POSTER'C Waarnaar men Euisiert Van papieren mark tot krantenpapier. Vernietiging van 140.000 K.G. papieren marken. In de kelders van de nationale bank te Brussel en van haar filiaal te Antwerpen bevindt zich een hoe veelheid papieren marken, die de Duitschers tijdens de bezetting In België in omloop hadden gebracht en waarvoor de houders na den wapensti«stand door de Belgische regeering werden schadeloos gesteld in Bel gisch geld. Dit Duitsche papieren geld weegt niet minder dan 140.000 K.G., zoodat de vernietiging er van tal van moeilijkheden oplevert. Men kan nu eenmaal niet In een handomdraaien 14 groote wagens met 10 ton papier elk doen verdwijnen. Er is natuurlijk aan verbranden gedacht doch men heeft er van moeten af zien omdat volkomen verbranden van compacte liassen papier heel moeilijk Is en omdat er ook niemand was die over de daarvoor noodige ovens beschikte. Toen is naar wij in het „Journal" lezen ge dacht over het afhuren van een schip om de marken in volle zee naar de haaien te helpen maar ook dit plan heeft men laten varen, daar de waarborgen voor vernietiging niet voldoende werden geacht De moge lijkheid bestond namelijk dat de zcestroomingen een deel der marken ergens op de kust zouden -werpen. Thans schijnt men eindelijk de oplossing gevonden te hebben. Een groote Belgische papierfabriek heeft zich namelijk in beginsel bereid verklaard de marken In krantenpapier te veranderen, al zijn ook hieraan be zwaren verbonden. Men meent een maand noodig te hebben om het werk tot een goed einde te brengen, dat geschieden zal onder controle en in tegenwoordig heid van afgevaardigden van het ministerie van finan ciën. van de nationale bank alsmede van de Duitsche rijksbank. SPAANSCHE VISSCHERS VAARTUIGEN BESCHOTEN. Door Portugeesche schepen. Uit Madrid. 26 Febr. Heden werden verscheidene Spaansche vlsschersvaar- tuigen door booten van de Portugeesche visscherijin- spectie in de Spaansche wateren beschoten. Er Is bij de Portugeesche regeering geprotesteerd. GENEESHEEREN TE NEW YORK GEARRESTEERD Overtreders van het drankverbod. Uit New York: Een aantal geneesheeren heeft gedurende langen tijd bij verschillende winkels, die gemachtigd zijn alcoholica te verkoopen voor geneeskundige doeleinden alcohol be steld, onder het voorwendsel dat dit moest dienen voor zieken. Het bleek echter dat zij het geestrijke vocht voor- sohreven aan personen, die zich in een puike gezond heid verheugden, waardoor zij dus de drankwet overtra den. In verband hiermede hebben dertig arrestaties plaats gehad. Gebleken is, dat de waarde van de door de doktoren gedane bestellingen jaarlijks drie millioen dollar beliep. BANDIETEN IN EEN SCHOONHEIDSSALON. Een dozijn dames beroofd. Uit Brooklyn: Terwijl een twaalftal dames in een schoonheidssalon zich onder behandeling der gelaatsverfraaisters bevond, drongen drie met revolvers gewapende bandieten binnen Zij beroofden de verschrikte dames van haar kostbaar heden en maakten zich meester van de kas. De geza menlijke buit wordt geschat op 3000 dollars. DE LIJKEN DER BIJ GROSZ STREHLITZ BEDOLVEN ARBEIDERS. Na ingespannen arbeid is men er gisteren in geslaagd, de lijken der vier, in de Erdlingerkalksteengroeve bij Grosz Strehlitz arbeiders (zie ook elders in dit nummer) te bergen. Van de verongelukten laat één een vrouw met acht kinderen na, terwijl een tweede vijf en de derde vier kinderen heeft. WEER EEN „VERRADER" IN RUSLAND. Rjasnoff uit de partij gezet Uit Moskou: Het agentschap Tass meldt, dat de centrale controle commissie der communistische partij besloten heeft. Rjasanow, uit de partij te zetten. Hij wordt beschuldigd \-an ondersteuning der mensjewisten en lnterventlonls- ten alsmede van verraad aan de party. IN EEN VALSCHE MUNTERSWERKPLAATS. De politie doet een goede vangst In de Mittelstrasse in de buurt van het station Frie- drichsstrasse te Beriyn, heeft de politie Donderdagmid dag een aanval gedaan In een werkplaats van valsche munters. Drie personen werden aangetroffen, die juist bezig waren met het vervaardigen van valsch buitenlandsch bankpapier. Ook werden platen gevonden, bestemd om valsche bankbiljetten van 100 zloty te drukken. Een groote hoeveelheid reeds vervaardigde biljetten werd in beslag genomen. De drie valsche munters zyn natuurlijk aangehouden. TREIN TN HET WATER GEREDEN. Toen de spoorbrug open was. Uit New York: Nabij Mobile, in den staat Alabama, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Van een passagierstrein die was doorgereden, terwijl de spoorbrug was openge draaid, stortten de locomotief en de bagagewagen te wa ter. Hierbij vonden vier spoorwegemployées den dood. Het ongeluk is nog betrekkelijk goed afgeloopen, want Indien de eerste personenwagen niet aan het einde van het bruggehoofd was blijven hangen, zou ongetwijfeld de geheele trein in het water zijn terechtgekomen. Wat gebeurt er? Zijn hart begon onstuimig te klop pen en plotseling moest hy aan het huis der Ulwings denken. Hij kon de onzekerheid niet langer verdragen, nam zijn hoed, maar keerde op den drempel weer terug en ging, als lederen avond, zijn winkel rond. Hij .wond alle klokken op en zag er onderwyi naar, alsof hy ze voedsel gaf. Daarna sloop hy, met waggelende, angstige schreden de straat op. De ontvolkte burcht was vol van de Mei. De klokken maker begon zich te haasten. Voor de Onze Lieve Vrou- wekerk nam hy zyn hoed af. Hy nam de richting van de Visschersbastei. Aan de overzyde van den wal, beneden in de diepte, was de Pester oever in duisternis gehuld. Sebastiaan Ulwing spande zijn oogen in, om het huis der Ulwings te vinden. Een zwakke kreet ontsnapte zyn borst. In de lange iyn van den oever zag hy een verlicht venster... Hy wist, dat dit hem gold. Zyn oude hart werd warm van dankbaarheid. Hy dacht er niet by na, toen hy zioh vooroverboog «n het om zijn voeten verspreid liggende vuil bij elkaar raapte. Hy legde het op een hoop op den muur en scheurde toen heel voorzichtig het titelblad af van „De- mokritus, of een lachende wysgeer". Hy zocht een lu cifer op. Hy wilde Anna bedanken voor het signaal. Het papier vatte vlam, stak ook het vuil aan en met helder geflikker steeg de vlam omhoog. Op dit oogenblik werd de klokkenmaker achterover geworpen. Hy hoorde een geweerschot en viel op zyn knieën naast de bastei. Hy stootte zyn kin tegen den muur. Misnoegd greep hy er naar. Hy werd een weinig onpasseiyk. Eerst toen dacht hy er aan om achterom te zien... Niemand was in de nabijheid. By de kerk ver- wyderde zich een witte, Oostenrijksche uniform. Toen hy niets meer hoorde, greep Sebastiaan Ulwing zich vast aan de steenen en richtte zich op. Voor de kerk nam hy zyn hoed af. Hij kon hem niet goed weer op zyn hoofd zetten en liet hem uit de handen vallen. Be droefd zag hij hem na, maar bukte zich niet om hem op te rapen. Een oogenblik moest hy tegen de Drievul- digheidszuil leunen. Alsof de zuil een spyker was, die midden in het plein was vastgenageld, was alleen dit plekje grond onbeweeglyk, het andere draalde langzaam er om heen. Hy werd er misseiyk van. Ik ben duizelig, dacht hy en begon te braken. Hy wilde zich haasten, want hij had reeds heel veel stappen gemaakt en was nog altyd op het plein. Hy had juist Gepoe-spion in Poolsch gezantschap? Geheimzinnig bezoek in Poolsche legatiege bouw te Moskou. Een protest-nota aan de Sovjets. Het Poolsche telegraaf-agentschap meldt: Het Poolsche gezantschap te Moskou heeft gisteren aan de sovjetregeering een uitvoerige nob' gezonden, in verband met de arrestatie van een onbekenden man in de vertrekken van het Poolsche gezantschap te Moskou De indringer had zich daar als brievenbesteller voorge daan, maar by zyn aanhouding waren kenmerken van Gepoe-bearnbten op hem gevonden. Hy had gepoogd in het kabinet van den tydelyk uit Moskou afwezigen Poolschen gezant Patek binnen te dringen. De Poolsche nota bevat een uitvoerig overzicht van dit incident, en eischt, dat de zaak wordt onderzocht Ver der wordt schadevergoeding gevraagd en de zekerheid, dat dergelyke voorvallen in de toekomst niet meer zullen voorkomen. DIEFSTAL VAN VERDOOVENDE MIDDELEN ONTDEKT. Inplaats van narcotica, steenen. Uit Dortmund: Einde Januari werd een groote dief stal van verdoovende middelen ontdekt, welke by een hier ter stede gevestigde firma was gepleegd. Bedoelde firma had een kist, inhoudend drie K.G. cocaine, 500 gram morfine en een K.G. opium verzonden naar de fabrieken van een Berlynsche firma. Toen de kist op de plaats van bestemming aankwam, bleek zij slechts een steen te bevatten. Het Is een beambte van de crlmlneele politie thans gelukt zich In verbinding te stellen met eenige perso nen, die hem de gestolen narcotica aanboden voor een prijs van 15.000 Mark. De party is in beslag genomen. Zes personen zyn gearresteerd. Talrijke scheepsrampen op de Zwarte Zee. Tengevolge van den storm. Uit Stamboel: De storm, die op de Zwarte Zee heerscht, heeft tal- ryke ongelukken veroorzaakt Zeven vaartuigen worden als verloren beschouwd, etteiyke schepen zyn gestrand en vele zijn gezonken, daar redding niet mogeiyk was. EEN FRANSCH WATERVLIEGTUIG GEZONKEN. De marconist verdronken. Het Fransche watervliegtuig op den dienst Algiers Marseille, dat Woensdag op weg naar Marseille dicht by de Fransche kust een noodlanding op zee moest doen en tengevolge van den storm afdreef, Is thans gezonken. Van de uit drie koppen bestaande bemanning konden twee man worden gered. Op het moment, dat het toestel begón te zinken werd de marconist door een golf van den drijver afgeslagen zoodat hy verdronk; Gebogen, pijnlijke lendenen, rheumatiek, in de ge wrichten en urinekwalen behoeven niet beschouwd te worden als een natuurlijke last van den ouden dag. Opgewekte en levendige menschen op leeftijd toonden hoe zij door middel van Foster's Rugpijn Nieren Pillen bovengenoemde ellendige kwalen ver dreven. Dit speciale niermiddel kan aan overwerkte nieren de opwekkende, versterkende hulp geven, die zij zoo dringend noodig hebben. Dan blijven niet langer schadelijke onzuiverheden in het bloed achter, en kan het gevaar van rheumatiek, ischias, spit en gra veel afgewend worden. Foster's Pillen kunnen zoowel door mannen als vrouwen veilig gebruikt worden. Zij bevatten geen schadelijke bestanddeelen. RugpijnNierenPillen Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. een gevoel als Iemand, die ln een droom vooruit wil gaan en, niettegenstaande al zyn pogingen, op dezelfde plaats biyft In het donker van de Taarnokstraat zag hy een hel dere uniform. Het zien hiervan was voldoende om hem vooruit te doen gaan. Hy schoof met zyn schouders langs de muren en op eens strompelde hy zyn winkel binnen Den lucifer ln zyn hand bracht hy, met onzekere bewe gingen, by de pit van de kaars. Sebastiaan Ulwing viel in zyn leuningstoel neer. Hy sloot de oogen. Toen hy weer opkeek, zag hy alles ln een schemer. Tegenwoordig gieten zy lang zulke goede kaarsen niet meer, als vroeger, dacht hy en toen werd hy eens klaps angstig. Hij had dorst. Het venster openen! Iemand roepen! Hy kon zich nauweiyks oprichten en viel terug ln zyn stoel. Door de Inspanning kwam het zweet op zyn voorhoofd. Ergens begon men weer kanonnen af te sohleten. Maar hy bekommerde zich niet meer daarom. Ver en vreemd was hem alles, wat anderen aanging. Bidden... Een kindergebedje kwam hem in den zin. Hij dacht na, maar dit vermoeide hem zoo, alsof hy zyn hoofd omdraaide. Zyn leven was zoo goed en eenvoudig geweest... Dat Barbara de vrouw van zijn broer Chris- toffel was geworden, dat was zoo ook in orde... Zyn gedachten werden verward. Zonder eenigen over gang daoht hij er aan, dat hy by den bakker nog twee brooden was schuldig gebleven. Hy begon zich bezorgd te maken: by den schoenmaker had hij, niet lang ge leden, een paar nieuwe schoenen voor zich zelf besteld Er tnoeten glimmende gespen op zyn, had hij gezegd. En wie zal die nu koopen? Toen viel het hem voor het eerst ln, dat niemand meer zulke schoenen droeg. Tranen kwamen hem in de oogen. Tegen zijn wil boog zyn li chaam voorover. Wat waren de gespen op zijn schoenen toch roestig... En de linker werd ieder oogenblik roes- tiger. Het roest stroomde er overheen, rood. dik. Het stroomde over zyn witte kousen... het liep weg over den vloer. De kaars was opgebrand. De vlam flikkerde nog een keer op, verlichtte nog een keer den winkel en doofde uit. Een zware walm van gesmolten vet verspreidde zich door den winkel en op eens zonk het hoofd van oom Se bastiaan dieper tusschen de twee groote armen vpji den leuningstoel. Daar buiten, in de schemering werd het bombarde De lijkverbrandings kwestie in Bilgië. Een desbetreffend wetsontwerp op de agenda geplaatst. Het B.T.A seint uit Brussel: By de behandeling van het reglement van orde, Don derdagmiddag in de Belgische Kamer, stelde de socialis tische leider Vandervelde voor het wetsontwerp inzake de vergunning tot lykverbranding op de agenda te .plaat sen. De socialist Merlot kwam op tegen den brief van Kardinaal van Roey (waarin deze zich verzette tegen deelneming aan de nationale begrafenis van generaal Bernheim; wiens stoffelijk overschot te Parys was ge cremeerd en te Brussel werd bygezet). Hy noemde dezen brief beleedigend voor de Belgen, die de gewetensvry- heid, welke door allen dient te worden geeerbieTligd, lief hebben. Hy wil wel den voorrang geven aan een ander wetsontwerp, d&ch dat Inzake de lykverbranding moet daarna komen. De liberaal Devèze zelde voor Vandervelde's voorstel te zullen stemmen. Hy meende dat degenen die gecre meerd willen worden, dit in België moet kunnen laten doen. De Katholieke oud-minister Renkin, verklaarde dat hij niet voor het voorstel kon stemmen, daar het een blaam jegens kardinaal van Roey inhoudt. Het voorsteï-Vandervelde werd daarop in stemming gebracht en met 86 tegen 70 stemmen en vijf onthoudin gen aangenomen, nadat minister Hymans, de waarne mende premier, had verklaard dat de leden der regee- ring zich van stemming zouden onthouden, daar zij de Kamer de volle vry'heid willen laten haar agenda te regelen zooals het haar goeddunkt. NOODLOTTIGE SLOOFINGSARBEID TE LONGWY. Zes arbeiders bedolven. Uit Parijs, 26 Febr. In Longwy zijn zes arbeiders, die met het sloopen van een huis bezig waren, onder een instortenden muur bedolven. Twee arbeiders waren direct dood. De andere vier waren zoo zwaar gewond, dat men hun toestand als hopeloos beschouwt. FRANSCHE BEGROOTING VAN OORLOG. In haar geheel aangenomen. Uit Parijs: De Kamer heeft de begrooting van het ministerie van oorlog met 330 tegen 254 stemmen goed gekeurd. De begrooting omvat credieten tot een geza- menlyk bedrag van 6.5 milliard francs. Alle socialistische voorstellen om bepaalde posten te verlagen of geheel te schrappen werden met groote meerderheid verworpen. Zondag 1 Maart. Hilversum (1875 M.) VARA. 8.50—8.55 Actueele mededeelingen van Nederl. Voet balbonden; 8.55 Tuinbouwhalfuurtje door S S. Lantin- ga. Onderwerp: Zaaibloemen; 9.25 VARA-Varia en Gra- mofoonmuziek; 9.35 Ochtendconcert door het VARA- Orkest o.l.v.' Hugo de Groot, m.m.v. het Arbeiders- Zangkoor „Morgenrood" te Bussirm; 9.55 Voordracht door Martien Beversluis; 10.15 Vervolg Concert; 10.50 Zondagmorgen toespraak door G. J. Zwertbroek; 11.05 12.00 Vervolg Concert A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—12.30 Radlo-Volks-Universiteit: Cursus: Film en filmkunst; 12.30—2.00 Middagconcert door het AVRO-Octet; 2.002.30 Boekenhalfuur; 2.30 4.00 Middagconcert door het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg 4.004.30 Voordracht door Eduard Verkade4.305.00 Gramofoonmuziek. In de rustpoos: Sportuitslagen van Vaz Dias. V.A.R.A. 5.006.00 Kinderuurtje. V.P.R.O. 6.00 Declamatie door Kommer Kleyn; 6.45 Kerkdienst uit de Engelsche Kerk te Amterdam. Spreker: Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.018.15 Nieuws- en Sportberichten van Vaz Dias; 8.1510.00 Fragmenten uit de Opera „Car- men" van Bizet; In de pauze: Voordracht door A. D. Hildebrand; 10.0011.00 Een uurtje Vaudeville; 11.00 12.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M.) N.C.R.V. 8.309.30 Morgenwijding. K.R.O. 10.15 Uitzending van de Hoogmis uit de St. Dominious- kerk te Amsterdam; 12.00 Tijdsein; 12.011.30 Lunch- muziek door het K.R.O.-Sextet; 1.302.30 Driegesprek over de Economische Crisis; 2.304.00 Middagconcert door Kwartet; 4.055.00 Ziekenlof. N.C.R.V. 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerkvte Mijnsheeren- land. Voorganger: Ds. A. J. Westra Hoekzema. K.R.O. 7.458.10 Lezing; 8.108.15 Voetbaluitslagen; 8.158.20 Intenties van het Apostolaat des Gebeds; 8.2010.30 Aansluiting van het Ohristoffelhuis te Roermond. Po pulair concert door het K.R O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. In de pauze (9.009.30) Vaz Dias en gramo foonmuziek); 10.3011.00 Epiloog. Maandag 2 Maart. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O 8.00 Tydsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek: 10.00 Tyd- sein; 10.0110.15 Morgenwyding; 10.3012.00 Ochtend muziek door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tydsein; 12.30 Concert door het. Orkest van het Rembrandt Theater te Amsterdam; 2.002.30 Rustpoos voor Zenderverzor ging; 2.30—3.00 Solistenconcert; 3.00—3.30 Gramofoon muziek; 3.304.30 Orgelconcert door Frans Hasselaar: 4.305.30 Kinderuur door A. D. Hildebrand: 5.307.00 Concert door het Rotterdamsoh Philharmonisch Ge nootschap; 7.007.30 Boekenhalfuur: 8.00 Tydsein; 8 01 9.05 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico ment Ieder oogenblik heviger. Maar het woeste don deren gold Pest niet meer. Van de hoogten van Buda beschoten de soldaten met de roode mutsen den burcht Wanhopig beantwoordden de keizerlijken het vuur. De morgen was aschgrauw, de lucht trilde. Achter de gesloten poort van het huis der Ulwings kwam geen enkel bericht binnen. In den kelder maakte mevrouw Füger pluksel en zuchtte inmiddels weemoedig. De kleine boekhouder zat op het deksel van een ton en hield zyn hoofd soheef, alsof hij luisterde. By Ieder gedreun schopte hy met zyn beenen tegen het vat. Zyn zoon zag hem zoo strak aan, dat zyn byzle'nde oogen samentrokken. Hy geeuwde van vermoeidheid. De beenen van den ouden Füger sloegen, met steeds grooter wordende tusschenruimten, tegen het vat. Daar uit leidde de zoon af, dat het kanonvuur afnam; lang zaam aan hield het op. Nog een keer daarna dreunde het huis. Een laatste losbranding scheurde de benau wende stilte van een en rinkelend vlogen de gebroken ruiten uit de ramen. Die was dichtbij! De bouwmeester hield het niet langer uit. Hy wilde weten, wat er gebeurd was. Hij vloog de trap op. In de groene kamer smeet hy, met ruwe beweging, het ven- stex-luik open. Tegenover hem stond de koninkiyke burcht In rook en vlammen en op het bastion ontrolde zich langzaam, naast den keizerlyken, kleinen, witten standaard een driekleurige vlag ln de lucht Zy winnen! schreeuwde Christoffel Ulwing. Zyn kort klinkende stem klonk als een hamerslag door het huis. Anna begon te lachen. Hoor je Christoffel, wy winnen! Boven op het bastion opende zich in de meizon, als een milddadige hand, het vlaggedoek op den burcht. In Pest en ln Buda weerkaatsten de kleuren der vlag. Drie kleurige vlaggen antwoordden uit r'? vensters der huizen, uit de zolderramen en van de daken. Zingende holde het volk over de kettingbrug en het onregelmatige gestamp der voeten smolt in een. Ook bouwmeester Ulwing werd door den stroom meegesleept. Hy ging naar zijn broeder. Hoeveel had hij niet te ver tellen? Hoeveel had hij niet te vragen? Van den anderen kant kwamen de menschen uit Buda hun tegemoet Op de Donaubrug vielen de twee steden Treep; 905—9.50 Kamermuziek door het Concertgebouw- Trio; 9.50—10.10 Aansluiting van het Concerthuis te Assen. Concert door Marek Weber en zyn Orkest; 10.10 10.20 Nieuwsberichten van Vaz Dias: 10.2010.45 Vervolg Concert Marek Weber; 10.45—12.00 Gramofoon muziek; 12.00 Sluiting. Hulzen (298 M.) O Art N.C.B. V. 8.00—8.15 Schriftlezing; 8.15 Morgenconcert; 10.30— 11.00 Korte Ziekendienst; 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur; 11.3012.30 Gramofoonmuziek: 12 301.45 Orgelconcert uit de Herst. Evang. Lutih. Kerk te Am sterdam. door Jan Zwart; 1.452.00 Gramofoonmuziek; 2.00—2.35 Uitzending voor scholen; 2.35—3.15 Gramo foonmuziek; 3.153.45 Cursus knippen en stofversieren; 3.454.00 Verzorging van den zender; 4.0O—5.00 Zieken- uurtje; 5.00—5.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd; 5.4o 6.45 Concert; 6.457.00 Lezing over: Verbeter uw radio-ontvangst; 7.00—7.10 Gramofoonmuziek: 7 10—8.00 Cursus verbetering van het gezang in huis; 8.00—10.20 Uitzending uit het kerkgebouw der Stichtingen 's- Heerenloo e a. te Ermelo. Muzikale medewerking Chr. Zangvereeniging ..Tot ons genoegen": 10.20—10.30 Pers berichten van Vaz Dias; 10.30—11.30 Gramofoonplaten. Dinsdag 3 Maart. Hilversum (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tydsein; 8.019.50 Gramofoonmuziek; 10.00 Tijd sein; 10.0110.15 Morgenwijding; 10.3012.00 Ochtend muziek door het AVRO-Kwintet; 12.00 Tydsein; 12.30— 2.00 Concert door het Orkest van het Asta Theater te Den Haag; 2.002.30 Halfuur voor de Vrouw; 2.30 3.00 Rustpoos voor Zenderverzorging; 3.004.00 Knip cursus; 4.004.30 Gramofoonmuziek; 4.305.00 Piano- Studie-muziek door Egbert Veen en Louis Schmidt; 5005.30 Radlo-Klnderkoorzang o.l.v. Jacob Hamei; 5.306.00 Concert door het Orkest van het Theater Tuschinski te Amsterdam; 6.00—6-20 Landbouwhalf- uurtje; 6.20—7.00 Vervolg Concert; 7.00—7.30 Engelsche les voor beginners; 8.00 Tydsein; 8.01—8.30 Radlo-Volks- Universiteit: Muziekhalfuur; 8.309.00 Concert door Marek Weber en zyn Orkest; 9.00—9.20 Het Wegen- vraagstuk in Nederland: Asphaltwegen9.20—10.15 Studio-opvoering van „De Neurenfoerger Pop", vroolijk zangspel ln één bedrijf van A. Adam; 10.1&—10.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.30 Uitzending uit het Theater Carré te Amsterdam van het 2e gedeelte van Louis Bouwmeester's Revue: „Champagne"; Daar na: Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. Huizen (298 M.) K.R. O. 8.009.15 Morgenconcert; 10.0010.25 Gramofoonmu ziek; 10.2511.00 Instrumentaal Solisten (gramofoonpl.) 11.0011.30 Russische zang (gramofoonpl.); 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje; 12.00 Tydsein; 12.001.30 Lundhmiuziek door het K.R.O.-trio; 1.302.00 Gramo foonmuziek; 2.003.00 Vrouwenuurtje; 3.003.30 Knip cursus; 3.304.00 Verzorging van den zender; 4,00— 6.30 Gramofoonmuziek; 6.306.45 Verbondskwartiertj*; 6.457.15 Cursus ln Schriftverbetering: 7.157.45 Le zing; 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein; 8.00 9.30 Lijdensmeditatie uit de Kerk van de H H, Petrus en Paulus te Amsterdam; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 9.4011.10 Concert door het K.R.O.- Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 11.1012.00 Gramofoon muziek. elkaar in de armen. Onder aan den berg ontstond eenig gedrang. Een zware wagen bolderde over de straat. Een magere man, met een geel gelaat en een zwarte snor, zat op den bok. De wagen was met een huif overdekt, p de huif zaten vuile, roode vlekken, Onder de hui4 uit staken beenen en armen van menschen, die met de bewegingen van den wagen heen en weer schommelden. De menschen zongen niet meer. De mannen namen hunne hoeden af. De vooraanstaande riepen vol ontzet ting den koetsier iets toe. Door het schudden gleed, langzaam aan, een lijk on der de huif uit. Onverschillig lei de koetsier de zweep over de paarden en de wagen begon sneller te ryden. Het hoofd van den doode raakte reeds den grond. Het stootte tegen de ongelyke kelen, werd omhoog gegooid en viel, met wijd geopende oogéh, terug in het stof. Zwy- gend ging de menigte verder. Op draagbaren vervoerde men gewonden. In de ho ven der brandende huizen zag men roode mutsen, ba jonetten. Blauwe, glanzende vliegen vlogen in zwermen boven een dood paard in de straat Uit de gracht staken een paar laarzen. Overal huifkarren. Haar doode vracht schommelde heen en weer in de zon. Christoffel Ulwing sloeg den hoek om van het Drie- vuldigheidsplein. Voor den klokkenwinkel stonden men schen. Het vooruitspringende bovenhuis wierp een brea- de schaduw in het scherpe, witte licht. De bouwmeester herkende de vrienden van zijn broer Sebastiaan. De kreupele houtsnyder leunde tegen den muur en veegde zyn oogen af. Ook de censor was er by. Hy hield zijn hand tegen zijn gezicht, alsof hy kiespijn had. De achterstaanden leunden voorover en staken hun kin vooruit. Toen ze hem zagen, groetten allen. Het spitse vogelgezicht van den slotkapelaan ver toonde zich in de deur. Met statigen gang kwam hij naar den bouwmeester toe. Hy sprak langzaam, zalvend, wees telkens naar den hemel en hield zijn hoofd op zij. Als twee gedraaido Btangen grepen de groote, knokige handen van Christoffel Ulwing naar zyn borst Maar hoe is het toch gebeurd? Nu gingen allen om hem heen staan en begonnen allen tegelyk te spreken. Een typisch ouderwetsch ge kleed vrouwtje maakte plotseling, midden op straat, een buiging. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 18