Schpr Courant Raad Zijpe. Het Oude Huis. Tweede Blad. Donderdag 5 Maart 1931. 74ste Jaargang. No 8827 Vergadering van den Raad op Woensdag 4 Maart 1931. des morgens tien uur. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester; secreta ris de heer J. A. de Boer. Met kennisgeving van verhindering zijn afwezig de heeren Bruin en Van der Oord. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van 27 Januari worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit inzake garantie voor de te verstrekken tuindersvoorschotten, het besluit tot het aangaan van een geldleenlng en het besluit tot onderverhuring van der berm van het Kerkepad te Petten en een perceel tuingrond aldaar. De heer G. Hollander heeft zijn benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aangenomen en eveneens hebben hun benoeming aangenomen de in de vorige vergadering benoemde leden en plaatsver vangende leden der stembureaux. Door den Insepcteur der directe belastingen is de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting, dienst jaar 19301931 nader geraamd op f 89.000 Diens oor spronkelijke raming was f 65.000, terwijl d*> raad bij de vaststelling der begrooting de opbrengst geraamd had op f 82.000. Vrijstelling onderwijs lichamelijke oefening. Van Ged. Staten is een schrijven Ingekomen, vermel dende dat voor de scholen te Buraerbrug. St. Maartens brug en 't Zand tot 1 Januari 1933 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het geven van onder wijs in vrije- en orde-oefeningen. Wat Petten betreft, hier is een behoorlijk gymnastieklokaal, en verbetering is mogelijk door aanschaffing van enkele toestellen. Waar te Petten bovendien wel een geschikt terrein is te huren of te koopen, wordt geen ontheffing verleend. B. en W. willen dit schrijven voorloopig voor kennis geving aannemen. Bllikens een kennisgeving van den Minister van Onderwils aan een andere gemeente kan het niet-geven van dit onderwijs, vóór 1936, de aan spraak op de rijksvergoeding voor onderwijs-jaarwedden niet verloren doen gaan. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de raad. het schrijven van Ged. Staten voor kennls- gev'ng aan te nemen. Wat het bekende adres van het gemeentebestuur van Arnemu'den over d't ond«rwi"s betr-eft. stellen B. en W voor, adhaes'e aan h"t adres te betuigen. De heer Blom verklaart zich hier tegen, het Is beter inl'cht'ngen te vragen aan de hoofden der scholen. Spr. acht dit ond°rwüs hpel nuttig voor de kinderen, maar de hoofden der scholen kunnen er beter over oor- deelen. Spr, stelt voor het schrijven van Arnemuiden voor kenn'sgeving aan te nemen. De heer D'gnum wil, gezien de groote kosten die aan de invoering van dit onderwijs voor onze gemeente is verbonden, adhaesle betuigen. De heer Van der Sluijs zegt, dat B. en W. oordeelen, dat vooral voor nlattelandsgemeenten de verplichte in voering de belast'ng omhoog zal brengen Tn deze ge meente ziin voor de 2 nieuwe scholen de terreinen aangelegd, wat heel wat heeft gekost, en wanneer nu na 1936 geen vriistell'ng meer wordt verleend, zal dat voor onze gemeente ontegenzeggelijk een groote u'tgaaf meebrengen. Sor. wbet eron. dat de Vereenlginn- van Ned. Gemeenten narent is om te trachten na 1936 de verplichting ongedaan te maken. De heer Blom is het ermee eens. dat de Invoering hooge ko«ten meebrengt, maar als het onderwijs noodig is. moet het gebeuren. De heer Sm't oordeelt, dat op het platteland de kin deren alle vrijhe!d hebben om z'ch in de openlucht te bewegen. En v/aar h'er bijna alle dornen een gvm- nastiekvereenimng hebben, meent snr. dat hier de be hoefte aan dat onderwijs niet bestaat. Met 8 te^en 1 stem. d'e van den hecr Fiom. wordt besloten adhaesie aan het adres van Arnemuiden te betuigen. De jaarverslagen van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, Wijkverpleging en de Commdssiën tot We- FFJ'U.T Fjny Naar het Honqaarsch van CECILE TORM AY door J. W. J O RISSEN 13. Sedert de danslessen kwam Jan Hubert herhaaldelijk Op bezoek in het huis van Lang. Toevallig was het hem duidelijk geworden, wat hem daarheen trok. Eens, bij het weggaan, had hij ziin nieuwe gele handschoenen la ten liggen. Hij keerde op de trap om, maar Sophle kwam hem reeds haastig achterna. Toen het meisje hem de handschoenen aanreikte, waren zii warm van haar han den. Jan Hubert viel het eensklaps op, dat Sophie mooie oogen had en slank was. Sedert dien tijd ging hij steeds vaker naar het huis van Lang. Mevrouw Lang zat altijd met twee ellenlange houten pennen te haken en keek nooit op, maar als So phle zacht met Jan Hubert sprak, ging zij dadelijk de kamer uit. Soms kwam zij in langen tijd niet terug. Daarna kwam zij onverwachts, heel stil binnen. Telkens keek zij dan haar dochter vragend aan. Waarom kijkt zij zoo? dacht Jan Hubert en voelde zich onbehaaglijk. Op zekeren dag kwam Sophle's vader binnen, ln plaats van zijn vrouw. Simon Lang was een tandelooze man, met een rood gezicht. Zijn eene oog traande voortdurend, daarom droeg hij een ringetje ln zijn linker oor. Hij sprak met overtuiging en vlug over alles en gaf iemand geen tijd tpt nadenken. Terwijl Jan Hubert zat te luisteren, vergat hij geheel en al. dat in den laatsten tijd de oude Lang een slech ten naam had in de zakenwereld. Lang had waicrmo'ens. Het groote stoomgemaal had hem veel nadeel berokkend. Maar ook nu nog sprak hij, alsof de tijd van de watermolens nog moest komen. Hij dacht een groote houtzagerij te beginnen, was van plan een kalkbranderij te bouwen. Een bierbrouwerij. Een pa piermolen.. Als ik nu kapitaal had, kon ik een rijk man worden. Hij overrompelde Jan Hubert met zijn gewaagde ideeën ring van Schoolverzuim te 't Zand en Burgerbrug zul len circuleeren. Voor kennisgeving wordt aangenomen de begrooting 1931 van den Keuringsdienst voor Waren Van de Rijvereeniging „Westfriesland" i? het verzoek ingekomen om het terrein voor lichamelijke oefening te Schagerbrug voor oefenterrein te mogen gebruiken. B. en W. wijzen erop, dat dit terrein nogal drassig is en het daarom niet gewenscht ls, dat het geregeld voor oefening, door een rijvereenIging wordt gebruikt; zij stellen dan ook voor, afwijzend op het verzoek te beschikken Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt conform dit voorstel besloten. Van den heer A. Kapitein is ingekomen een dank betuiging voor de toegestane reductie op den huurprijs voor weiland. Van ingezetenen van Burgervlotbrug is ingekomen een verzoek om straatverl'chting. Door een abuis ls, bij overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. een des tijds bestaande overeenkomst niet verlengd en adres santen verzoeken nu een lichtpunt in het zuidelijk ge deelte te willen doen aanbrengen. Door B. en W. wordt voorgesteld het vroegere sys teem weer toe te passen. Toen het G.E.B. bestond was er met den heer De Nijs een overeenkomst aangegaan waarbij deze des winters zijn buitenlamp zou laten bran den en daarvoor een vergoeding van f 10 per winter kreeg. Door overdracht van het bedrijf aan het P.E.N. is deze overeenkomst komen te vervallen, doch de heer De Nijs is genegen, wederom dezelfde overeenkomst aan te gaan. De heer Smit oordeelt dat het verzoek van adressan ten zeer bescheiden is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Door de R.K. schoolbesturen te 't Zand en Burgerbrug wordt om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920 voor het dienstjaar 1931 gevraagd. Door het R.K. schoolbestuur te 't Zand wordt een voorschot van f 2433.19 gevraagd. Over 1928 bedroegen de kosten per leerling van de o.l. school f 12 26, en berekend naar 241% leerlingen kan dus een voorschot verleend worden van f 2368.63. Door het R.K. schoolbestuur te Burgerbrug wordt een voorschot gevraagd van f 540, en berekend naar 67% leerling kan een voorschot verleend worden van f 662.04. Besloten wordt respectievelijk f 2368.63 en f 540 aan voorschotten te verleenen. In verband met een nader geschatte huurwaarde der ambtswoning wordt gedurende de termijn 1 Januari 1929 1 Januari 1930 de pensioensgrondslag van A. Noorman als gemeenteveldwachter nader vastgesteld op f 1880. De oprit op den Hazedwarsdijk. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om het onderhoud van den oprit, gelegen op den Hazedwarsdijk, over te dragen aan het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier. Toegelicht wordt, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap bereid zijn er toe mede te werken, dat het onderhoud van den oprit, gelegen op den Hazedwarsdijk, door het Hoogheemraadschap wordt overgenomen. De toestand, waarin do oprit zich bevindt, is echter zoodanig, dat eenige verbeteringen, waarvan de kosten f 400 zullen bedragen, dienen te worden aan gebracht. Do jaarlijksche onderhoudskosten worden ge schat op f 45. Dijkgraaf en Hoogheemraden zijn mitsdien bereid hun ne medewerking te verleenen op één van de volgende grondslagen: a. betaling door de gemeente aan het Hoogheemraad schap in eens van een bedrag groot f 1300; b. betaling door de gemeente aan het Hoogheemraad schap van een vast bedrag per jaar (voortdurend) van f 65, te allen tijde afkoopbaar tegen een bedrag in eens van f 1300; c. betaling door de ge^neente aan het Hoogheemraad schap van de werkelijke jaarlijksche onderhoudskosten, naar raming het eerste jaar f 445, en de volgende jaren (aan gewoon onderhoud) f 45, bedragende, en na het eerste jaar, te allen tijde afkoopbaar tegen een bedrag ineens van f 900. B. en W. geven aan den sub b vermelden vorm de voorkeur, opdat ook het nageslacht aan deze verbetering kan betalen. De heer Doorn vraagt of dat wel goedgezlen is., spr. geeft de voorkeur aan de onder c vermelde regeling. De heer Van der Sluijs wijst er op dat hier geen vast bedrag wordt genoemd, het is een raming. De heer Doorn erkent dat en kan dan met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer Smit informeert of de kosten door een tech nisch ambtenaar van het Hoogheemraadschap of door den gemeenteopzichter zijn nagegaan. Spr. vindt een be drag van f 400 voor verbetering van een oprit nogal een groot bedrag. Spr. is plaatselijk eohter niet goed bekend. Medegedeeld wordt, dat het verbetering van 3 kluften betreft en de heer Bellis geeft aan de hand van een WIJ BREIEN!!! en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste. Jaap Snor, Zuldstr. 19, Helder. (Let op den gelen winkel) Depot voor Schagen C. de Moei (Noord). Depot voor Alkmaar J. G. Verspaandonk, Hekelstraat 23. Harm Hulsman komt u bezoeken. Deze hield van geld en de gedachte, dat hij heden avond met plannen voor zijn vader kon staan, was hem aan genaam. Hij trok rimpels in zijn voorhoofd. Hij wilde alles in zijn herinnering vastleggen. Toen hij afscheid nam, drukte hij Simon Lang stevig de hand. In de voorkamer hing een keukenlucht Een vuile vaat doek lag op de tafel. Sophie nam hem weg en wierp hem achter zich neer. Jan Hubert nam haastiger af scheid van haar dan anders Op straat wilde hij weer aan het aardige gezicht van Sophie denken, maar de keukenlucht en de vuile vaat doek zaten hem onaangenaam in den weg. De sohitte- rende plannen van Simon Lang kwamen hem voor den geest. Hij begreep niet, wat er gebeurd was. Nu hij met zijn eigen verstand zich zelf de plannen voorlegde, wa ren zij lang niet meer zoo aanlokkelijk. Zij werden vaag en gewaagd. Het eene na het andere moest hij verwerpen De koude werkelijkheid stond weer nuchter en naakt voor hem. Na het. avondmaal, alleen gebleven met zijn vader in de groene kamer, begon hij over firma's en aannemers te spreken. Lang draaide hij om zijn doel heen. Christoffel Ulwing zat zijn zoon al dien tijd, met half toegeknepen oogen, aandachtig aan te kijken. Toen Jan Hubert den naam van Simon Lang noemde, verdween de afwachtende uitdrukking van het gelaat van den bouwmeester. Hij ging achterover ln zijn stoel leunen. Het staat er heel slecht voor met Simon Lang; over al is zijn crediet opgezegd, en als toevallig zei hij daar na heel gewoon: eigenaardig, dat hy ons tot nu toe met rust gelaten heeft Ik weet niet, wat daarvan de reden kan zijn? Op hetzelfde oogenblik dacht Jan Hubert aan mevrouw Lang, die haakte en niet opkeek en wegging en onver wachts binnenkwam. De stem van zijn vader klonk in zijn ooren wat daarvan de reden kan zijn?... En So phie? Neen, zij deed niet mee met de anderen. Bij zich zelf verontschuldigde hij het meisje. Hij voelde duidelijk, dat hij haar zeer lief had. Zijn slaapkamer was achter die der kinderen. In zijn kamer stond alles even netjes, als de das op zijn boord. Op zijn toilettafel lagen, volgens de gewoonte der voor name lieden, borstels en kammen, fleschjes en potjes; alles heel netjes. Jan Hubert telde het geld In zijn beurs. Hij legde alles in een albasten coupe. Zjjn met kralen geborduurden sigarenkoker legde hij er ook bij. Tc 'ijl hij het sleu teltje nauwkeurig ronddraaide ln zijn horloge, dacht hy na. Zyn hand bleef dralen, alsof het hem moeilijk viel, den tijd vooruit te helpen en het sleuteltje bleef ln het horloge steken. teekening, nadere inlichtingen. Opgemerkt wordt dat de indruk is gevestigd dat door het Hoogheemraadschap een billijke berekening is gemaakt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Ontslag als onderwijzeres. Van Mej. L. J. Bückmann is het verzoek ingekomen om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. school te 't Zand en wel tegen 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen tegen een nader door hun college te bepalen datum. Wordt goedgevonden. Een beerput te Petten. B. en W. stellen voor tot het maken van een beerput op het kerkerf te Petten. De Voorzitter licht toe, dat er vuilnishokken waren geplaatst, waarvan één dioht by den zeedijk op terrein van den heer Eriks, welk terrein verkocht is aan iemand uit Sassenheim. Dat vuilnishok was totaal af en er zou een nieuwe moeten worden gemaakt. De nieuwe eigenaar vraagt nu een jaarlijksche huur van f 90 en B. en W. achten het aangaan van een derge lijke huurovereenkomst een bezwaar. De vuilnis wordt nu opgehaald, maar de mensohen blijven met de beer zitten en er wordt over geklaagd, dat die over den dijk wordt gebracht, wat niet meer toegestaan zal worden. B. en W. stellen nu voor, een beerput op het kerkerf te doen maken, waarbij met Breed, den vuilnisophaler, is overeengekomen, dat hij tegen de rente van de kostan van den beerput de beer za! ophalen. De kosten van een 8 M3. groote put zullen bedragen f 150. De heer Doorn vraagt of de plaats wel goed gekozen is; spr. vindt het een vieze beweging als de put wordt opengelaten. Opgemerkt wordt, dat de put op een afgelegen plaats komt en de heer Blom oordeelt dat de burgerij in dezen dient mede te werken. De heer Nanncs zegt. dat er op den put een deksel met slot erop komt en do heer Breed den menschen zal bewerken, medewerking te verleenen. De heer Bellis zegt, dat er geen andere oplossing is, stroomend water is er niet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De geldleenlng. B. en W. stellen nader voor, om de geldleenlng van f 157.000 te sluiten bij de Alg. Friesahe Levensverzeke ring-Maatschappij a pari, tegen 4% rente, af te los sen in 40 jaren, onder voorwaarde dat bij vervroegde aflossing gedurende de vijf eerste jaren verschuldigd zal zijn 1 boete, en na verloop van 5 jaren zonder boete converteeren mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gedacht hadden, dat goedkooper geld te krijgen zou zijn, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. De aanvaarding van een legaat. Door Reindert van der Oord Pz., overleden te Heiloo 15 Februari 1931, is aan de gemeente Zijpe gelegateerd een som van f 1000,onder voorwaarde, dat de ge meente zorgt voor het voortdurend onderhoud van zijn graf, benevens van de graven van zijn grootouders, ouders en zusters. B. en W. stellen voor de legaat te aanvaarden en het bedrag te beleggen door inschrijving op één der groot boeken der Ned. Werk Schuld. Er zullen 2 begraafplaat sen voor onderhouden moeten worden. Wordt goedgevonden. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 604. De rondvraag. De heer De Wit herinnert aan het vasthouden der hon den. De Voorzitter zegt toe, dat hiervoor zorg zal worden gedragen. De heer Blom zegt dat op het kerkerf oude schoolban ken zijn opgestapeld. Spr. vindt het noodig dat ze wor den opgeruimd. De Voorzitter antwoordt dat ze de volgende maand verkocht zullen worden. De toeslag op de werkloozenuitkeering en de critiek op B. en W. en het BurgerlyJ; Armbestuur. De heer Nannis herinnert er aan dat in de vorige ver gadering is besloten om het Burgerlijk Armbestuur te vragen zijn besluit om geen toeslag op de werkloozen uitkeering te verleenen te willen herroepen. Het is spr. bekend, dat het Burg. Armbestuur na staking van stem men besloten heeft niet over te gaan tot het geven van toeslag en daarvan is by het gemeentebestuur bericht ingekomen. Als minderheid in het college van B. en W. wenscht spr. deze quaestie opnieuw ter sprake te bren gen, hoewel spr. het vervelend vindt op hetzelfde cha piter te moeten terugkomen. Het heeft spr. gefrappeerd, gezien het besluit van den raad, dat er 3 leden van het B. A. gemeend hebben, geen toeslag op do uitkeering te moeten geven. Spr. gaat daarmee geenszins accoord en wijst er op dat de Minister heeft besloten dat de Land- arbeidersbonden onder den crisismaatregel vallen, en Zijn gedachten gingen terug naar zijn vervlogen, jon ge leven. Hij dacht er aan, dat hij niets bereikt had van alles, wat hij voor zich zelf gewild had. Hij voelde een brandend verlangen: de wanhopige begeerte van den man op rijperen leeftijd, die vreest, dat spoedig zijn tijd voorbij zal zyn. Hy begeerde een vrouw. zoo. als de jeugd niet kon begeeren. Een vrouw, die zich boog, die zachter was dan hij. Hij dacht aan een klein naaistertje. Hoe gaarne had hij haar meester willen zijn en... het beeld van Sophie smolt samen met het verbleekte beeld van dat arme, eenvoudige meisje. Zonder eenigen overgang dacht hij aan zijn kinderen. Zou Sophie een goede moeder voor hen zijn? Tever geefs stelde hij zich die vraag. Hij kon geen antwoord vinden. Mevroüw Lang. de vaatdoek, de in de zaken wereld slecht klinkende naam van Simon Lang, zijn vage plannen, zijn gevaarlijke manier om iemand te bepraten. Hij schrok van dit alles en voelde duidelijk, dat zijn ver langen nu al twee vijanden had: de wil van zijn vader en zijn eigen gezond verstand. De mooie, donkere oogen van Sophie zag hij in zijn verbeelding voor zich. Weemoedig, verwijtend zagen zij hem aan, even als die van een ander meisje hadden ge daan, toen hij afscheid van haar had genomen. Jan Hu bert voelde een stekende pijn. Zij trok door heel zijn li chaam. Hij wist, wat dit was; het was de pijn van dat verlangen, dat hij reeds eenmaal in zijn jonge jaren had moeten onderdrukken. Het verledene en het tegenwoordige werd een voor hem. Hy kon ze niet van elkaar scheiden en evenals vroeger leek hem ook nu alles onmogelijk. Het licht, dat in de laatste maanden om hem heen had geschenen, was uitgedoofd. Hij draaide den sleutel ln zijn horloge verder. Hij ver volgde, waar hij had opgehouden. En de tijd, die zacht tikte, beteckende voor hem weer arbeid en berusting. Vermoeid, oud zag hij zyn eigen gelaat voor zich ln den spiegel. X. In de binnenstad werd de honderste verjaardag van de oprichting van de Drievuldigheidsapotheek feestelijk gevierd. Zelfs uit de andere stadsdistricten was de voor name burgerij uitgenoodigd. Voor het huis van apotheker Müller, op het Szervita- plein, stonden de menschen te kijken naar de aanrijdende wagens. Een zwakke geur van medicijnen was door het ge- heele huis te bespeuren. Op de trap lag een looper uif- ogespreid, wat 'n geestelijken indruk op de gasten maak te. De wijnhandelaar Gaal en zyn vrouw, die heel slecht de gemeenten neeft verwezen naar het armwezen. Door den raad is daarna besloten zich tot het Armbestuur te wenden en nu staat bij spr. vast, dat ios van 't arm wezen in het algemeen, het B. A. niet het standpunt mag innemen dat het heeft gedaan. Na de interpellatie- Van den Tempel is de Minister nog verder gegaan en wordt aan tal van gemeenten vergunning verleend toe slag te geven. Als het B. A. er niet toe overgaat, dient de raad de consequentie van ziin vorig maal genomen bes.'uit te aanvaarden. In de tweede plaats kan do vraag gesteld worden of hier crisiswerkloosheid heerscht en dan antwoordt spr. neen. Maar toch zijn de loonen gc- durenden den winter zeer laag geweest, er zijn veel re gendagen geweest en spr. is er zeker van dat in gezin nen met biiv. 5 kinderen, waar men zich weken lang met f 8 a f 10 per week heeft moeten behelpen, armoede heerscht Trouwens de raad heeft zich reeds uitgespro ken dat er in zekere gezinnen wei nood heerscht. Dank zy de Zuiderzeewerken en het werk voor Staatsboschbe- heer er geen crisiswerkloosheid, maar waar het loon by SLaalaboschbeheer zonder meer f 15 bedroeg en door regendagen over weken f 10 werd uitgekeerd, i3 dat on voldoende. Spr. wil dan ook in dezen een beslissing van den ge meenteraad uitlokken. De minister neemt in dezen nogal een ruim standpunt in en spr. zou nu willen dat do gemeente rechtstreeks voor een toeslagregeling zorgt en des Ministers toestemming daarop verzoeken. De krachtige actie van de S.D.A.F. De Voorzitter zegt gelezen te hebben een bericht in de Schager Courant over een vergadering te Oudsluis van de S.D.A.P., waarin besloten was een krachtige ac tie te voeren tegen het besluit van het B. A. Spr. had dus al verondersteld dat de heer Nannis deze zaak ter sprake zou brengen. Spr. was eerst van meening niet op deze zaak in te gaan en geen discussie er over toe te laten, omdat spr. meende dat de zaak voldoende door den raad was besproken en er geen andere lichtpunten zyn. En waar de stemmen ln het Burgerlijk Armbestuur staakten, in een volgende vergadering weer gestemd zou moeten worden. Later is spr. echter tot ander inzicht gekomen en heeft hij gemeend, dat als de heer Nannis deze zaak ter sprake bracht, spr. zijn standpunt nader uiteen te moeten zetten. Spr. heeft in datzelfde couran tenbericht gelezen dat men in die vergadering de hou ding van B. en W. becritiseerde, en de houding van het B. A. afkeurde. En dat nu heoft spr. gefrappeerd. Spr. meent dat ln deze gemeente voor armenzorg en bestrij ding der werkloosheid heel wat is gedaan, meer dan in menige andere plattelandsgemeente. Spr. heeft voor zich een staatje, waaruit blijkt, wat voor armenzorg en be strijding werkeloosheid is uitgegeven, n.1. subsidie aan het B. A. f 26000, het B. A. beschikt over een opbrengst van huurgelden van ongeveer f 5000, aan doktoren voor armenpraktijk en verloskunde f 3100, voor verpleging van armen en krankzinnigen f 7100, voor werkverschaf fing 13 op de begrooting uitgetrokken f 2500, voor werk lozenkassen f 1500, zoodat dit jaar zeer zeker met dit alles gemoeid is een sommetje van f 45200. En daar bij komt dat hier alles wordt gedaan voor de bestrijding der werkloosheid en ieder jaar circulaires aan polder bestuur, kleine polders en particulieren worden gezonden om vooral werk te geven. De vergrooting van de be graafplaats is uitgesteld tot de periode waarin de werk loosheid zou uitbreken. Alle, moeite is gedaan om de menschen bij 't Staatsboschbeheer en ln den Wierlnger- meerpolder geplaatst te krijgen. B. en W. hebben altijd een open oog gehad voor de belangen der arbeiders, zij hebben altijd een ruim standpunt ingenomen en als men dan nog leest dat de houding van B. en W. wordt becrl- tlseerd, dan zou men bijna zeggen: waarvoor zouden we ons nog langer inspannen, het ls toch niet goed. B. en W. hebben over deze zaak ook een onderhoud gehad met de hoofdbesturen der moderne- en R. K. or ganisaties en ook toen hebben wij naar voren gebracht, dat wij meenden dat de gemeente geen toeslag regeling kon invoeren. En dat werd ook ingezien, doch zij. die hoofdbesturen, konden wel een middel aan de hand doen. Wij hebben daarvan geen notitie genomen, want wat men wilde van B. en W. zou in strijd zijn met de wet en daar voor zijn B. en W. niet te vinden. En wat de afkeuring van de houding van het B. A. betreft, waarom? Meer dan eens heeft spr. aan deze tafel getoond dat men vol lof was over de werkzaamheden door armvoogden verrioht Spr. neemt ten deze dan ook een geheel ander stand punt ln, dan de heer Nannis. Ook spr. staat op het standpunt dat het B. A. niet bevoegd is tot invoering van een toeslagregeling. Het Koninklijk Besluit heeft gezegd dat de gemeente het niet mag doen, maar het Burgerlijk Armbestuur is gebonden aan de Armonwet Gesteld dat het B. A. besloot om het wel te doen, dan zou het gemeentebestuur de gelden moeten voteeren en wij weten dat Ged. Staten op een dergelijk besluit geen goedkeuring zouden verleenen. Het spijt spr., dat op die vergadering op een derge lijke wyzs over het B. A. is gesproken. Wij zijn allen overtuigd dat het B. A. goed werk doet, steeds een rui men blik voor de nooden heeft, en omdat men nu meent dat het B. A. wel een toeslagregeling mag invoeren, nu zegt men dat het B. A. niet wil. Het is jammer en het zou voor het B. A. een aansporing kunnen zijn om zijn baantje, dat al niet mooi is, vaarwel te zeggen. Spr. zou dat buitengewoon betreuren en hoopt ook niet dat het gebeurd. Maar spr. kan niet anders dan zijn afkeuring uitspreken over de wijze waarop deze zaak in die be wuste vergadering is besproken. met elkaar over weg konden, liepen onder invloed van den looper, gearmd de trap op. Het rijtuig van Ulwing hield toen juist voor het huis stil. Buigend ontving de apotheker, in de deur, zijn gasten Nieuwerwetsche olielampen stonden op consoles van spiegelglas ln den salon. Door de vele crinolines was het niet al te ruim in de kamer. De menschen hadden allen een beetje hooge kleur en spraken met elkaar op zach- ten, plechtigen toon. De vrouw van den burgemeester verspreidde een sterke lavendelgeur rondom den divan. De verschoten pruik van Sztaviarszky zag groen in het lamplicht De familie Lang arriveerde. Sophie' zag er vermagerd uit en droeg een japon van drie jaar terug. Christoffel herkende haar aan haar kleed. Hij wist zelf niet, waar om hij treurig werd. Het kostte hem moeite zijn hoofd om te wenden. Hij zag niet naar Sophie, hij voelde slechts, dat zij er was en dat was voor hem al genoeg. Heel plechtstatig kwamen de drie jonge dames Mün- ster binnen. Zij waren dik en bleek. Aan de muts van mevrouw Martin Münster fladderden breede, lila linten Het laatst kwam de familie van den groothandelaar in linnen, Walter. Een oogenblik werd het stil. Eerst in den laatsten tijd was men begonnen de mooie mevrouw Wal ter uit te noodigen. De groothandelaar in linnen had haar van het tooneel in zijn achtbare burgerwoning ge bracht. Zij was vroeger zangeres geweest in den Duit- schen schouwburg en dit kon men nog niet yergeten. De buurman van Anna bij het souper was de jonge Adam Walter. De warme spijslucht bleef in de kamer hangen. Op de tafel stond de traditioneels nougattaart. Anna's blikken dwaalden af naar Christoffel. Hij zag ongewoon bleek, tusschen al die verhitte gezichten. Heel stil en ineengedrongen zat Sophie aan het einde der ta fel. Reeds tweemaal had zij haar glas aan den mond ge bracht en zij had er geen erg in, dat het leeg was. Ignace Hold, de eerste bediende van de Drievuldigheids apotheek. drong zich erg aan haar op. Adam Walter zat intusschen stil en nieuwsgierig naar Anna te kijken. Hij vond haar vreemd in deze omgeving Iets onrustigs lag op haar smalle gelaat Het leek den jongen man, alsof de kleur van haar haren, het warme, donkere goud wegvloeide onder haar huid. weggleed langs haar slanken hals. Haar kin leek eigenzinnig: de verfijnde kin der Ulwings. Haar neus was recht en kort Als zij lachte, kreeg zij kuiltjes in de wangen. Hij zag naar haar voorhoofd. Haar mooie wenkbrau wen waren iets opgetrokken, f— Waar denkt u aan? vroeg hij onwillekeurig. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5