om nog andere psychiaters een -onderzoek naar verdachte's geestvermogens tq laten instellen. De rechtbank achtte don ten laste gelogden moord bewezen, doch den dader niet strafbaar wegen zieke lijke storing van de geestvermogens. De rechtbank ontsloeg verd. van rechtsvervolging en gelastte zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een prortftijd van ten hoogste óón jaar. Daar volgens de deskundigen het gevaar bestaat, dat verd. zijn poging tot zelfmoord zal herhalen en 'aarbij wellicht weer iemand anders van het leven zou berooven, stelde de Rechtbank verdachte boven dien ter beschikking van de regeering om van harent wege te worden verpleegd. Verduistering van f 200.000. Bü de Rotterdamsche melkinrichting. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 47-jarigen kantoorbediende H. D. L W„ gedetineerd, die terechtgestaan heeft ter zake van valschheid in geschrifte en oplichting ten nadeele van de N.V. Vereenigde Zuivelbereiders, bij welke hij in dienst was en ten nadeele van de Rotterdamsche Melkin richting. De frauduleuze handelingen waren gedurende een tijdvak van ongeveer 12 jaren gepleegd en het to tale bedrag, waarvoor beide maatschappijen zijn bena deeld, loopt tegen de f 200.000. De rechtbank veroordeeldeW. tot 2% jaar gevange nisstraf met aftrek van den tijd ln voorloopige hechte nis doorgebracht. De 25-jarige kantoorbediende B. L., eveneens gedeti neerd, die ook bij de N. V. Vereenigde Zuivelbereiders in dienst was, en die van den vorigen verdachte als beloo ning voor het opmaken van de benoodigde valsche kwi- tantiën van- W. maandelijks een bedrag had ontvangen, dat ln totaal was opgeloopen tot ongeveer f 12.000, ver dachte was sedert 1922 in de knoeierijen betrokken werd veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd ln voorloopige hechtenis doorgebracht. Het O. M. had tegen ieder der verdachten geëischt een gevangenisstraf van 3 jaren en 6 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Een ton verduisterd. Boven zijn stand geleefd. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond gisteren te recht een 41-jarlge procuratiehouder, die in dienst stond van de Maatschappij van Scheepscrediet en er van be schuldigd was f 117.000 te hebben weggemaakt Door de bedragen, die credietnemers hem kwamen brengen in het tijdvak van 1923—1930 lager in de boeken te verant woorden, kwam bij een liquidatie van de maatschappij, .verleden jaar, aan het licht dat hij zich niet minder dan f 116.833 had tö'ègeëigend. De verdachte bekende alles. Hij vertelde boven zijn stand gewoond en ook gespeculeerd te hebben, het laat ste om de verduisteringen te dekken. Later was hij bo vendien vaak aan de „rol" gegaan. De Officier van Justitie achtte verduistering bewezen en elschte twee jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. De verdediger wees erop, dat het bij de maatschappij feitelijk een janboel is geweest. Behoorlijke controle wa3 er niet. Hij vroeg dan ook clementie. Het verzoek van den Officier tot onmiddellijke gevan genneming werd afgewezen. Uitspraak 12 Maart. Boerderij. De Nederl. Land- en Tuinbouw en de Duitsche tariefplannen. VERBINDING GEZOCHT MET ANDERE LANDEN. In verhand met de behandeling van het agrarisch programma van minister Schielé in den Duitschen rijks dag, waarbij zeer verstrekkende voorstellen worden ge daan ten aanzien der door Duitschland te volgen tarief politiek om den Duitschen landbouw te beschermen, kwam het comité van Economisch Verweer uit de Ne- derlandsche land- en tuinbouworganisaties Donderdag in spoedvergadering bijeen, onder voorzitterschap van oud-minister dr. F. E. Posthuma. De gevaren, we'ke den Nederlandschen land- en tuin bouw door deze tariefplannen opnieuw bedreigen, wek ten bij de vergadering ontstemming en teleurstelling en men achtte het uit een oogpunt van zelfbehoud voor den export van land- en tuinbouwproducten noodzakelijk, paraat te zijn tot het nemen van maatregelen, indien de verdere gang van zaken deze mocht noodlg maken, Nederland als afnemer van Duitschland. Men was door den huidigen gang van zaken vooral ontstemd, omdat men, hangende de besprekingen in de economische commissie van den Volkenbond over de uitlegging der meestbegunstigingsclausule in verband met het stelsel der contingenten, dergelijke, maatregelen van Duitsche zijde niet verwacht had en teleurgesteld, omdat men in Duitschland er blijkbaar nog steeds geen rekening mede houdt, dat een land. dat veel waren wil uitvoeren, ook den invoer uit de betreffende landen, die men als klant heeft, op behoorlijke wijze dient toe te 'aten, zullen de economische betrekkingen tusschen deze 'inden op den duur niet ernstig verstoord worden. Ne derland is van Duitschland op één na de grootste afne mer van industrieele producten; Duitschland voert uit Nederland de meeste landbouwproducten in. Nederland ketrok in 1930 uit Duitschland voor een waarde van L205.759.000 RU., terwijl het voor 560.828.000 R.M. daar heen uitvoerde. Gaat men dit laatste meer en meer te genwerken, zooals dit van het agrarisch porgram van ■duister Schiele onherroepelijk het gevolg moet zijn, dan kan het niet anders, of van Nederlandsche' zijde moet men zich daartegen verzetten, op welke wijze dan ook. In verband met het overeenkomstige belang dat ook andere landen bij den export naar Duitschland hebben, zooals Denemarken. Letland, België enz. werd besloten dat het comité zich onvei*wijld met de landbouworgani saties in deze landen in verbinding zal stellen, teneinde te overwegen, wat in dezen gezamenlijk ondernomen kan worden. Tevens werd besloten, contact te zoeken met de groote Nederlandsche importeursgroepen van Duitsche artike len, teneinde met deze de groote belangen te bespreken, we'.ke er in dezen voor het ruilverkeer met Duitschland op het spel staan.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15