AlltNttl Billis- limit- Laliiillil Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De Langendijker Groeten-Centrale. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Donderdag 12 Maart 1931. SCHAGEH 74ste Jaargang No. 8831 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Vergadering op Woensdag 11 Maart 1931, des mor gens om half twaalf uur, in het Gemeenlandshuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf, Secretaris de heer J. W. Boersma. Nadat de vergadering was geopend, zeide de Voor zitter het volgende: Mijne Heeren! Onze vergadering wordt door mij geopend op een tijd, waarop wij niet gewoon zijn bijeen te komen. De reden van deze buitengewone vergadering, het is U bekend, is het overlijden op 24 Januari j.1. van onzen hoogheemraad, den heer W. J. Kernkamp. Velen onzer hebben de begrafenis van ons geacht bestuurslid bijgewoond en hebben toen vernomen, dat de overledene den wensch had geuit, dat aan zijn graf noch over zijn persoon, noch over zijne daden zou worden gesproken. Ik heb daar dat voor mij van ernst en bescheidenheid getuigende verzoek ge ëerbiedigd en ik moet wel aannemen in zijn geest te handelen, wanneer ik mij ook hier naar dien wensch gedraag, en zal mij daarom hiernaar richten. Zoo bepaal ik mij dan te dezen opzichte tot deze enkele woorden: de heer W. J. Kernkamp was lid van ons dage- lijksch bestuur sedert de oprichting van ons hoog heemraadschap, dat is sedert 15 Mei 1920; voor wat hij voor Noordhollands Noorderkwartier in dien tijd is geweest, betuig ik veel dank en waar deering; voor de aangename en hartelijke wijze, waarop hij met ons omging, blijven wij zeker erkentelijk; wanneer wij nu en later aan zijn persoon terugden- iken, dan is dat en zal dat zijn met een gevoel, dat wij door zijn heengaan werkelijk een verlies leden. Laten wij zijne nagedachtenis ook hierin eeren, door zoo eendrachtelijk mogelijk te blijven samen werken aan de taak, welke ons is en hem mede was toevertrouwd en welke hij met zoo groote belangstel ling vervulde. Deze woorden werden staande aangehoord. De notulen worden daarna onveranderd gekeurd- De ingekomen stukken bevatten in hoofdzaak de goedkeuring van verschillende besluiten door Ged. Staten. Eveneens is ingekomen de mededeeling van Ged. Staten, dat tot den aanleg van de kanalen Kolhorn Huigendijk en StolpenSchagenKolhorn zal wor den overgegaan en dat de toegezegde bijdragen zijn erkend en dat deze zullen moeten worden bijgedragen tot en met 1969. Wanneer voor de eerste maal zal moeten worden bijgedragen, zal in verband met de •uitvoering der werken nog nader worden meege deeld. Aanbeveling Hoogheemraad. Tengevolge van het overlijden van den heer W. J. Kernkamp, wordt de volgende aanbeveling opge maakt: no. 1 P. Sluis Nz., Enkhuizen, met 10 van de 18 stemmen; no. 2 P. Groot Jz., Andijk, bij 2e stem ming met 11 van de 18 stemmen; no. 3 A. Comman deur, Spanbroek, bij 2e stemming met 11 van de 18 stemmen. De heer G. Haremaker had hij de verschil lende stemmingen 5 en 6 stemmen, de rest der stem men waren verdeeld. Voorzitter had tevoren nog meegedeeld, dat voor een benoeming niet in aanmerking konden komen de heeren D. de Boer, J. J. Groot, C. Rood, P. Pijper en Uitenthuis. Toeslag pensioen. Door den heer T. de Waard, gepensionneerd steen zetter van het Hoogheemraadschap, wonende te Pet ten, wordt een toeslag gevraafd op zijn pensioen en wel ingevolge de bepalingen van de Pensioenverorde ning 1921. De uitvoerige toelichting op dit adres is reeds in ons nummer van Zaterdag jl. vermeld, zoo ook de mededeelingen van Dijkgraaf en Hoogheemraden, die adviseeren om afwijzend op het verzoek te be schikken. De heer P. Zeeman wil deze kwestie niet alleen be schouwen als een kwestie-T de Waard, maar meer in algemeenon zin met het oog op de nog elf andere werklieden die van de Hondsbosschen zijn overge- men. Spr. wijst er op, hoe deze menschen eerst niet in vast dienstverband stonden met het Hoogheem raadschap, later wel en hoe zij daarvan de nadeelen kunnen ondervinden. Spreker wil ook voor die 11 personen een billijker regeling, omdat zij z.i. door den loop der omstandigheden zijn gedupeerd en minder pensioen ontvangen. Spr. erkent dat formeel alles in orde is. Toch is in deze niet tijdig genoeg deze kwestie door het bestuur onder de oogen gezien. Spr. herinnert aan het werk dat deze menschen moeten doen. In de film „de Triomf" zijn het filmhelden genoemd, en dat is ook zoo, moeilijk en gevaarlijk als hun werk voor hun gezondheid is. Als nu voor T. de Waard de beschikking afwijzend is, vreest spr. dat als een van deze andere menschen binnentijds door het invalide worden gepensionneerd worden, dat men zich dan op deze beschikking zal beroepen. Spr. vraagt dan ook voor al deze menschen bij tusschen- tijdsche invaliditeit de 2 van het loon in eenig jaar genoten extra boven het hen dan toeko mend pensioen. V'oorzitter wijst er op. hoe het ontwerp pensioenwet is gewijzigd in den tijd dat de Tweede Kamer het in behandeling heeft gehad, was het eerst 2 het is later bepaald op Wn. De ambtenaren van het Hoogheemraadschap, die vanaf de oprichting in dienst bij het Hoogheemraadschap waren, hadden echter reeds de gunstiger bepaling voor hun pension- neering en aan eenmaal verkregen rechten mocht niet gekort worden. Anders was het voor de men schen die later in dienst van het Hoogheemraadschap kwamen, toen werkte de pensioenwet en daaraan hadden wij ons te houden. Dat geldt echter voor allen die later in dienst zijn gekomen en niet alleen voor de menschen van de Ilondsbossrhe. Het is natuurlijk aangenaam voor alle geëmployeerden als de gunstig ste bepalingen voor allen gelden, maar daaraan is nu eenmaal niets te veranderen. T. de Waard is, toen hij weer gedeeltelijk valide werd, werk aangeboden en daarvan heeft hij eenmaal gebruik gemaakt. Toen hij weer voor Y\ valide was, is hem weer werk aan geboden en werk dat hij in staat was te doen. Hij wilde persé steenzetten en dat is goedgevonden, maar men moet niet vergeten dat ook de steenzetters ander werk moeten doen als er niets te steenzetten is. Zijn belooning zou gelijk zijn aan datgene wat hem op zijn pensioen gekort wprd en hij mocht werken wanneer hem dat mogelijk was. Het uurloon bedroeg 50 cent. De man is niet teruggekomen om werk, wel heeft hij werk gedaan, steenzetten voor een aanne mer. Het bestuur voelt er niets voor om nu de man werk kan krijgen en hij dit niet wil, hem het geld cadeau te geven. En nog kan de man werk bij het Hoogheemraadschap bekomen. Verder zegt spr., dat wat de andere menschen aan de Honrlsbossche betrpft, elk geval op zichzelf zal worden beoordeeld en spr. twijfelt niet of als het Dag. Bestuur met voorstellen dien aangaande komt, deze ook zullen worden aangenomen om de men schen te helpen Spr. noemt o.a. de dijkbnas die aan gelijkwaardig werk zal worden geholpen, als dat niet mogelijk is zal de algemeene vergadering zijn pen sioen kunnen aanvu'len. De heer Van der Sluijs zegt, door het advies van den Voorzitter van idéé te zijn veranderd en zal nu geen voorstellen doen, nu de belofte er is dat voor elk geval de algemeene vergadering zeggingschap zal krijgen. De heer Zeeman verklaart zich ten slotte ook tevre den en hoopt dat de 11 overige menschen der Honds- bossche op even coulante wijze zullen worden be handeld. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Een behoorlijk verkeer te Camperduin. Voorts wordt door Dijkgraaf en Hoogheemraden voorgesteld tot uitgifte in erfpacht van grond te Cam perduin. Ook hiervoor verwijzen wij naar ons nummer van j.1. Zaterdag. De heer Haremaker geeft in overweging in de be palingen een clausule op te nemen, dat bij binnentijd- sche beëindiging der erfpacht, het Hoogheemraad schap de opstal op den grond moet overnemen. Voorzitter acht dat zeer gevaarlijk. Het Hoogheem raadschap geeft geen grond uit omdat zij dit zoo graag wil, maar alleen om Schoorl een nleizier te doen. Op die wijze zou spr. sterk tegen uitgifte van eigen grond zijn. De heer Haremaker vreesde, dat op deze wijze voor de eigenaren der opstallen geen hypotheek is te krij gen. Voorzitter zegt dat te Anna Paulowna ook grond in erfpacht wordt uitgegeven voor 30 jaar en daar gere geld hypotheken worden afgesloten. De heer Uitenthuis wil een bepaling om als tus- schentijds de opstal van eigenaar veranderd en dit met winst geschiedt, ook het Hoogheemraadschap in die winst zal deelen. Voorzitter ontraadt dit, als er risico is in minder goeden zm voor de eigenaars, moet mon hen ook het tegenovergestelde gunnen. Bovendien kan na 30 jaar als het goed gaat, het Hoogheemraadschap hoogere bedragen voor haar erfpacht eischen. Het voorstel van het Dae. Bestuur wordt met alge meene stemmen aangenomen. Verkoop perceel Emmastraat 3. Dijkgraaf en Hoogheemraden deeien mede, dat mevr. de wed. J. P. van AmstelMooncn den wensch heeft te kennen gegeven, om de huur van het door haar bewoonde perceel Emmas'rant no. 3 te Alkmaar, omstreeks half April te doen eindigen. Waar dit perceel thans niet meer noorlig is, om te voorzien in de behoefte aan woongelegenheid voor de hoofdambtenaren en er ook overigens voor den dienst van het waterschap geen behoefte aan bestaat, komt het Dijkgraaf en Hoogheemraden wenschelijk voor, het perceel in het openbaar te verkoopen. Het college vraagt daartoe dan ook de machtiging van de alge meene vergadering. De heer J. Best Nz. vraaet of dit verkoopen ook gaat bij inschrijving. Voorzitter zegt dat dit niet de bedoe ling is. Als een notaris eenige huizen heeft te ver koopen, kan ook dit huis in de veiling komen. De heer Best wijst o~ den gunstigen tijd voor Mei, om het huis te verkoopen en vraagt spoed in deze. Voorzitter belooft dit en wordt ook dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel P. Zeeman. Door den heer P. Zeeman, Hoofdingeland, zijn tot Dijkgraaf en Hoogheemraden de volgende vragen ge steld: Zijn Dijkgraaf en Hoogheemraden bereid Gedepu teerde Staten van Noordholland te verzoeken aan de Provinciale Staten voorstellen te doen om, gezien de omstandigheden waarin land- en tuinbouw verkeeren, zoodanige maatregelen te treffen, waardoor belasting verlaging door het Hoogheemraadschap mogelijk wordt? Achten Dijkgraaf en Hoogheemraden het in deze wenschelijk, dat tot dit doel art. 5, derde lid van het Reglement zoodanig worde gelezen, dat niet de helft, doch de geheele bijdrage „welke door het Rijk aan de Provincie over e-enig jaar in de rente en aflossing in het eerste lid wordt verleend", aan het Hoogheem raadschap wordt uitgekeerd Kunnen Dijkgraaf en Hoogheemraden met het hier voor aangegevene instemmen, zoo niet, zijn Uw Col lege dan andere en betere middelen bekend, welke tot de gewenschte verlaging der lasten kunnen bij dragen? De volgende toelichting is bij deze vragen gevoegd: 't Is naar aanleiding der slechte bedrijfsresultaten in land- en tuinbouw, waardoor eene verarming on der de bewoners van het platteland is ontstaan, wel ke de vraag doet rijzen: hoe kunnen wij hierin eenigszins helpend optreden? Wij zien allen, dat eene daling der pacht- en koopprijzen van den grond is gekomen, die zich zeer waarschijnlijk ook in de nog komende jaren zal doen gelden De tegenstelling tusschen platteland en stad wordt hierdoor vergroot. Dit zooveel mogelijk tegen te gaan, met goede mid delen, is m.i. gewenscht, wat begunstigd kan worden door de lasten van het Hoogheemraadschap te doen verlagen. De daling der grondprijzen is niet evenre dig aan de lasten, welke door verschillende oorzaken op den grond rusten en hiermede gepaard gaan. Dat de opbrengst der tuinbouwproducten in Nederland f 15.000.000 lager is dan in 1929 en f 23.000.000 minder dan in 1928, zegt veel. Cijfers voor die der akkerpro ducten kan ondergeteekende niet geven, doch onte genzeggelijk is dit bedrag ook enorm. Ook het vee- houdersbedrijf staat er verre van gunstig voor. „Draagt elkanders lasten" is een mooi, doch nog geen werkelijkheid bevattend woord. Wordt een belastingverlaging verkregen, dan zal dit weinig beteekenen, doch in ieder geval toch iets en daarom kan m.i. dit met het geoorloofde middel van reglements-herzienin? worden nagestreefd. Wat in 1925 is bereikt, zie „Waterschapsblad 1925 1ste Afd. No. 7", is mij bekend, de begrooting 1926 gaf in deze eene merkbare verlichting en stemt tot waar deering, doch de billijkheid is hiermee nog niet ten volle betracht. Zoo ooit, leeren de jaren van thans, dat de „erfenis", door Provinciale Staten bij de stich ting van ons waterschap meegegeven, wel wat al te bezwarend is. Dat er heden middelen tot verlichting der lasten worden gezocht, is het doel mijner vragen en dat dit, Mijne Heeren, Uwe belangstelling en medewerking moge hebben, is mijn wensch. Voorzitter zegt dat dit verzoek is ingekomen na de jl. Woensdag gehouden verg. v D. en H. Volgens art. 29 van het Regl. van Orde, moet de algom. verg. verlof geven of deze vragen vreemd aan de orde van den dag, mogen worden behandeld. En het Dag. Be stuur moet dan daarop dadelijk of anders in de vol gende vergadering antwoord geven. De vergadering geeft het verlof om de vragen te stellen. En waar deze vragen niet behandeld zijn kunnen worden in de vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden, zal daarop in de volgende alge meene vergadering worden geantwoord. Hierna sluiting. (Zie voor het begin dezer vergadering, derde blad.) Na den gemeenschappelijken maaltijd, die goed had gesmaakt, en waarvoor de Voorzitter dank aan gast heer en gastvrouw bracht, wordt de bespreking over het verleenen van subsidie voor de Kanalisatie ver volgd. Opnieuw wordt het voor en tegen naar voren ge bracht, waarbij ook de heer Wagenaar, voorzitter van Koophandel, het belang van de kanalisatie in 't licht stelt en die het betreurt dat de Noordermarktbond geen subsidie verleent. En als dan tenslotte tot stem ming wordt overgegaan, wordt het voorstel van het bestuur geamendeerd door Groentecultuur, ta.v. kapitaliseering en eerste uitvoering van het kanaal HuigendijkOmval, aangenomen met 946 stemmen voor en 391 stemmen tegen, 92 stemmen blanco. Een minLmnm-prijs voor alle winterkool. E. Om voor alle winterkool een minimumprijs vast te stellen van f0.60 per K.G.; ook geldende voor stek- uien. Deze maatregel is reeds eenigen tijd in werking en heeft, helaas reeds vele keeren dienst gedaan, doch de proef heeft goed gewerkt, zoodat aannemen van dit voorstel wel gewenscht is. St. Pankras kan met het voorstel accoord gaan, maar wil het woord „stek" schrappen, dus spreken van uien. De heer Zwetsman bepleit aannemen van het voor stel dat aanstonds van „De West" in bespreking komt. Zijn afdeeling is tegen het voorstel van het be stuur, omdat het beter is dat bedoelde artikelen door de voreeniging worden overgenomen. Beide punten worden nu tegelijk in bespreking ge bracht, flus komen we ook aan: De wenschen der Vereenigingen. Aan de orde komen de voorstellen van de vcreeni- gingen. „De West" te Koedijk stelt voor, om voor de le kwa liteit geen minimumprijzen in te voeren, clan wanneer de markt zplf het product overneemt, hetzij voor den minimumprijs of lager. Toelichting: Het is niet mogelijk om den tuinders op te dragen hun product te vernietigen, zonder daar voor vergoeding te geven. Wanneer het product niet vernietigd wordt, zal steeds een gedeelte voor lagere prijzen op de een of andere manier in den handel ko men en daardoor bevorderen, dat steeds meer partijen onder de vastgestelde prijzen gaan. Tevens is het voor aanvoerders beter den eersten dag te kunnen verkoopen voor alle prijzen dan na 3 dagen er mee gemarkt te hebben en dan toch niet, als bij een hoekje om, er af te komen. Preadvies van het Bestuur: Het Bestuur acht dit voorstel onaannemelijk, daar men niet kan voorzien voor welke kosten de voreeniging zou komen te staan. De heer Zwetsman wijst er op dat de minimumprijs geen 60 cent behoeft te zijn, als het product maar ver nietigd wordt. De heer Kramer, Zuidschanvoude, wijst er op dat dit idee, een lagere prijs dan 60 cent, niet in het voorstel tot uiting komt. De Voorzitter weerspreekt de meening van den heer Kramer, als zou het voorst el-Koedijk niet goed zijn omschreven. Het voorstel van het Bestuur t.a.v. vaststelling mi nimum-prijs voor alle winterkool, wordt aangenomen met groote meerderheid, terwijl het voorstel van De West wordt verworpen. Dezelfde vereeniging wenscht in bespreking te bren gen de te hooge waterstanden en de lange duur daar van in het Geestmer Ambacht; om hierdoor te ver krijgen dat de L.G.C. bij bevoegde waterschappen stappen doet om daarin verbetering te krijgen. Toelichting: Het is opgevallen dat de waterstand in Geestemer Ambacht, wanneer die boven peil ge raakt door regenval, den laatsten tijd, vooral na het droogvallen der Wicringermeer, veel langer boven peil blijft. Wat zijn oorzaak behalve in het droog vallen Wieringermeer, ook wel zal hebben in hoo gere capasiteit van andere watermachincs, waardoor dat van het Ambacht (hetwelk bij het oude geble ven is) op achter komt. De heer Hazeloop leidt dit punt nader in. Ook spr. was den hoogen waterstand, vooral in den herfst, op gevallen. Dat was vroeger niet het geval en het spreekt vanzelf, dat mem dien hoogen waterstand in verband bracht met het droogvallen van de Wierin germeer. Spr. heeft nadere inlichtingen gevraagd aan de directie van den Wieringermeerpolder cn het Hoogheemraadschap en gaat uitvoerig na hoe voor heen de watcrloozing van Gccstmerambacht plaats vond. De Wieringermeer is nu verplicht al het water dat voorheen op de Zuiderzee uitgeslagen werd te ontvangen en daartoe is het z.g. randkanaal ontwor pen van Aartswoud naar Van Ewijcksluis en gaat het water verder via het Balgzandkanaal naar Oost oever te Den Helder. Verder is er het Amstelmeer. Onder normale omstandigheden is de nieuwe toestand een verbetering geworden, doch ook bij abnormale on gunstige omstandigheden is de toestand zoo dat vol doende kan worden nitgemnlen. Omstreeks half Dcc. 1930 is de nieuwe toestand klaar gekomen en in de toekomst is dus de hooge waterstand in Gcestmer- ambacht wel niet meer te duchten. Onder applaus der vergadering brengt de Voorzit ter den heer Hazeloop dank voor zijn duidelijke uit eenzetting. Ook de Voorzitter bespreekt nader de watcrloozing. „De Tuinbouw" te St. Pancras stelt voor: De aardappelen aanvoeren in krantjes, zoo mogelijk in die kratjes verzenden. Deze door de veiling aan schaffen en voor huur of statiegeld beschikbaar stel* len voor aanvoerder en verzender. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur meent dat dit voorstel nog niet direct uitgevoerd kan wor den, doch zal oen onderzoek instellen. De heer K. Madderom, St. Pancras, lich,t het voor stel nader toe. Om de aardappelen goed aan de markt te krijgen verdient het voorstel ora de aard appelen in kratten te rooien alle aanbeveling. De Voorzitter zegt, dat de kosten ongeveer 1 cent per pond zullen bedragen, maar in de toekomst zal het product de duurte wel kunnen dragen. De han del wil straks voor de eerste weken van de aardap pelcampagne, als eisch stellen dat de aardappelen in kratten worden aangevoerd. Spr. wil het voorstel van „de Tuinbouw" overnemen en nader te bestem der plaatse overwegen. De heer Kloosterboer, St. Pankras, wijst er nog op, dat de verlaadkosten met 50 zullen verminderen. De quaestie zal bij de Prov. Commissie ter sprake worden gebracht. „De Tuinbouw" stelt voorts voor, om allen in het werk. in overleg met de transportarbeiders aan de laadplaats, in den ouden ti'd te werken. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur wil gaarne hieraan zijn medewerking verleenen. Door den heer De Vries wordt er op gewezen, dat aan de Ned. Spoorwegen nieuwe tijd wordt toege past en spr. zou willen dat er bij de regeering op werd aangedrongen om den zomertijd af te schaffen. Met dezen wenk zal het bestuur rekening houden. „De Toekomst" te Zuidscharwoude stelt voor, dat bij overgang van een strengen winter bij de aanvoer ders „bokken", worden gevonden in de part'', deze wel worden afgekeurd en teruggenomen, maar niet worden beboet. Wanneer echter de aanvoerder voor de tweede maal komt en zij wordt weer afgekeurd vanwege de „bokken", hem dan streng te beboeten. Toelichting: Den voorlaatstcn winter zijn er tuin ders onschuldig beboet, omdat hij overgang van het weer het zeer moeilijk is te zien wat een „bok" is, en dat de menschen onschuldig worden gestraf wat ons inziens niet mag voorkomen. Prae-advies van het Bestuur: Bij het invallen van den dooi na een strengen winter, worden er steeds hier en daar „bokken" gevonden in «artijen kool. Daar het versturen van zulke kool zeer nadeelig is voor den export, wordt er streng op toegezien en is de boete zwaar. Doch dc eerste week van dooi weer na een strengen winter wordt er gewaarschuwd en niet beboet. Deze maatregel wenscht het Bestuur j handhaven, met gevolg te adviseeren het voorstel niet aan te nemen. De heer Keppel, Zuidscharwoude, verdedigt het voorstel zijner afdeeling. Na eenige gedachtenwisseling wordt het voorstel van „de Toekomst" verworpen met alleen „de Toe komst" voor. Ultvoer-premie van de regeerirg. „De Toekomst", Zuidscharwoude, spreekt zich uit, dat door de L.G.C by d regeering op uitvoerpr mie wordt aangedrongen voor tuinbouwproducten, waar door de invoerrechten zoo niet geheel, dan toch ge deeltelijk worden te niet gedaan. Hiervoor zoo noo- dig samenwerking te zoeken met de Landbouworga nisatie. Toelichting: Door het verstrekken van een uitvoer- premie door de Regeering, zullen de toltarieven niet

Schager Courant | 1931 | | pagina 1