SchagerCourant Fa. W. D. NIESTADT&ZOON Tweede Blad. De moordzaak—Lans. Goede vangst van de H:agsche politie. De Fidsji-eilanden zwaar geteisterd. Een vergiftigingspoging verhinderd. Het raadselachtige mysterie te Cambridge De storm op de Zwarte Zee. De corruptie bij de New-Yorksche politie. Marktberichten. Uit onze Omgeving. Zaterdag 28 Februari 1931. 74ste Jaargang. No. 8824 15 Jaar gevangenisstraf geëischt. Verdach te blijft zyn onschuld volhouden. In. de gistermorgen voortgezette behandeling van de moordzaakLans voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, ls het woord direct aan den procureur-generaal voor het houden van zijn requisitoir. Na een algeheele reconstructie van den moord te hebben gegeven vraagt de procureur-generaal tenslotte aan verdachte: „Hebt u het niet zoo gedaan?" Verdachte: „Ik kan mij tegen die valsche beschuldi ging niet verdedigen, maar ik ben onschuldig." De procureur-generaal komt dan tot de strafmaat Spr. •wijst er op dat op doodslag een maximumstraf is gesteld van 15 jaar. Deze straf kan door bijkomende feiten wor den verzwaard, maar spr. meent dat de preventieve hech tenis beschouwd kan worden als boete voor de begane verduisteringen. De procureurgeneraal eisdht dan ver nietiging van het vonnis van de Rotterdamsche Recht bank wegens vormgebrek en eischt verdachte's veroor deeling wegens het voortgezet misdrijf van verduiste- irng, valschheid in geschrifte en doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf. Vervolgens houdt de verdediger, Mr. Kokosky een uit gebreid pleidooi, waarin hij de lezing van de moordzaak, die de procureur-generaal er van heeft gegeven, als on logisch bestreed. Aan het slot wijst de verdediger er op, dat het hier een twijfelachtig geval betreft, en moet vol gens spr. vrijspraak volgen, wil men niet de mogelijk heid scheppen van een rechterlijke dwaling. Met een warm beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel en de humaniteit van het Hof besloot spreker zijn pleidooi, dat, naar hij hoopte, bij het Hof zooveel twijfel heeft doen rijzen, dat men een veroordeeling niet aandurft. Nadat het pleidooi door levendig applaus was beant woord en de president met gehamer en geroep de stilte had hersteld, werden vervolgens nog re- en dupliek ge voerd, waarop de uitspraak werd bepaald op Vrijdag 13 Maart nam. 4 uur. De centrale opkoopplaats van gestolen fiet sen ontdekt. Zooals men weet, is Zondag ingebroken in een leder pakhuis aan het Spui 277 te Den Haag. Eenige leder- fournituren en een schrijfmachine werden vermist. In den loop van den middag werd de diefstal ontdekt en den volgenden nacht .was de politie in staat een ver dachte, H. S. genaamd, en kok van beroep, te arrestee ren. Maandag werd nog een tweede persoon aangehou den. de 31-jarige J. A. de K. Uit een onderzoek is gebleken, dat de politie met deze arrestatie een buitengewoon goede vangst heeft gedaan want al spoedig kwam aan het licht, dat S. een be ruchte rijwieldief was en dat ook K. van deze diefstallen afwist. Op aanwijzing van dezen laatste kwam men te recht bij den tuinder A. V., aan den 's Gravenweg te Rotterdam. Hoewel de man beweerde van niets te we ten, hebben de beide rechercheurs toch maar zijn huis grondig doorzocht. En toen kwam aan het licht, dat er in de woning een groot aantal rijwielen verborgen wa ren. In totaal haalden de rechercheurs elf zoo goed als nieuwe fietsen voor den dag, welke alle van diefstal af komstig waren. De tuinder is meegenomen door de politie, en uit het voortgezette onderzoek bleek ook wel, dat dit niet ten onrechte was, want globaal genomen zijn er in zijn huis ongeveer zestig gestolen fietsen aangebracht en verhandeld. HET ONGELUK TE BLERIK. Eisch tot schadevergoeding bij de Nederl. Spoorwegen ingediend. De slachtoffers van de autobusramp te Blerik (bij Venlo) waarbij vier personen gedood en elf gewond wer den, hebben, evenals de autobusondernemer, een eisch tot schadevergoeding ingediend bij de Nederlandsche Spoorwegen. Als verdediger van de belangen der slachtoffers zaJ optreden mr. De Groot uit 's Gravenhage. EEN „KONINGIN" VAN SCHOOL GESTUURD. Eenigen tijd gelden is een Amsterdamsch meisje, leer linge eener H.B.S. met drie-jarigen cursus, tot „Miss Holland" gekozen. In verband met haar nieuwe functie van schoonheidskoningin verzuimde zij herhaaldelijk de lessen. „Het Volk" bericht nu, dat B. en W. den direc teur harer H.B.S. gemachtigd hebben, in afwachting van de definitieve beslissing op zijn voorstel, de bewuste leerlinge van de school verwijderd te houden. In verband daarmede verneemt het „Hsbl.', dat B. en W. hun eind beslissing in deze zullen nemen zoodra zij terzake het advies van de Commissie van Toezicht op het M. O. heb ben ontvangen. De ouders der leerlinge waren herhaal delijk gewaarschuwd tegen het schoolverzuim zonder geldige redenen en zonder toestemming van den direc teur. En vandaar het voorstel om haar nu voorgoed van de school verwijderd te houden. MOORD IN EEN BELGISCHEN TREIN. Handelsreiziger uit Boedapest vermoord gevonden. L'it Brussel: Gisterochtend vonden spoorwegarbeiders nabij Borgworm langs de spoorlijn Brussel—Luik het lijk van een handelsreiziger uit Boedapest. Uit het on derzoek is gebleken, dat de Hongaar in den express- trein Oostende—Keulen is vermoord en uit den trein is geworpen. In een eerste-klns coupé werden een bebloede hamer en bloedspatten gevonden. De be weegredenen tot den moord zijn onbekend. Kat aantel dcotlen reeds tot 245 gestegen. G-rcole kudden vee door het water mee gesleurd. Zooals reeds elders in dit nummer gemeld wordt, lieeft op de Fidsji-eilanden in den Indischen Oceaan een geweldige orkaan gewoed, doch naar thans uit de nadere berichten blijkt, heeft hij nog grootere verwoestingen aangericht dan men aanvankelijk dacht, De plaatsen Sigatoka, Lautoka en Ba zijn ge heel vernield. Tot nog toe heeft men 245 dooden ge teld. Fen reusachtige stormvloed vergrootte den om vang van de ramp. Groote kudden vee werden door de Rewa rivier meegesleurd. Op het spoorwegtraject Ba-Lautoka werd een ersonéntrein uit de rails ge worpen, waarbij talrijke reizigers zwaar gewond werden. Door een apotheker. Onschadelijk poeder inplaats van arsenicum verkocht. Een voorval, dat aan een fantastlsohen roman ont leend zou kunnen zijn, heeft zich te Rydultac in het Poolsche district Rybnik afgespeeld. In een apotheek vervoegde zich een jonge vrouw, die een hoeveelheid arsenicum bestelde. De apotheker vermoedde onraad en verschafte de vrouw een hoeveelheid poeder, dat er uitziet als arse nicum. Vervolgens stelde hij den echtgenoot van de vrouw van het voorval in kennis en deelde hem mede. dat zijn vrouw hem waarschijnlijk zou willen vergif tigen. Het poeder, dat zij wel ln het eten zou strooien was ©venwel ongevaarlijk. De man, een arbeider, speelde zijn rol, en hield z:oh na gebruik van het eten dood. Nadat de vrouw en een handlanger den dood meenden geconstateerd te heb ben, probeerden zij hem een doek om den hals te leggen, teneinde den indruk van zelfmoord te wekken. De echtgenoot sprong toen op, gaf den man een ge ducht pak slaag, en verwondde zijn vrouw zóó ernstig, dat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zelfmoord onhoudbaar. Prof. Muins, hoogleeraar in de ardhaeologie te Cam bridge, en twee lectoren, hebben een onderteekende verklaring openbaar gemaakt, waarin zij zeggen dat de onderstelling als zou de 19-jarige student Ellis, wiens geknevelde lijk op zijn kamer gevonden was, zelfmoord gepleegd hebben, onhoudbaar is. Zij kenden hem van nabij, hij was een veelbelovend student, vol illusies, die later in Mesopotamië opgravingen wilde gaan iorn, en niet de minste zorgen van financieelen of welken anderen aard ook had Het joordeel van goochelaars. De meening der politie-autoriteiten, dat hier zelf moord gepleegd is, schijnt te berusten op het feit, dat het lijk vlak tegen de deur van zijn kamer werd ge vonden. Thans wordt gemeld dat proeven, door detec tives genomen, hebben uitgewezen dat, hoe dicht het lijk ook tegen de deur mag hebben gelegen, een man met een slanke figuur zich toch door een spleet van de deur had kunnen wringen. De moeder van den longen wendt intussohen alle pogingen aan om te bewijzen, dat er van ze'ifmoord geen sorake kan /iin. Zij heeft daartoe de huln ingeroeoen van een bekenden goochelaar. Will Goldston. die verklaart dat Francis «ióh niet wel zelf kan hebben gebonden, zooals hij is gevonden. Het zou voor deskundigen twaalf minuten hebben geduurd om iemand aldus te binden. Goldston had juist een proef genomen bij een ster ken jongen kerel, en reeds n" twee minuten vertoonde hij teekenen van uitputting en bezwijming. Hij is er van overtuigd, dat Francis Ellis door twee andere mannen is gebonden. Ook een ander deskundige houdt het voor omogelijk. dat Francis z'ohzelf gebonden neeft. De veronderstelling is geuit dat de jongen het slacht offer is geworden van een vendetta tegen zijn over leden vader, die regeeringsamMennar in Bulawayo is geweest, doch de familie verwerpt deze veronderstelling als ..fantastisch". Woensdag as. wordt het lijksohouwingsonderzoek hervat, waarbij 14 personen zullen worden gehoord. MISDAAD EN STRAF. Uit Puerto Mexico: Twee bandieten die drie spoor- wegémpioyé's hadden vermoord door hun tal van ste ken toe te brengen met hun dolkmes, zijn door so'da- ten van het bondsleger op stannden voet terechtge steld. NEGERS TERECHTGESTELD. Uit Columbia (Zuid-Carolina): Wegens den moord op twee blanken zijn gisteroch tend vroeg zes negers op den electrischen s'oc'1 te rechtgesteld. Zestien getuigen, onder wie vier vrou wen, woonden de executie bij. Het was de eerste maal in de geschiedenis van den staat Zuid-Carolina, dat op één dag zes personen wer den terechtgesteld. DE MELKPRIJS IN ROTTERDAM. Met 3 cent verlaagd. In verband met de per 1 Maart a.s. intredende verla ging van den inkoopprijs, wordt de verkoopprijs der melk Maandag a.s. te Roterdam met 3 cent per liter verlaagd. VRACHTAUTO TE WATER. Koeien verdronken. Woensdag is een met koeien geladen vrachtauto, op weg naar de Bossche veemarkt, te Veghel, bij het uit wijken in de. Zuid-Willemsvaart geraakt. De chauffeur slaagde erin, zich te redden. Twee koeien verdronken, een derde koe moest worden afgemaakt De auto is later uit het kanaal gehaald. Vele slachtoffers. Bij de stormen in de Zwarte Zee, waarover reeds el ders in dit nummer in het kort gemeld wordt, zijn tal van menschen omgekomen. Het Engelsche tank schip Olifield op weg naar Constantza is in de Turk- sche wateren gestrand. Het Engelsche stoomschip Trcvian dat de s.o.s.-seinen van het gestrande schip had opgevangen, trachtte hulp te verleenen. doch is bij het reddingswerk zelf op een klip geloopen. Bei de schepen zijn verloren. Veertien leden van de be manning van de w ilfield, die over boord zijn gesla gen, zijn verdronken. Tenslotte is het Noorsche stoom schip Raina er in geslaagd de rest van de bemanning te redden. Het Duitsehe stoomschip Ceres is eveneens ge strand. Het had een lading graan aan boord en was van Rusland op weg naar Constantza. Verscheidene schepen zijn uitgevaren om hulp te verleenen. Niette genstaande het moeilijke reddingswerk beschouwt men de Ceres niet als verloren. Uit verscheidene havens aan de Zwar e Zee wordt het vergaan van een groot aantal kustvaarders en zeilschepen gemeld. Een der hoofdgetuigen vermoord gevonden. Onder leiding van den commissaris Seabur.v te New York wordt het onderzoek naar de corruptie on der de New Yorksche politie en naar de chantage- proktijken krachtig voortgezet. Een der hoofdgetuigen, die omtrent deze praktijken zeer veel bijzonderheden wist en belangrijke inlich tingen kon geven, was de 3"2-jarige Vivian Gordon, ambtenaresse, die uit den aard van haar functie met verschillende bijzonderheden op de hoogte was. Vrijdag j.1. zou zij gehoord worden, doch zij ver scheen niet ter plaatse. Thans heeft men in een zeer stil gedeelte van het Van Gortland Park haar lijk ge vonden. Door middel van een koord, dat zich nog om haar hals bevond, had men haar geworgd, waarschijnlijk, nadat men haar, toen zij zich op weg had begeven om haar getuigenis af te leggen, met geweld in een auto had gedrongen. Een treffende herinnering aan een dierbare over ledene is: een goede en moderne Portret=Vergrooting A Uw aangewezen adres: Laagzijde 24 SCHAGEN Telefoon 11. EIERVEILING, SCHAGEN. 26 Febr. Aangevoerd 9651S kipeieren. 5052 Kg. f 4.704.80, 52—54 Kg. f 4.80—5, 55—57 Kg. f 4.90—5.20, 5S—60 Kg. f 5—5.70, 61—63 Kg f 5.50—5.80, 64—67 Kg. f 5.70—5.90. ongewogen wit f 4.405.60, ongewogen bruin f 4.905.80, klein f 4.404.50, 1374 eendeieren f 55.10. HOORN. 26 Febr. Aangevoerd: 10 stapels kleine fabrikeskaas f 36.50, 1 stapel boerenkaas i 37. Totaal aanvoer 11 st., wagende 10253 Kg. Handel vlug. ALKMAAR, 27 Febr. Bloemendaler kool f 27.10, boerenkool f 210.60, groene kool f 13.40, knolselderie f 4.309 per 100 stuks, bieten f 3.807.50, roode kool f 3.809, spruiten f 10 34, uien f 12.40, wortelen f 2.40 per 100 Kg., prei f 3.80 12.90, selderie f 6.5015.20, per 100 bos, spinazie f 2.54 —2.73 per bak, witlof I f 10—14, n f 6—9 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK. 27 Febr. Roode kool f 6.30—10, gele, kool f 2.60—3.60. D. witte kool f 2.603.40, grove uien f 2.102.60, uien f 1.80 2.50, drielingen f 1.601.80 per 100 Kg. Aanvoer: 30000 Kg. roode kool. 86000 Kg. gele kool, 46000 Kg. D. witte kool, 15000 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE. 27 Febr. Uien f 2.192.70, drielingen f 1.601.70, grove f 2.30 —2.60, roode kool f 6.10—9.20, gele kool f 2.30—3.80, taaie gele f 5.40, D. witte kool f 2.503.60 per 100 Kg. Aanvoer: 17300 Kg. uien, 5G00O Kg. roode kool, 47200 Kg. gelekool. 82200 Kg. D. witte kool. WARMENHUIZEN., 27 Febr. Roode kool le kw. f 6—7.80, 2e kw. f 5.10—7.50. gele kool le kw. f 2.40—3.40, 2e kw. f 1.40—2. witte kool le kw. f 2.10—2.80, drielingen f 1.50, uien f 2.40—2.70, grove uien f 2.80 per 100 Kg. Aanvoer: 4830 Kg. roode kool, 6975 Kg. gele kool, 7100 Kg. witte kool. 1550 Kg. uien. ALKMAAR, 27 Febr. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 66 stapels wegende 54802 K.G. waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 55 st kleine fabriekskaas f 37. 9 stapels commissie kaas f 34. Boerenkaas: 1 stapel kleine. 1 sta pel commissie f 32. Alles met riiksmerk. Handel goed. AMSTERDAM, 27 Februari 1931. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 5.50—6, id. blauwen f 4.755.50, id. bravo's f 4-^.50, ld. roodstar f 3.25—3.50, id. juin per 50 Kg. f 0.200.80, id .eigenheimers f 44.50, 'd. blauwe poters f 2.50—2.70, id. bonte poters f 2.50-^-2.7o] id. bonte poters f 2.502.70, id. Bevelanders f 3.503.75, Vlaamsche klei-indutries f 3.30—3.50. ld. eigenheimers f 44.25. IJpolder eigenheimers f 44 50. id .bravo's f 3.504.50, id. Bevelanders f 3.503.75. id. poters f 2.30 —2.40, Noordholl. blauwen f 2.50—2.80, Drentsche eigenheimers f 2.80—3.50 per H.L.; Winter Malta f 10— 11 per 100 K.G.; Flakkeesohe eigenheimers f 4.755, id. eig. poters f 2.80—3. Spuische eigenheimers f 4.75—5, id. elgenh, noters f 2.80—3, Friesche borgers f 4 30— 4.50 per H.L. ALKMAAR, 27 Februari 1931. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 1350 H.L.'s aangevoerd, waarvan aanvoer en prijzen a's volgt: 640 H.L. tarwe f 5.50—8 80. 150 H.L. gerst ohev. f 66.50, (zaaihaver f 8.25), 267 H.L. haver f 67.50, 81 HL boonen, w.o. bruine boonen f 1014. citroeniboonen f 1217, duivenboonen f 1314. wite boonen f 2025, 88 HL. karwijzaad f 26.20—26.50, 23 HL. blauwmaan- zaad f 30, tuinboonen f 20, 101 HL. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 5.509, groene erwten (groote) f 28 —30, grauwe erwten f 3554, oude f 15, vale erwten f 22—50, alles per 100 K.G. Handel stug. Z IJ P E Algemeene vergadering van de afd. „ZijpeCal lantsoog" van Het Witte Kruis, op Donderdag 26 Febr. 1931, des avonds half acht, ten huize van wed. J. Broer te Schagerbrug. Tegenwoordig 10 leden. Voorzitter de heer J. de Moor. Secretaris de heer J. A. de Boer. Opening. Notulen. Na opening der vergadering door den voorzitter, volgt lezing en goedkeuring van de notulen van de vorige vergadering. Ingekomen stukken. Verzoek van het district Hoogkarspel om een sub sidie ton behoeve van de in de maand Juni 1931 te Hoorn te houden Witte Kruis-tentoonstelling. Blijkens een nader ontvangen schrijven heeft het Hoofdbestuur zich bereid verklaard een geldelijke bij drage te verleenen, gelijk aan die, welke door de Witte Kruis-ofdeelingen te zamen zal worden verleend. Wordt besloten een subsidie van f 10.te verlee nen. Rekeningen. Reekening en verantwoording van den penning meester. Over het dienstjaar 1930 hebben de ontvang sten bedragen f3677.13, en de uitgaven f2473.50, batig saldo alzoo f 1203.63. Een commissie, bestaande uit de heeren P. Grin, W. den Hartog en L. Bestevaar, had een en onder na gezien en alles in de beste orde bevonden. De commis sie adviseert tot goedkeuring der rekening. Aldus wordt besloten. De voorzitter dankt de commissie voor het onder zoek en den penningmeester, den heer W. Blaauw, voor het goede beheer. Vervolgens wordt de rekening van de plaatselijke tuherculose-commissie over 1930 ter tafel gebracht. De ontvangsten bedragen f241.08 en de uitgaven f2352.35, batig saldo alzoo f60.73. De heeren W. den Hartog en P. Grin worden aan gewezen dezeVekening na te zien. Alles wordt in de beste orde bevonden. De commissie adviseert tot goed keuring. Aldus wordt besloten. De heer De Boer, voorzitter der t.b.c.-commissie, dankt de commissie voor het onderzoek en den heer De Moor, als secretaris-penningmeester voor het goe de beheer. Vaststelling begrooting. De begrooting voor het dienstjaar 1931 wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f2754.13, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 694.13. De vergoeding voor den magazijnhoudcr-bode wordt, in verband met de toeneming van het ledental, met 160.verhoogd en bepaald op f 100.—. Jaarverslagen. Vastgesteld wordt het jaarverslag der afdeeling „Zijpc—Callantsoog" over 1930. Uit dit verslag stippen we het volgende aan: Het aantal leden der afdeeling bedroeg op 1 Januari 1930: 1019 en vermeerderde in den loop van het jaar tot 1028. In den winter 1930—1931 werd te 't Zand een aanvangscursus in Eerste Hulp hij Ongelukken gege ven. In Januari 1930 werd te Oudcsluis de Malaria- film vertoond. Het materiaal voor ziekenverpleging werd op dei gewone wijze aangevuld en voor de leden der afdeeling beschikbaar gesteld. Van het materiaal werd in 1930- 205 maal gebruik gemaakt. Drie hoogtezonncn wer den aangeschaft. De ligtenten waren bijna voortdurend in gebruik. Vervolgens wordt vastgesteld het verslag van de plaatselijke tuherculose-commissie. Aan dit verslag ontleenen we het volgende: In 27 gezinnen zijn door de wijkverpleegster-huisbezoekster bezoeken afgelegd, terwijl 8 patiënten in het gezin on der het toezicht der huisbezoeksters weraen verpleegd. Een patiënt werd in een sanatorium verpleegd. Zes natienten zijn naar een consultatiebureau geweest. Van 1 pa tier. t werd het beddegoed enz. ontsmet. Aan 1 gezin werd, wogens ziekte der vrouw, financiee len steun verleend voor hulp in het gezin. Aan 1 ge zin werden versterkende middelen verstrekt. Rondvraag. De heer K. van Locnen wijst op het veelvuldig voor komen van ongelukken nabij de brug te Schagerbrug en zou in verhand daarmee in een der pcrceelen al daar een verbandtrommel willen doen plaatsen. Zoo- noodig zou de in het Magazijn aanwezige verband- trommel daarheen kunnen worden verplaatst. De voorzitter zegt, dat het bestuur dit zal kunnen overwegen. De heer A. van der Werff zegt, gehoord te hebben, dat de te Callantsoog geplaatste verhandtrommel leeg is. De heer Breehaart zal dit onderzoeken. De heer P. Grin zou hij het uitb eken van een be smettelijke ziekte per circulaire ter kennis van de leden willen brengen, welke de kentcekenen van zoo 11 ziekte zijn. De heer C. Smit meent, dat iemand, die ziek wordt, den dokter zal laten komen. Een leek kan uit een gcschriftje geen bepaalde ziekte const-atoeren. De voorzitter zegt, hierover met den dokter te zul len spreken. Mej. Kuilman zou gaarne zien, dat te St. Maartens brug een Moedercursus werd gegeven. De Voorzitter doet de toezegging, dat hierover zal worden geschreven. Sluiting. Mej. L. J. Bückmann heeft, wegens haar benoeming aan de Meteorenschool te Amsterdam, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzees aan de O. L. school te 't Zand. SCHAGERBRUG. He burgerwoonhuis van den heer P. Schrijver, Schagerweg alhier, is hij onderliandschen verkoop in eigendom overgegaan aan de NA', voorheen Gebrs. van Zonneveld en Philippo te Sassenheim. OUDESLUIS. Donderdagavond vergaderde de afd. van de S.D.A.P. alhier in lokaal Kreijger. De Voorzitter sprak bij de opening zijn voldoening er over uit, dat de opkomst zoo flink was en vooral de da mes die aanwezig waren, werden welkom geheeten. De notulen werden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling, dat wederom 12 nieuwe leden waren toegetreden, werd met applaus be antwoord. De nieuwe regeling voor werkloozenzorg werd breed voerig besproken en door den heer Nannis toegelicht. Afkeurend werd gesproken over de houding van het Armbestuur in deze kwestie, dat een regeeringsbesluit negeerde. Ook de houding van B. en W. werd becritiseerd en besloten werd een krachtige actie te gaan voeren tèr ondersteuning van de poging, die nogmaals door de raadsfractie zal worden ondernomen, om het Armbestuur tot andere gedachten te brengen, opdat de arbeiders bij eventueele werkloosheid, weten waar zij aan toe zijn. Voor de a.s. Statenverkiezing zal gebruik worden ge maakt van propagandamateriaal, terwijl ook een open bare vergadering met spreker zal worden gehouden. Een verzoek om adhesiebetuiging der vereeniging voor Plaatselijke Keuze werd met algemeene stemmen inge willigd. De definitieve vaststelling der te geven cursus sen voor raadsleden en aspirant-raadsleden werd afge handeld. Aftredende bestuursleden werden herkozen en als nieuw lid voor het Dag. Bestuur werd voorgesteld Sam Pothuis, Tenslotte volgde bespreking 1 Mei-feest. Besloten werd, dit te Oudesluis te vieren op Zondag 3 Mei. Door het opvoeren van een tooneelstukje, een spreekkoor en losse bijdragen zal getracht worden een mooien avond te organïseeren, terwijl voor een korte rede een spreek ster zal worden uitgenoodigd. Hierna sluiting. PETTEN. De afdeeling Petten van de V.A.R.A. heeft voor Don derdag 5 Maart een openbare bijeenkomst uitgeschreven, waar, naast het hoofdbestuurslid den heer J. Lebon, de heer W. v. Capelle optreedt, de welbekende declamator. De velen, die dezen begaafden kunstenaar ongetwijfeld gaarne wensohen te hooren, verwijzen we voor bijzonder heden naar de advertentie in dit nummer. GEMEENTE ZIJPE. Overleden: Guurtje Stam, oud 57 jaar, echtgenoole van Corneüs Hooij HOOGWOUD AARTSWOUD. De nieuwbenoemde burgemeester van Hoogwoud zal zioh in de pastorie alhier metter woon vestigen. In de vergadering van de Begrafenisvereeniging werd de overleden voorzitter, de heer Breebaart, even her dacht en als zijn opvolger gekozen de heer D. Rooker te Hoogwoud. De rekening sloot met een klein batig saldo. Verder bleef alles bij het oude. SINT P AN C R A S Te midden van de uitgestrekte tuinbouwstreek met Langcndijk als centrum, vormt St. Pancras te genwoordig een op zichzelf staand geheel. Voor een gedeelte uit zandgrond en voor een ander deel uit kleigrond bestaande, was zij daardoor reeds aange wezen op verscheidenheid in cultuur, Toen aan het eigenlijke Langondijk nog uitsluitend sprake was van den verbouw van grove groenten, trof men in St. Pan cras reeds de teelt van andere, vaak ook meer vroe gere gewassen aan. De vroegste koolsoorten, aan de veiling der L.G.C. te Broek op Langcndijk, aange voerd, kwamen uit St. Pancras. Later, toen het met de grove tuinbouwproducten niet al te best ging en meer heil werd gezien in de glascultuur, waren het in het bijzonder de tuinbou wers in St. Pancras, die zich op deze cultuur begonnen toe te leggen. De uitkomsten hiervan zijn over liet algemeen veel beter geweest, dan die van den gro- ven tuinbouw. Vooruitstrevend als de St. Pancras- sers zijn, begonnen zij ook al spoedig met de kunst matige verwarming der kassen, zoodat de gasfabriek aan Langendijk al spoedig een beste afnemer in St. Pancras kreeg. Het aantal kassen en warenhuizen breidd6 zich al meer en meer uit en ook het platte glas besloeg een tamelijke oppervlakte. De bloembollenteelt, werd ook weldra een cultuur, die veelvuldig in St. Pancras werd beoefend en som migen trokken er op uit naar binnen- en buitenland om groote transacties af te sluiten. Den laatsten tijd is men zich ook gaan toeleggen op het trekken van tulpen en het was uit St. Pancras, dat de eerste ge trokken tulpen per K.L.M. naar Engeland werden verzbnden. Zoo weet men in St. Pancras den geest van den tijd te verstaan en is men er steeds van de eersten, die aan nieuw aangestoken bronnen van be staan hun durf en ondernemingsgeest lesschen. Tot nu toe is deze geest van aanpakken den bewoners van St. Pancras voordeelig geweest. De echte Lan- gendijkers kunnen wat dat betreft bij St. Pancras in de leer gaan.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5