Borst Allerlei. Het vergaan van de Viking. Hoe zal de Tarwewet worden uitgevoerd? Ministerieele scheldpartijen Het moordproses Tetzner. Onderwijs lichamelijke oefening. Opcenten tabaksaccijns op cigaretten. Het drama in den Amsterdamschen toren. inrichting leverden. In den loop van het jaar mocht de inrichting zich in steeds toenemende belangstel ling verheugen. Ook de finantieele uitkomsten deelden in de alge meens malaise, door zeer slechte prijzen voor meel, vet en huiden. De destructor werkt nu over 15 gemeenten en zul len zich in de toekomst nog 7 of 8 gemeenten aan sluiten, terwijl Je capaciteit grootere aansluiting, dan hierboven genoemd, toelaat. Hierdoor zal op grootere capaciteit, dus góedkooper kunnen worden gewerkt. Voor de gemeente op zich zelve beschouwd, zullen de kosten bij vroeger vergeleken, weinig verschil ma ken, daar nu geen kosten meer behoeven te worden gemaakt voor begraven en desinfccteeren en kan zij op een zeer gemakkelijke en goedkoope manier profi- teeren van de hygiënische voordeelen, welke de destructor biedt. De inrichting mocht een buitengewoon druk be zoek ontvangen. Vele autoriteiten en adviseurs van keuringskringen, landbouwverecnigingen en andere belangstellenden kwamen de inrichting bezoeken en waren steeds vol lof over hetgeen hen werd getoond. De verslaggevers, de hceren P. de Boer, directeur en Joh. de Veer, secretaris-penningmeester, wekken tenslotte diegenen op tot een bezoek, waar het vraag stuk van destructie nog niet is opgelost, om, alvorens een beslissing te nemen, ingelicht te worden over de voordeelen welke kleinere inrichtingen kunnen bie den. De kapitein en 117 man op Horse Island aan gekomen. Velen hunner echter gewond. Moedig gedrag van de 18-jarige marconiste. Omtrent het vergaan van de robbenvanger „Viking" bij de kust van New-Foundland ,zie ook elders in dit nummer) worden nog de volgende bijzonderheden ge meld: Na urenlang op de ijsschotsen te hebben rondgezwalkt en na ontzettend te hebben geleden, zijn thans kapitein Kean en 117 leden der bemanning van den robbenvaarder „Viking" die nabij White Bay is vergaan, op het Horse eiland aangekomen. Springend van schots tot schots slaagden zij er In, den vasten wal te bereiken; velen hun ner, onder wie ook de kapitein, zijn ernstig gewond. Bij het aanbreken van den dag werd gister op ongeveer 5 mijl afstand van de kust een kleine visschersboot op gemerkt, waarin zich 7 man bevonden. Vijf schenen ernstig gewond te zijn. De boot poogde Horse Island te bereiken. Het bericht van het ongeluk en ook dat van de red ding van een deel van de bemanning is door een 18-ja- rig meisje de wereld ingezonden. Zij doet dienst als te lefoniste op het radio-station op dit eenzame punt. Zij is 24 uur op haar post gebleven. Terwijl ze de berichten over seinde, bleef ze tegelijk ^uitkijken over de zee. Aan haar is het te danken, dat zoo snel hulp kon worden gezonden Een Reuterberlcht uit New York meldt, dat mej. Bar- lett, de dappere telefoniste, in een interview heeft ge zegd, dat zij Zondagavond om 9 uur op zee een hevige ontploffing hoorde. Men kon in de duisternis niets ont waren, maar Maandag bij het aanbreken van den dag merkte men het schip op, dat vrijwel uitgebrand was en ten slotte bleek, dat het de „Viking" was. Maandag, ge durende den heelen dag, deed de bemanning wanhopige pogingen om Horso Island over het ijsveld te bereiken. De kapitein is ernstig gewond. Hij is door de kracht van de ontploffing van de brug geslingerd en 12 voet verder op het ijs terecht gekomen. Ook vele andere le den van de bemanning zijn ernstig gewond. Volgens een ander telegram zijn de overlevenden door de bewoners van Horse Island onder dak gebracht. Vele geredden zijn gewond of ziek van de doorgestane ellen de. De toestand van den kapitein is ernstig. De boots man ligt nog altijd met een zware beenbreuk op een Ijsschots en kon nog niet gered worden. Het gebrek aan geneesmiddelen laat zich sterk gevoelen. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. De motorrijder gedood Gisteravond kwam de motorrijder D. A. K., hout handelaar te Westendorp, op den straatweg tusschen Varsseveld en Doetinchem in botsing met een auto. De heer K. was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De auto werd beschadigd. EGMOND AAN ZEE BEHOUDT ZIJN GEMEENTELIJK ELECTRICITEITSBEDRIJF. Dc gemeenteraad van Egmond aan Zee heeft met 7 tegen 3 stemmen besloten het gemeentelijk elec- triciteitsbcdrijf niet over te doen aan het provinciaai bedrijf to Bloemendaal. Men achtte het aanbod van het P.E.N. noch in het belang der ingezetenen noch in het belang der gemeente. Boerderij. Hoofdgedachte van da regeering is, dat de boeren zelf de controle op de tarwe- vorbouwors uitoefenen. In het „Ilsbl." lezen wij, hce de regeering zich Je Uitvoering van de Tarwewet denkt, liet blad schrijft o.m.: De hoofdgedachte van de regeering is, dat de boe renstand, die zelf zoo graag een maalgebod heeft ge wild, ook zelf de controle op de tanveverbouwers en op de aflevering van de tarwe aan de meelfabrieken- moet ter hand neinen, opdat de boeren dan ook zalf de verantwoordelijkheid zullen hebben te dragen voor de manier waarop de Tarwewet wordt uitge voerd! De regeering is verder van de idee uitgegaan, dat er een bepaalde „tarwe-organisatie" moet worden gesticht, oen „Tarwe Centrale voor Nederland". De regeering zal deze Tarwe Centrale officieel er kennen en wel zóó, (lat als binnenlandscbe tarwe al leen en uitsluitend zal worden erkend de tarwe, wel ke geleverd zal worden door dit uit de landbouw organisaties gevormde lichaam. Deze Tarwe Centrale zal voor gehéél Nederland optreden als verkooper van tarwe, terwijl als kooper zal optreden hoofdza kelijk één meelfabrikant, die ook voor zijn collega's *al koopen. de zoo belangrijke vaststelling van den tarwe- frijs zal het. dus in hoofdzaak gaan tusschen den voorzitter van de Centrale, ir. Louwes en dien meel fabrikant, die samen den prijs en de classificatie der tarwepartijen zullen moeten accordeeren. Daarbij zal als maatstaf worden aangenomen een door de regee ring aangegeven richtprijs en wel f 12 per 100 kg. tarwe voor den boer. De oogst 1930. Speciale opmerking verdient bij dit alles het feit, dat alles in handen wordt gelegd van de organisaties, doch dat de individueele tarwe-verbouwers recht streeks geen invloed zullen hebben op den gang van zaken. En verder, dat het do bedoeling is (de minis ter heeft nog geen besluit genomen) de Tarwewet ook van toepassing te doen zijn op de nog op de boerde rijen aanwezige voorraden tarwe uit den oogst 1930. Deze zal geïnventariseerd worden door plaatselijke commissies. Daartoe zullen aan da boeren vraag-for- Woelige tooneelen in de Belgische Kamer by do bespreking over de verlaging der ambtenaarssalarissen. De Brusselsche corr. van de N.R.Ct. meldde gister avond: De socialistische Interpellatie over de regeerings- maatregel, strekkende tot verlaging der salarissen van het rijkspersoneel met 6 pet. gaf Dinsdagmiddag in da Kamer aanleiding tot woelige tooneelen. Op zelcer oogenblik ontaardde de discussie in een algemeene scheldpartij. In antwoord op socialistische aanvallen schreeuwde minister Lippens, één der socialistische in- terpellanten, den Brusselschen afgevaardigde Uitroever toe, dat hij een boeventronie heeft, terwijl de socialisti sche oud-minister Huysmans minister-president Jaspar uitschold voor bediende van de Société Générale de Bel- gique. Huysmans werd tot driemaal toe tot de orde ge roepen en de zitting moest worden geschorst. Bij het later door de socialisten geëisohte appèl nomi naal over de geldigheid van den presidentieelen maat regel tegen Huysmans bleek het voor de voortzetting der discussie vereischte aantal Kamerleden niet meer aanwezig te zijn en moest het debat worden verdaagd. In de Kamer viel een sterke strooming tegen de 6 pet. waar te nemen. Verscheidene liberale leden schaarden zich tijdens de discussie aan de zijde der oppositie en ook bij de katholieke Vlaamsche democraten bleek men niet zeer enthousiast Toch acht men het niet waar schijnlijk, dat het kabinet Jaspar op deze kwestie zal vallen, daar de socialisten er niet voor voelen In deze periode van scherpe oeconomische crisis op één of an dere wijze aan het bewind te komen of een deel der rc- geerlngsverantwoordelijkheid te dragen. DE VERMINDERDE BEVOLKING VAN KONSTANTINOPEL. Tengevolge van economische malaise. Bij de opstelling van de kiezerslijsten voor de aan staande Turksche verkiezingen is gebleken dat Kon- stantinopel 5SO.OOO inwoners telt. Dit beteckent een vermindering van 120.000 zielen in 3Va jaar tijds. Het zijn voornamelijk niet-Mohammedanen die de stad in verband met de oeconomische malaise hebben ver laten. RUZIE TUSSCHEN ANTI-FASCISTEN. Een schot. Uit Versailles: In het park van Versailles is de anti-fascistische Italiaan Lorenzo ernstig door een landgenoot, even eens een anti-fascist en Valcncio genaamd, gewond. Lorenzo verklaarde dat Valencio tot hem had ge zegd: „Je bent een vuile verklikker", en op hem had geschoten. HET SPOORWEGONGELUK BLJ MARSEILLE. Geen ernstig gewonden. Uit nadere berichten in de Fransche bladen over het spoorwegongeluk Maandagmorgen vroeg bij Mar- seille, waarover we reeds in ons nummer van gister mededeeling deden, blijkt dat het ongeluk gebeurd is met den sneltrein ParijsVentimiglia, die den vori- gen avond te ruim 5 uur was vertrokken. Acht reizigers werden door glasscherven gekwetst. Nadat hun een noodverband was aangelegd, zette de trein de reis voort naar Aubagne, waar de dokter der maatschappij de gewonden verzorgde. DOODELIJK ONGELUK OP OVERWEG. De boomen waren niet gesloten. De personentrein Munster—Hamburg is gisteroch tend bij Stenshorn op den spoorwegovergang van den straatweg BremenOsnabruck in botsing gekomen met een vrachtauto. Van de inzittenden van den auto, die over een afstand van 20 M. door de locomotief werd meegesleurd, werden twee personen zwaar ge wond en één gedood. De gewonden bleken tevens he vige brandwonden te hebben opgeloopen, ten gevolge van het feit, dat de benzinetank was geëxplodeerd. Oorzaak van het ongeluk was, dat de overwegwach ter was afgelost zonder dat hij te voren de boomen had gesloten. muiieren worden uitgereikt, die voor het heele land uniform zijn en opgemaakt door een rechtskundige; do hoeren moeten daarop aangeven, hoeveel bunder tarwe zij in 1930 hebben verbouwd, hoeveel tarwe zij hebben verkocht daarvan en aan wien, hoeveel zij nog in voorraad hebben, hoeveel eigen zaaizaad zij reeds hebben verbruikt en hoeveel tarwe en van wien zij hebben bijgekocht Deze formulieren moeten door handteekening bekrachtigd worden. Daardoor nemen de boeren dan tevens de verplichting op zich, om geen tarwe meer naar of van hun boerderij te ver voeren of weg te brengen zonder toestemming van de Tarwe-organisatie. Bovendien verplichten zij zich, eventueele controle in hun schuren toe te staan. Verder zal er worden bepaald, dat de boeren mon sters van hunne partijen moeten inleveren bij de plaatselijke commissies en moeten opgeven, of de tar we nog langer en of kortoren tijd kan worden bewaard op de boeredrij. Do oogst 1931. Voor den oogst 1931 zal iedere boer weer formulie ren moeten invullen, waarop hij allerlei gegevens moet invullen noodig voor een juiste inventarisatie der met tarwe beteelde oppervlakte. Zoo zal hij o.a. moeten opgeven de kadastrale nummers der ta.rwe- perceelen. Wanneer begint het? Dat is natuurlijk voer de hoeren, die op geld zit ten te wachten, een belangrijke, maar voor de orga nisatoren een moeilijke vraag, wantals men te vroeg begint is het nog aanwezige restje van den ouden oogst al lang en breed opgesoupeerd vóór de nieuwe er is! Pin dan zou men in dien tusschen- tijd het heele maal- en menggebod weer een poosje moeten stopzetten wegensgebrek aan inlandsche tarwe! De heer Louwes nu heeft verder uitgerekend of geschat, want er is nog geen inventarisatie dat er nog een oude voorraad moet zitten, genoeg voor vier maanden, tenminste als de regeering een laag een zéér laag maalcijfer decreteert. Dat heeft boven dien het voordeel, zoo wordt verder geredeneerd, dat de bakkers en het broodetende publiek al vast wat geleidelijk er aan „wennen". De quaestie is dus: hoe langer het maalcijfer, hoe eerder kan men beginnen, want dan kan men de bestaande voorraden verdeelen over een langere periode, totdat de nieuwe oogst komt. nl. 15 September October. Alles, wat wij hierboven hebben aangegeven, moet nog ministerieel worden goedgekeurd en in een Alg. Maatregel van Bestuur worden vastgelegd, doch men is reeds zóó ver gevorderd, dat de verschillende pro vinciale commissies reeds door de samenwerkende centrale organisaties zijn benoemd. Misdaad om verzekeringsgeld. Het ver koolde lijk in de verbrande auto. Onder groote belangstelling begon gistermorgen voor de rechtbank te Regensburg het met spanning ver wachte porces tegen den koopman Erich Tetzner en zijn echtgenoote wegens moord en poging tot moord, alsmede wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaat schappij. Zooals we reeds gister uitvoerig hebben meegedeeld, had Tetzner Indertijd op een afgelegen weg iemand in zijn auto gelokt en zijn slachtoffer vermoord. Toen had hij den auto met het lijk van den vermoorde erin in brand gestoken, waardoor het lijk onherkenbaar werd, waarna hij zonder spoor achter te laten naar het buiten land verdween. Zijn vrouw, die mede in het complot zat, inde. nadat was vastgesteld, dat het lijk in den verbranden auto dat van Tetzner zelf moest zijn, de zeer hooge verzekerings premie en voegde zich bij haar man. Het bedrog werd echter ontdekt en beide schuldigen werden gearresteerd. De belangstelling was gistermorgen zoo groot, dat het plein voor het gerechtsgebouw door een cordon van po- litie-agenten moest worden afgezet De pers was zeer talrijk vertegenwoordigd, terwijl men zich ook in rechterlijke kringen voor dc zaak interes seerde, want talrijke juristen, waaronder de voorzitter en de officier van justitie te Neurenberg, waren in de zaal aanwezig. Erich Tetzner werd geboeid binnengeleid. Hij maakte een keurig verzorgden indruk. Zijn vrouw, die haar man voor het eerst na langen tijd weerzag, huilde zacht, toen zij in de beklaagdenbank naast hem plaats nam. Bij den aanvang van de behandeling verzocht de ver dediger van mevr. Tetzner de rechtbank, geen gebruik te willen maken van de verklaringen van den deskun dige Dr. Bunz. Dit verzoek werd echter afgewezen. Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, be gon het verhoor van Erich Tetzner. Hij sprak zoo zacht, dat de voorzitter hem herhaaldelijk moest vragen lui der te spreken. Tetzner verklaarde, dat hij reeds zijn schoonmoeder, wier dood elk oogenblik te verwachten was, voor tien duizend mark had willen verzekeren. Hij ontkende be slist, dat hij zijn eigen moeder voor vijftienduizend mark had willen laten verzekeren. Hij deelde vervolgens iets uit zijn eigen leven mee. Als vertegenwoordiger van het Pestalozzi-Verslag had hij in Saksen voor deze uitgeverij boeken verkocht, doch daar mede slechts weinig verdiend. Zijn vrouw had hij geheel onbekend gelaten met zijn plannen om met behulp van zijn auto de verzekeringmaatschappij op te lichten. Bij het verdere verhoor van Tetzner trachtte hij steeds zichzelf zooveel mogelijk van schuld te ontlasten. Met zijn vrouw voerde hij een vrij welvarend leven. Verschillende beschuldigingen sprak hij tegen. Hij had zijn vrouw nooit medegedeeld, hoe hij zijn plan dacht uit te voeren. Hij had zijn vrouw nog nooit ge- hypotiseerd en was zelf nooit onder hypnose gebracht. In de periode van 22 October tot 6 November 1929 had hij zich bij vier verzekeringsmaatschappijen voor in totaal 415.000 mark laten verzekeren. Vervolgens plaatste hij in de „Chemnitzer Neueste Nachrichten" een advertentie, waarin hij reisgezelschap vroeg. Aanvankelijk wilde hij dengeen, die hierop af zou komen, voor zijn doel gebruiken. Na eenige aarzeling weigerde de man, die zich het eerst had aangemeld, echter op zijn voorstel in te gaan. Vervolgens schilder de Tetzner zijn overval op den handwerksman Alois Ertner. Hij herinnerde zich nog alle bijzonderheden en liet plastisch met gebaren zien, hoe hij nog getracht had zijn slachtoffer een boord en das om te doen, opdat hij meer op hem zou lijken. Met een ijzeren stuk\ ge reedschap van den auto had hij op Ertner ingeslagen, die zich echter verweerd had en hemd aarbij zelfs aan het oog had verwond. Zonder omwegen gaf Tetzner toe, dat hij het voorne men had Ertner te dooden. Hij had zijn vrouw medege deeld, dat hij de wond aan zijn oog bij een vechtpartij had opgeloopen. Tot zoover kwamen de verklaringen, die Tetzner gis termorgen aflegde, overeen met zn mededeelingen tij dens het voor-onderzoek. Zijn beschrijving van den moord zelf week in bijzonderheden echter ver af van zijn eerste mededeelingen. De andere verklaring luide namelijk, dat hij een man, dien hij niet kende, op den weg had overreden. Den zwaar gewonden man zou hij toen in den auto hebben gedragen en nadat de man nog een tijdje had liggen te steunen, was het stil geworden. Toen eerst zou hij op het idéé zijn gekomen den wagen met het stoffelijk overschot van den onbekende in brand te steken. Bij het verdere verhoor verwonde Tetzner zich echter meer in zijn eigen verklaringen. De voorzitter merkte op, dat hij vroeger toch had toegegeven, terwijl hij thans beweerde, den wagen slechts in brand te hebben gestoken om te verbergen dat hij een mensch had dood gereden. Na haar man werd mevrouw Tetzner gehoord, die langen tijd geen woord kon uitbrengen en steeds weer opnieuw door huilkrampen werd bevangen. Eerst nadat de president haar met moeite tot kalmte had gebracht, verklaarde zij, dat haar man met groote hardnekkigheid steeds weer opnieuw op zijn plan was terugekomen. Zij zelf was zenuwziek, had een zeer zwakke wil en had tenslotte toegegeven. Van een hyp notiseering door haar man kon zij niet spreken; zij was slechts zwak geweest. Tegen de comedie bij de begrafenis van den onbekenden man hij zij zich verzet. Slechts uit angst en medelijden met het lot van den ongelukkige had zij zooveel tranen vergoten. Hiermede was het verhoor van beide beklaagden af- geloopen. In het geheel zijn 21 getuigen gedagvaard benevens vijf deskundigen. Het proces zal minstens twee dagen duren. PRETTIGE TOESTANDEN. In den raad van Essen. In den gemeenteraad van Essen is het den laat- sten tijd zoo herhaaldelijk tot tumult gekomen, dat het gemeentebestuur in de zaal een sirene heeft la ten aanbrengen om zoo noodig weerbarstige leden, die doorspreken, ook als de voorzitter hun het woord heeft ontnomen, te overstemmen. De sirene is zoo aangebracht, dat onbevoegde haar niet buiten wer king kunnen stellen. DOOR WOLVEN VERSLONDEN. Volgens een bericht uit Beiroet zouden vier auto mobilisten, die van Mosoel onderweg waren naar Syrië en die in de Syrische woestijn door een onweer waren blijven steken, door wolven aangevallen en verslonden zijn. Hun gebeente heeft men in de woestijn gevonden. BRAND IN EEN AMERIKAANSCH SANATORIUM. Vijf dooden. Bij een brand in een sanatorium te Jamestown (Rhode Island) zijn vier zieken en één bediende in de vlammen omgekomen. ONTSPORING VAN EEN SNELTREIN. Een sneltrein van Philadelphia naar New York is gisteren bij Bristol in Pennsylvanië on.spoord. Ver scheidene passagiers hebben ernstige kwetsuren opge loopen. Eenige wagens zijn van den spoordijk geval len. Verzoek om vrijstelling ook na 193b. Reeds 216 gemeenten hebben adhaesie betuigd aan het verzoek van den gemeenteraad van Arnemuiden om ook na 1 Januari 1936 de mogelijkheid van vrij stelling van het geven van onderwijs in de lichame lijke oefening te laten voortbestaan. Een nieuwe nota van wijziging. Inwer kingtreding uitgesteld tot 1 Juni. Bij tweede nota van wijziging van het wetsontwerp inzake aanvulling van de leeningwet 1914 en heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten wordt voorgesteld de invoering der nieuwe heffing in plaats van op 1 April te stellen op 1 Juni 1931, daar verwacht wordt dat voor het gereedmaken en distri- bueeren van de voor de uitvoering van de wet benoo- digde aanvullingszegcls een zoodanige tijd vereischt wordt, dat de invoering der nieuwe heffing veilig heidshalve niet vroeger gesteld moet worden dan op 1 Juni. Voorts wordt het wenschelijk geacht met het oog op de ter uitvoering van de wet uit te vaardigen voor schriften dat de wet zoo spoedig mogelijk na haar totstandkoming in werking treedt weshalve aan het ontwerp een nieuw artikel VIII wordt toegevoegd, lui dende: „Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkondiging". Een verrassende wending in deze zaak. De vermoedens, dat hier misdaad in het spel is, versterkt. De instructie tegen den I-Iaagschen leidekkerspa troon G. M., verdacht van zijn compagnon A. Arken bout in deen toren van de Gerardns Majellakerk op het Am'bonplein te Amsterdam van het leven te heb ben beroofd, duurt nog voort. Dezer dagen is er volgens de Nieuwsbron in deze zaak een verrassende wending gekomen. M. heeft n.1. aan een mede in het Amsterdamsche huis van bewa ring vertoevende gedetineerde een briefje ter hand gesteld, waarin hij dezen trachtte om te koopen tot het afleggen van een valsche verklaring, waardoor de vermoedens tegen W. zijn gewezen knecht, zouden worden versterkt. M. had dit briefje verstopt in een stuk brood, dat hij dik met boter, hem uit de cantine verstrekt, had be smeerd. Tijdens het luchten trachtte hij dit stuk brood aan den medegedetineerde te overhandigen, hetgeen een bewaker zag. Deze nam het brood in beslag en ontdekte het briefje, dat aanstonds aan den rechter- commissaris is ter hand gesteld. GEGUND. Door de Directie van de Ned. Spoorwegen is gegund aan N.V. Willem Geel's Aannemersbedrijf te Aerden- hout, het omhoogbrengen van de bestaande voet- en bagagebrug tusschen het 2e en 3e perron en het wijzir gen van de bijbehoorende onderbouwen en bordessen', het verlengen van deze brug tot boven het perron, het wegbreken van de bestaande trappen, het wijzigen van bestaande en het maken van nieuwe liftkuilen, het maken van de overkapping van het 2e perron te Alkmaar. BAKKERSSTAKING TE ATHENE. Alle bakkerijen dcor de regeering in be slag genomen. V.D. verneemt uit Athene: Te Athene is plotseling een algemeene bakkerssta king uitgebroken. De regeering heeft echter besloten in elk geval zorg te dragen voor de broodvoorzie ning der hoofdstad en heeft daarom beslag laten leg gen op alle bakkerijen in Athene. DE WERELDGOUDVOORRAAD. Het goud stap.elt zich tegenwoordig in de banken op. De tijden, dat er bankbiljetten zonder dekking werden uitgegeven zijn voorbij. Aan de spits staat de Banque de France, die aan het einde van 1930 een goudvoor raad in zijn kelders aanwezig had van bijna 5% mllli- ard gulden, wat meer dan een milliard meer is dan op het einde van 1929. Frankrijk heeft in het afgeloo- pen jaar meer goud binnen gekregen dan er op de geheele wereld, aan nieuw goud werd gevonden. Frank rijk heeft bijna al het goud aangekocht, dat in Zuid- Afrika, het hoofdgoudland, werd gewonnen. Een vierde van de Fransche goudaanwas is uit Duitschland af komstig. Een zesde van de gezamenlijke voor finan- cieele doeleinden beschikbare goudvoorraad is nu eigen dom van Frankrijk. De V.S. van Amerika hebben hun goudvoorraad met 800 millioen gulden kunnen vergrooten en bedraagt thans bijna 12 milliard gulden. Aan het einde van 1930 beschikten Frankrijk en Amerika over meer dan procent van de wereldgoudvoorraad. Terwijl de goud vermeerdering van Frankrijk hoofdzakelijk uit Enge land en Duitschland kwam, heeft Amerika zich hoofd zakelijk uit Oost-Aziatisch en Latijnsdh Amerika verrijkt. De totale wereldgoudvoorraad voor financieele doel einden bedroeg aan het einde van 1930 ongeveer dertig milliard gulden, dat beteekent een stijging van 900 millioen bij het vorige jaar. Deze goudaanwas is niet uit de verhoogde goudproductie te verklaren, het schijnt dat goud, dat vroeger voor smeedwerken bestemd was, ter beschikking van de wereldgoudmarkt is gesteld. Dit feit slaat hoofdzakelijk op Sovjet-Rusland, wiens goudvoorraad in 1930 van 370 millioen gulden tot meer dan 600 millioen gulden is gestegen, zonder dat groote goudaankoopen hebben plaats gevonden of een ver hoogde uitvoer groote massa's deed binnenstroomen. Men neemt aan, dat beduidende goudmassa's in den vorm van juweelcn en dergelijke waarden voor de Rus sische financieele politiek werden dienstbaar gemaakt. GEHEIMEN DER EDELSTEENEN. Vroeger geloofde men, dat edelsteenen een geheime kracht bezaten. De diamant, die aan den linkerarm werd gedragen, gold als een talisman tegen vergift en booze geesten. De agaat beschutte tegen booze gedach ten en de personen, die hem droegen, konden niet liefdesdranken worden. De robijn zou koudheid en het bergkristal duizeligheid verdreven hebben. De topaas beschutte de kuischheid, de smaragd was een middel tegen vallende ziekte en de chrysoliet deed de melan cholie verdwijnen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2