SchagtrCourant Het Oude Huis. Tweede Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Tuinbouwvereeniging „Groentencultuur" te Broek op Langendijk. Woensdag 11 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8830 VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 9 Maart. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN DOOR ONGEOOR LOOFDE MIDDELEN BEVREDIGDE SNOEPLUST. Op de zitting van 9 Maart moest zich verantwoor den het echtpaar K., dat zich had laten verleiden tot wederrechtelijke toeëigening met gebruikmaking van een wel goed passenden doch niettemin minder geoor- loofden sleutei. van verschillende snoeperijen, uit een in het veilingsgebouw te Alkmaar staande kiosk. De man was destijds alléén verschenen, aangezien zijn eohtgenoote ongesteld was. Hij toonde veel berouw en was bereid de toegebrachte schade naar zijn beste ver mogen te vergoeden, zoodat de politierechter besloot de zaak aan te houden tot 9 Maart, ten einde een re- olasseeringsond-ïrzoek te doen instellen met het oog op een eventueele voorw. veroordeeling. De behandeling der zaak werd dan heden voortgezet met het hooren van den heer Wiggers, veciasseeringsambtenaar van het genootschap. Ook ditmaal was de heer K. verschenen. Volgens verklaring van der. heer Wiggers had hij ver- daohte aangespoord het bedrag der schade, f 15, waar mede de benadeelde boekhoudster genoegen nam, te voldoen, voor de zaak opnieuw voorkwam. Echter ver klaarde verdachte niet te hebben voldaan aan de ver plichting, omdat nu f 20 werd gevraagd. De Politierechter maakte verdachte echter er op at tent, dat de rechtbank geen incassobureau was en toon de zich niet tevreden over de nalatigheid van verdachte, om deze aangelegenheid in 't reine te brengen. De Officier was evenmin voldaan, noemde het feit zeer ernstig. D-. heer Wiggers had bijna een paar schoe nen versleten om verdachten ter wille te zijn en daarentegen had verdachte K. zoo goed als niets ge daan om de zaak te regelen. De Officier gaf dan ook den brui aan alle clementie en requireerde tegen verdachte, reeds meermalen ver oordeeld, 3 maanden onvoorwaardelijk e gevan genisstraf en legen de vrouw, die handelde onder in stigatie van haar man, en dus veel minder schuldig was f 20 boete of 20 dagen. Verdachte K. had niets te zeggen en was blijkbaar aangedaan. Waarop de Politierechter verdachte veroor deelde tot f 25 boete of 25 dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van 3 maanden met 3 proef jaren en de eohtgenoote tot f 10 boete of 10 dagen. VERZAMELAAR VAN DUINZAND. De vorige .vt-ek stond terecht de 22-jarige veehouder Cornelis Joh. M. uit Egmond-Binnen, wegens strooperij van duinzand met behu:p van een voertuig, uit de dui nen te Bergen aan Zee. De alstoen niet verschenen jachtopziener Roozen was thans present en kon als Verbalisant worden gehoord De heeü. Nic. Zwaan, vee-, en caféhouder te Bergen, op wien vernachte zich had beroepen, werd ook ge hoord. doch ook dezen steun ontviel hem, daar de heer Zwaan verklaarde, verdachte meermalen gewaarschuwd te hebben met het weghalen van dat zand niet voort te gaan. Nu was het echter weer een zoon van Zwaan die hem permissie had gegeven. Deze heer, Willem Zwaan, ontkende echter eveneens eenige permissie te hebben gegeven. Hij had trouwens niet de minste be voegdheid die toestemming te verleenen. 1 Eisch in deze zanderige zaak f 30 boete of 30 dagen. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen. HUISVREDEBREUKELING. Voortgezet werd de zaak tegen den heer Reinier H\, die in den nacht van 21 op 22 Januari zich te Hoog- karspel had schuldig gemaakt aan huisvredebreuk, omdat hij per sé weigerde de keet, door P. Schoen bewoond, te verlaten. De zaak werd aangehouden, om dat de getuige Bink niet was verschenen. Deze heer had voor deze nalatigheid thans een reprimande in ontvangst te nemen in voorschot op hetgeen hem te dier zake verder wacht. Eisah f 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform eisch. 'N VOORDEELIGE OVERJAS. De niet aanwezige heer Joh. de V. te Grootebroek had in October 1930 den eveneens niet aanwezigen kleer- FEUILLETON Naar het Hongaarsch van CECILE TORM AY door J. W. JORISSEN lfl. Op de trap ontmoette Anna Christoffel. Haar broer scheen te luisteren. Nu hoorde ook zij de stem van haar grootvader. De stem kwam uit de verte, van den kant van de timmerwerf. Tusschen het oude, droge hout had een der timmer lieden zijn pijp aangestoken, juist toen de bouwmeester de werf opkwam. Dadelijk had deze de blauwe rookwolk jes in de lucht opgemerkt. Het bloed steeg hem naar het hoofd. Met zijn vuisten dreigde hij den man. Van schrik klopte de timmerman zijn pijp leeg en trapte de brandende tabak uit. Naast hem begon een leerling van angst een mooien. eikenhouten balk scheef te hakken. Het gelaat van den ouden Ulwing werd donkerrood van toorn. Hij duwde den jongen op zij en nam hem de bijl uit de handen. Kijk hier! schreeuwde hij zoo luid, dat om hem heen iedereen ztin werk liet rusten. Als een gevangen stalen vogel ging de bijl in zijn vuist naar boven. De spanen vlogen in het rond. Een meesterhand bewerkte het eikenhout en spleet het, zooals zij wilde. Christoffel Ulwing vergat alles. Hijgende zoog zijn borst den geur van het eikenhout in. De aangeboren, van zijn voorvaderen geërfde, neiging tot handenarbeid, zijn groote spierkracht, die door ingespannen geestesarbeid was op zij geschoven en door de welvaart overbodig was gemaakt, ontwaakten weer in hem. Alleen het eikenhout, alleen hij, anders bestond er niets op de wereld. En de mannen zagen voor een oogenblik weer den grooten tim merman, van wiens reuzenkracht de oudere menschen fabelachtige verhalen deden aan de jongeren. Een oogenblik zagen zij hem, toen gebeurde er iets. De opgeheven bijl draaide in zijn krachtige handen om, zonder steun kantelde hij in de ruimte en viel op den grond. De bouwmeester greep naar zijn hoofd, alsof de bijl er tegen aan geslagen had en begon langzaam, angst maker P. J. Groot aldaar opgelicht voor een nieuwe overjas. Terzake oplichting requireerde de Officier te gen dezen snuiter, die bovendien niet gunstig bekend staat, f 40 boete of 40 dagen. Vonnis overeenkomstig dit requisitoir. GEEN EERBIED BETOOND VOOR GEMEENTE- EIGENDOMMEN. Een drietal jongelieden te Castricum en wel de hee- ren Simon Maria P., Joh. Petr. H. en Cornelis Joh. P., keerden in den nacht van 28 op 29 Dec., na afloop van een feestelijke fancy-fair in opgewonden stemming huiswaarts en maakten het gemeentelijk aanplakbord tot onderwerp van hun baldadigheidszin door dat bord, feitelijk meer een kastje, te beschadigen en eenige gewichtige aangeplakte documenten en bekendmakin gen af te scheuren. Zelfs was er één die dit gemeente lijke meubelstuk wenschte te degradeeren tot konijnen hok! 'n Andere grapjas achtte de bekendmakingen uit nemend geschikt voor closetpapiertjes! Eisch tegen ieder f 25 boete of 25 dagen. Vonnis: ieder f 15 boete of 15 dagen. DE HEEREN WAREN NAAR DE TENTOON STELLING GEWEEST. In de „Harmonie" te Alkmaar -werd op 9 November een IJsclubtentoonstelling gehouden, die veel belang stelling trok en waarop niet uitsluitend IJsco werd ge consumeerd. Menige bezoeker verkeerde dan ook na de sluiting in overmoedige stemming en daartoe be hoorden blijkbaar ook de heeren Corn. Hendr. D., 'n 21- jarig tuinder uit Wijk aan Zee en Otto Sch., 'n 22-jarige Beverwijker en dientengevolge beiden als verdachten voor den Politierechter terecht stonden op grond van het baldadige feit, dat zij uit een in de nabijheid par- keerende auto de contactsleuteltjes hadden weggeno men, waardoor de automobilist, de heer E. Schermer- horn uit Akersloot, ten zeerst werd gedupeerd. De toe gebrachte schade was tot dusverre niet vergoed, hoe- Maandag 9 Maart 1931, 's avonds 7 uur. kwam de tuinbouwvereeniging „De Groentencultuur" in ver gadering bijeen, ten lokale van den heer Vijzelaar. Voorzitter H. Glas opende mt een welkom en me moreerde dat nu in gunstiger omstandigheden ver gaderd wordt, dan onlangs met de jaarvergadering, daar de producten weer in massa gevraagd worden. We zijn wel eens pessimistisch, maai dit is toch weer een lichtpunt om met moed voorwaarts te gaan. We zien nu ook weer dat het in ons bedrijf op en neer gaat, al dachten we dat, door bijzondere omstandigheden in het wereldgebeuren de lage prij zen van blijvenden aard zouden zijn. Zulks blijkt gelukkig niet het geval te zijn Spr. hoopt verder, op eensgezindheid in de besprekingen, welke mogen voeren tot heil der vereeniging. Na lezing der notulen werd overgegaan tot be handeling van den beschrijvingsbrief der L.G.C., welks vergadering gehouden zal worden Woensdag 11 Maart 1931, bij den heer P. Kramer te Zuidschar- woude. De punten 1, 2, 3, 4 en 6 gingen onder de hamer door, terwijl punt 5 rekening en verantwoording werd behandeld na de voorstellen. Punt 7 bevatte: a een voorstel van het bestuur L.G.C. om 1/20 van den omzet beschikbaar te stel len voor reclame. Werd goedgevonden. b Het huishoudelijk crediet te verhoogen van f50000 tot f75000. Voorzitter licht toe. dat de L.G.C. ook deelt in de malaise en zoodoende gebrek heeft aan kasgeld. Werd goedgevonden. c. Het y* korting, dat de handelaren gegeven wordt voor contante betaling, niet meer te verstrek ken, ingaande 1 Juni 1931, echter onder voorbehoud dat de andere veilingen (Noordschaiwonde, War- menhuizen en Obdam) hetzelfde besluit nemen en dat daarna de betalingsvoorwaarden aan elke veiling hetzelfde zijn. Voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ingeko men van het L.G.C. bestuur, dat na de gezamenlijke vergadering met den Vierbond en Koophandel, wordt voorgesteld het voorstel in dien geest te behandelen dat het Y\ wordt verlaagd tot 1/10 voorloopig voor een jaar. Werd goedgevonden. d Aan het West-Friesche Kanalenplan een bij drage te geven van f600 per jaar De heeren J. de Graaf en W. Slot vragen naar den duur dezer bijdrage. Geantwoord werd van 40 jaar. De heer G. Slot zegt, dat het moeilijk is te zeggen wat na 40 jaar wezen zal. Wanneer er een omme keer plaats vindt en de L.G.C. lost zich op, hoe gaat het dan met de f600. Voorzitter zegt, dat dit bezwaar ook in het be stuur besproken is, hetwelk gaarne zou zien dat daar een weg op gevonden wordt. De heer C. Wit vindt het een extra belasting, ook met het oog op de 40 jaar en wcnscht liever een be drag in eens te geven, dan was men er af. wekkend te waggelen, evenals een oude toren op zijn fundamenten. Niemand durfde een hand uitsteken. Als verlamd ston den de werklieden toe te kijken. Fuger was de eerste, die tot bezinning kwam.Hij greep zijn patroon bij den schouder. Doodsbleek kwam Jan Hubert aangeloopen. Wankelend, tusschen twee stevige, jonge mannen, werd de bouwmeester weggeleid. Hij had zijn armen om den nek der mannen geslagen. Zijn ellebogen hingen hooger dan zijn schouders. Naast de van inspanning roode ge zichten der jonge werklieden zag zijn grijs gelaat er bleek en maskerachtig uit. Niet daarheen, zei hij nauwelijks verstaanbaar, toen men hem in de slaapkamer naar zijn bed wilde brengen. Met zijn kin wenkte hij naar het venster. Men plaatste den leuningstoel er voor. Daarna verscheen het uitgedroogde, donkere gelaat van dokter Gaardos in 'le deur. Toen hij de kamer ver liet, maakte hij die eigenaardige, onderdanige bewe ging, die slechts de priesters en de geneesheeren kunnen maken. De priesteis, als zij aan het Altaar voor God staan, de geneesheeren, als zij tegenover den dood ko men te staan. De kinderen... Met moeite keerde de bouwmeester zich om. Zijn gebroken oogen dwaalden door de kamer. Krampachtig hield Christoffel zioh vast aan den rand van de tafel. Hij had een gevoel dat. als die groote zoekende oogen hem zouden vinden, zij zijn oog leden zouden grijpen en zijn oogen naar binnen zouden drukken. Hij kromp ineen en zou zich wel hebben wil len verbergen. Was zoo de dood? Tot nu toe had hij hem nooit ge zien. Maar nu begreep hij, dat hij achter alles stond en den menschen angst influisterde. Hem had hij dien ook ingefluisterd, toen hij nog een kind was en onder de dekens kroop of de kamer uitliep, als de kaars was uit gegaan. Toen begreep hij het fluisteren nog niet en uit vrees vergiste hij zich en keerde zich tegen spoken, tegen de stilte, tegen de duisternis. Maar alle3 was de dood. Nauwelijks zag hij de anderen om zich heen. Zijn va der, Füger, Gemming en Feuerlein. Het strakke, lange gezicht van Tini was er ook. Onbegrijpelijk secuur be woog zij zich tusschen de waschtafel en den leuning stoel. Zij liep heen en weer met een natten doek in haar handen. Buiten in de gang de timmerlieden. Gedempte, zware stappen. In de deuropening afwisselend angstige gezichten. De een verdrong den andere en hunne oogen stonden, alsof zij in een kuil zagen. Op eens zag hij Anna. Wat was zij bleek. Maar toch hield zij zich heel kalm. Nu knielde zij naast den leu- wel de heeren thans edelmoedig hun geneigdheid daar toe te kennen gaven. Gevorderd werd tegen ieder der verdachten f 35 boete of 35 dagen. Vonnis: le verd. f 40 boete of 40 dagen, 2e f 30 boete of 30 dagen. Te zamen toch weer 70 gulden! 'N KLAP UITGEDEELD. Den niet ter zitting aanwezige heer Jan W. werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij in den naoht van Zondag 1 Februari in het café van den heer Bruul te Wierlngen, een ander bezoeker, den heer J. Haverman, een klap tegen den slaap van het hoofd had toege bracht. Den heer Haverman was nog meer schade toe gebracht, doch hiervoor stond de afwezige heer W. niet terecht, dus bleef dit meerdere buiten het geding. De heer W. was ontstemd, omdat Haverman hem een aan merking maakte over zijn veelvuldig W. C.-bezoek. terwijl Haverman vlak bij de deur van deze frissohe gelegenheid zat. Eisch en vonnis f 30 boete of 30 dagen. EEN DRIFTIGE OUDE TUINGRONDBEWERKER SCHRIJFT RECHTS EN SLAAT LINKS. De 58-jarige heer Joh. Wilh. B., tuinder aan den Om val te Alkmaar, stond terecht omdat hij op 13 Febru ari den 27-jarigen grondwerker Jb. Koopmans met een snoeischaar 'n slag, steek of snede in het gelaat had toegebracht, welk feit door den versohenen verdachte werd erkend. Verdachte was heftig ontstemd over het feit, dat de mishandelde en zijn broeder, die zich on ledig hielden met mestrijden, een plank hadden gelegd over 'n partij roode kool. die naar zijn meening zijn eigendom was, terwijl hem door Jb. Koopmans werd belet, die kool weg te halen. Ook dreigde Koopmans hem over den handwagen heen te donderen en toen nam verdachte de snoeischaar om zich te verdedigen. Dit alles werd echter door getuige Koopmans ontkend. Eisch f 50 boete of 50 dagen. Vonnis conform eisch en vernietiging van de snoeischaar. Voorzitter zegt, wanneer het geld voorhanden was. is zulks ook wel beter. Maar daar de L.G.C. het zclt opnemen moet, gaat dat moeilijker en dan betaalt het lichter. De heer S. de Graaf zegt, dat volgens de toelich ting, in 1929 reeds een he-lrag is toegezegd. Voorzitter antwoordt, dat toen een willekeurig be drag is genoemd, om ook mee de stoot er aan te ge ven dat het kanaal er komt, daar het in het belang is van de markt en den handel. Toen is een bedrag genoemd van f 1000. De heer P. Timmerman is van gedachte dat het bestuur volgens de toelichting \erphcht is aan hun woord te houden Spr. is er voor om het voor 10 jaar toe te zeggen. Ook al met het oog op het bedrag over het geheel. De heer Jb. Glas Az. merkt op, wanneer alle 14 vereenigingen met verschillende voorstellen komen, dan komt er geen eind. Spr. vindt het voorstel aan den voorzichtigen kant. Na nog eenige discussie hierover werd ten slotte besloten het voorstel te amendeeren als volgt: le. Een normvast te stellen, wanneer de omzet van de L.G.C. onder een zeker bedrag komt. 2e. De L.G.C. te verzoeken het bedrag zoo spoedig mogelijk te verkapitaliseeren. 3e. De voorwaarde er aan te verbinden niet eer der te betalen dan wanneer aan het kanaal Omval- Huigendijk begonnen wordt. e. Voor alle winterkool een minimumprijs vast te stellen van f0.60 per 100 K.G., zulks geldt ook voor stek-uien Tegelijk met dit voorstel werd in behan deling gebracht het voorstel van de Tuinbouwvereeni ging „de West" te Koedijk, welke voorstelt om voor le kwaliteit geen minimumprijzen in te voeren, dan wanneer de markt zelf het product overneemt, hetzij voor den minimumprijs of lager. Het prae-advies van het bestuur luidt dat dit voor stel onaannemelijk wordt geaeht, daar men niet kan voorzien voor welke kosten de vereeniging zou ko men te staan. Voorzitter zegt, wanneer de L.G.C. ze over zou ne men, dan zou het hek van den dam wezen en men zou de kool dan zoo groot mogelijk laten groeien. De heer C. Slot vindt toch wel iets aannemelijks in het voorstel van „de West". We voelen het hier niet zoozeer aan, maar wanneer men van ver komt en men is soms 3 dagen in de weer met een schuit kool, dan valt zulks niet mee, Na nog eenige discussie betreffende de moeilijkhe den hieraan verbonden, werd besloten de afgevaar digden vrij mandaat te geven. Bij punt 8 a. wenscht de Tuinbouwvereeniging „De West" in bespreking te brengen de te hooge water standen en den langen duur daarvan in het .Geest- mer-Ambacht, om hierdoor te verkrijgen dat de L.G.C. bij bevoegde waterschappen stappen doet tot verbetering daarin Werd goedgevonden. Punt 9 „De Tuinbouw" te St. Pancras stelt voor: De aardappelen aanvoeren in kratjes en zoo mogelijk daarin te verzenden. Deze door oe veiling aanschaf fen en voor huur of statiegeld beschikbaar te stel len voor aanvoerder en verzender. Het prae-advies van het bestuur luidt dat het voor stel nog niet direct uitgevoerd kar» worden, doch zal een onderzoek instellen. Verdere toelichting op de vergadering. Goedgevonden. nlngstoel en twee wasbleeke handen omvatten haar ge laat. Een sneeuwwit hoofd boog zich over haar heen en zag haar lang, ontzettend lang aan. Zou hij haar nooit meer loslaten? Zou hij haar meenemen? Christoffel snikte. Iemand stootte hem aan en bracht hem naar voren. Ook hij knielde neer bij den leuning stoel. Nu, nu... De brekende oogen zochten hem. Twee wasbleeke banden tastten zoekende in de lucht. Bewusteloos zakte de jongen in elkaar. Later wist hij niet, dat men hem had weggedragen. Langzamerhand werd het donker in de kamer. In de plechtige stilte klonken de voetstappen van den priester in de gang. De voetstappen kwamen en gingen weer weg Wierookgeur hing in de poort. De misdienaar belde den geheelen weg langs. Hij belde, alsof hij speelde met de tonen en intusschen vertelde het eene huis aan het an dere het nieuws: Bouwmeester Ulwing is stervende... Onder bij de poort ontstond eenig gedrang. Het zwa re, gebroken ademen va.n Christoffel Ulwing klonk tot in de gang. Boven in de slaapkamer bogen zich betraan de gezichten over den leuningstoel. Nadat de priester was weggegaan, had Christoffel Ul wing de oogen niet meer geopend. Hij zweeg en in de stilte streed zijn hoofd, in vertwijfeling, tegen de ver nietiging. Zij kwam te vroeg. Hij was nog niet klaar Hij verzette zich er tegen. Zooveel plannen... Hij wilde iets zeggen. Hij zocht naar woorden, maar vond er geen: de wegen naar de menschen waren verloren gegaan Achter zijn gesloten oogleden kwamen opeens kleu ren te voorschijn, hard gekleurde strepen vielen naar binnen en drukten op zijn oogbollen. Gele vlekken. Zwar te kringen. Roode flikkeringen... Daarna kwam een wel dadige moeheid over hem, even als lang geleden, toen hij een kind was en zijn moeder hem op haar arm naar zijn bed bracht. En broer Sebastiaan... En zij beiden gaan op reis, onvermoeid, rustig. Een stad wordt zicht baar, kerktorens, huizen, veel kale bouwgrond, waarop hij zal bouwen. Het is morgen en de klokken lulden... Jan Hubert boog zich over zijn vader. Hij ademde nog. Het was of zijn mond zich bewoog. Het is morgen! De bouwmeester zei dit met zoo veel kracht, dat allen naar het venster zagen. Boven den uitersten hoek van de timmerwerf was een wonderlijke schemering te zien. Füger keek op zijn hor loge: het was nog geen middernacht De schemering breidde zich ieder oogenblik meer uit Roode stof en flikkeringen; in het begin maar een enkele, later steeds meer. De kleine boekhouder begon te zweten. Plotseling zag hij in zijn gedachten een man met een schootvel die 9 a. De L.G.C. stelt alles in het werk in overleg met de transportarbeiders aan de l vidplaats in den ouden tijd te werken. Goedgevonden. Punt 10 bevat een voorstel xan „de Toekomst" ta Zuidscbarwoude, dat bij overgang van een strengen winter bij de aanvoerders „bokken" worden gevonden in de partij deze wel worden afgekeurd en terugge nomen, maar niet worden beboel. Wanneer echter de aanvoerder voor rie 2e maal komt en zij wordt weer afgekeurd vanwege de „bokken", hem dan streng te beboeten. liet prae-advies van het bestuur luidt dat bij het invallen van een strengen winter, er steeds hier en daar „bokken" worden gevonden in partijen kool. Daar het verzenden van zulke kool zeer nadeelig is, voor de export, wordt er slreng op toegezien en is de boete zwaar. Doch de eerste week van dooi weer na een strengen winter, wordt er gewaarschuwd en niet beboet. Deze maatregel wenscht het bestuur te hand haven, met gevolg te adviseeren het voorstel niet aan te nemen. Goedgevonden prae-advies bestuur. 10 a. ,.De Toekoins»" spreekt zich uit dat door de L.G.C. bij de regeering op uitvoer-premie wordt aan gedrongen voor tuinbouwpraducten, waarvoor de in voerrechten zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk worden teniet gedaan Prae-advies bestuur Deze acht het voorstel onaan nemelijk, niet alleen om de hooge kosten, maar ook dat de omliggende landen hare tarieven zouden ver hoogen. Goedgevonden prae-advies bestuur. 10 b. Do algemeene vergadering spreekt zich uit dat al het mogelijke gedaan worde om tuinders, die zijn aangeslagen in de Rijks-inkomstenbelasting naar een zuiver inkomen van f 1200, worden vrijgesteld van premiebetaling voor Invaliditeits-, Ouderdoms- en Ziektewet, met dien verstande, dat de premie door den Staat wordt gedragen. Voorzitter deelt mede, iiat hierover verschillend in de bestuursvergadering is gesproken, zoodat geen prae-advies is uitgebracht. Verder zegt spr., staat in de toelichting dat ons bedrijf onbeschermd is. Maar wanneer men verder ziet, dan kan men de onkosten tegenwoordig op geen enkel bedrijf leggen, door de concurrentie in de bedrijven. En wat betreft de op noeming Ziektewet, dit is een mooie instelling. An ders waren wc ook zedelijk verplicht om de arbeiders te onderhouden, terwijl nu voor hen gezorgd wordt. Spr. is dan ook tegen het voorstel. Algemen goed gevonden. 10 c. Van „de Tuinbouw" te Zuidscharwoude. Wenscht herziening van de Pachtwet of afschaffing en dat pachtcomraissies regelend optreden. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur er over het algemeen tegen is Iemand die wat verpachten wil, moet zelf maar zien, hoe hij dat doet. Goedgevonden. Punt 11 bevat een voorstel van „de Groentencul tuur te' Broek op Langendijk, welke de tegenwoor dige regeling van de uiencontrole onuitvoerbaar acht en vraagt daarom opheffing van het uitvoer-verbod van uien zonder het merk. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur niet op de vergadering heeft gewacht, maar zoo vrij is ge weest een voorstel in te dienen bij de Groep Veilings- vereenigingen, dat de dubbele controle op de uien leidt tot moeilijkheden. En dat stappen gedaan wor den dat de keur aan de veiling blijve en de keur meester in deze de bevoegdheid krijge handelend op te treden. Het prae-advies van het bestuur der Groep Veilingsvereehigingen staat, sympathiek daar te genover en beveelt aanneming van het voorstel aan. Voorzitter merkt verder op dat het voorstel van Groentencultuur nog verder gaat, maar de opheffing van uitvoerverbod zonder merk da' gaat niet en zal ook met worden bereikt. De heer C. Slot merkt op, dat er in de wet staat, dat de producenten zullen worden gehoord en spr. heeft van de totstandkoming der wet nooit gehoord of dat er voorstellen zijn gedaan dat hier of in den omtrek personen zijn gehoord. Want er zijn toch menschen geweest, die de regeering van advies ge-- diend hebben en aan wien hebben we dat dan te danken? Door de indiening, van het voorstel der L.G.C. aan de Groep Veilingen, ziet men zelf dat het den verkeerden kant opgaat. De heer C. Timmerman merkt op, dat de commis sie welke van advies heeft gediend, bestaat uit 4 kooplieden, 4 bestuursleden en 1 bouwer. De heer C. Slot zegt verder, dat er zoo'n hoop merken zijn. Zoasl bij de kaas hebben we 40 en 40 maar deze laatste mogen evengoed uitgevoerd worden. Kan zulk een regeling ook niet getroffen worden voor uien, dat B-kwaliteit er ook uit mag. Voorzitter zegt, dat deze gedachte ook ligt in het laatste gedeelte van het voorstel van „Groentencul tuur". Na nog eenige discussie over de theoretische en practische uitvoering der wet. waarbij duidelijk naar voren kwam den onhoudbaren toestand der tegen woordige controle, terwijl anderen daarentegen deze meening weer niet deelden, maar van oordeel waren dat de uitvoering wel goed werkte, werd ten slotte besloten het eigen ingediende voorstel te handha ven, hetwelk in vele opzichten tegemoet komt aan het voorstel gedaan aan Groep Veilingen. Voorzitter zegt, dat de hoofdzaak is, het gaat om de uien zonder merk. We willen wel controle, maar ook dat de uien zonder merk ook uitgevoerd mogen worden Het moet dien kant uit, dat het merk zich zijn pijp uitklopte en de brandende tabak vertrapte. Nu nog z>ag hij levendig de groote werklaarzen tusschen het zaagmeel. En vol zelfverwijt herinnerde hij zich ook, dat hij later er niet meer naar had omgezien. Iemand vloog den hof door. Brand... Het geroep herhaalde zich: aan lederen hoek van het huls werd het gehoord. Onder de stijle daken werden de muren oranjegeel. Op de vensterruiten kwam een vreemde roodheid. Lichtgolven kwamen eensklaps de kamer binnen. Brand!... Nu schreeuwde men het ook al op de straten, aan houdend, hard. Voetstappen weerklonken. Ladderwagens kwamen naar don Donau gereden. Jan Hubert holde naar de deur. Op den drempel leek het of hij zou vallen. Hij wankelde en draaide rond. Door en door bezweet van schrik, begon hij te rekenen. Zenuw achtig haastig rekenden zijn hersenen. De schade was reusachtig. De hoeveelheid timmerhout en werktuigen was ongelooflijk. Dat kon de zaak doen wankelen... Hulpbehoevend zag hij naar zijn vader. Maar in den leuningstoel zat slechts een spookachtige grijsaard, die met een onnoozel gezicht tegen de vlammen lachte. Van hem was niets te verwachten. Zijn knieën knikten. Verstijfd van schrik zat Anna naar het venster te kij ken. Zy dorst haar hoofd niet bewegen, 't Was of het uit elkaar wilde barsten. Op den muur van den hof verschenen donkere gestal ten. Zij wierpen het water met emmers in het vuur. Ook op de daken van de huizen aan den overkant stonden menschen. In de buurt van He teerbranderij stegen pikzwarte spoken in de lucht. Een verstikkende brandlucht drong de vensters binnen. Met ontzettend geweld breidde het vuur zich uit. Het kwam reeds tot aan den muur van den hof. Het huis!... Op eens kwam Anna tot bezinning. Zij be gon zich angstig bezorgd te maken over het huis als over een levend wezen, waartoe zij behoorde. Buiten op de timmerwerf viel een brandende hout stapel om. In het onheilspellende licht der kamers stonden Tinl en de dienstmeisjes radeloos voor de geopende kasten. Anna leunde tegen den wand: Zij willen het hui3 verlaten. Zy willen vluchten. Redt!... Redt!... riep zij met doodsbleek gelaat. Hijgende kwam August Füger de deur ingestrompcld. Hij kwam zeggen hoe het stond; ging weer en kwam weer terug. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5