De Witte Dood waart rond. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Nagekomen Berichten. IJ s w e d s t r ij d e n. Wielrijder door den trein gegrepen. De aardappelmeelindustrie. Door het ijs gezakt De aardbeving op den Balkan. De late winter. Berlijn's onderaardsche schatkamer. Heftig incident in de Fransche Kamer. Uit de Amerikaansclie misdadigerswereld. WAAROM VEROORZAKEN DE LAWINEN JUIST DIT JAAR ZOOVEEL ONGELUKKEN? Het is al vele tientallen jaren geleden, dat de „witte dood" zooveel slachtoffers eischte als dezen winter. Met Kerstmis begon het al. Toen verongeluk ten drie Duitsche skiloopers en kort daarop vier Franschc in de Alpen. Wat later werden bij Krumm- (hübel drie touristen door een lawine gedood. En op 21 Januari kwam een groot aantal wegwerkers in (het St. Gotharddal door een lawine om het leven, ter wijl op 23 Januari hetzelfde lot ten deel viel aan een aantal sportbeoefenaars in de Franschc Alpen. Drie dagen later overkwam het drie Duitsche studenten in dc Tiroler Alpen en op 29 Januari kwamen der tien soldaten en een officier van een compagnie Ita- liaansche Alpenjagers om bij de wintermanoeuvres dicht bij de Fransche grens. Een grooter aantal man schappen werd uitgezonden om de compagnie te hulp te komen en daarvan vonden wederom acht mannen nen witten dood. Tegelijkertijd sloot een lawine van geweldige afmetingen het herstellingsoord Elm in (bot kanton Glarus gedurende vele dagen volkomen van de buitenwereld af. Ook in Februari bleven de lawinen hun slachtoffers eischon en op het laatst van de maand werd hun aantal zelfs bijzonder groot. Op 20 Februari kwamen n.1. 7 personen om op den St. Gothard en op 23 Febr. vonden in de Tiroler en Beiersche Alpen niet min der dan 17 menschen den witten dood. Op dien selfden dag werd ook in het gebergte van de Spaan- 6che provincie Leon het geheele dorp Huelva door *rn lawine bedekt, waardoor alleen in één huis niet minder dan 6 personen stikten. Men vraagt zich onwillekeurig af, of dit groote aan tal ongelukken door lawinen een toeval is of dat het verklaard kan worden door bijzondere weersomstan digheden gedurende de laatste maanden. Dat laatste moet ongetwijfeld het geval zijn, want do zeer onge lijke verdeeling van het aantal lawinen over de ver schillende jaargetijden wijst er op zichzelf al op, dat (hun vorming in verband staat met meteorologische invloeden. Zoo hebben van de 17480 lawinen, waar over aanteekeningen zijn gemaakt, er 8435 plaats ge had in dc lente, 6744 in den winter en slechts 2301 in den herfst. In den zomer komen lawinen prak tisch niet voor. Dit wordt verklaarbaar, wanneer men nagaat hoe een lawine ontstaat Gewoonlijk is het begin, dat er wat sneeuw begint af to glijden langs een hooge en steile berghelling. Dit kan veroorzaakt worden door sterken neerslag (gewoonlijk reeds in den vorm van sneeuw) of door den wind. De afglijdende sneeuw begint na eenigen tijd langs den bergwand af te rollen. Rolt zij nu over oen dooiend sneeuwveld, dan drukt zij zich daar in on neemt steeds meer sneeuw ervan op, naar mate zij grooter en zwaarder wordt. Op het laatst krijgt zij een razende snelheid en sleept zij ook steen slag, aarde, graszoden en zelfs boomstammen van den ondergrond van het sneeuwveld met zich mee. Het spreekt vanzelf, dat zulke lawinen het meest voorkomen in de lente, wanneer overal de sneeuw smelt. RECHTBANK TE ALKMAAR MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting Dinsdag 10 Maart. Uitspraken Dinsdag 3 Maart. Fieter O., tuinder Nederhorst den Berg. Diefstal van kippen gepleegd te Schagen in den nacht van 7 op 8 Oct. 1930. 8 Maanden gevangenisstraf. Dirk Sch. Autobuschauffeur te Anna Paulowna. Het veroorzaken van ernstig lichamelijk letsel door schuld, geploegd op 27 Nov. 1930 te Anna Paulowna. 1 Maand hechtenis en 1 jaar ontzegging rijbevoegdheid. ZOO OUD EN NOG ZOO... ROEKELOOS. De 68-jarige heer Jan L., los arbeider geboren en wo nende to Barsingcrhorn, thans tijdelijk logé ln het huls van bewaring te Alkmaar, stond heden als eerste en eeni- gs verdachte ln officieele pilow-smoking terecht als ver dacht van het feit, dat hij op 26 Deoember 1930 op den eersten Kerstdag, in plaats van op dezen hoogen feestdag den Heer te loven, had weggenomen een koffertje, in houdende breiwerk, eenige kinderondergoederen, vuile luiers, klein waschgoed, 'n kammetje, 'n zaksplegeltje, en wat meer van beteekenis was, 'n portemonnaie waar in n rijksdaalder en benevens 8 a 9 gulden klein geld een rwart etui Inhoudende twee bankjes van 25 gulden, en ongeveer f 11 aan hard geld. Al deze precata behoor de toe aan het echtpaar Jb. Pool te Oudesluis en was medegenomen door MeJ. A. C. L. Ochquee, huisvrouw van dezen heer Jb. Poel, die met haar man en zuigeling een Kcrstbezoek had gebracht bij den heer Jb. Pool, een broeder van haar man. Toen zij per motor zouden ver trekken, had men het koffertje gezet bij de benzinepomp nabij het café Kuiper, waar men de motor had gestald. Op het moment dat dit koffertje onbeheerd stond, sloeg de oude heer, die niet volkomen nuchter was, zijn slag en maakte zich van het koffertje meester en uit de voe ten. De waardelooze voorwerpen, het kindergoed wierp hij in 't water en het geld verstopte hij, want de ge« brulkte alcohol had hem allerminst van zijn onderschei dingsvermogen beroofd. Wonder genoeg, werd Jan opgemerkt door zijn achter neef, Jan Liefhebber, nachtwaker te Winkel, die had ge zien dat zijn bejaard familielid, dat eenigermate onder den Invloed scheen te verkeeren, zich begaf ln de richting van zijn woning, terwijl hij een koffertje met zich voer de. Ook had de rijksveldwachter Marskamp, thans als getuige afwezig wegens een opgeloopen ernstige steek wonde, hem toegebracht in den nacht van j.1. Zondag, die Jan ln zijn woning had beluisterd en gehoord dat h(j tegen zich zeiven pruttelde, dat zij het nimmer uit hem zouden krijgen of iets dergelijks. De verdaohte stelde zich thans zeer onnoozel en zoet sappig aan en was piet geen mogelijkheid er toe te krijgen om ruiterlijk toe te gewen, dat hij uit louter eteclzuoht zich bedoeld koffertje had toegeëigend. Hij deed het meer voorkomen of hij onbewust en onder den invloed van drank dit koffertje had weggepakt cn medegenomen. De Officier stelde het gebeuren op humoristische wijze in het licht en gaf als zijn meening te kennen, dat een dergelijk gevaarlijk mensch, 'n bekend drank- minnaar, uit de maatschappij verwijderd moest worden. Bovendien scheen hjj absoluut den ernst van zijn daden niet t.e beseffen. Zijn verblijf in het huis van bewaring nam hij eveneens zeer luchthartig op. De Officier meende, waar de zaken met Jan zóó stonden, het een verdienstelijk sociaal werk zou zijn, hem uit de maat- echappU af te zonderen, vooral omdat deze afzondering voor vordachte zeer nuttig kon zijn, om hem van al zijn gebreken, zijn alcoholisme enz. te genezen. Gevor derd werd ten slotte 10 maanden gevangenisstraf. Mr. Jozephus Jitta,toegevoegd verdediger van ver dachte, beweerde van dezen exorbltanten eisch te zijn geschrokken. Pleiter meende in het feit niets anders te zien, dan een onder invloed van gebruikte alcohol gepleegde straatschenderij. Het was toch gebleken, dat verdaohte aan het geld absoluut geen behoefte had. Het geleek naar pleiters meening. meer rationeel, verdachte een voorw. atraf op te leggen met als bijzondere voor waarde het opleggen van verplichte geheelonthouding. De Officier verzette zioh in zijn repliek krachtig tegen deze propositie, die tot mislukking was godoomd. Mis schien was het ml<tr practlsch om verdachte nog méér straf op te leggen. Verdediger dupliceerde, door de ar gumenten van den Officier niet overtuigd te zijn en refereerde zich aan zijn conclusie. Uitspraak volgend o week. Er zijn ook andere lawinen, z.g. stoflawinen, die gewoonlijk 's winters neerkomen. Deze vormen zich in de hoogste declen van het gebergte, wanneer door den sterken sneeuwval de sneeuwlaag te dik wordt in verhouding tot de helling van don bergwand. Men spreekt hier van stoflawinen, omdat dc neerstorten de sneeuwmassa's zich niet samenpakken, doch in verband met de op deze hoogten heerschende koude in stofsneeuw uiteenvallen. Afgezien van de koude ontstaan deze lawines ook dikwijls 's winters, omdat op vele plaatsen in het hooggebergte de buitenkant van de z.g. eeuwige sneeuw 's zomers ontdooid is en bij het intreden van de vorst oen gladde ijskorst vormt, waar de droge, versch-gevallen sneeuw slecht op blijft liggen. De stoflawinen zijn niet gevaarlijk door de hoeveelheid sneeuw, die naar beneden stort, doch door den geweldigen luchtdruk, dien zij ver oorzaken. Een derde soort lawinen, die betrekkelijk zelden voorkomt, zijn de gletscher of ijslawinen. Zij ontstaan vooral 's zomers, wanneer over de ijsvelden van het hooggebergte een warme Zuidenwind waait, die onder den naam Föhn bekend is. Het smeltwater loopt dan over de rotsachtige bedding der gletschers en doet het daarboven gelegen onderste gedeelte van den glet scher smelten, waardoor de geheele glescher lang zaam naar beneden begint te glijden. Wanneer nu het uiteinde, de z.g. gletschertong, daardoor over een steilen bergwand hcenschuift, breekt zij op een be paald punt af en storten haar ijs- en sneeuwmassa's zich onder angstwekkend geraas in de diepte. De meest voorkomende soort lawinen ontstaan ech ter. zooals wij boven zagen, door smeltende sneeuw velden. Zij komen dus vooral voor in de lente en natuurlijk meer, naarmate er meer sneeuw is geval len en naarmate de schommelingen in de tempera tuur grooter zijn. Deze beide voorwaarden worden 'en volle vervuld in Januari en Februari j.1., want volgens de Midden- en Zuid-Europoesche meteorolo gische stations bereikten de schommelingen in de temperatuur der lucht bijna een record, terwijl in de hooge en middelmatige hooge gebergten de neerslag ongewoon groot was en gewoonlijk reeds in den vorm van sneeuw voorviel. En in de tweede helft van Febr., toen in het Westelijk deel van het Middellandsche zeegebied, in Italië en Zuid-Frankrijk en tot in de Alpen toe groote hoeveelheden regen en sneeuw vie len, bracht eiken dag nieuwe berichten van ver woestingen, die door lawinen waren aangericht. Uit den aard der zaak vormen lawinen zich hoofd zakelijk in het hooggebergte boven don z.g. sneeuw grens, waar de sneeuwlaag nooit geheel wegsmelt. Toch ontstaan zij ook wel eens in middelmatig hooge gebergten, wat het ongeluk bij Krummhübel bewees. In de Alpen komen lawinen zoo dikwijls voor, dat de oude schatting van 2 a 3000 per jaar als te laag moet worden beschouwd, omdat vele stofl.vwinen in de hoogste bergstreken zich volkomen aan onze waar nomingen onttrekken! Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat dc bevolking der Alpendalen zich reeds van oudsher tegen de lawinen heeft trachten te beveiligen. Tot dc afweermiddelen behooren in de eerste plaats de „Verbauungcn", afdaken om b.v. spoorwegen tegen lawinen te beschutten. In de twee de plaats speelt de bebossching der bergwanden een grooten rol. Gedeelten van wegen en spoorwegen, die in het bijzonder door lawinen worden bedreigd, wor den soms kilometers ver door afdaken beschermd. (Nadruk verboden.) DONDERDAG 12 MAART 1931. Schagerbrug (Groote Sloot, bij den heer B. Dol), nam. 7.45 uur, Ds. J. J. Ruijs, Vrijz. Evang. Pred. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding van het metselwerk voor het dubbel woonhuis in de Joh. van Hodenpijl- straat voor rekening van Joh. Huibers. was de uit slag: M. Schoen, Schagen, f2585.63, H. Gielens en Zn. Schagen, f2525.36. De gunning is aangehouden. NIEUWE NIEDORP. Politie. Gevonden: een reservewiel met nieuwe zware Dunlopband; een vulpen (Waterman); een house voor reservewiel (bruin zelldoek(. WINKEL. Op het Dinsdag te Wognum gehouden eindexamen van de teekenscholen van de Vereeniging tot Bevorde ring van het Vakonderwijs in West-Friesland, slaagden van de afdeeling Winkel voor het einddiploma van den 5-Jarigen cursus alle drie candidaten, te weten: G. Hak- hof en C. de Jong, beiden te Winkel en J. Burgmeijer te 't Veld (Oude Niedorp). To Oudkarspel. De ijsbanen van „De Volharding" op 't Waardje zijn gereed. Het navolgende programma ls opgemaakt: Donderdag: Nationale wedstrijd voor Amateurs om het Prov. Kampioenschap van Noord-Holland, over 500, 1500 en 5000 Meter. (Zie advertentie). Vrijdag: Kampioenschap van den Langendijk. Eere- prijs: de Memoriam Willem Kos-beker. Zaterdag: Vermoedelijk proefwedstrijden. Zondag: Vermoedelijk nationale wedstrijden voor amateurs om den beker van de N.-H. Brandwaarborg- Mij. Verschillende berichten. ONDER DUINZAND BEDOLVEN. Een arbeider gedood. Bij het graafwerk aan het nieuwe waterleidings kanaal, dat voor de gemeente Amsterdam in de dui nen onder Zandvoort. gegraven wordt, is de 34-jarige E., die als voorman do werkzaamheden leidde, on der een neerstortende zandmassa bedolven. Eenige werklieden, waaronder de machinist van den zand- trein, sprongen toe, maar werden door een tweede zandstorting zelf bedolven. Zij werden bewusteloos te voorschijn gehaald, doch werden spoedig bijge bracht. Toen men E. voor den dag haalde, bleken de levensgeesten reeds bij hem geweken te zijn. E. woonde tijdelijk te Zandvoort; hij is afkomstig uit Putten en laat een weduwe met vier kinderen ach ter. Ongeluk op den overweg bij Gouda, dat be trekkelijk nog goed is afgeloopen. Op den onbewaakten overweg aan den Zwa.rteweg te Gouda, is gistermiddag omstreeks 1 uur een wielrijder door een trein gegrepen, bij welk ongeluk het slachtof fer ernstig gewond werd. De wielrijder, de 23-jarige ongehuwde pakhuisknecht. J. Zwanenburg, aldus lezen we nog in de „Tel." naderde den overweg van de zijde van den Achterwillens. Hij had voor zijn patroon boodschappen gedaan en moest nog even op de zaak zijn, voor hij naar huis kon gaan om te eten. In zijn verlangen om spoedig thuis te zijn, heeft Zwanenburg zeer snel gereden en daarbij, volgens zijn eigen verklaring, nergens opgelet en ook niet aan den trein gedacht. Toen de wielrijder zich op den overweg bevond, pas seerde juist de Dinsdagsche trein RotterdamAmster dam, welke om 12.58 uur uit Gouda was vertrokken en op dit niet ver van het. Goudsche station gelegen punt een matige vaart had. Hieraan dankt de pakhuisknecht, dat hij er het leven heeft afgebracht. Hij kreeg van de locomotief een duw, waardoor zijn rijwiel een kart slag zwenkte. De berijder vloog nogmaals tegen de machine om vervolgens van den hoogen spoordijk te storten. Van alle kanten snelde hulp toe. Men vond den fletser in bewusteloozen toestand aan het talud van de baan. Dr. Montagne en de Eerste Hulp bij Ongelukken wer den gewaarschuwd, waarop de eerste het slachtoffer naar de wijkverpleging liet vervoeren. Hier werd vastgesteld, dat Zwanenburg een gebroken dijbeen, een gat in zijn hoofd en inwendige kneuzingen heeft opgeloopen. De toe stand van het slachtoffer is wel ernstig, doch direct le vensgevaar bestaat er niet. Naar omstandigheden is dit ongeluk nog betrekkelijk goed afgeloopen. De trein werd onmiddellijk tot stilstand gebracht en is met een kleine vertraging verder gereden. Merkwaar dig is wel, dat de fiets van het slachtoffer niet de min ste schade bekomen heeft en direct weer bereden kon worden. Op dezen drukken onbewaakten overweg heb ben thans in totaal drie ongelukken plaats gehad, waar van een met doodelijken afloop. VREESELIJK ONGELUK TE ALBLASSERDAM. Man levend verbrand. Uit Ridderkerk: In den afgeloopen nacht omstreeks halfdrie is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken te Albiasserdam in de woning van den zestig jarigen kleermaker Slotboom. Men is er niet in ge slaagd den man, die te bed lag, uit het brandende perceel te redden. Toen de brandweer het vuur mees ter was, vond met het totaal verkoolde lijk van den bewoner. De credietverleening door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp betreffende de credietverleening ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de Veenkoloniën aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Achtjarig jongetje verdronken. Te Nieuw Vosmeer zakten twee zoontjes van den heer van de Wetering door het ijs. De vader werd ge waarschuwd en begaf zich onmidellijk te water. Het gelukte hem spoedig een der jongens te redden. Bij zijn verdere pogingen kwam hij echter zelf In levensgevaar te verkeeren en eenmaal kon men hem slechts redden door touwen toe te werpen en onder het ijs vandaan te trekken. Het 8-jarig zoontje Nico kon niet meer worden gered. Het lijkje werd even later op gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. MOSLEY UIT DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ GEZET. Wegens het stichten eener nieuwe partij. Uit Londen: Het bestuur der Arbeiderspartij heeft met algemeene stemmen een besluit genomen, behel zende dat Sir Oswald Mosley heeft opgehouden lid der partij te zijn wegens zijn pogingen om een nieuwe partij te stichten en dat zijn lidmaatschap van de voorgenomen partij onvereenigbaar is met het lid maatschap der Arbeiderspartij. Het bestuur veroordeelt het gedrag van Mosley als „flagrante schending van de goede trouw". ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ DUSSELDORF. Uit Dusseldorf: Ih den afgeloopen nacht vond op de Hutobelrather chausseo een ernstig ongeluk plaats. Een auto, waarin vier personen gezeten waren, reed in de richting van Dusseldorf, slipte bij het uitwij ken en kwam tegen een boom terecht. De eigenaar werd op slag gedood, terwijl een andere inzittende licht gewond werd. De beide overige per sonen kwamen met den schrik vrij. De wagen werd zoo goed als geheel vernield. De chauffeur, die ongedeerd was gebleven, verklaar de dat het ongeluk was veroorzaakt doordat een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam, zijn schijnwerpers niet had gedoofd. DRIE ARBEIDERS DOOR DEN STERKSTROOM GEDOOD. V.D. verneemt uit Milaan: Drie aiheiders, die op een geëlectrifieerde spoorlijn in de buurt van Napels werkzaamheden verrichtten, kwamen in aanraking met den hoogspanningskabel. Zij waren onmiddellijk dood. EEN KRASSE OUDE DAME. De ouderdom komt met gebreken, zegt men, doch mrs. Jane Jewell, wonende te Emsworth in het groote Engelsche dorp Kampshire, draagt haar ouderdom met eere en blijkbaar zonder gebreken. De zer dagen vierde zij haar 105den verjaardag tn dien dag begon zij met een wandeling naar een zieke vriendin, die op een half uur afstand woont. Daar na bezocht zij eenige scholen, waar zij de kinderen dankte voor de bloemen, die zij haar hadden gezon den en vervolgens ging zij naar een godsdienst oefening. ZES MENSCHEN BEDOLVEN. Bt] heuvel-afschniving in d« Preanger. Aneta seint uit Bandoeng: De Preangerbode meldt dat in de desa Indragiri, onder-district Penowangoen, regentschap Tjiamis, Zondag een zeer ernstige natuurramp heeft plaats gevonden. Vermoedelijk ten gevolge van zware re gens is een heuvel afgeschoven, over een oppervlak te van 13 bahoes. Zes menschen werden bedolven. Het zoeken naar hun lijken wordt zeer bemoeilijkt. Tot op heden is er pas één gevonden. In Macedonië 35 dooden, 600 gewonden. In aansluiting met hetgeen reeds elders in dit num mer over de aardbeving op den Balkan is meegedeeld, wordt nog uit Belgrado gemeld: Koning Alexander en generaal Zifkowitsj, de Joe goslavische minister-president, zijn heden van hun inspectiereis naar de streek van de aardbeving in Macedonië teruggekeerd. Officieel wordt het aantal dooden opgegeven als 35, het aantal gewonden 600 en het aantal vernielde huizen 2000. De minister voor sociale zaken, dr. Preka en dr. Stampaer, de chef van de afdeeling voor sociale hy giëne, zijn naar het gebied van de aardbeving ver trokken, om maatregelen te treffen tot hulp voor de dakloozen. Intusschen worden nog steeds zeer lichte aardschokken waargenomen, die echter geen schade meer aanrichten. Verscheidene kleine rivieren heb ben hun bedding verlaten en een anderen loop ge nomen. DE KOUDE IN BELGIS. Uit Brussel wordt gemeld: Dinsdag heeft het te Brussel en elders in België fel gesneeuwd. De thermometer wijst thans 8 a 10 graden vorst aan. Op de hooge plateaux in het Oosten en Zuidoosten van België is het nog kouder. Wat er nog van komen kan weten we niet. i De weerkundige medewerker va nhet Vad. schrijft o.m.: De nu heersohende vorst In den lsten Maart ingeval len en gaf reeds den 2den een nachtelijke minimum temperatuur van 8.0 gr. C. Daarna werd de vorst min der, maar de laatste dagen werd zij weer sterker. In den naoht van Zondag op Maandag was de tempera tuur 9.3 gr. C. en dit was tevens de laagste tempe ratuur welke dezen winter is voorgekomen. Het record der laatste 39 jaren is dus hiermede niet geslagen, want dit stond, zooals we zagen, op, 11.0 gr. C. uit den laatsten strengen winter. We zijn er echter dichtbij ge komen, maar toch Is tot nu de duur van de vorst sedert haar Invallen op 1 Maart, noch de sterkte, noch de ge middelde datum bulten de grenzen, die voor de laatste 39 jaren bekend zijn, overschreden. Wat er nog ko men kan, weten we niet. De tegenwoordige vorst is intusechen hoe langer hoe meer een verschijnsel, dat voor bijna geheel Europa algemeen is geworden. In dat opzicht is het met de vorst wel laat geworden. Gisteren waren alleen de Zui delijke staten van ons werelddeel vorstvrij. De vorst ia zelfs doorgedrongen tot de Brltsche eilanden, waar an ders, zelfs in het koudste gedeelte van den winter, vrie zend weer, zeldzaam is. Het doet dan ook wel vreemd aan te zien, dat in den tijd, waar bulten de onmisken bare sporen van de naderende lente overal te zien zijn, vorst en sneeuw zoo algemeen worden als in de streng ste winter zelfs weinig het geval is. Er moet voor dit merkwaardig feit wel een bijzondere oorzaak zijn, die dieper ligt dan de naaste oorzaak, welke gezocht moet worden in den kouden luohtstroom, die uit N.O.-Euro- pa tot in West- en Z.W.-Europa is doorgedrongen. Een enorme stalen kluis, die met een ont zaglijke waarde aan kunstschatten gevuld is Gaven wij voor eenigen tijd een beschrijving van de ge weldige kluis die de Bank van Frankrijk op enkele tien tallen meters onder den grond had laten bouwen, thans komt uit Berlijn het bericht, dat men ook daar een der gelijke bewaarplaats voor groote schatten heeft laten maliën. Een Berlijnsche bank heeft n.1. in alle stilte een groo te kluis voor kostbare kunstvoorwerpen in den bodem van Berlijns city laten boren. Het doel van deze kluis is bijzonder rijke cliënten gelegenheid te geven voor vol komen veilige deponeering hunner kunstschatten, aldus de B. Z. am Mittag. De kluis is ale het ware in een groote stalen doos ge pakt, Links, rechts, boven en onder, wordt zü omgeven door een 160 c.M. dikken onsmeltbaren stalen wand. Enorme hoeveelheden staal zijn voor den bouw gebruikt en daar de bank aan een staal-concern behoort, werd dit metaal niet gespaard; men wilde Europa's sterkste sta len kame bezitten. Lange keldergangen naar een smalle trap, die uit mondt in een gewelf, den voorhof van de schatkamer Een 165 c.M. breede, ronde stalen schijf dient als deur der kluis. Zij weegt 35.000 kilo. De kluis is soms geheel gevuld met kunstschatten. Uit alle deelen der wereld komen de transporten en dan toeven er ln dit stalen pension stukken van Tintoretto, da Vinei, Rubens, Rembrandt. Talrijke loketten bedek ken de wanden. Elk beeld, elk voorwerp heeft zijn vaste plaats. In een hoek troont een met goud beslagen Farvo. thans gehuld in een zak. Rondom hem liggen allerlei an dere beelden. Bijzondere maatregelen zijn genomen om de atmosfeer op het gewenschte noodzakelijke peil te houden. Millionnairs uit Californlë, zakenlieden uit New York, koningen en prinsen van Europa hebben hun schatten in die stalen kamer laten opbergen. Machtige beurslie- den, die voor een tijd de stad verlaten, brengen hun Rem- brandts in deze gewelven. De voorwerpen komen meest al in gepakt en^verzegeld aan. De schatkamer mag slechts door twee speciale bedien den worden betreden. Zelfs de eigenaars der schatten mogen er hun voeten niet zetten, verder dan den voor hof kotmen zij niet. Willen zij iets'verkoopen, dan moeten zij hun zaken in dat voorvertrek afdoen, waarheen de belde bedienden de schatten brengen. En in dat marme ren vertrke wisselt menig kostbaar stuk van bezitter. Onbeschrijfelijk lawaai. De zitting geschorst. Het B.T.A. seint uit Parijs: Tijdens de behandeling der middelenwet in de Fran schc Kamer is het gisteren tot een incident gekomen tusschen den onafhankelijken afgevaardigde abbé Desgronges, den radicaal-socialist Franrjois Albert en kolonel Callies van de republikeinsch-democratische unie, naar aanleiding van het gratis openbaar onder wijs. Toen Desgranges een rede had gehouden ter on dersteuning van een amendement, dat het beginsel van het gratis onderwijs in liet geding bracht, ver klaarde Franqois Albert: „Het is nooh in overeenstemming met uw waardig heid noch met de onze, een zoodanigen draai aan het debat te geven'.' Kolonel Calles kwam in krach tige bewoordingen hiertegen op en zeide, dat de in terrupties van de tegenpartij verachtelijk waren. Hij weigerde deze qualificatie in te trekken, waarna de radicalen onder een onbeschrijfelijk lawaai de zaal verlieten en de voorzitter zich verplicht zag, de zitting te schorsen. Do moord op Vivian Gordon. Jack Diamond te aanstichter. Nog steeds is de politie van New York er niet in geslaagd de daders te vinden van den moord op Vivian Gordon, de vrouw, die eind Februari op straat geworgd werd gevonden. Zij zou zijn omge bracht omdat zij als „verklikster" was opgetreden ten aanzien van de misdadigerswereld van New York. Op dezen moord zijn nog eenige dramatische incidenten gevolgd. Haar 17-jarige dochter beroofde zich van het leven, twee mannen wierpen met vitriool naar een vriendin van haar, een inbreker verschafte zich toegang tot haar flat en stal haar trouwring en haar broeder moest naar het ziekenhuis worden ge bracht omdat hij zich zoo vreemd gedroeg sedert den moord. Thans komt het bericht, dat het beruchte bende- hoofd Jack Diamond de hand in het spel zou heb ben gehad en 36.000 gulden zou hebben betaald aan gehuurde moordenaars om haar te beletten te „klap pen". Ook heet dat Diamond haar een dikke 3S.OOO gulden schuldig was als haar aandeel in de opbrengst van een chantagezaak waarvan een rijk effectenman het slachtoffer was. Hot was voorts al eenigen tijd bekend dat Vivian Gordon in nauwe betrekking stond tot den vermoor' den millionnair en beroepsspeler Arnold Rothste1"' Er wordt thans onthuld dat zij hem „verkocht" hee" aan de Amerikaansche douane-autoriteiten. Met net gevolg dat er een lading ter waarde van 2V> muho0n gulden aan verdoovende middelen werd in beslag genomen, dio Rothstein in Amerika had willen bin nensmokkelen. Eenig licht wordt op de reden voor den moord op Vivian Gorden geworpen door het feit dat zij dreig brieven had gekregen nadat zij had aangeboden in lichtingen te geven omtrent misdragingen der poli tie aan de commissie die bezig is te trachten den Augiasstal op dit gebied te reinigen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2