Alltlttl NitlfS- ESSEX 6 cyl. HUDSON 8 cyl. Anna Paulownapolder. Het Oude Huis. Garage „Kennemerland", UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Op de Paaschtentoonstelling te Schagen, Hoek Hoogzijde-Laan, vindt gij C. NIEUWLAND BERGEN (N.H.) HJ Dinsdag 24 Maart 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8837 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen» Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEER BLADEN Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdinge landen op Zaterdag 21 Maart 1931, des morgens half elf in het Polderhuis. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, dijkgraaf; secretaris de heer C. Keijzer; opzichter de heer R. Dek ker. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt er zijn genoegen over uit dat alle leden aanwezig zijn. Moge dat een voorteeken zijn van een goede gezondheid voor langen tijd van on3 allen. De notulen worden door den secretaris gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat Ged. Staten niet verder hebben aangedrongen, op wijziging van het erfpachtsuitgifte, besluit ten behoeve van den heer Raap en de overeenkomst is gesloten. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening en de leening is geslo ten bij de Coop. Centr. Boerenleenbank te Anna Pau- lowna. Den aannemer J. Pranger is uitstel verleend voor het baggerwerk in den Boezem te Wieringerwaard en 15 Maart j.1. is het werk hervat. Bij nadere beschouwing is besloten het met de ontzette schoeiing van den loswal in dien Boezem aan te zien. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het maken van een grondduiker te Van Ewijcksluis. Op 18 April a.s. zal tot aanbesteding worden overgegaan. Het Dag. Bestuur vraagt machtiging om het werk eventueel onderhands op uitnoodiging aan te besteden of eventueel op een bepaalde aanbieding in te gaan. Deze machtiging wordt zonder bespreking verleend. De Voorzitter deelt verder mede, dat de transformatie ▼an het electrisch gemaal een capaciteit heeft van 150 kilo volt ampère, terwijl volgens contract het moet zijn: 150 kilowatt is 185 kilo volt ampère. Het gevolg is dat de transformator dikwijls overbelast is. Het P.E.N. is- bereid voor omwisseling van een 200 kilo volt ampère te zorgen, op zijn kosten doch de meer-kosten van de inrichting zouden dan voor rekening van den polder komen. Deze meer-kosten worden geraamd op ongeveer f 200. Het Dag. Bestuur is hieromtren.t in briefwisse ling met Prof. Visser en wenscht vooralsnog geen be slissing te nemen, doch vraagt machtiging, om, wanneer die meerkosten door het P.E.N. zijn vastgesteld, die om wisseling te bevorderen. Ook deze machtiging wordt verleend. Het besluit inzake de wegenverbetering is door Ged. Staten goedgekeurd, door den Raad der gemeente Anna Paulowna is besloten 50 pet. in de kosten te zullen bij dragen, zoodat met de uitvoering van dit werk voort gang kon worden gemaakt en de overeenkomst met het gemeentebestuur is geteekend. FEUILLETON Naar het Hongaarsch van CECILE TORM AY 23 door J. W. JORISSEN Thomas lachte. Hij wilde slechts Anna zien en Jan Hubert maakte voor hem de deur van de zonnekamer open: daarbinnen was alles warm en helder. Toen in de nieuwe lente de aarde en de hemel ook warm en helder werden rondom het oude huis, vlocht juffrouw Tini een krans in Anna's haar en zette haar den sluier op. Als een witte wolk dreef daarna de sluier door de lieve, oude kamers, streelde de deuren en mu ren en Anna kuste haar vader. Ik dank u, zei het meisje, ik ben zoo gelukkig. De tranen kwamen Jan Hubert in de oogen. Meer dan dit gaf het leven hem niet... In de gang stond de oude Füger met mevrouw Hen- riëtte, met haar gesteven muts op. en mijnheer Gem- ming. De kleine Feuerlein wischte zich van ontroering de oogen af. Van allen boog Otto Füger het onderdanigst voor Thomas Illey. Buiten, hoog boven de daken, bromden de klokken van de kerk in de Leopoldstad, die zoo dikwijls reeds iets verteld hadden van het lot der Ulwings. En naast de poort zagen de beide steenen beelden in de met witte bloemen versierde koets. Het poortgewelf herhaalde nog eens bij zich zelf wat de raderen gezegd hadden, toen zweeg het huis. Anna nam op haar huwelijksreis haar zacht lachen mee. Al les werd stil, de menschen, de dagen. Jan Hubert was geheel alleen. Een brief van Chri3- toffel, een andere van Anna. Meermalen las hij beide door, lachte en sloot de oogen. Tegenwoordig was hij altijd slaperig. Hij zag op de klok Het was nog te vroeg om te gaan slapen. Hij begon in de stille kamers op eu neer te loopen. Uit de groene kamer viel het lamplicht in de eetka mer. In de zonnekamer kwam het licht van een straat lantaarn binnen en verspreidde zich tegen het plafond. In de vroegere kinderkamer was het geheel donker. Jan Hubert liep langzaam met zijn handen op den rug, door het licht en het donker. Hij dacht aan zijn leven. Daar was het juist zoo geweest, maar nu, nu hij Op 10 Januari 1931 heeft kasopneming bij den pen ningmeester plaats gehad en boeken en kas werden in de juiste orde bevonden. Een jubileum. Tenslotte deelt de Voorzitter nog mede, dat hij toe vallig op den allerlaatsten vooravond te weten kwam dat op 10 Maart j.1. de opzichter van onzen polder als zoodanig zijn 40-jarig jubileum vierde, en deze van plan bleek te zijn, dat feit in alle stilte te doen passeeren. Het was spr. bekend dat de heer Dekker afkeerig is van eenige feestviering en hij dankbaar was dat zijn 25- jarig jubileum met stille trom was gepasseerd en hij hoopte dat dit ook in de toekomst zou geschieden. Spr. heeft zich daar min of meer naar gedragen, omdat hij nimmer een onderzoek naar het gepasseerde jubileum heeft ingesteld. Nu hem dit toevalliger wijze bekend werd, heeft hij zich in verbinding gesteld met de heem raden en oordeelde het Dag. Bestuur dat dit feit reden gaf, om waar de opzichter zich zoo dikwijls onder moeilijke omstandigheden, op zulk uitstekende wijze van zijn taak heeft gekweten, dien dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het was niet meer mogelijk in verbinding te stellen met de hoofdingelanden, maar spr. hoopt, dat alsnog de vergadering kan goedkeuren, dat den heer Dekker op dien dag een ets van Harting, n.I. de toren genaamd Lange Jan van Amersfoort, is aan geboden en spr. verbindt daaraan den wenssh dat de heer Dekker nog eenigen tijd zijn krachten aan de belan gen van den polder zal mogen wijden. Door applaus stemt de vergadering met deze woorden in en hecht haar goedkeuring aan de door het Dag. Be stuur verrichte daad. De heer Dekker dankt voor de mooie ets en hoopt zijn werk voor den polder met lust en in gezondheid ten einde te mogen brengen. Het voorstel van het Dag. Bestuur tot het onder hands verhuren van perceelen grasgewas aan Gebr. A. en W. Raap en aan P. J. Ruitenburg, wordt na toelich ting door den Voorzitter zonder bespreking goedgevon den. Aanbevelingslijst benoeming van een heem raad. Wegens periodieke aftreding van den heer C. Tijsen wordt overgegaan tot opmaking van een aanbevelings lijst ter benoeming van een Heemraad. De stemmingen hebben tot resultaat dat als no. 1 zal worden aanbevolen C. Tijsen, als no. 2. D. Stammes en als no. 3 G. C. van Balen Blanken. De begrooting voor 1931. De lasten van vorig jaar gehandhaafd. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de be grooting voor 1931. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden, zoodat tot postgewijze behandeling wordt overgegaan. Bij den post arbeidsloonen, gereedschappen, hulpmid delen en paarden voor wegenonderhoud merkt de Voor zitter op dat deze post f 38689, vorig jaar geraamd f 30.000 heel wat hooger is geraamd, met het oog op het afploegen van de bermen, terwijl dat het regenachtige weer heel wat grint reeds is verbruikt. De heer Rezelman vraagt of het terrein van f 23190 M2. wegdek, als vervolg moet worden beschouwd of als onderhoud en niet meer is te verwachten. De Voorzitter antwoordt dat gehoopt was dat met het teren 1 of 1% jaar kan worden gewacht, maar door het natte weer is opnieuw teren noodig. De verwachting is dat daarna over 2 jaar, uiterlijk 3 jaar opnieuw moet worden geteerd. Geleidelijk aan wordt het dek daardoor ook beter. De heer Stammes vraagt of nog iets bekend is of even tueel de polder een bijdrage uit het wegenfonds krijgt. Spr. wijst op de be'angrijke uitgaaf voor het wegenon derhoud, in 1929 f 26000 en van een raming van ruim f 38000. en terugzag op wat voorbij was, leek het hem, dat er meer duisternis dan licht in was geweest. Hij begreep niet, waarom hij juist vandaag aan zulke dingen moest denken, nu zijn hoofd toch al zoo zwaar was. Hij dacht een oogenblik er aan om den dokter te laten halen. Maar ook daarvoor was hij te moe. Terwijl hij langzaam den sleutel in zijn horloge rond draaide, werd hij duizelig, maar toch legde hij heel nauwkeurig alles op de albasten schaal, wat hij in zijn zakken had. Zijn sleutels, zijn zakmes en de met kra len bewerkte sigarenkoker. Deze droeg hij uit gewoonte bij zich, altijd leeg, omdat hij in de laatste jaren van het rooken had afgezien. Den volgenden dag was het Zondag. Hij stond niet op. Tini kwam van tijd tot tijd vragen of hij iets verlangde. Hij opende de oogen, knikte, maar zei niets. Dokter Gaardos stelde hem gerust. Dat gaat voorbij: een beetje vermoeidheid, dat is alles, en hij schreef nux vomica voor. Neen, men behoefde de kinderen niet te schrijven. Jan Hubert was in de week op. Zondags bleef hij weer in bed, daar voelde hij zich beter. Er kwam een brief van Anna. Hij lachte bij het zien van het schrijven. Dus was er toch iemand op we wereld, die haar geluk aan hem te danken had... Hij trok de dekens over zich heen en draaide zich naar den muur. 's Nachts werd hij wakker door een groot gesuis. Zijn hoofd draaide, zijn bed draaide ook, de kamer ook en hij had moeite om te ademen. Hij wilde zijn nachthemd aan den hals losmaken, maar kon het niet. Eensklaps richtte hij zich op, greep met overdreven bewegingen naar zijn hals. alsof hij zijn halsdoek recht wilde trek ken. Toen viel hij achterover en bewoog zich niet meer. In dien nacht stierf Jan Hubert Ulwing, stil, kalm zooals hij geleefd had. XVI. Hef huis stond leeg en de stilte nestelde zich tusschen de muren. Nog lang herinnerde zich de gang de voet stappen, die door haar gegaan waren. Het tikken van de albasten klok klonk door alle kamers, geen geruisch stond het in den weg. Zoo vond Anna het huis, toen zij met haar man thuis kwam, van die onderbroken reis, waaraan zij altijd terug dacht, als aan een droom. Dagen zonder denken. Zoete woorden. Schoone meis jesvrees. Dan raakte zij gewend in de armen van Tho mas. Het doodsbericht van haar vader joeg haar daaruit en zij kon haar droom niet verder droomen. Nooit meer zou zij hem kunnen vervolgen. Andere dingen kwamen. Het leven kwam en het eerste jaar ging voorbij. In het oude huis werd de stilte langzamerhand weer vroolijk. De kamers begonnen zoo nu en dan schuchter te lachen. Plotseling hielden zy beschaamd er mee op, alsof zij dachten aan diegenen, die door de poort waren heengegaan en niet meer waren teruggekeerd. Wederom ging een jaar voorbij. De gele muren van het oude huis waren warm van de zon. In den tuin stonden heerlijke rozen en bloeiende struiken boven de perken. De kamers lachten reeds vrij, met helderen kinder lach. En het huis glimlachte vergenoegd, als een goedig oudje, dat zich weer jong gevoelt. In dien tijd zong Anna wonderlijke liedjes. Zij had ze nooit geleerd, zij kwamen uit zich zelf en hun droomerig rhythme klonk, als het schommelen van een wieg. Daar na tilde zij haar zoon op. met die geheimzinnige bewe ging, die nog schooner is dan de beweging der liefde en die haar armen, reeds lang geleden, in het geheim, had den geleerd. En daarbij dacht zij er aan, dat dit het was, wat de menschheid vereenigt. Een uit vrouwenarmen gevlochten, gezegende, om de aarde getrokken keten, die met de eerste vrouw begon en bij het laatste kind zal eindigen. Mama, stamelde de kleine George. Anna zei hem zacht het woord na, dat zij ontving, dat zij nooit aan haar moeder had kunnen geven en zij zag naar het ver bleekte portret van mevrouw Christina... Zij begon te luisteren. Beneden ging de deur in de poort open. Voet stapper. klonken in de gang... Thomas, ik heb zoo naar je verlangd! meer, iets warmers wilde zij hem zeggen. Zij wilde hem zeggen, dat zy hem liefhad, maar de woorden schaamden zich en verwisselden zich op haar lippen. Zij boog zich naar baar man, als verwachtte zij een kus. Illley had er geen erg in, hij dacht aan andere dingen Hy begon een brief te lezen. Van thuis... Van thuis?... Maar is dit dan niet je thuis? Anna richtte haar hoofd, dat zij nog steeds op zij gebogen hield, langzaam weer op. Thomas hoorde niets, zag niets, als er sprake was van Ille. De oude rentmeester, de pastoor, iedereen die zor gen had, wendde zich tot hem, alsof hij nog steeds de landheer van Ille was. En hij hielp hen, zooveel hij kon en zijn oogen glinsterden, als hij van hen sprak. Anna zag hem onbeweeglijk aan. Wederom overviel haar die vreemde gewaarwording, waartegen zij zich niet kon verzetten en die zich telkens herhaalde, als Thomas van Ele sprak. Dan leek het haar, alsof haar man van haar wegging, ver weg. ergens anders heen. Thomas, zei zij zacht, als wilde zij hem terugroe pen. Illey lachte verstrooid. Nog altijd was hij met den brief bezig. Anna's gezicht werd ernstig en strak. De teederheid, die straks nog zoo onbewust van haar uit stroomde. kromp smartelijk ineen in haar hart. Zy keer de zich om. STERKER KUIKENS,IDEALE LEGSTERS By voedecproeven groeiden de kuikens hel best van CO. (volledig dagranisoen van Irdaq lof4 weken)en daarna gebroken ^eAte/s.MmsikcMd-, deopfokkoslen bedroegen de helft en later de eien productie als hieronder aangegeven Eenvoudiger. voordeeliger en betere voeding Alle foutief voederen wordt hierdoor opgeheven Vaar nog niet verknygbaar direct af fabriek. In ieder zakje C.O. ons kuikenvoederbakje gtnfc? trutt» 5 tt 10 »S «A 50*6. C.O.Opfofwoecb/L-* 1® 3? 13." per f» 7? p0^ Voiiedig dagrantsoen, niets byvoeren l OrttootmlOJ&ifa &topfbodpe*tlhMtf?<jnnam2fiht& BERTELS .°AfoFKuitóTEKooREi AMSTERDAM Vraagt brochure: Voeding in nieuwe banen. De Voorzitter herinnert aan het besluit van Ged. Sta ten om voor wegen niet op het wegenplan voorkomende, een bedrag van f 180000 te voteeren en spr. heeft verno men dat het de bedoeling is, zoo mogelijk nog over dit jaar dat bedrag te doen uitkeering. Aan de afdeeling Noordholland van de vereeniging van Nederlandscho gemeenten en aan den Noordhollandschen bond van Waterschappen is om advies gevraagd welke wegen voor die uitkeering in aanmerking komen, en door deze beida lichamen is aan de waterschappen gevraagd om een op gaaf van bedoelde wegen. Van de gelegenheid tot di9 aangifte is geen klein gebruik gemaakt. De commissie is nu voor de groote moeilijkheden gesteld om van die aanvragen een advies samen te stellen en heeft daartoe ook wel ter plaatse een onderzoek ingesteld. De com missie schijnt het gezamenlijk advies gereed te hebben doch wat er op staat, weet spreker niet. Ook de Anna Paulownapolder heeft naar redelijkheid zijn aanvrage gedaan, maar of er een bijdrage zal komen, is niet bekend en daarom is er niets geraamd. De heer Stammes zegt. dat dan toch de kans bestaat dat er over 1931 een bijdrage is te verwachten. De Voorzitter: Voor zoover mij bekend, ja. Bij den ontvangstpost „omslag" zegt de Voorzitter, dat door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld, den om slag evenals vorig jaar op f 28 per H.A. te bepalen. Het Dag. Bestuur heeft ernstig gestreefd, binnen de perken te blijven, waarin we waren en dat is blijkens de aangeboden begrooting mogelijk gebleken, doch breed is het niet. De post onvoorzien bedraagt f 6119.06%. De begrooting wordt hierna onveranderd vastgesteld tot een bedrag van f 523.724.59%. Van de begrooting; vermelden we nog: Brandstoffen en electr. bemaling in 1929 f 8404.69%, nu geraamd op f 11220 in verband met den geweldigen regenval; aankoop van grind f 12420; de 2 halfjaarlijksche annuïteiten van de leening van 1817, totaal"f 7539.75, komen in 1943 te vervallen; kosten nieuwe afwatering polder Wieringerwaard, uit getrokken op f 61.000; kosten wegenverbetering f 75000. waar tegenover staat een post van f 25000 als subsidie van de gemeente; kosten nieuwe duiker gemaal I f 37000. De begrooting begint met een batig saldo van f 9903.17. de post omslag vermeldt een bedrag van f 126.606.86, voor wegverbetering is gerekend op een Neen, ga niet weg. Kom hier. Lees eens... Maar Anna kwam niet. Zij hield haar hoofd stijf. Na de vergeefsche aanbieding van zoo even, wilde zij zoo haar evenwicht terugwinnen. Laat maar Thomas, en in haar stem klonk eenige weerzin, ik ken immers die menschen toch niet. Waarom zeg je dat zoo? De man zag haar verwij tend aan. Anna's stem wierp wederom in zijn geest de verwachtingen omver, waarmee hij aan Ille dacht en die, tegen zijn wil, steeds weer opnieuw zich van hem meester maakten... Als hij haar eens alles zeide. als hij haar eens zeide dat, wat tot Ille behoorde met zijn hart was ver groeid, dat hy heimwee had naar zijn land... Zou zij hem begrijpen? Met zooveel kracht vormden zich de woorden in zijn hersenen, dat hij hun klank hoorde. En zij maak ten op hem zulk een vernederenden indruk, alsof zij be delden. Hij voelde, dat hij ze nooit zou kunnen uitspreken. Op dit oogenblik leken Anna de oogen van haar man hard en ruw. Waarom ben je boos, Thomas? Haar oogen dwaal den naar den brief uit Ille, begrijp je dat dan niet? Het is toch zooals ik zeg. Dat alles is zoo vreemd voop mij. Je hebt gelijk! Illey glimlachte. Op eens werd het hem duidelijk, dat Anna vreemd stond tegenover alles, wat uit zijn eigen verleden nog in hem leefde. Vreemd en misschien wilde zij er ook vreemd tegenover blijven Beiden scheen het in de stilte, alsof zij zich van elkaar verwijderd hadden, maar in werkelijkheid had geen van beiden zich bewogen. Daarna was hot Thomas, die heen ging. Anna zag hem na. In den eersten tyd, als zij elkaar niet begrepen, gaven zij elkaar een kus en alles was vergeten. Later was het voldoende, als uit de zijkamer een zacht, hulpbehoevend kindergeschrei klonk, om alles uit hunne hoofden te doen verdwijnen en naast elkaar liepen zij er heen en op den drempel hadden zij e'.kaars hand reeds gegrepen. Heden bleef ieder van hen alleen. De uitgesproken woorden waren koud in Anna's herinnering, maar wat hij niet uitgesproken had, maakte haar ongerust. Ver strooid speelde zij het haar zoontje, besluiteloos woelde zij in de lade van haar naaitafel. Zij hield ook hier mee op. Zij wilde naar haar man gaan, zij wilde haar hoofd op zyn schouder leggen en zij wilde hem vragen en zeg gen, dat er niets tusschen hen mocht zyn, wat duister was en onzeker. Maar er waren gasten by Thomas. De stemmen der heeren klonken van uit de groene kamer tot in de eet kamer en ook de rook van hunne pijpen was te bespeu ren. Zij spraken van de verzoening tusschen den koning en het land, van de kroning, van hem, die zou kronen, van het parlement, van een groote nationale omwente ling. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1