Uitgevers: N.V. ?.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De primaire weg Schagen—Niedorper Verlaat, Gemengd Nieuws. De ramp met de „Viking". Schip vergaan bij het eiland Man. Weer een brand in een Amerikaansche gevangenis. Tetzner ter dood veroordeeld. Vechtpartij in Hamburg's Raad. Binnenlandsch Nieuws. Ongeluk te Rotterdam. Dure klanten. Inbraak in Den Haag. De uitvoering der Tarwewet Winkeldief te Rotterdam aangehouden. Donderdag 19 Maart 1931. SCHAGER Alitimi Ritus- 74ste Jaargang No. 8835 COURANT. limit- Laiilmhlii Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Lósse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Het wetsontwerp tot onteigening aange nomen. Door de Eerste Kamer is zonder hoofde lijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg en de ver betering van een weg van Schagen naar het Niedorper Verlaat, en wel in de ge meenten Schagen, Barsingerhorn, Ha renkarspel en Oude Niedorp. Nog 18 vermisten. Overlevenden gevonden In den achtersteven. Volgens een schatting van de autoriteiten te St. Johns werden er gisterochtend vroeg nog slechts 18 man ver mist van de bemanning van de Viking, welke 142 kop pen telde. De Amerikaansche onderzoeker Henry Sar gent, die tot de filmgroep behoorde, welke zich aan boord van het schip bevond, is met twee verdere overlevenden, de marconist en een filmoperateur, gevonden in de over blijfselen van den vernielden achtersteven. Men hoopt, dat nog meer nakomers zullen aankomen. Een stoom schip heeft vijf menschen op een ijsschots gezien en vijf anderen in een kleine boot. Hulpmaatregelen tot redding van deze tien menschen zijn eerst bij het aanbreken van den dag mogelijk. De marconist op Horse Island, die vierentwintig uur aan een stuk aan zijn toestel gezeten heeft, blijkt een jonge man te zijn en geen jong meisje, zooals eerder gezegd is. De vergissing is ontstaan door dat de officieele lijst van post- en telegraafambtenaren ten onrechte van „miss" Barlett spreekt. De bladen, die Barlett geïnterviewd hadden, wisten ook niet beter, daar de interviews draadloos afgewikkeld waren en zij den marconist niet gezien hadden. De daad van zelfopoffe ring van Barlett blijft natuurlijk even mooi, of hij nu een jongen of een meisje is. Tegenstrijdige berichten. Nog 34 vermis ten. Volgens de officieele lijst worden er nog 34 opvaren den van de Viking vermist, o.w. de hoeren Frissell, di recteur van de filmmaatschappij, die zich met haar per soneel aan boord bevond, en Penrod, operateur dier maatschappij, Voorts behoort tot de vermisten een jon gen van 12 jaar, die als verstekeling aan boord was. Een moeilijke hulpverleening. Reuter seint nader uit New York: De reeders van de „Viking" hebben een draadloos be richt ontvangen, meldend, dat de toestand van het ijs veld afschuwelijk is. Zes reddingschepen slaagden er niet in zich een weg door de ijsschotsen te banen. De be woners van Horse Island zullen trachten de schepen te bereiken om levensmiddelen te halen. De overlevenden van de „Viking" worden verpleegd door de vrouwen van de eilandbewoners, doch levens middelen en medische artikelen zijn dringend noodig. Bij de plaats van de ramp is nog een lijk gevonden. Nog drie opvarenden gered. Uit St. Johns: Nog drie overlevenden van de „Viking" zijn op ijsschot een ontdekt en opgepikt. Zij leden gruwelijk van de koude Tien personen omgekomen? Reuter seint uit Londen: Men vreest dat er tien menschen zijn omgekomen bij het vergaan van de kleine stoomboot Citrine (582 bruto) uit Glasgow, welke gestooten is op de Scherpe rotsen van kaap Bradda aan de Zuidwestkust van het eiland Man. Het schip is omgeslagen en ligt met de kiel naar boven. Een reddingsboot tracht moge lijk nog ronddrijvende opvarenden op te sporen. Twee opvarenden de kust bereikt. Nader wordt uit Londen gemeld: Twee opvarenden van de Citrine zijn er in geslaagd de kust te bereiken, zoodat er dus acht vermisten zijn. Men wist niets van de schipbreuk, die toegeschreven wordt aan den dichten mist, af, tot dat de twee over levenden, die den nacht op de rotsen doorgebracht had den, er gisterochtend melding van maakten. Tot op het oogenblik, dat de twee geredden elkaar te Port Erin ontmoetten w'isten zij van elkaar niet af, dat zij ge red waren. ONTPLOFFING TE HALLE. Vier dooden. Wolff meldt uit Halle: Bij opruimingswork in een fabriek van ontplofbare stoffen zijn eenige patronen ontploft, die reeds in een schuur voor afval geborgen waren.Vier arbeiders zijn gedood, twee niet ernstig gewond/Dj schade aan de fabriek is gering. Duistere tooneelen. schietpartijen. Geheimzinnige Reuter seint uit Joliet (Illinois): In de nieuwe gevangenis van Stateville is gister middag een brand uitgebroken. Er moeten wanordelijkheden zijn voorgevallen, daar men buiten schoten en kreten hoorde, uit de gevan genis komend. Naar wordt vernomen zijn op zijn minst drie ge vangenen door geweerschoten getroffen. De gouver neur der gevangenis seinde om militaire hulp, welke gisteravond werd verwacht. De eetzaal en de keuken zijn een prooi der vlam men geworden. Talrijke wachters bewaken de muren; de kreten der gedetineerden worden zoo nu en dan door geweerschoten onderbroken. Politie-detachemen- ten hebben een cordon rondom de gevangenis ge vormd, waaruit vlammen en rookzuilen opstijgen, welke op verscheidene kilometers afstand zichtbaar zijn. Gevangenistoestanden in Tennessee. De staat, die de evolutie-theorie geheim wil houden. Naar Reuter uit Nashville meldt, heeft een staats commissie een onderzoek ingesteld naar de toestan den in de strafgevangenis van den staat Tennessee en met name naar een verklaring van den gevange nisdirecteur, dat vrouwelijke gevangenen uren lang aan haken in den muur worden opgehangen. De commissie verklaart, dat de toestanden in de inrichting overeenkomen met die, welke tijdens het tsaristisch regiem in Siberië heerschten. Een der ge vangenen deelde o.a. mede, dat zij tien uur lang aan haar armen werd opgehangen. Tennessee, zoo voegt Reuter er ter toelichting bij, is een buitengewoon arme staat en een der meest achterlijke van de Ver Staten, die o.a. eenige jaren geleden van zich heeft doen spreken door het be ruchte proces, waarbij in de scholen het onderwijs in de evolutieleer werd verboden, welk vonnis nog steeds van kracht is. Z\jn vrouw tot 4 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. De Rechtbank te Regensburg heeft gister den koop man Erich Tetzner wegens moord, oplichting van ver zekeringsmaatschappijen en poging tot moord, ter dood, tot twaalf jaren tuchthuisstraf en tot levens lang eerverlies veroordeeld. Zijn echtegenoote werd wegens medeplichtigheid aan beide eerstgenoemde misdiijven tot vier jaren tuchthuis straf (te verminderen met een jaar preventieve hech tenis) en drie jaar eerverlies veroordeeld. De pleidooien. De advocaa-t Sauter uit Münohen hield las verdedi ger van Tetzner een uitvoerig pleidooi, waarin hij sprak van een proces met onopgeloste raadsels. De kwestie hoe de werkman het leven heeft gelaten en ln hoeverre Tetzner schuldig is, is nog steeds niet opge helderd. Tetzner heeft een schuldige vrouw, hetgeen moge blijken uit het feit, dat Tetzner spr. eens heeft gezegd, dat indien hij haar niet tot vrouw had gehad, hij nu niet op de beklaagdenbank zou zitten. De toe dracht van zaken, zooals Tetzner die eerst heeft mede gedeeld, kan volgens pleiter niet juist zijn; veel waar schijnlijker is hetgeen bekl. later heeft medegedeeld. Het OM. heeft slechts met waarschijnlijkheden ge werkt en geen bewijzen aangevoerd. Tetzner heeft een onbekende overreden en het lijk verbrand. Deze bewe ring tracht pleiter met tal van bizonderheden waar te maken en als alleen juist voor te stellen. Bekl. zelf ls volgens pleiter een raadsel. Pleiter stelt tenslotte voor Tetzner alleen wegens poging tot moord te veroordee- len. Subsidiair is sleahs sprake van nalatigheid inzak de verzekeringskwestie. De advocaat Strauss, verdediger van mevr. Tetzner, sprak er zijn verwondering over uit, dat zijn confrater mevr. Tetzner bijna even sterk belast als de Officier gedaan heeft. De man heeft zijn vrouw bij zijn eerste bekentenis valschelijk beschuldigd, terwijl mevr. Tetzner van haar kant nimmer de waarheid heeft tekort ge daan. Nimmer heeft zij zichzelf op een enkel punt te gengesproken. Tetzner is iemand met een misdadige natuur. Hij wilde niet werken, maar wel veel geld ver dienen Zijn geldzucht heeft hem tot het plegen van misdrijven gebracht. Niet de vrouw, doch de man is hier de schuldige. Pleiters cliënte is een naïeve per soon. In haar naïeveteit heeft zij niet de portée begre pen van de plannen van haar echtgenoot. De man is de eenige drijfveer geweest. Mevr. Tetzner, die gewend was met haar man op te treden, heeft moeten doen wat hij haar beval. Pleitei vraagt tenslotte vrijspraak. Hoogstens kan men volgens hem bedrog op verzeke- ringsgebied in aanmerking nemen. De verdediger van Tetzner zal revisie van het vonnis vragen. BOSCHBRAND IN HENEGOUWEN. Door kinderen aangestoken. Naar uit Brussel gemeld wordt, hebben spelende kinderen Dinsdagavond brand veroorzaakt in de bos- schen gelegen tusschen Monceau-sur-Sambre, R >ux, Souvret en Goutroux, in Henegouwen. Meer dan 20 hectaren bosch waren reeds vernield, toen de brand weer van Charleroi en Marcinelle er in slaagde het vuur, dat ook de mijninstallaties van de Charbonna- ges de Monceau-Fontaine bedreigde, meester te wor den. NOORSCH KUSTVAARTUIG VERGAAN. Zes dooden. Uit Kristiansund: Het kustvaartuig „Hera" uit Ber gen is bij Mammcrfest gestrand. Zes man der equi page vonden den dood. Naar aanleiding van moord in de autobus. den politieken In het Hamburgsche parlement ontstond gister middag een vechtpartij tusschen communisten en nationaal socialisten. De communisten, die op de plaats van hun vermoorden fractiegenoot Hennig een groote krans met roode bloemen en lange roode lin ten hadden gelegd, gingen, toen zij in de zaal ver schenen, de aanwezige nationaal socialisten te lijf. Er werd zoo verbitterd gevochten, dat de overige af gevaardigden het niet waagden tusschenbeide te ko men Een aantal agenten van politie onder leiding van een inspecteur moesten de orde herstellen. Ze ven communisten werden door den president voor den duur van 1 a 2 maanden van de vergaderingen uitgesloten. Nadat de gemoederen tot bedaren waren gekomen, bracht de president hulde aan de nagedachtenis van Hennig. Staande luisterden de afgevaardigden naar zijn woorden. De president betreurde deze misdaad, gepleegd op grondgebied van Hamburg en zeide dat het parlement plechtig diende te verklaren, dat het dezen moord, die goed overwogen en voorbereid was, evenals alle andere daden van geweld tegen politie ke tegenstanders, veroordeelt. De gebeurtenissen, die zich in de laatste dagen te Hamburg hebben afge speeld, zijn nadeelig voor het prestige dat Duitsch- land als cultureel volk in de wereld geniet. Spreker hoopte, dat deze moord die door de politieke onver draagzaamheid is veroorzaakt, de oogen zal openen van diegenen, die geweld in de politieken strijd pre diken. Na de rede van den president bracht een der communisten een drievoudig „Rood front" uit op den vermoorden afgevaardigden Hennig. Lichtzuil van een dak gevallen. Twee ar beiders gewond. Gistermiddag te kwart vóór drie waren drie arbeiders bezig een lichtzuil te plaatsen op het nieuwe gebouw van de firma Esders aan de Hoofdsteeg. Bij het vastzetten van de zuil boven op het dak kwam de zuil een oogen blik scheef te staan, waarop de arbeiders haar niet meer konden houden. De lichtzuil is gevallen, gelukkig nog eenigszins geremd door de tuitouwen. Twee arbeiders werden meegetrokken. Zij kwamen op een acht meter lager gelegen dak terec** Eén van hen kwam met schaafwonden vrij. De ander heeft wonden over het ge- heele lichaam en een ernstig gekneusd linkerbeen, zoo dat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotter dam moest worden opgenomen. De materieele schade is groot. Vreemdelingen stelen f 320 uit een winkelkas Gistermiddag zijn bij een slager op Delfshaven twee vreemdelingen gekomen, die bij hem iets kochten, waar voor zjj één gulden moesten betalen. Eén van de vreem delingen overhandigde den slager een bankbiljet van f 300 en door middel van gebaren maakte hij duidelijk, dat dit biljet gewisseld moest worden. De slager begaf zich daarop naar een kantoortje achter den winkel,waar heen een van de mannen hem volgde. Hij wisselde het geld, maar de vreemdeling gaf hem te kennen, dat hij het nog kleiner wilde hebben. Ook dit was den slager mogelijk. Met het kleine geld zijn de vreemdelingen vertrokken. Achteraf bleek den slager, dat hij uit zijn kas f 320 kwijt was, het bankbiljet had hij ontvangen. Hoe het mogelijk is geweest zich dit geld toe te eigenen kan de slager aan de politie niet mededeelen. Evenmin kon hij zeggen, welke taal de mannen gesproken had den. Voor f 1200 aan effecten gestolen. Gisternacht is ingebroken in een perceel aan de Veonestraat in Den Haag. Door een leegstaand per ceel in de omgeving hebben de inbrekers kans ge zien binnen te komen. Zij kwamen over de daken van de aangrenzende huizen op het dak van het huis, waar zij van plan waren in te breken. Het geluk diende hen, want een der balcondeuren was niet gesloten. Zonder eenige moeite konden zij binnenkomen. In een muurkast was een koffer met effecten en oen klein bedrag aan contanten geborgen. Uit dezen koffer zijn effecten en coupons ter waarde van f 1200 en f 40 aan contanten gestolen. DE ZUIDERZEE. Een druk bezochte vergadering van visschers, land bouwers en neringdoenden te Enkhuizen, heeft aan de Koningin telegrafisch verzocht, te bevorderen, dat de afsluiting van de Zuiderzee, bij de gewijzigde tijds omstandigheden, geen verderen voortgang vinde. WOEST RIJDEN. Een slachtoffer. Gisternamiddag reed een wagen met paard beapan- nen op den weg nabij Kwadendamme (Z.). De wa gen werd bestuurd door J. van 't Westeinde, inwoner van Kwadendamme, terwijl voorts op den wagen was gezeten Ch. Timmermans, paardenkoopman te 'sHeer Arendskerke. Er werd, volgens een V.-D.bc- richt, vrij woest gereden, waardoor in een bocht de wagen in de sloot terecht kwam. T. kwam onder den wagen terecht en werd levensgevaarlijk gewond opge nomen. Hij moest naar het R.K. ziekenhuis te Goes worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. Men vreest voor zijn leven. BOERDERIJ. De samenstelling der commissie in Noord- Holland. Omtrent de uitvoering van de Tarwewet, waarover we in ons nummer van gister uitvoerig mededee- ling deden, kunnen in zake de regeling in de pro vincie Noordholland nog de volgende bijzonderheden worden gemeld: Verder zijn wij in staat mede te deelen, dat voor Noord-Holland tot leden der prov. Tarwe-Commissie zijn aangewezen de heeren Joh. Verkuyl te Heem stede en A. Biesheuvel uit den Houtrakpolder, beiden aangewezen door den Chr. Boeren- en Tuindersbond; verder zijn door de Holl. Mij. van Landbouw aange wezen, de heeren G. C. van Balen Blanken uit den Anna Paulownapolder, R. C. Schenk uit den Grooten IJpolder en Barend Biesheuvel uit den Hout rakpolder, De L.T.B. (R.K. Diocessane Land- en Tuin- bouwbond) zal nog twee vertegenwoordigers benoe men, hetgeen nog niet geschied is. De Tarwecentrale. als centraal verkoop ster, krijgt tegenover zich als centraal in koopster de N.V, van Stolk's Commissie handel. Aan een thans uitgegeven communiqué over de uitvoering der Tarwewet is nog het volgende ont leend: „Het is de bedoeling, dat bij de inkoopscentrals een nader aan te wijzen commissiehandel als koo- per voor de fabrikanten optreedt." Als zoodanig zal worden aangewezen de N.V. Van Stolk's Commissiehandel te Rotterdam, die reeds thans de tarwe aankoopt voor de Ned. Meelfabrie ken, met uitzondering van de fabriek der Ned. Bak kerijen te Rotterdam, de z.g. coöperatieve, en eenige kleinere fabriekjes. Deze zal de inlandsche tarwe voor alle fabrieken koopen van de monopolistische Tarwe Centrale, den georganiseerden landbouw dus. Verder wordt meegedeeld, dat men reeds begonnen is met het aannemen van controleurs, verder dat de Tarwe-organisatie, die nog niet officieel is opgericht, reeds een voorschot aan de regeering heeft gevraagd van f 10.000 en tenslotte, dat men zich een „aanloop- maalcijfer" denkt van vijf procent. De datum van in werking treden is dan afhankelijk van de uitkomst der inventarisatie oogst 1930. Mocht b.v. blijken, dat de nog aanwezige bruik bare vorraden uit dien oogst bij een maalcijfer van 5 voor vier maanden toereikend zijn, dan ligt het in de bedoeling één maand minder, dus drie maan den voor 15 September, het maalgebod in werking ta stellen, dus b.v. op 15 Juni. Alleen indien de uitkomst der inventarisatie oogst 1930 wat betreft hoeveelheid en vooral qualiteit „mi niem" is, zal de regeling eerst op den oogst 1931 van toepassing worden verklaard, aldus is de bedoeling van den minister. Een magazijn van gestolen snuisterijen. Een handige winkeljuffrouw. In bewaring ia gesteld de 45-jarige A. S., zonder be roep, die op heeterdaad op een diefstal ln den winkel van E. W. aan de le Middellandstraat te Rotterdam, betrapt werd en bij wien men bij een huiszoeking een groote verzameling snuisterijen vond, die alle van win keldiefstallen afkomstig bleken te zijn. S. had Zaterdag J.l. reeds een bezoek gebracht aan den winkel van W. en terwijl de winkelier hem hielp met een kleine bestelling, die hij gedaan had, was het de vrouw van eerstgenoemde opgevallen, dat de man op een eenigszins verdachte wijze zijn handen achter op zijn rug gehouden had. Dienzelfden dag was hij nog eens teruggekomen, weer, voor een kleinigheid, en ook dezen keer waren zijn handelingen niet heelemaal te volgen geweest. Toen hij weggegaan was ontdekte men dat er een bijouteriekistje verdwenen was. Dinsdag kwam S. voor den derden keer ln den winkel en nu besloot de juffrouw, die hem hielp, hem eens flink in de gaten te houden. Hij vroeg om een potje, dat ln de etalage stond en terwijl de juffrouw bezig was dit er uit te halen, zag hij dat de man een presse-papier opnam. Toen zij zich ijlings omkeerde, zette hij het voorwerp onmiddellijk neer en vroeg toen, de brutaliteit ten top drijvende, om een tweede pulle tje, dat eveneens in de etalage stond. Deze argelooze brutaliteit kwam hem echter duur. te staan, want toen de winkeljuffrouw zag dat hij, terwija ze bezig was, 'n plateelen inktpotje in zijn zak deed verdwijnen, rende zij den winkel uit en sloot de deur aan de buitenzijde af. Daarna waarschuwde zij een paar voorbijgangers, die een politie-agent opzochten en deze bracht den man naar 't politiebureau aan de Witte te Withstraat over. Bij fouilleering werden nog 20 paar kousen, cigaretten, kammetjes en fotoartikelen op hem gevonden, die hij eveneens uit winkels gestolen had. De man bleek ongeveer 3 weken geleden uit het zie kenhuis ontslagen te zijn en moet zich dus in dit korte tijdsbestek aan al deze diefstallen hebben schuldig ge maakt. MOORDAANSLAG TE HARRE MAOPEINDE. Tegen verdachten vijftien jaar geëischt. Voor de rechtbank te Leeuwarden is gisteren be handeld de zaak tegen een 28-jarigen muzikant uit Harkema—Opeinde, die in een café te Drachten tij dens de kermis op 29 October j.l. bij een twist den 27- jarigen Jan van der Meulen uit Boornbergum heeft doodgestoken. De man werd in den rechter-onderbuik getroffen, waarbij een bekkenslagader is getroffen. Het O. M. vorderde vijftien jaren gevangenisstraf.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1