Schspr Courant RAAD VAN SCHAGEN. Tweede Blad. Vergadering van den Raad op Woensdag 11 Maart 1931, des avonds kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Mededeelingem 1. Wat betreft de pogingen, die zouden zijn aange wend, om verschillende hulpkantoren der posterijen aan het postkantoor Schagen te onttrekken en onder te brengen bij een ander postkantoor, heeft uw Voor zitter te bevoegder plaatse geïnformeerd. Er bleek •echter niets van bekend te zijn. Opgemerkt werd evenwel, dat deze zaak buiten de medezeggingschap ■van het gemeentebestuur staat. 2. Wat de Loet betreft, is den gemeente-opzichter opgedragen, de kuilen uit deze straat op te doen ha len. Den heer Van Nuland was het natuurlijk bekend, dat die zaak, wat betreft het onttrekken van verschil lende hulpkantoren aan het postkantoor in deze ge meente. geen aangelegenheid van het gemeentebe stuur is. Maar spr. dacht dat dit gemeentebestuur al les moest doen om te verijdelen wat aanhangig was. Wat de ontkenning daarvan betreft, zegt spr., dat hij zijn mededeelingen staande houdt. Voorzitter zegt bij iemand te zijn geweest die het kan weten. Ingekomen stukken. Ged. Staten keurden goed de raadsbesluiten t.a.v. de garantie der te verstrekken voorschotten aan tuin ders en akkerbouwers; idem het besluit van den Raad tot het voeren van een rechtsgeding inzake onteige ning (gedeelte perceel Berkhouwer). De heer Van Nuland vraagt, hoeveel aanvragen van tuinders en akkerbouwers zijn ingekomen. B. en W. zullen de volgende vergadering inlichtin gen geven. Er zijn tot dusver 7 aanvragen. Ingekomen is het verslag van de vergadering van •4 December 1.1. van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsinger- Ihorn. Van het Bestuur van de Schager Tennisclub kwam een schrijven in, dat het na ernstige overweging heeft besloten, geen gebruik te maken van het terrein aan het Laantje voor aanleg van een tennisbaan. Het bestuur had gemeend rekening te moeten houden met de mogelijkheid, dat het na afloop van den huurtijd van 5 jaar, weder voor moeilijkheden zal komen te staan, terwijl dan de kosten van aanleg der baan nog niet zijn afgeschreven. Van het bestuur der Stichting ingevolge de Land- flrbeiderswet, kwam het beredeneerd verslag, balans en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1930 in. In 1930 werden geen voorschotten verleend. De (winst- en verliesrekening sluit op een bedrag van i 142.06, met een winstsaldo van f 34.53. Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Van het gemeentebestuur van Arnemuiden is een .verzoek ingekomen om adhaesiebetuiging aan een adres, gericht aan H. M. de Koningin. In het adres wordt er op gewezen, dat het vak lichamelijke oefe ning, vermeld in art. 2 onder j der Lageronderwijswet 1920, krachtens art 195 dier wet, met 1 Januari 1936 (verplicht wordt voor alle openbare en bijzondere scho- jlendat dit voor de plattelandsgemeenten waar .over het algemeen lokalen en terreinen voor dit on- jderwijs ontbreken zeer hooge kosten met zich zal ïbrengen en daardoor wederom verzwaring der be lastingen tengevolge zal moeten hebben; redenen waarom verzocht wordt zoodanige wijzi ging van artikel 195 der Lager Onderwijswet 1920 aan jde Staten Generaal te willen voorstellen, dat van de Verplichting tot het geven van bedoeld onderwijs ook 'na 1 Januari 1938 vrijstelling kan worden verleend. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. ,lden Raad mede, dat het onderwijs in lichamelijke oefening een eisch des tijds mag worden genoemd en dat in verband daarmede stichting van een gym nastieklokaal voor onze gemeente, ook voor plaatse- üijke vereenigingen van groot belang moet worden ge acht. Op grond hiervan stelt het College voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. De heer Van Nuland informeert of B. en W. hun licht in deze bij onderwijzers hebben opgestoken. Voorzitter zegt van niet. De heer Van Nuland heeft van dit advies van B. en W. opgekeken, omdat tal van onderwijzers dit on derwijs zeer ongewenscht vinden, afgescheiden nog dat. het voor de gemeenten een groote uitgaaf is. Het onderwijs is hen onsympathiek en is overbodig. Voorzitter wijst op een bezoek van de heeren Bo- imans en Gerhard, leden van Ged. Staten en den heer Dun, inspecteur van het Lager Onderwijs, die allen dit onderwijs noodig achten. Bovendien stellen wij zelf voor een gymnastieklokaal te bouwen en kun nen dan niet anders adviseeren als nu gebeurd. De heer Van Nuland noemt dit twee zaken. Als er een nieuwe school komt, spreekt het vanzelf dat er ook een gymnastieklokaal wordt gebouwd. Wordt deze betreffende bepaling uit de wet gelicht, is dat gebouw voor andere doeleinden te gebruiken. Do heer Van Erp meent, dat al heeft deze adhae- eiebëtuiging voor ons zelf geen direct belang, dat wij toch de plattelandsgemeenten die er wel last en na deel van hebben, moeten steunen in hun strijd tegen de abnormaal hooge kosten waartoe het Rijk hen drijft. De heer Lookman informeert welke onderwijzers de heer Van Nuland heeft gevraagd. De heer Van Nuland noemt behalve het personeel der Bijz. School, een onderwijskracht met acte gym nastiek van de Openbare Lagere School, die dit on derwijs een schade voor de kinderen noemt. Alle on derwijzers die spr. sprak, noemen het een absurdi teit en wijzen er op dat het gewone onderwijs er on der lijdt. De kinderen die gymnastiekonderwijs heb ben gehad, zijn niet in staat het gewone onderwijs di rect te volgen, maar moeten eerst rust hebben. De heer Lookman noemt het een opvoedend iets.. Na nog eenig gepraat, volgt stemming en wordt het advies van B. en W*. aangenomen. Tegen de heeren Van Nuland, Overtoom, Gorter en Van Erp. Geldleening. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan tot een bedrag van f 14400.tegen een rente van ten hoogste 4% met een jaarlijksche aflossing van ten minste f480.— per jaar, eerste aflossing in 1932, met bepaling dat de gemeente, met uitzondering van de eerste 5 jaren na het opnemen der gelden, te allen tijde het recht zal he'bben tot vervroegde algeheele of gedeeltelijke aflossing der leening over te gaan. Deze leening is noodig in verband met de uitbrei ding der R.K. Parochiale school, het aanleggen van waterleiding daarin, het bestraten van den toegangs weg naar de school, alsmede aanschaffing van leer middelen. Allen voor. Verkoop Bouwterrein. Voorts is van den heer Joh. P. Huiberts ingekomen een aanvrage om een perceel bouwterrein, gelegen aan de Johanna van Hodenpijlstraat, ter grootte van pl.m. 395 M2., voor den prijs van f 1100. B. en W. stellen den Raad voor op dit verzoek gunstig te beschikken, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Allen voor. Donderdag 12 Maart 1931. 74ste Jaargang. No. 8831 Door de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" al hier is een aanvrage ingediend om bouwterrein, ge legen aan de Lauriestraat in het Heerenbosch, ter grootte van pl.m. 2140 M2., voor den prijs van f2.50 per M2., voor den bouw van 16 woningen. Ook hierop adviseeren B. en W. gunstig te beschik ken. Den heer Gorter heeft deze aanvraag en advies van B. en W. verwonderd en ziet hij daarin een stil ver wijt aan de Woningbouwvereeniging „Schagen'. Zoolang echter spr. in dat bestuur een plaats in neemt is daar altijd zeer serieus rekening gehouden met de verschillende aanvragen om woningen. Spr. ziet hierin dan ook niet anders dan een zaakje met een politiek tintje en spr. meent het niet in het be lang der gemeente dat men zijn politieke eigenaar digheden op deze wijze botviert. „Goed Wonen" heeft echter het recht om grond te koop te vragen en spr. concludeert, nu hier die aanvraag is zonder meer, dat „Goed Wonen" zich aanstonds zelf finantieel redt en dan is deze aanvraag om grond te beschou wen als elke andere. Is dat niet het geval, dan had het toch zaak geweest dat „Goed Wonen" gekomen was met bepaalde plannen en haar finantieele aan vraag. Want stel eens dat „Goed Wonen" dezen grond krijgt toegewezen en straks komt die vereeniging om finantieelen steun en de Raad geeft die niet. Dan zit „Goed Wonen" met grond. Spr. meent verder, dat het bouwen van arbeiderswoningen op het Heeren bosch niet is in het belang der gemeente en van de grondexploitatie daar. Die gronden zijn aangekocht met de bedoeling om daar huizen te bouwen voor goed-gesitueerden en als daar nu grond wordt ver kocht voor arbeiderswoningen, dan zal men de gronden rondom depnsieeren. Er is daar grond ver kocht voor f8 en f9 per M2. en nu wil men dezen grond daar vlak bij gelegen verkoopen voor f2.50. Dat is toch niet in het belang van ons grondbedrijf. Spr. zegt het niet omdat de menschen hem onsympathiek zijn. maar die menschen doen bun eigen wasch en dat is een groote factor voor den verkoop van de tegenover liggende terreinen. Spr. zal dan ook nooit zijn stem geven aan deze aan vrage. De heer Van Nuland zegt dat allereerst uitgemaakt dient te worden of het Heerenbosch bestemd zal wor den voor het bouwen van arbeiderswoningen en in de tweede plaats komt dan aan de orde de aan vrage van „Goed Wonen". En spr. gaat dan wat het eerste punt betreft na, hoe de aankoop van het Heerenbosch 2% jaar geleden met enthousiasme werd verdedigd, opdat er gelegenheid zou zijn voor goed gesitueerden om rentenierswoningen en landhuisjes te bouwen. Spr. wijst in dit verband op de memorie van toe lichting geschreven en onderteekend door wethou der Schoorl, maar waar B. en W. geen andere toe lichting hadden, mag eerstgenoemde toelichting be schouwd worden als te zijn van B. en W. Na den aankoop zijn, hoewel er geen directe be hoefte cr aan was, verschillende straten aangelegd, hoewel tot op heden de Thorbeckestraat nog niet be bouwd was en het naar spr.'s meening dan ook be-- ter was geweest de kat nog uit den boom te kijken. Intusschen keurige perceelen zijn tot stand gekomen waarvoor een grondprijs is verkregen die berekend was en niet exhorbitant hoog genoemd kan worden. En spr. is het dan met de redeneering van den heer Gorter eens, dat als aan de Lauriestraat een com plex arbeiderswoningen zullen worden gebouwd, dat van invloed zal zijn op den verkoop van de terreinen aan de Oude Slotstraat. De gronden af te staan voor f2.50 a f3 minder dan ze bij den administrateur ge prijsd staan, zal een gevoelig verlies beteekenen en acht spr. een roekelooze politiek, die niet te aan vaarden is. Het zou niet alleen beteekenen het ver lies van f5000 voor dezen grond, maar ook een ver lies op den grond aan de Oude Slotstraat. Spr. acht het beter de gronden te reserveeren voor het bou wen van rentenierswoningen. Het gaat bij spr. niet tegen „Goed Wonen",, want die woningbouwvereeni ging heeft evengoed recht van bestaan als de wo ningbouwvereeniging „Schagen". De heer De Vries vraagt, of er geen aanvrage is in gekomen van de woningbouwvereeniging „Schagen". De Voorzitter antwoordt bevestigend, maar die aanvrage is later ingekomen. De heer De Vries had dat antwoord verwacht, maar waar de gemeente aan het onderhandelen was met „Schagen", is het wel eigenaardig dat nu deze aanvrage klakkeloos ter tafel wordt gebracht en over de onderhandeling met „Schagen" geen woord wordt gerept. Spr. zal dan ook vandaag niet aan de ver dere behandeling van deze aanvrage kunnen deel nemen. Spr. noemt het geen billijke en redelijke be handeling tegenover een vereeniging die een staat van dienst heeft. Het komt spr. voor dat op de ze wijze de W.V. „Schagen" in een hoek wordt ge drukt en het zou hem genoegen doen, als B. en W. dit voorstel wilden terugnemen en in de volgende vergadering de beide aanvragen tegelijkertijd ter tafel brachten. De Voorzitter meent, dat de heer De Vries eenigs- zins abuis is. Het is juist dat de heer Schmalz eeni- gen tijd geleden gevraagd heeft wat B. en W. dach ten van het bouwen van arbeiderswoningen en het plan was dan 8 woningen A en 8 woningen B. Spr. heeft dit in de eerstvolgende B. en W.-vergadering besproken, en het college juichte het plan toe. Er was al lang gebrek aan arbeiderswoningen, maar de W.V. „Schagen" had dat voor dien tijd ontkend, om dat er spoorwegarbeiders uit de gemeente zouden gaan. Het bod, als spr. dat zoo noemen mag, voor den grond, was echter niets of een heel klein beetje, de heer Schmalz noemde fl. Spr. heeft dat weer in de B. en W.-vergadering gebracht en den opzichter is opgedragen zich in verbinding te stellen met den architect Dekker, die een teekening overlegde, doch de bouw zou anders worden. Toen een week verloo- pen was, zijn de heeren Burger en Rempt gekomen en hebben medegedeeld dat „Goed Wonen" van plan was woningen te bouwen. Het bestaan van die ver eeniging was spr. bekend, maar de vereeniging had jarenlang geslapen. Deze vereeniging bood f2.50 voor den grond en hebben dat aanbod schriftelijk in gediend. De schriftelijke aanvrage die er nu van de W.V. „Schagen" is, is ingekomen na de verzending van de convocatie van deze vergadering. Spr. wil 't liefst beide partijen tevreden stellen en daarom is een conferentie met vertegenwoordigers van beide woningbouwverenigingen gehouden, doch met „Goed Wonen" viel te onderhandelen, „Schagen" wilde niet om de helft bouwen. Spr. erkent dat na het aanbod van f 1 den heer Schmalz als voorzitter van de W.V. „Schagen" geen antwoord was gezon den. De heer De Vries noemt dat een heel groot ver zuim en zegt dat de Voorzitter aan het einde van het onderhoud den heer Schmalz had toegezegd te zullen berichten tegen welken prijs de grond zou worden aangeboden. De Voorzitter weet niet dat hij die belofte over den prijs heeft gedaan, wel dat hij bericht zou zenden. De heer De Vries meent, dat het nu niet opgaat, om als spr. er niet over begonnen was, die aanvrage maar in den prullemand te gooien. De Voorzitter zegt, dat er nog een aanvrage is. De heer De Vries: Maar „Schagen" was no. 1. De Voorzitter is het hiermee niet eens, het eene verzoek was mondeling, het andere schriftelijk. De heer Gorter wijst er op. dat in beide gevallen een prijs werd geboden beneden den vastgestelden prijs en het is een goed koopmansgebruik om in dit geval tegen de eene partij te zeggen, zoó of anders niet. Het is hier weer dezelfde kwestie als we steeds met de grondaanvragen hebben gehad, laat men zich toch wenden tot den administrateur. Spr. merkt ten slotte nog op, dat hij tegenover de aan vrage van de W.V. „Schagen" hetzelfde standpunt in neemt, nl. tegenstander is van het bouwen van ar beiderswoningen in het IIeerenbosch. De heer Overtoom meent, dat de Raad, afgeschei den welke bouwvereeniging het betreft, een beslis sing kan nemen, of arbeiderswoningen in het Hee renbosch zullen worden geplaatst. Spr. meent dat de finantieele toestand van het grondbedrijf niet van dien aard is, dat de Raad zich de weelde kan veroor loven om den grond tegen f2.59 te verkoopen. We zouden op die wijze zelf het grondbedrijf in den grond boren. De Voorzitter zegt. dat het moet worden beschouwd als medewerking tot het doen bouwen van arbei derswoningen. De heer Lookman meent, dat toen eerder gesproken is over het volbouwen van de Thorbeckestraat in den Raad is gezegd, we hebben in het Ileerenbosch plaats genoeg. De heer De Vries zegt, dat er nooit over gesproken is arbeiderswoningen in het Ileerenbosch te bouwen. De heer Bakker wijst er op, dat aan den eenen kant er is een officieus aanbod en aan den anderen kant, een officieel aanbod en bij monde van den hee:- De Vries e.a. is meermalen gezegd dat men zich moet houden aan officieele. „Goed Wonen" heeft zich ge wend tot den administrateur van het grondbedrijf en het doet spr. genoegen dat B en W. deze aan vrage in den Raad hebben gebracht. Spr. gaat uit voerig na hoe in 1900 3 woningbouwverenigingen werden opgericht, doch dat de Vrijz.-Dem. door macht, invloed en voorspraak den voorrang met hun woningbouwvereeniging' „Schagen" hebben weten te krijgen en de vereenigingen ,St Christophorus" en „Goed Wonen" zich nooit hebben kunr.en ontplooien. Voor 3% jaar is in groote trekken samenwerking met S.D.A.P., V.-D. en V.B. verkregen en is door de S.D. A.P. medewerking gevraagd voor het verkrijgen van goede arbeiderswoningen, 't Was onder pressie dat de W.V., „Schagen" tot den bouw van de woningen in de Thorbeckestraat is overgegaan en verleden jaar heeft de Schager Bestuurdersbond opnieuw aange drongen op het bouwen van arbeiderswoningen. Una niem is hier verklaard dat er gebrek aan arbeiders woningen was en omdat bleek dat van „Schagen" niets was te verwachten, heeft „Goed Wonen" zich paraat gemaakt. „Goed Wonen" sliep niet en heeft officieel een aanvrage ingediend. Spr merkt op, dat als de leerjongen nooit gelegenheid krijgt om zich te ontplooien hij altijd leerjongen zal blijven. En spr. bespreekt dan hoe de arbeidersvertegenwoordigers den aankoop van het Heerenbosch hebben gesteund, een aankoop waarvan de revenuen voor den midden stand zouden zijn en het heeft nu spr. bedroefd dat de heer Gorter.in een vergadering durft zeggen dat het Heerenbosch geen plaats is voor arbeiderswo ningen. Dat is een striemende slag in het gezicht der arbeiders. Spr. wijst er op, dat de wasch van een goed geoutilleerd arbeidersgezin de vergelijking met menige wasch zal kunnen doorstaan en het is be droevend dat in het openbaar zooiets wordt gezegd. Spr. had een meer coulante houding verwacht, maar het is de stok achter de deur, het gaat er om wie zal de woningen bouwen. Wij hebben getoond tot een compromis bereid te zijn, maar het is Schmalz iiber alles. Spr. begrijpt niet hoe men het bouwen door Blokker dan wel heeft toegestaan. Het is hier de be scherming van den middenstand en het is niet eer der gebeurd, omdat de middenstanders dan hun hui zen tegen een hoogeren huurprijs kunnen verhuren. Spr. wijst op het groote gebrek aan woningen, bij tle W.V. „Schagen" zijn 20 aanvragen om woningen en bij „Goed Wonen" nu reeds aanvragen van 9 ge zinnen, die geen woning hebben. Spr. meont dus, dat Schagen" tekort is geschoten. De heer De Vries zegt dat de heer Bakker het heeft over officieus en officieel, maar wij weten nu allen, dat de "Woningbouwvereeniging Schagen een officieele aan vraag heeft ingediend; dat onderhandelingen over grond aankoop loopende waren voordat er sprake was van een aanvraag van Goed Wonen en om nu bruut-weg de aanvraag van „Schagen" maar niet in behandeling te nemen, daar doet spr. niet aan mee. Ik zeg niet, dat er voor de arbeiders geen plaats is in het Heerenbosch, maar ik zeg wel, dat de Woningbouwvereen. Schagen hare sporen op 't gebied van woningbouw verdiend heeft en dat 't niet opgaat haar nu te negeeren op de wijze als hier wordt voorgesteld. De heer Gorter zegt tot den heer Bakker, dat hij in ce vergadering der Woningbouwvereen. Schagen tegen het bouwen in de Lauriestraat was, hij heeft daar ge zegd, dat hij als Raadslid het gemeentebelang had in 't oog te houden. Maar dat neemt niet weg. dat „Scha gen" een complex woningen heeft tot stand gebracht, dat er mag wezen, en dat ic toch zeker gedaan voor de arbeiders. U zwamt maar wat in de ruimte en permit teert U allerlei uitdrukkingen, maar dat feit is niet te loochenen. En de toeslagen van de Gemeente zijn gege ven mede voor de arbeiders. Voor 1% jaar terug zijn opnieuw bouwplannen be sproken, maar de vooruitzichten waren niet gunstig, en besloot „Schagen" te wachten. Door andere perspec tieven is voor een maand of 5 terug opnieuw over bou wen gesproken, en dacht men nu den tijd weer rijp voor het stichten van woningen. Spr. handhaaft zijn be zwaren tegen het plaatsen van arbeiderswoningen in het Heerenbosch. Voorzitter zegt dat bij bijna dagelijks aanvragen om woningen krijgt, maar hij moet ze verwijzen naar de Woningbouwvereen. Schagen. De heer Gorter herhaalt, dat .Schagen" nu den tijd van bouwen dan ook gekomen achtte. De heer Lookman vraagt hoe de heer Gorter stond tegenover het bod van f 1.door „Schagen", waarop de heer Gorter zegt, den heer Lookman geen verant woording schuldig te zijn. De heer Lookman zou willen weten, welke bouwver eeniging het eerst is opgericht, wat weinig ter zake wordt geacht. De heer Bakker zegt, dat Kip 5 jaar in een noodwo ning heeft gewoond, hij stond op de lijst van „Schagen" maar nooit kreeg hij een woning, anderen wel. In 't ge schrift, dat ons thuis gestuurd werd, staat dat „Scha gen" hare sporen heeft verdiend, en goede financleele resultaten heeft bereikt, maar spr. meent dat elke ver eeniging haar eigen peultjes heeft te doppen en heeft zien rond te komen. Dat er geen cent huurdervlng is geweest, bewijst dat de arbeiders capabel zijn. Maar het feit dat Kip 5 jaar om een woning heeft gevraagd, bewijst dat de lijst slecht wordt bijgehouden, of dat er willekeur heerscht bij de toewijzing der woningen „Ter wille van de smeer likt de kat de kandeleer". Er moch ten wegens de kosten geen ledikanten bijgeleverd wor den In de woningen en Schmalz leverde toen de ledi kanten met uitsluiting van anderel everanciers. Het is hier niet anders dan dat men de macht in handen wil houden, de meerderheid zal dit wel besluiten, maar de arbeiders zullen paraat blijven. De heer Schoorl zegt dat de heer Gorter ogal zwaar laat wegen de vrees dat de naastbijgelegen gronden ge- deprecieerd zullen worden als in de Lauriestraat arbei derswoningen komen. Spr. verbaast zich daarover. Zoo iets klinkt niet aangenaam voor een klasse van men schen die blijk hebben gegeven het goede te willen en te willen medewerken In 't algemeen belang. De heer Gorter heeft ook ongelijk, en spr. kan dat aantoonen met twee grond-aanvragen, die ingekomen zijn na het bekend worden van de plannen van Goed Wonen. De aanvragers hebben niets laten blijken dat zij die plannen onprettig vonden en ook tegen de prijzen, die indertijd vastgesteld werden, zijn geen bezwaren geuit. De heer Overtoom meende dat de aanvraag van Goed Wonen wel direct behandeld kon worden;spr. Is dat eens en het verzet van den heer Gorter verwondert hem, om dat bij vroegere gelegenheden de heer G. meende dat elke aanvraag om grend onmiddellijk aan den Kaad moest worden voorgelegd. De heer Gorter interrumpeert dat hij niet over uit stel heeft gesproken. De heer Schoorl vervolgt, dat de heer Overtoom be zwaar had tegen het verlies op den grond van het Grondbedrijf. Het valt niet te ontkennen, dat volgens den berekenden kostprijs er een verlies van ongeveer f 5000 is. De heer Van Nuland: Ruim. Maar, vervolgt de heer Schoorl, is 't nu wel goed, zich daarom er van af te maken. Het zou voor het Grondbedrijf (of de Gemeente, wat 't zelfde Is) verlies beteekenen. als de Gemeente in deze geen taak had te verrichten. De Gemoente heeft een taak in deze. want er is dringend gebrek aan woningen. Spr. vraagt dan. of die f 5000 inderdaad wel verlies zijn? Hij ontkent dit en wijst op de stijging van de Persoheele belasting ten bate van de Gemeentekas. Staan we deze aanvraag van Goed Wonen toe, dan komen er 16 keurig nette woningen, die naar matige schatting aan personeele be lasting zullen opbrengen f 35 a f 40 of f 560, dat is per jaar reeds meer dan lOpct van het verlies op den grond. Spr. meent dat de gemeente dit wel kan aangaan. Men kan zeggen dat de woningen elders gezet kunnen wor den, maar spr. meent, dat er weinig keuze van grond i s; de woningen zullen er wel komen, maar veel later, de stand zal minder goed zijn, en spr. vreest dat de woningen minder gangbaar zullen zijn en de exploitatie niet zal sluiten. Spr. heeft ervaring op dit punt als wel licht geen ander. Spr. doet een beroep op den Raad aïlo opgeroepen schrikbeelden of elke gedachte aan politieke bedoelingen op zij te zetten, en mede te werken tot 't zoo spoedig mogelijk stichten van woningen. De heer De Vries, vervolgt spr. is niet tevreden over de behandeling die B. en W. de bouwvereeniging Scha gen zouden aandoen. De heer De Vries is eenzijdig in gelicht, en vergeet een belangrijk ding. Bij B. en W. staat allerminst voor de bouwvereen. in een hoek te drukken of achteruit tev stellen, maar zij zijn bemiddelend opgetreden om de twee vereenigingen tot elkaar te bren gen, zij wilden beide vereenigingen laten werken. Goed Wonen was direct tot samenwerking bereid, maar met „Schagen" was niets te bereiken, die bleef star staan op haar standpunt van alleen te willen bouwen, en dat heb ben B. en W. betreurd. Ten slotte: er moet gebouwd worden, 't maakt spr. niet uit wie dat doet, en hij staat op 't standpunt, dat als St. Christophorus ook komt met bouwplannen, ook die vereen, recht heeft op steun en medewerking van B. en W. en van den Raad. De heer v. Nuland meende B. en W. dood te slaan met argumenten van het college van enkele jaren geleden, maar men mag niet ver wachten dat B. en W. zoover vooruit konden zien. Spr. kan wel de verzekering geven, da taJs er andere bruik bare terreinen waren geweest, dat B. en W. dan In die richting gewerkt zouden hebben. Maar nu is de Laurie straat de aangewezen plaats. De heer Van Rijswijk verklaart zich voor het bou wen van arbeiderswoningen, dan zal zich als dat ge schiedt, een perspectief openen tot bloei der ge meente. Spr. wenscht echter geen 2 of 3 woningbouw verenigingen, daaruit vreest spr. een concurrentie en spr. doet zich kennen als een voorstander van een compromis der beide vereenigingen en samenwer king op andere leest, dat de eene vereeniging dit type en de andere een ander type bouwt. Spr. wil daarom nog eenig uitstel om de zaken beter te be** kijken. Voorzitter wijst op de gehouden conferentie, waar ook over concurrentie is gesproken. Spr. vreest dat echter niet, omdat de beide vereenigingen alles met elkaar kunnen overeenkomen. De heer De Vries zegt. dat de heer Schoorl hem niet heeft kunnen overtuigen dat de woningbouwver eeniging Schagen niet is gepasseerd. Met wat goeden wil had ook die aanvraag behandeld kunnen worden. Ze is minstens een 8 dagen geleden binnengekomen. De woningbouwvereeniging Schagen had recht behoo- ren te worden gedaan, alles als ze heeft gedaan om Schagen's belangen te bevorderen. Spr. zal niet voor de aanvraag van Goed Wonen kunnen stemmen als ook die van Schagen niet kan worden behandeld. Laat het ons nog een paar weken uitstellen. De heer Bakker is van oordeel, dat Goed Wonen wel samenwerken wilde. Maar waarom laat men Goed Wonen nu ook niet eens iets doen? Laat Scha gen het betere type bouwen. Maar Schagen heefteen houding aangenomen, die elk compromis afwees. Toch wil spr. het nog wel eens probeeren en spr. stelt voor de voordracht terug te nemen en te pogen om de beide vereenigingen tot elkaar te brengen. De heer Lookman is het daar niet mee eens, spr. is bevreesd dat er van een compromis niets komt. De heer Gorter meent dat er van samenwerking niets kan komen, als de heer Bakker zich niet ont ziet een bestuurslid van Schagen aan te wrijven dat hij handelt uit persoonlijk belang. Als men zich op een dergelijke wijze uit. kan er van samenwerking geen sprake zijn. Spr. keurt die uitdrukking des hee ren Bakker af. Ook de heer De Vries meent, dat voorzitter deze uit drukking niet had mogen laten passeeren. Zulke woorden mogen hier niet worden gelanceerd. De heer Schoorl brengt hulde aan het goede hart des heeren Van Rijswijk, noemt hem wat naicf in dezen, maar meent dat er van samenwerking tus- schen de heide woningbouwvereenigingen geen sprake kan zijn. Al was de kans nog zoo gering, spr. zou er voor zijn. Uitstel van de beslissing kan niet, de beide soorten huizen zijn noodig en ook de aantallen die gebouwd zullen worden Als Schagen dezelfde hou ding had aangenomen als Goed Wonen, zou spr. het nog terugnemen tot de volgende vergadering, nu heeft dit echter geen zin. De gemeente heeft de 16 woningen zoo spoedig mogelijk noodig en houdt zich vast aan die vereeniging die het verst is met de plannen. En dat B. en W. de vereeniging Schagen niet willen coupeeren, blijkt wel uit het feit, dat zij den grond oostelijk van perceel Blokker voor haar in optie hou den. Voorzitter meent dat het toch wellicht goed is nog eens met de beide vereenigingen tc praten en wil hét voorstel terugnemen. De heer De Vries: Voor 2 weken. De heer Schoorl ziet er geen heil in en wijst op de pertinente woorden van den voorzitter van Scha gen in deze. De heer Leguit acht overeenkomst niet best denk baar. Spr. was eerst niet zoo van overtuiging dat de woningen noodig waren, hii heeft zich echter laten overtuigen. Als men het wil, laat men dan nog eens probeeren om tot overeenstemming te komen. De heer Gorter doet den heer Schoorl de vraag of het woninggebrek dan niet is van recenten datum. De heer Schoorl zegt dat toen bleek dat door de opheffing van de tram geen personeel heenging en er geen woningen leeg kwamen, er behoefte aan hui zen kwam. De heer Gorter: Dus van recenten datum. De heer Schoorl: Voor 9 maanden terug en toen er gebrek bleek, was het een groot schandaal dat er niet voor woningen werd gezorgd. De heer Gorter: Het scheelt er bij u veel aan aan welken kant van dc tafel u zit. In de woningbouwver eeniging Schagen had u ook niet zulk een groot woord. De heer Schoorl: Ik gebruik niet zulke groote woor den als u. Zoo wordt nog wat door geredekaveld en komt ten slotte het voorstcl-Van Nuland het eerst in stemming om uit te spreken dat er bezwaar is om arbeiderswo ningen op het Heerenbosch te bouwen. liet voorstel wordt verworpen; vóór de heeren Van Nuland, Gorter en Van Erp. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen de heeren Gorter, Van Rijswijk, De Vries en Van Érp.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5