Aluitu Niuis- MratMii- Laltallal. De Verwerkingsinrichting en de Centrale Noodslachtplaats te Schagen. Het Oude Huis. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Woensdag 18 Maart 1931. 74ste Jaargang No. 8834 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot .'s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 2Ï330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TI5N van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen) Grnotere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zeer bevredende resultaten zijn In het eerste exploitatie-jaar verkregen. Nu het eerste jaarverslag van den Vleeschkeurings- dienst in den kring Barsingerhorn is verschenen en daarin mede tot uitdrukking komen de resultaten verkregen met de Verwerkingsinrichting en Cen trale Noodslachtplaats, zal het velen interesseeren hoe het verloop, zoowel finantieel als anderszins is geweest en daarom zullen we een en ander uit het verslag vermelden. Het verslag brengt in herinnering, dat op den lOen Maart 1930 de opening van de stichting door den heer Commissaris der Koningin ons gewest plaats vond, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden. De keuring van Vee en Vleesch. In het jaar 1930 zijn in totaal 6140 keuringen ver richt. Hiervan hebben 3972 betrekking op gezonde slachtingen, 468 op in nood gedoode dieren en 1730 op gestorven dieren. Het totaal aantal afkeuringen heeft bedragen 1230; 7 afkeuringen hbben plaats gehad bij de „gezonde slachtingen 103 bij de in nood gedoode dieren en 1120 bij de gestorven dieren. Gegroepeerd naar de diersoorten kunnen de keurin gen als volgt worden ingedeeld: 909 runderen, waarvan 273 uit nood gedood of ge storven dieren; 227 graskalveren, waarvan 99 uit nood gedood of ge storven dieren; 1545 nuchtere kalveren, waarvan 605 uit nood gedood of gestorven dieren; 421 eenhoevige dieren, waarvan 69 uit nood gedood of gestorven dieren; 2372 varkens, waarvan 524 uit nood gedood of ge storven dieren; 626 schapen, waarvan 594 uit nood gedood of ge storven dieren; 40 geiten, waarvan 5 uit nood gedood of gestorven dieren; Totaal: 6140 dieren, waarvan 2169 uit nood gedood of gestorven dieren. Bacteriologisch vleeschonderzoek heeft plaats ge had bij: 57 runderen, waarvan goedgekeurd 51 stuks 12 graskalveren waarvan goedgekeurd 10 stuks 7 nucht. kalveren, waarvan goedgekeurd 7 stuks 12 paarden waarvan goedgekeurd 11 stuks 52 varkens waarvan goedgekeurd 45 stuks 3 schapen, waarvan goedgekeurd 3 stuks Totaal 143 dieren, waarvan goedgekeurd 127 stuks. Echinococcose (blaasworm) is waargenomen in 90 gevallen, nl. 70 maal bij paarden, 10 maal bij runde ren, 10 maal bij varkens. Bij de gezonde; slachtingen werden 245 gevallen van tuberculose geconstateerd, en wel: bij runderen 140 of 22 bij varkens 105 of 5 FEUILLETON Naar het Hongaarsck van CECILE TO RM AY door J. W. JORISSEN Op eens zag hij verdrietig rond. Hij had geen ver trouwen in hetgeen hij zich zelf beloofde. Zoo dikwijls hij iets belopfd had, zoo dikwijls had hij zijn woord gebroken. Hij moest aan iemand anders zijn woord geven. Waar was Anna? Anna stond over de trapleuning gebogen en zag naar de poort Zij veranderde niet van houding, toen haar broer naar haar toe kwam. Wat doe je hier? vroeg Chrlstoffel, om haar aan dacht op zich te vestigen. Hij had haar noodig, hij wilde haar spreken. Nu dadelijk, omdat hij later mis schien niet de kracht daartoe zou hebben. Anna... Het jonge meisje keerde zich naar hem om, maar haar blik ging langs hem heen. Er komt iemand aan, zei Anna, er wordt be neden aan de poort gebeld. In dit oogenblik leefde zij zoo hevig haar eigen leven, dat haar hart de stille roep om hulp van een ander leven niet vernam. Christoffel bleef nog een oogenblik bij haar staan en begon toen te fluiten. Het oogenblik was reeds voorbij, waarin hij behoefte gevoelde om te spreken. Hij was blij, dat hij zich niet door onaangename beloften gebon den had. Hij bleef vry. Anna had er nauwelijks erg in, dat hij wegging. Wederom boog zij zich over de leuning. De hoeken van haar mond en van haar oogen trokken ongemerkt naar boven. Haar kleine gezichtje kreeg daardoor een eigenaardige, afwachtende uitdrukking. En werkelijk kwam dien dag hij, dien Anna ver wachtte. fcij zaten in de zonnekamer een beetje stijf in een halven cirkel alsof men midden op den vloer een hoe pel had gelegd. Thomas Illey had ook zijn zuster meegebracht. Chris toffel was er ook en Anna had een gevoel, alsof ieder een moest bemerken, dat zq moeite had met ademhalen Het aantal open vormen hierbij bedroeg 11. In totaal (nooclslachtingen medegerekend) werd 280 maal tuberculose waargenomen In het jaarverslag aan den Inspecteur konden de eigenaars van 34 runderen met een open vorm van tuberculose worden opgegeven. In. totaal is aan keurgelden ontvangen een bedrag van f 10858 42, waaronder is begrepen f 347.72 voor ont vangen invoerkeuringen. Meerdere malen gaf de keuring van een nood- slachting aanwijzingen voor den eigenaar cm de ge constateerde ziekte bij de nog op de boerderij aan wezige dieren te bestrijden. ln 1930 behoefde geen enkel proces-verbaal wegens overtreding opgemaakt te worden en verzoeken tot herkeuring in onzen kring zijn niet ingediend. I De noodslachtplaats. Naast de centrale noodslachtplaats zijn de bestaan de particuliere noouslachtplaatsen genandhaafd, zoo dat eiken veehouder de keus is gelaten tusschen de nieuwe slachtplaats of een der reeds vroeger be staande. De groote massa heeft de voo--deelen van de nieu we slachtplaats ingezien. Terwijl voorheen de eige naar, practiscli gesproken, geheel afhankelijk was van den houder der nuodslaeatplaats, en genoegen moest nemen met het uitbetaalde bedrag voor zijn goedgekeurde noodslachting, kan de eigenaar in de nieuwe inrichting zijn goedgekeurde bout zelf ver- koopen of laten verkoopen. Bijna zonder uitzondering 'aten de eigenaars den verkoop over aan de Directie van de Noodslacht plaats. De uitbetaling is in het algemeen bevredigend. Het goedgekeurde en het v.g t vleesch (voorwaarde lijk goedgekeurd voor verkoop in het klein onder toe zicht) wordt grootendeels betrokken door de hou ders van de oude noodslachtplaatsen. Een aanwezige koelruimte, op temperatuur gebiacht met een ammo- niak-koelmachine, kan bij een te grooten voorraad vleesch dit vleesch dagen lang tegen bederf bewaren. In bet afgeloopen jaar is aan de Centrale nood slachtplaats verkocht aan vleesch voor f 16892.49. Uit eigen kring zijn gesleril.scerd: 4 runderen we gens tuberculose; 3 varkens wegens tuberculose; 3 varkens met vlekziekte, 2 varkens om andere redenen Bovendien zijn aan de noodslachtplaats aange voerd 5 varkens, 9 runderen en 1 graskalf, welke zijn gesteriliseerd. Voor het gesteriliseerde vleesch kon steeds in onzen kring een voldoend afzetgebied worden gevonden, zoodat de opbrengst van dit vleesch zeer bevredigend is geweest. Van de ter slachting aangevoerde dieren, die in nood waren gedood, werden er 69 afgekeurd en 175 goedgekeurd en van de 804 gestorven dieren werden er afgekeurd 650 en goedgekeurd 154. en dat het bloed haar voortdurend naar het gezicht steeg. Zorgvuldig begon zij op zich zelf te letten, maar haar stem klonk heel natuurlijk, hare bewegingen waren cor rect, alsof iemand anders in haar plaats handelde. Zij werd rustiger, uit de verwarde geluiden in haar hoofd ontstonden woorden. De stem van Thomas Dley zonder de zich af van de andere en strekte zich naar haar uit, alsof hij haar aanraakte. Zij schrok. Onweerstaanbaar moest zij haar gelaat naar hem wenden. De oogen van Illey waren glanzend en diep. Slechts één oogenblik zag zij hem zoo, toen kwam een gedwongen trek op zijn gelaat en op eens. bijna onmerkbaar voor de anderen, koelde de glanzende warmte in zijn bruine oogen af. Maar Anna bemerkte het, hoewel Thomas Illey, se dert haar vader van het kantoor gekomen was, slechts met Jan Hubert sprak, die even zoo plechtig op zijn stoel zat. als indertijd in den salon van barones Geramb aan de zijde van den heer Bajmcczy. Zij spraken van de stad. Van nieuwe spoorlijnen. Van Donaubooten. Van bouwen. Van politiek. Anna had hiervan niet veel verstand. In het huis der Ulwings beteekende de staatspolitiek slechts een goed of een slecht zakenjaar. Zij zagen daarin slechts een werktuig of een hinderpaal, terwijl zij bij Illey een doel voor zich zelf scheen te hebben. Hij begon op eens drukker te praten. Tevergeefs zullen zij ons trappen, tevergeefs ons worgen, zeide hij en zijn blik werd hard. De groote vrij heid der normaden is het oorspronkelijk vaderland van mijn geslacht. Daar vandaan zijn wij gekomen. Dat kan men niet vergeten.... Anna zag hem vol spanning aan en, terwijl zij luister de, kwamen lang vervlogen herinneringen haar weer voor den geest. De vroegere winkel van grootvader Jörg. koortsige menschen en die geheimzinnige, zwaro stem, die eens, zonder woorden, haar 2iel begeesterde voor iets, dat zij niet begreep. Nu leek het haar, alsof Tho mas Illey woorden g~' aan de vroegere stem en zij be greep thans veel, van wat zij in haar kindertijd beleefd had. Ook Jan Hubert luisterde met aandacht naar de woorden van Illey en ondertusschen dacht hij aan zijn vader, bouwmeester Ulwing. Wat hij voor de stad had gedaan en gevoeld, dat voelde Illey voor het geheele land, dat zou hij voor het geheele land wil len doen. Maar zou het mogelijk zijn? Hij glimlachte even. Zoo zijn al die Hongaar- sche heeren. Ieder voor zich wil het heele land red den, maar wanneer zij ieder slechts voor een deel er van zorgden, zouden zij meer bereiken. Rustig be kritiseerde hij, bij zich zelf, zijn gast, maar luisterde De verwerkingsinrichting. Aan deze inrichting is, om het den veehouders ge makkelijk te maken, een ophaaldienst verbonden. De medewerking van de veehouders is verkre gen, door hen uit te betalen 90 van de waarde van de huid, en zoo mogelijk nog iets voor het cada- ver (maximaal f 10 per koe en paard, f 10 voor een zwaar varken). Ophaalloon wordt alleen dan in rekening gebracht, als de eigenaar een uitbetaling ontvangt voor de bout. Indien bij aanvoer van een gestorven dier de kans op goedkeuring bestaat, wordt dit in de Centrale noodslachtplaats geslacht en gekeurd. De hoop op goedkeuring is voor de veehouders een aansporing om spoedig bericht te zenden als een dier dreigt te sterven of is gestorven. Wat voorheen den grond in ging. Wekelijks worden duizenden Kilogrammen ver werkt: deze zelfde massa met verschillende micro organismen, waaronder veel pathogene (ziektever wekkende). werd voorheen begraven, maar wordt thans verhit op een temperatuur van 140 tot 145 gr. C. Dat hiermede een groot hygiënisch belang is ge diend, behoeft geen nador betoog. Het schrob- en spoelwater van den vloer, waar het afgekeurde materiaal heeft gelegen, en waar dit ma teriaal ketelklaar is gemaakt, kan worden gesterili seerd, alvorens het in de riolen afloopt naar de bio logische reiniging. Ook het vuile water uit de Centrale slachtplaats moet de biologische reiniging passeeren, alvorens het in het polderwater wordt geloosd. De voordeelen van een keuringsdienst als die van den Kring Barsingerhorn, waar direct na keuring bij de „gezonde" slagers het afgekeurde in de mee gevoerde kisten wordt gedeponeerd en wordt ge bracht naar de Verwerkingsinrichting, is ook inge zien door andere Keuringskringen, o.a. Den Helder. Ook hier is dit jaar een ophaaldienst georganiseerd voor de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen, waarbij door den keuringsambtenaar af gekeurde organen en afgekeurde kleinere dieren (kalveren, schapen, enz.) worden getransporteerd naar een centraal punt. vanwaar het op bepaalde tijdstippen door den dienst van de Verwerkingsin- ■•ichting te Schagen wordt afgehaald. De grootere dieren worden op verzoek bij eigenaren of uit de slachtplaatsen direct gehaald. De inbrengers van de grootere diren ontvangen een uitkeering op denzelf den voet als de inbrengers in den Kring Barsinger horn. Behalve met de genoemde gemeenten Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen. heeft de Kring ook een overeenkomst gesloten met de gemeenten Scher- mcrhnrn, Heerhugowaard, Alkmaar en Koedijk. Met andere gemeenten ten Noorden van Alkmaar zijn onderhandelingen gaande. De overeenkomst met het abattoir te Alkmaar is ingegaan den lsten September 1930 en voorloopig voor één jaar gesloten. Al het materiaal ook groo te dieren uit den geheelen Keuringskring Alk maar, wordt gecentraliseerd aan het Gemeente- Slachthuis te Alkmaar, vanwaar het door onzen dienst na voorafgaand bericht zoo spoedig mogelijk wordt weggehaald. De hoeveelheid materiaal door den Kring Alkmaar geleverd, is vrij aanzienlijk. Vanaf 1 Maart 1930 zijn aan de inrichting verwerkt: 39 paarden, 184 runderen, 72 kalveren, 239 nuchtere kalveren, 282 varkens, 376 schapen en lammeren en 5 geiten. Bovendien zijn aangevoerd van Alkmaar en Den Helder 98V2 kisten materiaal pl.m. 29550 K.G. (grootendeels organen). toch gretig, want er klonk vertrouwen uit zijn woor den en zijn gedachten vonden een steun in die kracht. Maar zou het werkelijk mogelijk zijn, dat het oeconomische leven bij ons er nog eens boven op komt? Jan Hubert dacht op het oogenblik alleen aan zijn zaken. Hij begon over houtprijzen te spre ken, over bouwmaterialen, over arbeidsvoorwaar den. Martha lachte verstrooid in het hoekje van den divan. Christoffel sprak zenuwachtig er tusschen door, maar zijn vader hield niet op. Thomas Illey zat beleefd te luisteren. Anna be merkte. dat hij in de richting van de console keek, naar de klok onder de glazen stolp. Angstig volgde zij zijn blik. Nog nooit had zij zoo vijandelijk snel den wijzer zien loopen. En, in dit oogenblik, begreep zij, hoe de uren zouden zijn, als zij wederom alleen bleef. Zij moest Illey iet3 zeggen, voor hij heenging, iets. dat hem terug zou brengen. Zij had er geen erg in, dat zij opstond, evenmin, dat zij naar de piano ging. Ja, zing wat, Anna, zeide Martha. Zing! riep Christoffel en was blij, dat hij zijn vader kon onderbreken. Verlegen keek Anna Illey aan. Zijn oogen smeek ten haar ook. Hunne blikken ontmoetten elkaar. Zij stonden ver van elkaar en toch had het meisje het gevoel, dat zij zich over hem heen boog, als moest zij hem, hem alleen, iets zeggen. Wat, wist zij nog niet, maar onder haar handen ontwaakte op de piano reeds het lied van Schubert. Sei. mir gegrüsstSei mir geküsst In een matte, rosekleurige wolk steeg het bloed Anna naar de slapen. Haar gelaat werd vreemdsoor tig mooi, haar ongerepte, kleine borst steeg op en verhief zich onder haar dunne kleed als een paar witte vleugels en haar stem stroomde rein, meeslee- pencl, als een diepe, stralende jeugd en de onbe wuste, heerlijke bekentenis van haar geheele liefde. Verwonderd zag Christoffel haar aan. Zoo had hij zijn bedaarde, verstandige zuster nog nooit hooren zingen. Allen zagen naar Anna. Niemand begreep, wat er gebeurde en toch was het, alsof een warm licht hen allen doorstraalde. Hoe mooi is zij, als zij zingt, dacht Thomas Illey. De menschen zien elkaar niet altijd, slechts nu en dan, telkens een oogenblik. In dit oogenblik zag Tho mas Anna. Hij werd een beetje bleek en het kwam hem voor, alsof iemand met een heete, streelende hand de lucht om zijn gezicht in beweging bracht. Zijn oogen gehoorzaamden hem niet meer, begeerig omhelsden zij het meisje. In totaal is verwerkt pl.m. 140 duizend K.G. mate* riaal. Uit deze hoeveelheid is verkregen: 37225 K.G. dier meel, 18446 K.G. vet, 1033 K.G. beendermeel. Door den heer Inspecteur van de Volksgezondheid is tweemaal een monster diermeel opgezonden naar het Centraal Laboratorium. In één van deze gevallen was het meel afkomstig van materialen dat rijk was aan pathogene bacteriën. De uitslag van het onder zoek was, dat het meel geen pathogene-kiemen bevat te. De vraag naar het product diermeel, dat aan den groothandel wordt verkocht a f 19.— per 100 K.G. af inrichting, overtreft den laatsten tijd de productie. Voor cadavers is aan de veehouders uitbetaald een bedrag van f 1122.50, terwijl van de verwerkte cada vers in totaal aan cadavers en huiden voor de vee houders is ontvangen f3059.47. Voor diermeel (4- beendermeel) is ontvangen f7449.31. Het vet heeft opgebracht f4122.20. Het finantleele gedeelte. Wat het finantieele gedeelte betreft, is het zeer moeilijk een zuivere rekening op te zetten voor den keuringsdienst, noodslachtplaats en verwerkings inrichting, daar de werkzaamheden te veel ineen grij pen. Verschillende malen wordt er tijdens den ophaal dienst gekeurd en werkzaamheden in noodslacht plaats en verwerkinginrichting behooren dikwijls tot de afwerking van de keuring. Om een zoo zuiver mogelijke scheiding te maken, zijn voor den keuringsdienst de cijfers overgenomen van 1929, toen reeds de negen aangesloten gemeen ten één keuringskring vormden en de uitgaven uit sluitend den keuringsdienst betroffen. Het resultaat is dan, dat de keuringsdienst een winst oplevert van f337.53. Voor noodslachtplaats en verwerkingsinrichting zijn uitgaven, speciaal voor een der beide onderdeelen, op afzonderlijke rekening geboekt. De overige uitgaven werden gelijk verdeeld, terwijl de rente en het vernieuwingsfonds a f2000.—, voor ongeveer 1/3 ten laste kwam van de noodslachtplaats en voor 2/3 van de verwerkingsinrichting. Deze verdeeling is genomen naar de stichtings- kosten. De noodslachtplaats eindigde zonder winst of ver lies, de verwerkingsinrichting gaf een verlies van f 883.92. Het totale verlies van f546.39 wordt overgebracht op de rekening 1931. In deze rekening is de verplichte aflossing van f4167— niet in aanmerking genomen, omdat zij ten laste komt van de rekening 1931. Daar de inrichting 9 maanden heeft gewerkt, zou de exploitatie met f 3125.25 moeten worden belast om oen zuiver beeld te ge-ven. Dit jaar moet evenwel als proefjaar worden beschouwd, omdat de eerste maan den werden gemist en in het begin niet in die ruime mate werd gebruik gemaakt van de noodslachtplaats, terwijl ook de buitengemeenten nog niet alle aan de Anna begreep dien blik niet en toch trof hij haar. Toen was het lied uit. En in de stilte bekoelde bij na plotseling het wezen van Anna. Haar groen blauwe oogen zagen koud in het rond, haar wenk brauwen werden onbeweeglijk. Toen zij Illey aanzag, was haar gelaat ondoordringbaar gesloten. Zij wilde bedekken, wat zij uit zich zelf getoond had, alsof zij zich er voor schaamde. De anderen zetten ook weer een gewoon gezicht. Alles werd alledaagsch gewoon. Netti bracht de lamp binnen. Het was avond. Een week was nog niet geheel voorbijgegaan, toen Thomas Illey weer naar het oude huis ging. Hij kwam alleen, Martha was naar buiten gegaan. Naar de moeder van haar bruidegom, zei Illey. Een lange verkeering. Van den herfst is de bruiloft Een zorg minder. Daarna sprak hij er niet meer over. In 't algemeen sprak hij weinig. Ook Anna sprak niet veel, maar toch was de stilte tusschen hen vroolijk en gelukkig. De breinaalden van juffrouw Tini sloegen snel te gen elkaar onder de lampekap en de uitdrukking van haar strak, lang gezicht was, als wanneer oude menschen door het venster naar de lente kijken Anna beefde meermalen, alsof de man met zijn blikken haar bij haar naam noemde. Over het bor duurraam heen lachte zij tegen Thomas, dan boog zij haar hoofd weer en de steenen in haar ringen glinsterden regelmatig in het lamplicht, telkens als zij den zijden draad in de hoogte trok. Jan Hubert kwam van het kantoor. Mejuffrouw Tini stak de breinaalden in het katoenfluweel en stond op Haar voetstappen weerklonken in de gang en Jan Hubert begon weer te spreken over de zaak, over de stad, over de bouwerij. Om dezen tijd luisterde Anna voortdurend naar het tikken van de klok. Als zij alleen was geweest, met Thomas Illey, zou zij naar de klok zijn gegaan en den wijzer teruggezet hebben en daarmee zou zij alles verteld hebben, wat zij niet kon zeggen. Maar zij waren nooit alleen. Alleen als zij zong, kon zij' Thomas iets zeggen. Begreep hij het? Hoorde hij haar graag? Zij wist het niet. Illey was anders als de anderen, die zij tot nu toe had leeren kennen. Ais hunne oogen elkaar in de stilte ontmoetten, voelde zij zich heel dicht bij hem. Als zij met elkaar spraken, leek het haar, alsof zij ver van elkaar verwijderd waren en hunne stem men over groote afstanden tot hen moesten komen, zoodat hunne woorden onderweg geheel koud wer den. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1